Paylaş Paylaş

Canon i-Sensys MF635Cx Renkli Lazer Yazıcı İncelemesi

Canon'un MF635Cx, çok fonksiyonlu renkli lazer yazıcısını inceliyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Murat Gamsız @gamsizm

  Plus olmayanlara da video var bu gece.

 • Hasan @hasans

  Hamdi dev olmuş muratın yanında, neden böyle oldu ki

 • scorptr @scorptr

  Bu tonerler cidden maaliyetli birseymi yoksa pazarlama taktigimi 2 kere toner dolumu yapsa bu makineden pahaliya geliyor.

 • Mustafa N. @mustafanr

  11 dkdan itibaren olan işlevleri keşke görseydik arka planda yine hamdi abi konuşsaydı,neredeyse hiçbir incelemede böyle önemli veya göze çarpan özellikleri göremiyoruz.Diğer incelemelerde görürüz umarım.

 • Syndicate Dynamics. @syndicatedynamics

  @gamsizm murat abi hamdi abiyede spor yaptır, fit görmek istiyoruz, levent reyizi'de zorla, spor video'larıda gelsin. 😀

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  @gamsizm bu tür cihazlarda ek bir maliyette ki en önemlsi drum ünitesi. Drum üniteleri çok pahalı. Ayrıca tonerler gibi ömrü var. Ve ömrü bitince yenilemek gerekiyor. Ayrıca tonerler de çok pahalıymış. Doldurulamayan tonerlerden uzak durun.

  Şimdiye kadar kullandığım en iyi AIO kyocera dır. Tek geçerim. Yukarıda sayılan tüm özellikleri kullandım hepsinde on numara çalışıyor. Cepten kullanmadım. Uygulaması var mı bilmiyorum.

 • Şevki aksu @tutuklu8

  En aio lar HP dir ev kullanıcısı için. Profesyonel Ricoh herkesi sollamış durumda siyah beyazda. Kyocera 3500 serisinde kullandık. Güzeldi baya. 90 kopyalık ricoh 9003 var ve kullandığım en hızlı makine. Be Bombay’ı patlatıyorum. 150 tl lik tonerle 40000 baskı alıyor. Ama önemli olan bu değil. Bu makinelerde önemli olan işletme maliyetidir. Durum kaç tl. Sık arıza yapan yeri var mı. Çok mu kağıt seçiyor mesela.

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  videoyu yarıya kadar izledim. Ama şimdiden yazayım maksat ekonomi ise epsonun tanklı sistemleri ile hiç birisi yarışamaz. Cidden psikopat tasarruflu aletler.

  Çalıştığım resmi kuruma ilk geldiğimde brother lazer yazıcılar vardı. Tonerin fiyatı 2015 yılında 160 lira filandı. Ve 500 sayfa yazıyordu. 2000 sayfa için 600 lira gibi bişey. Onları emekli edip Epson aldırdım 4 adet. 40 liralık siyah mürekkep ile 2000 sayfa yazıyor.

  Yine eskiden kalma Muratec Lazer yazıcılar var 3 adet. Onların da toner maliyetleri 1500 lira ile 1700 lira arasında değişiyor. baskı adeti 24 bin ancak 50 bin de drum arızası veriyor.

  durum fiyatı 2500 lira üzerindedir.Totalde baktığın zaman lazerin drum seti toner bilmem nesi ile hesaplarsan her sene epson alıp çöpe atsan bile ( ki makinalar taş gibi 3 senedir tık demedi ) daha karlı.

  Süratli yazıcaz diyenler için de 2 tane epson al aynı anda çalış yine ucuza gelir.

  Sözün özü 3 sene önce 10 bin lira toner masrafı olan kurum şu anda 1000 liraya işi bitiryor. ayrıca baskı adedi de 2 ye katlandı dolar kuru da 2 ye katlandı.

  • Ali Mali @mali5481

   hocam önerdiğin bir makine var mı bizim okulda kyocera bozuldu c6000 hatası var fırınla ilgiliymiş 2000 TL masraf çıkmış, böyle mürekkep doldur kullan bir sisteme geçsek daha kârlı olur heralde

  • gordonfreeman @gordonfreeman

   çok güzel yazmışsın birde bir model öner @ilkercom

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @gordonfreeman @mali5481

   Eğer allinone olacaksa ve çok yüksek beklentiler yoksa Epson L 655 gibi bir cihaz tavsiye ederim. fotokopi fax wifi vs herşey var. Ama biraz karmaşık alettir. zaman zaman ön arka yazarken saçmalıyor. Kablosunu çıkartıp takmayı akıl edemeyecek adamlar kullanırsa sıkıntı olur 😀 Kutudan çıktığı hali ile en az 10 bin sayfa basar. tekonasa da fiyatı şu sıralar çok uygun.

   Daha yeni modeli L6190 çıkmış o nasıldır bilemiyorum ama geliştirmişlerdir sanırım.

   Basit çıktı işleri için L382 var. tarayıcı fotokopi yazıcı şeklinde. Çok basit ve sorunsuz bir cihaz.

   Tarayıcı olmasın derseniz eskiden L130 modelleri vardı. şimdi muadili ne var bilmiyorum. 2 adet de ondan var. Renkli çıktıda sorunsuz güzel alet.

   Mono yazıcı olarak da epsonun M serisi var.

   http://www.vatanbilgisayar.com/epson/tankli-cok-fonksiyonlu-yazicilar/

   https://www.teknosa.com/epson/yazicilar/843

   Ayrıca yine kurumda kullanıp memnun olduğumuz HP GT5810 mevcut. Bunların adedini 350 lira gibi bişeye almıştık.

   Epsonlarda nozzle tıkanıyor muhabbeti var. Evet uzun süre çıktı almazsanız tıkanır. Ama 10 gün den kısa beklemeler sıkıntı olmaz. kendi nozzle temizleme özelliği var. Veya içini kendiniz açıp etil alkolle ve enjektör ( eczanede satılan ) yardımı ile sıfır gibi yapılıyor. youtube da videoları var. ben hiç denemedim basit bi iş.

   Kendim de evde fotoğraf baskısı için L355 kullanıyorum.

   Eski birer matbaacı olarak babam ve ben epsona hayran kaldık.

  • Ali Mali @mali5481

   @ilkercom çok anlayan insan yok hocam ben okulun bilişimcisiyim işte ben de yazıcılara biraz uzağım, en iyi anlayan benimdir yine de. 3 ay tatilde çıktı alınmayınca temizleme işi var sadece sanırım, basit çıktılar için L382 demişsiniz ona bir bakayım

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @mali5481 o 3 ay işte sıkıntı. o süre zarfında haftada bir açıp çıktı alınsa iyi olur. Yoksa okul dönüşü çizgili bouk çıktı ile başbaşa kalabilirsin. Ki bu zaten normal kartuşlu sistemler de de olan bir durum. Hatta lazerlerde bile arada çıkartıp toneri sallıyorsun 😀

   Epson modellerine bakın. Hp fiyatları uçmuş. Ve hp toner maliyetlerini sallamış. aslında epsondan çok tüketir ama yazdığı nerdeyse 4 kat az 😀

  • Ali Mali @mali5481

   @ilkercom hocam bu aleti tanıdım karşı okulun müdürünün odasında var bundan bi iki kere çıktı almıştım çok yavaş yazıyor öğretmen odası yoğunluğunu kaldırmaz sanırım. hem hızlı hem mürekkepli bir oluyor mu yoksa bunlar yapısı gereği yavaş mı oluyor?

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @mali5481 lazer kadar hızlı yazmaz. Ama modeller arasında hız farkı çok var. Epsonun üst modelleri hızlı yazar.

   Bizde de memurlar yavaş diyor. Ama maliyeti kimse düşünmüyor. Çok hızlı düşünülüyorsa daha pro modellere bakmak lazım.

  • Batuhan @achfighter

   @mali5481 Mürekkepli yazıcı ev için sıkıntılı. İş yerinde bir tane evde iki farklı model Epson kullanmış biri olarak söyleyebilirim ki evet epsonlar mürekkepli yazıcılarda f/p lideri ama mürekkep kuruma sorunu çözülemiyor. Haftada bir her renkten çıktı alacaksın.

   Renkli zorunlu değilse siyah beyaz lazer al geç hocam.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @achfighter O tıkanıklığı açmak çok basit. Ben henüz ihtiyaç duymadım ama zor değil.

  • Batuhan @achfighter

   @ilkercom Kafa temizleme ile baya gidiyor ama bir süre sonra o da fayda etmemeye başlıyor. Burada Bakırköy'de servisi var. Kucaklayıp oraya götürüyorum. İçine sıkışmış parayı alıyorlar, sorun halloluyor. 🙂

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @achfighter o parayı kendin çıkarman çok kolay. youtube da videosu var. eğer tarayıcılı modelse bişey sökmene gerek yok.

  • Ali Mali @mali5481

   @ilkercom @achfighter renkli ihtiyacımız yok, çok yazsın biraz hızlı olsun toneri ucuz olsun, imkansız mı acaba 🙂 kyocera fs 3040 mfp+ vardı bozuldu işte servis de muadil kullanıyorsunuz diye bozuldu diyor

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @mali5481 muadili ile alakası yok. lazer cihazlar çok yüksek ısı ile çalışıyor. bu da plastik aksamını veya elektroniğini bozabiliyor. Bizde de lazerler sürekli bozulup duruyor.

   Epsonun pro serisinde tanklı sistem yok. ama yine ekomomik baskı yapan serileri var. Onların da satın alma maliyetleri yüksek. Kamu kuruluşlarında hele ki okul gibi yerlerde bir yazıcıya 15 bin ve üzeri paralar bence günah. Bir çok okulda yazıcı masrafları çok yüksek rakamlara çıkmış vaziyette. Varsın 2 dakika beklesinler kapı önünde sigara içmeye gitmesinler.

   Epson L130 un sayfa hızı siyah beyazda 7sayfa/dakika. Bu rakam daha üst modellerde 30 sayfalara kadar çıkıyor. Ancak yine lazerin hızına çıkamaz.

   Bu arada lazerin sağlığa zararlı olduğunu da söylemeliyim. Ürettiği ısı ve bu ısı ile havada asılı kalan kimyasallar cidden çok zararlı. elektrik tüketimine girmiyorum bile. O yine kimsenin umrunda değil.

  • Ali Mali @mali5481

   @ilkercom malesef hocam bakımı toneri çok pahalı cihazlar, dediğiniz yazıcılar ne kadar ucuzlar öyle şaşırıyorum. 1000 TL bile değiller. Tabi okullara fotokopi özelliği olanlardan lazım, öyle bir model var mı aklınızda?

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @mali5481 yukarda yazdım. L655 L382 vs çoğu fotokopilidir bunların. Ama ucuz modellerin hızı çok düşük. İnsanları alıştırmak lazım.

   Bizde bi L382 var 7800 baskıda . Zamanında 600 lira gibi paraya alındı. O cihaz parasını 4 kere filan çıkardı şimdiye kadar. L655 17 binde . L130 lardan birisi 12 binde.

   Edit : baskı adetlerini düzelttim.

  • Ali Mali @mali5481

   @ilkercom teşekkür ederim hocam çok yardımcı oldun

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @mali5481 rica ederim. inşallah faydam olmuştur.

 • Seçkin Alp @seckinalp-256

  Murat Gamsız'ın yaptığını bahsettiği modifiye işlemini sitede bulamadım.
  Samsung ML-2165'e uygulamayı düşünüyorum.
  Bilenler bağlantıyı verebilir mi ?
  İyi Günler.
  @gamsizm

 • Yalçın Aydın @yalcinaydin

  Konsolosluktaki fotokopi makinesi arızalandı, Minolta kendi de destek vermiyor artık eski cihaz diye. Bugün 3. parti tamirci aldı götürdü, bakalım tamir edebilecek mi. Para yok şuan ama 2019'da modern bir şey ile değiştirmeyi düşünüyorum, çılgın baskı da alınmıyor zaten. Böyle bir şey gayet de işi görür gibi geliyor.

  Ana fotokopi makinemiz Canon'un bir modeli. Adamlar nakit para artı aylık 'meter reading' karşılığı satmış. Her ay kullanım sayısına göre fatura geliyor (bakım onarım ve mürekkep değişimi dahil bu şekilde). Çok düşük bir şey (40TL civarı) ama bürokrasi sağolsun makine bakım onarım diye düzenli olarak ödenek istemem gerekiyor. Lazer bir şey olsa, ver parasını al tonerini geç çünkü tüketim kalemine giriyor.

  Bu arada toner pahalı evet ama ben oem alıyorum artık HP yazıcılar için. Neredeyse tüm yazıcılarımız 278A kullanıyor ve tanesini 85 MYR'den (yaklaşık 110 TL) alıyorum, yaklaşık 2000 çıktı alınabiliyor. Bir yandan da yazıcıdan hafif duman çıkışı görüyorum ama, çaktırmadan zehirleniyor olabilirim:)

  Diğer arkadaşların dediği mürekkep püskürtmeli yazıcılar iş ortamında lazerin yerini kesinlikle tutamaz çünkü bas dediğinde o sayfanın anında çıkması lazım 🙂

 • Mikail toretto @mikail-toretto

  alıcaktık bu makinayı paramız yetmedi bizde tek renkli bir samsung aldık, içimde bir uktedir bu makina.

 • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

  bu kadar yüksek baskı endüstrisinin olduğu bir dünyada gelde insanları dijital dönüşüme çağır... adamı yerler, yerler... belki de oturup dijital baskı formatlarının gerçekten konuşulup süper bir orta yolun bulunma vakti gelmiştir... PDF bu iş güzel bir başlangıç ama... (kağıt baskı lobisi tarafından ortadan kaldırılırsam beni hatırlayın arada...)

 • deathline @deathline

  @gamsizm @hkellecioglu lazer yazıcılar için hp'nin parlak veya mat fotoğraf kağıdı mevcut ama fotoğraf kağıdından çok daha ziyade kalın karton gibi ama yüzeyi kuşe kağıda benziyor.
  Detay konusuna gelince canon yazıcıların detaylı kullanma kılavuzunu okuyarak matbaa bile açabilirsiniz 😀
  Hatta kılavuzda yazıcıyı halının üstüne koymayın falanda yazar, halı ezilip zarar görebilir diye.

 • Mustafa Doğan @mustafadoganiku

  Yazıcı bakan arkadaşlara Brother markasını tavsiye ederim. 2 modelini halen kullanıyorum ve çok memnunum. Bir yazıcıda bir özelliğin olması, iyi çalıştığı anlamına gelmiyor. Örneğin kullandığım Brother'lar da,üstten kağıt alış sistemi çok işlevsel, kağıt takılmıyor ve hızlı alıyor. Aynı özellik başka yazıcılarda çok problemli olabiliyor. İncelenen yazıcıda kağıt kapasitesi çok az olmuş.

 • Mustafa KAYA @mustafakaya-jeo

  yazıcıya ihtiyacım vardı, şimdiye kadar hep inject yazıcı kullanmıştım, videoyu izleyince bu yazıcıyı aldım çok memnunum, tezimin çıktısını aldım 500 sayfa önlü arkalı yarısı-renkli çıktıyı alınca beraberinde gelen tonerler %50 ye indi yarı dolu olduğu düşünülürse güzel değer, inceleme için teşekkürler