EE Power Bar 2600Mah Powerbank İnceleme

Devre kartı ihtiyacım varken indirim kuponu bulunca n11den dün aldım ve bugün geldi.

Powerbank sorunsuz denilen E1-07 kodu ve sarı kutusunda geldi. Geldiğinde pili düğme ışıklarını yakamayacak şekilde tamamen boştu. Her zaman kullandığım ve ölçümlerine güvendiğim usb ampermetre ile dolum testi yaptım.

Dolum testi yaklaşık 4 saat sürdü. 3 saate yakını 0,90-0,91A ile sürdü. Son 1 saatiyse 0,74-0,62-0,21A vs. şeklinde düşerek tamamlandı. Bana gelen powerbank sorunsuz seri denilen E1-07 versiyonu. Elimden aynı powerbankin farklı kodlu olanıda geçmişti. Onda yaptığım testte 2601mah pil kapasitesi ölçmüştüm ve şarj esnasında aşırı ısınma gerçekleşmişti. Bu nedenlede iade etmiştim. Şuan elimdeki E1-07 versiyonlu 2600mah olduğunu iddia eden powerbankse 2714mah doldu. Ayrıca kaliteli powerbanklerdeki normal ısınma seviyesinde ısınma oluştu. Önceki farklı kodlu powerbankte yaşadığım aşırı ısınma kesinlikle olmadı. Boşaltım testi yapmadım. Önceki farklı kodu powerbank 2601mah dolmuş 1500mah civarı bir çıkış vermişti. Bu E1-07 versiyonuda ileriki zamanlarda köryükle boşaltıp konu altına yazarım.

 

Diğer çoğu powerbankte olduğu gibi bu powerbanktede tam doğru sonuçlar veremeyen 4 adet dolum ışığı bulunuyor.

 

Küsüratları yuvarlayarak dolum esnasında ışıkların verdiği tepkiyi yazdım:

0=>500 mah 1. dişten 2. dişe geçiş
500=>1500 mah 2. dişten 3. dişe geçiş
1500=>2200 mah 3. dişten 4. dişe geçiş
2200=>2700 mah bitiş (4. diş sabit)

 

Powerbankin devre kartı maalesef günümüz standart hızlarına ulaşamıyor. 1A giriş ve 1A çıkış sunuyor. Son olarak incelemeyi şu bilgilerle bitiriyorum: Powerbankin yukardaki bilgilere ek olarak birde flaş lambası bulunuyor. Açma kapama tuşuna 2 kere basınca flaş sabit yanıyor, 3 kere basınca flaş sinyal verir gibi sürekli yanıp sönme eylemine geçiyor. Şimdilik bu powerbankle ilgili söyleyeceklerim bu kadar. Bu arada kendi kablosunu daha kullanmadım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Slink IP-755 10400mah Powerbank Kapasite İncelemesi

Bir powerbank incelemesiyle daha karşınızdayım. Kısa ve öz bir inceleme olacak:

 

Slink IP-755 10400mah powerbank kapasitesini ne kadar yansıtıyor:

Geçenlerde 2. el TPLİNK BP50 10000mah powerbank için dolum ve boşalım testlerini paylaşmıştım. Şu linkten bakabilirsiniz: https://teknoseyir.com/inceleme/1184465 Peki 10400mah Slink IP-755 powerbank gerçek değerini ne kadar yansıtıyor.

Öncelikle elimdeki bu powerbankin 2. el olduğunu belirteyim. Yani powerbankten sıfır bir ürün performansı beklememem gerektiğini söyleyebilirim ama peki powerbank sıfır performansına ne kadar yakın?

 

Test sonuçlarını söylemeden önce bilmeniz gerekenler:

 • Powerbankte 26F kodlu 2600mah 4 adet Samsung 18650 pil bulunmakta. Tahmin edebileceğiniz gibi piller paralel bağlı. Bu powerbankin içini açmadım ama aynısından 5-6 ay önce elimden geçti. Son resimde içindeki pillerden referans bir fotoğraf paylaşıcam.

Öncelikle powerbank bana ulaştığında 4 ışığından 3ü yanıyordu. Telefonumu %35 oranında doldurduktan sonra powerbankte kalan gücün gerisini köryükle boşalttım. Sonra powerbanki biraz beklemeye aldım. Bir süre sonra powerbanki şarj etmeye başladım. Powerbankin 1A girişi ve 1 adet 1A 1 adet 2A çıkışı bulunuyor. 1A girişinde voltmetreden 0,90A-1,1A arası değer okudum. Powerbank tam dolduğunda 9200mah civarı bir dolum olduğunu gördüm. 2. el bir powerbank için pilinin %90ının iş görüyor olması olumlu. Fabrika değerine göre yaklaşık 1200mah civarı bir eksiklik ortaya çıktı. Ben bu powerbankin 1-2 doldur boşalttan sonra azda olsa 9200mahin üzerine birşeyler koyacağını düşünüyorum. Tabi burda şunuda hatırlatmam gerek. Devre kartı pilleri ne kadar düşük voltaja kadar boşaltabiliyor açıkçası kasayı açıp voltaja bakmadan bilemem. Belki pilleri devre kartından ayırıp farklı cihazlarla kullansam daha uç noktalara ulaşabilirim. Laf devre kartına gelmişken powerbankin yukarıdada dediğim gibi 2 çıkışı bulunmakta. Aynı anda 2 cihazı şarj edebiliyorsunuz. Ayrıca hem dolum hemde boşalım sırasında olması gereken doğal seviyenin üstünde bir ısınmayla karşılaşmadım. Boşalma testindeyse 3.7v-5v dönüşümünden sonra 6800mahin üstünde bir değer verebildiki bu çok iyi bir değer. Ama tabi 9200mah dolan bir pil 6800mah verebildiğine göre bu powerbankin 9200mahden daha yüksek seviyelerde dolabileceğine karşı olan ümidim dahada artıyor. Dolum süresi yaklaşık 10 saat boşaltım süresi yaklaşık 7 saat sürdü. Dolum ve boşaltım 1A ile yapıldı. Boşaltımın son yarım saati 0,30A ile tamamlandı. Geçen incelediğim TPLİNK powerbankte 10450mah civarı dolmuş ve usb çıkışından 7200mah civarı verebilmişti. Ama TPLİNKte kesinlikle devre kartı çok daha kaliteli ve 2A giriş avantajı var. Ayrıca TPLİNKte LG lipo pil varken Slinkte Samsung 18650 li-ion pil var.

 

Dolum 9200mah demiştik. Boşaltımdaysa 6800mah civarı çıktığının fotosu:

 

Aşağıdaki testleri ben yapmadım ama Mi 10000mah ve Asus zenpower 10050mah powerbanklerin(muhtemelen 2side sıfır ürün) boşaltım testleriyle karşılaştırın diye koyuyorum:

 

Powerbankin içindeki samsung piller:

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dün şurada Tplink BP50 10000mah powerbankin dolum sonucunu paylaşmıştım: https://teknoseyir.com/durum/1184212

Bugünde boşaltım testi yaptım. Beklediğimden daha iyi sonuç verdi. 2A çıkışından yaklaşık 6 saat köryükle 1.2A çektim. 6. saate yaklaşınca çekilen amperi 0,30Ae düşürdüm. Birkaç dakika sonra powerbank ben bittim dedi ve 7214mah çıkış değeri vermiş oldu. Dolum değerinin 10445mah olduğu düşünülürse hem içi LG pil hemde devre kartı iyi iş çıkartıyor görünüyor. Ayrıca son 1 saatteki pil ve devre kartındaki hafif ısınma dışında 5 saat boyunca neredeyse sıfır ısı artışı oldu. Oda sıcaklığı 20-21 derece arasıyken. Boşaltım fotosundaki voltaja takılmayın. Powerbank tükendiği için ampermetreyi pc usbsine taktım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kawai 2000mah Powerbank Kısa İnceleme

Sizce bu zamanda 6.90 TLye 2000mah sıfır powerbank olur mu? 3 tane aldığıma göre olur ama nasıl olur yazının devamında.

 

Geçen migrosta rastgele Kawai 2000mah powerbanklerin 6.90 TLye satıldığını görüp çok çok pil kötü çıkar ama bu fiyata powerbank devresi+18650 pil kutusu+usb kablo yine çok iyi deyip 3 tane bu powerbankten aldım. Testlerini henüz yeni yeni yapabiliyorum. 3 taneden birinin kapasite testi aşağıda gördüğünüz gibi çıktı.

 

2000mah diye satılan powerbankin pili zorlarsanız 700mah seviyesinde anca doluyor. Sadece 1 tanesine bu testi yaptım. Belki diğer 2si daha yüksek kapasite çıkabilir. Powerbankin kapağını açınca bizi markayı bırakın üzerinde nokta bile olmayan mavi bir 18650 pil karşılıyor. Ne üreticisi belli ne kapasite yazıyor sıfır yazı.

 

Benim migrostan aldığım Kawai 2000mah powerbankin 1 tanesinin test sonucu şuanlık bu. Hiç umudum yok ama belki diğer 2 tanesi daha iyi kapasite sunabilir. Belki migrostakiler ölüdür başka satıcılarda 2000mah kapasiteyi verebiliyordur.

 

Şimdilik tesellim pil çöp olsada 6.90a powerbank devresi (dandik ama iş görüyor) ve 18650 pil kutusu almış olmam. Usb led vs. iş görebiliyor ama onun dışında bu powerbanke bulaşmamanızı öneririm.

 

Ayrıca kutu ve powerbankin dışında ve kullanma klavuzunda birbirini tutmayan çelişkili ifadeler var. Mesela kullanma klavuzunda söylenen şarj dolum ışığı vs. pek doğru değil. Kutuda 0.7A giriş ve çıkış değerleri verilirken powerbankin üstündeki yapışkanda 1A giriş ve çıkış değerleri yazılı. Kendi testimdeyse 0,80A civarlarını gördüm. Birde utanmadan kutuya %100 hızlı şarj yazmışlar. Olum ben 12V 2A ya artık yavaş kalıyor diyorum 0.7A ya hızlı şarj demek neyin kafası? Sıkıntı çıkmasın diye köryükle fazla yüklenmedim. Yılbaşı gelmeden havai fişek partisine gerek yok 😁

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Macrium Reflect İle Windows İmajı Alma Ve Geri Yükleme

Arkadaşlar merhaba. Yıllar önce ünlü acronis true image ile aldığım windows imajını geri yükleyince mavi ekranla karşılaşmam sonucu alternatif programları araştırırken Macrium Reflect programına rastladım. İlk zamanlar free sürümü işimi görürken daha sonradan özellikle delta copy özelliği nedeniyle ücretli olan home sürümünü kullanmaya başladım. Macrium Reflecti 3 senedir kullanıyorum ve şimdiye kadar hiçbir imajımı geri yüklemede bir sorun çıkarmadı. Ayrıca imaj alma, imajı geri yükleme ve alınan imajı sıkıştırıp küçültme konusunda çok hızlı ve çok başarılı olduğu için ben 30 günlük sınırsız kullanım imkanı sunan home sürümünü yıllardır kullanıyorum.

 

Gelelim fasulyenin faydalarına. Bu yazımda Macrium Reflect ile windows imajı nasıl alınır, alınan imaj nasıl geri yüklenir ve açılış usbsi/cdsi/boot menü nasıl oluşturulur onları anlatıcam.

 

Programın açılış ekranı aşağıdaki gibi.

Resimdeki size uygun seçeneğe tıklayın. Ben şuan kullandığımız windowsun imajını alacak şekilde devam ediyorum.

Bu ekranda Source kısmında program otomatik olarak windowslu diski ve windowsun kurtarma bölümü için kendine ayırdığı 100mb alanı seçiyor. Burdaki tikleri ellememenizi öneririm. Destination bölümündeyse imajı nereye kaydedeceğinizi soruyor. Ben depo olarak kullandığım diski seçtim. Dvd kısmını ciddiye almanıza gerek yok. Alttaki isim kısmındada imajınıza dosya ismi verebiliyorsunuz. Otomatik isimde bırakırsanız tarih ve saat gibi bilgileri yazıyordu sanırım. Daha sonradanda imaj adını değiştirebileceğiniz için burası pek önemli değil. Sol altta Advanced Options yani gelişmiş seçenekler menüsüne giriş var. Bu menüden imajın ne kadar sıkıştırılacağı, oluşturulan imaja şifre koyma, imaj aldıktan sonra dosyaları doğrulama gibi ekstra ayarlar var. İhtiyacınız varsa bakın ama anlamıyorsanız hiç girmenize gerek yok. Evet burda Next diyoruz.

Bu menüde bizleri zamanlama ayarları karşılıyor. Böyle bir ihtiyacım olmadığı için belirli aralıklarla otomatik imaj almasına gerek görmedim. Ben üstte none ayarını seçip alttaki tikleride kaldırdım ve Next dedim.

Burası imaj ilerlemesinin son sayfası. Burada bize seçtiğimiz ayarlar gösteriliyor. Eğer hepsi istediğimiz gibiyse Finish butonuna tıklayarak windows imajının alınmasını sağlayabiliriz. Bu aşamada arkaplanda açık bir program bırakmamanızı öneririm. Saatin yanındakilere dokunmanıza gerek yok.

 

Şimdi güzelce imajımızı almış olduk. Ama diyelimki Allah göstermesin sisteminizde bir sorun oldu veya farklı bir ihtiyaçtan aldığınız imajı geri yükleyerek büyük külfetlerden kurtulmak istiyorsunuz.

 

O zaman birazda aldığımız imajı geri yüklemekten bahsedeyim:

Benim daha önceden aldığım bir imaj harici harddiskimde duruyordu. Ben o imajımı kullanıcam. Yukarıdaki Backup, Restore, Log sekmesinden Restoreu seçiyorum.

Hem solda hemde sağda Browse for an image .... yazılı menülerin ikiside aynı işinizi görecektir. Birine basın. İmajı seçmeniz için dosya seçim penceresi açılacak. Burada imajı seçtiğiniz anda aşağıdakine benzer şekilde görünmesi lazım. Şunuda dip not olarak ekleyeyim. Normalde imaj aldığınızda bu imaj bilgileri belgelerde bir xml dosyasına yazılıyor ve yukarıdaki menüde bu sayede imajınız gözüküyor. Ancak programı kaldırıp sonradan tekrar yüklerseniz veya xml dosyasını silerseniz (güvenle silebilirsiniz) bu imaj dosyasını seçme menüsünden imajın yolunu gösterip aynı kapıya çıkabiliyorsunuz.

Browse image butonuyla imaj içeriğinizi geçici sanal disklere yerleştirip içinde ne var ne yok bakabilir veya ihtiyacınız olan dosyayı oradan sisteminize kopyalayabilirsiniz. Mesela koca imajı geri yüklemek istemiyorsunuz ama içindende bir dosyayı almanız lazım. İşte o yol bu yol. Daha sonradanda bilgisayar klasörüne girip sanal sürücülere sağ tıklayıp Macrium Reflect sekmesinden Unmount macrium image derseniz bilgisayar klasöründen kaldırmış olursunuz. İmajı geri yüklemek içinse Restore image menüsüne tıklamalısınız.

Önceden uyarayım. Eğer imajı şuanda açık olan windows diskine yüklemeye çalışıyorsanız bu yolun sonunda size sistem çalışıyor boot et diye uyarı verecektir. Ancak boot menüsünde açılacak macrium reflecttede benzer işlemleri yapacağınız için ve ben imajı şuan geri yüklemeyeceğimden windows üzerinde anlatıyorum. Konunun sonunda ayrıca nasıl boot ekranınca macriumu açacağınızı ve usbye nasıl açılış diski hazırlayacağınızıda anlatıcam.

Restore image menüsünde bu menü gelecek.

Boot menüde başlarkende benzer menü geliyor. Tikler imaj alırkenki seçtiğiniz diskler gibi olacak şekilde Next diyoruz.

Bu köprüden önceki son çıkış menüsünde size imajın nerden alındığı ve nereye uygulanacağı ile kullanılacak teknikler hakkında özet geçiyor. Şuan masaüstünde olduğum için Finish butonuna tıklarsam şöyle bir hata verecektir:

Burada Yes derseniz pcnin açılışına portable windows ekliyor. Yani siz bir sonraki pc açılışında şuanki windowsa elveda diyorsunuz ve imajınızı geri yüklemek için windows pe üzerinde 1 seferliğine macrium reflecti açıyor. Uzun zamandır imaj yüklemesi yapmadığım için pek emin değilim ama sanırım bu aşamada yukarıdaki benzer işlemleri istemeden imajı kendisi yükleyip ardından size mis gibi masaüstünüzü açıyor olması lazım. Ben burda şuanlık No diyorum. 1 kere imajı geri yüklerseniz zaten işlemlerin çok basit olduğunu göreceksiniz. Ekstra destek için macrium youtube sayfasına bakabilir veya sanal diskte test edebilirsiniz.

 

Gelelim elle boot menüsüne macrium reflecti eklemeye ve iso oluşturmaya.

Üst menüden Other Taske tıklayıp ilk seçenek olan Create Rescue Media menüsüne giriyoruz. Bize alttaki gibi bir menü açılıyor:

Bu menüde ister direkt windows açılışına ekleme yapıp macrium reflecti açılışta windows pe üzerinden açabiliriz, istersek bağladığınız usb belleği açılış belleğine otomatik çevirebiliriz, istersek ve hala kaldıysa cd/dvdyi kullanıp açılış cdsi/dvdsi oluşturabiliriz veya bunun isonu bende dursun gerisi benim fantazime kalmış diyorsak direkt iso dosyası oluşturup daha sonradan her türlü yerde kullanabiliriz. Burada dikkat etmemiz gereken nokta windows pe sürümü. Bu menüdeyken alttaki Advanced bölümüne tıklayıp açılan pencereden soldaki Choose base WIM sekmesine geçtiğinizde sizi farklı windows pe versiyonları karşılıyor. Buradan açılışta hangi windows pe sürümünün açılmasını istiyorsanız onu seçiyorsunuz. İmaj yüklemelerinde ömür boyu sorunsuz ve tam destek için windows pe 10 olanı seçebilirsiniz. Build butonuylada seçtiğiniz işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Benim anlatacaklarım bu kadar. Macrium Reflect bence alanından en iyilerden biri. Şimdiye kadar bolca imaj geri yüklemeside yaptım ve bir sorunla karşılaşmadım. Programı 1 kere kullanırsanız zaten imaj alma ve imajı geri yükleme işlemlerinin gayet kolay olduğunu görürsünüz.

Yaptığınız işlemlerde tüm mesuliyet size aittir. Aklınıza takılan bir yer olursa işleme devam etmeden önce yazıyı tekrar okumanızı öneririm. Herhangi bir soruna karşı mutlaka çok önemli dosyalarınızı her zaman pc dışında bir disktede yedekte tutmanızı öneririm.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

EDUP MS-8551 USB Wireless Adaptör İncelemesi

Çoğumuz zaman zaman biraz meraktan biraz ihtiyaçtan bu tip ürünleri araştırıyoruz ve satın alıyoruz. Aldıklarımızdan bazıları beklediğimizden daha iyi çıkarken bazılarıda markasına ve fiyatına yakışmayacak vasatlıkta olabiliyor. Ben Edup markasıyla 1-2 ay önce tanıştım. Kullandığım farklı bir Edup marka usb wireless adaptörü beğenince markayı araştırdım ve çok iyi bir marka olduğunu gördüm. Geçenlerde bu markanın MS-8551 usb wireless adaptöründen sipariş verdim ve bugün elime geçti.

 

Öncelikle ürünün teknik özelliklerinden bahsedeyim:

 • 6DBI çıkarılamayan sabit anten.
 • 150mbps
 • MTK 7601 çipset
 • AP olarak kullanabilme (Yazılımını yükleyerek)

Evet üründe 6DBI anten bulunuyor. Antenin çıkarılamıyor olması bir eksi olarak sayılabilirmi emin değilim. Hani 6DBI anteni söküp yerine ne takabilirsin, taktığın anten bu ürüne ne kadar değer orasını anlamlandıramadığım için ben sabit anteni eksi olarak pek sayamıyorum. Üründe MTKnın ünlü 7601 çipseti bulunuyor. Bu çipsetin en azından benim için en büyük özelliği ürünün Next New Wave uydu alısındada çalışabilmesini sağlaması. Piyasadaki wifi destekli uydu cihazlarının %99u sadece MTK 7601 çipsetli cihazlarla çalışıyor. Ürünü uydu cihazımda denedim ve youtubea sorunsuz girip videolar izleyebildim. Çok önemli değil ama çalışıyormu evet bu ürün uydu cihazlarıyla sorunsuz çalışıyor.

 

Gelelim bazıları için önemli bazıları için önemsiz özellik olan access point özelliğine. Yanında gelen cdsinden veya sitesinden indireceğiniz driver içerisinde ekstra masa üstü programıda geliyor. Bu program sayesinde bu usb wireless adaptörü sadece alıcı değil verici olarakta kullanabiliyorsunuz. Evet bu ürün ile pcnizdeki kablolu interneti kablosuza dönüştürebiliyorsunuz. Hemde çocuk oyuncağı kadar basitlikte.

 

Ürünün çekim ağı daha önceki anteni çıkarılabilir Realtek çipsetli Edup 6DBI antenli usb wireless adaptörden 1 tık daha iyi. Realtekli önceki ürünün 12-13 ağ bulduğu yerde bu ürün 14-15-16 ağ buluyor mesela. Ayrıca ürün şekil olarakta çok güzel tasarlanmış. Üzerinde wifi simgesi bulunuyor ve altında yeşil ışık yanıyor. Belki wifi simgesindeki dişler bağlanılan ağın seviyesinide gösterecek şekilde tasarlanabilirdi ama o halde bu ürün bu kadar ucuz olamayabilirdi.

 

Ürünle beraber driver cdsi geliyor ancak Edup çok büyük bir marka ve ürünlerinede çok değer verdiği için sitesinde her ürününün windows, linux, macos vs. driverları kolaylıkla bulunabiliyor. Windows 10 ürünü sorunsuzca tanıdı ama hem daha güncel driver için hemde access point özelliğini ve kendi programını kullanabilmek için cdden veya sitesinden driverını indirip kurmanız gerekiyor.

 

Ve size son bir güzel haber. Ben ürünü Aliexpressten aldım ve ürün şuan 7 günlük indirime girdi.

Ürünün linki: https://tr.aliexpress.com/item/2017-New-150Mbps-Wifi-USB-Adapter-with-External-6dBi-Antenna-CE-Rohs-Certificated-USB-Wifi-usb/32795078308.html?spm=a2g0s.12269583.0.0.19d66d269S7eOy

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 17

AliTools - AliExpress İçin Fiyat Takip Programı

Geçenlerde keşfettiğim AliTools programını beğenince birde burdan detaylı aktarayım dedim. Aliexpress, Gearbest, Banggood, Ebay gibi uluslararası bazı ünlü sitelerde istediğiniz ürünlerin fiyat takibi, fiyat geçmişi, fiyat düşüşünde bildirim gibi amaçlara hizmet eden programın detaylarına inelim:

 

Kullanımı çok basit olan programı deneyebildiğim 1 haftada gözlemlediğime göre en çok kafa karıştırıcı yeri para birimi kısmı. Ben sadece Aliexpress için kullandım ve Aliexpressin ana para birimi dolar olduğu için dolar dışında bir para birimi seçtiğinizde kura göre bir fiyat dönüşümü yapıyor. Bu nedenle mesela TL seçerseniz Aliexpresste ürün fiyatı aynı kalmasına rağmen siz kurun günlük hareketlerine göre fiyatın düştüğünü veya çıktığını görüyorsunuz. O yüzden bu farka biraz dikkat etmeniz gerekli. Mesela Aliexpresste ürün hep 10 dolar ama dünkü dolar kuruna göre 54 TL iken bugün 55 TL olabiliyor ve fiyat geçmişindede bu değişim görülebiliyor. Ancak ürünün fiyatı hep 10 dolar olduğu için programı USD olarak ayarlamak daha az kafa karıştırıcı olacaktır. En alttaki 4 resimde dediklerimi daha iyi anlayabilirsiniz. Ürünün fiyatı USD bazında düşmüş ama dolar arttığı için TL bazında fiyat artmış.

 

Programın benim eklediğim ürünlerde 1 haftada rastgelemediğim en önemli özelliği fiyat düşüşlerinde bildirim gönderebilmesi. İster sadece fiyat düşüşünde bildirim gönderecek şekilde istersenizde fiyatın belirli bir rakama düşmesi karşılığında bildirecek şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Eklediğim ürünlerde fiyat düşüşü henüz olmadığı için bu özellik ne derece çalışıyor emin değilim.

 

Programa ürün eklemek için isterseniz ürün linkini direkt ekleyebilir veya ürün sayfasında paylaş menüsünden AliToolsu seçerek ürünü programa ekleyebilirsiniz. Fiyat düşüşünde bildirim alabilmeniz için yanında kalp ikonu olan FİYATI TAKİP ET butonuna basmanız veya en sağdan bildirimler menüsüne gidip bildirimleri açmanız gerekiyor. Bildirim özelliğini kullanabilmek için mail ve şifre ile üyelik gerekiyor ancak bu bilgiler için doğrulama istemiyor. Kafanıza göre mail girebilirsiniz. Fiyat düşünce bildirim istemem diyorsanız geri kalan özellikler için mail girişi gerekmemekte.

 

Programda ürünlerin satıcı puanı ve youtubeda varsa incelemeleri gibi şeyleride görebiliyorsunuz. Ancak bu kısmı biraz zayıf kalmış. Mesela ben bakarken satıcı puanı %98ken programa göre %96. Artık hangi bilgilere bakıpta bu değeri gösteriyor orasını çözemedim. Ayrıca ürünlerin youtube incelemelerinide gösterme konusunda biraz yetersiz. Ben youtubeda ürünün 5 tane videosunu bulabiliyorsan bu program 1 tane bulabiliyor. Buralarda kullanılan algoritmaların biraz düzeltilmesi lazım sanırım.

 

Reklamsız ve ücretsiz olan bu programı genel anlamda beğendim. Aliexpress gibi siteleri bol bol kullanıyorsanız öneririm. Ayrıca program tamamen Türkçe.

 

AliTools linki: https://play.google.com/store/apps/details?id=io.alitools.android&hl=tr

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Trust 5200mah Powerbank İnceleme

Bu aralar revaçta olan ve merak edilen Trust markasının 5200mah powerbankini testlerini yaptım.

Boşaltım testi usb ampermetre+usb yük ile yapıldı.

Doldurma testi syrox 2a şarj cihazı+usb ampermetre ile yapıldı.

Firmanın vaadettiği kapasite: 5200mah

%100den %0a boşaltım testinde 3.7 volttan 5 volta dönüşürken verilen kapasite: 3564mah. 1 amper ile 3 saat 42 dakika sürdü. Son 10-12 dakikasını powerbanki tamamen boşaltabilmek için 0.10-0.05 amper seviyelerine kadar çektim ve 0.05 amperin altına düşürmedim.

%0dan %100e doldurma testinde 5v syrox adaptör ile ortalama 1.4-1.2 amper arası dolum oldu. 4. ışığın sönmesinden 20-30 dakika önce amper 0.70lere kadar düşmüştü. Bu şartlarda powerbank 4.721mahlık bir dolum gerçekleştirdi ve 3 saat 40 dakika civarı sürdü.

Bu sonuçlara göre birazda yuvarlayıp zorlarsak powerbankin yaklaşık 4800mahlık bir kapasitesinin olduğunu söyleyebilirim. Elimdeki usb ampermetreye önceki yaptığım testlerden güveniyorum ama %3-5lik bir eksik sayma payınında olabileceğini söyleyebilirim. Her halukarda bu 5200mahlık powerbankin çok aşırı zorlamada bile 5000mah seviyelerini 1mah bile geçemeyeceğini düşünüyorum. Ancak internette araştırdığım kadarıyla bu tip pillerin birkaç doldur boşalttan sonra tam kapasiteye ulaştığı söyleniyor. Belki bir 5-10 doldur boşalttan sonra bir kere daha 0dan 100e kapasite testi yapabilirim ama o üzerinde yazan 5200mah seviyesine tam olarak ulaşabileceğimi düşünmüyorum.

Gelelim diğer detaylara:

 • Powerbank 29 derece sıcaklıktaki odada usb çıkışından en yüksek 36 dereceye çıkabildi. Powerbankin dolarken veya boşalırken herhangi bir ısınma veya anormal bir davranışı olmadı.
 • Powerbankin yanında gelen kablo ince ancak akım taşımada gayet kuvvetli.
 • Powerbankin giriş ve çıkışları 1 amper olarak belirtilmiş ama hem giriş hem çıkış 1.4-1.5 amperleri görebilmekte. Usb yük ile powerbanke zarar gelmesin diye test yapmadım ama daha fazlasınıda verebileceğini düşünüyorum. Daha öncedende 1a yazılı powerbanklerim olmuştu onlarda 0.70-0.80 amperleri zor görüyordum.
 • Üzerindeki ışık güldürmüyor ama öldürmüyorda. Acil durumlarda iş görür ve powerbanke ışığın entegre olarak gelmesi güzel ama mucizeler beklememekte fayda var. Ayrıca çok az güç harcıyor.
 • 121gr küçük cebe atmalık bir ürün. (Elimdeki 5gr hassaslıktaki el tartısında içine koyduğum poşetle beraber 125gr çıktı)
 • Ve tahmin edersinizki bu tip ucuz ürünlerde üstündeki 4 led hiçbir zaman tam olarak %25e denk gelemiyor. 1. diş 1200mah civarını temsil ederken 2. diş 1. dişten sonraki 800-900mahı temsil edebiliyor. 1. ve 4. diş en yüksek mahları temsil ediyor. 2. ve 3. diş biraz daha düşük mahları temsil ediyor.

Powerbanki mucize beklemeyenler, 3000-3500mah civarı telefonu olanlara önerebilirim. Fiyat performans oranı iyi. Ben zaten 5000mah bataryalı telefon kullanıyorum ve powerbanke telefon şarj etmek için bir ihtiyacım yok, farklı işlerimde lazım olduğu için aldım. Ürün iş görüyor fiyatına göre iyi sayılır ama boyundan büyük işleri başarabilecek kapasiteyi bekleyebileceğiniz seviyedede olmadığını hatırlatayım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kendi Yaptığım Micro Usb Kablo Testleri-2018

Elimdeki micro usb kabloların amper testlerini yaptım. Şimdilik sadece 5V üzerinden yapabildim. Sıralama en yüksekten en düşüğe doğru.

 

Kabloları satınalmak isteyenler letgo profilime bakabilirler:

https://tr.letgo.com/tr/u/goekhan_5167b13e-9aa1-4762-814c-b7131c6d8606

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Lenovo Vibe P1 Kısa İnceleme

Lenovo p1 hızlı şarjın ardından %100 şarjla 9 saat 20 dakika civarı ekran süresi ve toplamda 50-51 saat civarı kullanım süresi verdi. İlk kullanımda program yükleme ve telefonu fazla karıştırma yüzünden ekran süresinde beklediğimi alamadım ama bundan sonraki şarjlarda dozeninde etkisiyle ekran süresinin 10 saati geçeceğini tahmin ediyorum.

Birazda telefonun artılarıyla eksilerinden bahsedeyim.

Artıları:
- Hızlı şarj desteği var. 5000mah pil nasıl dolar sıkıntısı yok. Zaten dolduktan sonra boşalmasıda çok uzun sürmekte. Hızlı şarj destekli adaptörünü kaybetmemek lazım. Maalesef elimdeki aukey adaptörle hızlı şarjı çalıştıramadım. Yabancı forumlardada aynı sorunla karşılaşanlar olmuş. Kendi adaptöründe ayrıca 7v desteğide var ve bundan sıkıntı çıktığı söylenmiş. Yani şarj cihazına sahip çıkmak lazım ama neyseki aşırı kaliteli bir cihaz.
- Pil süresi olarak yukarıdada yazdığım gibi gayet iyi. 3000mah pilli lg g4te benzer kullanımda 3 saat ekran süresini zor alıyordum. Lg g4te ekran aşırı pil harcıyordu. Hani ekranın harcadığı pil bir yana telefonun diğer donanımlarının harcadığı pil bir yana. Lenovo p1de bu konuda sıkıntı yok.
- Wifi anteni harika. Lg g4te %40-50 çeken aynı bölgede lenovo p1 %90-100 çekmekte. Modem aynı, konum aynı ama lenovo p1in wifi çekim gücü lg g4ü 2ye katlıyor. En arka odada lg g4le %37 görürken bu telefonla %91 görmek beni şaşırttı. Şebeke ve gpste lg g4le aynı seviyede. Her 2 telefonda şebekede aynı yerde aynı çekiyor ve gpstede her 2 telefon çok hızlı bağlanıyor.
- Telefonu almadan önce ağırlığı ve büyüklüğü düşündürücüydü. Ağırlık dengesini iyi kurmuşlar devasa bataryayı hiç hissettirmiyor. Büyüklük olarakta önceden kullandığım lg g4den bir farkı olmadığı için hiç bu ne yaa demedim. İnternetten gördüğüm resim ve videolardaki kadar kaba durmuyor veya lg g4de kabaydı ve alıştığım için hissetmiyorum.
- Telefonda ısınma diye bir sorun yok. Önceki kullandığım lg g4ü yazın mangal ateşi için kışında cep sobası olarak kullanıyordum ve o telefon ömrümde gördüğüm en ısınan telefondu. Telefonla wifi üzerinden tarayıcıda dolaşırken bile kamera kısmı ve ekranı patlayacak derecede ısınıyordu. Lenovo p1de bu konuda bir sıkıntı yok. Pil boşta 20 yükte 30lu derecelerde. Lg g4te 50leri geçiyordu.
- İşlemcisi iyi sayılır. Snapdragon 800 serisiyle yarışamaz ama aynı paraya satılan diğer telefonlardaki işlemciler bunun yanında casio hesap makinesi işlemcisi gibi kalır. Snapdragon 615 hem günlük performans için yeterli hemde pil performansı olarak çok çok başarılı.
- Ekrana internetten okuduğum yorumlarda sönük demişlerdi ama ben bir sıkıntı göremedim. Ayrıca ekstra parlaklık moduda mevcut. Tabi bi lg g4 ekranı parlaklığı yok ancak internetteki yorumlar yazanlarla alakasıda yok bildiğim gayet normal bir ekran var ki %55 parlaklıkta kullanıyorum.
- Parmak izi okuyucusu güzel. Hayatımda kullandığım ilk parmak izi okuyuculu telefon olduğu için pek spesifik konuşamıycam ama bi derdi sıkıntısı yok gayet normal şekilde çalışıyor işte. Bu tip bir ucuz modelde parmak izi okuyucusu olması güzel bir artı oldu.
- Sol tarafında ultra güç tasarrufu için özel tuş bulunuyor. Telefonu bildiğin 3310a çeviriyor. Açıkçası çok acil durumlar dışında pek ihtiyaç duyacağımı sanmıyorum.
- Ses konusundada çok iyi. Lg g4 bu telefondan ses olarak daha iyi ama lenovo p1de beklediğimde iyi çıktı. Eğer karşılaştırırsak lg g4 bu telefondan %10 civarı daha başarılı diyebilirim. Gerçi g4 htcden sonra duyduğum en yüksek ve kaliteli sesi veren telefondu. Yani onun başarısı apayrı. Telefonda çift mikrofon mevcut. Ses karşı tarafa gayet güzel gidiyor ve ahizedende çok yüksek pürüzsüz seç çıkıyor. Ahize dışında hoparlör seside çok yüksek ama sesi %70-80in üstüne çıkartırsanız sesteki doygunluk abartı olmasada hissedilecek seviyede düşüyor.
- Çift sim kart ve hafıza kartı desteği var.
- Miracast özelliği var. İnternette özelliklerine bakarken miracast yok diyordu ama telefonu alınca menüsünde farklı bir isimle yer aldığını gördüm ve philips tvde denedim normal çalışıyor.
- Yazılımı segmentine göre çok başarılı ama daha iyisi olabilirmiş. Özellikle ekranı yukarıdan çekince açılan menü lglerde çok güzeldi. Bunda stok android olarak bırakılmış. Keşke alıştığım lg düzeni olsaydı dedirtiyor.

Gelelim eksilere:
- Öncelikle kamera maalesef vasat. Günlük kullanımda iş görüyor ama kamerayla derdi olan adama yaramaz. Ben 6 ayda 1 foto çektiğim için ve telefonu f/p olarak değerlendirdiğim için kameraya kafayı takmıyorum ama internette anlatıldığı kadarda kötü.
- Titreşim çok zayıf. Yine internette okuduğuma göre bu modelin kronik sorunuymuş. Özellikle lg g4teki canavar titreşimden sonra sinek vızıltısı gibi geliyor.
- 2gb ram kullanılıyor kullanılmasına ama keşke 3gb olsaydı dedirtiyor. (Pro versiyonu 3gb)

İşin özeti lenovo p1 pil performansıyla öne çıkan bir telefon. Telefonun %4 pili varken hehe bitmiyoki deyip telefonla hala işlem yapabilmek paha biçilemez. İşlemci, ram, ekran günlük kullanımda gayet yeterli. Youtube videolarında oyunlardada aman aman sıkıntı çıkardığını görmedim ama oyun oynamadığım için orasını kendim test etmedim. Sıcaklık konusundada çok başarılı. Herhangi bir ısı sorunu yok. Hele lg g4 gibi bir cep sobasından sonra lenovo p1i öpüp başınıza koyarsınız.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Gökhan @gokhans19

  Bu arada eklemeyi unutmuşum. İçinde fm radyo geliyor ve çekimi çok başarılı. Lg g4ün radyosu aynı konumda 5-6 frekans yakalıyordu ve en fazla 2 tanesi cızırtısız çekiyordu. Aynı noktada lenovo p1in radyosu 40-50 frekans yakalıyor ve cızırtısız radyo sayısıda çok yüksek.