Ankara'da gezilecek yer sorulmuş birkaç saat önce ve insanlar Anıtkabir dışında hiçbir yer yok demişler. Hatta birisi sonra Botanik Park'a git başka da bir şey yok demiş iyi güldüm. 😀 Tamam bilmiyorsunuz da "başka bir yer yok" demek çok iddialı değil mi, bilmiyorum demek neden bu kadar zor?
Sadece kendim bulup kaydettiğim ve yavaş yavaş gezmeye başladığım yerlerin listesini atayım buraya da. Belki bir gün lazım olur size de. Google'dan konum ve mekan bilgisine bakarak ilginizi çekme oranına göre bazılarına gider bazılarına gitmezsiniz zaten. Çoğunu henüz gezmedim ama. Bunlar dışında da yerel olarak güzel parklar ve alanlar da var da o kadarına gerek yok.

Anıtkabir
Kızılay Meydanı (Güvenpark, Karanfil Sokak, Tunalı Hilmi Caddesi vs)
Kuğulu Park
Seğmenler Parkı
Botanik Park
Atakule
Atatürk Orman Çiftliği
Ankara Kalesi
Rahmi Koç Müzesi
Cumhuriyet Müzesi
Kurtuluş Savaşı Müzesi (İlk TBMM)
Atatürk Bahçesi
Göksupark
Bahçelievler sokakları
50. Yıl Parkı
Kurtuluş Parkı
Gençlik Parkı
Başkent Millet Bahçesi (AKM)
Altınpark
Kuzey Yıldızı Vadisi
Soğuksu Milli Parkı (Biraz uzak)
Etnografya Müzesi
ODTÜ Ormanı
Çansera Kent Bahçesi
Ahlatlıbel Atatürk Parkı
Altınköy Açık Hava Müzesi
Dikmen Vadisi
Anadolu Medeniyetleri Müzesi
Ulucanlar Cezaevi Müzesi
Hamamönü caddeleri tarihi evler
Çankaya Köşkü
TBMM
Harikalar Diyarı - Masal Adası
Mavigöl
Eymir Gölü
Mogan Gölü

#ankara #gezilecekyerler #seyahat #anıtkabir #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 11
 • Rj0lnir @rj0lnir

  Liste güzel ancak bunların çoğu sadece boş park. Ancak gider biraz hava alırsınız, dolaşırsınız. O kadar. Eğer bu yeterli bir aktivite ise sorun yok tabi 🙂 En azından grup halinde gitmek lazım ki biraz tadı çıksın, tek başına oldukça sıkıcı olacaktır diye düşünüyorum. (Atatürk Orman Çiftlği iki defa yazılmış ancak artık pek gezilecek ve görülecek yanı kalmadı. Saray ve Hayalet Oyun Parkı görmek isterseniz başka tabi)

 • William Wallace @wallace

  anıtkabir hariç kayda değer mekan yok gözümde yozgattan farkı yok ankaranın 😀

 • İşlemcileri Seviyorum @athlon

  Ankara'da şöyle bir yer var coğrafya, jeoloji, doğa tarihi severler için: https://www.mta.gov.tr/v3.0/muze/anasayfa

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Genel olarak müze ve doğa yürüyüşü temalı bir liste olmuş bu. Bir kaç not da ben ekleyeyim o zaman.

  Göksupark - Çok kez gitmiş birisi olarak, Covid-19 öncesi gidip suni göl (eski doğal gölü yıkıp yapılmış bir yapı) manzarasında nargile ve semaver çay komini dışında bir albenisi yok "bence".

  Soğuksu Milli Parkı (Biraz uzak) - Ankarada değil bence burası 😀 Kızılcahamam içinde yani, bir "Angaralı" olarak, gençken piknik için 10-15 kez gitmişliğim vardır. Hava güzelken piknik için, doğada koşu/yürüyüş için gidilebilecek bir yer.

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @tuzluakillibekir Bizde ya sabahın ilk ışıklarında yola koyulurduk yada pansiyonda kalırdık oraya gittiğimizde. Eskiden yolu da çok kötüydü. Kargasekmez geçidi denen bir yeri vardı tek şerti birde o zamanlar, dolmuşta arabada korkardık.

#Obsidian #Zettelkasten #PersonelKnowledgeManagemet
iki yıla yakın bir süredir kullandığım bir yöntem basit bir not alma yöntemi değil, düşünme yöntemidir Zettelkasten. Alman kaynaklı ve İngilizce kaynaklara geçti. Türkçe içerikler 2021 yılında başladı.
En iyi temsicisi kanımca obsidian isimli ücretsiz uygulama. Masaüstü ve cep telefonu versiyonları var.
Teknoseyir de göremediğim için eklemek istedim. Başka platformlarda geçiyor. Ne yazık ki bizim böyle bir ortamımız yok burada. Ama paylaşmak istedim. Bir kaç link bırakıyorum. Meraklılar anahtar kelimeler ile kendi araştırmalarını yapabilirler. Meslek ve yaş bağımsız bir yöntem.
Yabancı dil bilenler için epey kaynak var. Community de çok az Türk var. Sizleri de bekleriz.

Üzülerek söylüyorum bir link başka teknoloji sitesinden bu da ayrıca tartışılması gereken bir konu. Bu tarz teknoloji ve gündemden kopukluklar teknoseyirde artık ayyuka çıktı.

https://medium.com/dili-turkce-in-turkish/tagged/zettelkasten
https://alperiskender.com/not-alma-uygulamalari/
https://www.technopat.net/sosyal/konu/ikinci-beyniniz-obsidian.1447882/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • kirazerik @kirazerik

  zettelkasten diye bir uygulama var ayrıyeten. esasında zettelkasten not tutma metodu. Cornell gibi değişik not tutma sistemleri de var. Ama bi-directional klasörsüz markdown not tutma yeni trend oldu.

 • qubit @qubit

  Ben de bir konu açıp sorayım diyordum, teşekkürler. Ben zettel mettel vs. peşinde değilim sadece not tutayım sonra bulabileyim derdindeyim 🙂 Fakat kullandığım yazılım el değiştirdi, yeni yerde de buna bakan yazılımcı işten çıktı yerine yenisi gelmedi. Korkarım yakında geliştirilemeyecek. Obsidian da denemeye başladıklarımdan. Ama yoğunluktan tam bir teste sokamadım. Sadece router yazdığımda router sayfasına gidebileyim bana kafi. Gerçi son birkaç yıldır X tarihinde yapılacak işi de bana hatırlatsa iyi olur demiyor değilim.

  İkinci sorunuz maalesef ciddi bir sorun. Gerçi verdiğiniz linkte birisi uğraşmış bir metin yazmış, ötesi de bir işe yarar içerik göremedim. Burada da birisi açabilirdi. Ama tabii bu tarz yazılımları kullananlar neredeler ve neden TS'ye uğramıyorlar bu hafife alınmaması gereken bir konu.

  Diğer bir önemli konu bu konu hakkında TS'nin video çekememesi. Bu da @gamsizm'ın tek kişi olmasından. Ekibe kimse katılamıyor, bağış vs. yetse çoktan birisini işe almış olurlardı.

  • kirazerik @kirazerik

   kuluçka merkezi olarak ilerlesinler o zaman. freecodecamp diye bir kanal var. çok izlenmeyen yayıncıların yayınlarını anlaşarak kendi kanallarında yayınlıyorlar. 4 milyon takipçisini sürekli başka yayıncılar ile tanıştırıyorlar. Örneğin bir üniversite öğrencisi veya mezuna şunu desinler. Kardeşim bu programın kullanımına dair bir içerik oluştur. biz yayınlayalım. sen sonra kendi youtube kanalında devam et. Ama ilk yayın bizde olacak densin. Sipariş işlerde biz destek verelim. hatta bilenler içerik hazırlayan arkadaşa destek atsın içeriğe dair. Ben bu obsidianı şöyle 45 dakika tanıtacak arkadaşa hizmetinin bedelini öderim. şaka değil ben kendim ücretini ödeyeyim. İçerik konusunda yardımcı olayım. Arkadaş tanıtsın bir güzel teknoseyir editöryeli incelesin ortaya bir içerik çıksın nitelikli. Mesleğim ve etik değerler açısından benim yapmam uygun değil bana göre. Ama bu tarz içerikler lazım.

   Daha öncede söyledim çok bildiğimiz bilinmezler var. Mesala Steam nedir nasıl kullanılır. Çok komik geliyor demi ilk duyduğunuzda ama bilmeyen bir sürü yeni nesil var. Biz sürekli işin içinde olduğumuzdan herkes biliyor sanıyoruz. Ama öyle olmuyor. Eğitim kanalı olsun değil elbette bu işler teknoseyir kitlesinin yapması gereken işler. Ama o kitle çok azaldı ve dağıldı. ve burayı içeriğin kalıcı olarak duracağı bir yapı olarak görmüyor. Editörler her defasında bunu beyan etti ve ediyor. Ama bir arkadaş oturup teknopat için bu incelemeyi iyi kötü yayınlıyor kendince.

   Bu arada bu yazılımın önemini teknoseyir takipçilerinin dikkatine şöyle sunayım. Ücretsiz, vergi ve kur yok. Ve hardware değil. Bu bile teknoseyir kitlesinin sadece yüzde birine hitap etmek için yeterli. Emekli albaylık yapmadan bitirmek istemedim.

  • qubit @qubit

   @kirazerik güzel yazmışsınız. @gamsizm'a ping atalım yine.

Levent Pekcan’ın Sohbet’te bahsettiği “Her Avrupa Şehri”

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ders kitabi tarzı kitaplardan hiçbir şey öğrenilebileceğine inanmıyorum. Öğrenilse de işkence tarzı yöntemler var. Zaten öğrenci de değilim. O tarz kitaplar dışında önereceğiniz matematik öğrenebileceğim kitaplar var mı ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

Yazılımcılar için renk seçimine yardımcı olan, renk kodlarını çıkaran bir uygulama.
Tavsiye edilir. #iOS

‎col.or

‎Millions of colors in your pocket. col.or is the ultimate color app for designers and developers. Simply create your own library, generate, or convert colors with beautiful and fluent design. Key...
BeğenFavori PaylaşYorum yap