#GününYeniFilmi #3HitlikFilmdir

Vivarium (2019) ‧ Bilim Kurgu/Gizem ‧ 1 saat 39 dakika Filmi akşam üstü izledim. Güzel konu ortalama anlatım çekimleri güzel denecek kadar iyi. Oyunculukda limoni bir halde. Ama film izlerken biraz sıkıldım. Döngüsel filmlerden.

Filme 10 üzerinden 5.75 puan.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 8

Python'a merak sardım. Şöyle bi kursa denk geldim. İçeriğin çocuklar için olması sorun olur mu öğrenirken. Sonuçta benim de python hakkında en ufak bi fikrim yok 😀
https://www.youtube.com/watch?v=dVgG459S2ZQ&list=PLfGba-tQmMU8ap-nDsbf1kPymmJXcPAXk&index=4

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#RurouniKenshin Animesinden türeme bu Film dizisi ilk defa animesini yenen film olarak bence tarihe geçmeli. Animesi çok uyuzdur, tavsiye etmem. Türünde Filmin kralıdır...:=)))

https://youtu.be/bXkyJxyJT3E

Rurouni Kenshin Official UK Trailer (2013) - Japanese Action Movie HD

Subscribe to TRAILERS: http://bit.ly/sxaw6h Subscribe to COMING SOON: http://bit.ly/H2vZUn Subscribe to INDIE & FILM FESTIVALS: http://bit.ly/1wbkfYg Like us...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sürekli PDF editör soran arkadaşlar var. PDF-Xchange Editör adında güzel bi program kullanıyorum. Bu şekilde PDF içinde ki her şeyi rahatlıkla düzeltebiliyorum. Tavsiye ederim.
#teknoyardım #pdf #pdfeditör
Not: Hem ücretli hem de ücretsiz sürümü mevcut.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Can sıkıntısından yaptım. #cyberpunk2077
Dipnot: Fotoğrafı net görmek için lütfen tıklayın...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 11

#TeknoYardım #fitness https://darebee.com/workouts/total-body-workout.html Yazın kilo verme ve kas kütlemi artırma planım var. Böyle bir program iyi midir ?

No-Equipment Total Body Workout

This is a classic Darebee no-equipment Total Body strength workout.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Uğur Yurtsever @ugury

  Başlangıç seviyesi için fena sayılmaz. Bu durumda zaten çay bardağı kaldırsan işe yarıyor. Ama ilerledikçe yetersiz gelmeye başlayacaktır. Özellikle bu programın sırt kısmı epey zayıf. Evde barfiks barı koyacak bir yer yoksa, sağlam bir demir boruyu iki sandalyenin arasına koyarak seated pull up/ chin up yapabilirsin.

  Barfiks en temel hareketlerden biri. Kol ve sırtın yanında karın kaslarını da çok iyi çalıştırıyor. Kalori yakımı konusunda da müthiş. Bizim parkların dandik pistlerinde koşup genç yaşta dizlerini mahvedeceğine, dinlenme aralıklarını kısa tutarak barfiksi en güzel kardiyo hareketlerinden birine de dönüştürebilirsin.

  • M.Selim @mselm

   Çok teşekkürler 🙂 Tıp kaynaklarını taramayı biliyorum da fitness kaynağı hiç bilmiyorum. Önerebileceğiniz kaynaklar var mıdır ?

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @mselm Makale ve yayın bazında düzenli takip ettiğim yok. Arada ilgilendiğim konularda bir şeyler gözüme çarptığında araştırıyorum. Fitness, tıp kadar kesinleşmiş bulgularla hareket edilen bir alan değil. Bir sürü ciddi kurum var gibi görünüyor; ama yapılan araştırmalar sık sık birbirleriyle çelişiyor. Ortalık da broscience'tan geçilmediği için Youtube'ta sadece Athlean X'i takip ediyorum. Hem her seviyeye yönelik içerik üretiyor, hem aldığı eğitim olarak konunun uzmanı, hem de kariyerinde Amerikan futbolu takımlarına fizyoterapistlik gibi ciddi noktalar var. En önemlisi de atlet kafa yapısında ve "doğal" bir sporcu. Steroidle büyümüş ya da çeşitli yağ yakıcılarla kilo vermiş insanları söyledikleri veya yaptıkları doğru olsa bile, konunun süper uzmanı bile olsalar ciddiye alamıyorum- ki bu alandaki içerik üreticilerinin %99'u böyle.

  • M.Selim @mselm

   @ugury Şunu yapayım dedim (athlean x). İlk hareketi zaten yapamadım, yerine düz squat yaptım. 3. hareketin yarısında yığıldım 🙂 Zaten sportifliğin s'sş yoktu, uzun süre evde durunca iyice gitmiş. Bir hafta yürüyüş yapıp programdaki hareketleri parça parça deniyeceğim.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @mselm Bu baya iyi bir program. Bacak kısmını ben de bu karantina süresince kendi programıma entegre etmiştim. Kısa sürede o form seviyesine erişirsin merak etme. Parça parça denemek iyi fikir. Hareket koordinasyonunu kazanmak daha önemli bu süreçte.

  • M.Selim @mselm

   @ugury Athlean-X birkaç programına daha baktım ama bana çok ağır geldiler. Ben de hangi kas gruplarını çalıştırdıklarına bakarak hareketleri değiştirmeye çalıştım. Bugün şöyle bir program yaptım:
   A:şınav
   B:yükseltili şınav
   x7

   A:renegade row
   B:dumbbell row
   x7

   A:squat 1,5
   B:squat
   x7

   side lateral rises
   x7

   laying leg raises
   x7

   A-B arası mola vermedim. Setleri yapamayana kadar yaptım. Şınav ve laying leg raises (athlean-x'in dediği gibi yapınca) bayağı zorladı 🙂 Sizce başlangıç için nasıl bir program ?

 • Nasreddin Hoca @nasreddin-hoca

  Kas yapmak istiyorsanız en az 6-7 set yapmanız gerekiyor hareketleri. Savaş Cebeci'nin YT kanalını tavsiye ederim oldukça bilgilendirici videoları var. Eski videolarına bakın.

Kırmızıyla belirttiğim kıısmdaki video pluginini nasıl bulabilirim? Nasıl aratabileceğimi bilemedim. Premiere’de kullanacağım.

İlgili video: 00:34 https://youtu.be/ZQF99EhZ0WY

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Hürriyet'in Verdiği Naim Süleymanoğlu'nun Maketi'nin Yapımı

https://www.youtube.com/watch?v=2WJxpHnMcl8

Murat Gamsız'ın videosundan sonra bir ara bulursam yaparım diyordum.

https://teknoseyir.com/durum/1275027

https://www.flickr.com/photos/gamsizm/49972562798

Murat Gamsız böyle paylaşınca indirme linkini falan dedim hazır evdeyiz yapayım. Akşam 6 gibi giriştim işte resimlerini çek yap et derken 9 gibi bitti. Kağıt olarak sıradan A4 kağıdı kullanmadım. Zaten a4 çok ince oluyor, hani böyle yapacaksanız a4 kağıdı yerine 200 gramlık düzgün daha iyi hafif karton gibi a4 kağıdı lazım veya benimki gibi direkt fotoğraf kağıdına basabilirsiniz. Elimde hp'nin a4 fotoğraf kağıdı vardı bende ona basıp yaptım. Adım adım anlatacağım. Ekstra birde en son değineceğim çünkü bunu güçlendirmek gerekiyormuş. Zamanla halter kısımlarından vs. eğiliyormuş bende o risk olmasın diye güçlendirmesini yaptım. Gene uzun olacak sonra uyarmadı demeyin. 😀

Gereken malzemeler.

 • 1 adet A4 boyutunda 200 gr daha kalın bir kağıt. Fotoğraf kağıdı da olabilir.
 • Yapıştırıcı solvent bazlı veya japon vs olabilir.
 • Makas ve maket bıçağı
 • Ve maket bıçağı ile kağıdı kesiyoruz ama altında mutlaka bir tabla vs olsun yoksa masanızı çizersiniz. 🙂

Şimdilik bunlar gerekiyor. Japonla yapıştırma işine gelirsek çok hızlı olmanız gerekiyor. Hatta kağıt birbirine deydiği anda yapışıyor. Hata yaparsanız gitti. Uhu işte silikon bazlı veya solvent bazlı yapıştırıcı olur.

 

 

Temiz düzgün baskı aldım.

 

Daha sonra maket bıçağı yada makas ile elimden geldiğince fazlalıklarını kestim. Zaten sizi en çok bu halterin ağırlık çemberini keserken zorlayacak başak da o kadar zorlayan birşey yok.

Kesim işlemi bittikten sonra gerisi yapıştırma işi. 🙂

 

Öncelikle kolay olan kısımları yaptım. Bunlar ekstra güçlendirme için verilmiş zaten ancak gene de pek sağlam olmuyor.

 

En çok zorlanacağınız kısım bu ağırlıklar oluyor. Yapıştırmak dert, ayarlaması dert. Ama az az uçlarına sürüp üstüne yapıştırıyordum.

 

 

Halterler ve arka destek ayaklarını da yaptım. Maket aslında burada bitiyor ancak, bunun ömrü biraz nemli rutubetli ortamda belki birkaç ay kadar olacak. Hani kağıt sonuçta eğilecek bükülecek vs. hani yapmışken bence benim gibi biraz daha uğraşın sağlamlaştırın derim.

Sağlamlaştırmak için de gereken malzemeleri yazıyorum.

 • Bakır veya metal 1 mm yada biraz sert tel
 • Pense kargaburun yada hiç birisi yoksa elle bükeceksiniz
 • Yapıştırma için ben sıcak silikon kullandım ancak yapıştırıcı da olur.

 

 

Böyle telle güzelce iş görecek iskeleti yaptım.

 

Sıcak silikonla da güzelce tutturdum. Arka kısmı tabi biraz çirkin oldu. 🙂

 

Ama önden canavar gibi oldu. 😀 Buradan @gamsizm Murat hocaya resim olarak paylaştığı için teşekkürler. Böyle şeylere merağınız varsa hazır evde boş oturuyorsanız google'dan ''Papercraft'' olarak aratıp birsürü kağıttan maketlere ulaşabilirsiniz.  https://creativepark.canon/en/categories/CAT-ST01-0071/top.html Şöyle canon'un yaptığı site de var buradan indirip basıp yapabilirsiniz. Hatta yapımı için kitapçık yönergeleri içeren vs hepsi dahil. Kağıt masrafınız birde yapıştırıcı masrafınız olur o kadar. Rehberimi okuduğunuz için teşekkür ederim.

 

 

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 17

WiFi Performansını En İyileştirme

Merhabalar,

Daha önce Mi router 4A incelememde kablosuz ağ sorunlarımı ve router ile çözdüğümü belirtmiştim. Bu yazıda bunun dışında ayarlamaları konuşacağız. Ancak kullandığınız cihazların iyi olması gerçekten önemli bir detay. Modem/router iyi olmadıktan sonra bu ayarlar pek etkilemeyecektir baştan söyleyeyim. Yine de bir deneyip kendiniz görebilirsiniz.

 

Çok detaya girmeden wifi standardında 802.11 b/g/n/ac şeklinde teknolojiler var. Bunlar 2.4 ghz ve 5 ghz bandındaki standartlar. 5 ghz ağlar yüksek hızda çalışsa da yapısı gereği kısa menzilde çalışır. Bunu ancak aynı özellikte bir repeater(tekrarlayıcı) ile telafi edebilir ve daha geniş alana yayabilirsiniz.

Günümüzde büyük çoğunlukla 2.4 ghz ağı yaygın. En çok da bu kısmı optimize etmeye çalışacağız. Bu frekanstaki ağlarda birbirlerinden 2 şekilde ayrılıyor. Birincisi kanal, ikincisi ise aynı kanalda iken birbirlerini çok etkilemeyen bazı ayarlar yapıyorlar. Şimdi işler karışıyor diye düşünmeden okumaya devam edin. Basit ayarlar yapacağız 🙂

İkinci ayar yazılımsal ve otomatik oluyor. Bir ayar yapmanız gerekmiyor. Ancak bunun çalışması için dikkat edilmesi gereken noktalar var. Buna Birinci olan kanal ayarında değineceğiz.

Kanal seçimi neden önemli? Kanal ayarlaması düzgün yapılmamış ağlar birbirlerini olumsuz etkileyerek internet hızlarını mahvedebilirler. Benim başıma da bu geldi. Yeni router ile güzelce çalışan internetim 3 ay sonra bir gün baktım yerlerde. Router da ayrı internet hızı testleri vardı. yaptığım testlerde router, modemden 45 mbps internet alabilirken bana kablosuzda 1-3 mbps falan geliyordu. Bunu nasıl çözeceğimiz ise aşağıda 🙂

 

En iyi wifi kanalını nasıl seçerim?

Öncelikle bir wifi analiz uygulaması indirmeniz gerekiyor. Akıllı telefonunuzda uygulama marketinden yada bilgisayarınızda internette "wifi analyzer" diye arayarak bulabilirsiniz. Ben windows mağazasından aynı isimli uygulamayı indirdim. Bu uygulama ağ durumunu gösterirken size en iyi kanal seçimi konusunda da bilgi veriyor.

Görselde ki kubbelerin her biri çevremizdeki kablosuz internet ağlarını gösteriyor. 2.4 ghz olsalar da kanallar yardımıyla birbirlerinden ayrılıyorlar. Benim otomatik ayardaki kanal seçimim 1 numaraydı. O kanalda 3 ağ olsa da aslında bu durum çok kötü değil. Ama sizin de göreceğiniz gibi ilk kanallara çok yığılma var. Daha da kötüsü ise 2, 4,5 ve 6. kanal gibi ara kanallarda çok ağ var.

Hani yukarıda ikinci koşuldan bahsetmiştim. Aynı kanalda ağlar birbirlerine karışmayacak otomatik ayarlar yapıyorlar. İşte bu 2, 4,5 ve 6. kanal gibi ara kanalları seçenler yüzünden bu otomatik teknoloji düzgün çalışmıyor ve tüm ağlara interneti zehir ediyorlar.

Wifi yapısı ve kanal sistemi gereğince en ideal ağlar 1., 7. ve 11. kanallardır. Eğer bu kanallar seçilirse ağlar birbirlerine yani komşu ağın kanalına basamadan rahatça çalışır. Zaten görselde 1. kanaldaki ağlar birbirlerini fazla etkilemez, aralarında geliştirilen teknolojilerle anlaşırlar. Ama 2., 4. ve 5. kanaldaki ağlar buraya yarıdan girerek interneti oldukça olumsuz etkiliyorlar.

Ne yapmalıyız?

Öncelikle modem/router'ın arayüzüne girin. Nasıl olduğunu bilmiyorsanız üzerindeki etikete bakabilirsiniz. Şifresi de olacaktır. İnternette marka model ile de arayabilirsiniz. Arayüze girince wifi/kablosuz ayarlarına geçin. Orada kanal ve band seçimi göreceksiniz. Kanal olarak görsel wifi analyzer uygulamamız bize "11. kanal" öneriyor. Onu seçelim. Band ayarı ise 20 olmalı. Eğer 40 seçerseniz ve görselde ki gibi çevrenizde çok ağ varsa yine herkes için interneti kötü duruma getirirsiniz. 20 seçimi ise olması gerektiği gibi çalışacaktır. Ayarları kaydedin. Bir süre gün içerisinde farklı saatlerde wifi analyzer ile kontrol edip takip edin. En uygun kanalda bırakın. Ne yazık ki otomatik seçim her zaman en iyi kanalı seçemiyor.

 

Peki gecikme(lag/ms) ne olacak?

Burası biraz daha online oyun sevenlerle ilgilidir. windows'dan cmd yazıp çalıştırın. En iyi, yani en az gecikmeye sahip dns testi yapacağız. Yapılacak işlem ise çok basit. Öncelikle internette kullanmak istediğiniz dns adresini öğrenin. Google dns en çok bilinenlerden. cloudflare veya open dns de olabilir. Cmd ekranında "ping 8.8.8.8" yazıp enter basın. 4 sorgu atıp sonuçları getirecektir. Aynı işlemi diğer dns ler için uygulayın. En düşük ms değere sahip olanı seçip kullanabilirsiniz. Dns seçiminizi ağ ayarlarından(ağ bağdaştırıcı ayarları) ilgili birime sağ tıklatıp özellikler seçin. Açılan pencerede ipv4 seçip özellikler seçip seçilen dns ayarlarını kullan diyerek ayarlayabilirsiniz.

Ağ performansınızda yine de sorunlar yaşıyorsanız; yeni modem, router ve repeater gibi seçenekleri araştırmanız gerekecektir.

Herkese iyi günler.

#wifi #kablosuzağ #modem #router #internet #repeater #çekmiyor #internetkötü #wifiçekmiyor #kablosuzbağlanmıyor

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 20
 • Ka-Ching @ka-ching

  Küçük bir düzeltme yapalım, birbiriyle üstüste binmeyen (çakışmayan) kanallar 1,6,11'dir.

  Yani sizin deyiminizle söylersek; 7. kanal ideal kanal değil, ara kanaldır.

  Daha fazla bilgi için örnek bir link:
  https://www.metageek.com/training/resources/why-channels-1-6-11.html

  • prometrik @prometrik

   Kanal 1 desiniz. Uygulama da kanal 1 i önermiş. Arada nette sorun olursa kontrol edin. Genelde otomatikte olduğu için bir gün başka kanalda, diğer gün başka kanalda yoğunlaşma olabiliyor.

   Siz bir de cmd çalıştırın. DNS sunuculara ping atarak ping testi yapın. "ping 8.8.8.8" gibi. 4 paket atıp gecikme sürelerini gösterir. Böyle farklı dns lere ping atıp deneyin. Gecikmesi en düşük olanı ayarlayın PC de.

   Son zamanlarda internette bir ağırlaşma oluyor bazen. Özellikle akşamüstü ve hafta sonları. Bunu yaşarsanız bu wifi kanalını ve yukarıda yazdığım dns ping testini yapıp bakın. En hızlı dns in bile koptuğuna şahit oldum. Bazen hepsi kötü oluyor. İnternette genel sorun olduğunu oradan net anlayabiliyorsunuz.

 • burakeyy @burakeyy

  Merhaba, benim bu konularla ilgili bir sorum olacak yardımcı olabilir misiniz? Şu an evimde tek modem (Netmaster CBW-383Z4) kullanıyorum ve menzil sorunu yaşıyorum. Arka odadaki modemden, evin diğer ucundaki salona wifi sinyali alamıyorum. Birkaç gündür konuyla ilgili araştırma yaptım ve bu sorunu çözmek için repeater almam gerekiyor sanırım. Ama router’ların özelliklerini öğrenince router almak istediğime karar verdim.

  Sormak istediğim şey;
  Salona router (Tp-Link C60) satın alıp, uzunca bir Ethernet kablosuyla arka odadaki netmaster modemle bağlantıyı gerçekleştirdiğim bir senaryoda; arka odada netmaster modem üzerinden wifi sinyali almaya devam edebiliyor muyum? (Salondaki routerdan gelecek wifi sinyalinin arka odaya yetişmeyeceğini düşünüyorum. Bu durumda netmaster modemin kablosuz özelliği hala kullanılabilir oluyor mu, merak ettiğim şey bu.)

  Yani netmaster modemi (Router'a bağladıktan sonra) access point olarak kullanabilir miyim? Veya ne önerirsiniz bu konuda, teşekkürler.

  • prometrik @prometrik

   Aynı modemde benzer sorunlar nedeniyle ben mi router 4A aldım. İncelemesini yazdım, bakabilirsiniz: https://teknoseyir.com/inceleme/mi-router-4a-ac1200-giga-versiyon-inceleme

   Sizin senaryo benim kullanım senaryomdan biraz daha farklı. Eğer router, modele aynı yerde olursa sorun devam edebilir. Repeater(tekrarlayıcı) daha mantıklı seçenek. Burada şu üründen alıp memnun olanlar var: https://www.akakce.com/wifi-guclendirici/en-ucuz-xiaomi-mi-wifi-pro-300-mbps-fiyati,200620527.html

   Kablosuz tekrarlayıcı kablo sorunun önüne geçip rahat bir şekilde wifi ağını genişletiyor. Ancak, yine modemden çok uzak kalmayıp, orta-iyi bir sinyal alıp yayması daha iyidir. Aslında böyle bir ürün uyuyorsa daha rahat çözebilirsiniz işinizi.

   Sizin önerdiğiniz durumda ise; kablo çekme sorununuz olmadığını görüyorum. Söylediniz gibi access point(erişim noktası) özelliği olan bir ürün almanız gerekli. Bu durumda hem modem wifi yayını yaparken hemde bu cihazdan wifi yayını yapacaksınız. Mi router 4A 'da böyle bir mod var. Resmini paylaştım aşağıda. Network extender olarak geçiyor. Ama şahsen hiç denemedim.

   Yalnız uyarayım. Bu yazıdaki wifi kanal seçimi gibi düzenlemelerinizi yapmanıza rağmen wifi da zaman zaman kopma, bekleme, yavaşlama gibi sorunlar yaşıyorsanız; kablo çekme tam çözmeyebilir. Çünkü bu netmeaster modemler ısınıyor ve buna bağlı olarak performansı düşüyor. Hiç internet alamadığım oluyordu benim wifi ile.

 • burakeyy @burakeyy

  O zaman ben ilk etapta repeater alarak arka odalara sinyal ulaştırmaya çalışayım. Hem daha ekonomik olur hem de gereksiz maceraya girmemiş olurum. Bu şekilde verim alamazsam router ve access point işine girişirim. Teşekkürler yardım için.

içim bi tuhaf oldu lan 🙁 30 yıl geriye gittim birden... #BirazağarNostalji

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 17