Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2016/43

24 - 29 Ekim 2016

Ülkemizden ve Dünyadan Teknoloji Gündemi

- Gündeme yetişmeyen DDoS saldırısı

- Microsoft Surface 2016 etkinliği

- Apple etkinliği. Yeni monitör.  Airpodların çıkışı ertelendi.

- Türk Telekom, internet kullanıcılarını takip etmek için yazılım satın aldı iddiası yeni bir boyut kazandı.

- AT&T, medya devi Time Warner’ı 85 Milyar Dolar’a aldı.

- Qualcomm, yarıiletken üreticisi  NXP’yi 37 milyar Dolar’a alıyor.

- Steve Balmer: “Facebook’u satın almak istedik, olmadı.”

- Vine kapanıyor.

- LG mobile, yaklaşık 400 milyon dolar zarar etti.

- Google karlılığını %27 büyüttü.

- Apple satışları 15 yılda ilk kez düştü.

- Samsung beklendiği gibi zarar etti.

- Tesla 21 milyon dolar kar açıkladı.

- Xiaomi Mi Mix tanıtıldı.

- Whatsapp betaya videolu görüşme desteği geldi.

- Cisco, stream yayınları korsan olarak izletenleri saptayıp engelleyen bir teknoloji geliştirdi.

- Intel ve VISA güvenli ödeme için ortak çalışacak.

- Intel 3D Xpoint bellek mimarisinin çıkışını erteledi.

- NVIDIA GTX 1070’in bazı modellerinde bellek temelli sorunlar yaşanıyor.

- İngiltere’de yapay zeka yargıç test edildi.

- Linux’te 9 yıllık bir açık tespit edildi: Dirty Cow.

- Uber’in sürücüsüz kamyonu ilk ticari teslimatını gerçekleştirdi.

- Toyota 5.8 milyon aracı geri çağırdı.

Oyun Dünyası

- Battlefield 1 ve Çanakkale haberleri

- Rekabet kurumu oyun satışlarına yönelik soruşturmasını tamamladı.

- Peak Games, Hasbro’ya dava açtı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 52

@gamsizm @hkellecioglu @leventp

#akış #TeknoYardım #HaberinizOlsun

Teknoseyir plustaki faturalandırma ve faturayı gönderme maliyeti sorunu için şöyle bir yol izleyebilirsiniz:

Fatura Seçenekleri:

O Faturamı Teknoseyir ofisinden teslim almak istiyorum - Ücretsiz
O Faturamı PTT ile teslim almak istiyorum (7 iş günü) - +2,50 TL
O Faturamı kargo ile teslim almak istiyorum (3 iş günü) - +4,50 TL

Büyük bir hosting firması ödemelerde bu yolu kullanıyor. Kendi muhasebecime de sordum uygundur dedi ve şu şekilde açıkladı:

3 lü koçan kullanıyorsanız; 1 ini muhasebeciye 1ini kendinize 1 ini müşteriye gönderiyorsunuz. Müşteri gelip faturayı uzun süre teslim almadı, aradan 1 yıl geçti ve aklına esti ofise teslim almaya geldi ama siz hem müşteri nüshasını hem kendi nüshanızı attınız/kaybettiniz: muhasebeciniz ona teslim ettiğiniz nüshayı taratıp size gönderiyor, printerdan bastırdıktan sonra üzerine şirket kaşesi, yetkili imzası ve aslı gibidir damgasını vurup teslim ediyorsunuz.

Faturaları printerdan bastırıyorsanız: Tek nüsha yazdırıp muhasebeciye teslim ediyorsunuz. Yarın öbür gün müşteri gelip isterse, aynı faturayı tekrar yazdırıp imzalayıp teslim ediyorsunuz.

Yasal olarak tamamen uygun. Dikkat etmeniz gereken 3 şey var sadece:

1. si sonradan şikayet üzerine sorun çıkmaması için mutlaka faturaları kendi muhasebe kaydınıza işlemeniz.

2. si sitedeki fatura talep seçeneklerinin kaydının veritabanınızda tutulması. (Müşteri ben faturamı istedim yollamadılar diye şikayet etmesi durumunda, maliye sizin o faturayı kendi muhasebe kaydınıza işleyip işlmediğinize bakar. İşlediyseniz sizden sadece faturayı göndermenizi talep eder. İşlemediyseniz inceleme başlatır. İşlediyseniz hiç bir sorun yok)

3. sü aynı kişiye tek yada farklı farklı faturalarda (olmazda yine bilginiz olsun, teknoseyire fazla gönül vermiş kişi çok) toplam 5.000 TL ve üzeri fatura keserseniz, faturayı göndermeseniz bile mutlaka BA-BS formuna işlemeniz gerekiyor.

Not: Faturayı ptt yada kargoyla teslim almak isteyenlerin yaptığı ek ödemeleri ister kendi faturanıza işleyip, kargo faturalarını giderden düşersiniz, isterseniz faturaya işlemeden kargoları alıcı ödemeli gönderirsiniz yada kargo ücretinizde siz tahsil edip o tahsil ettiğiniz ek ücretin kargo fişinide faturayla birlikte gönderirsiniz.

Umarım yardımcı olmuştur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 11
 • Hayalet @down

  Mesele faturayı kesip göndermek, kaydını tutmak falan değil ki. Teknoseyir bir şirket. Bu bağışlar gelir sayılacağı için vergisinin verilmesi falan gerekiyor. Üstüne bir de maddi durumlar yeterince sıkışıkken muhasebeci çalıştırmak gerekecek.

  • Ali @norego

   Teknoseyir zaten şirket olduğu için muhasebecisi var. Hatta bildiğim kadarıyla limited şirket. Tahminimce zaten aylık 500-600 lira muhasebeci ücreti ödüyorlardır. Problem küçük meblalar da faturalandırma ve faturayı göndermekti.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Yok bu bağış değil. Normal prosedür. Mecburen bu durumda 1 lira vermek isteyen kişiyi geri çeviriyoruz. Bağışla en büyük farkı o. Taban fiyat olmak zorunda. 10 lira diye düşünmüştük fakat onun uygulanabilirliği yok. 10 lira bizim cebimize 4-5 lira olarak giriyor. Çok abone gerek. Az abone olsun onlar da min 15 lira ödesinler gibi bir duruma gidiyoruz. Belki min 3 aylık olacak. O zaman adam tutmaya gerek kalmadan halledebiliriz. Plus meselesi geri gelecek gündeme. Artık her şey belli oldu.

 • ad33p @ad33p

  Bu yol düşünülmüştür ama unutulan şey hosting firması bunu minumum yıllık yapıyordur. TS aylık olarak fatura kesmek zorunda kalacak. Böyle bir angarya iş de ortaya çıkıyor.

  • Ali @norego

   Hosting firması aylıkta ödeme kabul ediyor. Faturaları pc den keserlerse çok fazla angaryası yok işin. Muhasebeciye zaten aylık olarak toplu teslim ediliyor faturalar. Hatta faturayıda illa aynı gün kesmeleri gerekmez. Haftada bir toplu olarak kesebilirler. Adresine gönderilmesini isteyenlerin faturalarınıda haftada bir toplu olarak yollayabilirler.

   Teknoseyirin alt yapısı wordpress. WordPresste ücretli üyelik ve ödeme sonrası otomatik fatura çıkartan eklentiler mevcut. Çok fazla uğraşmadan kendilerine göre uyarlayabilirler. Tek sorun reklam verenlere kestikleri faturalardaki seri numarasıyla sistemin keseceklerinin sıralı olması ve karışmaması. Onuda otomatik toplu fatura bastırmalar sırasında en son reklam verene kestikleri faturanın seri numarası neyse oradan başlatacak şekilde ayarlayabilirler.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Zannedersem bizim kullandığımız Paraşüt yazılımı ile o işi yapabileceğiz. Hamdi daha hakim o konuya.

 • Ali @norego

  @gamsizm
  Paraşütü bende ön muhasebe amaçlı kullanıyorum, fatura bastırma kısmına hakim değilim. Ama bazı ön muhasebe programlarının (LOGO, Akınsoft vb.) exel import özelliği var. Üyelik bilgilerini ve fatura adres vs detaylarını muhasebe programına göre çıktı verecek şekilde sitenin veritabanında tutarsanız haftalık olarak exelle export edip muhasebe programınıza import edebilirsiniz. LOGO otomatik olarak fatura no sıralamasını yapıyor. O da işinizi kolaylaştırabilir.

  Sanal pos komisyon ve kullanım bedeli kısmında iPara %1 komisyon alıyor. İyzico %2,5 diyor ama telefonda baya bildiğiniz pazarlık yapabiliyorsunuz. %1.5 dan alan e-ticaret sitesi sahibi arkadaşım var 🙂 Bazı bankalarda komisyonsuz sanal pos veriyor. Aylık ciro limiti koyuyoarlar o cironun üzerine çıkarsanız değişen komisyon oranlarına taabi oluyorsunuz. http://www.kuveytturk.com.tr/free-pos.aspx Kuveyt Türk ücretsiz pos ve %0 komisyonla veriyor. Sitelerinde belirtmemişler ama 7-8 ay önce aradığımda telefonda aylık 8 bin tl limit var 8 binin üzerinde %1 den başlayarak komisyon yansıtılıyor demişlerdi. Belki limitide kaldırmış olabilirler.

  Akın softun entegrasyon çözümleride var. Hamdi bey akınsoftun istediği şekilde DB den plus üyelerinin verilerini çekebilmeleri için web service yazabilirse sanırım entegrasyon yapabilirler. Akınsoftun restoranlar için sipariş programını kullanmıştım. Benim yazdığım siteden gelen siparişleri kendi masaüstü programlarına çekmişlerdi. 2 sene önce 3.500 TL + KDV fatura çıkarmışlardı işlem için. (muasebe ve siteden gelen siparişlerin entegrasyonu için toplam fiyat)

 • Hakan1987 @hakan1987

  googledeki bahşiş uygulaması türkiyeye gelince halolur herşey 🙂

Murat Gamsız paylaştı.

Ee madem forum benzeri bir sosyal ağ açıldı, DHW'cileri böyle toplayalım da herkes birbirini bilsin 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 20