Sürekli CRC hataları alıyorum ve hatalar coşunca, günde bir kaç kez modemi yeniden başlatmadan internet düzelmiyor. (Önceki modemde hatalar (pkts) şeklindeydi adı)

Şikayet bıraktım ve gelip baktılar. Eve gelen kabloyu bile değiştirdiler. Ev müstakil. Kablo direkt olarak eve geliyor. İç tesisat yok. 2 kere modemi de değiştirdiler. Ama çözüm olmadı. Tüm bunlara ek olarak ne yapabilirim. Ekipler evin elektrik tesisatına baktırın falan dedi son çare olarak. Bir alakası var mıdır? Ya da keenetic modem vs alsam çare olur mu?

49 dk içinde alınan hata 206bin.
SNR ve Hat Zayfılaması görsellerde var.

SNR: 23 Upload / 14 Download

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Tai per Dog Un @alipektas

  "Attainable Rate" değerini ara ara kontrol edebilir misiniz hocam değişiyor mu diye? Saha dolabı ile evinize kablo çekilen port arasındaki kabloda sorun olma olasılığı yüksek.

  • morty @morty

   O kabloyu komple değiştirdiler. Normalde evde altyapı yoktu direkt olarak sadece bizim eve bir kablo çekildi. Bir kere de o kabloyu tamamen değiştirdiler.

   Attainable Rate (Maks ulaşılabilir hız) değişiyor. Genelde maks alınabilecek download hızı 58-80 arasında değişiyor. Ama çoğu zaman 70+.
   Upload hızına dikkat etmedim açıkçası.

  • Tai per Dog Un @alipektas

   @morty Direkt saha dolabından sizin evinize tek & yekpare kablo geliyor ve onu değiştirdiler hocam doğru mu anladım? Öyleyse saha dolabındaki portta sorun olabilir. O değerin çok sık ve çok yüksek farklarla değişmemesi lâzım normalde. Bence saha dolabından da port değişikliği / kontrolü yapıp yapmadıklarını sorun eğer tekrar arıza kaydı açacaksanız.

  • morty @morty

   Bir de eklemek istiyorum. 24Mbps, 26Mbps, 35Mbps, 41Mbps gibi farklı hızlara sabitleyip denedik. Yine aynı sorun oluştu.

  • morty @morty

   @alipektas Hocam ilk önce port değişimiyle başladılar zaten. Sonra modem(2 kere), en son da kablo değişimi yaptılar.

   Benim gözlemleyebildiğim sorun olabilecek şeyler:
   - Evin çatısına, oradan da evin içine gelen kabloyu, çatıdaki demirlere dolamışlar. 🙂
   - Eve gelen kablo elektrik direklerinin hemen altından geliyor. Ama aralarındaki mesafe çok yakın değil.
   - Evin yanında bulunan okulun "ledli" kameraları var. (Alakasız olabilir. Cahilliğime verin. Araştırırken böyle şeylerin hatlarda gürültü yaratabileceğini okumuştum.)

   Başka da aklıma bir şey gelmiyor gerçekten.

   Söyledikleri gibi evin elektrik tesisatının durumla alakası olabilir mi ondan da emin değilim.

  • Tai per Dog Un @alipektas

   @morty Elektriğin etkisi oluyor bildiğim kadarıyla ama hangi şartlarda, ne derece, ne şekilde etkisi oluyor bilmiyorum açıkçası. Henüz herhangi bir elektrik kaynağına yakınlaşmadığı bir kesiminde kabloyu ayaküstü modeme bağlayıp deneyebilirsiniz. Çatıdan geliyor demişsiniz, saha dolabından çatınıza hep yüksekten gelmiyorsa, alçakta erişebileceğiniz bir yer varsa elektrik uzatma kablosu ile modemi oraya götürüp denerseniz aslında tesisattan olup olmadığı ortaya çıkar. Esasında ekipler saha dolabından bunu iyice bi ölçüp söyleyebilir. Benim başıma geldi çalıştığım yerde, aynı böyle değerler değişiyor, bir süre sonra da sinyal düşüyordu. Adamlar gelip bina girişinden ölçüp ilk bağlandığı anda 100mbps indirme görüp gidiyorlardı dalga geçer gibi. Bir gün denk gelip seslendim, o testi 3 dakika fazla yapın sonucu beraber görelim dedim. Mırın kırın derken kabul ettiler, bir süre sonra çat sinyal düştü, "haaa hakikaten düşüyormuş sorun varmış" deyip kabul ettiler. Sorun çözülmedi tabi yine de. Hâlâ da kopuyor internet. Saha dolabı ile bina arasındaki kabloda sorun olduğu kesin bizde, değiştirmeye uğraşmıyorlar. Sizin sorunu görünce öyle bir şey olabilir düşüncesiyle yazdım zaten. Telekom ekipleri tekrar uğrarsa saha dolabından ya da onlara göre elektrikten etkilenmeyeceği kesin bir yerden gözlem yapsınlar, onlarda seyyar ölçüm cihazı var. Kabul etmezlerse de ısrarcı olun, 5 dakika bi beklesinler cihaza bağlayıp, ölmezler. Zaten değer onlarda iyiyse, düşme ya da crc çıkmazsa hakikaten sizin binada tesisatta bir şey vardır, en azından sorunun kaynağına emin olup yapacaksanız ona göre masraf yaparsınız değeceğini bilip.

  • Mücahit Köse @mucahitkose

   @morty Valla hocam yapılması gereken bir çok yapılmış gibi duruyor elektrik kablolarının yaptığı parazit etki yapıyor ama bu genelde kabloların aynı kanaldan geçmesi durumunda vs yaşanan bir olay birde ciddi bir sıkıntı var ise bunu diğer elektrikli ev aletlerinde de hissederdiniz zaten tabii ki elektrik konusuna çok hakim olmadığım için kesin konuşmuş olmayayım.

   CRC hatalarında RJ11 kablosunun eki de sorun çıkarabiliyor saha dolabından gelen kablo ile olan ek hiç değişti mi? değişmedi ise tamamen farklı bir kablo ve RJ11 jack ile değişim yapın birde.

  • morty @morty

   @alipektas Teşekkürler. Bana da testlerinde sorun olmadığını söylediler. Demek ki testleri uzun süre yapmadılar. Normalde kabloyu değiştirmek de istemiyorlardı ama sürekli şikayet bırakıp darladığım için değiştirdiler zaten.

   Sanırım yaptıkları bu şeylerden sonra bir daha uğraşmak istemiyorlar ve müşteri hizmetleri de, elektrik tesisatınızı kontrol ettikten sonra tekrar iletişime geçin sorun yoksa bir daha çözüm düşünürüz dedi.

  • morty @morty

   @mucahitkose hocam RJ11 kablosu şu an 3 tane var evde. (3 tane de kısa olanlar var) Bana verilen modemlerin kutularını ve içeriğini geri almadıkları için hepsi bende kaldı.

   Onu da değiştirdiler yani.

   Bir de telefon olmadığı için splitter kullanmadan direkt olarak modeme bağlamışlar.

   Ben kendim splitter ile denedim yine aynı sorun oluştu.

  • Mücahit Köse @mucahitkose

   @morty Kabloda telefon sinyali olmadığı için splitter olmaması daha iyi aslında onda bir sorun yok.

   Şimdi bu kadar şeye rağmen sorun devam ediyorsa pek sık görülmese de DSLAM'da kaynaklanan arıza bile bu soruna yol açabilir ne kadar zamandır durum böyle?

  • morty @morty

   @mucahitkose Twitter'dan ilk bıraktığım şikayet 7 ay öncesine ait. O zamanlar çok fazla sorun çıkarmıyordu. Günde bir kere falandı. Şimdi sıklaştı. Sebebi modem değişimi vs. de olabilir sıklaşmasının. Bilemiyorum.

   Açıkçası ben de kendilerine çok maliyet çıkaracak bir şeyden kaynaklı böyle bir sorun oluştuğunu ve başlarından beni savdıklarını düşünüyorum ama DSLAM ile mi ilgili emin de olamıyorum. (Araştırırken bunun çipinin uyumsuzluğu vs gibi şeyler okumuştum) Konuya da hakim olmadığım için söyledikleri bazı şeyleri kabul ediyorum maalesef güvenmek zorunda kalarak.

   (Bu adamlar genel merkeze bilgi verirken bilgisayarında kullandığı programlardan olabilir demişler. Büyük ihtimalle lokalde kullandığım python telegram botunu cmd üzerinde gördüler eve geldiklerinde 😀 O laflarından sonra zaten gelen ekibin değeri gözümde düştü.)

  • morty @morty

   @morty Zaten daha önce bilgisayarı hiç açmadan, sadece telefon kullanarak da denemeler yapıp kendilerine bildirmiştim. Kendilerinin isteği üzerine modem üzerinden wifi'yı kapatıp sadece ethernet kablosu ile de deneme yapmıştım. Sonuç hep aynı.

  • Mücahit Köse @mucahitkose

   @morty Anladım hocam sizin sorumluluğunuzda olan tek şey elektrik kalıyor geriye onu da modemi emanet UPS bulabilirseniz o şekilde yada ne kadar mümkündür bilmiyorum internet kablosunu başka bir komşuda kullanarak deneyebilirseniz yada daha kolay olacaktır yine komşuların modemine girip durum ne bir bakın.

   DSLAM çipset uyumsuzluğu bazen sorun çıkarabiliyor evet ama bu derece de bir sorun çıkaracak kadar olmaz. Belki de saha dolabına gelen elektrik hattında bile problem olabilir yada vdsl kartında vs uzar gider şimdilik bunları pek düşünmesek iyi olur aslında.

  • morty @morty

   @mucahitkose Kablomu ve modemimi alıp yarın komşuda denemeyi düşünüyorum hocam. Gitmişken internet durumlarını ve modem değerlerini de kontrol ederim.

  • Mücahit Köse @mucahitkose

   @morty Şu anlık yapabileceğiniz en iyi şey o olur hocam sorumluluk sizin üzerinden kalkar en azından bu sefer suçu istediğimiz gibi ISP'ye atabiliriz. 😀

  • morty @morty

   @mucahitkose Hocam bu sefer de evde bulunan bir teknolojik alete falan suç atabilirler. Suç atmak istediklerinde uydurdukları şeyler inanılmaz. Yine de aradan çıkmış olur tesisat işi.

 • Cihangir @chngr

  Ekip modeme gelen kabloyu kendi ölçüm cihazona takdığında hat değerleri ne çıkıyor? Hızı düşürünce hat değeri ve snr değeri ne duruma geldi?

  • morty @morty

   Değerleri sormadım ama değerlerin normal olduğunu söylediler. Sorun zaten 25-30dk sonra anlaşılıyor. O kadar da beklemediler değerler için. Ben sürekli modem arayüzünden ekran görüntüsü gönderdim kendilerine.

  • Cihangir @chngr

   @morty hızı 24 yapınca hatdeğeri ve snr ne oldu?

  • morty @morty

   @chngr 26 yaptıklarında aldığım ekran görüntüsü:

  • morty @morty

   @morty 26 iken başka bir ekran görüntüsü

  • Cihangir @chngr

   @morty diğer yorumlarınızıda okudum. Teknik servis baya upraşmış anladığım kadarıyla ki budurum şaşırttı. Crc eksik paket iletiminde oluşuyor. Sizde bu eksik paketler nerde oluşuyor onu görmek lazım. Servis sağlayıcınızı değiştirdiniz mi hiç? Yada aynı markayı kullanan komşular ne vaziyette. Benim önerim Pingplotter gibi uygulamalarla internet bağlantınızı inceleyin. Bakalım ne kadar ip dolanıyor neresi ne kadar tepki veriyor falan

  • morty @morty

   @chngr Evet ben de beklemiyordum ama Twitter'dan Ceo'larını 7 aydır belli aralıklarla darlıyorum. Sonunda pes edip bakmak zorunda kaldılar.

   Komşuda dsmart var sanırım. Ama ne durumdalar bilmiyorum. 1 yıldan biraz fazla zaman önce, ilk kez altyapı bağladıklarından beri ttnet kullanıyorum. Hiç değişmedi sağlayıcım.

   Modemi ve eve gelen kabloyu komşulara götürüp denemeyi düşünüyorum. 🙂 Söyledikleri gibi evdeki elektrik tesisatında sıkıntı varsa orada belli olur.

  • Mücahit Köse @mucahitkose

   @chngr Paket kaybı CRC'ye yol açmaz hocam yani işin network tarafında olan sıkıntı modeme yani DSL tarafına yansımaz ama CRC'den kaynaklı paket kaybı oluşur.

 • Tarık @xahve

  İlk görselde Annex K diyor. VDSL hatlar genelde Annex A çalışır diye biliyorum. Onun yüzünden CRC oluyor olabilir.