Tesla Model 3 ile üç ay güncellemesi

Başlıkta da belirttiğim gibi model 3'ü alalı üç ayı doldurdum. Bu arada 6500km yol almış oldum. Tasarım ve yazılım hataları sebebiyle sürüşü keyifsizleştiren özelliklerini de böylece daha net görmüş oldum.

Öncelikle tasarım hatalarından bahsedeyim:

1. Silecek suyu haznesinin ve sileceklerin ısıtmalı olmaması. İçten yanmalı motor olmadığından dolayı sileceklere doğru gelen herhangi bir ısı bulunmuyor. Bu sebepten dolayı araç park halindeyken eğer silecek suyunun çıkış yerinde kar veya nemden dolayı su bulunması ve bunun donması halinde silecekler çalışmıyor. Silecek memesinin bir şekilde ısınmasını elle sağlamak gerekiyor. Bunu -15lerde otobanda Alplerin arasında sürüş yaparken fark etmek hoş olmadı.
2. Arka koltuk ISOFIX’lerinin pozisyonu arka koltuğu bir anda tek kişilik hale getiriyor. Isofix bağlantısına ulaşmakta diğer kullandığım araçlara göre çok daha zor. Bebek koltuğunu sökmek başlı başına bir işkence desem çokta abartmış olmam.
3. Dikiz aynasından bakıldığından arkaya olan hakimiyet bagajın yüksekliği sebebi çok kısıtlı olması.
4. Sürücü koltuğu baldır desteği yeterli değil, uzun yolda autopilot kullanmadığım ve aktif olarak aracı kullandığım zamanlarda rahatsızlığı daha çok hissediyorum.

Yazılım hataları:
Sanırım en çetrefilli kısım burası olacak. Her güncelleme ile bir kısmı çözülmesine rağmen yenileri de eklenmeye devam ediyor.

1. Haritada her hızlı şarj istasyonun sisteme önceden işlenmemiş. Bu sebepten dolayı navigasyon kullanılmasına rağmen aracın bataryayı ısıtmak için harekete geçmemesi sebebi ile uzayan şarj süresi sanırım en büyük yazılım hatası olarak değerlendirilebilir.
2. Tüketimi gösteren kısımda son güncelleme ile gelen kayıt işleme hatası ise tam bir komedi. Tek şarj ile araçta 350km kış koşullarında yaparken, tüketimi gösteren ekrana göre 110km yapacak şekilde yüksek enerji tüketimi görülüyor.
3. Bu donanımdan kaynaklı bir sorun fakat yazılımın güncellenmesi ile ortaya çıktığı için burada bahsetmek gerek. 2021 modellerin klasik sıkıntısı olan aracın işlemci dar boğazına girmesi. 2022 sonrası araçlarda AMD Ryzen ile bu sorun çözüldü fakat öncesinde ki araçlarda her gelen güncelleme ile yumuşak geçiş biraz daha azalıyor. Tabi bunu ben bildiğim için hissediyorum. Hem 2023 hemde 2021’i kullanan arkadaşım aradaki farkı daha bu zamana kadar hissetmedi.
4. Otopilot yol ayrımlarında bazen ani frenlemeler yapabiliyor. O bakımdan yol ayrımlarında her zaman tetikte beklemek gerek.
5. Yol kenarında bekleyen yayalar kaldırım taşından aşağıya ayaklarını uzatmaları halinde arabanın içi sanki ulusal alarm kontrol günü gibi uyarılarla şenleniyor.

Bu kadar rahatsızlıktan sonra güzel yanlarından bahsedeyim.
A - Benim oturduğum yerdeki belediyenin gece tarifesi sayesinde 400km menzil için şarj bedelim 4,20€. Bu da şehir içi bütün seyahatlerimin neredeyse bedavaya gelmesini sağlıyor.
B- Otoban sürüşünde dengeli 100-110km arasında gittiğim, tam yükle, hafif engebeli ve dışarı sıcaklığının 3 derece olduğu yolculukta çok rahat bir şekilde 340km (%95 ile başlamıştım) yapabildim. tahminim yazın 410ları zorlamaya başlayacağım. Fakat zaten aracın maksimum menzili 430km olduğundan son anlarda bu denemelerde ter dökebilirim gibi duruyor.
C- Aracın uzaktan kamera erişimi bu aralar baya skandallaşmış durumda, ki bana kalırsa olmaması gereken ve yüksek cezaların verilmesi gerekiyor. Uzaktan kamera erişimi diyorduk, bence güzel bir özellik. Özellikle arabanın içerisinde bebek oyuncaklarını unutunca direk görebiliyorum.
D- Bana kalırsa en güzel özellik uygulama üzerinden aracı ısıtıp-soğutmak. Bu her elektrikli arabada neredeyse mevcut. Fakat dışarısı eksi derecelerdeyken sıcak arabaya binmek çok güzel bir duygu.

3 aylık sonuç:
Her türlü eksisine rağmen keyifle kullanmaya devam ediyorum. Yakıt ve vergisel açıdan artıları sayesinde normal içten yanmalı bir araca geçmem için Porsche hayalimi gerçekleştirmem gerekiyor. Onun haricinde bundan sonra kolay kolay elektrikli harici araç alacağımı zannetmiyorum. Önümüzdeki sene eve güneş paneli ve kendi araç şarj istasyonumu kurduktan sonra zaten tamamen vazgeçilmez olacaktır.

**İkinci fotoğraf araç asansöründen, aynalar ile asansör arasında bir kaç cm'den fazla yer yoktu. 2021 Tesla Model 3'lerde USS, klasik park sensörü olduğu için rahat şekilde girip çıkabildim. Fakat 2022'den itibaren başlayan üretimlerden araç alacaklar park sensörünün olmadığını düşünerek bence alım kararı vermelidir. Özellikle istanbulda büyük problem olacağını düşünüyorum.
*** İlk yazıma aşağıda ki linkten ulaşabilirsiniz. https://teknoseyir.com/durum/1607081

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 20

Eylül ayında Hyundai Ioniq 5 aldım demiştim fakat teslimat süresinin 4 ay ertelenmesi sonunda Tesla Model 3 almaya karar verip, geçen hafta aldım. Bir haftalık macerayı biraz yazayım istedim.

Son 1 haftada yaklaşık 2000km yol yaptım. Uzun yolda şarj etme tahmin ettiğimden çok daha kolay ve kısa sürüyor. 800km olan uzun yolda 3 kere 15er dakikalık şarj molası ile eve vardım. Bazı yerlerde Tesla Loungleları sayesinde zaman geçirip, biraz dinlenmek çok rahat oldu.

Sürekli gittiğim süpermarket ücretsiz şarj imkanı sunduğundan şehir içi neredeyse hiç şarj derdim olmuyor. Şimdi kaldığım otelde ücretsiz şarj imkanı sunuyor ve eve dönerken neredeyse hiç şarj etmeme gerek kalmayacak. Soracaklar için şarj ücretini ve fosil yakıta göre gelen avantajın ekran görüntüsünü koydum.

Bunlar şarj macerasıydı. Bana kalırsa en büyük artı önceden telefon uygulaması ile aracı kışın ısıtma ve yazında soğutmak. Özellikle soğuklarda önceden ısıtmak büyük nimet.

Premium bağlantı özelliği içinde aylık 10€ veriyorum. Böylece sınırsız internet ile Spotify, şarj molaları içinde Netflix, Disney + ve Youtube izleme şansım oluyor. Bunun haricinde arabaya uygulamadan bağlanıp kamera ile etrafta olan bitene bakabiliyorum.

Bunlar haricinde hayatı kolaylaştıran bir sürü küçük özellikle var. Mesela arabanın anahtarını doğrusu kartını daha hiç kullanmadım. Sadece telefon ile gir çık herseyi yapabiliyorum. Araca ben binince koltuğu ve direksiyonu bana göre hazırlarken, eşim girince ona göre ayar yapıyor.

Sorular varsa yorumlara yazarsanız elimden geldiğince cevaplarım.

https://teknoseyir.com/durum/1568171

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 40

Dostlar geçen cumadan bu yana MacBook Pro 14 m1 Pro kullanıyorum. Herhalde hayatımda bu kadar rahat bir bilgisayar daha önce kullanmamıştım. Performansı bahsettikleri kadar varmış. Ne yaparsam yapayım daha fan sesini duyamadım. Üstüne pil performansı okuduğum testlerdeki gibi. 3 Gün saha projesinde hiç şarja takmadan işlerimin hepsini halledebildim. M1 gerçek anlamda devrimsel bir gelişmeymiş.

4 tane bilgisayarı kurarken stajyer IT'ci gibi hissettim. 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dostlar bi hayırlı olsun mesajınızı alırım. Dün sonunda Hyundai Ioniq 5 alımını gerçekleştirdim. Umarım bir sıkıntı olmasa Aralıkta teslim alıyorum. Alınca bir inceleme yazacağım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 26

Dostlar yeni monitör alma aşamasındayım. Bütçeyi 450€'ya kadar belirledim. Daha fazlası zorlar gibi duruyor. Önerilerinizi bekliyorum.

Kullanım şekli, gündüzleri 6 saat ofis kullanımı, 4 saat kodlama üzerine olacak. Ofis kısmında çoklu excel ve maille uğraştığımdan dolayı 2560 x 1440 minimum çözünürlük diye düşünüyorum. Üstü tabi daha iyi olacak.

Bilgisayarda MacBook Pro ve ondan dolayı USB-C ile görüntü aktarıp şarjı edecebilecek bir monitöre yöneldim. HDMI özellikle kullanma taraftarı değilim çünkü USB-C ile bağlayınca monitörde ki USB'leri de kullanabilmek istiyorum. Bulduğum ekranlar:

https://www.amazon.de/dp/B082J5RG6N/?coliid=I29IPS5REUUB7F&colid=1STMSP5QXL8T1&psc=1&ref_=lv_ov_lig_dp_it

https://www.amazon.de/dp/B081QQTQ5Z/?coliid=I2QDKGYS2P9B2P&colid=1STMSP5QXL8T1&ref_=lv_ov_lig_dp_it&th=1

https://www.amazon.de/dp/B09CGYHJ84/?coliid=I3I8NPYHZY99PM&colid=1STMSP5QXL8T1&psc=1&ref_=lv_ov_lig_dp_it

Dell P2720DC, 27 Zoll, QHD 2560 x 1440, 60 Hz, IPS entspiegelt, 16:9, 5 ms ,...

Dell P2720DC, 27 Zoll, QHD 2560 x 1440, 60 Hz, IPS entspiegelt, 16:9, 5 ms (extrem), höhenverstellbar/neigbar/drehbar, VESA, DisplayPort, USB-C, HDMI, 3 Jahre Austauschservice, schwarz/silber -...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sevgili dostlar,

Karantinada vakit geçirmek için oyun konsolu almaya karar verdim fakat ne alacağıma karar veremedim.
Bulunduğum ülkede ikinci elde Xbox One S 1TB çift kontrollü olanlar 1000-1100 lira arasında satılıyor. Bundan önce hep Playstation kullanıyordum fakat yenilik olsun diye xbox deneyebilirim.
Xbox alırsam, online olarak battlefield filan oynamak için neler yapmam gerekiyor.
Ek olarak ikinci el Playstation 4ler 1200-1300, pro modellerde 1400-1500lira arasında değişiyor.

Sizlerin önerisi nedir? Hangisini tercih edersiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 18

20 dakikalık videoda gösterilen ekipmanların değeri bir milyon dolara yakın gibi duruyor. "YouTube" yayıncılığının seviyesini göstermek için güzel bir video ortaya konmuş.

The MKBHD Gear Tour 2019!

Literally all of the gear! Shoutout to B&H for sponsoring this video! THE LINKS: RED Monstro 8K: https://bhpho.to/2FV6hYC Sigma 24-35 Cine: https://bhpho.to/...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

En son konuşulan vergi konusu, tüm Dünya'da Netflix vergisi olarak geçiyor. Makale biraz teknik ve temel dayanaklarını belirtmek zorunda olduğu için bazı raporlara dayanıyor. Fakat raporları okumamış olanlar içinde anlam ifade edecektir. @paralelport okumanızı öneririm.

The Rise Of The Netflix Tax

This special Tax-News.com feature discusses the emergence of so-called
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  @salihcln İngilizcemiz yetmiyor 🙁
  Google translate

  Sonuç

  "Netflix vergileri" şimdiye kadar sadece çok az sayıda ülkeyi etkiliyor ancak listenin uzunluğu artacak gibi görünüyor. İnternet üzerinden mal ve hizmet tedarikçileri, işyerinde bu yeni gereksinimleri göz önüne alacak ve şu anda bir bölgeden diğerine farklılık arz eden kayıt eşiklerine ve özellikle yeni KDV mevzuatının kapsamına dikkat edecekler. Tutuklanıp yakalanmadığının tespiti için düzenlemeler.

  Bu koşullar altında - ve bu tür başka vergi önlemlerinin önümüzdeki aylarda ve yıllarda ilan edilebileceği düşünülürse - uluslararası dijital mal ve hizmet tedarikçileri üzerindeki vergilere uyumluluk yükünün artması ve hükümetlerin taahhütleri sorgulanması kaçınılmaz görünüyor Bu vergilerin tarafsız, etkili ve etkili olmasını sağlamak. Tabii ki, dijital tedarikçilerin, Ottawa Çerçevesinin hükümetleri e-ticaretin gelişmesine elverişli bir mali iklim sağlama çağrısı ile çelişkili olan, bu vergi önlemleri ile topraklara tedarik etmeyi durdurmayı tercih edebileceği de mümkündür. Bununla birlikte, bu tür vergi düzenlemeleri istisna yerine norm haline gelirse, belki de dijital tedarikçilerin bunları kabul etmekten başka seçeneği olmayacaktır

 • Paralelport @paralelport

  Maalesef halen yoğunum, ping için teşekkürler. Ne zaman okuyabilirim bilmiyorum ama Evernote'a yılbaşında şu linki kaydetmiştim, herhalde aynı süreci ele alıyor:
  http://www.cbc.ca/news/politics/sales-tax-netflix-bell-rogers-digital-melanie-joly-bill-morneau-internet-1.3937955