Aliexpressten sepeti dolar yapıp alışveriş yaptım. Sepet tl olunca 39 küsür tl gösterirken dolar olarak parayı çekince enpara dünün mb kurundan hesapladı ve 38 küsür tl çekti. Aliexpress nedense kuru biraz daha yüksekten hesaplıyor. Sepeti tl yerine dolar yapıp bankaya hesaplattırmak daha mantıklı. En azından komisyonsuz çalışan enparada böyle.

Bu arada hala bilmeyenler için bir ipucuda vereyim: Aliexpresste ürün fiyatları mobil uygulamada bazen değişebiliyor. Mesela masaüstünde 10 tl görünen ürün mobil uygulamada 9,5 tl görünebiliyor. Aliexpress mobil uygulamasıyla alışverişlerinizi azda olsa daha ucuza getirebilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Aliexpresste bir ürünü sepete atınca fiyat artıyor. Mesela ürün 8 tlden 7 tlye inmiş. Sepete atınca 8 tl olarak ekleniyor. Mobil programdada durum aynı. Öncedende benzer durum olmuştu ama haftasonu bitince düzelmişti. Bu sefer düzelmiyor. Ama bu durum her ürün için geçerli değil. Sepetimde uzun süre tuttuğum ürünlerde oluyor sanırım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • arandur @arandur

  8 TL nedir hocam, dolar kuruyla ürün görüntüleyip satın alın. O zaman tutarsızlık olmaması lazım.

 • Gökhan @gokhans19

  Tamamdır düzeldi. Çok garip bir bug var. Mobilde ürünün sayfasına 1 kere girince yine 1.51 gösterdi çıkıp tekrar girince 1.34 gösterdi. Ürünün adedinide 1den 2ye çıkarınca düzeldi ve tekrar 1e düşürünce 1.34te kaldı.

  Çok enteresan bir bug.

  • arandur @arandur

   Hiç yaşamamıştım açıkçası, bana kur dönüştürme hatası gibi gelmişti o yüzden.

  • Gökhan @gokhans19

   @arandur Eskiden dolar olarak alışveriş yapıyordum ve enpara önceki kapanış kurundan tlye çeviriyordu. Ama aliexpress artık tl çekebiliyor. Sepeti eskisi gibi tl değilde dolar olarak ayarlasam yine kur dönüştürürmü yoksa direktmi çeker?

  • arandur @arandur

   @gokhans19 dolar ayarlayınca bankaya döviz olarak yansıyor. Her banka bunu farklı zaman sonra TL'ye dönüştürüyor. Aliexpress eğer TL çekiyorsa bile kuru yüksek hesap ediyordur.

   Edit: Şimdi baktım, doları 10 kuruş yüksekten hesap ediyor.

  • Gökhan @gokhans19

   @arandur Enpara eskiden merkez bankasının bir önceki kapanış fiyatından hesaplıyordu. Ama aliexpresse tl çekim özelliği geldi. Mesela aliexpress bugünün kuruna bakıyor ve sepeti 50 tl olarak hesaplayıp 50 tl çekiyor. Ama eskiden dolar olarak hesaplarken enpara doları tlye bir önceki mb kuruna bakıp çevirerek parayı çekiyordu. Acaba şimdi aliexpresste para birimini tl yerine dolar olarak ayarlayınca eskisi gibi enpara kuru hesaplayıpmı dönüştürecek yoksa aliexpress şu tl miktarını çekmi diyecek bunu merak ediyorum.

Belediye başkan adaylarının spam smslerinin ardı arkası kesilmiyor. Her gün 2 hattımada düzenli olarak bugün şu tv kanalındayım bugün burdayım bugün şurdayım diye spam sms geliyor. Herif nerdeyse aldığı nefesi bile spam smsle bildirecek.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Gökhan paylaştı.

Risk Merkezi Raporu Başvurusu

Bu hizmeti kullanarak, “Kredi Limit ve Borç Bilgileri” veya “Çek Bilgileri” rapor başvurusunda bulunabilir veya raporunuzu görüntüleyebilirsiniz.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dün şurada elimdeki 18650 pilin durumundan bahsetmiştim: https://teknoseyir.com/durum/1051543

Pili trust powerbankin devresiyle şarj ettim. 3 senelik olan bu pili şimdiye kadar kendi devresiyle ortalama 10 civarı şarjetmişimdir. Pili çıkardığım powerbank 2600 mah olduğunu iddia ediyordu. Trust powerbankin devresiyle %100 dolup dolmadığından emin olamadım. Kör yükle yaptığım testte ortalama 2200 mah civarı kapasite ölçtüm. 1900 mah seviyesine kadar 1a ile deşarj ettim. Daha sonradan 0,70->0,50->0,15->0,05 ampere kadar düşürdüm. 0,04 amperde 2206 mahda deşarj işlemini bitirdim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

3 yıldır severek kullandığım şarj kablomun ekranı bozuldu 😫😖 İlk başta kablo tamamen bozuldu sandım ama baktım akım geçişinde sorun yok. Sadece ekranı gitmiş. 3 yıldır bu kabloyla etle kemik gibiydik. Ömrümde tronsmart ve aukeyle beraber kullanıpta memnun kaldığım nadir kablolardan.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Elimde eski powerbankten kalma 2600 mah iddialı 18650 pil vardı. Bu pili şarjlı vidalamada pb devresiyle beraber 2 sene içinde 5-10 defa kullandım ve son denediğimde pb devresinden pili şarj edemediğimi ve pildende güç çekemediğimi gördüm. Pil öldü sandım ama multimetreyle test ettiğimde pilde 0.69 v ölçüm alabildim. Bugün farklı bir sağlam powerbankin kablolarına pili bağladım. İlk başta 500 mah civarı doldu ve akım kesildi. Şarj kablosunu çıkarıp taktım ve ittire ittire 1900 mah civarı doldurabildim. Powerbankteki diğer piller doluydu. Onlara ortalama 100 mah gitti desek öldü denilen pil 1800 mah civarı doldu. 3.80 v civarı ölçüm aldım. Sizce bu pil sorunsuz hayata dönmüşmüdür? Biliyorum lityum ion piller belirli bir voltaj altına düşünce ölüyor ama geçen youtubeda izlediğim bir videodada adam ölmüş olabilir dediği 18650 pili 1.5 volttan hayata döndürdü.

Şuan powerbankle işim var. İşim bitince bu 18650 pili kör yükle 1 a ile test edip bakıcam. 3 v 5 v dönüşümünden 400 mah gitse ortalama 1400 mah verebilmesi lazım.

Bu pile entegre olan pb devresi öldü sanırım. Pb devresinün üstündeki noktalardan pek anlamasamda multimetreyle bazı ölçümler alıyorum ama ne girişten güç alıyor nede çıkıştan güç veriyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Geçen şarjlı vidalama makinesiyle ilgili mesaj atmıştım. Bugün 2 tane 2li AA pil kutusu aldım ve 4 tane alkalin pille makineyi biraz adama çevirdim. Pil kutularını makinenin sağ tarafına çift taraflı bantla yapıştırdım. Makinenin üstündeki pil göstergesi sayesinde pillerin durumunuda görebiliyorum. Tabikide motorunda fazla güçlü olmaması nedeniyle ilk günlerindeki gibi torklu çalışmıyor ama tahtada zorlansada delebiliyor. Suntayı delmesi daha rahat olur. Normal vidalama işlemindede iş görür. Süper olmadı ama makineyi çöpe atmak yerine az çok iş görecek duruma getirdim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dışarda haziran havası var ama çarşamba sıcaklık 10 derece düşüyormuş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap