Bunlar hep kaderin oyunuymuş. Haberiniz olsun da ona göre yani...

https://vimeo.com/796986742

Not: 24 saniye. Tayyip'in bir depremzedeye depremi açıklama görüntüsü.

rte.mp4

This is "rte.mp4" by Aslı İnanmışık on Vimeo, the home for high quality videos and the people who love them.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

BTK tarafından Twitter'ın engellendiği resmi olarak açıklanmış.

Not: BTK ilgili kanunun 60. madde 17. fıkrasına göre kapatmış.

İlgili maddeye göre Twitter'a daha önceden başka bir olaydan kesilen cezayı ödemediği için bant daraltma yaptırımı uygulanmış.

Güncel durumda kapatacak bir yasal dayanak bulamayıp geçmiş bir olaya bağlanıp kapatılmış.

Kaynak: Cüneyt Özdemir yayınında soru üzerine BTK tarafından gönderilen resmi yazının konu uzmanı bir avukatın bağlanıp incelemesi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Milletçe hepimize geçmiş olsun. Depremzedelere ayrı depremden şimdilik etkilenmeyenlere de ayrı geçmiş olsun ve ülkece başımız sağolsun.

Deprem zedelerin yaşadığı kıyameti hepimiz izliyoruz, görüyoruz. Tabi ki yaşamakla görmek bam başka şeyler ama gördüğümüz bile yetiyor.

Bu yazı depremden şuan etkilenmemiş olanlarımız için.

10 şehir hasar almış. 4 şehir neredeyse yok olmuş. 15 milyon kişi depremden etkilenmiş. Şimdilik 6.500 ama günün sonunda 50 binden fazla bina kullanılmaz halde olmuş olacak ve 10 binlercesine de onarım gerekecek ve o enkazlar aylarca kaldırılamayacak. Cesetler çürümeye başlayacak. Açlık boy gösterecek. Daha da beter bir hal alacak her şey.

Milyonlarca kişi ülkenin farklı yerlerine dağılacak.

Depremden kurtulanlar Türkiye'ye dağılacak. Kiralar daha da artacak ve barınma sorunu zirve yapacak.

İnsanlar farklı şehirlerde iş aramaya başlayacak ve işsizlik zirve yapacak, ücretler düşecek.

4 şehrin tamamen üretimden çekilmesiyle bir çok ürün ve hizmette arz daralması olacak ve fiyatları çok artacak, enflasyon daha da körüklenecek.

Milyonlarca kişi her şeyini kaybetti. Yardımlarla da olsa bu kayıpların bir kısmının yerine koyulması sırasında talep patlaması olacak ama arz yetişmediği için temel bir çok üründe enflasyon hemen patlayacak.

Bazı ürünlerde tedarik sorunları olacak.

Depremzedelerin dağıldığı şehirlerde alt yapı, üst yapı yetersiz kalacak.

Sağlık hizmetleri çoğu şehirde felç olacak. Ulaşım felç olacak.

Depremden etkilenen şehirlerde yatırımı, o şehirlerle ticareti olan yada o şehirlere hizmet veren firmalarda çalışanlar parasız kalacak, işsiz kalacak, batacak.

Bütün bu yaraların sarılması için ek vergiler, üstü kapalı kesintiler yıllarca sürecek. Özellikle maaşlı çalışanların yükü çok daha artacak.

Seçim döneminin de olmasıyla zaten seçim ekonomisine girilmiş ve kur suni tutulurken seçim biter bitmez inanılmaz bir enflasyon ve kur krizi olacak.

İrili ufaklı binlerce şirket hem bölgedeki operasyonlarının bitmesi hem de mevcutta devam edip depremle iyice körüklenen krizden batacak ve işsizlik artık tam bir insanlık dramına dönüşecek.

Bunlar bir çırpıda benim aklıma gelenler. Biraz düşündükçe daha neler neler çıkacaktır. İmkanı olan varsa 1 dk düşünmeyip ülkeyi terk edebilir. Uzun bir süre ülkenin toparlanması kolay değil bana göre.

Bunların hiç biri kanun, yasa, tanrı emri değil ama şimdiye kadar gördüklerimden geleceğe olan projeksiyonum bu şekilde. Umarım gerçek olmaz ve medeni ülkeler gibi dirayetli bir yönetim, halkın desteği ve uluslar arası yardımlarla hızlıca toparlarız.

Not: Gereksiz duyar kasıp bana atar gider yapacak varsa boşa uğraşmasın. Ben yurt dışında okudum ve yurt dışında iş kurdum. 10 yıl önce avrupadan Türkiye'ye kendi isteğimle döndüm. Hala oturumum var, çevrem var, param var, yurt dışından devam ettirebileceğim işlerim var, öz kardeşim ve bir çok akraba ve yakın arkadaşım farklı ülkelerde yaşıyor ve çağırıyor. Ben kendi isteğim ve tercihimle hala Türkiye'de yaşıyorum ve büyük ihtimalle de Türkiye'de yaşamaya devam edeceğim. Sözlerim benim kadar aptal olmayan, milliyetçi duyguları ağır basmayan daha aklı başında gençler için.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Emre Yüce @emreyuce

  Çok şey yazdım ama sonra sildim. İmkanınız varsa umarım siz terk edersiniz.

  • Ali @norego

   Benim 10 yıldan fazladır imkanım var ama hala buradayım. Zaten yurt dışında yaşarken, orada işim gücüm var ve keyfim yerindeyken kendi isteğimle döndüm Türkiye'ye 10 yıl önce.

   Benimki milliyetçilikti ama artık aptallık ve inada döndü. Kendi vatanımı bunlara bırakıp gitmeme gibi bir inat ve aptallık içerisindeyim hala.

 • Recai @recai

  yazdiklarini okudukca insanin ici daraliyor. ama ne yazik ki haklisin
  cok uzun bir sure ulkenin toparlanacagini sanmiyorum.
  kucuk/orta buyuklukte ki isletmelerin agirlasan ekonomi ile bareber cogunun batacagindan kusku yok, yurtdisi yatirimlar uzun sure kesilecektir, ve alt orta sinif arasinda gelir dalgalanmasi inanilmaz boyutlara ulasacak.
  guzel ulkemin haline bak.

 • Emiel Regis Rohellec Terzieff- @regis

  Ben terk etmem bu depremden sonra hiç terk etmem. Eger aklı başında bir avuç insanda terk ederse vatanı kim kollayacak mazlumları burada. Yardım isteyene kim el uzatacak. Ben kalırım sende kalırsın çünkü kanımızda var bizim vatan görev dışında terkedilmiyor edemiyoruz ruhumuzu sıkar. İyi de olsa kötü de olsa benim vatanım.

  • Ali @norego

   Senin benim gibi aptallar kalacağız ve uğraşıp, göle maya çalacağız yine zaten hocam. Akıllanıp iflah olmuyoruz biz.

   Benim lafım aklı başında, kendini ve sevdiklerini düşünen, hayata bir defa geldik, vatan falan beni ilgilendirmez, kısacık hayatımı en iyi ve rahat şekilde yaşayayım diyen zeki insanlara valla hocam.

Tayyip: "Depremzede her aileye 10 bin lira yardım verilecek"

Ortalama Türk ailesi 4 kişidir bizde. Kişi başı 2.500 lira düşüyor.

Her şeyini, evini, malını, kıyafetini, yiyeceğini, işini... Ne varsa her şeyini kaybetmiş birine devlet 2.500 lira vererek yarasını saracakmış.

İnanılmaz bir rakam ve çıkıp bunu açıklamaktan utanmıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 20
 • Emiel Regis Rohellec Terzieff- @regis

  mevcutta tokilerin hepsini durdurup deprem riski nispeten az bölgelere toki yapıp depremzedelere karşılıksız versin. 10 bin ben vereyim kendilerine 20 bin vereyim la 100 bin vereyim neyim var neyim yok vereyim bir daha bu kıyameti yaşamayayım.

 • Tunahan Avsallı @awsalli

  Evi olmayan adama 10.000 lira versen, neye yarar. Enkazlar hayırlısı ile kaldırıldığında, işin gerçek yüzüyle karşılaşmaya başlayacağız. İnsanların evleri, işyerleri yıkıldı. Bakalım Devlet o zaman ne yapacak. Depremdeki koordinasyon eksikliğini, umarım orada göstermezler. 🙁

  • Ali @norego

   Hangi devlet hocam? Haluk Levent ve benzeri sanatçı, youtuber, fenomen vs iş adamları ve halkı organize edip yapacak yine ne olacaksa. Devlet gölge etmesin yeter.

   İş makineleri gelmiş Hatay girişinde AFAD'dan talimat bekliyor. Komple kenara çekilae devlet daha hayırlı olacak gibi. Asker inip halleder en azından

 • KendiniGerçekleştirenKehanet @kgk

  İlk etapta deniliyor. Yine ilk etapta 100 milyar TL bütçe ayrıldı. Daha fazla lazım.

  • Ali @norego

   Oooo paraya bak..... 100 MİLYAR MİLYOR SEN NEETTİN YA....

   Deprem bölgesinde depremden etkilenen kişi sayısı 15 milyon kişi. Kişi başı 350 $ bile etmiyor. Konaklama, yeme içme, giyinme, sağlık derken 1 aylık bile ihtiyaçlarını karşılamaz kimsenin. 1 ayda da o şehirlerdeki enkazların yarısı bile kaldırılamaz.

 • Elixir @elixir

  Bugün pazardan depremden 3 çocuğunu kurtarmış bir arkadaşa çocuklar için birer eşofman takımı, birer sweat shirt, çorap, iç çamaşırı vs alıp gönderdik ayıptır söylemesi 2k tuttu.
  Herşeyi enkazın altında kalmış bir aile için 10k çerez parası değil mi?
  99'dan beri toplanan deprem vergisi dediğimiz paraların bu gibi durumlarda kullanılması gerekli değil mi?

Merhaba.

Adana'da deprem dolayısıyla kalacak evi olmayan varsa kozan ilçesinde sıfır, geçen sene yapılmış ve sağlam bir dairem var. İçi boş, hiç bir eşya yok ama en azından kombisi, gazı, suyu, elektiriği, duşu var. 3+1 140 m2, bir kaç aile kalabilir yer yatağı atılıp.

Anahtarı kozanda bir akrabamda. Ondan alabilirler. İstismar etmeyecek gerçek depremzedeler varsa ulaşabilir bana. TS'den yada TS'den birilerinin yakınları varsa tercihimdir en azından kimin kaldığını bilirim.

Herhangi bir ücret istemiyorum. Gaz, elektrik, su vs faturaları da ben karşılayacağım.

alicanselcuk gmail'den bana ulaşabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Depremleri nereden takip ediyorsunuz? AFAD'dan bakıyorum ama ne kadar doğru ölçekler emin olamadım. Var mı tavsiyeniz?

https://deprem.afad.gov.tr/last-earthquakes.html

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Haluk Levent: "AFAD, AHBAP vb STK, Valilik ve resmi kuruluşlar istemeden artık yardım göndermeyin. Bunları alacak yer yok artık burada."

https://twitter.com/AdemMetan/status/1622943610097266688?s=20

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Agah @agah

  yardım tırlarını da mı organize edemiyor devlet? bunu da mı haluk levent yapıyor? gerçekten şu adamı cumhurbaşkanı seçelim bari de yaptığı şeyin adı konmuş olsun.

  bir de çoğu tır depremin adı maraş depremi diye kahramanmaraş'a gidiyor ama malatya'dan adana'ya kadar ilçe ilçe kasaba kasaba köy köy bir ton yer yıkık durumda, kılcal damar gibi yardımların buralara da ulaşması lazım ama sosyal medyada kimin sesi çok çıkıyorsa odak oraya çevriliyor. vatandaş için bu normal ama devlet için değil. ama devlet de sosyal medya üzerinden ittire kaktıra bir şeyler yaptırılıyor.

İmar barışı çıktığında ben çıkaranlara söverken faydalanacak olanlar da bana sövüyordu. Çoğu kişi ev diye mezarının tabusunu aldı.

Sadece gecekondu yapan garibanlar değil olay. 5 kat yapı izni çıkan zemine 10 kat kaçak yapı yapan, plana uymayan müteahhitler ve o evleri alanlar da faydalandı bundan.

https://twitter.com/tokcem/status/1622857763935121409?t=iHeSE1vU8eI85lV7YpkrZg&s=19

BeğenFavori PaylaşYorum yap

@recai sen geliyordun, nedir durum hala gelecek misin hocam? Ben senin yerinde olsam uzun süre hiç uğramam.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

99 depreminde yağmaları engellemek için enkaz başkarında askerler vardı diye biliyorum. Özellikle banka, kuyumcu, döviz bürosu, elektronik mağazaların enkazlarını yağmalamak için başka şehirlerden araçlarla geliyordu hırsızlar, şerefsizler.

10 şehir etkilendi, bunların 4'ü perişan halde ve doğru düzgün askerin hala sahaya sürülmemiş olmasına anlam veremiyorum.

Askerlerin çoğu tecrübesiz er bile olsa en azından erzak, çadır vs götürür. Güvenlik önlemi alır. Enkaz kaldırmada başındaki yetkililerin yönlendirmeleriyle çalışır.

Kendi askerinden bu kadar da korkulmaz. Nedir bu saçmalığın izahı anlamıyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap