Twitter Trump'ın hesabını kalıcı olarak askıya almış.
#HaftalıkGündemeMalzeme

https://twitter.com/TwitterSafety/status/1347684877634838528

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 20
 • njordeven @njordeven

  İfade özgürlüğünün kapsam alanının sosyal medya sitelerinin inisiyatifine bırakılması, keyfi kararların önünü açacaktır. Bu sosyal medya siteleri ifade özgürlüğü için sınırı nasıl çiziyor? Trump'ın hesabının askıya alınması durumundan bağımsız olarak ifade ediyorum çünkü Trump konusunda Twitter'ın haklı gerçekleri var. Ancak bu kadar büyük güce sahip sosyal medya platformlarına ifade özgürlüğünü emanet etmek ipin ucunu kaçırmaktır bence. Sosyal medya siteleri bu konularda hüküm verme konumunda olmamalı. Diyebilirsiniz ki Twitter zaten ToS'da kullanım koşullarını belirtmiş, ihlal edeni uzaklaştırır. O zaman da orası özgür bir platform değildir, bu tartışmalar da gereksiz olur

  • Shamino Salle Dacil @salledacil

   Bu ifade özgürlüğüyle alakasız, hatta Twitter'ın ifade özgürlüğü sağlamak gibi bir zorunluluğu yok. Devlet bir kişiyi sansürlüyorsa, konuşmasını engelliyorsa, hapse atıyorsa, beden bütünlüğüne zarar veriyorsa vb. uygulamalara gidiyorsa ifade özgürlüğü engellenmiş olur, Twitter'ın bahçesinde oynamak isteyen Twitter'ın kurallarına göre oynar. Trump gidip bir sosyal medya sitesi açmakta özgür. Gitsinler kendi destekçileriyle bir sunucu açıp üzerinde bir sosyal medya platformu oluştursunlar, bu hakkı ellerinden alan yok. Milyonlarca üyesi de olacaktır muhtemelen.

   First Amendment bunu garanti altına alıyor: "Congress shall make no law respecting an establishment of religion, or prohibiting the free exercise thereof; or abridging the freedom of speech, or of the press; or the right of the people peaceably to assemble, and to petition the Government for a redress of grievances."

   Yani mesela göreve geldikten sonra gidip Biden'a, eşine, çocuğuna, annesine falan hepsine küfür edebilirsiniz ve hiçbir şey olmaz. Herhangi bir polise, şarkıcıya, ünlüye, komşunuza hepsine küfür yazan bir bot yazabilir ve günde bin tweetlik küfür yazabilirsiniz.

  • cestlavie @cestlavie

   @salledacil yarası olan gocunur ülkesi ya resmen, harika bir şey bu... bir de bize bak.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Tamam siz de vatandaş olarak madem öyle ben de kullanmıyorum uygulamanı diyeceksiniz. Sayınız yeterli sayıya ulaşırsa bir etkiniz olur. Öte yandan elbette bu firmaların canları ne isterse onları yapabilme hakkı diye bir şey de yok. Nasıl ki para kazancı varsa diğer işletmeler gibi vergi vermesi gerekiyor, elbette işleyiş açısından devletlerin bir denetimi ve yaptırımı olacak. Vatandaş, verisinin nasıl korunduğunu ya da kullanıldığını bilemez ve denetleyemez. Silin dediğinde sildim abi merak etme diyen firma gerçekten sildi mi bunu devlet kontrol edecek. Ama finalde bu özel şirketlerin ürünlerini kullanan vatandaştan daha büyük etkiye sahip bir şey çıkamaz.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @kei Trump sokaktaki adam değil ABD başkanı. Mağdurum edebiyatı her yerde işe yarar ama ABD başkanıysan da mağdurum deme. Elinde bütün imkanları olmasına rağmen hala iddiasını kanıtlayamadı. Kendine oy veren kilit eyaletlerde bile kaybetti.

  Ve kongrenin onayladığı başkanı tanımayıp insanları sokağa dökersen zaten artık demokrasi dışına çıkmışsın demektir. O zaman da kazansan iyi olur çünkü kaybedersen fena 🙂 İşte Trump o fena aşamasında. Seçimin dışına çıktı bir hamle yaptı ama etkisi olmadı şimdi karşı taraf hamle yapıyor. Trump'ı yok ediyorlar. Demokrasi kanunları yerine orman kanunlarını kendi tercih etti şimdi güçlü olan kazanacak ve güçlü olan Trump değil.

  Bu tarz liderlerin medyayı kontrol etme çabası boşuna değil işte. Demokrasi dışına çıkmaya niyetlendiğinde lazım oluyor. Trump bunu başaramadığı için sosyal medya ve onların bağlı bulunduğu firmalar Trump'a düşman. Ve şimdi sesini kesiyorlar.

  Yarın bu firmalar kendi istedikleri insanlara ses verirlerse ne olacak diyebilirsin. Evet mümkün. Orda da Çin'e bakıyoruz. Jack Ma'yı yok ediyorlar. ABD'nin tersi oluyor. Çin iktidarı, sosyal medyanın halkı yönetebilme ihtimalini görüp teknoloji şirketlerini yok etme pahasına harekete geçiyor.

  Sonuçta Çin'de mi yaşamak istersin ABD'de mi?

  Uzun lafın kısası demokrasi hak özgürlük vs konuların aslında yalan olduğu bir dünyada kötünün iyisini seçmeye çalışıyoruz. Her senaryoda uyutulan ve gücünü kaybeden değişmiyor.
  İnsanlık, yönetim biçimi olarak daha iyisini bulana kadar böyle. Ve bir yandan tarihe baktığımızda, Trump gibi Hitler gibi tehlikeli tiplerin güç sahibi olmasının engellenmesi gibi bir ihtiyaç da var gözüküyor. Muhtemelen bir dünya savaşı daha lazım daha akıllı bir sistemin düşünülüp hayata geçirilmesi için.

 • Temp 🔴 @temp

  @morty Telegram k.adın neydi yine kaybolmuşsun bulamıyorum. 😀

Sanal kredi kartı ile taksitli alışveriş yaparken, sanal kartın limitini ne yapmalıyım? Taksit miktarı mı yoksa toplam miktar mı olmalı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 9

mng kargoyu google'da aratınca, bu link birinin kargosuna ait. adres bilgileri falan ortada 🤦‍♂️

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 13

Prime ile bir yayıncıya abone olunca, yayıncı ne kadar alacak acaba?

Şu yüzden merak ediyorum, buradan 8 liralık Prime ile, yurtdışından bir yayıncıya abone olsam 1 dolar mı almış olacak şimdi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

🌚

Google My Bulbul 

"Google Google, my Bulbul Bulbul"
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Mubi Yıllık Ücretsiz Üyelik Alma

1. İlk önce scribd.com'a kaydoluyorsunuz: https://www.scribd.com
Bir Aylık deneme süresi var. Bu yüzden ücret ödemeyeceksiniz.
Ne olur ne olmaz boş bir sanal kartla üye olabilirsiniz.

2. Aşağıdaki adresten, görseldeki "Get MUBI for Free"ye tıklıyorsunuz ve "Redeem" diyorsunuz.
https://www.scribd.com/account-settings/bundles

https://mubi.com

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 16

Google Drive'a Torrent İndirme

• Bunu indiriyorsunuz: (Ctrl+S ile kaydedebilirsiniz.)
https://raw.githubusercontent.com/FKLC/Torrent-To-Google-Drive-Downloader/master/Torrent_To_Google_Drive_Downloader.ipynb

• Google Colab adresine gidiyorsunuz:
https://colab.research.google.com/notebooks/intro.ipynb

• Görseldeki adımları takip ederek indirdiğiniz dosyayı yüklüyorsunuz.

Görseldeki adımlar şöyle:
1. File'a tıklıyorsunuz.
2. Upload Notebook'a tıklıyorsunuz
3. Upload sekmesine geliyorsunuz.
4. Browse'a tıklıyorsunuz ve dosyayı seçip yüklüyorsunuz.

Dosya yüklendikten sonra:
5. Runtime'a tıklıyorsunuz.
6. Run all'a tıklıyorsunuz.

Opsiyonel:
Dosyanın bir kopyasını google drive'a kaydetmek için File > Save a copy in Drive

Buradan sonra dosya çalışacak ve size talimatlar verecek onları yapacaksanız.
Mesela:
• Google drive linkine tıklayıp key girme
• İndirilecek torrent dosyası yükleme ya da magnet linki yapıştırma gibi.

Torrent dosyası indiğinde google drive'ınızda torrent adlı bir dosyada oluyor.

Not: Google Colab otomatik olarak(server'da) torrenti indiriyor adımları uyguladıktan sonra sitenin açık kalmasına gerek yok.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 13