#HomeLab #DataCenter #Server #Torrent
Evinde bu seviyede olmasa da yüksek bağlantı hızlı, yedeklemeli media/data sunucularını kendi host etme hayali olan bir tek ben miyim? Hollanda'da Almanya'da "merdiven altı" veri merkezleri var. Bundan çok daha düşük seviyede donanımlarla, garajdan, bdrumdan iş yapan, şirket açan adamlar var Avrupada. Türkiyede beni tutan tek şey, yüksek hat maliyeti. Şöyle 1Gbit simetrik uplink hattı 2000-3000TL civarında veren olsa, kendi veri merkezimi açarım bu seviyede olmasa da.

https://www.youtube.com/watch?v=-b3t37SIyBs

A quick look at my homelab.

I have a small homelab in my basement. Bits bits bytes bytes you know.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Tarık KAYA (38) @tarikkaya

  Aklıma deep web server geldi. Ciddi maliyeti vardır. Adam serverın üstünde oturuyor. 🙂

 • Serdar @seac

  Çok yoğun bir trafik olmayacaksa şart değil o seviyede internet hattı. 100/20 bir hat ile aile içi kullanım için kendi servislerimi host ediyorum. İnternetle ilgili bir yetersizlik yaşamadım henüz. Sadece static ip kullanmadığım için tunelleme hizmeti veren şirketlerin bandwith'i sorun oldu. O da static ip alınarak çözülebilecek bir şey.

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Değilsiniz ama ne yer var ne de para; fark ettiyseniz, disk üreticileri bile usb haricindeki tüm NAS üretimlerini bıraktı. Onlar yaygınlaştırmaya başlamıştı ama şimdi, en azından ülkemize getirmiyorlar artık. WD'ninkiler güzeldi mesela (ev tiipi olanlar).

 • x86 @mrx

  Evlere gelen STDM hatlar ile olacak işler değil maalesef, doğrudan metro ethernet lazım bu tarz işler için ki fiyatları dudak uçuklatır 😀

  • Ufkabakan @ufkabakan

   Şuan evde FTTH Fiber 100/20 hat var, bu çıplak uca 1000/1000 uplink bağlasalar filtre edilmemiş, port bloklanmamış, kendi anonsumu yapmama da izin verirlerse neden olmasın? Anons kısmını da pas geçtim bir tane /28 IP blok verseler buna da razıyım.

  • x86 @mrx

   @ufkabakan FTTH Fiber sizi doğrudan isp'e bağlamıyor sıkıntı orada ispden gelen fiber hat pek çok farklı cihazdan geçerek çoğullama (multiplexing) yapılması sureti ile evinize ulaşıyor, (ki bu sayede evde fiber kullanabiliyorsunuz yoksa maliyetin altından ne isp kalkabilir ne kullanıcılar) komşularınız ve mahallenizle (hatta belki birkaç mahalle birden) ortak kullanıyorsunuz hattı. Yani aslında tek bir hattı pek çok farklı cihaza bölüyorlar ve size belirli bir zaman atıyorlar o hattı kullanabilmeniz için. Tabi kişisel kullanım için yeterli olabilir belki ama merdiven altı veri merkezi vs. kurmak için yetecek bir kapasite sunmuyor, sadece bant genişliği değil yani mevzu.

 • ad33p @ad33p

  Şu subreddit takibimde ama 20mbit upload ile 100bin tl'ye sunucu mu kuracağız ne yapacağız 🙂
  https://www.reddit.com/r/homelab