Eylül ayında Hyundai Ioniq 5 aldım demiştim fakat teslimat süresinin 4 ay ertelenmesi sonunda Tesla Model 3 almaya karar verip, geçen hafta aldım. Bir haftalık macerayı biraz yazayım istedim.

Son 1 haftada yaklaşık 2000km yol yaptım. Uzun yolda şarj etme tahmin ettiğimden çok daha kolay ve kısa sürüyor. 800km olan uzun yolda 3 kere 15er dakikalık şarj molası ile eve vardım. Bazı yerlerde Tesla Loungleları sayesinde zaman geçirip, biraz dinlenmek çok rahat oldu.

Sürekli gittiğim süpermarket ücretsiz şarj imkanı sunduğundan şehir içi neredeyse hiç şarj derdim olmuyor. Şimdi kaldığım otelde ücretsiz şarj imkanı sunuyor ve eve dönerken neredeyse hiç şarj etmeme gerek kalmayacak. Soracaklar için şarj ücretini ve fosil yakıta göre gelen avantajın ekran görüntüsünü koydum.

Bunlar şarj macerasıydı. Bana kalırsa en büyük artı önceden telefon uygulaması ile aracı kışın ısıtma ve yazında soğutmak. Özellikle soğuklarda önceden ısıtmak büyük nimet.

Premium bağlantı özelliği içinde aylık 10€ veriyorum. Böylece sınırsız internet ile Spotify, şarj molaları içinde Netflix, Disney + ve Youtube izleme şansım oluyor. Bunun haricinde arabaya uygulamadan bağlanıp kamera ile etrafta olan bitene bakabiliyorum.

Bunlar haricinde hayatı kolaylaştıran bir sürü küçük özellikle var. Mesela arabanın anahtarını doğrusu kartını daha hiç kullanmadım. Sadece telefon ile gir çık herseyi yapabiliyorum. Araca ben binince koltuğu ve direksiyonu bana göre hazırlarken, eşim girince ona göre ayar yapıyor.

Sorular varsa yorumlara yazarsanız elimden geldiğince cevaplarım.

https://teknoseyir.com/durum/1568171

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 41

Dostlar geçen cumadan bu yana MacBook Pro 14 m1 Pro kullanıyorum. Herhalde hayatımda bu kadar rahat bir bilgisayar daha önce kullanmamıştım. Performansı bahsettikleri kadar varmış. Ne yaparsam yapayım daha fan sesini duyamadım. Üstüne pil performansı okuduğum testlerdeki gibi. 3 Gün saha projesinde hiç şarja takmadan işlerimin hepsini halledebildim. M1 gerçek anlamda devrimsel bir gelişmeymiş.

4 tane bilgisayarı kurarken stajyer IT'ci gibi hissettim. 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dostlar bi hayırlı olsun mesajınızı alırım. Dün sonunda Hyundai Ioniq 5 alımını gerçekleştirdim. Umarım bir sıkıntı olmasa Aralıkta teslim alıyorum. Alınca bir inceleme yazacağım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 31

Dostlar yeni monitör alma aşamasındayım. Bütçeyi 450€'ya kadar belirledim. Daha fazlası zorlar gibi duruyor. Önerilerinizi bekliyorum.

Kullanım şekli, gündüzleri 6 saat ofis kullanımı, 4 saat kodlama üzerine olacak. Ofis kısmında çoklu excel ve maille uğraştığımdan dolayı 2560 x 1440 minimum çözünürlük diye düşünüyorum. Üstü tabi daha iyi olacak.

Bilgisayarda MacBook Pro ve ondan dolayı USB-C ile görüntü aktarıp şarjı edecebilecek bir monitöre yöneldim. HDMI özellikle kullanma taraftarı değilim çünkü USB-C ile bağlayınca monitörde ki USB'leri de kullanabilmek istiyorum. Bulduğum ekranlar:

https://www.amazon.de/dp/B082J5RG6N/?coliid=I29IPS5REUUB7F&colid=1STMSP5QXL8T1&psc=1&ref_=lv_ov_lig_dp_it

https://www.amazon.de/dp/B081QQTQ5Z/?coliid=I2QDKGYS2P9B2P&colid=1STMSP5QXL8T1&ref_=lv_ov_lig_dp_it&th=1

https://www.amazon.de/dp/B09CGYHJ84/?coliid=I3I8NPYHZY99PM&colid=1STMSP5QXL8T1&psc=1&ref_=lv_ov_lig_dp_it

Dell P2720DC, 27 Zoll, QHD 2560 x 1440, 60 Hz, IPS entspiegelt, 16:9, 5 ms ,...

Dell P2720DC, 27 Zoll, QHD 2560 x 1440, 60 Hz, IPS entspiegelt, 16:9, 5 ms (extrem), höhenverstellbar/neigbar/drehbar, VESA, DisplayPort, USB-C, HDMI, 3 Jahre Austauschservice, schwarz/silber -...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sevgili dostlar,

Karantinada vakit geçirmek için oyun konsolu almaya karar verdim fakat ne alacağıma karar veremedim.
Bulunduğum ülkede ikinci elde Xbox One S 1TB çift kontrollü olanlar 1000-1100 lira arasında satılıyor. Bundan önce hep Playstation kullanıyordum fakat yenilik olsun diye xbox deneyebilirim.
Xbox alırsam, online olarak battlefield filan oynamak için neler yapmam gerekiyor.
Ek olarak ikinci el Playstation 4ler 1200-1300, pro modellerde 1400-1500lira arasında değişiyor.

Sizlerin önerisi nedir? Hangisini tercih edersiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 18

20 dakikalık videoda gösterilen ekipmanların değeri bir milyon dolara yakın gibi duruyor. "YouTube" yayıncılığının seviyesini göstermek için güzel bir video ortaya konmuş.

The MKBHD Gear Tour 2019!

Literally all of the gear! Shoutout to B&H for sponsoring this video! THE LINKS: RED Monstro 8K: https://bhpho.to/2FV6hYC Sigma 24-35 Cine: https://bhpho.to/...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

En son konuşulan vergi konusu, tüm Dünya'da Netflix vergisi olarak geçiyor. Makale biraz teknik ve temel dayanaklarını belirtmek zorunda olduğu için bazı raporlara dayanıyor. Fakat raporları okumamış olanlar içinde anlam ifade edecektir. @paralelport okumanızı öneririm.

The Rise Of The Netflix Tax

This special Tax-News.com feature discusses the emergence of so-called
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  @salihcln İngilizcemiz yetmiyor 🙁
  Google translate

  Sonuç

  "Netflix vergileri" şimdiye kadar sadece çok az sayıda ülkeyi etkiliyor ancak listenin uzunluğu artacak gibi görünüyor. İnternet üzerinden mal ve hizmet tedarikçileri, işyerinde bu yeni gereksinimleri göz önüne alacak ve şu anda bir bölgeden diğerine farklılık arz eden kayıt eşiklerine ve özellikle yeni KDV mevzuatının kapsamına dikkat edecekler. Tutuklanıp yakalanmadığının tespiti için düzenlemeler.

  Bu koşullar altında - ve bu tür başka vergi önlemlerinin önümüzdeki aylarda ve yıllarda ilan edilebileceği düşünülürse - uluslararası dijital mal ve hizmet tedarikçileri üzerindeki vergilere uyumluluk yükünün artması ve hükümetlerin taahhütleri sorgulanması kaçınılmaz görünüyor Bu vergilerin tarafsız, etkili ve etkili olmasını sağlamak. Tabii ki, dijital tedarikçilerin, Ottawa Çerçevesinin hükümetleri e-ticaretin gelişmesine elverişli bir mali iklim sağlama çağrısı ile çelişkili olan, bu vergi önlemleri ile topraklara tedarik etmeyi durdurmayı tercih edebileceği de mümkündür. Bununla birlikte, bu tür vergi düzenlemeleri istisna yerine norm haline gelirse, belki de dijital tedarikçilerin bunları kabul etmekten başka seçeneği olmayacaktır

 • Paralelport @paralelport

  Maalesef halen yoğunum, ping için teşekkürler. Ne zaman okuyabilirim bilmiyorum ama Evernote'a yılbaşında şu linki kaydetmiştim, herhalde aynı süreci ele alıyor:
  http://www.cbc.ca/news/politics/sales-tax-netflix-bell-rogers-digital-melanie-joly-bill-morneau-internet-1.3937955

Otonom sürüşte radar sistemi kirlenmesi sorun diye dediğinizi hatırladım. @paralelport Google LIDAR için çözüm bulmuşa benziyor.
https://twitter.com/binarybits/status/864576563538522113

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Paralelport @paralelport

  Waymo'dan şu elemanın akışında görmüştüm, eyvallah 🙂
  https://twitter.com/johnluu/status/864565191895162880

  LIDAR'da daha çok sorun var. Mesela: trafikte bütün araçlarda LIDAR varsa bu bir karışıklığa yol açıyor deniyor. Tek otonom araç sensen sıkıntı düşük, ama binlercesi ile aynı otoyolda isen yansımalar, girişimler vs oluşuyormuş. Bunları temizlemek kuş pisliğinden zor diyorlardı 😀

  #otoseyir

  • salihcln @salihcln

   Bu teknolojiyi ilk konuştuğumuz senelerde hep söylenen herşeyin otonom olması lazımdı. Şimdi elimizde yansımalar var. Sonra göreceğimiz evre bu yansımalardan kurtulmak için gelin biz bunları ortak arayüz ile bağlayalım böylece tanısınlar birbirlerini olacak gibi duruyor. Böylece otonomların hepsi ortak bir işlem ile otonom olmayanları tarayacak ve '' Amiral battı '' tadında bütün yolları pinleyecekler. İçimde böyle bir his var ama deli saçması olma ihtimali yüksek. Neyse gelince göreceğiz 🙂 😀

  • Paralelport @paralelport

   @salihcln hype makinesi devredeydi ilk başta. Herkes yatırım vs kapma peşindeydi malum 🙂 Hatırlanacağı üzere otomobil firmaları bu hayali satmıyordu, Silikon Vadisi'ndekiler satıyordu. Otomobilden anlamayan ama her şeyi yapabileceğini sanan Apple gibiler ufak ufak gerçeklerle yüzleşince tetikçi olarak kullandıkları basınlarında haber başlıkları değişmeye başladı. Level 5 otonomi? Hayal satmaktan öte bir şey değil. Tren yolu gibi özel otoban yaparsan tabii niye olmasın.

   Apartmanın otoparkta elektrik prizi olacağından bile artık %100 emin değilim zira biraz önce paylaşılan Tesla videosundaki yakıt hesabını benzin denilen şeyi kaç kat vergi ile donatan hükümetler bir şekil çürüteceklerdir. Melez-hibrid araca bile tahammül edeceklerini sanmıyorum, taa ki rejenerasyondan üretilen enerjiyi bir şekil vergilendirmenin yolunu buldukları güne kadar 😀

  • salihcln @salihcln

   @paralelport Silikon Vadisi Dünya'nın en güzel paketleme fabrikasıdır. 🙂
   Avukat değilde hukukçu kimliğim ile konuşursam vergilendirmenin çok kolay bir yolu var. Devletlerin hiç korkmasına gerek yok. '' Kilometre bazlı vergilendirme '' KM başına her TÜV muayenesinde 1-10 kuruş neyse birşey alırlar biter. 🙂
   Sonra hesaplar başlar: Arabam kmde 40 kuruş yakıyor artı 5 kuruşta devlete atıyorum.

  • Paralelport @paralelport

   @salihcln gayet mantıklı 😀 O soruna çözülmüş gözüyle bakabilirim o zaman. Rejenerasyon yapıyorsan sen de bir enerji üreticisi oldun demektir, lisans almalısın, onun da bedeli dediğin gibi tahsil edilir. Rejenerasyondan TRT payı alınır bir de 😀

   De işte bir problem daha kalıyor: şimdi ayfondan üreticisinden fazla para kazandığımıza göre i3'ten de BMW'den fazla para kazanmamız şart. Dolayısı ile bu araçların benzinlilerden daha ucuza satılması hayal 🙂 Toyota C-HR'ın durumu ortada: burada sanırım şimdi banlanmış olan bir üye 1.8 motorun yıllık vergisinden kaynaklanan rezil manzarayı yüzümüze vuruyordu 🙂 1.0 motorlu eGolf var mı bilmiyorum, belki Şahenk bir güzellik yapar.

   Dolayısı ile bu araçların yaygınlaşması ancak İstanbul'un havası Pekin değerlerine ulaştığında mümkün olur gözüküyor. Paylaştığın diğer videoda arkadaş söylemiş: yenilenmiş Zoe 5 aydır TR'ye getirilmemiş. Firma satmayacak şeyi niye getirsin ki*..

   *taksicilerle anlaştık diye de haberler çıkmıştı.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   O kadar analize gerek yok. Bir büyüğümüz ne demişti ? 'Hayatta iyi şeyler olmaz' 🙂

  • salihcln @salihcln

   @paralelport Amerika'nın yeni ve en büyük sorunu budur. Çünkü satılan yakıttan yol yapım vergisi topluyor federal hükümet fakat elektrikli araçlar sebebi ile bu toplama azaldı. Bana kalırsa ilk onlar uygulamak ister ama TÜV denen bela olmadığı için zihni sinir birşey bulacaklar 😀
   Aman TRT 😀
   CHR konusu fiyasko. Alırken vergi desteği fakat senelik MTV'yi tam almak saçmalık.
   Aslında bu araçlar yaygınlaşması ülke için daha mantıklı ama düşünen var mı bilmiyorum. İlaç niyetine kulanacak petrolümüz yok. Bu araçlarda bir kere aldıktan sonra elektrikli özelinde tamamen yerel kaynaklarla sürdürebilir hale getirmek mümkün. Dış ticaret açığı, petrol gibi dertleri azaltmak için ilaç gibiler. Rüzgar, güneş ver şebeke elektriğini. O videoda ki arkadaş senede 45bin km yapıyor. 3 ton dizelin satılmasından kurtarmıştı ülkeyi. Bunun gibi yüzlerce insan olsa...

   Zoe konusunda Renö'ya bende kırgınım. 100 kere aradım bana da ocak, şubat, mart, nisan, mayıs dediler. Dedim ciddiliğimi göstermek için depozito bırakayım getirin şu arabayı. Bu coğrafyada işini severek yapan hiç bir firma tanımıyorum. Havalar ılıman diye. Taksi projesi saçmalık. Asla binmemek için çaba gösteririz İstanbul özelinde. Normalden pahalı, bagaj ve iç hacmi küçük taksi! Neden kullansın insanlar?

  • salihcln @salihcln

   @gamsizm Gecenin geç saatinde beyin fırtınası ile yeni fikirler üretiyorduk ama büyüğümüz haklı 🙂

  • Paralelport @paralelport

   @salihcln Bizim için bu vurguladığın petrol ithalatı meselesi çok elzem evet. Çok önemli noktaya parmak basmışsın. Norveç gibi petrolü bol ülkeler bile elektrikli araç işinde bu kadar ilerlemişken bizimkisi büyük bir hata. Toplumun bilinçlendirilmesi lazım ki bu konu basına yansısın, oradan siyaset işitsin.

   Burada tabii elektrikli araçlar %100 de çözüm değil, hep değindiğimiz üzere ülke elektriği de ithal gaz ile üretiliyor :/ @hsa'nın önerdiği şu linkte görüldüğü üzere manzara pek hoş değil:
   http://www.enerjiatlasi.com/elektrik-uretimi/

   Halbuki ciddi yatırım ve planlama olaydı hele de tek parti iktidarı varken ülke ekonomisi ciddi nefes alabilir, kaçınılmaz olarak birkaç yıl sonra azalacak olan otomobil ihracatımızı da 20 milyardan kim bilir yıllık kaç milyar USD'ye çıkartabilirdik :/

   Neyse site sahiplerinin dahi şikayet ettiği bu analize burada son verelim yoksa iş yetişmeyecek 😀

 • ahmet albayrak @cryzboy43

  orda daha onemlı sorunlar var - en basıtı bu sıstem kar dolu ve asırı soguk havalardan etkılenen bı sıstem ek olarak kalıbrasyon sıkıntıları cıkıcak her ne kadar bızım sektordekı cıhazlara gore daha dusuk hassasıyet le ıdare etsede yuksek hızlar bunu torpuluyen noktalar - belkı termal cozumler daha cok destek olablır

 • kman @kman

  Bir klon asker vizörü temizleyicisi teknolojisi değil ama iş görür 🙂

  https://youtu.be/rN_52WzBq8M?t=2m32s