SSD konusunda tavsiyeler ve ufak bir test: Samsung 850 EVO 250GB vs Crucial MX300 525GB

Merhaba Beyler,

250GB SSD yetmemeye başlayınca, aylardır çekmecemde yatan SSD lerden, en iyi 2 tanesini alıp, test edip 525GB olana terfi yapayım istedim. Sadece test sonuçlarını ve tavsiyelerimi yazacağım.

Genel SSD tavsiyelerim:

  • SSD alırken hızına değil, GB başı maliyete odaklanarak alabildiğiniz en büyük SSD yi alın. Disk kapasite zaman geçtikçe hep yetersiz kalıyor. Piyasada satılan orta/ucuz ve kıyasla yavaş SSD'ler ile en hızlısı sayılacak 850 EVO gibi bir SSD nin farkını sentetik testler yada kronometre tutmadan anlamak mümkün değil. 2012 de 128GB Sandisk'im vardı 2014 de yetersiz geldi 250GB geçtim, 2017 de, bu günde 525GB terfi ettim, çünkü 2 oyun kurdum diskim doldu. Oyunu neden SSD'ye kuruyorsun diyeceklere cevabını peşinen vereyim; nadiren oyun oynayan bir adamım. Oynadığımda da Loadinglerde, ara loadlarda takılan, tekleyen bir sistem istemiyorum. BF1 de SSD ile Mekanik disk arasında ciddi performans farkı var. Yine Doom 2016 da oyuna girene kadar 3dk kadar load yapıyor mekanik diskde.
  • SSD ömrünü yer, düşüncesi ile hızdan ödün vermeyin. Bu sözüm SSD yazma ömrünü düşünerek, tasarruf etmeye çalışarak, SSD hızından yararlanmayanlara. Browser Cache dosyaları gibi geçici ama sık kullanılan dosyaları mekanik diske filan taşımayın. SSD kullanmanın mantığı olsun, hızı hissedin. Sık sık ulaşacağınız dosyaları mekanik diske değil, SSD taşıyın.
  • SSD ye güven olmaz, YEDEK ALIN! Evet beyler, benim SSD sağlam bozulmaz demeyin. SSD olan önemli verilerinizi basit bir cron job/scheulded task ile otomatik her gün bir mekanik diske yedekleyin. Yine tavsiyem, bu yedekleri aldığınız mekanik diski de en kötü ayda bir farklı, sadece yedek amaçlı çıkarıp yedek alınıp geri yerine kaldırılan bir taşınabilir diske yedekleyin. Upload hızınız yeterli ise 2 farklı Cloud yedekleme sistemine de yedekleyin. Örneğin benim yedeklemem sistemim: SSD de yer alan Firefox Profili, Skype, Desktop, Docs, Dropbox klasörleri günlük, sabit 3TB diske yedeklenir. Bu 3TB yedekleme sabit diski, aynı zamanda kişisel Resim/Video deposudur. 2 haftada bir bu diski harici 4TB yedekleme diske yedeklerim ve bu diski evde farklı bir odada gizlerim. Olası hırsızlık durumunda bu diski kurtarmayı amaçlıyorum bu şekilde.

Sıra geldi teste...

TEST Sistemim:

Intel I7 4790K

Gigabyte Z87-HD3

32GB DDR3 Corsair Ram

RX480 4GB Sapphire

OCZ ZX 1000W PSU

OS Diski Samsung 840 Evo 250GB

 

NOT: Test etmemi istediğiniz başka bir program ya da eklenecek detay vs varsa, yorum aracılığı ile bana iletebilirsiniz.

NOT2: Bu yazı bir kaç şişe arpa suyu sonrasında, hızlıca yazılmıştır. Yazım hatası ya da anlatım bozukluğu vs. gördüğünüz noktaları, belirtmekten çekinmeyiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör