Bu speedtest programındaki serverlar neyi ifade ediyor? Onlar dns serverlar mı yoksa farklı bir şey mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yeni çıkan reklam vergi kabunları.
Artık reklamı veren yada aracılık edenden direk %15 stopaj alınacak. Adsense ile ilgili değil, adwords’e yada başka yerlere reklam verenler için. Sende para çok, reklamı verirken %15’de bize stopaj ateşle demişler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Gündemde bir kaç defa adsense geliri kazananların gelir vergisi ödemesi gerektiği konuşuldu gündeme gelen youtuberlar yüzünden ancak siz de kdv ödemediğinizi söylemiştiniz. Bugün r10 vb sitelerde tartışılan maliyenin tek tek para kazananları çağırması ve kazanılan miktardan kdv de ödenmesini istemesi. Uzmanlar kdv’nin de ödenmesine karar kılmış. Mükellef olmayanlar vergi kaçakçılığı suçuna girmiyor ama mükellef olupta ödemeyenler bu suça giriyor. Bu konuda maliye ile yaptığınız bir görüşme var mı? Yoksa ileride yaşayacağınız bir inceleme geriye dönük can yakan cezalar çıkartabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ad33p @ad33p

  Teknoseyir zaten şirket, Teknoseyir Bilişim Murat Gamsız ve Ortakları isminde. Yani kdv ödememe vs yoktur. Tabi kendileri daha güzel cevap verirler. @gamsizm

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Devlet haraç keserse ödenir. Mantık aramayın. Ekonomi o kadar rezil durumda ki dün alınmayan KDV bugün istenir ve alınır. Normali ödenmemesiydi. Ödemeyip vergi affı bekleyebilirsiniz. En azından yapılandırmaya girer. Muhasebeciniz daha doğru yönlendirir. Şu anda sadece Google'a göz dikilmiş gibi duruyor. Yurt dışı ile benzer şekilde KDV'siz çalışılan başka firmalar için bir süreç duymadım.

  • blacklogic @blacklogic

   Burada bir sakatlık var. Adwords reklam veren (yerli yabancı firmalar) türkiyede reklam göstermek istediğinde google’ın istediği bir kdv yok(bu kdv olacak ki ben yada google bunu türkiye’ye ödesin) haliyle alınmayan kdv için gelirden kes öde deniyor. Steam, amazon vs bunu son kullanıcıdan alıp ödüyor olması gerektiği gibi. Kaçak elektrik kullanandan para alamayıp, bunu hakkıyla ödeyene yansıtmak gibi. Ayrıca kanunlar geriye dönükte işletilemez, ama şuan karar alıp geri dönük işletiyorlar.

 • blacklogic @blacklogic

  Araya birilerini sokup bir vergi müfettişi çalışanından olayın detaylarını öğredim. Aklınızda olsun diye yazıyorum. Adsense’in adwords’ün ne olduğunun gayet farkındalar ama geçmişte adwordsten alamadıkları vergi zahiyatını kapatmak için iş güzarlık yapıp adsense kazançlarından alıyorlar. Buna açıklama olarakta biz kdv almakdık ve reklam veren daha çok para harcı, bu iki taraf için de karlı oldu, haliyle şimdi kdv açını kapatmak için adsense’e çökebiliriz. Mahkeme açıp itiraz edebilirsiniz ama bu yıllar alır. Gelecekte steam gibi google’a diş geçirmeyi deneyeceklermiş, türkiyede reklam verenler için google’a kdv öde ayrıca yaptığı aracılıkla para kazandığı için de kdv2 öde denecekmiş. Tabii buna yanaşmayacak olan google’ın kaçıp hizmeti kapatabileceğinin de farkında oldukları için bunu ağırdan alıyorlar. Özetle: ödeyem öder, ödemeyen yeni mevzuattan sonra zaten ödemekten kurtulur. Şuan tuttuklarını öpüyorlar, aynı kaçak elektrik gibi

Xperia XZ kullanıyorum ve android 8.0 var ama adaptive icon anamisyonları çalışmıyor. Aynı sorunu yaşayan var mı? Bu normal mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap