#Pil Şarj Cihazı
Özellikle velet doğduktan sonra kalem ve ince kalem pil ihtiyacı ve masrafımız bayağı arttı. Dedim bari şarjlı pil alayım ama fiyatlar çok mantıksız. Duracell GP gibi markaların alet + 4lü pil kombinasyonları 350-400 Lira civarında üstelik 4 pil yeterli de olmaz zira bu piller öyle telefon gibi 1 saate de dolmuyor. 400 liraya 3 harfli :)) marketlerden 120-130 tane pil almak mümkün ki bu rakam bana "sanırım" 2 sene yeterli olur. Doğayı da korumak adına bu şarj cihazı ve pillerinin daha uygun olması gerekmez mi ?

Görsel:DH'den e-mali

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 18

#Sonoff #Akıllı Ev #Zigbee #Hue
Yakın zaman da açtığım konuda sonoff dan çeşitli cihazlar aldığımı ve memnun kalmadığımı söylemiştim. Şikayetlerin bir kısmını giderdiysem de hala iade etme modundayım. Yerine ne almak lazım? Philips Hue alayım dedim, zigbee hub'ı ucuz fakat hareket sensörü bayağı pahalı (sonoff 160Lira Philips 800Lira). Birde hue ekosistemi akıllı evden çok aydınlatma temelli, kapı sensörü vb eklemeler malesef yok. Dışarıdan eklenecek ''çoğu'' zibee cihaza da kapalı.

Aqara diye bir marka var ama onunda en azından bizde çok seçeneği yok 🙁

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Dell 5415 #Win11&Win10
Amaç; Mobilite & Office Kullanımı & Yapım Kalitesi (Built quality)
Seçim; Dell 5415 Ryzen 5500/8B/256B/14''
Sonuç; Memnun kaldık, kasa kalitesi gayet iyi (üst kapak ve klavye etrafı metal, alt kapak plastik) performans olarak masaüstü kullanımı tatmin edici, ekran kalitesi bir tık daha iyi olabilirdi ama kesinlikle kötü değil. Parmak izi ve aydınlatmalı klavye olması güzel. Tip C üzerinden power delivery (monitöre tek kablo ile bağlayıp görüntü+şarj) olması MUHTEŞEM. (Eşşek yükü ile para verdiğim MSI Z16 da yok ve deli ediyor) Fiyat 9399Lira...

Ekleme:W11 lisansı ile geliyor, ilk kullanımdan sonra hemen sıfırdan temiz W10 kurdum otomatik olarak lisanslama yaptı. Dell Update yazılımı ile sürücü vs yükledim sorunsuz çalışıyor W10...

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Windows11 #Windows10

Windows 7 den 10a geçmiş biri olaraktan 11i pas geçeceğim. Lisanslı W11 li bir notebook aldım, buna W10 yükleme durumunda lisans işi nasıl oluyor ? Key falan almak lazım mı ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Emre @emre64

   Çok kötü. Ben de laptop'a kurdum ama hiç beğenmedim.

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @emre64 Ne kadar direneceksin? Windows 7 çıktığında, ısrarla Xp kullanmaya çalışanlar oluyordu. Windows 11 çıktı, muhtemelen 12'de çıkacak. Bir noktada geçiş yapmak zorunda kalacaksın.

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @emre64 kurmak ayrı da direkt kendisi win11 ile gelen laptopu formatlayıp win10 yapmak neden onu merak ettim 😀

  • Emre @emre64

   @awsalli Taskbar'ı tutup ekranın soluna alma gelmeden geçmeyi düşünmüyorum. Yapmanın farklı yolları varmış, denedim ama olmadı. Birçok özellik eksik hala 11'de.

  • Tarık @xahve

   @awsalli O noktaya yıllar var. Ben daha geçen seneye kadar Windows 8 kullanıyordum, Win10a geçişim 2021 sonunda yeni bir bilgisayar toplamam ile sıfırdan oldu. Şimdi bu bilgisayar ömrünü Win 10 olarak tamamlayacak. Tahminen 7-8 sene sonra yeni bilgisayar topladığım zaman Win 11-12 artık ne varsa geçerim. Ama şu an kullandığım bilgisayarın Win 10 üzeri görmeyeceğini söyleyebilirim.

  • deathline @deathline

   @awsalli karşılaştırma çok yanlış, win7 çıktığında koşa koşa win7 geçtik, Xp tam bir çöplüktü, sp2 öncesi Xp facia idi yamaya yamaya 15 yıl destekledi microsoft, hatta Bill Gates bile sp2 biraz daha büyük olsaydı yeni işletim sistemi çıkarmayı düşünüyorduk demişti.hele Xp ilk çıktığında yeni bilgisayarda xp'yi kaldırıp win98 kuruyorduk.
   Win11 Vista gibi bir facia olmayacak, win11 Lp tabiriyle skin giydirilmiş win10, Vista Xp üstüne bindirilmişti altı çürük üstü ne olsun.

  • dolunay @dolunay

   @deathline Vista XP üzerine bindirilmemiştir, yanlış biliyorsunuz, tam tersi yeni olduğu için başarısız olmuştur.

  • Alpi Ironside @alpi350

   @dolunay Vista'nın olayı zamanının çok ötesinde bir işletim sistemi olmasıydı. O dönemin makinaları çok yetersiz kalıyordu buna. 1 GB RAM'e VİSTA kuranlar haliyle isyan ediyordu. CPU'ların durumları da pek iç açıcı değildi. O dönemin 2007 bileşenleriyle yeni PC'ler iyi iş çıkarıyordu. 2000-2005 LGA 478 platformu fena çuvallıyordu. LGA 775 sistem lazımdı.

   Bu arada Windows'ta bir sürüm çok rahat atlanabilir. 7'den 10'a 8.1'den 11'e atlayanlar çok oldu.

  • VeHaSe @ahmetdiyebiri

   @deathline Win7 çıktığında Xp kötü diye koşa koşa Win7'ye geçmedik. Vista felaketi yüzünden geçtik. Vista'nın Xp skini ile alakası yok. Xp çöplük değildi, Vista çıktığında Xp oturmuş bir sistemdi. Vista yüklü pc alanlar Xp daha kararlı çalıştığı için Xp'yi tercih ettiler. Tek doğru noktanız Xp servis paketi çıkana kadar Win98 tercih edilmesi. Arada Win98Se üzerine giydirilen Win9x/Me var. Onu da yamayana kadar 2000 çıktı zaten. O ayrı bir mevzu.

  • Alpi Ironside @alpi350

   @ahmetdiyebiri Windows sürümlerine şöyle bi oturup bakıldığında şunu çok net anlarsın.
   Sürümler arasında geçiş sürümleri var. Bu sürümler yeni bir şeyler getiriyor fakat bir tarafları hep eksik kalıyor. Çok da tercih edilmeyen, zaten kendisinden hemen sonra çıkan sürümde bu sorunlar toparlanmış oluyor bu versiyonlarda. Bunlar nedir derseniz parantez içindekiler geçiş sürümüne bir örnektir.

   W.98 - (W.2000) - W.XP - (VİSTA) - W.7 - (W.8.1) - W.10 - (W11)

   Evet W11'de şu an için bir geçiş sürümü olduğunu düşünebiliriz. Yenilikler var fakat eksiklikleri de çok. Tam oturmuş bir sürüm değil. Olmayacak da zaten. Şunu emin olarak konuşuyorum ki W12 bu yenilikleri iyi bir şekilde getirmekle birlikte yaşanılan sorunların ortadan kaldırılmışı; daha temiz, daha rafine ve kararlı bir sürüm olacak karşımıza çıkacak. W11 ise tercih edilmeyen ara sürümler gurubuna (W2000-VİSTA-W8) gurubuna eklenecek.

  • VeHaSe @ahmetdiyebiri

   @alpi350 Bana değil @deathline'a anlat 😀

  • sarpuli @sarpuli

   @awsalli Çok net ifade ettiğim gibi bir gün tabiki geçeceğim ama bu W11 olmayacak, W12 belki W13 olacak...

  • sarpuli @sarpuli

   @gurkan-atilgan W11 kullanmak istememek...

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @sarpuli üretici win10 desteği sunmuyorsa canın sıkılır, win11 ile gelen cihazı ellemez sineye çeker öyle kullanırdım ben 😀

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @deathline Konuya farklı noktadan ele almışsın. Vista Skin giydirilmiş, Xp değildi. Vista'nın temel sorunu yüksek miktarda ram istemesi ve driver eksiklikleriydi. Vista sistem yetersizliğinden başarısız oldu.

   Benim bulunduğum ortamda, Windows 7'ye koşarak geçilmedi. Yeni alınan sistemlere, ram kısıtlaması olmasına rağmen Xp kurmanın yollarını aradılar. Xp ve 3ds max 2009 kurmaya çalışıyorlardı.

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @deathline Eski sistemler için lafım yok. Yeni sistem alındığında ,içinde Windows 11 çıkıyorsa, bunu eski sürüme çevirmek bana mantıklı gelmiyor.

  • dolunay @dolunay

   @awsalli Yeni bilgisayarın içinde sistem çıkmıyorsa ne olacak? Microsoft W7yi öldürmek için AMD işlemcilerin chipset desteğini zorla engelledi, şimdi de kullanıcı tercihlerini umursamadan elinden geleni yapıyor 🙁 Kullanıcıların daha bilinçli ve pro-aktif olması lazım.

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @dolunay İçinden işletim sistemi çıkmıyorsa, Windows 10 Driver desteği varsa, o zaman sisteme Windows 10 kurulabilir. İçinden işletim sistemi çıkmıyor diye, güncel bir sisteme Windows 7 kurmaya çalışırsak ne olur? Tam terside geçerli, çok eski bir sisteme Windows 11'de kurulmamalı. 2013-2014 senelerinde, takıldığım 3d formunda güncel sistemlere, sırf stabil(sözde) diye Windows Xp ve 3ds max 2009 kurmaya çalışanlar ile doluydu. Sürücü sorunları, Ram sorunu, performans kayıpları gibi şeylerle uğraşılıyordu. Neymiş Xp çok stabilmiş, onun gibisi gelmemiş vs. Microsoft'un çıkardığı işletim sistemleri, ilk zamanlarda hep tökezledi.

   Ben burada Windows'u savunmuyorum. Microsoft sürümler arası köklü değişikler yapıp, bunu kullanıcıya zorla dayatıyor. Eski sürümlere desteği kesiyor. Donanım üreticileri, eski işletim sistemlerine, sürücü üretmiyor. Seni bir şekilde yeni sisteme geçirmeye zorluyorlar. Hatta, bazı donanım üreticileri, çalışan cihazların, yeni işletim sisteminde desteğini kesip, kullanıcıya yeni donanım aldırmak zorunda bırakıyorlar.

  • deathline @deathline

   @dolunay cpu ve bellek yönetimi açısından ikiside aynı performansı veriyordu.aynı cihazda Xp ve win7 nin çok çekirdek performansı çok ciddi farkediyordu elcomsoft yazılımları ile.hatta manuel bellek yönetimi yapılan yazılımlarda inanılmaz farklar oluyordu.7zip geliştiricisi bunun için bir uygulama yayınlamıştı.7-max.com sitesinde mevcut hala uygulama.

 • alfaid @alfaid

  Fabrika çıkış Windows 11 ise 10 yüklemek sıkıntı olabilir.

 • Orcun @orcun

  Key alman gerekiyordu. + sıkıntı şu, win 11 driverları özellikleri o cihaz öyle çıktıysa üreticisi tarafından windows 10 sürücüleri olmuyor, garip garip programlarla tek tek araştırıyorsun veya windows kendisi hallediyor ama bazı özellikler düzgün çalışmayabiliyor. Burada bir kişi öyle düşürmüştü sonra geri yükseltmişti.

 • zaltun @zaltun

  Bende Win 11 Home ile gelen Huawei matebook 16s laptopuma downgrade ile win 10 pro kurdum. Cihazda win 11 home key gömülü olduğu için otomatik win 10 home olarak lisansladı. Bende internetten 29 tl ye win 10 pro lisans ile yükseltme yaparak tam lisansa geçtim. Driverlarını huawei sitesinden indirdim. Problemsiz kullanıyorum. Win 10 Pro candır. Windows 11 e 1 hafta zor sabrettim. Daha zamanı var onun.

#Sonoff #Akıllı Ev

Sonoff ürünü kullanan var mı? Bir kaç ürününü aldım düzgün çalışmıyorlar malesef 🙁

Ekleme: Tr dağıtıcısı çok doyurucu bilgi veremedi, cihazlar sağlammış böyle bir şey olamazmış. Oluyor sa evdeki diğer cihazlardan olabilirmiş. Birde on/off yalan Basic R2 nin zigbee li olanı varmış daha pahalı, onunla kullanırsam hareket sensörü uyumazmış. Tatmin olmadım ama onu da sipariş verdim olmadı hepsini iade edip uğraşıp duracam 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#dikeyşarjlısüpürge
Merhaba
@gamsizm mode on 🙂
Dyson V15 e kendimi alıştırmaya çalışırlen geçen haftalarda 13.999 olan fiyatı 20.000 olmuş, buda bahanem oldu eledik gitti 🙂
Philips olan @gamsizm videsosundan eledik ( acaba elemesek mi) 🙂
Bosch series 6 7 8 modelleri var.

Kullanan önerisi olan var mı? Dyson efendi x4 fiyatı hakedecek ne yapıyor olabilir ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 32

#SamsungGalaxyNote10Plus #S22Ultra #paradox

Yaklaşık 3.5 yıldır Note 10 plus kullanıyorum, çokta memnunum, ilk defa bir telefonun ekranını kırmayı başaramadım :). Şu an ki durumu ekranda ölü ada var (çokta önemli değil), pil kullanılmaz değil ama eskidi, arka cam kapak kırık (kılıf var)...

İkilemde kaldığım konu yurtdışı s22 ultra 256gb almak (herşey dahil 22.500tl) yada yola devam edip pil iyice gidince pil ekran arka kapak ( şu an yaklaşık 5000tl) değişip 2 sene daha kullanmak. Aslında acelem yoktu ama yılbaşı sonrası kayıt 6000-7000 lere çıkarsa yurtdışınında bir anlamı kalmayacak. Diğer yandan 22.500 bile telefon için anormal bir rakam.

Önerisi olan ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#turkcell
Vodafone da böyle şeyler yaşamıyordum. Turkcellin eski kalitesi ile alakası kalmamış...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 10
 • anıl @anil_

  Türk Telekom'da da var aynı sorun.

 • Tarık @xahve

  Bu olay GSM'in tasarım hatasıdır. Benim telefon numaramı bilen her şahıs beni arayabilir, mesaj atabilir, bildirim gönderebilir.
  Numaramı bilen herkesin beni gecenin 3ünde beni uyandırabilme şansı var. Bu tamamen saçmalık. Telefon numaraları çift taraflı doğrulama ile çalışmalıydı, izin vermediğim insanlar beni arayamamalıydı. Ama ne yazık ki böyle saçma sapan bir sisteme düştük.

  • Johan @johan28

   bu bir zamanlar özellik olarak Turkcellde veriliyordu sanırım ama şu an ne alemde bilmiyorum. Rehberinde olmayan numara arama yapamıyordu

  • sarpuli @sarpuli

   @johan28 Çok mantıklı 🙂

  • Tarık Başoğlu @trbasoglu1996

   Telefon ayarlarında böyle seçenekler var. @xahve

  • Tarık @xahve

   @trbasoglu1996 ama böyle yapınca da kargo şirketleri falan arayamıyor. Bence telefon numaramız instagram kullanıcı adımız gibi değiştirilebilir olmalıydı ve izin vererek şirketlerin bizi aramasını sağlamalıydık. Mesela Kolay Gelsin firması beni arasın istiyorsan no 3485963543 şifre 329487 şeklinde bir kod vermeliydim ve bu firmanın beni aramasına izin vermiş olurdum. Ayrıca discord'daki davet kodlarının silinebildiği gibi istediğim zaman bu kodu devredışı bırakıp aranmama engel olabilirdim.
   Ama şu duruma bakın, benim 12 senedir aynı olan ve telefon numaramı bilen her insan beni rahatsız edebilme gücüne sahip. Dünyanın en saçma sistemi

  • Johan @johan28

   @xahve nerdeyse 50 yılı bulacak bir sistem 🙂 sıfırdan kurmadıkça ancak operatörlerin kendi çabalarıyla ufak tefek çözümler yapılır. Mail gibi bunun da eksikleri var ama çalışıyor.

 • Agah @agah

  turkcell'in çekim gücü de eskiden övüldüğü gibi değil. son elektrik zamlarından sonra sinyal gücünü azalttılar sanki. 2. kattaki evin arka odasında çekmiyordu, vestellcell'e geçtim düzeldi.

#Mac 27'' 5K #MacOS #OWC

Bir tanıdık vasıtası ile gelecek ay sonuna doğru. (amazon.com dan ben satın aldım) Burada (apple dahil) bu upgrade i yapan yer kurum parça bulamadım. Sata SSD yapanlar var ama m2 yapan malesef yok. Bunun takması da bayağı zor olacak ama bir şekilde hallederiz sanırım:)

Sanmıyorum ama böyle bir şey deneyen var mı? @orcun İst de olsanız iyiydi 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Hepsiburada
Teki 127 lira olan ürünün ikincisi 1 tl ama teki 238 tl... Bu tarz kampanya GÜYA yasaklandı...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 15