Gerçekten çok büyük felaket. Aynı gün 7.7 ve 7.6 iki tane yüzeye yakın farklı deprem, 6-7 arası artçılar oluyor. Binlerce bina yıkıldı üstüne göremediğimiz ufak ilçeler ve köylerde kim bilir kaç bina yıkıldı. Felaket gördüğümüzden çok daha büyük ihtimalle. Ne yapılır bilmiyorum ama bu tüm Türkiye birlik olmadığı sürece çözülebilecek bir şey değil. Şu an çok ciddi derecede arama kurtarma gönüllüsü sıkıntısı çekiliyor gördüğüm kadarıyla. Türkiye gibi ciddi bir deprem bölgesinde bence herkese askerlik gibi zorunlu arama-kurtarma, ilk yardım eğitimi verilmeli ve ara sıra tekrarlanmalı eğitimler. Şu an o bölgelerde basit bile olsa bu konularda bilgisi olan milyonlar olsaydı çok fazla kişi kurtulurdu. Ben şu an karşımda bir bina yıkılsa ne yapacağımı neredeyse hiç bilmiyorum ama işi bilenler yeri geliyor krikoyla, balyozla insan kurtarıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Murat Gamsız @gamsizm

  Askerlikte bile verilmiyor o bilgiler. Ne güzel fırsat halbuki.

 • Hamdi @hamdi

  6 ay eziyet edeceklerine 3 ay arama kurtarma ve temel hayatta kalma eğitimi verseler ne güzel olur halbu ki. Bilmeyen adamın da o bölgede gidip kalabalık yapmasının, kaynakları kullanmasının bir anlamı yok. Keşke elimizden gelse de birşeyler yapabilsek. Maddi yardım ve dua etmek haricinde birşey kalmadı elimizde.

 • Fullmoon @dolunay

  Dürüslük ve ahlak bir şekilde verilebilse, 8'lik 2 depremde hiç bina yıkılmasa en güzeli olurdu.

 • qubit @qubit

  İlk yardım ve acil durum eğitim zorunluluğu getirilmesi çok güzel fikir de şu içinde bulunduğumuz acı durum için yanlış çözüm. Buna harcayacağın ilgiyi vergiyi şu çürük binaların hızlı tespiti ve sıradan yıkılması (yenilenmeyi kastetmiyorum bile) için harca, arama kurtarma gönüllüsüne ihtiyaç kalmasın. Bir ülkede beton icat edildiğinden beri hep aynı görüntü olur mu yahu? Bunun çözümü daha fazla gönüllü olamaz.

  Arama kurtarma gönüllüsü her afete lazım o ayrı. Fikir cidden güzel. Zorunlu 2 ay her hafta sonu eğitim. Ya da ne kadar gerekiyorsa.

Toplanabileceğimiz doğru düzgün bir toplanma alanı yok maalesef, belediye bildirimiyle camide kalıyoruz bir süredir. Cami dışarıya açık ve etrafı boş. Afetzedelere su, kek veriliyor şu aralar. Mardin deprem bölgesi değil ve ona rağmen çok çok zor geçti. Diğer bölgeleri insan düşünmeye bile korkuyor. Tanıdık, akrabaları aradık durumları için, bir şeyleri yokmuş. Umarım en az hasarla atlatırız ülkecek. Seneler sonra uğramak nasip olmuştu buraya, keşke yaşanmasaydı.
https://teknoseyir.com/durum/1612468

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Benim gibi başkalarının kullandığı uygulamalara bakmayı seveneler için güzel bir site: http://www.dockhunt.com mac kullananların dock uygulamalarına bakabiliyorsunuz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7

3/11 — The Tsunami: The First 3...

WARNING:津波の映像が流れますのでご注意お願いします。This program contains images that some people may find disturbing.In 2021, NHK commemorated the 10th anniversary of the 2011 me...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu Honor Dizüstüne Hackintosh çok yakıştı. İşletim sistemi çok fark ediyormuş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 12

CEYD-A'nın cevap veremediği kurgularda devreye girmesi için planladığım BERT modelini daha büyük bir veriseti ile eğittim. Bu modelde 60 farklı niyet (Intent) var. Yani ona söylenen cümleleri 60 farklı kategoriden biri ile eşleştiriyor. Bu şekilde cümlenin hangi yapıyı devreye alacağını tespit edebiliyor. Sonuçlar aşağıda. İlgi çekici olan "(ŞARKICI İSMİ) bir tane patlat" dediğimde şarkı çalması gerektiğini de algılayabilmesi. "Dışarıda üşür müyüm? dediğinde hava durumunu sorduğumu algılayabilmesi.

BERT' in en büyük avantajı, GPT' den farklı olarak çift yönlü işlem yapması ve attention mekanizması ile cümlenin anlamını belirlemedeki rolüdür. Attention mekanizması, cümlenin anlamını belirlemek için cümlenin farklı bölümlerine farklı ağırlıklar vermeyi amaçlar.

BERT' in GPT' ye göre farklı bir eğitim tekniği kullandığı ve cümlenin başından ve sonundan aynı anda öğrenme yapmasına izin verdiğini göz ardı etmemek gerekir.

GPT, kendine ait bir attention mekanizması olsa da, gelecek kelimeyi tahmin etmeye odaklanır ve bu yüzden hikaye yazma becerileri gelişmiştir. Ayrıca, GPT' ye verilecek giriş cümlesinin (prompt) uzunluğu arttıkça, daha iyi sonuçlar elde edilebilir.

#chatgpt #gpt #bert #ceydasistan

BeğenFavori PaylaşYorum yap

2017'de topladığım bilgisayar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6

#Forspoken #DirectStorage Testi topu topu 3 saniye var gen 3 nvme ssd ile.
https://www.tomshardware.com/news/directstorage-testing-shows-pcie-3-drives-are-basically-as-fast-as-pcie-5

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Hackintosh'dan herkese selamlar. Honor Magicbook X14 cihazıma kurdum şu anlık her şey çalışıyor sadece Apple hesabıma giremedim onu da çözeceğim yakında. #hackintosh

BeğenFavori PaylaşYorum yap