Tesla Model 3 ile üç ay güncellemesi

Başlıkta da belirttiğim gibi model 3'ü alalı üç ayı doldurdum. Bu arada 6500km yol almış oldum. Tasarım ve yazılım hataları sebebiyle sürüşü keyifsizleştiren özelliklerini de böylece daha net görmüş oldum.

Öncelikle tasarım hatalarından bahsedeyim:

1. Silecek suyu haznesinin ve sileceklerin ısıtmalı olmaması. İçten yanmalı motor olmadığından dolayı sileceklere doğru gelen herhangi bir ısı bulunmuyor. Bu sebepten dolayı araç park halindeyken eğer silecek suyunun çıkış yerinde kar veya nemden dolayı su bulunması ve bunun donması halinde silecekler çalışmıyor. Silecek memesinin bir şekilde ısınmasını elle sağlamak gerekiyor. Bunu -15lerde otobanda Alplerin arasında sürüş yaparken fark etmek hoş olmadı.
2. Arka koltuk ISOFIX’lerinin pozisyonu arka koltuğu bir anda tek kişilik hale getiriyor. Isofix bağlantısına ulaşmakta diğer kullandığım araçlara göre çok daha zor. Bebek koltuğunu sökmek başlı başına bir işkence desem çokta abartmış olmam.
3. Dikiz aynasından bakıldığından arkaya olan hakimiyet bagajın yüksekliği sebebi çok kısıtlı olması.
4. Sürücü koltuğu baldır desteği yeterli değil, uzun yolda autopilot kullanmadığım ve aktif olarak aracı kullandığım zamanlarda rahatsızlığı daha çok hissediyorum.

Yazılım hataları:
Sanırım en çetrefilli kısım burası olacak. Her güncelleme ile bir kısmı çözülmesine rağmen yenileri de eklenmeye devam ediyor.

1. Haritada her hızlı şarj istasyonun sisteme önceden işlenmemiş. Bu sebepten dolayı navigasyon kullanılmasına rağmen aracın bataryayı ısıtmak için harekete geçmemesi sebebi ile uzayan şarj süresi sanırım en büyük yazılım hatası olarak değerlendirilebilir.
2. Tüketimi gösteren kısımda son güncelleme ile gelen kayıt işleme hatası ise tam bir komedi. Tek şarj ile araçta 350km kış koşullarında yaparken, tüketimi gösteren ekrana göre 110km yapacak şekilde yüksek enerji tüketimi görülüyor.
3. Bu donanımdan kaynaklı bir sorun fakat yazılımın güncellenmesi ile ortaya çıktığı için burada bahsetmek gerek. 2021 modellerin klasik sıkıntısı olan aracın işlemci dar boğazına girmesi. 2022 sonrası araçlarda AMD Ryzen ile bu sorun çözüldü fakat öncesinde ki araçlarda her gelen güncelleme ile yumuşak geçiş biraz daha azalıyor. Tabi bunu ben bildiğim için hissediyorum. Hem 2023 hemde 2021’i kullanan arkadaşım aradaki farkı daha bu zamana kadar hissetmedi.
4. Otopilot yol ayrımlarında bazen ani frenlemeler yapabiliyor. O bakımdan yol ayrımlarında her zaman tetikte beklemek gerek.
5. Yol kenarında bekleyen yayalar kaldırım taşından aşağıya ayaklarını uzatmaları halinde arabanın içi sanki ulusal alarm kontrol günü gibi uyarılarla şenleniyor.

Bu kadar rahatsızlıktan sonra güzel yanlarından bahsedeyim.
A - Benim oturduğum yerdeki belediyenin gece tarifesi sayesinde 400km menzil için şarj bedelim 4,20€. Bu da şehir içi bütün seyahatlerimin neredeyse bedavaya gelmesini sağlıyor.
B- Otoban sürüşünde dengeli 100-110km arasında gittiğim, tam yükle, hafif engebeli ve dışarı sıcaklığının 3 derece olduğu yolculukta çok rahat bir şekilde 340km (%95 ile başlamıştım) yapabildim. tahminim yazın 410ları zorlamaya başlayacağım. Fakat zaten aracın maksimum menzili 430km olduğundan son anlarda bu denemelerde ter dökebilirim gibi duruyor.
C- Aracın uzaktan kamera erişimi bu aralar baya skandallaşmış durumda, ki bana kalırsa olmaması gereken ve yüksek cezaların verilmesi gerekiyor. Uzaktan kamera erişimi diyorduk, bence güzel bir özellik. Özellikle arabanın içerisinde bebek oyuncaklarını unutunca direk görebiliyorum.
D- Bana kalırsa en güzel özellik uygulama üzerinden aracı ısıtıp-soğutmak. Bu her elektrikli arabada neredeyse mevcut. Fakat dışarısı eksi derecelerdeyken sıcak arabaya binmek çok güzel bir duygu.

3 aylık sonuç:
Her türlü eksisine rağmen keyifle kullanmaya devam ediyorum. Yakıt ve vergisel açıdan artıları sayesinde normal içten yanmalı bir araca geçmem için Porsche hayalimi gerçekleştirmem gerekiyor. Onun haricinde bundan sonra kolay kolay elektrikli harici araç alacağımı zannetmiyorum. Önümüzdeki sene eve güneş paneli ve kendi araç şarj istasyonumu kurduktan sonra zaten tamamen vazgeçilmez olacaktır.

**İkinci fotoğraf araç asansöründen, aynalar ile asansör arasında bir kaç cm'den fazla yer yoktu. 2021 Tesla Model 3'lerde USS, klasik park sensörü olduğu için rahat şekilde girip çıkabildim. Fakat 2022'den itibaren başlayan üretimlerden araç alacaklar park sensörünün olmadığını düşünerek bence alım kararı vermelidir. Özellikle istanbulda büyük problem olacağını düşünüyorum.
*** İlk yazıma aşağıda ki linkten ulaşabilirsiniz. https://teknoseyir.com/durum/1607081

BeğenFavori PaylaşYorum yap