Soylent Green, Yıl 2022 dünya aşırı derecede ısınmış, sera gazları çoğalmış. Bundan dolayı doğal yiyecekler yok denecek kadar azalmış. Normal halkın çoğu gerçek yemeğin ne olduğunu bilmiyor, olan karaborsada ve zenginler alabiliyor. Et, sebze nedir duymuşlar ama görmemişler. Yaşlı biri hariç, gençliğinde bunları yediğini söylüyor.
Yiyecek olmadığı için, halk fabrika üretimi yapay gıdaları pazardan kürekle poşete doldurularak alıyor.
Film aramızda çoğumuz doğmadan( @ronniejamesdio hariç) dönemine göre güzel ileriyi tasvir etmiş bir bilim kurgu. Sadece protesto eden halka müdahale araçları komiğime gitti o kadar.

Sonunda 2013'te çıkan bir bilim kurgu filmi ile benzerliği olduğunu sinemaseverler fark edecektir.
@tarikkaya
https://www.imdb.com/title/tt0070723/

Soylent Green (1973) - IMDb

Soylent Green: Directed by Richard Fleischer. With Charlton Heston, Leigh Taylor-Young, Chuck Connors, Joseph Cotten. A nightmarish futuristic fantasy about the controlling power of big corporations...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Güç kabloları isimleri

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#youtube Sevgili TS dostları dün Youtube üzerinden eski bir video ararken sadece belirli bir tarih öncesindeki videoların sonuçlanmasını sağlayan bir arama seçeneği olduğunu öğrendim.
"... before:2012-01-01 " şeklinde arama yaparak (tarihi tabi ki kendinize göre değiştirebilirsiniz) pek çok ilginç ve orijinal içeriğe de ulaşabilirsiniz. Benzer şekilde "... after..." da kullanabilirsiniz. Ayrıca " teknoseyir after:2012-01-01 before:2015-01-01" şeklinde de bir zaman aralığı belirleyebilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Öneri #dizi #diziönerisi #2022
Madem yıl bitti ben de bu yıl çıkmış, izlemiş olduğum ve beğendiğim dizileri yazayım, belki izleyen olur. :

Andor (müthiş bir dizi)
The Bear
Tokyo Vice
Shining Girls
Black Bird (mini bir dizi)

Bunların dışında ortalama dizi diyebileceğim diziler var, çok müthiş değiller ama beni çeken diziler: the terminal list, halo, peacemaker, the periphal(ikinci sezonunu merakla bekliyorum), Moon Knight (oscar isaac birkaç karakteri birden güzelce oynamış bence).

iyi olduğunu duyduğum ve listemde olan ama daha izleyemediğim diziler: Severance, The Devil's Hour

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Barbarian izleyen oldu mu? Korku filmleriyle pek aram yok, daha çok gerilim izleyebiliyorum. Eciş bücüş deforme olmuş canlılar var mı filmde?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#chatgpt

Özetle : Ateş, Elektirik, İnternet ve Yapay Zeka

Arkadaşlar, bence ChatGPT'nin yayınlanması ile birlikte internet'in yaygınlaşmasına benzer bir devrim yaşandı. Henüz tam farkında olmayabiliriz ama bu gerçekten büyük bir devrim. Önce bir çok konuda insanlara çok yardımcı olacak ama gelecekte bir çoğunu işsiz bırakacak. Gelecekkısmını şimdilik bir kenara bırakalım ama şu anda müthiş bir yardımcı.

Bir yazılımcı olarak söylüyorum, benim için müthiş faydalı bir araç. Sadece aradığınız türde bir örnek kod bulmakla kalmıyor, o örnekte kafanıza takılan soruya da süper cevap veriyor.

CancellationToken 'lı async method yazımını sordum. Örnek ile cevap verdi. cancellation'ı nasıl çağıracağımı sordum, onu da yazdı.

Peki dedim, cancellationToken'ı yaratırken, neden CancellationTokenSource objesi kullanmam gerekiyor,
CancellationToken cancellationToken = new CancellationToken();
desem olmaz mı dedim. O da şöyle dedi:

You cannot use new CancellationToken() to create a cancellation token because the default constructor for CancellationToken creates an empty, un-cancelable token. This means that the IsCancellationRequested property will always return false, and any calls to ThrowIfCancellationRequested will be ignored.

To create a cancellable cancellation token, you must use a CancellationTokenSource object. The CancellationTokenSource class has a Token property that returns a CancellationToken object that can be cancelled using the Cancel method on the CancellationTokenSource object.

@hkellecioglu

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7

Bugün de bir klasik/retro FPS konusu açılınca daha önce bu türden attığım bazı mesajları derlemek istedim. Gözünden kaçanlar olursa bakabilir.

🕹️ HROT 👉 https://teknoseyir.com/durum/1594652
🕹️ CULTIC: Chapter one 👉 https://teknoseyir.com/durum/1592459
🕹️ Quake (remastered) 👉 https://teknoseyir.com/durum/1564037
🕹️ ION Fury 👉 https://teknoseyir.com/durum/1489666
🕹️ Judge Dredd: Dredd vs. Death 👉 https://teknoseyir.com/durum/1592849
🕹️ DOOM 64 👉 https://teknoseyir.com/durum/1565774

#FPS #retrofps #boomershooter

BeğenFavori PaylaşYorum yap

ChatGPT çok acayip bir şey olmuş. Çok şaşırtıcı ve isabetli cevaplar veriyor. Birkaç yıl sonra bu işler nereye varır gerçekten tahmin edemiyorum.

https://twitter.com/goodside/status/1599082185402642432?s=46&t=-uwyxkqBMnCxxpqfi5erkA

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 17

Hani bazen söylenir ya Türkiye'de bankacılık çok iyi, başka ülkelerde böyle değil diye, işte bunun bir örneği. Adam ABD'de iki banka arasında transfer yapmaya çalışmış, 102 gün oldu para ortada yok diyor 🙂

Ben Dubai'den Türkiye'ye ilk defa para göndermeye çalışınca aksilik olmuştu, neyse ki alıcı Türk bankası gönderici bankanın Amerika'daki genel merkezini amansızca darlayıp parayı almıştı, yoksa para sonsuza kadar ortadan kaybolabilirdi.

https://twitter.com/SnazzyQ/status/1599304354464292865?t=YO0TdHCbt02rgI3bxCHR1w&s=19

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 20
 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Gerçekten bizim bankacılık sistemi çok iyi ama işte gel gör ki ekonomi çok kötü. İstediğim hisseleri benim ülkemde olmadıkları için devasa komisyonlar ödeyerek almak zorunda kalıyorum vs. Ya da her gün değer kaybeden para birimini değerlendirsek ne olacak kafası oluyor bir süre sonra. GERÇEKTEN YAZIK. Bu olanları hak etmiyoruz. Bu kadar geliştirme ve düzenleme ile dünyanın yatırımını alıyor olmamız lazımdı.

 • Türker Sezer @dirigeant

  Amerika icin belki olabilir fakat Ingiltere icin aynisini soylemek mumkun degil. Iki tarafi da deneyimleyen biri olarak maalesef Turkiye’yi bu konuda da kiskankadigimizi soyleyebilirim. UK’de sistemler duzgun ve Turkiye’den daha ucuza calisiyor. Bankacilik sistemi elestirisi genelde taksit, kredi vs islerinden dolayi oluyordu. Fakat pandemi sonrasi artan enflasyon ve hayat pahaliligi sayesinden olsa gerek taksit, kredi vs alternatifleri bir anda cogaldi ve duzgun sekilde calisiyorlar. Geldigim yillarda saticilara taksitli satisin ne oldugunu anlatmaya calisiyordum, simdi herkes ogrendi,

  Ayrica Turkiye’deki bankalar da (kendi hatalarindan ya da ulke sartlarindan dolayi) bircok konuda sorun cikariyorlar. Gundelik islemler genelde sorunsuz diye copsuz uzum degiller.

  Yillar once yurtdisi ATM’de sorun yasamis ama parami cekememistim fakat para hesaptan dusmustu. Burada bankaya sorunca “mesele degil, aksama uluslararasi hata takip sistemine kaydi duser, bankaniz bakar, iade eder” dediler. Garantinin parayi iade etmesi 24 ay surdu. Hem de kisisel cabalarimin yanisira bir Turkiye klasigi olarak bankadan birilerine konuyu takip ettirdigim halde.
  Bir iki yil once Turkiye’ye gonderecegim para icin bildirim yapmam gerekiyordu. Silsile halinde genel mudurluge kadar ulastik, konuya dair bilgi almamiz neredeyse 10 gun surdu. Onda da net bir bilgi alamadik. Ben kendi imkanlarimla belgeleri bulup, hazirlayip verdim.
  Turkiye’den SWIFT islemi gri liste, sermaye kontrolleri vs sorunlari yuzunden cok dertli. Hem islem bir suru kontrolden geciyor, sorun cikabiliyor hem de bu islemler gecikmeye neden oluyor.
  Buradan okudugum kadariyla ApplePay ve Google Wallet hala desteklenmiyor. Bunlar hayati cok kolaylastiran uygulamalar.
  Cagri merkezi calisanlarinin bilgisizligi yuzunden cektigim sikintilar, banka kartini 5 ayda teslim edememeleri vs cesitli sorunlar da cabasi.

 • freshmind @freshmind

  Almanya'da yaşıyorum. 1 yıl oldu olacak. Bankacılık, ulaşım, sigorta, sağlık (ki hem avrupa içinde hemde ABD'ye göre çok daha iyi görülür buradaki sağlık sistemi), devlet dairesi-resmi işler Türkiye'yi buram buram aratıyor.

  Her şeyde yavaşlar, kompleksler, iletişimleri çok kötü. İnterneti bağlamaları 3-4 ay sürdü. Şimdi paket yükselttik bir 3-4 ay daha bekleyeceğiz 😀

  Hiç bir Almanla muhatap olmak istemiyorum. Yahu senin dükkanına girmişim, cebimde para, ihtiyacım olanlar listesi, yapıştırsana, satsana bana ... Buz gibiler, soğuklar, annelerine selam yollaman lazım dikkatlerini çekmen için.

  Bir gözlük alacaktım, ki buranın en pahalı markalarından birinde, bütün çalışanlar kendi ufak dünyalarını kurmuşlar böyle. Türk bir çocuk çıktı, 15 dakikada her şeyi bana açıkladı, kendi seçtirdiği ürünü de mis gibi kakaladı, ikimizi de güldürdü, indirimini de uyguladı, kahvemizi de içtik... Budur arkadaş.

  Eşim banka kartını kaybetti 2 ay uğraştık. Bana yanlış hat çıkarılmıştı, iptal edilmesi ve hattın özelliklerinin düzeltimesi için işin içine yabancılar polisini bile soktuk.

  Bir EKG, bir akciğer filmi 6-7 aydan başlıyor, randevu bazında. İlaç diye bir şey yok burada. Çay ve sıcak su ile iyileşiyorsunuz alman doktorlara göre. Şaka değil bütün çalışma ve dil kursu arkadaşlarım Lübnanlı, Suriyeli, Türk doktorlara gidiyorlar. (rapor, ilaç vs gibi işler için)

  Dijital ödeme, kimlik, online platform gibi şeyler yok. Sıfır ! Her otobüse bindiğimde 4 sayfadan oluşan ağaç kökü kadar kalın olan, katladığım, kundenkarte'yi göstermek zorundayım. Herkes şikayetçi bundan. Millet yanında koca koca şu Dosyaların içine konduğu, düzenleyiciler ile geziyor. Aşısı olsun, otobüsü olsun, alışverişi olsun, bankası olsun, Finanzamt, Job Center... Sürekli cebinde kağıt ile geziyorsun. 8 yıl o kağıdın sorumluluğu sende. Kaybedersen ceza. Bir ürün-tatil-aktivite satın alıyorsun, O şeyi daha tanıtmadan önce, ne yaparsan ceza alacağını söylüyorlar awk ! La bi dur önce bir parmak bal çal ağzıma.

  Merkel'in bunların düzeltilmesi için temelini attığı ancak yeni gelen partinin pek oralı olmadığı söyleniyor. 5-6 yıl içerisinde buralarda dijitalleşecek-miş sözde. Adamlar 1 madde geçirecekler meclislerinden 7-8 ay tartışıyorlar. Mesela şu yardım paraları, ısınma paraları, pandemi yardım paraları millete yeni yeni yatıyor. TAAAAAA geçen senenin mevzuları.

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   Almanya'da yaşayan çok arkadaşım var, ben de yerleşmeyi düşündüm/düşünüyorum ama kafama takılan hususlardan biri de bu bürokrasi. Dubai'de devlet işleri çok kolay yürüyor. Açıkçası Türkiye'de de baya iyi sayılır, e-devlet falan büyük kolaylık. Almanya'da en ufak iş için mektup yazmak, mektup beklemek falan baya gözümü korkutuyor.

  • Hasan Kusdil @hasan-kusdil

   Almanya gerçekten bu konularda bezdirici, her şey mektupla oluypo 🙂 garip bir ülke hiç sevmemiştim zaten soğuklar çokk

  • freshmind @freshmind

   @emrah-ozturk Korkuttuğu kadar var. 4 tane kalın dosyayı doldurduk. Şimdi sağdan soldan aldığımız taktiklere göre ileride işler karışacağı için şimdiden kendimin ve eşimin dosyalarını, yine kendi içlerinde kategorilendirerek ayırıp yeni dosyalara aktarmamızı söylediler. Eşimin teyzesi ve eniştesi evde 14 tane bu dosyalardan tutuyorlar. 7'si kadının diğer 7 tanesi adamcağızın. Hepsinin içinde yüzlerce sayfa. O değil, biz kullanmayı da unuttuk... Nasıl bulacam ? Şimdi bana sarı aşı pasaportunun kopyasını kağıt olarak bul desen 2-3 saat vermen lazım, evi talan etmem lazım. Ben böyle bir gerizekalılık görmedim ya. Merkel reyizin İnternet için söylediği meşhur sözü var "Das Internet ist für uns alle Neuland“ - İnternet hepimiz için yeni bir buluş/bölge - anlamına geliyor. 2013'de söyledi bunu 😀 😀 😀

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   @freshmind 2013'te söylediğine göre 2030 gibi farkı hissetmeye başlar Alman halkı 😀

 • sms55 @sms55

  Türkiyenin bankacılık sistemindeki şansı sistemde T.İş Bankası ve Yapı Kredi bankası olmasıdır.
  Bu iki bankanın 90 lı yıllarda elektronik işlemlerde, kredi kartlarında, bilgisayarlaşmada birbirleri ile yarışmaları sistemin tamamına lokomotif olmuştur.
  İş bankasının tüm şubelerinin çok hızlı bir şekilde birlgisayarlaşması ile havale, hesaba para yatırma, para çekme, hatta senet ödeme sonrası tahsilatın çok hızlı olması önce iş insanlarının, bankamatikler ile de sonradan bireysellerin hızla dijitalleşmesi sonucunu getirdi.
  Benim bulunduğum ilçede bulunan bankalarda bilgisayarlı ve sürekli online olan tek banka idi.
  Henüz daha ülkede resmi internet yoktu.
  Mavi hat denilen bir sistem vardı.
  Bu hattı arayıp kullanıcı adını ve şifreni yazarak hesabına yatan son 20 işlem, çekilen son 20 işlem ve genel son 20 işlem için fax isteyebiliyordunuz.
  O dönem çalıştığım işyeri ayda 100 civarında çek tahsile veriyordu, birkaç günde bir hesaba yatan son 20 işlem için fax alabiliyorduk hiç bankaya gitmeden.
  Aynı tarihte Ziraat Bankası, Vakıfbank gibi bankalar sadece kart yazarak hesap işlemi yapabiliyorlardı.
  Yapı kredi ise bireyselde çok iyi idi.
  Taksitli kredi kartı efsane idi diyebilirim.
  Taksitli kart için pos almak isteyen esnaf bankada sıra oluşturmuştu.
  Selamlar.

Ücretsiz, öğrenmesi kolay, pratik bir video düzenleme uygulaması. Daha önceden Windows Movie Maker'a aşinaysanız Clipchamp'in temellerini öğrenmeniz 5 dk falan sürüyor. Tavsiye ederim.

#videodüzenleme #Clipchamp

BeğenFavori PaylaşYorum yap