Bu aralar 3 yıllık Game Pass için en uygun yol hangisi? Uzun süredir takip etmediğim için şu an hiç bilmiyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Uğur Yurtsever paylaştı.

Japon Mitolojisinden Youkai Efsaneleri ve Nioh 2 Yaratıkları

Yazı, Nioh 2'deki yaratıkların Japon efsanelerindeki hallerini ve kısaca özelliklerini içerir. Japonların bilmediği ama bizim 200 saat oynayarak tecrübe ettiğimiz bazı özellikleri de yer almaktadır. Başlayalım.

1 - Wheelmonk | Tekerlek Adam

Ya da gerçek adıyla Wanyûdô.

Kyoto'da anlatılan meşhur bir efsane vardır. Bir akşam duyduğu ses üzerine camdan dışarı bakan bir kadın Wa nyûdô'nun şehrin bir ucundan bir ucuna hızla gittiğini görür. Wanyûdô hırlayarak "Bana bakacağına çocuklarına baksaydın ya" der. Kadın arkasına dönüp baktığında bebeğini ayakları vücudundan koparılmış halde yerde kanlar içinde görür. Dehşet içinde tekrar başını döndürüp camdan dışarı baktığında ise Wanyûdô'yu görür. Ağzında çocuğunun ayakları ve yüzünde iğrenç bir sırıtışla.

Wanyûdô genel olarak ormanda ıssız patikalarda görülür, nadiren şehre iner. İnsanların ruhlarını ve bebeklerini yer. Wanyûdô görüldüğü zaman -ki onu görmemek en iyisidir-, sesi bile işitildiği zaman insanlar yolları boşaltır, evlerine kapanır ve dualar asarlar. Wanyûdô'yu görmek bile bütün bir aileyi felakete sürüklemek için yeterlidir. Bedenleri parçalar ve yanında cehenneme götürür.

Hikaye beni çok etkilediğinden Allah belanı versin Tekerlek Adam demekle yetiniyorum.

 

 

 

2 - Oboruguruma | Vagon Teyze

Ay ışığının alabildiğine parlak olduğu sisli gecelerde Kyoto sakinleri tuhaf bir ses duyduklarını söylerler. Sanki bir kağnı gıcırdaya gıcırdaya sokaktan geçiyor gibi bir ses. Ne olup bittiğine bakmak için dışarı çıkanlar ise yarı görünür yarı görünmez bedeni, dehşet verici yüzü ile karşılarında Oborugurma'yı bulurlar.

Başka bir efsane ise bir yerlerden ansızın "iyi akşamlar" sesi duyarsanız, çok ama çok dikkatli olmanızı öğütler. https://teknoseyir.com/durum/1394139

 

 

3 - Bakegani | İboşov

12. yüzyılda Genji ve Heike klanları arasında kanlı bir savaş patlak verir. Heike klanına karşı başlayan bu isyanın son savaşı Don-no-ura muharabesiydi. 25 Nisan 1185'te Heike ve Genji donanmaları dar bir alanda karşılaşır ve savaşmaya başlarlar. Heike klanı başlarda üstünlük kursa da savaş onların aleyhine gelişir ve Genjiler, 7 yaşındaki Heike hükümdarı Anatoku'nun gemisini bulup ok yağmuruna tutmaya başlarlar. Yenilgi artık kesinleşmiştir. Heike klanı ölmeyi esir olmaya yeğ tutar ve kendilerini nehre atarlar, genç hükümdar dahil. Bu, Heike klanının yok oluşudur. Bütün klan yok edilir ve onlardan geriye kimse kalmaz.

Heike erkeklerinin ruhları oradaki yengeçlere geçer, kadınların ruhları ise Kappa denilen yaratıklara. Ve bir gün alacakları intikamın umuduyla yaşarlar.

İşte Bakegani (canavar yengeç) bu Heike yengeçlerinin oyuna aktarılmış halidir. Heike yengeçlerine yukarıdan bakıldığında kabuğunda sanki kaşları çatık bir samurayın yüzü görünür. Efsaneye göre bu, Heike klanının boğulmuş samuraylarının yüzleridir ( bize göreyse maalesef iboşov...)

Heikegani yengeci: https://en.wikipedia.org/wiki/Heikegani#/media/File:Heikegani.jpg

 

 

4 - Gaki | Mal

Budist inancına göre günahkar insanların acı çeken ruhlarıdır. Gakidô denen ve cehennemin bir kat üstünde bulunan kurak, çorak bir yerde yaşarlar. Gakiler hemen her şeyi yerler fakat asla besleyici ve güzel bir yiyecek bulamazlar (resimde görülmekte) besleyici ve güzel bir yiyecek bulduklarında ise ellerine aldıkları an yemek yanar ve yok olur. Bu yüzden de karınları açlıktan hep şişmiş haldedir. Dinmek bilmez bir açlığa ve susuzluğa mahkumdurlar. Bugün Japoncada "gaki" sözcüğü "velet" anlamında kullanılmaktadır.

 

 

5 - Karakasa | Şemsiye

Yağlı kağıttan şemsiye. Kocaman tek gözü, ağzından taşmış bir dili ve genellikle tek ayağı vardır. Çalılıklarda saklanıp insanları korkutmayı ve diliyle yanaklarını yalamayı sever. Diğer youkailer gibi kötücül bir amacı yoktur. Zarar vermek için değil oyun olsun diye yapar.

 

 

6 - Scampuss | Topkedi (topket)

Okoyama'nın yağmurlu gecelerinde dar sokaklarda insanların karşısına çıkar. İnsanların bacaklarının arasına girer, sürtünür de sürtünür. Kedi mi yoksa köpek mi olduğu bilinmeyen bu yaratığın tek beklediği ilgidir. Bazen istemeden de olsa insanların tökezleyip düşmelerine sebep olur. Zararsız ve oyunsever bir youkaidir Sunekosuri.

Yine de devasa canavarlara meydan okuyabildiği unutulmasın! Vur kedi vur!
https://www.twitch.tv/teknoseyir/clip/InventiveCoyMagpieRalpherZ-weJUVQN-BgXOPJ9z?filter=clips&range=all&sort=time

 

 

7 - Tatarimokke | Baykuş

Tatarimokkeler ölmüş çocukların ruhlarıdır. Baykuş bedenine girmiş bu ruhlar evlerinin ve hayattayken sahip oldukları ailelerinin yakınlarında yaşamaya devam eder. Görünüşleri diğer baykuşlardan farklı olmasa da derler ki çıkardıkları uğultu sanki bir baykuştan değil de küçük bir yavrucağın yitik ruhundan gelirmiş.Tatarimokkeler zararsız ruhlardır. Ve yakın zamanda bir çocuğunu kaybetmiş aile, evlerinin yanında bir baykuş görürse onu beslemeleri öğütlenir. Aileler de tıpkı yitik yavrularına baktıkları gibi şefkatle bu hayvana da bakar ve ilgi gösterirler.

Fakat bazı durumlar vardır ki Tatarimokkeler insanlar için tehlikeli olabilir. Eğer bir aile yavrusunu nehre atarsa ya da evde bakacak boğaz azalsın diye öldürürse, hatta bebek bilerek düşük bile yapılsa ruhu ailesine karşı bir kin tutabilir. Bazen Tatarimokkeler bir bebeğin ruhu değil bir cinayetin kurbanı da olabilir ve katilini intikam umuduyla arar da arar. Hatta kimi zaman katillerini öyle lanetlerler ki yalnız katil değil onun bütün soyu bu lanete kurban gidebilir.

Eğer yerde yatan bir tatarimokke görürseniz çok dikkatli olun!
https://www.twitch.tv/teknoseyir/clip/EagerVivaciousMarrowTwitchRaid-3dGp8foKqlu7Byk2?filter=clips&range=all&sort=time

 

8 - Yamanba | Gözlemeci Teyze

Yamaubalar dağda yaşayan yaşlı kadınlardır. Bir zamanlar insan olan Yamaubalar zamanla çürümeye başlayıp yaratığa dönüşmüşlerdir. Bazılarının boynuzları veya pençeleri olsa da çoğunlukla normal bir yaşlı kadın gibi görünürler, ta ki size saldırana kadar!

Yamaubalar ormanlarda yolun kenarındaki köhne bir kulübede yaşarlar ve oradan geçen yolculara gecelemek için bir yer ve bir kap sıcak yemek teklif ederler. Yorgun yolcular sıcacık yataklarında çabucak uykuya daldıklarında Yamaubaların gerçek halleri de ortaya çıkar, çirkin ve yaşlı bir şeytan! Mışıl mışıl  uyuyan konuklarını bir bıçakla veya güçlü bir büyüyle ziyaret eder... Bu hikaye Yamaubaların elinden kurtulabilmiş sadece birkaç şanslı gezgin sayesinde kulaktan kulağa yayılmıştır.

 

9 - Tesso | Splinter Usta

Derler ki uzun zaman önce, Şirikawa (1073-87 hüküm süresi) adında bir hükümdar yaşarmış. Bir türlü vârisi olmayan bu hükümdar geleceğinden çok endişelenmiş ve bir gün Raigô denen rahibine gidip Buda'nın ona bir oğul vermesi için dua etmesini istemiş. Raigô çok günler ve çok geceler dua etmiş. Sonunda bir oğul dünyaya gelmiş, Prens Taruhito! Hükümdar buna çok sevinmiş, Raigô'yu huzuruna çağırmış ve dile benden ne dilersen demiş. Raigô bir görkemli tapınak isterim, orada daha nice öğrenciler yetiştireyim, demiş. Hükümdar bunu kabul etse de başrahip bunu hoş karşılamamış. Kendi tapınağından daha büyük bir tapınak istememiş ve hükümdar da başrahibin arzusuna kıramamış. Raigô'ya söz verdiği tapınağı yapmamış.

Raigô'nun yüreğini dolduran kin onu da bir acayip yaratığa dönüştürmüş ve Raigô kısa bir zaman sonra ölmüş. Derler ki bu ölümün hemen ardından genç prens yatağının başında rahip kılığında bir hayalet görmüş. Gördükten sonra çok sürmemiş, prens ölmüş. Hükümdar yine vârissiz kalmış.

Bundan kısa zaman sonra başrahibin o görkemli manastırını devasa fareler basmış. Herkesi öldürmüş, kıymetli kitapları yemiş yutmuş, manastırı yıkmışlar. Ve Raigô'ya söz verilen o devasa manastır yapılana kadar farelerin gazabından kimseler kaçamamış.

Ve bugün bütün Budist manastırlarının kapısı doğuya bakarken yalnız Raigô'nun manastırı (Mii-dera) kuzeye bakar, tam da başrahibin manastırının olduğu yere!

 

Rahibin intikamından kaçın!
https://www.twitch.tv/teknoseyir/clip/OddCrunchyDillDxAbomb-c53vTPwpGr0C5EE0?filter=clips&range=all&sort=time

 

 

10 - Nurikabe | Sünger Bob Kapı

Nurikabe genelde kıyı kesimlerinde ve dar sokaklarda bulunur. Gerçek görünüşünü Kahır Lobisi hariç hemen hiç kimse bilmez, zira çoğunlukla görünmezdir. Gece vakti insanların karşısına çıkar ve yolunu bütünüyle kapatır. Ne sağından ne solundan geçmek, ne de onu devirmek mümkündür. Derler ki eğer yerden bir sopa alıp alt taraftan onu dürtüklerseniz kaybolur ve yolunuza devam edebilirmişsiniz. Kökeni bilinmemekle beraber "tsukimogami" yani ruh kazanmış ev eşyalarının bir üyesi olarak ortaya çıkmış olabileceği düşünülür.

Önünde eğilmek ise ancak onu daha da öfkelendirir.

- SON -

Bu yazı, sayesinde onlarca eğlenceli saat geçirdiğimiz @ugury 'e  ve Kahır Lobisine ithaf edilmiştir.

 

- Bonus İçerik -

Aşağıda Toriyama Sekinen (1712-1788) tarafından yapılan youkai çizimleri yer almaktadır. Hemen hepsi Nioh 2'den tanıyacağınız yaratıklardan seçilmiştir. Daha fazlası için için kaynakçaya bakabilirsiniz

(Büyütmek için resmin üzerine tıklayın)


 

 

 

 

 

.

 

 

 

 


 

Youkai çizimlerinin ve hikayelerinin kaynağı: http://yokai.com/
Bazı görsellerin kaynağı: https://www.creativeuncut.com/
Yaratıkların Nioh 2 hallerinin kaynağı: https://nioh2.wiki.fextralife.com/Enemies
Toriyama Sekinen'in çizimlerinin kaynağı: https://archive.org/search.php?query=creator%3A%22Toriyama%2C+Sekien%2C+1712-1788%22
Yer yer wikipedia'dan da yararlandım.
Çeviriler bana aittir. Kısa olmasına özen gösterdim ve sadece Nioh'tan akılda kalan youkaileri ekledim. İleri okumalar için yukarıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

Buraya kadar okuduysanız, teşekkürler.

 

Daha fazla mı youkai istiyorsun?
Nurarihyon, Natsume, xxxHOLIC, Mushishi (şaheser), Bakemonogatari veya Mononoke ilgini çekebilir.
Belki bir film! Kaidan (Filmdeki hikayelerden biri de Heikei efsanesini konu etmekte)
Ya da bir oyun? Japon korku efsaneleri + Itou Junji + Lovecraft: World of Horror

#Nioh2

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 15