Evde ve kendimize ait olan ofiste bilgisayarlarımız var. Aynı ağda gibi çalışmak istiyorum. Bunun için sanırım evi ve ofisi ortak bir VPN’e eklemem gerekir. Amacım yasakları aşmak değil. Hız kaybı yaşamadan yurtiçi olmuyorsa da mecburen yurtdışı hizmetleri kullanarak bunu nasıl yapabilirim?

Klasik olarak “Kendi VPN sunucunuzu kurun” anlatımları gibi mi?

Güvenlik riski oluşturur mu VPN kullanmak? Bilgisayarları değil de routerı VPN ağına eklesem bağlı tüm cihazlar ayar gerektirmeden o ağa geçer değil mi? Böyle yaparak saldırganlara karşı açık kapı oluşturur muyum?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • burak karakus @yokkullaniciadi

  Bu işin ucuz çözümü nasıl olur bilmiyorum. İşin kurdu arkadaşlar eski bir makineye free vpn kurmak şeklinde bir yöntem biliyordur, sizi yönlendirip belki de maliyetsiz çözdürebilirler bu işi. Dediğim gibi ben işin bu tarafını bilemiyorum.

  Ancak bizim de benzer bir senaryomuz var. Ufak çaplı bir ofisimiz ve arada sırada ofis dışında çalışma ihtiyacı duyduğumuz bir çalışma sistemimiz var. Biz zamanında farklı bir sebeple firewall satın aldık ve o zamandan bu firewall cihazının vpn servisini kullanıyoruz. Her firewall şirketi sattığı cihaz ile beraber bir de vpn servisi sunuyor. Bu servisi kullanarak, tam bahsettiğiniz şekilde her türlü cihaz ile her yerden ofis ağına bağlanabiliyoruz.

  Aklınızdaki güvenlik endişesi de firewall vasıtasıyla kısmen bertaraf edilmiş olur diye düşünüyorum.

 • 0merqwer @0merqwer

  CGNAT yoksa evdeki modeme wireguard kurabilirsin. CGNAT varsa tailscale yada zerotier

İlk defa ahşap filament denedim. Ahşap gibi hissettirmiyor ama görsel olarak çok hoşuma gitti.

Katman: 0.2mm
Filament: Porima Wood PLA
Model: https://www.printables.com/model/301559-rope-bowl
#3dprinting #3dyazıcı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 10

ELEGOO Neptune 4 ilk gün deneyimim hızlı. Ama ufak tefek hatalarıda var. step ayarı yapmak içim illa ağa bağlanması gerekiyor, yoksa step ayarı yok. bağlandıktan sonra da config dosaysını değiştirerek oluyor. Z de izler yapıyor ama 250 hızde hep baskı aldım. S1 pro yerine bence neptün 4 pro daha iyi . Seviyeleme olarak da iyi 121 nokta dan alıyor. Ve tabi çok sesli yüksek hızda. #3DPrinter

BeğenFavori PaylaşYorum yap

P2P paylaşımı yapmanızı sağlayan bir web sitesi. Ortada herhangi bir sunucu yok gönderici cihazdan çıkıp alıcı cihaza dosya gönderiyor.
Bu sayede yükleme yapmak için beklemenize gerek kalmıyor.
Dosya sınırı da yok.
Sunucu da dosya yedeklemesi olmadığı için diğer alternatiflere göre nispeten güvenli
Yerel ağda dosya gönderimi yapabiliyor. (iPhone/Android/PC arasında herhangi bir ekstra yazılım kullanmadan hızlı bir şekilde aktarım yapıyor.)
#PratikBilgi

https://toffeeshare.com/

Share files privately, fast and without size limit using ToffeeShare

Send your files privately and fast. No file size limit. No registration. Peer to peer. End to end encrypted.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

İhtiyaçtan dolayı masaüstü bilgisayarımı satıp laptopa geçmek için biraz araştırma yaptım.Oyun da oynadığım için gaming laptoplara yöneldim direk. 5.000 TL'yi gözden çıkarmama rağmen şöyle 1060'lı ssd+hdd'li bir model bulamadım. Gönlümden geçen sistem i7 7700HQ + 16 GB RAM+ GTX 1060 6GB +SSD(min 128GB )+HDD(kapasite min 1TB) 15.6". Fakat böyle bir makine en ucuz Monster'da buldum o da 6.000 TL malesef.

Özet olarak 5.000 TL bütçe ile GTX 1060'lı laptop önerileri bekliyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 28
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 21

36 aylık game pass'i ucuza almak için son kalan yöntem şu şekilde sanırım. Şu videodaki yorumlardan: https://www.youtube.com/watch?v=kELJz7zm7bc

Bu sefer alacağım. Bu yöntem gitgide zorlaşıyor, bir gün tamamen kaldırırlar büyük ihtimalle. Game pass fiyatı da uzun zamandır artmıyor zaten.

945 TL'ye geliyor 36 aylık.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 11

#GPUBenchmarks2022 Adamlar çok güzel tablo hazırlamışlar.
https://www.tomshardware.com/reviews/gpu-hierarchy,4388.html

GPU Benchmarks and Hierarchy 2022: Graphics Cards Ranked

We've run hundreds of GPU benchmarks on all the current Nvidia and AMD graphics cards and ranked them in our comprehensive hierarchy.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 8

Güzel bir grafik olmuş bu. AMD’nin kartlarını kafamda Nvidia eşlenikleri ile konumlandıramıyordum, böyle kolay oldu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Birde şöyle birşey var, amd arap atı gibi sonradan açılıyor. Nvidia daha hazırlıklı stabili koruyor ama amd de bir uyuz eşek olayı var. +1 sene sonra falan oturuyor. O driverları tam bir keşmekeş. 😀

  • Boba Fett @bobafett

   Sırf yazdıklarından dolayı AMD kart bakmıyorum. Nvidia yancı uygulamalar ile güzel bağladı beni. 😀

  • Orcun @orcun

   @brkadgn Ya daha amd ray tracing'i çözecekte nvidia atı almış yürüyor zaten. O rtx voice işte yayın yaparsan arkaplanı istediğin gibi yeşil ekransız değiştirme falan büyük özellik aslında pratikte yani işe yarıyor. @umtk Umut agamız böyle yayın yapıyor mesela adamın yeşil perdesi yok arkasında duvar var. 😀 Rtx voice'i de açıyor ortamdaki başak sesleri engelletiyor arada onun eskiden yayınlarda kapı gıcırtısı sesi gelirdi hane halkının sesi gelirdi falan onlar yok artık. 😀

  • Mustafa N. @mustafanr

   Driver olayı almamak için yeterli sebep. Nvidia kaç senelik kartlara hala destek vermeye devam ediyor amd tak diye kesiyor, whql driverleri bile sorunlu bu firmanın.

 • Rotten Pizza @pizza

  Çok iyiymiş. Ben 6800 XT'yi 3070 Ti eşdeğeri sanıyordum, daha yüksekmiş.

 • KUTALP @kutalp

  1080 ne zaman eskidi daha dün çıkmış gibi hissediyorum.

  • Boba Fett @bobafett

   İki yıl öncesine kadar şirket bilgisayarı olarak 1366x768 çözünürlüklü dizüstü kullanıyordum. Böyle olunca FHD hala güncel geliyor tabi. 😀

  • Tarık @xahve

   @brkadgn ben 5 ay önceye kadar 1080p ile tanışmamıştım. 1080p de 60 fps şu an benim için hala mucize bir olay

  • Boba Fett @bobafett

   @xahve Teknolojik ekipmanlarla fazla haşır neşir olmayanlar veya eldeki ekipman ölmediği sürece değiştirmeyenler için normal bir durum. Zaten sık değişim de mali açıdan genelde zarar vermekte.
   Zamanında ürünlere ulaşmak daha kolay gibiyken 2014'te 1080p monitörü alabilmiştim. 1050p denilebilecek ara çözünürlükten sonra hoş gelmişti. 2019'da Tv ile 4K panele sahip oldum. TV yayınlarının hali ortada, servis üyelikleri dışında pek etkileyici değildi. Geçen sene 2K 165hz monitör alınca dediğiniz etkiyi yaşadım. Bir senenin sonunda etkisi azaldı, bir süre düşük seviye ürün kullanırsam fark edebiliyorum sadece.

  • Tarık @xahve

   @brkadgn ben teknoloji ile çok haşır neşirim, günde 12 saatim bilgisayar başında boş boş takılarak oyun oynayarak geçiyor. Ama 2015 yılında 720p kullanmaya başladım. İlk defa 1080p ekranlı ve oyunları 60fps açabilen bir bilgisayara 2022de sahip oldum. Benim için 1080p ekran ve GTX1650 çok güzel şu an 😀 . Rekabetçi oyunlarda da 144 hz alıyorum bu bir mucize gibi.