Bay E (Film)

Filmi ilk kanal d de bir gece yarısı çok kısa şekilde izlemiştim ve hiçbir bok anlamamıştım ama dün gece tamamını izleme fırsatım oldu. Film kesinlikle yerden yere vurulduğu kadar kötü değil ve filmin havası bana çok çekici geldi. Tabi bunun en büyük nedenlerinden biride bu tip "yol hikayesi" filmlerine özel ilgi göstermemdir.

Bay e izleyiciye mesaj kaygısı verme uğruna bazı kısımlarına özenilmemiş bir film bence. Bay e nin bir tarafı gerçek dünyada geçerken bir tarafıda dejavu tv isimli kanalın yayınlandığı ütopik bir dünyada geçiyor. Sinan Çetin Bay e nin bu ütopik dünyaya girişini filmin başındaki benzinlik sahnesindeki rüzgardan, kurgudan vs. anlatmaya çalışıyor. Tabi bunu çok dikkatli izlemeyen birisi anlamayabilir ve tüm bu saçma olayların gerçek dünyada yaşandığını sanıp mantığına uymadığı için filme saçma diyebilir. Benzinlik sahnesindeki ağaçların rüzgardan deli gibi sallanması, ilk 30-40 dakika duyulan deli gibi rüzgar uğultu sesleri, filmin kasvetli bir ortamda geçmesi, benzinlikte kameranın tepeden çekerkenki renk değişimi ve ortada bir garip yaşamın olduğunun gösterilmesi Bay e nin ütopik dünyaya girişinin mesajını veriyor. Bu film izleyiciye televizyonun insanlar üzerindeki ağır etkisini, tvnin insanları nasıl programlanmış zombiye çevirdiğini, insanların tamamen senaryolar ve abartılar üzerine kurulu tv reality şovlarını nasılda her noktası gerçekmişçesine izlediğini, anadolu insanının nasılda kolayca manipüle edilebildiğini, 2 şey öğrenince kendini hayatın anlamını bulmuş sanan budalaları, kısacası televizyonun insanların beynini nasıl yıkadığını, medya dünyasının insan üzerindeki etkilerini anlatıyor. Tabi bu arada insanlardaki bastırılmış cinsel açlığada değinilen birkaç sahne var. Ama bu anlatımda yer yer gereksiz saçmalamalarda oluyor.

Mesela başına gelen herşeyi yoksayıp ne olursa olsun tüm zorluklara katlanıp karısının peşinden gidecek bir adamın karısına olan bu tutkusunu anlatmak için filmin başında sevişme sahneleri kullanılmış. Ama bu o kadar abartılmışki bay e, boktan amerikan gençlik filmlerindeki "film çok yavan oldu, araya sevişme koyalımda 3-5 abaza tav olur" klişesinden nasibini alıyor ve filmin büyüsünü bozuyor. Bunun dışında leyla karakteri neden filmin ilk 1,5 saati 5 yıllık kocasının kendini ikna etmesi için 1 cümlesini bile dinlemiyor. Hadi onu geçtim, leyla benzinlikte dejavu tvnin sahibi kötü karakteri nerden tanıyor, hemen nasıl kaynaşıyorda 5 yıllık kocasına 1 söz hakkı bile vermeden bu adamın arabasına sorgusuz sualsiz atlayıp bilinmeyene doğru gidebiliyor? Buraya getirebileceğim tek mantıklı açıklama kocasıyla tartışan leyla benzinlik binasına girince tvde açık olan dejavu tv kanalına kendini kaptırıyor ve yine benzinlikte tesadüfen bulunan dejavu tv sahibinin hipnozuna giriyor. tabi bu biraz aşırı zorlama bir cevap oldu. Bence bu sahneyede biraz değinilmeliydi. Tabi benzinlikte leyla araçtan indikten sonra kısmen ütopik dünyada geçen farklı bir evrene girildiğini unutmamalı.

Bu filmi henüz izlememişlere veya izleyipte bir bok anlamamışlara önerim filmi kesinlikle sakin kafayla ve filmin yarı gerçek yarı ütopik bir dünyada geçtiğini unutmamaları. Bay e ye şaheser diyemesemde boktan bir filmde diyemem. Senaryo ve kurgu üzerinde biraz daha çalışılsaymış ortaya kendini daha iyi anlatan ve bazı basit hatalardan arınmış daha dişe dokunur bir film çıkabilirmiş. Yol hikayesi etiketli filmleri sevenlere sakin kafayla izlemeleri şartıyla öneririm. Film "kısmen ütopik" bir dünyada geçen yine "kısmen fantastik" bir film. Tamamen gerçek dünyayla karşılaştırılırsa çöp denebilir ama kendi iç dünyasıyla karşılaştırıldığında ortalama üstü eğlenceli bir filmdir Bay e.

Şunuda unutmadan koyayım: https://www.youtube.com/watch?v=5hkVJ2I3IUI

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ugreen 1,5 mt Usb Kablo 8 TL-Ugreen-Baseus ve Diğer Markalarda İndirimler

#AliExpress te ugreen 50 jetona 3 dolara 1 dolar indirim veriyor. Altın uçlu kaliteli şarj kablosu 1.5 m 8 tlye geliyor. Micro, tip c hepsi var.

Aliexpress mobil uygulamasına girin->Jetonlar ve kuponlar bölümüne girin->Jetonlarla kupon alına bastığınızda mevcut jetonlarınız ve aliexpress seçkin kuponları alma bölümü çıkacak. Sayfayı hafif aşağı kaydırdığınızda ugreen official store mağazasının 50 jeton karşılığında 3 dolar altlimitli 1 dolar verdiğini göreceksiniz. İndirim kuponunu aldığınızda mağazadaki istediğiniz üründe 1 dolar indirim düşmekte. Kuponunuzu ister masaüstünde ister mobil uygulamada kullanabilirsiniz. Ancak mobil uygulamada çoğu mağaza gibi ugreende çok küçükte olsa indirimler yapıyor. Mesela şu linkteki kablonun 1.5 metresi masaüstünde 3,14 dolar iken mobilde 3,10 dolara geliyor ve kupon kullanınca 2,10 dolara düşüyor. Şuanki dolar kuruyla 8-8,15 tl civarlarına geliyor. https://tr.aliexpress.com/item/Ugreen-Micro-USB-Cable-1m-2m-3m-Sync-Data-Charger-Cable-for-Samsung-Galaxy-S3-S4/32391749504.html

Jetonlarınızla 1den fazla kupon alabiliyorsunuz ancak sepet başına 1 adet kullanabiliyorsunuz. Kupon aldığınızda 1-2 jeton hediye geliyor. Aynı bölümde cafele, baseus gibi yüzlerce markanında kuponları bulunuyor. Bazı markalar 15 dolara 5 dolar vs.de veriyor. Son baktığımda baseus 6 dolara 2 dolar indirim veriyordu. Güzel bluetooth kulaklıkları var bu markanın. Biraz girip karıştırırsanız işinize yarayacak şeyleri çok uyguna bulabilirsiniz. Ayrıca bu kuponlar varsa aliexpress kuponlarınızlada birleşmekte. Bazı mağazalar kendisi jetonsuzda kupon veriyor. Mağazaya girdiğinizde üstte kırmızı kutu içinde beyaz işaret ve turuncu kutu içinde dolar işareti var. Kırmızı kutu içindeki beyaz işaret aliexpressin bu mağazada indirim yapan kuponunu, turuncu kutu içindeki dolar işaretiyse mağazanın kendi verdiği indirim kuponunu tarif ediyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Gece 2-8 Arası İçin Açıklamalı IDM Ayarları

İnternette akkye takılmamak için IDM ayarları kendi anlatımım:

Öncelikle programlayıcıya giriyoruz. Sol alttan yeni kuyruk diyerek bir isim belirliyoruz. Ben gece dedim size kalmış bu. Kırmızıyla gösterdiğim ayarların aynısını yeni oluşturduğunuz kuyruk seçiliyken yapın. Ben ne olur ne olmaz başlama zamanını 10 dakika ileri bitme zamanınıda 15 dakika geri yaptım.

NOT: Kesinlikle şimdi başlat yazan kısma basmayın.

Diyelimki URL ekleden linki eklediniz veya tarayıcıdan link yakalandı ve bu ekran geldi. Daha sonra indire basıyoruz.


Aşağıdaki ekrandan yeni oluşturduğumuz kuyruğu seçiyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken ikinci şeyse kuyruğu başlat kısmı kesinlikle seçili olmayacak. Seçili olmazsa kuyruğun ayarlı saatinde seçili olursa saate bakmaksızın o an inmeye başlar.

Gelelim toplu indirmeye. Diyelimki menüden toplu link eklediniz veya tarayıcıdan toplu link yakalattınız. Tümünü seç diyerek tüm linkleri işaretledikten sonra kırmızıyla işaretlediğim ayarları yapın ve tamam deyin. Bu işlemde bu kadar.

Son resimde göreceğiniz gibi linkler eklendi ve seçtiğimiz saatte indirme başlayıp seçtiğimiz saatte durup ardındanda pc kendini kapatacak.

Belirlenen saatte idm arkada açık olduğu sürece o saat geldiğinde linkte bir sorun yoksa indirmeyi başlatacak, belirlenen saatte indirmeyi varsa inen dosya yarıda kesip pcyi kapatacak. Eğer dosyalar indide pc boşta beklediyse yine o saati bekleyip saati gelince pcyi kapatacak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 12
 • Ercüment @ercuments

  Şu torrent kaynak bulmayla ilgili içerikleri bekliyorum. TTnet yüzünden torrent kullanmaya mecbur kaldık ya daha'da bir şey demiyorum.

  • Ahmet Erken @ahmeterken

   https://zooqle.com/ adamlar sistemi nasıl kurdu bilmiyorum ama site şu şekilde çalışıyor. private torrent dışındaki tüm torrent'e eklenen dosyalar sitede var. o dosya hangi trackerlarda, kaç seeder var, benzer dosyalar vs. çok güzel bir site ya. keşke daha önceden keşfetseymişim 😀 en çok seed edilen torrenti falanda görebiliyorsun. şimdi baktımda ghost in the shell sızmış izleyim bari 😀
   siteden istatistikler;2,042,879 verified torrents, 2,852 new today.
   1,340 TV shows (136 K episodes), 31 K movies.
   Media analyzed for 696 K torrents (2 M streams).
   3.2 PB of data in 24.3 M files.
   1,903 trackers supporting 16 M scrapes.

 • Gökhan @gokhans19

  EDİT: Az önce farklı bir linkle test ettim ve IDM pcyi sorunsuz uyandırıp indirmeyi başlattı. Buradaki tek sorun pc uyanınca monitör otomatik açılmıyor ve num lock tuşu kapalı kalıyor. Num locka basıp ışığını yakınca monitör açılıyor. Bu benim monitörle veya hdmi ile ilgili bir durum olabilir o kadarını şuan test edecek farklı donanımım yok ama monitör açılmasada IDM pcyi ayarlı saatte açıp indirmeyi sorunsuz başlattı. 2 farklı linkle denedim.

  Bu gece film milm bişeyler atıp yatarken uyuturum bakalım sabah nolacak. Birde modemi kapattırmayı başarabilseydim iyi olacaktıda neyse ttnet çözüyormuş sorunları.

  Konuyu okuyanlarda üstteki ayarları yapıp başlama zamanını şuanki zamanın 1-2 dakika sonrasına alıp güç seçeneklerindende uyanırken parola isteyi hayır, uyandırma zamanlayıcılarına izin veride etkinleştir olarak seçip denerlerse monitör sıkıntısının tam sonucunu öğrenebiliriz.

 • Gökhan @gokhans19

  İlk gece başarılı. Yatarken pcyi uyku moduna almıştım. 2de uyandırıp dosyaları indirip 8de pcyi tamamen kapatmış.

 • Ertugrul Ozturk @ertugrulozturk41

  Merhaba, Ben anlattığını gibi tüm ayarları yaptım kontrolleri sağladım eksik yada yanlış yaptığım bir yer yok fakat bende indirme başlamıyor. Sabah kalkıyorum downloadlar olduğu gibi duruyor.

  • Gökhan @gokhans19

   Linkleri kontrol edin. Bazı indirme siteleri linkleri 1-2 saatliğine aktif ediyor.

  • Ertugrul Ozturk @ertugrulozturk41

   @gokhans19 linklerle ilgili bir sıkıntım yok. IDM versiyon güncelledim 1 gün indirdi sonraki günler yine indirmedi. Ben download linklerini ofisimde indirmesi için kuyruğa oluşturuyorum. Evimde gece indirmesi için bırakıyorum acaba ondan olabilir mi ? Birde birden fazla indirme yapıyorum indirme bittiğinde pc kapat seçeneği ilk inenle aktif olmaz değil mi ?

  • Gökhan @gokhans19

   @ertugrulozturk41 Pc kapatma seçeneği ilk inenle değil kuyruktaki linklerin tamamı bitince aktif olur. Diğer sorudaysa kendi pcnizdeki ayarlarda sıkıntı olabilir. Mesela şimdi linkleri 5-10 dakika sonra inecek şekilde ayarlayıp pcyi uykuya bırakın bakalım bu sefer olacakmı. Büyük ihtimal benimde arada karşılaştığım sorun oluşuyor sizdede. Pc uykudan çıkınca IDM hemen indirmeye başlıyor ama ethernet bağlantısı anında hazır olmadığı için IDM internet bağlantısı yok deyip indirmiyor. Şuan dediğimi bir deneyin bakın pc uyanınca hemen saatin yanına internet geliyormu. Anında gelmiyorsa bu sorundan dolayı yapıyordur.