selamlar

Roger Waters, Pink Floyd'un ünlü şarkısı The Wall'ın haklarını iki seneliğine Türkiye'deki İstanbul Zihinsel Engelliler İçin Eğitim ve Dayanışma Vakfı'na (İZEV) verdi (telif hakkının bitmesine 2 aydan az bir süre kaldı) ve Türkçe sözler yazıldı. Video şu anda 5.5 milyon izlendi, eğer 10 milyon izlenme alırsa; engelli dostlarımız için bir yaşam köyü kurulmasına maddi destek sağlanmış olacak.
Sadece 6 dakikanıza malolacak, desteklerinizi esirgemeyin...

https://youtu.be/3dnzLM_N-2Q

yaymak adına, elinizden ne gelirse 🙂

İZEV - Yaşam Hakkı - Duvar (Roger Waters - Pink Floyd - Another Brick in The...

Yaşam Hakkı - Duvar (Another Brick In The Wall) Söz-Beste: Roger Waters Editör: Roger Waters Overseas Ltd / BMG Rights Management (UK) Ltd c/o Zeplin Edisyon...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TeknoYardım

Merhaba.

Asus N16 modem sahibiyim. Bilgisayarımda kablo ile normal şekilde twitch izleyebiliyorken, telefonumda vpn ile bağlanmadan twitch videolarını oynatamıyorum.
Modemde bir ayar sıkıntısı var gibi geliyor zira başka modemlerle telefonda twitch videoları vpn bağlantısı yapmadan izlenebiliyor.

Bu tür bir durumla karşılaşan var mı aramızda? Ne önerebilirsiniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selamlar...

Yine enteresan bir sorunla karşı karşıyayım: Bilgisayarımın masaüstüne her ne olduysa, çift belge oluşuyor.

Yeni bir txt belgesi açıyorum, masaüstünü yenilediğim zaman aynı belgeden iki tane oluşuyor. İkisinden birini sildiğim zaman ise, açtığım belgeyi kullanamıyorum. Simgeler de tuhaf davranıyor. Kılavuz çizgileri şaşıyor falan.

Masaüstü de Ortak Masaüstü olarak değişmiş.

Sorun nedir bilen var mı acaba? Nasıl düzeltilir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış Dostlar selam...

Fotoğrafta gördüğünüz gibi bir excel tablosunda; üstteki renkleri buton haline getirip, butona basıldığında sadece o butonun renginde olan satırların gözükmesini, diğer tüm satırların kaybolmasını sağlamanın bir yolu var mıdır? Yani ben CCCCC butonuna bastığımda sadece ürün C ve ürün D satırlarının tamamı gözüksün, diğer satırlar gözükmesin istiyorum. Bir nevi arama gibi kullanacağım.

Sanki bir aralar bir yerlerde böyle bir excel belgesi gördüm gibi hatırlıyorum, var mıdır bir yolu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 10

#TeknoYardım Malumunuz yaz geldi, masaüstü bilgisayarımı soğutmak için -uzun süredir ertelediğim- fan takviyesi yapacağım fakat anakartta yeterli fan girişi olmadığı için arayışa girdim. Hazır elim değmişken tüm fanları (7 adet) yenilemek istiyorum. Nette şöyle bir ürüne (fotosu aşağıda) rastladım, kullanan var mı aramızda? Basit bir hub aslında, kuvvetle muhtemel anakartın cpu fan girişinden aldığı sinyal ile pvm kontrolünü sağlıyor ancak -molex girişi olmasına rağmen- güç sorunları yaşatıp anakarta zarar verebilme ihtimali var mıdır merak ediyorum. Tecrübesi olan?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selamlar.

Evden işe, işten eve dosya aktarma amacıyla kullandığım harici disk (toshiba canvio basic 2tb) bugün işyerinde dosya kopyalanırken ansızın sistem dışı kalıp kafa atmaya başladı. Eve gelip kendi bilgisayarıma taktığımda ise her şey normal durumdaydı. Birkaç dosya okutup yazdırdım, herhangi bir sorunla karşılaşmadım.

Garantiye versem, bir şeyi yok diye geri gönderecekler...

Aranızda böyle bir durumla karşılaşmış olan var mı?
Ne yaptınız, neler oldu, sorun tekrar nüksetti mi, durumun sebebini çözebilen veya böyle bir durum başına gelip de "şundanmış" diyebildiniz mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selam.

asus h81md anakart
4 + 4gb 1600mhz ram (markayı bilmiyor, ikisi aynı ram değil)
500gb harddisk (markayı bilmiyor)
cooler master kasa
400w fsp güç kaynağı
i5 4460 işlemci
24 inch LG monitör
powercolor rx 580 8gb ekran kartı

Arkadaşa bu sistem için 3400tl fiyat vermişler. Ben ramlerin dual channel olmaması ve en önemlisi güç kaynağının 400w olması dışında bir sorun göremedim. Ekran kartının 6 ay garantisi kalmış. Siz ne diyorsunuz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7
 • Smaug @smaug

  buna yakın bir sistemi sıfırdan toplamaya kalkarsak 4000 li rakamlarla oynuyoruz ama, yorumlarınızı biraz daha açabilir misiniz? @gameboy @hcaktuna

  • Reginald 'Bubbles' Cousins @digitalanimal

   buna yakın bi sistemi toplayamazsın. çünkü ekran kartı hariç çok eski parçalar. mesela 4. nesil i5 işlemci'ye yakın parça olarak 8. nesil i5 işlemci diye düşünmek çok yanlış. i5 4460 ikinci eli 400 lira iken 8. nesil i5 işlemci 1500 lira. aynı şekilde ram'ler de öyle. 8gb 1600 mhz ram'i 200-250 liraya alıyosun. yeni ram almaya kalksan cebinden 600 lira para çıkacak. bu şekilde açabiliriz olayı.

 • eballack @eballack

  Ekran kartı harici çok kötü sistem.

 • Smaug @smaug

  Güncelleme işi yaş evet onun farkındayım ama sistem bazında dediğiniz gibi güç kaynağı dışında bana da çok mantıksız bir fiyat gibi gelmedi. Tabii ki insan istiyor ki güncel bir sistem olsun ama güncel bir "ortalama" sistem için şu an 4000tl nin üzerine çıkmak gerekiyor.

 • Smaug @smaug

  @ermanyurdakann Aynı mantıkla hareket etmişiz. "400w fsp yi çıkarttırıp fiyat düşürttür, onun yerine git iyi bir 600w güç kaynağı al, bi de ram işini zorla" demiştim gündüz arkadaşa. Toplam 3550'e maloldu 12gb ram ve 600w güç kaynağı ile birlikte. Dediğiniz sıfır sistem toplama işinde de sizinle aynı durumu yaşadım. 🙂

  Aslında ben 5000tl ye monitörsüz güncel bir sistem toplamasını istiyordum, ona 10 yıl yeterdi o sistem ama durumlar malum. O kadar yukarı çıkamadı arkadaş. Nasip...

Herkese selamlar...

Office 2016 kullanıyorum.

İşim gereği günde elime 100'e yakın word belgesi geçiyor. Bu belgelerin büyük çoğunluğunda, dosyanın açılamaması sorunu ile karşılaşmaktayım. Sağ tıklayıp "DÜZENLE" komutu ile açınca sorun olmuyor. Belge "Uyumluluk Kipi"nde görüntüleniyor, üzerinde işlem yapılabiliyor.

Sormak istediğim şu:

Office uygulamalarının, türüne bakmaksızın tüm belgeleri Uyumluluk Kipi'nde açmasını sağlamak mümkün mü? Yani ben çift -sol- klik yaptığımda belge kendiliğinden Uyumluluk Kipi'nde açılamaz mı?

#TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Smaug paylaştı.

Güneş sisteminin büyüklüğüyle ilgili şu haritayı şimdiye kadar görmeyenler varsa mutlaka baksın. Çok başarılı bir çalışma olmuş. Devasa evrende küçücük bir nokta bile değiliz.

Sağ üst köşedeki ikona basında Türkçe dil seçeneğini seçebiliyorsunuz. Gezegenler arasındaki ufak yorumları da kaçırmayın çok güzel bilgiler, derinlikli sözler var.
http://joshworth.com/dev/pixelspace/pixelspace_solarsystem.html

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 20
 • ban_pupillam @ban_pupillam

  notları topladım tek tek bulacam diye uğraşmayın: That was about 10 million km (6,213,710 mi) just now.
  Pretty empty out here.
  Here comes our first planet...
  As it turns out, things are pretty far apart.
  We’ll be coming up on a new planet soon. Sit tight.
  Most of space is just space.
  Halfway home.
  Destination: Mars!
  It would take about seven months to travel this distance in a spaceship. Better be some good in-flight entertainment. In case you're wondering, you'd need about 2000 feature-length movies to occupy that many waking hours.
  Sit back and relax. Jupiter is more than 3 times as far as we just traveled.
  When are we gonna be there?
  Seriously. When are we gonna be there?
  This is where we might at least see some asteroids to wake us up. Too bad they're all too small to appear on this map.
  I spy, with my little eye... something black.
  If you were on a road trip, driving at 75mi/hr, it would have taken you over 500 years to get here from earth.
  All these distances are just averages, mind you. The distance between planets really depends on where the two planets are in their orbits around the sun. So if you're planning on taking a trip to Jupiter, you might want to use a different map.
  If you plan it right, you can actually move relatively quickly between planets. The New Horizons space craft that launched in 2006 only took 13 months to get to Jupiter. Don't worry. It'll take a lot less than 13 months to scroll there.
  Pretty close to Jupiter now.
  Sorry. That was a lie before. Now we really are pretty close.
  Lots of time to think out here...
  Pop the champagne! We just passed 1 billion km.
  I guess this is why most maps of the solar system aren't drawn to scale. It's not hard to draw the planets. It's the empty space that's a problem.
  Most space charts leave out the most significant part – all the space.
  We're used to dealing with things at a much smaller scale than this.
  When it comes to things like the age of the earth, the number of snowflakes in Siberia, the national debt... Those things are too much for our brains to handle.
  We need to reduce things down to something we can see or experience directly in order to understand them.
  We're always trying to come up with metaphors for big numbers. Even so, they never seem to work.
  Let's try a few metaphors anyway...
  You would need of these screens lined up side-by-side to show this whole map at once.
  If this map was printed from a quality printer (300 pixels per inch) the earth would be invisible, and the width of the paper would need to be 475 feet. 475 feet is about 1 and 1/2 football fields.
  Even though we don’t really understand them, a lot can happen within these massive lengths of time and space. A drop of water can carve out a canyon. An amoeba can become a dolphin. A star can collapse on itself.
  It’s easy to disregard nothingness because there’s no thought available to encapsulate it. There’s no metaphor that fits because, by definition, once the nothingness becomes tangible, it ceases to exist.
  It’s a good thing we have these tiny stars and planets, otherwise we’d have no point of reference at all. We’d be surrounded by this stuff that our minds weren’t built to understand.
  All this emptiness really could drive you nuts. For instance, if you’re in a sensory deprivation tank for too long, your brain starts to make things up. You see and hear things that aren’t there.
  The brain isn't built to handle "empty."
  "Sorry, Humanity," says Evolution. "What with all the jaguars trying to eat you, the parasites in your fur, and the never-ending need for a decent steak, I was a little busy. I didn’t exactly have time to come up with a way to conceive of vast stretches of nothingness."
  Neurologically speaking, we really only deal with matter of a certain size, and energy of a few select wavelengths. For everything else, we have to make up mental models and see if they match up to the tiny shreds of hard evidence that actually feel real.
  The mental models provided by mathematics are extremely helpful when trying to make sense of these vast distances, but still... Abstraction is pretty unsatisfying.
  When you hear people talk about how, "there’s more to this universe than our minds can conceive of" it's usually a way to get you to go along with a half-baked plot point about UFOs or super-powers in a sci-fi series that you're watching late at night when you can’t get to sleep.
  Even when Shakespeare wrote: "There are more things in heaven and earth, Horatio, Than are dreamt of in your philosophy” – he's basically trying to give us a loophole to make the ghost in the story more believable.
  But all this empty space, these things of a massive scale, really are more than our minds can conceive of. The maps and metaphors fail to do them justice.
  You look at one tiny dot, then you look for the next tiny dot. Everything in between is inconsequential and fairly boring.
  Emptiness is actually everywhere. It’s something like 99.9999999999999999999958% of the known universe.
  Even an atom is mostly empty space.
  If the proton of a hydrogen atom was the size of the sun on this map, we would need 11 more of these maps to show the average distance to the electron.
  Some theories say all this emptiness is actually full of energy or dark matter and that nothing can truly be empty... but come on, only ordinary matter has any meaning for us.
  You could safely say the universe is a "whole lotta nothing."
  If so much of the universe is made up of emptiness, what does that mean to people like us, living on a tiny speck in the middle of all of it?
  Is the known universe 99.9999999999999999999958% empty? Or is it 0.0000000000000000000042% full?
  With so much emptiness, aren't stars, planets, and people just glitches in an otherwise elegant and uniform nothingness, like pieces of lint on a black sweater?
  But without the tiny dots for it to stretch between, there would be no emptiness to measure, and for that matter, no one around to measure it.
  You might say that so much emptiness makes the tiny bits of matter that much more meaningful - simply by the fact that, against all odds, they aren't empty. If you're drowning in the middle of the ocean, a floating piece of driftwood is a pretty big deal.
  What if trillions of stars and planets were crammed right next to each other? They wouldn't be special at all.
  It seems like we are both pathetically insignificant, and miraculously important at the same time.
  Whether you more strongly feel the monumental significance of tiny things or the massive void between them depends on who you are, and how your brain chemistry is balanced at a particular moment. We walk around with miniature, emotional versions of the universe inside of us.
  It's reassuring to know that no matter how depressingly bleak or ridiculously momentous we feel, the universe, judging by its current structure, seems well aware of both extremes.
  The fact that you're here, in the midst of all this nothing, is pretty amazing when you stop and think about it.
  Congratulations on making it this far.
  Might as well stop now. We'll need to scroll through 6,771 more maps like this before we see anything else

 • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

  Bende de açılmadı şu anda bir sorun var herhalde ie süre sonra tekrar bakmak lazım.

 • onur özdeğirmenci @onurozdegirmenci

  url de hata var en sondaki "ı" yı siliniz 🙂

 • abdullah yılmaz @abdyilmaz34

  küçükmüş 🙂 sadece 5,914,297,239.2 km cik