#Google Play Pass 'a az kalmış. Umarım TR için de geçerli olur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Elektrik ile ilgili tamir tadilat yapanlara nacizane tavsiyem; Wago ve Yak-1 konnektörleri.

Özellikle ADSL/VDSL kullanıcıları kablo eki yaparken yak-1 kullansınlar, performansa nerdeyse hiç olumsuz etkisi yok ve kendiliğinden rutubete karşı korumalı, sıva altı/üstü her şekilde kullanabilirsiniz.
#nasılyapılır #tamir

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 13
 • Bulut Fırat @kurabi

  @suicide @orcun En sağlıklısı lehim tabii ancak uzatma kablosuyla bile elektrik çekmenin sıkıntılı olduğu yerler olabiliyor. Ya da mesela ben havyayı&tabancayı küçük alet çantamda taşımıyorum, bunlar ise pek yer kaplamadıklarından her zaman yanımda oluyorlar.

  Wago'lar ise avize değişimlerinde, özellikle tek ampullü avizeden çok ampullüye geçişte iş kolaylaştırıyor.

  • suicide @suicide

   gazli havya yoksa tabii ki cok guzel cozum yak konnektorler. ozellikle gresli olmasi cok ise yariyor.

  • Orcun @orcun

   Zamanında aldığım dandik usb havya var, onla mesela çok kalın değilse kablo biraz uzun sürüyor ama güzel lehim yapıyorum. 😀 Tabi şimdi o durumda avize elektrik tesisatı falan lehim olmaz. Bu tür klemenslerden lazım. Bizim eski evde mesela şofbeni elektrikçi direkt prize takmış uç yapmış kabloya vs. o elektrikçiye o kabloyu yediresim geldiydi, 30 40 amper çekiyor şofben ya yeri geliyor sıradan o priz dişi erkek falan en kötü 220v 16 amper falan ötesinde ısınıyor eriyor yanıyor resmen. Söktüm komple duvardan gene priz yerinden prizi iptal edip kutu yaptım, kutudan klemens ile ama kalın onun da ayrı dandikleri inceleri var o olmaz mesela öyle araya da sigorta koyup çektim harici öyle yıllarca kullandık.

  • Bulut Fırat @kurabi

   @orcun 800W üzerinin tamirini amatörlere bu tarz paylaşımlarla tavsiye etmemek lazım zaten, hatta 800W bile fazla kaçabilir amatörlük seviyesine göre 🙂 Sanırım amatörlükle sınır avize değişimi, priz çoklama vs. 😀 Trafo, sigorta değişimine girişmesinler hemen

  • Orcun @orcun

   @kurabi DC akım olacaksa bir nebze daha çarpmaz pek şey etmez gizli saklı takılır ama AC adamı ağlatır. Öyle priz değişimi şu bu o işler çok sakat bilmiyorsa hiç girişmesinler. Tamam DC akımında keleği var, şöyle bir fotoğraf makinesi kapasitöründen yerse zaten oturur ağlar. 😀 Böyle bir an çarpar ama morartıyor, ben çok yedim öyle parmak morarıyordu. 🙁 Sonra işte yavaş yavaş boşatlmayı öğrendik o zaman hiç sorun yaşamadım.

  • suicide @suicide

   @orcun 10 gun kadar once direkten gelen 3 fazin ikisine birden dokundum binaya giris noktasinda 😂 Cok adrenalin yuklu bir andi 🙂

 • omerfa @omerfa

  Wago bu işin lideridir. Bu tür klemenslere ismini vermiştir. Diğer markaların da bu tip klemenslerine Wago denir. Elektrikçilerin bir numaralı yardımcılarıdır. Yalnız Takarken iyi oturtturmaları ve bastırırken kıvırmaları iyi olur. En son kontrol edilmelidir.

 • Cemre Bayrak @flagbearer

  telekom kablolarının eklerinde duraseal kullanılır arkadaşlar .Pensesi ile sıkar sonra ısıtırsınız.ısıtınca daralır ve içindeki reçine yayılır ve su geçirmez hale gelir .

  https://www.samm.com/product/631/duraseal-isiyla-daralan-kablo-konnektoru-18-22.html

Mükemmel!

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Araç kamerası almalı mıyım? soru işaretini şu olay sebebiyle sonuca vardırdım. Her araç kullanıcısına tavsiye ederim:

Bir yakınımın arkadaşı ölüme sebebiyet verecek şekilde trafik kazası geçerir.
Şöförün kendisi de ağır yaralanmış bir şekilde bilinçsiz olarak hastenede yatırılır.

----KAZA----
Seyir halindeki araç, karşıdan karşıya geçmekte olan yayaya çarpar
2+2 şerit, bölünmemiş yol, şehirerarası yol
----KAZA----

Kazanın tek şahiti, yol kenarındaki temizlik işçisidir ve "Yaya geçidinden geçen adama çarpan araba çok hızlıydı, fren sesi bile duymadım" der. Hazırlanan polis raporuna kaydı geçer.

Hız limiti kurallarına uymayan, yaya geçidine yaklaşırken hız düşürmeyen aracın sürücüsü "Bilinçli Taksirle Adam Öldürme" suçuyla karşı karşıyadır.
Polis tarafından kaza bölgesinde yapılan ilk incelemede de şöför asli kusurlu olarak belirlenir.
Ölen kişinin yakınları da şöförün ailesine baskı yapmaktadır.
3-9 yıl hapis mahkeme sonucuna göre belki para cezası, maddi manevi tazminat vs.

Yakınım, sırf Youtube'da yayınlarım diyerek araç kamerasının hafıza kartını almak üzere perte çıkan araca ulaşır. Kameradan haberi olan şöförün arkadaşları "kesin bizimki suçludur" diye düşündüklerinden hiç umursamazlar.
Yakınım kaza kaydını izlerken, kazanın üst geçidin 5-10 metre sonrasında ve yaya geçitli kavşak arasında gerçekleştini farkeder. Aracın hızı, hız limitleri arasındadır. Üst geçitten itibaren kavşağa yaklaşırken hızını düşürmektedir. Kenarda bekleyen yaya aniden koşmaya başlayınca ani şekilde direksiyonu kırıp, hızını arttırmıştır. Aracın yoldan çıkmasının sebebi de bu son kurtarma hareketidir.

Şöförün ailesine konu açılır, avukat tutulur, video'yu karşı tarafın ailesine de gösterirler. Yayanın akli dengesinin yerinde olmadığı ortaya çıkar. Yayanın ailesi şikayetçi olmaktan vazgeçer.

Açılan kamu davasında mahkeme, kovuşturmaya gerek olmadığı sonucuna varır. İtiraz edilmez.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kafamda soru işareti olmadan araç kamerası almaya karar verdiğimde gidip de #Xiaomi 'nin araç kamerasını aldığıma göre zor da olsa güven sağlamayı başarmış bu firma bende.
HTC Desire S kullanırken MIUI Rom yükleyerek tanışmıştım ve sevmiştim kendilerini.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Hepsiburada 'nın yeni fiyat göstermeme politikasından hiç hoşlanmadım. En azından fiyata göre sırala diyince görünür hale getirebilirlerdi. 3 seferdir alacağım şeyler için kategoriyi açıp, fiyat göremeyince kapatıyorum.

edit: Ghostery ile engellenen bir şeyler varmış fiyat modülünde.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

cl15-15-15-35 ddr4-3000mhz 1.35v 8 GB Team T-Force DARK
cl15-15-15-35 ddr4-3000mhz 1.35v 8 GB Crucial Ballistix Sport LT

Canım MSI Z370 'im bu iki ram'in birbiri ile uyumsuz olduğunu söylüyor.

(İkisi de 16GB kit halindeydi, birlikte boot etmeyince farklı kombinasyonlar denedim. Tek başlarına mükemmel çalışıyorlar ama birlikte nanay)

@bilendenaldestek bu tarz bir şikayet aldınız mı daha önce?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ozturka @ozturka

  çift olarak doğru yuvaya taktığınıza emin misiniz?

 • BURAK ADAGÜN @burakadagun

  Aynı sorunu HP hazır sistemde yaşamıştım. iki ram aynı anda çalışmaz iken, ayrı veya fark sorun yaratmıyordu.

  Teknik özellikler aynı, teorik olarak çalışması gerek. Çiplerin markaları farklı olduğu için sorun yaratabilir mi?

  • Bulut Fırat @kurabi

   Biri "Made in Taiwan" diğeri "Made in Mexico", birbirlerinin kültürlerine alışmaları zor tabi 🙂

   Şaka bir yana; ECC 'li ram'lerle sunucu kurarken, aynı marka aynı model olsa bile sonradan ekleme yapmak istendiğinde sorun çıkıyordu. Aynı sene üretilmiş olanları seçiyorduk özellikle hata oranını düşürmek için. Ama standart masaüstü sistemlerde böyle hassas olabileceği hiç aklıma gelmemişti.

  • bilendenal.com @bilendenaldestek

   @kurabi Merhaba
   Server ramleri konusunda bu çok konuşulan bir konu. Bizim serverlar için seçtiğimiz ramlerde uyumsuzluk olma olasılığı yok. Doğru server bilgisinin bize gelmesi yeterli .Biz doğru konfigrasyon ve optimum hızda çalışacak rami seçer ve kullanıcımıza tavsiye ederiz. Bizim ana uzmanlık alanımız server ürünleridir ve tüm Türkiye'de veri merkezleri ile çok yoğun çalışıyoruz.

  • BURAK ADAGÜN @burakadagun

   @kurabi Bu sorunlar nedeniyle genelde set alınması öneriliyor. Sunucu tarafına hiç girme aynı sorun nedeniyle bir gün uğraştığım sunucu oldu.

   Masaüstünde nadiren böyle anakart denk gelebiliyor, genelde de hazır sistemlerdeki anakartlar bunu yapıyor. Intel çipli anakartın bunu yapması garip geldi. XMP profilini açar geçersin normalde.

 • bilendenal.com @bilendenaldestek

  Merhaba @kurabi
  Biz bu tür problem yaşadık, fakat bu problem ramden değil ana kart kanal sayısından veya anakart slotlarından kaynaklıydı . Anakart 8 rank desteklerken dual rank ram takıyorsanız bu olabilir örneğin. Sizin ramlerinizi tanımadığımız için bu konuda yorum yapamıyoruz.

PC'de yaşadığım anlamsız donakalma sorunlarının sebebini buldum, önceki post'tan alıntılıyorum:

Güç kaynağının log'larına baktım, sorun yaşadığım saatlerde 44Hz 'miş elektrik.

Online güç kaynağı kullanmamanın olumsuzluğu, Line Interactive'ler elektrik varken voltaj ve akım düzenlemesi yapıyor ama frekans düzenlemesi yapmıyor. PSU ve anakartımın kaliteli olması olaydan sadece anlamsız donmalarla kurtulmamı sağladı sanırım.

edit: bulamamışım.
#güçkaynağı #psu

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • suicide @suicide

  Elektrigin 44Hz e dustugune emin misiniz? Boyle bir sey olabilecegini sanmam yanlisim yoksa kaos olur. Hatta yakin gecmiste bir ulkede buna benzer bir sey oldugunda baya olay cikmisti.

  • Bulut Fırat @kurabi

   @suicide Trafo değiştiriliyordu. Son 2 gün bol bol planlı elektrik kesintisi olmuştu. Yakın alandaki tek kullanıcı bizdik, 1 villa ve 1 apartman inşasına başlandı. Eskiden elektrik direğine asılı küçük boy trafoyu kaldırıp, fiber dolaplarının biraz büyük bir şey koydular. Bir şeyleri yanlış yapmış olmalılar, sonra da farkedip düzeltmişlerdir diye düşünüyorum. Güç kaynağının monitöründe Low Frequency (44) yazıyordu, bu sonuca vardım.

  • Bulut Fırat @kurabi

   Daha önce sadece 220V alıyorduk. Bu değişimden sonra sanayi elektriği (380V) alabileceğimizi söylediler bu da 3 faz demek oluyor sanırım. Son elektrik kesintisinde evin yarısında elektrik var, diğer yarısında elektrik yoktu. Elektrik arızayı arayıp, durumu söylediğimde iki faz verilmiş olabilir, ekiplere bildirelim dediler. Tek fazı ve 3 fazı biliyorum ama bu 2 faz mevzusunu hiç anlamadım.

  • suicide @suicide

   @kurabi bahsettiginiz durumlardan oturu voltaj vs. dalgalanmalari olmus olabilir ama frekans degismis olamaz, turkiyede interconnect sebeke sistemi kullaniliyor ve bu sistemde butun ulke birbirine paralel baglidir. Bir noktada boylesine buyuk bir frekans kaymasi olsa sistem tamamen coker.

   eve 3 faz gelse bile 380v kullanmazsiniz bunun icin sayacinizi ve aboneliginizi degistirmeniz gerekir, muhtemelen evdeki tesisat 3 faz olarak cekilmis yani evin farkli bolumleri farkli fazlara baglanmistir. yapilan yenileme sirasinda bu 3 fazdan biri veya bir kacinin sebeke baglantisi unutuldu ise evin o bolumune elektrik gitmemesi normaldir.

  • Bulut Fırat @kurabi

   @suicide Yaşadığım sorunun sebebini bulduğumu sanmıştım. Mutsuzum.

  • suicide @suicide

   @kurabi voltaj dalgalanmasi olabilir 🙂

  • suicide @suicide

   @kurabi merakiniz ve vaktiniz varsa su entry i okuyabilirsiniz. frekans kaymalarinin nelere sebep olabileceginin guzel bir ornegi 🙂

   https://eksisozluk.com/entry/50242656

  • Bulut Fırat @kurabi

   @suicide Okudum, siz yazdıktan sonra şunu da merak edip okumuştum. https://www.elektrikport.com/universite/enterkonnekte-sistem-nedir/15292#ad-image-0

   Anladığım kadarıyla eğer biz elektriği bağımsız bir jeneratörden kullanmıyorsak bu frekans düşmesi pek de muhtemel değil, güç kaynağının yalancı sinüs yaratan devresinde bir hata olması daha olası, eğer hattan gelen elektriğin frekansı düşseydi haberlere illa konu olurdu.

  • suicide @suicide

   @kurabi aynen, gun icinde 1-2 hertz lik degisim olsa bile boylesi buyuk kayma mumkun degil. yani mumkun de sonuclari sizin bilgisayarin hata vermesinden cok daha buyuk olurdu 😃