Yol Günlükleri - 1

Merhaba Beyler,

Uzun süredir iş gereği İzmir - Eskişehir arası ayda bir kez git gel yapıyorum. Bu süreçte yolun zaman bazında kısaltan yeni İstanbul-İzmir otoyolunu kullanmaya başladım. Resmi açılışı 4 Ağustos olsa da, öncesinde parça parça kullanılama açılmış bir yoldu. Bu zaman kadar yaklaşık gidiş geliş 10 kez kullandım bu yolu. Bu süreçte ki deneyimlerimi size aktaracağım.

Bursa - İzmir arası ücret 119TL, buna değer benim için. Yolumu da 5 saatden, 3.5-4 saate düşürüyor. Ayrıca yol düz ve hıza elverişli (Aşağıda anlatacağım kusurlu yerleri hariç).

Öncelikle yol Eylül 16 itibariyle henüz bitmemiş durumda, yol kullanıma açılmış ama halen bazı viyadüklerin, köprülerin yapımı/onarımı gibi sebepler ile Bursa-İzmir arasında 3-4 kez tek yola düşüyor ve sizi karşı yola aktarıp, sollayamadığınız bir kamyon arkasında bazen 10km boyunca yavaş yavaş gitmenize sebep oluyor.

Yol üzerinde 36 viyadük, 3 tünel, 179 köprü var ve bu bağlantı parçaları ve ara geçişlerinden bir çoğu çok kalitesiz. Hızla giderken viyadük/köprü giriş çıkışlarındaki bağlantı parçası ile yol aynı seviyede değil ya da bağlantı kısmında çökmeler var. Yüksek hızda (150Km/s üstü) bu sorunlu bölgelerin üzerinde araç  bazen resmen hopluyor. 230Km/s gibi hızlarda geçtiğim bir viyadükte aracın neredeyse yerle bağlantısının kesilme noktasına geldiğini hissetim.

Sıfır otoyol olmasına rağmen asfaltının bir çok yerinin yeniden yapıldığını renk farkı, yüzey farkı ve ara geçişlerde oluşan ufak kasisten anlıyorsunuz. Çok aceleye getirilmiş bir yol gibi duruyor. Gerek asfalt kalitesini, gerekse bu bahsettiğim viyadük/köprü bağlantı geçişlerini beğenmedim. Umarım bu sorunlu noktalar en kısa zamanda düzeltilir.

Yol daha bitmemiş dedim, çünkü benim kullandığım 300-350Km olan Bursa-İzmir arası kısmında aktif sadece 3 servis noktası var. Yani depoyu fulleyip girmezseniz yola, depo sıfıra yakınken 100Km boyunca benzin istasyonu olmayan bir noktada bulabilirsiniz kendinizi. Yine ihtiyaç molası için bu 70-100Km aralıklarla servis noktası olduğunu düşünerek yola çıkın.

Yeni yol, benim açımdan, en az 1 saat kısaltıyor yolculuğumu ve hız limiti gibi durum da henüz yok, denetlenmiyor giriş çıkış sürelerinden. Yani ortalama hızınız 170Km/s + olsa da ceza gelmedi (Hazirandan beri kullanıyorum) bu konuda.

 

Bu yolda kullandığım araçlar

Honda Civic Sedan 2019, 1.6 i-DTEC Executive Otomatik

VW Passat  2018, 1.6 TDI DSG Otomatik

Ford Focus 2010, 1.6 TDCi Manuel

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10
 • Ufkabakan @ufkabakan

  @overkill
  20 yıla yakın sürücülük hayatım da üç kez hızdan ceza yedim, üçü de şehirler arası yolda radar pususu idi.

  Her ne kadar sadece kısa süreli ve uygun olan otobanlarda bu hızlara çıkmış olsam da, bu hızların tehlikeli olduğu konusunda haklısınız. Benim için bindiğim aracın son hızını görmek bir nevi tutku durumunda, tehlikeli bir tutku...
  Normal kullanımda, şehit içi 82-50Km/s gibi hız sınırlarına uyan, trafik ışıklarında sarı yanınca ve yaya geçidinde fren yaptığım için 3 kez kazaya karışmış bir sürücüyüm. Kendimce, bölünmüş şehirler arası yolda 120Km/s otoyollarda da 160Km/s üst limit uygulayarak araç kullanıyorum. Nadiren de aşağıdaki hızlara ulaşıyorum:

  236Km/s Honda Civic Sedan 2019, 1.6 i-DTEC Executive Otomatik
  210Km/s VW Passat 2018, 1.6 TDI DSG Otomatik
  180Km/s Ford Focus 2010, 1.6 TDCi Manuel
  190Km/s Opel Insignia 2018, Grand Sport Design 1.6 CDTI (Araçta hız limitlendirici vardı, hiç bir şekilde bu hızın üstüne çıkmadı)
  205Km/s Fiat Egea 2018, 1.6 MultiJet Urban DCT
  230Km/s BMW 318i 2018, Edition Sport

  @ameledervis
  150Km/s hızdan sonra Volvo ya da binsek sonumuz 4 kollu olur. Ben yine de Volvo S60 almayı düşünüyorum, o ayrı mevzu.

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  @ufkabakan; Egea o hıza nasıl çıkmış? Ayakları yerden kesilir ya...

 • Ufkabakan @ufkabakan

  @lterlemez Egea 1.6 Dizel motor ile aslen daha da giderdi ama yolun düz kısmı bitip hafif de olsa viraja yaklaşmamdan dolayı hız kestiğim için, gördüğüm en yüksek hızı yazdım. Bu hızların neredeyse hepsi fabrika verisinin üstünde. @ameledervis ima ettiği gibi bu araçlarla bu hızlara çıkıp yol gitmek delilik, lastiktedeki, yoldaki basit bir kusur bile yol hakimiyetinizi kaybetmenize yeter. Bu araçlarla yaptığım birde SERT FREN testlerim var ama lastik kalitesi, lastik km'si, lastik balansı gibi değişkenlerden dolayı bunları paylaşmam çok doğru değil, düzgün bir kıyaslama olmaz.

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  @ufkabakan; Motor gider de, aksam, şase ve kaporta ne kadar dayanır. Ayrıca, o hızlarda gitmek için çok hafif bir araç, tamamen yük dolu olsa bile sakat.

SSD konusunda tavsiyeler ve ufak bir test: Samsung 850 EVO 250GB vs Crucial MX300 525GB

Merhaba Beyler,

250GB SSD yetmemeye başlayınca, aylardır çekmecemde yatan SSD lerden, en iyi 2 tanesini alıp, test edip 525GB olana terfi yapayım istedim. Sadece test sonuçlarını ve tavsiyelerimi yazacağım.

Genel SSD tavsiyelerim:

 • SSD alırken hızına değil, GB başı maliyete odaklanarak alabildiğiniz en büyük SSD yi alın. Disk kapasite zaman geçtikçe hep yetersiz kalıyor. Piyasada satılan orta/ucuz ve kıyasla yavaş SSD'ler ile en hızlısı sayılacak 850 EVO gibi bir SSD nin farkını sentetik testler yada kronometre tutmadan anlamak mümkün değil. 2012 de 128GB Sandisk'im vardı 2014 de yetersiz geldi 250GB geçtim, 2017 de, bu günde 525GB terfi ettim, çünkü 2 oyun kurdum diskim doldu. Oyunu neden SSD'ye kuruyorsun diyeceklere cevabını peşinen vereyim; nadiren oyun oynayan bir adamım. Oynadığımda da Loadinglerde, ara loadlarda takılan, tekleyen bir sistem istemiyorum. BF1 de SSD ile Mekanik disk arasında ciddi performans farkı var. Yine Doom 2016 da oyuna girene kadar 3dk kadar load yapıyor mekanik diskde.
 • SSD ömrünü yer, düşüncesi ile hızdan ödün vermeyin. Bu sözüm SSD yazma ömrünü düşünerek, tasarruf etmeye çalışarak, SSD hızından yararlanmayanlara. Browser Cache dosyaları gibi geçici ama sık kullanılan dosyaları mekanik diske filan taşımayın. SSD kullanmanın mantığı olsun, hızı hissedin. Sık sık ulaşacağınız dosyaları mekanik diske değil, SSD taşıyın.
 • SSD ye güven olmaz, YEDEK ALIN! Evet beyler, benim SSD sağlam bozulmaz demeyin. SSD olan önemli verilerinizi basit bir cron job/scheulded task ile otomatik her gün bir mekanik diske yedekleyin. Yine tavsiyem, bu yedekleri aldığınız mekanik diski de en kötü ayda bir farklı, sadece yedek amaçlı çıkarıp yedek alınıp geri yerine kaldırılan bir taşınabilir diske yedekleyin. Upload hızınız yeterli ise 2 farklı Cloud yedekleme sistemine de yedekleyin. Örneğin benim yedeklemem sistemim: SSD de yer alan Firefox Profili, Skype, Desktop, Docs, Dropbox klasörleri günlük, sabit 3TB diske yedeklenir. Bu 3TB yedekleme sabit diski, aynı zamanda kişisel Resim/Video deposudur. 2 haftada bir bu diski harici 4TB yedekleme diske yedeklerim ve bu diski evde farklı bir odada gizlerim. Olası hırsızlık durumunda bu diski kurtarmayı amaçlıyorum bu şekilde.

Sıra geldi teste...

TEST Sistemim:

Intel I7 4790K

Gigabyte Z87-HD3

32GB DDR3 Corsair Ram

RX480 4GB Sapphire

OCZ ZX 1000W PSU

OS Diski Samsung 840 Evo 250GB

 

NOT: Test etmemi istediğiniz başka bir program ya da eklenecek detay vs varsa, yorum aracılığı ile bana iletebilirsiniz.

NOT2: Bu yazı bir kaç şişe arpa suyu sonrasında, hızlıca yazılmıştır. Yazım hatası ya da anlatım bozukluğu vs. gördüğünüz noktaları, belirtmekten çekinmeyiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap