2 temmuz'da verdiğim sipariş 17 temmuz'da geldi. Plastik malzeme sipariş ettim ve ptt kargo kapıya gelip ödeme istedi kargoyu verirken. Paketin açılıp, sonradan koli bandıyla bantlandığı belli, belli ki kontrol için gümrükte açmışlar. 72 Dolarlık ürü için 28TL vergi ödedim, paket üstüne de böyle bir etiket yapıştırmışlar. Şimdi sorum şu; paketteki ürün paketi kontrol edenin işine yarayacak bir şey olsaydı ve alsaydı ben hakkımı nasıl arayacaktım?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 14

MySQL'de yapılan sorgularda index önerileri görmek mümkün mü? MsSQL Server'dan geliyorum ve orada sql sorgusundan sonra execution plan gösterip yani bir index lazım mı yoksa sql için bu en iyisi mi söyler. Index rebuild ve reorganize var mı? MsSQL kullandığım için yapancıyım mysql'e.
Ayrıca index performansı için mysql'in baktığı istatistikler nerede ve onları nasıl güncellerim?
Teşekkür şimdiden.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

7. Nesil intel işlemci için çift kanal dd4 32 gb laptop ram'i arıyorum. Linkini verdiğim ürün gibi baktığım tüm ürünler 6.nesil destekliyor. Ram yorumlarında 7.nesil kullananlar çalışmadığından dert yanmış başka ürünlerde çokca gördüm.

https://www.amazon.com/dp/B01G26166W/ref=psdc_172500_t3_B071JW56XY

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 9
 • bilendenal.com @bilendenaldestek

  Merhaba
  Sizin probleminizi anlayamadım . 6. nesil işlemcide çalışıp 7. nesil işlemcide problem çıkarmasının kaynağını bulalım. Bence problemin kaynağı farklıdır .
  Öncelikle sizin bilgisayarınızın marka ve modelini öğrenebilirmiyim .Bu bilgisayarda çalışmayan ramlerin kodu nedir. Bizde çözüm muhakkak vardır .

  • blacklogic @blacklogic

   Böyle bir cevap veren biri mesleği bırakmalı. İyi günler.

  • bilendenal.com @bilendenaldestek

   @blacklogic Merhaba
   Ram konusunda 22 yıldır ram işimizi doğru olarak yapıyoruz. Sizinkinin problem olmadığını söylüyorum, hatalı ürün seçimi olduğunu ve bu nedenle de bilgisayarınızın ne olduğunu soruyorum. Buradaki hata nedir. Amacım doğru olan bilgiyi paylaşmak .
   Hiç bir donanım üreticisi ram desteği olmayan ürünü üretemez. İşlemci 7. nesilde hangisi, bunu kullanan üretici kim.
   Türkler'in okuduğunu anlamadığını yazmışsınız. Çözmek için sorununuzun kaynağının ne olduğunu anlamak isteyenlere kızmanız anlamsız. Yazın donanımınızı, buradaki bir çok insan çözümü söyleyecektir.

  • blacklogic @blacklogic

   @bilendenaldestek Sen Türkçe okuduğunu anlamayan bir insansın. İyi günler.

 • sawgent @sawgent

  Bu sorunu yazan bir kişi gördüm. 2017 iMac kullanıcısı. Yorumların içerisinde 2017 iMac kullanıp sorunsuz çalıştıranların yorumları daha fazla. Dolayısı ile uyum sorunu değil satın alınan belleklerin sorunu gibi görünüyor. Garanti olacağı için değişim yada iade yapabilirsin olası bir problemde.

 • blacklogic @blacklogic

  Beyler komik komik yorumlar yazmayın, bilmiyorsanız görmezden gelin. Hem ürün sayfasında hem de datasheet dediğimiz teknik dokümanda baktığım tüm ramlar 7.nesile destek vermiyorum diyor. Ben destek veren bir üretici var mı bildiğiniz diye gayet basit bir yorum yazdım. Hakikaten Türkler okuduğunu anlamayan bir millet oldu.

Yine bir windows rezilliği... Bugüne kadar hangi laptop olursa olsun, en basit işlemde bile (tarayıcı, word, video vs) işlemci fanı bir hızlanır bir yavaşlar(2sn de bir) 1070, 7700hq'lu sistem de bunu yapar core 2 duo'lu sistemde. Aynı sistem linux'de bunu yapmaz. Bu rezelate çözüm bulan var mı? Kahrolsun #Windows10 Yaşasın #macos

Edit: boost modunda değil bu dediklerim. İşlemci 1ghz ile 1.5ghz arasında idle’de dalgalanıp bunu yapıyor. Temiz boş windows da bile bu oluyor, yeni bir şeymiş gibi şu boost muhabbetini yapmayın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 54
 • Muhammed Galip Uludağ @cheytacllc

  Isınmayı çok seven i7 4720HQ işlemcili asus N550JX laptop kullanıyorum. Dediğinize göre 1 - 1.5 GHz arasında fan gürültüsü oluyormuş. Bende bunu bilgisayarımda denedim işlemcinin max hızını 1.97 yapıp turboya girmesini engelledim ve winrar ile büyük bir dosyayı en zorlu ayarlarda sıkıştırmayı açarak sürekli 1.97GHz'de kalmasını sağladım. NBFC ile fan hızını takip ettim. 3. dk'ya doğru CPU 61 daha sonra 62 derece oldu ve fan hızı 25% seviyesine çıktı daha da yükselmedi.
  Arada dalgalanıyor dediğiniz olay turbo boostun anlık etkinleşmesinden dolayı oluyor bu arkada çalışan bir programın driverın vs. herhangi birşeyin olabilir yanlış yapılandırılan sürücü/disk konfigürasyonları vs. de ihtimaller dahilinde. Fan gürültüsü fazla ise fan kaliteli olmayabilir tozlanmıştır vs. bir sürü ihtimal var.
  Daha sorunun kaynağını tespit etmeden araştırmadan test etmeden x yüzünden oluyor demek yanlış.

 • Orçun @orcnd

  kullandığım hiçbir makinada bunu yaşamadım bunu.

  bir kere laptopta yaşadım onun da sebebi laptobun fanlarının kirlenmesiydi. temizledim mis gibi kullanıyorum 5 yıllık laptobu.

  kullandığın bir uygulamadan veya ortamın ısısından olmasın ?

  cpu ısısı anlık zıplamaz. yavaşça yükselir. sentetik test açsan bile bunu görürsün zaten.

  güncel birçok anakartta cpu fanının devir grafiğini ayarlayabiliyorsun.

  işlemcinin boştaki sıcaklığı nedir ?

 • blacklogic @blacklogic

  Beyler anlıyorum kabahatin bende olduğunu ispat etmek istiyor, tek tek her birinize sorunu ispat etmemi istiyorsunuz. O zaman şunu cevaplayın önce 🙂 Neden kendimi ispat edeyim?

 • psychicsaw @psychicsaw

  Söylediğin şey işletim sistemi ile bağlantılı bir şey mi yoksa senin beş para etmez bilgisayarın ile mi?
  İki gram zekan var.

  Ben işimde mac pro da kullandım dell workstation da kullandım. Mac pronun üzerine yumurta kır pişirir. Marka özelinde giydirsen anlaşılır bişi olabilir.

  Bu işin soğutucu, anakart, işlemci ayağı var. Ha ben MALIM diyorsan zaten teknoseyir izlemene de bişiler yazmana da gerek yok.

  Bonus: Report.

1TB ve üstü harici hdd'nizi ne sıklıkla defrag yapıyorsunuz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 19
 • Ömer Özgür @omc43

  Uzun süredir yapmıyorum. Ana disk olarak kullanilmayinca pek gerek olmuyor.

 • Cem KOÇ @cemkoc

  Hiç yapılmamışsa bir defa yapıyorum ilk başta. Sonra otomatiğe ayarlayıp haftada bir yaptırıyorum. Zaten bir kere tam yapıldıysa diğerleri 5-10 dk kadar anca sürüyor... diyecektim ki harici dediğinizi gördüm. Evet ben de hiç yapmadım.

 • Gump @runforrest

  Ayıptır söylemesi defrag'ın ne olduğunu bilmiyorum. 😂

  • lterlemez @lterlemez

   Bellek hücreleri, temel olarak, apartmanlardaki posta kutuları gibidir. Postacı, her daireye inip, çıkmak yerine postaları üzerinde ait olduğu dairenin numarası bulunan posta kutularına bırakır.

   Ancak, bellek olarak bakıldığında, bazı dosyalar bu kutulardan bir veya bir kaçını işgal eder. Bazı dosyalar ise kutunun boyutundan (belleğe, örneğin HdD, format atarken 4k, 32k, 64k, 512k gibi değerler seçebiliriz) küçük olmasına rağmen bir kutuyu işgal eder. Kutunun kalan kısmına başka bir dosya sığabilirse sığdırılır, aksi halde boş kalır.
   Ancak, bellekler rastgele erişimli oldukları için bu boşluklar her zaman doldurulmaz. Kullanıcı diske bilgi yazıp sildikçe bu durum tekrarlanacaktır. Şimdiki diskler büyük hacimli ve daha hızlı oldukları için pek fark edilmez ama disk dolmaya başladıkça hissedilecektir (çünkü dosyalarda parçalanma -fragmentation- meydana gelecektir). Örneğin, dosya 3 hücre işgal ediyor olsun. iki hücre yan yana iken üçüncü hücre disk üzerinde çok farklı bir yerde ise okuma kafası seak and read/write işlemi yapacaktır. Bir uygulama/dosya falan yüklenirken dosyalar ne kadar çok parçalanmış ise arama ve oku/yaz işlemi o kadar uzayacaktır. Defragmentation işlemi, bu parçalanmaları düzeltme işlemidir. Dosya parçalarını, mümkün olduğunca yan yana veya yakın hücrelere taşıma işlemidir. Diskte kalan boş alan ne kadar azalırsa, bu işlemin süresi o kadar uzar ve zorlaşır.

  • lterlemez @lterlemez

   Her ne kadar, ilk paragrafım değişken kavramını daha iyi anlatıyor olsa da benzer kavramlar için de kullanılabilir.

  • Gump @runforrest

   @lterlemez Peki bunu yapmak için ek bir program kullanmaya gerek var mı? Windows 10 arka planda bir şeyler yapıyor disklere, acaba bunu da yapıyor mudur otomatikman?

  • lterlemez @lterlemez

   @runforrest; Yapıyor, (W7 ve takipçilerinin) zaten varsayılan bir ayarı var. Ama ne kadar verimli olduğu konusunda bir fikrim yok açıkçası. Çünkü, W'nin defrag işlemi yaptığı bir diski 3. parti bir defrag program(lar)ına incelletirdiğinizde çok farklı bir görüntüler ortaya çıkabiliyor. Ayrıca, W çalışır durumda olduğu için, örneğin takas ve hazırda beklet için kullanılan dosyalara elleyemiyor.

  • Gump @runforrest

   @lterlemez Teşekkürler. #BilgiPaylaştıkçaÇoğalır 🙂

  • lterlemez @lterlemez

   @runforrest; Bazı uygulamalar, W boot etmeden önce, birleştirme (defrag) işlemi yaparak, bu ve benzeri dosyalara da birleştirme işlemi yapabiliyor.