cokcekirdek'i kurmaya başlayalı 10 gün oldu, daha öncesinde basit bir iki test yapmıştık ama asıl site kurulumu ve kodlanması başlayalı 10 gün oldu. 10 günlük istede neler var özellik olarak bir özet geçmek istiyorum kısaca.

- İçerik filtresi(grup sistemi) ekledik. Bu sayede Siyaset, din ve spor paylaşımları bu gruplara abone olmayanların akışına düşmüyor ve hiç bir şekilde görmüyorlar. Öyle grup içinde ayrı bir sayfada falan da konuşulmuyor bunlar. Abone olanların ana akışına düşüyor, abone olmayanlardan otomatik olarak gizleniyor.

- Özel mesajlaşma. Basit bir mesaj gönderme de değil baya bildiğin whatsapp gibi çalışıyor, okundu tiki bile var(istemiyorsan kapatabiliyorsun okunduyu yada chati)

- Paylaşımlarının gizlilik ayarlarını yapma. Paylaştığın durumu herkes mi görsün, sadece site üyeleri mi görsün, arkadaş olarak eklediklerin mi görsün yada sonra paylaşmak için bir taslaksa bu senin dışında kimse görmesin mi...

- Arkadaşlık sistemi ekledik. Bu sayede özel mesaj özelliğini herkese açmak yerine istersen sadece arkadaşlarım bana mesaj atsın diyebiliyorsun ve bir sürü ek seçenek daha geliyor tabii

- 8 adet farklı tema ekledik, bunlardan biri de TS'nin koyu teması.(alışkanlıklarını devam ettirmek isteyenler için) Ayrıca sürekli yeni temalar da yapılıp eklenmeye devam ediyor kullanıcılar tarafından. Stylish eklentisinden kendileri için oluşturdukları temaları diğer kullanıcılarda kullansın ve mobilde de çalışsın diye bize gönderiyorlar biz de tema seçeneklerine ekliyoruz

- TS'de olan gündem, tagleme, bildirim, engelleme, takip etme vs bütün özellikler de var sitede bu arada. Blog yazma favoriye alma kısımları da bir kaç güne geliyor, bir kaç bug var onlarla uğraşıyoruz bu kısımlarda.

- Ticaret kısmı ekledik, bir iki sorunu var o yüzden ara ara aktif edip geri kapatıyoruz ama bir iki güne tam hali yayında olacak. Kullanıcılar ilan açıp ellerindeki ufak tefek ürünleri satabiliyor.

- Anket sistemi yaptık. Durum paylaşırken duruma anket ekleyebiliyor herkes.

- Detaylı ve bol seçenekli bir profil sayfası var kullanıcıların, isteyen boş bırakıyor isteyen istediği gibi doldurabiliyor hatta resim/video galerisi bile ekleyebiliyor isteyen profiline.

- Beğen butonuna ek olarak "derdini seveyim" ve "nazar değmesin" dahil 10'dan fazla emoji içeren bir tepki gösterme sistemi ekledik.

- Moderatör ve yönetim kadrosunu kapalı oylama ile kullanıcılar kendileri seçti. Hangi mod hesabını hangi üye yönetiyor gizli olsa da moderatör hesapları sitede belli ve kullanıcılar doğrudan özel mesaj yada etiketliyerek iletişim kurabiliyor moderatörlerle.

- Üyeler istek ve önerilerini yazdıkça eğer uzun solukluysa listeye alıyoruz, basit ve kısa bir işse hemen araya sokup ekliyoruz. Bu da olsa güzel olur yazmasıyla o yazdığının siteye eklenmesi arasında 5 dk geçen istekler var sitede.

- Ticari bir oluşum olmadığımız ve ticari bir kaygı gütmediğimiz için sitenin google analytic raporları kullanıcılara açık, meraklı kullanıcılar girip bakabiliyor.

- Bu arada kullanıcılar profillerinin kimler tarafından görüleceğinden attıkları her mesajı kim görebileceğe kadar neredeyse aklınıza gelen her konuda istedikleri gibi gizlilik ayarlarını yapabiliyorlar.

- Bir de profil kısmına bir yer ekledik, buradan kullanıcı cokcekirdek'in kendisi ile ilgili kaydettiği bütün log, paylaşım vb her şeyin çıktısını kendi bilgisayarına alıp veritabanının derinliklerinde bile kendisi ile ilgili neler var sitede detaylı olarak inceleyebiliyor.

Tabii bazı bug'lar ve eksiklerimiz hala var, kullanıcıların oluşturduğu uzunca da bir yapılacaklar listesi var elimizde ve üzerinde gönüllü arkadaşlar çalışmaya devam ediyor. Lafı açılmışken siteyi de gönüllü arkadaşlar kodluyor. Vakti ve yazılım konusunda bilgisi olan üyeler gönüllü olarak test ortamında siteye eklemeler ve düzenlemeler yapabiliyor, sonrasında kontrol edilip sıkıntı yoksa gerçek siteye aktarılıyor yenilik ve düzenlemeler.

TS gibi biz de hazır bir alt yapı ile başlayıp kendimize göre düzenleyip üzerine bir çok ekleme yaptık ama eklemeleri yaparken bu kullandığımız alt yapıya düzenli olarak 2 haftada bir gelen güvenlik ve özellik güncellemelerini sorunsuz şekilde alabilmek için kendi düzenleme ve eklemelerimizi ayrı dosyalar halinde kodlayıp alt yapı teknolojimizi güncel ve sorunsuz tutabileceğimiz şekilde baştan tedbir aldık.

Alt yapı ve diğer masrafları da gönüllü site üyeleri kendi bütçelerine göre ufak yada büyük fark etmeden kendi ceplerinden karşıladı. Bu kadar para toplanmaz, kimse vermez deniyordu başta ama hedeflenen rakamdan da fazla destek yağdı ve sadece 24 saat içerisinde ve ortada daha siteyi bırakın isim bile yokken.

Bu arada gönüllü olarak podcast, video, sohbet programları vb içerik üretmek isteyen arkadaşlar da çıktı bir sürü. İlerleyen dönemlerde hem kendi ürettikleri içeriklerle siteyi zenginleştirip hem de sitenin kullanıcılarına kendilerini tanıtarak kendilerine katkı sağlayabilecekler.

Hem yazılım hem de maddi konuda destek verenlerin hepsi aynı zamanda TS üyesi. TS'nin elinin altında bu kadar sağlam bir komunüte varken ve hala yol yakınken bence değerlendirip hem herkesi memnun edebilir hem de gücüne güç katabilir.

Tekrarlamakta fayda var, cokcekirdek TS'ye rakip bir teknoloji inceleme sitesi değil. Hazırdaki sosyalimsi ağları(TS, DH, Technopat vb) teknik olarak yetersiz yada kitle olarak kalitesiz bulan bir grup son kullanıcı tarafından sadece sohbet, muhabbet ve kendi aralarında paylaşım yapmak için açılmış, ticari hiç bir beklentisi ve adımı olmayan bir topluluk sitesi. Cokcekirdek.com'da kilerin %90'nı hala TS üyesi ve TS'nin videolarını severek izliyor aynı zamanda bir kısmı da hala TS'ye plus üyeliklerle destek veriyor.

İşin özetine gelirsek işin teknik kısmı anlatıldığı yada görüldüğü kadar imkansız yada zor değil. Biraz yeniliklere, trendlere ayak uydurup kullanıcının sesini dinlemek gerek.

Teknik tarafta ki başarıyı umarım içerik ve kullanıcılar arası iletişimdeki moderasyonda da sergileyebiliriz de o çok istediğimiz özgürce her konuyu saygı ve sevgi çerçevesinde tartışma hayalimize ulaşırız.

Not: yazılım ekibinin başını çeken kişi de neredeyse herkesin TS'de botları ile tanıdığı ve TS'ye küstürülen @frt . Zamanında TS için de bir çok öneri ve talep bile gelmeden dışarıdan çalışmada bulunmuştu geliştirmek için.

#cokcekirdek

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 65

https://www.youtube.com/watch?v=_t25xAp270o

Bugün Dingilterenin bayram edip kutlaması lazım. Kurban kesip fakir doyuracağım May'in istifasının şerefine.

Prime minister Theresa May’s resignation speech in full

Theresa May has named 7 June as the day she will step aside as Conservative leader, drawing her turbulent three-year premiership to a close. May says it has ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şu mübarek ramazanda dini konularda sohbet edip fikir alışverişinde bulunmak isteyen arkadaşları https://cokcekirdek.com/?status/2-2-1558432449/ duruma bekleriz. Sitedeki ankete göre %75'e yakın dinsiz olduğu için karşı görüşü savunacak temsilci bulmak zor oluyor, kendimiz çalıp kendimiz oynuyoruz bu konuda. Görüşlerimi söylemek ve karşıt görüşle münazara etmek istiyorum diyenler buyursun.

Not: lütfen TS'nin kurallarını unutmayın ve bu durum altında kurallara uymayan yorum yapmayın.

Çok Çekirdek | Akış

Özgür paylaşım alanı
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 21 / 31
 • Akhenaton @akhenaton

  tam anlayamadım bilgi icin soruyorum %75 dinsiz dediniz kesim teknoseyirdemi mevcut bahsi geçen cokcekirdekli sitede mi

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Yüzdeler bazen aldatıcı oluyor. Sizin için söylemiyorum da sitemizin ziyaretçilerinin yarısı kadın diyen adamın sitesine sadece kendisi ve karısı girdiyse evet yüzde elli kadın diyebiliriz. Ama toplam giren kişi sayısı 2. O yüzden yüzdeli ifadelerde her zaman kişi adedi de vermek gerekir.

  • Ali @norego

   Şuan ki yüzde çok bir şey ifade etmiyor ama yine de şuan tek tarafa ağırlıklı görüş maalesef. Şuan üye sayısı 406, dini inançlarla ilgili içerikleri görmeyi seçmişlerin sayısı 106, ankete katılan sayısı da 75.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @norego Bence bu da doğru bir soru değil. Dini içerikleri görmek ile dini içerikleri tartışmak farklı konular. Bizde konuşmak/tartışmak yasak ama dini içerik olarak misal bayram tebriği yazana kimse karışmaz. Ya da konu gereği dini bir atıfta bulunmak gerekir ona da kimse karışmaz. Bunları görmeye herhalde milletin de itirazı tartışmaya göre az olur. Asıl mesele konuşmak.

   Tek taraflı bir kitle oluşmasını engellemek adına ta PCL zamanından kalma bir yasak bizimkisi. Çünkü tartışmaya gireceği yerdeki kitlenin ne olduğunu bilen adam baştan girmez. Burda en azından azınlıkta bile olsa zaten o tartışma başlamıyor. Bizi zorlayan şey ülkenin bozuk atmosferinin insanları her alanda taraf olmaya zorlaması. O nedenle yasaklamamıza rağmen burda da insanlar bölündüler.

  • Ali @norego

   @gamsizm Bayram tebriği yada dini atıflarda filtreyi açmaya gerek yok zateni o kadar kısıtlamadık genel akışta ki konuşmaları. Doğrudan dini tartışmalarda filtreyi açmış olması lazım görmesi veya paylaşması için. Filtre için grup sistemi kurduk, inanç grubuna üye olmadan o grupla ilgili paylaşımlar ana akışına düşmüyor ve hiç bir şekilde göremiyor, üye olduktan sonra da durum paylaşım kısmından o grubu seçerek yapıyorsun yada grubun akışına gidip yazıyorsun. Bu şekilde çözdük filtreleme olayını. Radikalliğe doğru giden üyeler olursa da doğrudan gruptan banlayarak siteyi normal kullanabilir ama siyasi yada dini bölümlere erişemez hale getirebiliyoruz.

   Hem din hem siyaset kısmında en tepede anonim anket var, oy vermeden sonuç görünmüyor ama oy verdikten sonra net şekilde o bölümdeki kitleyi görüyor. Belki bunu kaldırabiliriz tek seslilik olmasın, paylaşmaktan çekinmesinler diye. Yoksa görüş ne olursa olsun iyi de olsa kötü de olsa yozlaşma başlar bizde de.

   Tavsiyeniz var mı yozlaşmanın önlenmesi ve çok sesliliğin korunabilmesi için?

  • Kvothe @kvothe

   @norego be verebilirim tavsiye, linç kültürünü sevenler kulübü ile site kurmayın.

  • Ali @norego

   @kvothe Teşekkür ederim tavsiye için ama benim istediğim tavsiye senden değil konu hakkında tecrübesi olan @gamsizm 'dan. Yoksa bizim aklımız bize yetiyor başkasının aklına ihtiyacımız yok düşünmek için. Akıl değil tecrübe ile edinilmiş tavsiye soruyorum.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @norego Çare bulabilsek uygulardık ama ben 20 yıldır bulamadığım gibi Türkiye'nin ortamı da bu tartışmalar için çok çok daha kötü bir hal aldı. Dolayısıyla artık bunun çözümü benden geçti. Yasaklayıp geçtik. Kendi özel hayatlarımızda bu yasakların hiçbiri olmadığı halde kendi sitemizde olması hep rahatsız etti bizi ama yapacak bir şey yok. Daha da kötü olacak gibi.

  • Ali @norego

   @gamsizm Bakalım bizim macera nasıl gidecek. Çözüm bulursak o zaman biz de sizinle paylaşırız.

  • Burçin BOZKIR @cok_okuyan

   Ben dinsiz kavramına da karşıyım. Hani engelli bir şeyi eksik/hatalı gibi bir algı oluşuyor. İllaki din inancı olması gerekiyormuş gibi sanki insan ırkının bir söylem dinsiz demek insanlar için. Dini inancı olmayan, dine inanmayan diye tasvir edilebilir. Dinsiz deyimi aynı zamanda hakaret olarak ta kullanılabildiğinden , daha dikkatli olmanızı temenni ederim.

  • Burçin BOZKIR @cok_okuyan

   @kvothe Ben fikrimi söyledim, yoksa alındığım yok. Bir de love of god kısmı da dinsiz denilen insanlar için pek bir şey ifade etmeyebilir 😛 Agnostik bir birey olarak bu inanç tartışmalarını da gereksiz görüyorum. Onun yerine ahlak, vicdan , yaşam felsefelerini tartışmayı tercih ederim. Daha sonra kendiniz inanç veya inançsızlığınız ile evrensel felsefe değerlerine ne kadar katkıda bulunduğunuzu düşünür , karar verirsiniz.

 • Nostromo @nostromo

  Dini konularda tek seslilik olmasın, müslüman birileri de gelsin konuşsun diyorsunuz ancak aklı başında müslüman bir kimsenin dinsizlerle işi olmaz. Haa, burada teknoloji,donanım,oyun, sinema gibi ortak hobilerimiz üzerine sohbet ediyorduk o ayrı. Ama sırf din üzerine bir araya gelmemiz mümkün değil. Dinsiz biriyle İslamı konuşmak ; vejetaryen/vegan birine incik kebabı tarifi vermek gibi abes bir şey

  • Nasreddin Hoca @nasreddin-hoca

   Aklı başında müslüman araştırır, sorgular, soruşturur ve öğrenir, buna dinsiz insanlarla tartışmak onların fikrini öğrenmek de dahildir, aksi halde "bir inanca, bir düşünceye aşırı ölçüde bağlanıp ondan başkasını düşünemeyen, ondan başka her öğretiye, her inanışa karşı olan (kimse)." kişi olmuş olur kanımca.

  • Nostromo @nostromo

   @nasreddin-hoca Sizi temin ederim araştırdım, sorguladım, soruşturdum. Bunları yapmadığım kanaatine nereden vardınız ? Bir şeye karşı olduğum da yok, İslam dışında hiç bir şeye inanmıyorum o kadar. İsteyen traktör lastiğine tapsın ( veya hiç bir şeye ) Başka doğru bir yol yok

19 Mayıs özel teması.

Atatürk'ü anma ve gençlere hediye ettiği bayramının 100. yılında, kısıtlı zamanımız olsada site olarak anmadan geçmek olmazdı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Ali paylaştı.

Merhaba arkadaşlar, geçtiğimiz ay paylaştığım gibi bu canlar bizden yardım bekliyor 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap