#e-nabız #e-devlet #bürokrasi #sağlıkbakanlığı
Bir kaç gün önce devlet hastahanesinin acil servisin yeşil alanına başvurdum .Muaynemin ardından yazılan e-reçete ile eczaneye gittiğimde , eczacının muadil bir ilaç verdiği düşüncesine kapıldım. (Hocam kullandığım ilaçların aynısını reçete edeceğini söylemişti)
Eczacıya sorduğumda bocaladı ve şüphelerim arttı ses çıkarmadım. Çıkışta e-nabızdan reçete bilgilerinden kontrol edebileceğimi düşündüm. Eve gittim kontrol ettim , ne muaynem , ne reçetem görünmüyordu belki günlük güncelleniyordur dedim. Sonuç olarak bir kaç gündür kontrol ediyorum ve hala yayınlanmamış . E-Nabız içinden online dilekçe yolladım , geri dönüş şu şekilde oldu.
” 20.10.2016 tarihli ve 29863 sayılı Resmî Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe giren Kişisel Sağlık Verilerinin İşlenmesi ve Mahremiyetinin Sağlanması Hakkında Yönetmeliğin 5 inci maddesinin sekizinci fıkrası ile T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğünün 2016/6 sayılı Genelgesi’ne istinaden sağlık verilerinizin sisteme gönderilmesini talep edebilirsiniz.”
Akabinde Sağlık Bakanlığı iletişim hattı 184 ü aradım ve durumu bildirdim , sonuç olarak çıkan karar şu.

Bireysel olarak gidip hastahanenin hasta hakları bölümüne dilekçe yazıp , nedenini öğrenip sisteme yansıtmalarını istemeliymişim. Kendi elleri ile yayınlanmış genelgeye uymayan hastahane yönetimini vatandaş olarak benim rica minnet usulu çözmemi istiyorlar. Sağlık Bakanlığı Müfettişleri , bilgi işlem bazında bir problem varsa kurumla görüşmek yerine vatandaşı yollamayı tercih ediyorlar.

Bende durumun sadece reçete bilgisi olmadığını sistemlerinin işlemediğini bildirdiğimi söyledim , e-reçete içeriğini çok merak etsem kendi eczacımı arayıp son aldığım reçete bilgisini sorardım , bilemediniz aile hekimime danışabilirdim. Ama yok kalkıp sistemin eksiğini hatırlatmak yetmiyor gidip kendiniz düzelteceksiniz. Özel sektörde müşterime taahhüt ettiğimi veremiyorsam , müşteri mutfağa girip kendisi işle ilgilenecek değil mi ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Aynı şey THH dediğimiz yer içinde geçerli. Mantık birebir aynı, alırsın bozulur veya bozuk çıkar satıcı zerre uğraşmaz sana der ki git thh ver uğraş o saatten sonra hiçbir çözümün yok. Satıcı seni şutladı attı fırlattı bile. Türkiyede böyle hakkını sen arayacaksın kendi suçları da olsa sen uğraşırsın.

 • Gump @runforrest

  Benim asıl merak ettiğim reçetenin içeriği neydi acaba.

 • Caner Mete @canermete

  Önceki Reçetem :
  Pen-OS Fenoksimetilpenisilin 1000
  Tantum Verde Benzidamin Hcl 30 Ml

  Sonraki Reçetem :
  Cliacil Mega Fenoksimetilpenisilin potasyum 1200
  Tanflex Benzidamin Hcl 30 Ml

 • prometrik @prometrik

  E-Nabız sistemini kullanmıyorum ama, bir ara bakmıştım. Bilgilerinizin e-nabız sisteminde çıkması için yetki vermeniz gerekiyordu. KVKK kapsamında olduğu için sanırım. Diğer yandan hastane sistemleri apayrı bir mevzu. Ama medulaya işlendiğine göre e-nabızda da gözükebilmesi gerekir. Bunun için e-nabız ‘a yetki vermeniz gerekebilir.

  • Caner Mete @canermete

   hali hazırda kullanıyorum zaten , bahsettiğiniz yetki sadece sağlık bilgilerinize kimler erişebilir. Problemim yetki kaynaklı değil , dediğiniz gibi medulaya işlendiğine göre e-nabızda da görünmesi gerekiyor .

  • prometrik @prometrik

   @canermete Eğer medula dan doğrudan çekilmiyorsa hastane sistemi ile ilgilidir. Hastane sistemleri bir çeşit değil farklı firmalar üzerinden işliyor. O nedenle hastane ile iletişime geçmenizi istemiş olabilirler.

  • Caner Mete @canermete

   @prometrik Bakanlık bir genelge yayınlamış , kurumlara düşen genelgeye uymak , uymuyorsa ben niye gidip sistemi düzeltmeye çalışıyorum ? Vatandaş olarak görevimi yapıp gerekli yerlere bilgi veriyorum. Sağlık Bakanlığı bahsi geçen hastahane’nin baş hekimliğini ve bilgi işlem müdürünü cc olarak eklese , başvurumu paylaşsa çözülecek. Onun yerine benim gidip hastahane ile görüşüp çözüm aramam gerekiyor.

   Bakın bu neye benziyor biliyor musunuz ?
   Savcılığa gidip suç duyurusunda bulunuyorsunuz ve savcı size diyor ki çok haklısınız gerekeni yapacağız ama UYAP denilen bir sistem var oraya kaydı yaptırtmanız lazım , bunun için ankara da bulunan cart curt bakanlığına gidip birini bulup ikna etmelisiniz , sisteme girişi sağlarsanız dosyayla ilgileneceğim.
   Siz bakıyorsunuz Adalet Bakanlığı UYAP Portalı’nın kullanımı ile ilgili genelge yayınlamış , yetmemiş resmi gazetede kullanımı hakkında gerekli yayım yapılmış. Kurum problemi kendisi çözmek yerine size görev addediyor ve sizin koşturup onların problemini çözmenizi bekliyor.

   İşte bürokrasi nedir ? Bunun güzel bir örneği. Bakınız bundan kısa süre önce 2.el araç aldığınızda önce notere sonra il trafik müdürlüğüne ruhsat için başvurmanız gerekiyordu. Şuanda Noterden işlemi gerçekleştirdiğinizde trafik müdürlüğününden alacağınız evrakı bizzat noter teslim ediyor. Aynı anda 1 işlem için 2 ayrı bina 2 ayrı kurum personeli çalıştırmak ve vatandaşın zamanını çalmaktan tasarruf edildi.
   Bu arada bürokrasi den bahsederken aklıma rahmetli Levent Kırca’dan şu skeç geldi buda bonus olsun.
   https://www.youtube.com/watch?v=726wWs5S5vw

  • prometrik @prometrik

   @canermete Sizi anlıyorum ve hak veriyorum. Ama hastane yazılımı da farklı firmalardan alınıyor. Aslında bir nevi taşeron sistem var. O alanda ne sıkıntılar oluyor. Sektörü de dünlemek gerekiyor bunun için. Ben az çok yakın sayılırım diye bir şeyler biliyorum. Mesela o hastane yazılımına, hastaneden programın “p” sini bilmeyen kişiler istekte bulunuyorlar. Belki de tüm mantığa ve/veya programcılığa uymayan şeyler. Günün sonunda böyle konularda bile sorun yaşanabiliyor. Hassasiyetinizi anlıyorum. Ancak henüz yeterince elektronik ortama ayak uyduramadık. Tabi ki bu bir süreç. İlerliyor. Gelişiyor. Elbet bu konular da çözülecektir. Ama şuan olan bu ne yazık ki. Sizin dediğiniz gibi daha bir süre öncesine kadar 2. el araba da 2 yere gidip işlem yapıyordunuz. Şimdi düzenlenmiş. Bunlarda düzenlenecektir elbet zamanla.

Hazir miyiz ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 29
 • Erman Yurdakan @ermanyurdakann

  Almayın la, iyice düşürün piyasayı. İntikam vaktidir 😈

 • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

  İlan açıklamasına “yersen” eklemeyi unutmuş.

 • TeknoStil @teknostil

  AMD düzgün bir freesync kart çıkartsın. Fiyatı da uygun olsun. Şu GTX 1060′ dan kurtulayım. Monitörü değiştirmem lazım ama G-SYNC olanlara para veremem. 😀

 • cinnabon @cinnabon

  Aslında şöyle ilginç bir durum var: Elektriğe namusuyla (!) para ödeyen bir kişi için 1 veya bilemedin 2 ekran kartıyla madencilik yapmak hala karlılığını koruyor. Sanıldığı gibi multi gpu rig kurmak karlılık oranını arttırmıyor, düşürüyor. Çünkü PSU’ların verimliliği de sistemlerin stabilitesi de üstel ve ters orantılı olarak azalıyor. Bununla ilgili bir makale okumuştum bulursam paylaşayım, epey oldu 🙂 Yani iş yapmazken ara sıra mine edenler bir süre daha devam edecek. Ama tamamen fırsatçılık, vur-kaç için piyasadan kart toplayan “toptancılar” tatlı para dönemi bittiği için panikle dökülecek. Bu iki grubu ayırmak lazım.

Caner Mete paylaştı.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

Google’ın bütün cihazları dinlemesi

Aslına bakarsanız durumdan haberim vardı , ama işin bu kadar anlık yapılabildiğini bilmiyordum ve bahsi geçen videoyu izledikten sonra dayanamayıp kendim yaptım ve sonuçları birebir gördüm adamın girmiş olduğu yabancı sitelere girdim ve arama yaptığım kelime ile ilgili reklamlar direk karşıma çıktı.
Adblock varsa kapatmayı unutmayın.
Adwords kullanan sitelere kolay erişim için https://www.fark.com/ şu linkteki siteleri sırayla açabilirsiniz.
Mikrofonunuzun açık olduğunu kontrol etmeyi unutmayın ,
Ben Discord üzerinden (skype benzeri yazılım) sohbet esnasında bu kelimeleri kullanarak deneyimledim.

Not : Kesinlikle kişiye özel reklam Microsoft tan , chrome dan hepsi kapalı.
Bahsi geçen video linki
https://www.youtube.com/watch?v=zBnDWSvaQ1I

BeğenFavori PaylaşYorum yap

arkadaşlar steamde ücretsiz 30 mb lık bir monopoly oyunu var , discord üzerinden TS ciler olarak oynayacağız katılmak isteyen var mı ?
Discord Chat Programı Linki (web arayüzünden de girebilirsiniz)
https://discordapp.com/download

Discord katılma linki
https://discord.gg/6pbmw2v

Oyun
http://store.steampowered.com/app/397900/Business_Tour__Online_Multiplayer_Board_Game/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7

Bu DonanımHaber’in tavır tutumu neden bu şekilde ?

http://prntscr.com/j8edo9
https://video.uludagsozluk.com/v/teknoseyir-115852/

#donanımhaber #akış #TeknoSeyir #TSplus

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 31
 • SEMİH ERKILIÇ @oblivion5661

  Sitenin her yerine video başlarına ortalarına sonlarına bir dünya reklam videosu koylarsa kazanırlar tabi insanları salak yerine koyup amazon dolandırıcılığı yaparken çok güzel her şey

 • duran can @dcdc

  Ben burda herhangi bir gariplik göremedim sizinki resmen fanatikliğe dönüşmüş.

 • yarimpower @yarimpower

  Donanımhaber ‘in 3152. üyesiyim yani yaklaşık 25 yıldır kendilerini takip ederim..Mesut Çevik günümüz siyasetçileri gibi konuşmuş.Yapılan işin kalitesi açısından Donanımhaber ve Darkhardware,Teknoseyir’in kıyaslanması bile haksızlıktır.Başkasına laf edeceğine en azından nezaketen başarılar dileyip önüne bakmalıydı.

 • WhiteBeards @whitebeards

  Şimdi millet madem iki teknoloji sitesini kıyaslama yarışına girdi. Bunun gereksiz olduğunu belirtmeme rağmen bir şeyler yazmam gerekti. Madem öyle ben de görüşümü belirteyim.
  Değil teknoseyirde Türkiye de bile erdi özüağ kalitesinde editör yok. Bence gayet kaliteli editör. He tabi ben merak ettim bir ürünü erdi bey inceleyince özellikle izlerim. Toptan siteye girmem incelemesini incelemem demek bana inandırıcı gelmiyor. Alacağım ürünün incelemesi teknoseyirde yoksa dh de olanı izlerim. O ürüne para vereceksem ts de olsa bile nerde varsa o ürün incelemesini izlerim. Tüketici yorumlarına bakarım. Dh de olsa da bakarım. Dh forum eksileri olsa kim ne derse desin bütün Türkiye teknoloji basınını içerik ve geçmiş olarak tokatlar.

Gayri Resmi şekilde Tekno Seyir İsimli bir discord oluşturdum isteyen herkes katılabilir.Arada sohbet edip beraber oyunlara girebiliriz diye düşündüm.
https://discord.gg/djnFPks
#discord #akış #TSplus #TeknoSeyirPlus #TeknoYardım #TeknoSeyir #KonuDışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6