OnePlus Nord ekseninde MKBHD sormuş OnePlus yöneticilerinden Carl Pei cevaplamış ve sonucunda bir akıllı telefonun maliyetini ortaya koyan bu güzel sohbet ortaya çıkmış.

OnePlus Nord Reveal! How Much Do Smartphones Actually Cost?

Exclusive reveal of the OnePlus Nord design, and a chat on how much smartphone parts cost! WVFRM Podcast episode: http://bit.ly/WaveformMKBHD The Budget Smar...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Root61 @root61

  Usb 3.0’ın maliyeti neymiş ki koymamışlar? İlla Apple usb 3.0 geçecek ki sonradan her çıkan telefona usb 3.0 koyulsun. Beğenilmeyen Samsung,Huawei bile üst düzey telefonlarına 3.1 veya 3.2 koyuyor.

Rtx 3000 serisi eylül ayında geliyor büyük ihtimalle hepsi değil ama öncelikle 3080 ve 3080ti gelecek sanırım. Yazı da diğer bir olay bu kartı miningcilerinde baya istediğiymiş talebi arttıracak galiba eskiden olduğu gibi bir kaç ay kart onlar yüzünden piyasada bulunmayabilir üstüne fiyatları da yükselteceklerdir. Bizim ülkede 3080 i 10 bin li rakamlarda görürüz herhalde. Şuan 2080super 8 bin civarında gidiyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#rcmodel
2 hafta önce inşaatına başladığım model baya şekil aldı. Geçen hafta pek ilgilenememiştim.

Kanatta karbon fiber kullanmayı düşünüyorum. Alüminyum borudan dolayısı ile ciddi bir ağırlıktan kurtulmuş olacağım. Baya uğraştırıcı olacak karbon fibere karar verirsem.

Nereden nereye 😛
https://teknoseyir.com/durum/1286147

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 10

Klimanın içi her yıl sözde temizlik yapılmasına rağmen bu halde. Gelip anti bakteriyel, mantar önleyici bir şey sıkıp gidiyor servis. Bu tozu kendi imkanlarımızla temizleyebiliyor muyuz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 18

Aşağıda bahsettiğim sipariş vesilesiyle içinde pil olan şeylerin Türkiye'den dışarıya kargo yapılamadığını da öğrenmiş oldum.

Linkteki yazıda bahsettiğim shop&ship hizmetini neredeyse 4 yıldır kullanıyorum.

https://teknoseyir.com/blog/shop-and-ship-servisi

Ama hep Amerika'dan Dubai'ye bir şeyler getirmek için kullanmıştım. İlk defa Türkiye'den bir sipariş verdim. Sipariş verdiğim ürün de bu:

https://www.pdateknoloji.com/samsung-galaxy-tab-s6-klavyeli-kilif-gri-tablet-degildir-efdt860bjegtr_59538.html

İlanda özellikle belirtilmiş tablet değildir diye ama yine de kabul edilmeyen ürün diye uyarı verdi firma 🙂 Ama neyse ki satıcı firma da yardımcı oldu, fatura ile birlikte açıklama içeren mail attılar isteyince, ürün kabul edildi ve geldi sonunda.

Samsung Galaxy Tab S6 Klavyeli Kılıf Gri (TABLET DEĞİLDİR) EF-DT860BJEGTR -...

Samsung Galaxy Tab S6 Klavyeli Kılıf EF-DT860BJEGTR - Gri
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Abi bu #MiniPC toplamak ne dertmiş. 4500 liraya bi mini küp sistem toplayayım diyorum. Anakart çok pahalı. KAsa ile işlemci soğutucu ayrı dert. Güzel uygun kasalar ülkede yok.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 17 / 19
 • Oğuz Sel @ouz

  Bende şu kasa var: https://www.teknobiyotik.com/donanim/pc-kasa/silverstone-sugo-sg13b-micro-atx-mini-itx-performans-kasasi.html

  Soğutucu olarak Akasa Venom A10 kullanıyorum: https://www.teknobiyotik.com/akasa-venom-a10-intel-amd-uyumlu-sivi-sogutma-sistemi.html

  İşlemcim 7700K olmasına rağmen baş edebiliyor bu arkadaş.

  Yalnız bu veya benzeri bir kasa aldığında ve topladığında, ister istemez kasa içi kablo yumağı oluyor. Bir dönem kısa PSU kablosu aradım ama bulamayıp pes ettim. Mümkünse tam modüler PSU almanı öneririm. Yine de büyük kasalardaki gibi bir hava sirkülasyonu olmuyor.

  Donanımların pahalılığından hiç söz etmedim, maalesef hepimizin başında aynı dert. Ama alırken bir kere alıyorsun ve yıllarca kullanıyorsun işte, en azından tesellimiz bu.

  • BRN @brnspawn

   Peki oyunlarda kaç dereceye çıkıyor. Birde sendeki PSU hangi boy. Büyük PSU stok soğutucu bir kaç ay idare eder mi?

  • Oğuz Sel @ouz

   @brnspawn İki sene önce DH'den bir arkadaşa işlemci için delid uygulaması yaptırmıştım. Daha önce işlemcinin 100 dereceye çıktığı oluyordu ama artık stok hızlarda çalışırken içerisi de sıcaksa 60 ila 85 dereceler arasında geziniyor oyunun işlemci kullanım durumuna da göre.

   Ama ben birkaç aydır farklı bir uygulama yapıyorum. Windows'taki Güç Yönetimi'nden işlemcinin kullanım yüzdesini değiştirerek üç ayrı profil hazırladım. Biri, BIOS'tan voltaj değerlerini biraz aşağı çekip saat hızını yükselttiğim 4,7 GHz profili. Bunu, oyunlarda ve video düzenlemeyle uğraşacaksam seçiyorum. Diğeri normal. Onun hızı 4 GHz. Masaüstü kullanımında bunu seçiyorum, hem az ısınıyor alet hem de az enerji tüketiyor. Makineyi kapatmadan çalışır vaziyette uzun süre bırakacaksam 3 GHz şeklindeki üçüncü profile geçiyorum. Kısacası oyunlar haricinde 4,7'ye hiç çıkarmıyorum artık. Oyunlarda 4 ile 4,7 arasında devasa farklar yok ama psikolojik işte bizimkisi. 😀 Profiller arasında geçişi Windows Store'daki PowerPlanSwitcher uygulamasıyla yapıyorum.

   Bu arada ben tam boy PSU kullanıyorum Seasonic Focus+ Gold 650FX. İşlemci soğutucusu anca Levent Abi'nin TeknoKüp'ündeki gibi slim yapıda bir soğutucuysa sığar ama diğer türlü kasaya sığdırman imkânsız. Aslında biraz da o yüzden sıvı soğutma kullanıyorum. Bu arada kasayı düşünüyorsan ve büyükçe bir ekran kartı almayı düşünüyorsan, daha önceki durum gönderilerimde paylaştığım gibi MSI RTX 2060 Gaming Z kullanıyorum ve pek umudum olmamasına rağmen kartı kasaya sığdırdım. Yani kasa küçük gibi görünmesine rağmen dev ekran kartlarının kullanımına izin veriyor.

  • BRN @brnspawn

   @ouz aynen kasa ekran kartı için çok uygun ama işlemci düşündürüyor.

 • BURAK ADAGÜN @burakadagun

  İyi ATX anakart ile normal ITX anakart aynı fiyatta oluyor genelde. Bir de AMD sistem topluyorsanız, çeşit iyice az.Montajı ayrı eziyet, özellikle Bir de SFX PSU maliyeti var. PSU tam modüler olmalı ve mümkünse kablolar kasaya özel yapılmalı. Bunları işin içine katınca fiyat iyice artıyor. Kurduktan sonra görüntüsü güzel oluyor. Bu ara Louqe Ghost S1'i inceliyorum baya sade kasa. Bir nevi kara kutu. Denk gelirseniz MSI Nightblade MIB'in anakart ve psu gibi temel donanımların bulunduğu kasada tercih edilebilir. Genelde 6. ve 7. nesil işlemciler ile uyumlular.

  Bende SilverStone Raven RVZ01 üzerine kurulu i5 9400F, Evga GTX970, Msi B310i, SSD ve HDD ile kasayı kurmuştum. Kurulum ilk kez yapan için zor oluyor. PSU Silverstone SST-PP08 olmasına rağmen kabloları uzun geliyor. Bu yapı stok fanlar ile biraz sıcakta olsa idare ediyordu.

 • by_SplinterCell @by_splintercell

  Sharkoon QB One ile başladım şu an RVZ02'ye geçtim test ediyorum bakalım sıcaklıkları ne olacak diye. Birinden birisi boşa çıkacak ama ITX işi biraz fazla merak istiyor. PSU tam modüler ve SFX alman lazım. E anakartlar iyi güzel ama genişleme sorunları var. Soğutma olayı başlı başına dert. Ben stock soğutucuyu değiştireyim dedim yeni soğutucu aldım belleklerle m2 ssd yuvasına denk geliyor e almış bulundum iade imkanım yok. Gibi gibi biraz kahır sorunları var ama bütününe bakarsan çok güzel derli toplu. İnsan özellikle güç kaynağının o boyutlarda o teknolojiyle üretildiğini görünce neden daha büyüğü var bunun diye düşünüyor. Bence en büyük problem ATX 24pin kablosu çünkü minik anakartta da tam boy anakartta da aynı. Kesinlikle değişmesi gereken bir kablo artık ama önümüzdeki yıllarda da değişecek gibi durmuyor. Sugo lar dışında ülkemizde malesef kasa olarak alternatifiniz yok. Yurtdışından getirme imkanınız varsa getirin yoksa hiç uğraşmayın bence.

  • BURAK ADAGÜN @burakadagun

   ATX24 kablosundan kurtulmak pek mümkün değil. Anakartın değişmesi gerek, özel bir kaç model çıktı bir aralar veya Pico PSU var ama iki çözüm de düşük güç tüketimi destekliyor.

  • BRN @brnspawn

   Sharkoon QB nerden buldun ben boşa bilşime güvenemedim. Yoksa bende onu almayı düşünüyorum psu önde diye

  • by_SplinterCell @by_splintercell

   @burakadagun O olayda en makul ve iyi çözüm HDPlex gerisi yalan. Onda da en fazla 400W var malesef. Ama bu ve benzer donanımlar bizim gibi geri kalmış ülkelerde zaten yok olsa da aşırı pahalı oluyor.

  • by_SplinterCell @by_splintercell

   @brnspawn Ben alalı epey oldu sahibinden üzerinde birkaç ilan vardı geçen haftaya kadar bir araştır malesef piyasada yok diye fiyatları yüksek Sharkoon çok iyi bence biraz modlamıştım ben hatta yarım kaldı RVZ02'ye geçtim. Ondan da tam olarak memnun değilim açıkçası. Sıcaklık başa bela biraz bende bu aralar.

  • BRN @brnspawn

   @by_splintercell modlama derken. Sharkoon bilemedim boss bileşim beni bekletir gibi. İkinci el bi tane gördüm ama Ankara. Yakında olsa bakıp alırdım

  • by_SplinterCell @by_splintercell

   @brnspawn sıfırı yok kasanın bekletir büyük ihtimalle sinerjiden almıştım ben. Merak ettiğin bir şey olursa boyutları açısından sorabilirsin. Ben içindeki optik ve hdd yuvasını perçinlerini kırıp ayırdım yanlarını kestim pleksi yapayım diye, ön panel girişlerini falan çıkarttım tamamen, öndeki kapağı söküp ayak yapmıştım dik kullanmak için. Normalde uzun ekran kartları optiğin takılacağı yuvaya temas ediyor diye ayırdım ben hem daha iyi hava sirkülasyonu olması açısından güzel olmuştu. Hem onu ayırınca üst kapağa 240lık radyatör rahatlıkla takılabiliyor. Bulabiliyorsanız bence mutlaka alın. Şu an elimdeki Sİlverstone RVZ02'nin kalitesini görünce benzer malzeme kullandılarsa şayet QB One, Sugolardan çok daha iyidir.

Antalya'dan Toyata Corolla hibrit araç kiraladim İstanbul'a geldim uzun yol ortalaması 3.3 lt / 100 km ortalama tüketim yaptı 750 km den fazla yol yaptım 200 liralık benzin tükettim .

Araçta adaptif coruise, şerit takip , koblosuz şarj ne ararsan vardı 800 km civarı civarin deneyim var ,
Sorusu olan varsa cevaplarım..

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 33

https://youtu.be/rvxhOMcV3fk youtubeda keşfetime düştü. Özlenen tip içeriklerden. Arkadaş şu an ne yapıyor acaba 🤔?

Uygulama geliştirmek isteyen gençler nasıl bir yol izlemeli?

Uygulama geliştirme, şu an para kazandırma potansiyeli en yüksek mesleklerden. Biz de sık sık gençlere bu yolda kendilerini geliştirmelerini öneriyoruz. Anca...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 10

Meke Krater Gölü, Karapınar, Konya
10.6.2020de çektim, herkesin ölmeden önce muhakkak gitmesi gereken bir yer...

BeğenFavori PaylaşYorum yap