Bir site izin istemeden chrome'da oturum açılmış gmail hesabını görebilir mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dolar/TL grafiği ekte. 3 aşamalı yükseliş kanalının ilk aşamasını kırmak için zorluyor şuan fiyat ppk kararlarından sonra.

https://teknoseyir.com/durum/1021940 şu durumda yeni yazı serisinin ilk yazısını paylaşmıştım. Gece 2. ve yetişirse 3. bölümleri de bitirip paylaşacağım.

Umarım şu rüzgarla yelkenleri doldurmayı başarırlar da güzel günler görürüz az da olsa.

Not: 1. resimde 2017 sonundan beri olan trendler. 2. resim 2014'den beri.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bedelliye başvurup da benden başka 2020 ye tarih verilen var mı? Kendimden başka kimseyi görmedim 2020 ye verilen, meraktan soruyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 19

#dolar https://tradehane.com/ne-olacak-bu-tlnin-hali/ TL ile ilgili uzunca bir yazı yazmaya başladım. İlk bölüm bitti. 2. bölüm de olumlu ve olumsuz senaryoları yazmaya çalışacağım. 3. aşmada ise olumlu/olumsuz senaryolar dahilinde teknik analiz ile yukarı ve aşağı yıl içinde bana göre nerelere kadar gidebiliri yazmayı planlıyorum.

Uzun süredir bir şey yazmadığım için ilk bölümle ilgili fikrinizi almak istiyorum.

Ne olacak bu TL'nin hali? > TradeHane

Son aylarda hepimizin aklındaki en önemli sorulardan biri “Dolar kaç olur?” Bu yazıda fazla detaylara boğulmadan Dolar’ın ne tarafa ne kadar gidebileceği hakkında biraz fikir...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Brexit oylaması yapıldı. May'in çıkış planı avam kamarası tarafından 230 oyla reddedildi. Yine çözemediler yani. 230 oyla reddedilmesi May'in de koltuğunu salladı. Bugün yarın güven oylamasına gidecekler gibi, oradan çıkan sonuca göre May görevden alınabilir, erken seçime gidilebilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#dolar

Bu akşam dİngiltere'de brexit oylaması var. Akşam 22:00'da başlayıp 23:00'da oylamanın bitmesi bekleniyor. Eğer olur da oylama yada açıklamalar uzayıp gece 1-2 ye kalırsa piyasalarda çok ciddi sıkıntılar olabilir.

Oylamadan ne sonuç çıkarsa çıksın büyük ihtimalle gece ve yarın TL'de de saçma ve sert hareketler olabilir geçici olarak. Panik yapmamak lazım, olumlu da olumsuz da hareket olsa fazla uzun sürmeden yine TL olduğu yerlere gelip dengelenir.

Edit: Bunlar zaten ayrılmamışmıydı diyenler için alta brexit sürecinin kronolojik sıralamasının resmini ekledim. Aralık 2018'de olması gereken oylamayı öncesinde AB ile onaylamaları gereken taslakta bir sürü sıkıntıdan ve anlaşmazlıktan dolayı yapamadıkları için bu akşam yapıyorlar. Bu arada halen daha o taslakta netleşebilmiş değiller AB ile.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 24

#dolar

edit: yazı sonuna ufak bir ekleme yaptım.

Bu yazıyı sitede son zamanlarda beni de etiketleyerek çok fazla kulaktan dolma söylenti ve saçma sapan tahmin haberleriyle panikleyen kişi gördüğüm için yazma gereği duyuyorum. Ben ekonomist değilim, trader'ım. Ama gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki bizim işimiz doğrudan ve sürekli alım satım olduğu için genelde iyi bir trader'ın kısa vadeli tahmini bir ekonomistten kat kat daha ciddiye alınmalıdır, uzun vade de ise özellikle son dönmelerin piyasasında tahmin yapmak fal bakmaktan farksız. O an ki konjonktüre göre az buçuk yönü görebilirsiniz ama kimse kusura bakmasın şu piyasa ve durumda rakam vermek ne kimsenin haddi ne de kimsenin harcı değil. Ekonomistim, analistim vs diyip biri yıl sonu ile ilgili rakam veriyorsa benim gözümde tam anlamıyla şarlatan ve zır cahildir.

Şu Dolar TL ile ilgili ne kadar çok yalan dolan haber çıkmaya başladı son zamanlarda... Yok Mahfi Eğilmez 2019 sonunda 7.5 olur demiş yok IMF 10.5 demiş yok o ekonomist bunu şu ekonomist bunu öteki kurum hanya beri ki kurum konya demiş...

Öncelikle Mahfi Eğilmezin dolar üzerine bir tahmin yaptığı yok. (Bkz: http://www.mahfiegilmez.com/2019/01/dolar-tahmini-ve-vergi-indirimleri.html )

IMF'in de kur üzerine bir tahmin yayınladığı yok, sadece büyüme ile ilgili senaryo ve öngörülerini paylaşıyor IMF.

Fitch, Morgan&Stanley, Standard & Poor's vb kurumların'da 2019'a dair herhangi bir tahminini görmedim kur üzerine ki böyle bir tahmin yapsalar bile bunca senelik piyasa hayatımda daha tahminlerinin tuttuğuna pek şahit olmadım.

Ek olarak başta Deutsche Bank olmak üzere herhangi bir büyük yurt dışı bankasının tahminine denk gelirseniz de ya gülüp geçin ya görmezden gelin. Bunların önceki tahmin, öngörülerine karşı sonraki sonuçları kıyaslarsanız neden bunu dediğimi de anlarsınız. Siz kulağınızı tıkayıp gözünüzü yumup kendiniz tahmin yapsanız bile emin olun bu arkadaşlardan çok daha yakın ve tutarlı bir tahmin olur. Önce ıslak odunla dövüp sonra işten kovup sonra tekrar dövmek lazım bu bankaların sözde ekonomistlerini.

İstiyorsanız da birlikte tartışarak, eldeki durumları değerlendirip bir iki senaryo ile taban ve tavan hakkında fikirlerimizi adam gibi verilere dayandırarak paylaşırız burada. Adım gibi emin ki bizim burada yazacaklarımız tvlerde gazetelerde ekonomistim diyen şarlatanlardan çok daha tutarlı ve mantıklı olacaktır.

Ekleme:

Ekonomistleri takip etmek istiyorsanız da benim de takip edip söylediklerini nispeten ciddiye aldığım bazı ekonomistler:

- Gizem Öztok Altınsaç ( Üniversite de ekonomi öğretim görevlisi, ekonomi yazarı ve bir dönem Garanti Bankasının baş ekonomisti görevini yapmıştı)

- Atilla Yeşilada ( Çoğunuz artık youtube'dan zaten tanıyor kendisini çok bir şey demeye gerek yok)

- Tufan Cömert ( Garanti yatırım direktörü + müdürü + analisti)

- Işık Ökte ( Ekonomist ve hem yurt dışı hem de yurt içi aklınıza gelen ne kadar büyük yatırım bankası ve kuruluşu varsa neredeyse hepsinde dönem dönem çalışmış. Ek olarak fon yöneticisi)

Twitter'dan vs'den takibe alıp arada bir ne diyorlar diye bakabilirsiniz, yada yazılarını arada bir bakıp okuyabilirsiniz.

Dolar Tahmini ve Vergi İndirimleri

Mahfi Eğilmezin blogunda ekonomi, para ve maliye politikası, ekonomik krizler, felsefe ve Hitit tarihi üzerine yazı ve makaleler bulunmaktadır.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • cengiz @cengiz

  Şu konuda sözünü ciddiye aldığım sınırlı sayıda insanlardansın kimim yalan söyleyip manipülasyon yaptığı belli olmuyor.

  • Ali @norego

   Teşekkür ederim hocam. Son 1 sene de piyasaların çalkantısından ve insanların cebini düşündüğü için ekonomiye ilgisinin artmasından prim yapıp nemalanmaya çalışan bir sürü şarlatan çıktı piyasaya. İşkembeden sallıyor önüne gelen ya tutarsa diye.

  • Yekta F. @electric

   @norego sen yazdıkça seviniyorum ya umarım dediğin gibi olur. Alım gücü ciddi manada yerlerde ki şükür kalburüstü tabakadan olmama rağmen.

   Emekli maaşıyla geçineni, asgari ücretliyi düşünemiyorum bile Allah kolaylık versin.

 • JohnSmith @johnsmith

  Benim görüşüm, eğer seçimden sonra IMF ile anlaşılırsa ya da anlaşmış gibi kemerler sıkılırsa, dolar buralarda kalır hatta 5 olur, altına çok ineceğini ben psikolojik olarak ve başka bazı nedenlerle düşünmüyorum. Eğer kemer sıkma işine girilmezse, itibardan tasarruf edilmezse, dolar artar 8 olur 9 olur 11 de olabilir yıl sonuna. Benim görüşlerim çok değerli sayılmaz ama demem o ki seçimden sonra izlenecek politikalara göre TLnin değeri belli olur. AMA her durumda ekonominin şu anki durumu rezalet, işsizlik, iflaslar, batık krediler vs. vs. sürecek, bu durumdan belki 1-2 yılda belki 4-5 yılda çıkacağız, ama 2019un seçim sonrası ve 2020yi ben dolardan bağımsız güzel günler olarak beklemiyorum.

  Bilmem Ali hocam ne der bu düşüncelerime...

Laptopta internetten bir şeyler izlerken bazı videolarda ses fazla kısık oluyor, playerdan yada doğrudan laptoptan sesi köklesem bile videonun sesi kısık olduğu için bir işe yaramıyor.

Bunun bir çözümü, yazılımsal olarak sesi %100'den daha fazla yükseltmenin bir yöntemi var mı ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 11

Son 1 ay içerisinde evde sırasıyla bulaşık makinesi, laptop, çamaşır makinesi ve bugün de çaycı bozuldu. Oldu mu üst üste oluyor cidden 🙂

Bulaşık makinesi düzgün kurutmuyordu youtube'dan bakarak ve 30 liralık bir parçayı internetten sipariş vererek 45 dk da onardım.

Çamaşır makinesi su alıyor, her şeyi çalışıyor ama tambur dönmüyordu; onu da yine youtube dan bakarak hallettim. Bu arada sorun motor kömürünü motora ittiren yay sıkışmış ve tornavidanın arkasıyla kömürün bulunduğu plastik hazneye 2-3 defa hafifçe vurmak çözdü işi.

Laptopta ssd öldü, yeni ssd alıp taktım.

Hepsini kendim halletmişken çaycı beni üzdü, bulaşık makinesini, çamaşır makinesini halledip çaycıda takılınca morali bozuluyor insanın 😀 İçinde anahtar görevi gören yarım santimlik metal bir parça kopmuş, lehimle falan da tutturalacak gibi değil. Ederi 10 kuruş bile olmayan ufacık parça için yeni çaycı siparişi vermem gerekti 😀 Yerine kendim bir şey uydurmaya çalışsam da kopan parçanın devamını tutan kısım baskı plastikle yapılıp tutturulmuş yani bir şekilde açsam da geri tutturma işi baya uğraştıracaktı.

Teknik servis işinden nefret ediyorum, çağırıyorsun bir türlü gelmiyor. Gelince de ufacık bir şey olsa bile yok parça değişecek yok bunu yapsak da yine bozulur yenisini alın vs... Aramızda teknik servis çalışanı var mı bilmiyorum ve genelleme yapmak ne kadar doğrudur tartışılır ama uzun süredir bu sebeplerden dolayı servis çağırmayı bıraktım beyaz eşyalarda. Yapabiliyorsam kendim yapıyorum, beni aşıyorsa da güvendiğim bir tamirci çağırıp baktırıyorum.

Eliniz bu tarz işlere biraz da olsa yatkınsa ve merakınız da varsa bu tarz fazla elektroniği olmayan aletlerde servis çağırmadan önce bi kendiniz bakın derim. Genel de sizinde onara bileceğiniz basit sorunlar oluyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap