AliTools - AliExpress İçin Fiyat Takip Programı

Geçenlerde keşfettiğim AliTools programını beğenince birde burdan detaylı aktarayım dedim. Aliexpress, Gearbest, Banggood, Ebay gibi uluslararası bazı ünlü sitelerde istediğiniz ürünlerin fiyat takibi, fiyat geçmişi, fiyat düşüşünde bildirim gibi amaçlara hizmet eden programın detaylarına inelim:

 

Kullanımı çok basit olan programı deneyebildiğim 1 haftada gözlemlediğime göre en çok kafa karıştırıcı yeri para birimi kısmı. Ben sadece Aliexpress için kullandım ve Aliexpressin ana para birimi dolar olduğu için dolar dışında bir para birimi seçtiğinizde kura göre bir fiyat dönüşümü yapıyor. Bu nedenle mesela TL seçerseniz Aliexpresste ürün fiyatı aynı kalmasına rağmen siz kurun günlük hareketlerine göre fiyatın düştüğünü veya çıktığını görüyorsunuz. O yüzden bu farka biraz dikkat etmeniz gerekli. Mesela Aliexpresste ürün hep 10 dolar ama dünkü dolar kuruna göre 54 TL iken bugün 55 TL olabiliyor ve fiyat geçmişindede bu değişim görülebiliyor. Ancak ürünün fiyatı hep 10 dolar olduğu için programı USD olarak ayarlamak daha az kafa karıştırıcı olacaktır. En alttaki 4 resimde dediklerimi daha iyi anlayabilirsiniz. Ürünün fiyatı USD bazında düşmüş ama dolar arttığı için TL bazında fiyat artmış.

 

Programın benim eklediğim ürünlerde 1 haftada rastgelemediğim en önemli özelliği fiyat düşüşlerinde bildirim gönderebilmesi. İster sadece fiyat düşüşünde bildirim gönderecek şekilde istersenizde fiyatın belirli bir rakama düşmesi karşılığında bildirecek şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Eklediğim ürünlerde fiyat düşüşü henüz olmadığı için bu özellik ne derece çalışıyor emin değilim.

 

Programa ürün eklemek için isterseniz ürün linkini direkt ekleyebilir veya ürün sayfasında paylaş menüsünden AliToolsu seçerek ürünü programa ekleyebilirsiniz. Fiyat düşüşünde bildirim alabilmeniz için yanında kalp ikonu olan FİYATI TAKİP ET butonuna basmanız veya en sağdan bildirimler menüsüne gidip bildirimleri açmanız gerekiyor. Bildirim özelliğini kullanabilmek için mail ve şifre ile üyelik gerekiyor ancak bu bilgiler için doğrulama istemiyor. Kafanıza göre mail girebilirsiniz. Fiyat düşünce bildirim istemem diyorsanız geri kalan özellikler için mail girişi gerekmemekte.

 

Programda ürünlerin satıcı puanı ve youtubeda varsa incelemeleri gibi şeyleride görebiliyorsunuz. Ancak bu kısmı biraz zayıf kalmış. Mesela ben bakarken satıcı puanı %98ken programa göre %96. Artık hangi bilgilere bakıpta bu değeri gösteriyor orasını çözemedim. Ayrıca ürünlerin youtube incelemelerinide gösterme konusunda biraz yetersiz. Ben youtubeda ürünün 5 tane videosunu bulabiliyorsan bu program 1 tane bulabiliyor. Buralarda kullanılan algoritmaların biraz düzeltilmesi lazım sanırım.

 

Reklamsız ve ücretsiz olan bu programı genel anlamda beğendim. Aliexpress gibi siteleri bol bol kullanıyorsanız öneririm. Ayrıca program tamamen Türkçe.

 

AliTools linki: https://play.google.com/store/apps/details?id=io.alitools.android&hl=tr

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler