Merhaba

Bir süredir MSI Optix MPG27CQ 2K monitör kullanıyorum. Orjinal adaptörü bir gün bir çıtlama sesi ile bozuldu(içerideki bobinin telleri koptu sanırım sese bakarsak) aynı zamanda şalteri de attırdı. Servisle uğraşmamak için bu modelle uyumlu ve orijinal adaptörle aynı voltaj ve amper değerlerinde başka bir adaptör aldım ve an itibari ile o da patladı yine şalteri attırarak.

Servisle yine uğraşmak istemiyorum, sorunun ne olabileceği ve artık adaptörleri patlatmadan kullanıma devam edebileceğim bir önerisi olan var mı?

Bu arada çalışırken orijinal hem adaptörü hem de sonradan aldığım adaptör fazla sıcak çalışıyordu. Orijinal adaptöründen daha yüksek amper veren bir adaptör alsam çözülür mü bu adaptör patlatma sorunu acaba ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 9

Merhaba

50-55 inch civarı televizyon tavsiyeniz var mı? Şuan tv almak için iyi bir zaman mı yoksa yeni bir teknoloji geliyor mu yakında zamanda, lanse edilen yeni bir şeyler var mı?

Bütçe olarak 10 bin liraya kadar bakıyorum. 55 inch üstü kullanacağım yer için büyük bu yüzden daha büyük ekran da bakamıyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 22

Merhaba

İstanbul Kadıköy/koşuyolu bölgesinde sosyal medya yönetimi için birini arıyoruz. 8 saat / 5 gün mesai olarak çalışılacak. Öğrencisi olabilir. Asgari ücret verilecek.

[email protected]mail.com'a mail atarak iletişime geçebilirsiniz. Mail'de kendi sosyal medya hesaplarınızın linklerini de gönderin lütfen.

Edit: Güncel

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 13

#işilanı

Merhaba.

Mid veya senior react native developer arıyorum.
Hafta içi 5 gün / 8 saat mesai. 4 gün ofiste 1 gün uzaktan çalışılabilir.
Ofis Kadıköy, Koşuyolu'nda.
Seviye ve tecrübesine bağlı olarak 12-18 bin arası net maaş. 3 aylık süreç sonrasında performansa göre maaşta artış yapılabilir.

Bilgisayar müh. bölümü yada üniversite mezuniyeti şart değil. İhtiyaç olan alanda kendini geliştirmiş olması ve büyük projede çalışma deneyimi yeterli.

İyi seviyede ingilizce bilmesi tercihimiz. React native yanında .net dilinde tecrübesi yada junior seviyesinde de olsa bilgisi olması yine tercihimizdir.

[email protected] üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Aykut Ç. @aykut

  İş değiştirme planım olsa fena teklif değilmiş 🙂 bir arkadaşımı yönlendiriyor olacağım eğer bir yerle anlaşmadıysa sizle temasa geçer. İyi akşamlar.

 • Makineci @makineci

  yazılım mı öğreneydim ne edeydim 😅

  Ortalama kaç senelik tecrübe gerekiyor ki bu pozisyon için?

  • RDR @rdr

   Çatır çatır kod yazıp proje geliştirmek yeterlidir 🙂 öyle ise gireyim beni yetiştirin seviyesindeki adama kimse o ücretlerin yarısını bile vermez.

  • deepL @deepl

   Hemen bi iki dil öğreniyorsun. Bi tane github hesabı açıyorsun. Orayı dişe dokunur 3-5 projeyle dolduruyorsun. Bu projeler iyiyse işe alımda şansın artar. Tabi aşina olmadığın bir şeyse çok zor bu.

  • Makineci @makineci

   @deepl yani merak ettiğim şu, mühendis olarak 8-10 sene tecrübem olmadan bu parayı biraz zor kazanırım, yazılım öğrenseydim 2-3 senelik tecrübe ile kazanılabilir miydim?

  • Ali @norego

   @makineci mid için en azından 3-4 sene senior için en azından 6-7 sene tecrübe gerekir. Çok zeki ve çalışkansındır, çok yoğun olarak projelerde çalışmışsındır ve şanslı biri olarak başında çok iyi ve tecrübeli yazılımcılar vsrdır sana yol gösterecek o zaman bu süreler biraz daha kısalabilir.

   Liseden itibaren aktif olarak kendini geliştirirsen üniversite bitiğinde mid ya da mid'e yakın seviyede de olabilirsin.

  • deepL @deepl

   @makineci Kazanç kısmını sektör içindekiler daha iyi bilir. Bu ilanda Mid veya senior seviye istenmiş. Sanırım bu Mid için 3-4-(5) sene kadarlık tecrübe aranıyor demek oluyor.

  • RDR @rdr

   @makineci yazılım sonuca bakar hocam, 2,3 yıllık tecrübe ile çatır çatır proje geliştirdin mi kimse sana 10 yıl tecrübe sormaz. Önemli olan ne seviyede olduğun.

Merhaba arkadaşlar.

Yeni ofis için ağ alt yapısı kurmaya çalışıyorum. 2 gün önce sağolsun bir çok kişi önerilerini paylaştı ve 3 katlı ofis için elektrik tesisatı üzerinden interneti katlara dağıtacak tp-link'in bir modeline karar vermiştim.

Fakat dün fark ettim ki ofisin 2 katı ayrı elektrik tesisatı 1 katı ayrı tesisata sahip. Tadilatı yaptırırken elektrikçiye parke altından her masaya birden fazla data ve güç kablosu çektirmiştik. Bu data kabloları 3 katı da kapsıyor ve panonun orada buluşuyorlar. Ama işin içinden çıkamadım açıkçası. 3 kattaki kablolar da panonun orada toplanmış, ama hangisi nedir çözemedim.

Ağ cihazını elektrik tesisatı değil bu data kabloları üzerinden çalışacak şekilde seçmem gerek, yani buna göre öneride bulunursanız çok sevinirim. Ek olarak kabloların durumuna bakınca uzaylı görmüş masum köylü gibi kalıyorum. Bu bağlantıları elektrikçiye mi yaptırmak gerek yoksa başka bir iş kolu mu ilgileniyor bu işlerle ? (Kabloların durumu ekte)

Edit Not: Masaüstü bilgisayar kullanmıyoruz. Bilgisayarların neredeyse tamamı laptop + monitör olarak. Ofiste güzel de bir bahçe yaptık isteyenin bahçede oturup çalışabilmesi için, bu yüzden mümkün olduğunca kablosuz olarak ağ kurmak istiyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 19
 • kurtcuk @kurtcuk

  Önceki postta bahsettiğim gibi switch gerekecek. Aslında her katın kendi switchi olsa ve merkeze onlar gelmiş olsa 3 kablo (yedeği ile 6 olsun hadi) yeterli. Şu anki durumunuzda kaç tane kablonuz varsa idarelik bir şey istendiği için olabildiğince hepsini tek switche sığdırmaya çalışın. Bu durumda departmanlar arası iletişimi kesmek gibi temel şeyler için L2+, akıllı L2 dediğimiz yazılım özelliklerine sahip switch almanız gerekir.
  Ha tabi dersiniz ki her kablo faaliyette olmaz bazıları atıl kalır switchi büyük almanıza gerek yok tabi

 • Rasko @rasko

  Kablo çeken elektrikçi kabloları numaralandırmamışsa ayıp etmiş. Uzun vadeli düzgün bir sistem kurmak isterseniz yapmanız gerekenler kabaca şu şekilde:

  -Küçük bir rack kabin alınacak (kablo sayısına bakarsak 12U yeterli olur gibi)
  -Rack kabine, yeterli portu olan Patch Panel kurulacak, masalardan gelen kablolar numaralandırılıp bu patch panel'e bağlanacak.
  -İhtiyaca göre 24 veya 48 portlu, rack tipi switch alınacak (HP marka tavsiye ederim)
  -Modemden gelen internet kablosu switch'e bağlanacak
  -Hangi masaya/hangi kata internet verilmesi gerekiyorsa, switch'den çıkan kablo, patch paneldeki ilgili porta bağlanmak suretiyle verilecek.

  Bu sistemi yaparsanız ilerde ağınıza kendi depolamanızı(bulut), kendi sunucunuzu vs ekleyebilirsiniz, üstelik her 3 kattaki bilgisayarları tek ağdan yönetmeniz, izlemeniz de mümkün olur. Biraz maliyetli olabilir ancak bu yöntem dışındaki herhangi bir kurulum, ilerde ihtiyaç arttıkça baş ağrıtacak hatta iş yaptırmaz hale gelecektir. Bir kere yapın sağlam yapın.

  Benzer bir senaryoda tamamen baştan savma yapılmış ve artık çökme noktasına gelmiş bir ofisi toparlamak için 22 saat aralıksız mesai yapmışlığım var benim. İnsanlara böyle şeyler yaşatmayın 🙂

 • Demir @zero

  Bu işin olması gerekeni @rasko'nun yazdığı şekilde yapılması olur, powerline v.b sistemler ara çözümlerdir, sorunu tespit etmesi, müdahalesi v.b durumlar uğraştırır.

  İşin network kısmını kendim şu şekilde yapardım;
  1-Kablolu bağlantı kullanılmayacak olsa dahi tüm kabloları patch panelde sonlandırıp, etiketlemek gerekir. İşletme açıcından çok büyük kolaylık olacaktır..
  2- Ağ cihazlarında kullanımı ve yönetimi kolay bir sistem olsun derseniz, donanım kısmı için unifi ethernet switch + unifi ap ve unifi controller cihazı alırdım, tek noktadan tüm cihazları izleyebilir ve yönetebilirdim.
  3-Utm cihazı ile routing, temel güvenlik ve filtreleme işlemlerini yapardım.
  4-Ağ yazıcıları, server, nas, pdks, cctv gibi donanımları kablo ile ağa dahil ederdim..
  5-Ağ kısmı haricinde Domain & A.D yapısı olması, dhcp server ve file server'ında bu gibi sistemde bulunması gerekir.

https://teknoseyir.com/durum/1428251 bu mesajdaki yorumlar ışığında 3 katlı 250 m2 açık kurulumlu ofis için TP-Link Archer VR2800 ve mesh ağı içinde TP-Link Deco P9 yeterli olur sanırım diye düşünüyorum. Yanıldığım ya da atladığım bir kısım varsa uyarırsanız sevinirim.

Ayrıca NAS için öneride bulunursanız sevinirim. Yazılım geliştirmesi yaptığımız için aşırı bir depolama ihtiyacımız yok. 10-20 TB arası bir alan yeterli olacaktır yedekleme ve ortak dosyaları tutmak için. NAS'da buluta yedekleme desteği olması önemli bu arada.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 20 / 23
 • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

  NAS için Synology, başka bir şeye bakmam bile

  Ağ için önerimi orada yapmıştım zaten

  • Ali @norego

   NAS işinden pek anlamıyorum açıkçası ama yıllardır benim de kulağıma sürekli gelen markalar Synology ve Qnap. Bunlardan tepe segment olmasa da tepeye yakın güncel cihazlarından biri çözer sanırım işimizi ?

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @norego önceki gönderide de dediğim gibi en az 4 diskli bir synology alıp @definitive dediği gibi raid yaparak kullanabilirsin, disk olarak wd red (mümkünse pro) öneririm

   4x4tb takıp raid ile yarı kapasitesinde kullanarak, onu da kurumsal drive yedekleyerek depolama konusunda tüm derlerden kurtulursun

   yine @definitive değindiği bir konu da ağ cihazları ve nas için UPS önemli bir gereklilik ve yatırım

  • Ali @norego

   @gurkan-atilgan UPS değil de ofiste jeneratör var. Tam olarak teknolojisine hakim değilim ama elektrik kesintisinde binada kesinti olmadan güç vermeye devam ediyor. Yani klasik jeneratörler gibi elektrik gittikten sonra çalışmaya başlayıp 10-15 sn sonra değil kesintisiz olarak güç sağlıyor. Yine de akımda sorun olmaması, dalgalanma olmasın diye NAS'a ayrı ufak bir UPS taksak iyi olur.

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @norego kesintisiz geçiyorsa muhtemelen ups vardır o sistemde 😀 ama evet nasa özel ayrıca bir çözüm de olabilir zaten çok bir güç gereksinimi yok nasların

  • Pablo 'Definitive' Vader @definitive

   @norego NAS'da üst segment denildiğinde profesyonel serilere geçiliyor, bunlar küçük ofisler için çok yüksek maliyetli gelebilir. Elbette tutulacak verinin değerine göre gözardı edilebilir ama genel kriter olarak Synology veya benzeri bilinen bir markadan 4-5 tane hotplug disk takılıp Raid-5 yapılacak bir model bakmakta fayda var. Bir de çok aktif kullanılacak ve üzerinde servisler çalışacaksa ram ve cpu miktarlarına bakılabilir. Cold storage gibi sadece veri senkronize edilecekse bu son yazdığımı gözardı edebilirsin.

 • Yılmaz Bilgili @ybilgili

  50 kullanıcı diye yazmışssınız. WiFi için profesyonel çözümlere bakmanızı öneririm, tavsiyem Unifi. Ayrıca sıradan bir modem bu kadar istemci ile sıkıntı çıkarır. Düzgün bir router veya daha iyisi firewall da düşünmelisiniz.

  • Ali @norego

   Baktığım router ve modem'de 100 cihaza kadar destek var olarak görünüyor. Firewall kısmında haklısınız ama önümüzdeki yıl için farklı bir planımız var, o yüzden şimdilik pas geçiyorum o kısmı. Önümüzdeki yılın ikinci çeyreğinde bu ofisi sadece yönetim için bırakıp personel sayısını arttırarak farklı bir yere geçme planım var. Yani 8-9 ay idarelik bir ağ yapısı kurup sonrasında yeni ihtiyaçlara göre daha profesyonel şekilde toparlama niyetindeyim biraz.

  • Pablo 'Definitive' Vader @definitive

   @norego Ev için üretilen 100 cihaz destekliyorum diyen router'lar aktif kullanımda çok problem yaratabilirler. Internet önemli olacaksa bence bu alandan tasarruf etmeyin.

 • kurtcuk @kurtcuk

  Hocam siz işleri büyüttünüz galiba 😀
  Ofis finans ile ilgili ise baya bereketliymişsiniz diyelim 🙂
  Posta baktım da genel olarak zaten kablonuz hazırmış
  Hataya toleransın az olduğu kurumsal hayatta mesh gibi hiç bilmeyen bir insana dubleksde kullansın diye satılan ürünleri almanızı kesinlikle tavsiye etmem.
  Bu tip Topolojiler her daim müdahalenin kolay olması açısından yıldız şeklinde tutulur. Yani kat içi kablolarınız iyi güzel de katlar arası da failsafe olması için 2şer tane CAT6 veya 6A (metraja göre 6A gerekir ya da gerekmez) kablo çekin. Her katta sadece APler için müstakil olursa makbul olacak şekilde gigabit switch ayarlayın. Kattaki APnsayısı + merkez switche gitmesi için 2 + 1 tane de müdahale ederken kolaylık olması için Port sayınızı belirleyip minimum o sayıda portu olan switch alın. Switchlerin ucuna AP takarken firmalardan fiyat alın. Kablosuz voip telefon veya NAS gibi ek servisler trafiği daima tıkamaya meyillidir. Dosyaların boyutundan değil WiFi sistemi doğası gereği her cihaza aynı anda vakit ayıramaz
  Bu sebeple 802.11ax yani WiFi 6 cihazlar seçin 2 stream olanlar işinizi görür. APleri tavana monte etmeden önce tek dikkat etmeniz gereken - 60 -65db civarı APleri dizmek. Buna telefondan bakarsınız. Mantık ne çok yakın ne çok uzak kalsınlar. Bunun standartı dediğim değerdir
  Bu her biri - 60db civarı dizilmiş APlere bir de kanal vermeniz gerekecek o da basit. 2.4ghzde için 20mhz genişlikteki 1 6 11 kanallarını sırasıyla atayın. 5ghzde
  36 40 44 kanallarını kullanın. Amaç bu kanallardaki APlerden biri aynı kanaldaki diğerini duymasın, uzağında kalsındır. Katta 4 tane varsa bu kanallardan birini en az iki kere kullanacaksınız diyelim. En uzaktakiler olsunlar onlar. Hatta gerekirse güçlerini kısın. Çok az bile çakışmaları iyi olmaz.
  Bu söylediğim APler kontrollü olursa iyi olur. TPlink veya Aruba KOBİ serisi bu sayede tek ekrandan tüm ofisi yönetmenizi sağlar. Aksi halde ayar değiştirme ve sorun teşhisi sürecimiz uzar.

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @norego daha ciddi dediğin bir sonraki ofis işi için de yapılması gereken böyle bir şey işte 🙂

  • Ali @norego

   @gurkan-atilgan o ofis hazır zaten, kurulum yapmayacağız. Durumun kısa özeti şu, bir girişim olarak 2019 yıl sonuna doğru bir yazılım geliştirmeye başladım, 2020 başında orta çaplı bir yatırım alıp işi ayaklandırdık. Şimdi ise şirketin yarısına büyük bir holding talip, gerekli ek düzenlemeleri yapana kadar kadro büyüdüğü için idarelik yeni bir yere geçtik. Bu yıl sonuna doğru şirketin yarısını satıp başka bir holdingin bünyesine gireceğiz, onları zaten kendi binalarında bize tahsis ettikleri başka bir yere geçecek ekip. Şuan kurduğumuz ofisi de ben başka bir proje için elden geçirip kullanmaya devam edeceğim. Bunun için şuan vaktimizi alacak ve çözmek için uğraşacağımız karmaşık bir sistem yerine işimizi optimum seviyede görecek bir yapı kurup işe devam etmek, sonrasında daha profesyonel bir kadro ile elden geçirmek istiyorum.

  • Pablo 'Definitive' Vader @definitive

   @norego Bu durumda kritik iş yapacak kişilerin ağa kablolu olarak erişebilecekleri yapı varsa onun çalışır durumda olduğundan emin olun. Ev için tasarlanan tüm kablosuz sistemleri sürekli aktif kullanım altında problem yaratma potansiyeline sahipler. En azından sorun varsa kritik işleri kablolu bağlantıyla çözersiniz.

  • Ali @norego

   @kurtcuk biraz büyüttük ama çok daha büyüyecek. Şuan için karmaşık bir yapı yerine 6 ay bizi idare edecek hızlı bir çözüm lazım. Sonrasında zaten farklı bir yere geçeceğiz.

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @norego hareket gerekmeyen sabit cihazların hepsi mutlaka kablolu olmalı

  • kurtcuk @kurtcuk

   @norego kanallarla ilgili tavsiyem dikkat ederek muhtelif yerlere ac1200 router koyun her katta. Zaten 3 kata da İnternet vermek için illa ki switch alacaksınız. Mesh ile olacak iş değil bu işler. Asus veya TP link markalı bu routerlara Web arayüzleri üzerinden kendi ip'lerini 1.1'den 1.2 1.3 diye değiştirin çakışmasınlar. Son olarak bir tanesi hariç hepsinin DHCPsini kapatın. Daha sağlıklı ve hızlı network kurmanız pek mümkün değil

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @kurtcuk Geçen sene ben Wifi6 alın, AX alın derken bana karşı çıkıyordunuz? Gerçi, mesajlarınızı silmişiniz ama direk Wifi6 gereksiz derken geldiğiniz durum beni doğruluyor.

   https://teknoseyir.com/durum/1269368

  • kurtcuk @kurtcuk

   @ufkabakan kurumsal ile ev bir mi? Kurumsalda adam yeri gelir VOİP yapar NAS yapar. Kurumsalda harcadığın para senin değil şirketin olduğu için esirgemezsin. Benim o yazdıklarım %100 ev içindir. Hala daha söylüyorum ev için aciliyeti yok henüz. Triband (6e dahil) yayılmadığı sürece de tek cihazda, eve önermem

 • Şevket Zaimoğlu @sevketzaim

  TP-Link Deco P9 Türkiye'de bulunmuyor. Amazon TR, ALmanya'dan getirtiyor, o zaman da fiyatı 2000 lirayı buluyor.

Merhaba arkadaşlar. Yeni bir ofise geçtim. Ofis için network ağı ve yedekleme sistemi kuracağım. Ofis 3 katlı, 250 m2 civarı. Alanın tamamını kablosuz ağ dahilinde tutmak ve yedekleme, dosya paylaşımı için NAS cihazını da ağa dahil etmek için nasıl bir modem ve ek dağıtıcılar ayrıca hangi NAS'ı önerirsiniz? (VDSL bağlantı var binada)

Tadilatı yaptırırken bütün masalara zemin altından elektrik ve ethernet kablosu çektirdim ama mümkün olduğunca kablosuz olarak çözmek istiyorum. Bu ethernet ve elektrik kabloları ek kablosuz dağıtıcılar için kullanılabilir mi ? En basit ve sade çözüm nasıl olur ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 22 / 34
 • Orcun @orcun

  Senin ilacın draytek veya cisco'nun çözümlerinde, diğerleri ev kullanımı vs olacağından işin zor.

 • Recai @recai

  önerileri aliyorsun ama @norego isin unutulan bir kismi var burda.
  bunlari aldin, kurdun/kurdurttun iyi hos guzel de ya sonrasi?
  maliyet konusuna yine geliyoruz. en iyi cözum profesyonel cözum ortagi bulmakta!
  isini duzgun yapan bir IT firmasi ile anlasip bunlarin hepsini yaptirmak en iyisi, sonrasinda bakim vs onlar yaparlar, sorun cikarsa onlar bakarlar, her ihtimale karsi bir admin yetkili IT manager ise alabilirsin, hizli cözumler icin.

  • Ali @norego

   Yazılım şirketi olduğumuz için içeride 10 tane yazılımcı varken bir şekilde hallederiz dışarıya muhtaç kalmadan kalan kısmı diye umut ediyorum. Network'den çok anlamasak da ihtiyacımız kadarını öğrenip hallederiz sanırım. Açıkçası şimdiye kadarki tecrübeme göre kendi işimizi kendimiz çözmek dışarıdan hizmet almakta her zaman daha hızlı ve daha güvenli oldu.

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   içeride bir ilgili bir yetkili şart, dışarıya yaptırılacak bir iş değil bu, bu işleri dışarıya yaptıranlar ağlarına dair hiçbir bilgiye sahip olmuyor hep birilerine gebe kalıyorlar genelde, kendisi ya da işltmesindeki bir sorumlu kurup ağın en ufak noktasına kadar bilmesi lazım

  • Recai @recai

   @norego elbette ozaman isin rengi degisir.
   vakit ve tecrube varsa olabilir, birazda sirketin buyuklugu ile alakali.
   ileride isleriniz daha da buyur, gelistirici sayinizda 3 haneli rakamlara yaklasinca, profesyonel bir IT sirketi yada IT manager ise almak zorunda kalacaksiniz 🙂
   ama ben yine de tum isleri kendiniz yapmanizi tavsiye etmem, kacirdiginiz ufak bir detay ileride buyuk sorunlara sebep olabilir. o topa ben olsam girmezdim.

  • CanSimit @cansimit

   @gurkan-atilgan İçerideki yetkili de 'vazgeçilmez eleman' olur bu durumda...

  • Recai @recai

   @cansimit bircok IT calisanin hayalinde ki is! 🙂

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @cansimit sistem oturursa olmaz, yaptığı her işi ve girdiği her user/pass'ı bir yere kaydetmesi, diagramlar ile anlatması, raporlaması istenir/sağlanırsa o gitse bile sağladığı bilgiler kalacağı için yerine gelen de kolayca devam ettirebilir

  • Recai @recai

   @gurkan-atilgan
   Gürkan kardes, sana bir gülerim görürsün dünyanin kac bucak oldugunu! 🙂
   O dedigini yapacak IT calisani ancak cok ciddi kurumsal firmalarda olur.
   IT sektörunde yillardir calisiyorum, bu dediklerini yaptigini iddia eden kurumsal firmalarin bile hazirladigi dokumanlar, diagramlar vs bastan sagma yada fi tarihinden kalma kopyala yapistir.
   Hele memleketimizde, kendinden sonra gelecek calisani dusunen, isyerinin devamliligini o olmasa bile dusunecek calisan, guldurme beni allasen.
   Türkiye´deki birkac firma ile is yapmisligimiz var, hallerine aglamamak elde degildi, hos yurtdisinda da daha beterlerini gördum ya.

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @recai burada konu hakkında fikri olanlardan oluşan bir çalışan profili var, o açıdan avantajlılar

   konu hakkında hiçbir fikri olmayıp "ya zamanında birine yaptırdık işte" diyenler gördüm, ağına dair hiçbir şey bilmiyor, öyle ki wifi bilgilerini bile bilmiyor 😀 captive portal yapmışlar, captive portaldaki bilgileri yönetmiyorlar, hala yıllar evvelki bir çalışanın bilgilerini kullanıyorlar giriş yapmak için, telefonları başka birine kurdurmuşlar bilmiyorlar, 2 tane wan var load balance yok, hangi cihaz nereden çıkıyor bilmiyorlar yönetemiyorlar

   ben yapıyı anlayıp yöneteyim çözeyim diye soruyorum bilgileri kimse bilmiyor birbirine bakıyor, temin de edemiyorlar, muhtemelen işi yaptırdıkları kişi ya da kurumla iletişimleri yok

   böyle olmamak için dışarıya yaptırılmamalı, az biraz fikirleri bilgileri olduğu için de kendileri her türlü çözebilirler, burada en büyük yük @norego 'da bu işi asla sallamayıp ilgilenmeli, izlemeli, yönetmeli 🙂

   ben evimdeki ağı bile bir sürü kurumdan çok daha ciddiye alarak yönetiyorum

  • Recai @recai

   @gurkan-atilgan elbette dediklerine katiliyorum ama orta ve ustu ölcelikli kurulumlarda bence kendi IT departmanin yoksa, isi bir profesyonele verip, kendin bir IT manager ise alip, herseyi kitabina uygun sekilde yazip cizip dokumana dökmek en mantiklisi.
   yoksa dediklerini birebir yasadigim cok seferler oldu.

  • CanSimit @cansimit

   @recai 'Bu şirketin IP departmanı benim abi... Birşey olursa bana gel, değiştiririz...'

   😂

  • Recai @recai

   @cansimit haa IP ise tamam, biran icin IT sandiydim gardas.

 • greench @greench

  Bir tavsiye olarak internete çıkış yaptığınız cihaza güvenlik duvarı kuralları tanımlayabileceğiniz bir cihaz olarak tercih edin. Bunu yapamıyorsanız bu cihazın arkasına böyle bir cihaz alın. Bas cihazınıza erişimi bunun uzerinden kısıtlayın. Belli periyotlarda en çok veri trafiği üreten istemcileri inceleyin varsa bir abukluk istemlere müdahale edin. Bu cihaz üzerine bir vpn kurarak ve sabit bir ip vererek evden çalışanları da bu networke dahil edebilirsiniz güvenli şekilde. Böyle imkanlar sağlar size

 • Demir @zero

  Merhabalar; öncelikle bir utm cihazınız olsun fortigate gibi, vlan, vpn, routing, web-dns filtreleme, hotspot, loglama v.b işlemler için gerekli olacak.

  Kablosuz ap ve switch olarak profesyonel birşey istiyorsanız aruba, ubiquiti , değil ise tp-link, planet tercih edebilirsiniz.
  Kendim kullanacak olsam her kata iki adet ap koyardım, Nas cihazını ethernet portu ile utm cihazına bağlar, birden fazla ethernet portu varsa port trunking yapardım.

  Tüm cat6 kabloları patch panelde sonlandırın, bir omurga switch alın full gigabit portları olan ve layer 2 özelliklerine sahip, patch panelden patch kablolar ile omurga switch atlamalarını yapın, omurga switchi de utm cihazının çıkışına bağlayın.

  Nas cihazı için Synology ve Qnap kullanılabilir, Wd Red disk kullanın, Raid yapısı oluşturun, default kullanıcı adı, şifreleri ve portları değiştirin. Mecbur kalmadığınız hiçbir ekstra eklenti ve servisi kullanmayın.
  Qnap cihazlara geçen aylarda büyük bir ransomware saldırısı olmuştu.
  https://www.bleepingcomputer.com/news/security/qnap-warns-of-agelocker-ransomware-attacks-on-nas-devices/

Merhaba. Bilgisayar için bir koltuk alacağım. Rahat, kullanışlı, üzerinde günde 8-10 saat geçirilecek bir koltuk önerisi olan var mı. Ortalama baktığım fiyatlar 2.000 TL. Altında yada üzerinde olabilir, çok önemli değil fiyat çok abartılı olmadığı sürece.

Önerisi olan var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Birine ps4 oyunu nasıl hediye edilir? Psn hesabım yok bu arada.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9