Düzenleme: @leventp nin yorumu üzerine linkleri kaldırıyorum ve kimseyle paylaşmayacağım

Teknoseyir'deki bütün gönderileri MongoDB'ye kaydettim. Aşağıdaki linkten MongoDB Dump'ına ulaşabilirsiniz. 1.7 GB sadece gönderilerin yazı hali tutuyor. Resimler yok şimdilik. Site kapanana kadar her gece saat 5'te yedeği güncelleyeceğim. Gönderileri görmek ve arama yapmak için bir ara yüz yapmak isteyen olursa yardımcı olurum.

Edit: @qubit @kritikkutle ve @seac yorumlarda isteyenlerin mesajlarını siilebilmesi konusundan bahsetmiş. Konuyla ilgili bir çalışma yapmaya çalışacağım. Hiç düşünmediğim bir şeydi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 45
 • Nasılsın Levent Abi? @iyidirmuratsenisormali

  2012 yılında üye olmuş ama şimdi hiç bakmayan adama da ulaşıp sorman lazım. Soramayacağın için bu içeriği çalıp bir yerde yayımlama lütfen.

  • ömer akgül @tuhalf

   Internet Archive tek tek herkese ulaşıp soruyor mu? Talep gelirse siliyor yani. Ben de talep gelirse silerim. Sonuç olarak o kişi burada paylaşımı yaparken o paylaşımın site kapanana kadar burada kalacağını bilerek paylaştı. İnternet tarihinde çok önemli konuşmaların, paylaşımların kaydını tutmak, o kişi rızam yok diye bildirmediği sürece neden sorun olsun ki? Mesela sen Bitcoin ile pizza alan adamın forum paylaşımlarını hikayeleştirmek için o adamı bulup izin almak zorunda mısın? Herkese açık bi ortamda paylaşılan bişey. Dediğiniz gibi olsa tarih dediğimiz şey silinir gider

  • oniki @oniki

   @qubit Öncelikle burada iyi niyetli ve ticari olmayan bir olay var, onu bir kenara koyalım.

   Teknik olarak internette herkese açık bilgileri herhangi birisi TS üzerinden kişsel olarak indirebilir, hiç reklam vs. de görmez, üstelik sunucu masrafı TSye olur. Burada kullanıcıya bu konuda bir yardım var, kaynak kodları açık, veritabanı dağıtılmasa bile herkes bu veritabanını kendi bilgisayarına TS üzerinden indirebilir - o zaman bir problem yok, var mı? (TSye ekstra masraf var sadece tabi onun sponsoru var sorun değil 🙂 ).

   Buna rağmen, eğer TS yani LP bu işe herhangibir nedenle karşı çıkarsa, veritabanını dağıtmak ahlaki (ve bir olasılık legal) olmaz. (Veritabanını TS üzerinden kişisel olarak indiren kodları, programı paylaşmak her durumda legal ve ahlakidir).

   LPye rağmen veritabanını dağıtmak isterseniz, doğru, o zaman yazarlardan (ki kim oldukları belli değil ve baştan beri anonimlik olduğu için kesin olarak bulunması imkansız) izin alınması gerekir.

   Kişilerin tek tek 'benim iznim yokken paylaşımlarım dağıtılıyor' itirazı geçersiz ve saçma çünkü önce o paylaşımların sahibi olduklarını ispat yükümlülükleri var, onu da yapamazlar. TS Sosyal'in tek hak sahibi TSdir, net.

   LP ne kadar 'bu verilerin sahibi sizsiniz' dese de bunun TS olarak kendi isteğiyle, hesaba giriş yapan kişiye o hesabın mesajlarını silme, hesabı kapatma hakkı vermesi dışında gerçek bir anlamı yok.

 • Cihangir @chngr

  Bu gizlilik olayına niye takılmış millet. Burası instagram yada twitter değil ki şahsi verilerimiz olsun. Maksimum benim gördüğüm özel şeyler kedi, doğa, sistem fotoğrafları. Ki adam sadece yazıları çektim diyor. Zaten risk taşıyacak mesajları gamsız siliyordu. Yani başta yazarken public bir yere birley yazdığımızın farkında olmalıydık. Webscraping işininde suç olduğunu düşünmüyorum şahsen. Gptler nelerle eğitildi kim bilir kim dava açıyor.

 • Ufkabakan @ufkabakan

  DB yi incelemedim ama yazarların nick name info kaydıda varsa süper iş, elinize sağlık.

 • LP0 @leventp

  Bu yaptığınız bir çok açıdan yanlış bir şey. Canlı yayında açıkça ve samimiyetle, mesajları bizim değil, sizin olarak gördüğümüzü, bu nedenle de mesajların başka siteye verilmesinin vs. söz konusu olmayacağını söyledim. Böyle söylememişim gibi siteyi "scrape" yaparak mesajları topluyorsunuz, daha net konuşmak gerekirse çalıyorsunuz. Sunucuda oluşturduğunuz yük ve trafiğe hiç girmiyorum.

  "Ama bunlar public" falan diye anlatmayın bana, mesajlar public ama buraya public. Mesaj sahibi buradaki mesajını istediği gibi siler, değiştirir. Sizin elinizdeki mesajlara nasıl ulaşacak?

  Neyse, yazdığınız scraper her neyse belirleyip .htaccess dosyasıyla falan web sunucudan engelleyecek halim yok şu anda, yıllardır bu işlerle uğraşmadığım için bilgim de yetmeyebilir. Dolayısıyla şunu söylemeye mecburum, eğer buradan topladığınız mesajları başka bir sitede yayınlamaya kalkarsanız, sizi dava etmek zorunda kalırım. TeknoSeyir'e zarar verdiğiniz vs. için değil, başka insanların TeknoSeyir'e yolladıkları mesajları rızaları olmadan başka platforma taşıdığınız için.

  Bu mesajla, nedenlerini açıklayarak "yapmayın" diyorum. Dinleyip dinlememek sizin bileceğiniz iş.

  Saygılarla, LP

  • oniki @oniki

   Mesajları başka siteye vermiyorsunuz ama şirket, site el değiştirince buna tamam diyorsunuz (insanlar sadece şirket ya da domain adına mı yolladılar mesajlarını?) 😀 Bu biraz reklam engelleyici tartışmasına da benziyor... Tümüyle iyi niyetle yapılan, ticari olmayan bir işe hırsızlık diye bakmanız, dava ederim demeniz üzücü. Bu sitenin içeriği sizindir, başka yerde yayınlanırsa dava etmek hakkınızdır, bu kadar sert ve soğuk bir cevaba gerek yoktu.

  • ömer akgül @tuhalf

   @leventp Sizin yorumunuzu çok merak ediyordum. Bahsettiğiniz yayını izlememiştim. Fikirlerinize saygım sonsuz. Hiçbir yerde paylaşmayacağım ve linkleri kaldırıyorum. Siteye minimum yük binmesi için elimden geleni yapmaya çalıştım. Ayrıca kullandığım yöntem scraping değil yani siteye oluşturduğum trafik gerçekten küçük denebilecek bir trafik. Böyle düşündüğünüzü bilseydim hiç girmezdim bu işe. Özür dilerim, iyi forumlar.

  • deepL @deepl

   On yıllar önce, dial up döneminde news serverlarının mesajlarını yedeklerdik. Hala birilerinin arşivinde bulunur. Oradaki hiç kimse (kullanıcılar) ortalığa yazdığım iki cümle bi yerlerde arşivlenecek diye ağlamadı. Yıllar geçti şimdi çoğu insan o arşivi biri yayınlasa da neler yazmışız, dönemin gündemi, hali, genel görüşü nasıldı hatırlasak, bir mazi turu atsak, eski ben neler yazmış bir görsek diye can atıyor. Anlayacağınız bu "yazı duvarı" kimsenin umrunda değil, parasal bir değeri de yok. Oluşturulan arşiv adı üzerinde bir arşiv. Tozlu kutularda bulduğumuz 20 yıllık bir dergi gibi düşünün. Öyle bir bakarsınız, maziyi hatırlayıp hayatınıza devam edersiniz.

  • Hybrid @hybrid

   Siteyi sileceğim dedikten sonra üyelere mesajlarını yedekleme hakkı sunmaz iseniz üyelerde böyle yöntemlere girişmesi normal. Size göre burası o kadar değerli olmayabilir ama bazıları için değerli. Benim için ileride ne yaptığımı neleri beğendiğimi görmek bu yaşlarda neler düşündüğümü gösterdiği için değerli olur. Buranın komple silinecek olması ondan dolayı canımı sıkıyor. Arkadaşın yaptığını bende yapmayı istiyordum yedeklemek için ileride bakmama fırsat olsun diye ama bütün bir siteyi indirmek bana yanlış geldiğinden girişmedim.

Arşivci arkadaşlar Teknoseyirin Önemli serilerinin Archive.org yedeklerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

https://archive.org/details/tozlu-raflar (Kendi Uploadım)
https://archive.org/details/ts-gundem (tsopenteam)
https://archive.org/details/ts-bilim (tsopenteam)

https://teknoseyir.com/durum/1597378

#TSv3

Tozlu Raflar 2011-2022 : Teknoseyir : Free Download, Borrow, and Streaming :...

Teknoseyir'in 2011-2022 arasında yayınladığı tüm Tozlu Raflar bölümlerinin arşivi.Aşağıdaki playlistten...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

TurHiLL Live USB 2024 (#LiveCD)

TurHiLL Live USB 2024

TurHiLL Blog Sitesi

Senelerdir kendi kullanımım için yaptığım ve çeşitli programlarında kullanıldığı Live USB belleği kullanıyorum. İnternet hızları arttığı için daha kolay paylaşılabilir oldu.

Böylece arkadaşıma eşe dosta link atıp paylaşıyordum. Fakat TS ailesi içinde paylaşmaya aşlamam belirli bir düzene kavuşmamı sağladı. Bir çok insana ulaşan bu son sürüm Live USB eski adı live cd idi, kolaylıkla windows makinelerine müdahale etmesi, zararlıları silmesi veya dosya kurtarması için kullanıldı. Profesyonel veya amatör bilgisayarla haşir neşir olan insanların çokça kullandığı bu son sürüm TurHiLL Live USB 2024 sürümü indirilebilir durumdadır.

İçerikte neler var?

Şöyle ki live usb sistemine Portabbleapps başlatıcısını ekledim. Zaman zaman güncelleniyor. iso dosyasını usb ye açtıktan sonra dana dizinde ki star.exe uygulamasını açın ve istediğiniz programları ekleyin. Ve kapatın menüyü. Biraz bekleyin ki rem de ki değişiklikler USB de güncellensin. Ayrıca yine ana dizinde ki YARDIM MERKEZİ klasörüne göz atmayı da unutmayın.

Bir çok program ekledim. Ayıca sitede ki güncelleme merkezinden ayarladığım firefox portable yazılımı indirin. Ve PortableApps klasörüne kopyalayın rar içeriğini. Ana sistemde Firefox açık olmasın. Cachesini rem de konumlandırdığım için çok seri çalışacaktır Firefox.

 

Google Driver: https://bit.ly/turhillliveusb2024  (2.65GB)

MediaFire:  https://bit.ly/mediafireliveusb  (2.65GB)

MD5: 82B0F0993EA8B2C42E2187C054A12D96

SHA1: 76ECDDBBF6A5F79041F67EE3C6FB515C689EBE91

 

İyi günler.

01-01-2023 00:01

@awsalli @massive-attack @awsalli @peace @kortex @72pinedoram @ademalp @hegemen @mr-bell @mhcycle @burakadagun @huseyinekrem @iboocum @wallace @aliud @izzetdemir @gurveer-ponce @aponshell @orcun @l0st @jabbathehutt  @ad33p @another @thundermack @seckyn @srkndmrgl @huseyinekrem @karflake1

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Huawei Watch Fit 2 Akıllı Saat İncelemesi

Huawei'nin Watch Fit saatleri, Watch Fit 2 ile güncellendi. Bu defa ürün 'band' yerine daha çok saat formatında.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 17

Ders: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası
Konu: Analitik Bilanço Genel Bakış (Başlangıç Düzeyi)

Herkes net rezervi okuyor veya birisinde duyuyor. Peki bu Net Rezerv nasıl bulunuyor? M.B. Analitik bilançosundaki kalemleri hem açıklayalım hem de net rezervleri nasıl bakıldığını herkese anlatmış olalım. Ekonomik analiz yapmak istiyorsak Merkez Bankası Analitik Bilançosunu anlamamız gerekiyor.

Kısaltma Listesi
- YP: Yabancı Para
- MB: Merkez Bankası
- DİBS: Devlet İç Borçlanma Senetleri
- ZK: Zorunlu Karşılık - Bu para politikası aracı olarak kullanılabilir. İleride bunu hakkında yazı paylaşacağım.
- MBP: Merkez Bankası Parası
- APİ: Açık Piyasa İşlemleri

Analitik bilançonun aktifi “Dış Varlıklar”, “İç Varlıklar” ve “Değerleme Hesabı” olmak üzere üç ana kalemden oluşmaktadır
> Dış Varlıklar: Merkez Bankasının elinde bulundurduğu kaynaklardır. Dış varlıkların yaklaşık %98'i bizim BRÜT döviz rezervi gösterir.
-Altın, Yabancı para banknotları (kâğıt paraları), yabancı para depo ve menkul kıymetleri
> İç Varlıklar: MB'nin alacaklarını gösteriyor.
- Kimden? Hazine ve Bankalardan
- Neyi gösteriyor artış olduğunda? Para politikasında gevşeme olduğunu gösterir. Hazine Borçları, Hazine DİBS verip, MB'ndan borçlandığı anlamına gelir. Bunun yükselmesi MB para bastığını gösterir. (Analizin yapmıyoruz hemen bilançoya baktığınız da abooww demeyin biraz sakin onlara ilerde bahsedeceğiz)
> Değerleme Hesabı: Merkez Bankası kar veya zararını bu kalem gösteriyor.

Analitik bilançonun pasifi “Toplam Döviz Yükümlülükleri” ve “Merkez Bankası Parası” olmak üzere iki ana kalemden oluşmaktadır.
> Toplam Döviz Yükümlülükleri: MB'nın döviz cinsinden borçlarını gösteriyor. Yurt içi veya Yurt dışı olarak ayrılır. Merkez Bankasınının döviz borçlarının büyük kısmını nereden olduğuna bakmamız gerekiyor. Yurtiçine olan döviz borçları Hazine'nin tuttuğu döviz mevduatı ve ZK ile tutmak zorunda olduğu döviz hesabıdır.
> Dış Yükümlülükler: Merkez Bankasının dışarıdan aldığı borçları gösterir.
> İç Yükümlülükler: Bu kalem önemlidir ülkedeki döviz gösterir. Bunun artması demek ülke'de dolarizasyonun olduğunu gösterir ve kötü bir olaydır.
> Merkez Bankası Parası: TCMB'nin TL cinsinden toplam yükümlülüklerini gösterir. APİ Yapmak için yaptığı operasyonlardan ortaya çıkan TL borçlarıdır.
- MBP= Rezerv Para + Açık Piyasa İşlemleri + Kamu Mevduatı
> Rezerv Para: Bu MB'nın piyasalardaki TL olan yükümlülüğünü (MB'nın piyasaya olan borcunu) gösterir Emisyon, TCMB’nin bankacılık kesimine olan TL yükümlülüğü (TL zorunlu karşılıklar ve bankalar serbest mevduatı), fon hesapları ve banka dışı kesimin mevduatından oluşmakta ve piyasalara olan cari yükümlülüğü göstermektedir.
- Rezerv Para = Emisyon + Bankaların Mevduatı + Fon Hesapları + Banka Dışı Mevduat
> Emisyon: dolaşımdaki paradır. Tedavül'de banknot miktarını gösterir.
> Banka Mevduatı: Bankaların MB'da tuttuğu TL cinsinden paradır.
> Açık Piyasa İşlemleri (APİ): Merkez Bankası piyasaya likidite verdiğinde yani piyasadan alacaklı olduğunda bu kalem eksi, piyasadan fon emdiği zaman da yani piyasaya borçlu olduğunda artı yönde değişmektedir.
> Kamu Mevduatı: Kamunun MB'da tutuğu toplam mevduatı gösterir.
> Parasal Taban: Rezerv Para + APİ
MBP = Parasal Taban + Kamu Mevduatı

Analitik Bilanço bu kadar değil, alt kalemlerin hepsini yazmadım. Sadece bilanço kalemlerinin temel kavramlarını yazdım. İleri ki yazılar da daha da ayrıntılara gireceğim. Şimdilik bu kadarı yeter 😀

> Net Rezervler
A. Brüt Rezevler
B. Dış Yükümlülükler
C. İç Yükümlülükler
D. Swap
Net Rezerv = Brüt Rezervler - İç Yükümlülükler (A-C)
Swap Hariç Net Rezervler = Brüt Rezervler - İç Yükümlülükler - Swap (A-C-D)
> Döviz rezervi = (Dış varlıklar - Toplam döviz yükümlülükleri) / Günün döviz kuru.

-TCMB Analitik Bilanço: https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/TR/TCMB+TR/Main+Menu/Istatistikler/TCMB+Analitik+Bilanco/
--Swaplar Pozisyonlarına buradan bakabilirsiniz: https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/TR/TCMB+TR/Main+Menu/Istatistikler/Odemeler+Dengesi+ve+Ilgili+Istatistikler (Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi )
---ZK: https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/TR/TCMB+TR/Main+Menu/Temel+Faaliyetler/Para+Politikasi/Zorunlu+Karsilik+Oranlari/

#HaftalıkBorsaDeğerlendirmesi
#HaftalıkFinansalOkuryazarlık

TCMB - TCMB Analitik Bilanço

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, ülkemizde para ve kur politikalarının yönetilmesinden sorumlu kurumdur. Merkez Bankasının temel amacı fiyat istikrarını sağlamaktır.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

faydalı bir eser. hangi amd anakart vrm bazında kaç amper kaldırabiliyor listesi.

https://linustechtips.com/topic/1137619-motherboard-vrm-tier-list-v2-currently-amd-only/

Motherboard VRM Tier List v2 (currently AMD only)

Credit to: @LukeSavenije The following list is based on facts, ranked on power delivery and known problems. The list will include boards that support CPU overclocking available at retail from...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Edifier X600

Merhabalar Teknoseyir sakinleri. Bazılarınızın bildiği üzere bu hesabı yeni aldım. İlk hesabımda bu ürünü incelemiştim. Güzel tepkiler almıştım. Cihazdan o kadar memnunum ki ona üşenmeyip 2. bir inceleme yazmayı çok görmedim. Öncelikle bu ürünü almak nereden aklıma esti ondan bahsetmek gerek. Ben notebook kullanıcısıyım. Ve çok nadiren cihazı mobil kullanıyorum. Yani masaya bağımlı bir notebook. O yüzden alacağım sistemin taşınabilir olması hiç mi hiç önemli değildi. Ben zaten biraz da büyük abi bir sistem bakıyordum. Ama bütçem belirliydi baya bir azdı. Daha önce Edifier S530D kullanıcısıydım. O cihazı aldığımda ve ilk bilgisayara bağladığımda aldığım o şiddetli sesi ve bassın içinizde hissettirmesini hatırlıyorum da cidden #Edifier markasına o an aşık olmuştum zaten. Bu sebeple hiç logitechmiş cretiveymiş öyle markalara bakmadım bile. Direk Edifierin ürünlerini araştırdım. Kesinlikle 2.1 bir sistem arıyordum. Bir kaç şartım vardı elbet ararken. Bunlar
-Fiyatı 200 Tl yi aşmayacak
-2.1 bir sistem olacak ve bass performansı iyi olacak.
-Tweeter sürücüleri olacak s530d deki gibi ve kaliteli temiz tizler verebilecek.
-Ses çıkış gücünün çok olmasına gerek yok s530d 150 Wattı toplam rms gücü olarak. O ses şiddeti apartmanda çekilecek gibi değil, aldığınız gücün yarısını kullanamıyorsunuz bile o yüzden o kadar yüksek değerlere çıkmayı gerek duymadım en fazla 50 watt yeterliydi.
-Gerçek rms değerleri olmalıydı. Thd yi fullleyip şişirme rms değerleri veren bir sisteme bakamazdım bile. (Logitechin en çok sevdiği şey)
-Uzaktan kumandası olmalı ve rahatça kontrol edebilmeliydim.

Her neyse biraz araştırdım baktım n11 de 105 tl ye Edifier markalı bir 2.1 var. İyice araştırdım sistemi, cihaz kumandasının olmaması haricinde hep iyi yorum almış herkesten. Hatta #Shifdelete de saçma sapan bir incelemesini bile yapılmış, gülerek izledim ama sistem hoşuma gitmişti artık. Ne kaybederim diyerek aldım. Cihaz bir çok isteğimi karşılıyordu zaten. Teknik özelliklerini yazmak gerekirse:

-Uydu kabini ölçüleri 241mm x 229mm x 279mm (Mdf ahşap kasa Ön taraf Plastik)
-Subwoofer Kabini Ölçüleri 91mm x 202mm x 141mm (Mdf ahşap kaplama ses paneli plastik)

-Sürücüler
Subwoofer Sürücüsü 17.78 Cm kalın yanaklı alimünyum bobinli 4 Ohmluk Daire Hoparlör.
Midrange Sürücüsü 7.62 Cm lik ince yanaklı bobin korumalı karton bobinli 4 Ohmuluk Daire hoparlör
Tweeter Sürücüsü 20 mm lik Pv hücresel Kubbe tweeter sürücüsü (Ohm değeri bilinmiyor)

-Güç Çıkışları
Uydular 2X10 Watt (Thd%10)
Subwoofer 20 Watt (Thd%10)

-Frenkans Tepkileri
Uydular 190 Hz - 20000 Hz (20 Khz)
Subwwofer 20 Hz - 170 Hz

-Giriş Hassasiyeti
Uydular 420 mV (50 mV artı-eksi)
Subwoofer 60 mV (10 mV artı-eksi)

-Giriş Direnci 10K Ohm

Ağırlık 7.30 Kilogram.

Evet teknik detaylardan da görebildiğiniz üzere ürün baya aradığım ürün gibi gözüküyor. Edifier Teknik detay verme konusunda ve gerçek rms değerleri vermesi konusunda zaten başarılı bir firma. S530d deki tecrübemden yola çıkarak pişman olmayacağımı anlamıştım zaten.

Ürün eve geldi kutusu baya bir büyüktü açıkçası cihaz beklediğimden daha büyük çıktı. Subwoofer bu fiyattaki bir sistem için çok büyük ve kaliteli duruyordu. Tamamen ahşap kaplı olduğunu görünce insan bir mutlu oluyor ciddden. Uydular da aynı şekilde ilk elinize aldığınızda kesinlikle ucuz kalitesiz hissettirmiyor. Tek sıkıntı tasarımlarında. Çok basit duruyor tasarımları aşırı sade bir tasarımı var bu ürünün. Sanki 80'lerden kalmış gibi bir hali var. Ben açıkçası tasarıma takan biri değilim sesi kaliteli olsun da gerisi önemli değildi.

Cihazı ilk taktım bilgisayara güzel bir parça açtım ama cihaz dağınık duruyor herhangi bir konumlandırma yapmadım. Sesi %50 ye kadar açtım tamam dedim hemen onayını vereyim de satıcı da kazansın. Ses şiddeti benden tam puan aldı bir kere. Sesi biraz daha açtım artık yeter dedim sesi %90 civarına dahi getirdiğimde seste en ufak çatlama olamayınca beni aşırı mutlu etti. Bunun en büyük sebebi düşük thd değeri ve buna bağlı gerçek rms değerleri. Edifier bu konuda çok disiplinli rakipleri gibi şişirmiyor rms değerlerini. Misal bu fiyat aralığında bir Logitech 2.1 alın açın sesi %90 lara kadar iğrenirsiniz o sesten aşırı rahatsız eder sizi. Kuru gürültü patlama çatlama yapar başka bir şey yapmaz. Edifier sesi %10 iken nasıl kaliteli veriyorsa sesi %90 dayken de öyle.

Daha sonra sistemi odama getirdim konumlandırmasına yapacağım artık. Odam ufaktır. Tam olarak anlamıyorum bu metre kare işlerinden ama şöyle söylüyeyim bir tarafı 6 bilemedin 7 metreyse diğer tarafı 4-5 metre dikdörtgen bir oda. Ona göre bir konumlandırma yaptım elbet. Bu işlerle ilgilenenler bilirler ki subwooferlar en iyi performanslarını odaların köşe noktalarında duvara yakın yerlerde varsa bass portu duvara dönük şekilde verirler. Eğer cihazı bu şekilde kullanmazsanız aldığınız bass performansı kulağınızı doyurmayabilir. Ben buna uygun olarak bir konumlandırma yaptım. Ne yazık ki üründe bir kaç değişikliğe gitmek zorunda kaldım. Birincisi cihazın aux kablosu kısa. Ben internetten kaliteli 3 metrelik bir kablo aldım. Ve sol uydunun kablosuna müdahele ederek yaklaşık yarım metre daha uzattım. Uydular ise kulaklarıma bakacak şekilde aralarında yaklaşık 50-60 cm olarak bilgisayarımın önünde bulunuyorlar. Ne yazık ki Ayak vs alamadım bu yüzden tabure üzerinde duruyorlar. Bu arada uydularda duvara asma imkanı var bunu da belirtmek gerek.

Gelelim cihazdaki kontrollere. Öyle çok bir kontrol imkanı yok cihazın. Tüm kontroller subwooferın yan panelinden yapılıyor. Ayrıca giriş ve çıkışlar da burada bulunuyor. En üstte kaliteli bir potansiyometrenin kullanıldığı ses şiddeti ayarı bulunuyor. Aynı ayar tuşu bir altta daha var. O da subwooferın ses şiddetini ayarlamaya yarıyor. Bir allta ise uyduların streo rca çıkışı bulunuyor. Benden birinci eksisini buradan alıyor bu sistem. Keşke açık kablo sistemi kullansalardı. Bir altında 3.5 mm aux girişi bulunuyor. Cihazda başka ses giriş imkanı yok.

Amfiye gelirsek açıkcası söküp hangi entegreleri kullanıyor görmedim. Fakat gördüğüm bir şey var. Baya büyük bir soğutma kullanılıyor entegrelerde. 3 Tane entegre bulunuyor. Anlayacağınız her kanal için ayrı bir entegre buluyor. Tek entegreli saçma sapan çin işi 2.1 ler de gördü bu gözler o yüzden önem veriyorum. Amfi subwooferın içinde bulunuyor. Yanlış bilmiyorsam "D" sınıfı bir amfi. Cihaz adaptör ile çalışmıyor. Subwooferın içerisinde büyük bir transistör bulunuyor amfiyi beslemek için. Ayrıca subwooferın içinde kalın büyük bir tam olarak elyaf mı bilmem ama ona yakın bir malzeme bulunuyor. Bu da ses patlamalarını çatlamalırını subwoofer yönünden bir nebze azaltıyor.

Ne yazıkki uydularda vida bulunumuyor. Valla bulunuyorsa da ben bulamadım. O yüzden hiç sökemedim. Ama uydular bu fiyat aralığından beklenebilceği üzere crossever içermiyor. Bunun eskikliğini ilerleyen saatlerde anlatacağım. Uydu kabloları yanılmıyorsam 2 metre kadar olması lazım. Ve ne yazık ki rca tipinde. Yani isteidğiniz kabloyu takamıyorsunuz cihaza.

Geldik en önemli konuya "SES KALİTESİ":
Şimdi burada anlatacaklarım çoğunuzun bildiği üzere kişisel konular. Ama baz konular herkes tarafından genelde aynı yorumu alır. Bunlar net temiz ses boğuk ses çok tiz çok bass ses gibi.

Öncelikle ürünle elimden geldiğince uzun süredir her türden müzik dinledim. Kopuzla çalınmış türküler bile dinledim. Size şunu söylüyebilrim ki bu ürün oyun için üretilmiş Edifier'e göre fakat asıl işi kesinlikle müzik. Cihazı dediğim ve fotoğrafta attığım şekilde konumlandırsanız ve odanız aşırı büyük değil ise her müzikten keyif almaya başlıyorsunuz. En başta subwooferın verdiği sesten bahsetmek istiyorum:

-Dediğim şekilde konumlandırılırsa 40-120 hertz frenkans bandında çok güzel sesler alıyorsunuz. Ses şiddeti ise odanızın boyutuna bağlı olarak %40-60 seviyelerine geldiğinde içinizde hissediyorsunuz artık. Evde kumaş kaplı eşyalar, evin tüm kapıları hatta subwooferın tam yanındaki duvar baya baya titremeye başlıyor. Komşularla mahkemelik olmak istemiyorsanız altına kesinlikle ben gibi kalın bir örtü koymalısınız yoksa aşağıdan çok şikayet gelebilir. Frenkans yükseldikçe titremeler artıyor ses fiziği gereği. Dediğim gibi bu frenkanslarda çok güzel ses alıyorsunuz. Fakat frenkans 40 ın altına indin mi artık bazı şeyler değişiyor. Sürücü kalın yanaklı buna izin vermesi gerekir. Fakat nedense o sesleri verirken yoruluyor subwoofer. Azalmaya başlıyor ses şiddeti ve o hayvani basslar. Bu konuda Logitech gerçekten başarılı fakat Edifier daha çok orta frenkanslı basslarda başarılı. Özellikle baterinin önde olduğu şarkılar dinliyorsanız kick diye tabir edilen büyük davulun seslerini içinizde hissedeceksiniz emin olun. Bass gitarın seslerini de dengeli bir şekilde verebiliyor bu tip şarkılarda ki genellikle Rock ve türevleri oluyor bu şarkılar. Subwooferın sevmediği müzik tipleri aşırı derin basslar içeren (20-30 hertz) şarkılar ki bunlar genelde böyle özellikle bi yerleri sallamak için yapılmış olan şarkılardır. Yanlışda anlaşılmasın cihaz bu frenkanslarda inebiliyor hatta bass şiddetinin arttırsanız baya baya gümbür gümbür dalıyor sağa sola ama biraz daha üst frenkanslarda daha canlı bir performans sergiliyor. Bu olay sanırım biraz da bass portu ile ilgili cihazda kabinine oranla ortalama denebilecek bir boyda bass portu bulunuyor. Onu çıkarırsanız tüm bass performansı anında yalan oluyor. Onun boyutu az daha büyük olsa eminim ki bu frenkans tepkileri değişecektir. Bass şiddetini yaklaşık %60 seviyesinde tutuyorum her zaman. Size de bu şiddeti öneririm.

Gelelim Cİhazın uydu performansına. Dediğim gibi uydu hoparlörlerinde 2 adet sürücü bulunuyor. Mid sürücüsü bu fiyat aralığından bekleneceği boyutta. Tiz sürücüleri de aynı şekilde. Cihaz da daha deminde belirttiğim gibi crossover yani frenkans ayırıcı filtre bulunmuyor. Tiz ve mid sürücüsü direk paralel bağlı birbirine. S530D de crossever devresi de bulunuyordu cidden farkını anlıyorsunuz. Bu cihazda şu olay yaşanıyor. Midler mid-bass karakterine hiç bürünmüyor hep mid-tiz karakterinde. Sebebi ise sanırım amfide yapılan bir mühendislik işi ile. Tweeter daha efektif çalışabilsin diye ses biraz tize kaydırılmış. Cihaza başka uyduda taktım ondan aldığım seste aynı oldu o yüzden bu fikre vardım. Hemen korkmayın ayyy çok mu tiz veriyor diye. Hayır tabi ki de normal biri gelip dinlese mükemmel bir ses bu der ne kadar temiz hiç boğuk değil der. Sadece bir çok cihazdan müzik dinlemiş biri anlayabilr bu farkı. Cihazın uyfuları vokallerde çok başarılı cidden. Bu sıralar özellike smooth jazz ve jazz gitarın ön planda olduğu jazz müzikler dinliyorum. Ya cidden nasıl olur da bu fiyata aldığım bir cihaz bu sesi verir diye düşünüyorsunuz gülerek. İş hoparlörden çok amfide. Cidden başarılı entegreler kullanmış Edifier çok belli oluyor. Ses çok temiz ve net. Uydulardan kesinlikle bass beklemeyin arkadaşlar bass vermeye hiç mi hiç niyetleri olmuyor onu da söylemek lazım. Gelelim tiz sürücelerine. Öncelikle adam gibi tizler almak istiyorsanız cidden harici bir ses kartına ihtiyacınız var ben onu anladım. Notebookumda sıradan bir realtek ses entegresi bulunuyor. Hangi kulaklığı hangi hoparlörü takarsam takayım tizleri yutuyor bu ses kartı çok üst frenkansalara çıkmaya hiç niyetlenmiyor resmen. Fakat lg g2 de durum hiç böyle değil. Cihazı telefona bağladığım an o tiz sürücülerinin farkına varıyorsunuz hemen kafa ütülemeyen çok güzel tizler veriyorlar. Özellikle jazz müzik sevenler bir çok kulaklıkta hoparlörde ya duyulamayan ya da çok az duyulabilen yavaşça vurulmuş hi-hat zilini duyunca oha lan şarkıda böyle bir şeymi var diyeceksiniz. Özetle tweeter sürücü olmazsa olmaz.

Özetle ses kalitesine gelirsek:
-Temiz net ses.
-İyi bir kaynak ile çok güzel tizler.
-Mİdleri ve tizleri boğmayan güzel bir subwooer.

O kadar yazdın hiç mi eksisi yok bu aletin diyenleri duyar gibiyim. Var elbet yazalım hemen.

1)Line kablosu çok kısa ve kalitesiz hemen yenisi aldım.
2)Uydularda açık kablo sistemi yok rca uçlu kablo uzatıcam derseniz kesmek zorundasınız.
3)Cihazda tek bir ses giriş kaynağı var.
4)***Kumanda yok en büyük eksiklik bu. Eğer notebook kulanısıysanız ses seviyesini kafaya hiç takmıyorsunuz. Ama bazen bassı açasınız geliyor subwoofera kadar kalkmanız gerekiyor ne yazık ki. Ben ilk aldığımda endişem acaba sesi amfiden fulleyip bilgisayardan %2 lere kadar düşürdüğümde dip ses olur mu sorusu oldu. Bu konuda çok rahat olun. Cihaz da dip ses yok denecek kadar az. Uyduya kulağınızı dayamalısınız anca öyle duyuyorsunuz. Subwooferda ben duyamadım.
5)Mid basslar hassasa kulaklara biraz az gelecektir.
6)Tasarım çok sade ve sıradan.

Kimlere öneriyorunuz bu sitem derseniz:
1) Benim çok param yok ama güzel ve kaliteli müzik dinlemek istiyorum. Bassları yeri geldi mi içimi titretmeli yeri geldimi ufak bir ev partisi verebilmeliyim diyenlere
2)Ufak odasında uygun fiyata smooth dinlemek isteyenlere.

Kimlere Önerilmez:
1)Cihazı sadece filmlerde kullanmak isteyenlere (Onlara hiç bir 2.1 önermiyorum gerçi)
2)Üst seviye özelliklere sahip bir cihaz arayanlara.
3)Ben müstakil bi yerde yaşıyorum sesten kulaklarım sağır olsun diyenlere.
4)Ben odyofilim diyenlere. O adamın ne işi var gerçi böyle sistemle.

Özetle sistem bu arkadaşlar. Konumlandırmayı dediğim gibi yaparsanız güzel sesler alırsınız. Müzik keyfiniz eğer kaliteli bir ses sistemi kullanmıyorsunuz bir kaç tık daha yukarı çıkar.

Yalnız ürün artık Türkiye'de bulunmuyor. Yurt dışından almak isteyen arkadaşlara kesinlikle öneririm. Okuduğunuz için teşekkürler. Hatalarım olduysa affola. Her türlü yoruma açığım özellikle profesyonellerden yorum almak istiyorum.

#akış #sessistemi #Edifier

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 21
 • Mustafa Tayfur @mtayfur83

  İşte işin keyfi ve zevkide burada inan bana her şey tam olsa mutlaka başka bir şeyler eksik kalıyor. Bu hayatta tam mutluluk diye bir şey yok umarım Rabbim ahiretimizi iyi eyler...

 • Alperen @alperen

  Ben de m1335 modelini 4 yıldır kullanıyorum, iki arkadaşıma da zorla aldırmıştım 🙂 Tabii çok çok memnunlar. O zaman 65.- lira idi, piyasadan kalktı. Alanlar aldı ama alamayanlar pişman. Böylesine bir kalite nasıl patlama yapıp Türkiye de az sattı anlamadım. Teknoloji kültürümüz neden bu kadar az, üzülüyorum. Avanak Avni (profil resmim) kadar olamadık ona yanarım. Güzel ve faydalı bir inceleme olmuş teşekkürler.

 • Tunç Karesioğlu @tunc-karesi

  Oldukça doyurucu bir inceleme olmuş, hele iç yapılarını da incelemeniz fevkalade. Adeta kulaklarıma geldi sesi! Naçizane bazı önerilerim olacak. 1.Kabinlerin içlerindeki sönüm malzemesini değiştirmek, 2.kabin ile bu sönüm malzemesi arasına ara sertlikte ikinci bir sönüm malzemesini yan ve arkaya yerleştirmek, 3. Hoparlör sürücülerinin kabine montajında sürücü şasesinin mdf'ye temas edecek yüzeyine cam macunu (evet doğru okudunuz) veya çift taraflı bant kullanmak, 4. uydu hoparlörlerine crossover filtre takmak. Bende sizin uydulara özellik olarak uyabileceğini düşündüğüm iki yollu filtre olacaktı bir yerlerde, isterseniz ara sönüm malzemesi ile birlikte göndereyim size; nakliye masrafının size ait olması ve değişiklikleri yaptıktan sonraki gözleminizi paylaşmanız ricası ile. Adres ve telefon bilgilerinizi bana mail atabilirsiniz [email protected] saygılar

 • Hamdi @hamdi

  Biraz hortlatmış gibi olacağım ama hala kullanıyor musunuz? Güncelliğini yitirdi mi?

İnternette Gecikme(Lag-BufferBloat) Önleme(Qos)

Herkese merhabalar.

İnternet erişiminde özellikle online oyunlarda gecikme oldukça can sıkıcı olabiliyor. Bununla ilgili neler yapılabilir üzerine bu konuyu hazırlıyorum. Hemen başlayalım.

 

Gecikme nedir diye anlatmaya gerek yok. Çünkü bu yazıya gelen kişi zaten bunun bilincindedir 🙂 Kaba tabiri ile PC/telefonda yapılan işlemin karşı tarafa erişiminde geçen süre diyebiliriz. Milisaniye(ms) olarak ölçülen bu değer haliyle can sıkabiliyor.

 

Öncelikle doğru DNS tercihi önemli bir konu. Hemen hızlıca kontrol edebilirsiniz. PC 'de windows + R tuşuna basın ve cmd yazın enter basın. Yapılacak işlem cmd ekranında ping(boşlkuk) DNS adresi yazıp enter basmak. Çok bilinen google DNS için: ping 8.8.8.8 enter şeklinde. DNS sunucuya 4 paket atıp gecikme değerleri yazacaktır. Genelde cloudflare daha hızlı oluyor. Bunu araştırıp siz tercih edebilirsiniz.

GECİKME TESTİ

Asıl konumuz olan bufferbloat 'a gelelim. Ping değeri normalde çok yüksek olmasa bile anlık olarak yükselip can sıkabilen bir konu oluyor. Bunu test etmek için 2 adresimiz var.

Şahsen dslrepors bufferbloat konusunda daha detaylı olduğu için genelde onu tercih ediyorum. Dslreports sitesinde aşağıdaki görsel karşınıza çıkıyor. Altyapınıza göre seçimler var adsl, fiber, kablo gibi. Eğer bulursa doğru olanı zaten yeşil işaretliyor. basıldığında test başlıyor.

Test başladığında ise aşağıdaki görsel çıkıyor. Burada sol altta "bufferbloat" yazan kısımdan gecikmeyi anlık olarak takip edebiliyorsunuz.

Kısaca fast.com ayarını da söyleyeyim. Site açılınca hemen hız testine başlıyor. Ancak daha fazla detay göster butonuna basıp aşağıdan ayarlar butonuna basın. Görselde belirtilen yerleri işaretleyin.

Kaydet basınca belirlenen ayarlarla test yeniden başlayacaktır. aşağıdaki gibi çıkan testte gecikme değerini okuyabilirsiniz.

Evet. Testler tamam. Bu testlerde gözünüze çarptıysa gecikmenin hem boşta, hem indirmede(download) hem de yükleme(upload) sırasında ölçüldüğünü fark etmişsinizdir. Yani aslında gecikmenin de kendi içinde değerleri var. Şimdi ben dslreports testi üzerinden devam edeceğim.

Test Sonuçları

Test sonucumuzda bufferbloat için "C" sınıfını aldık. Kalite "A" ve genel olarak "B" verdi. Aslında çok kötü durmasa da zaman zaman bufferbloat için D aldığım da olmuştu. "Results + share" butonundan birine basıyoruz ve bize daha detaylı bilgiler sunuyor dslreports. Burada bufferbloat için güzel bir grafik var.

Bakın burada boşta(Idle), indirmede(downloading) ve yüklemede(uploading) için ayrı ayrı bufferbloat değerleri yer alıyor. Gri, mavi ve turuncu değerler ortalama(avg.) gecikme(ms) iken; kırmızı çizgiler örnek(sample). Üzerine fareyi getirdiğinizde sitede sayı olarak değerleri yazıyor. Örneklem(sample) olan değer paketleri içerisindeki en yüksek değer oluyor anladığım. Burada upload için 800ms değerine kadar çıkmış. 1000ms = 1sn yani neredeyse uploadda 1 saniye gecikme var. Bu online oyunlar için çok yüksek bir değer.

ÇÖZÜM

Şimdi bunu nasıl çözeceğimize gelelim. Düşük gecikme süreleri için iyi bir ağ yapılandırması önemli. Ancak bufferbloat için ardığınızda karşınıza hep aynı şey çıkar: QOS. Bu modeminiz/routerınız tarfından yönetilen ve hangi paketlere öncelik verileceğini belirleyen bir sistem. Her modem veya router için ayarlar farklı olacağı için, burada anlattığım ayarları kendi modeminiz/routerınız için sizin bulmanız gerekli.

 

Ben daha önce incelemesini yaptığım Mi Router 4A üzerinden ilerleyeceğim. İnceleme için: https://teknoseyir.com/inceleme/mi-router-4a-ac1200-giga-versiyon-inceleme

Router'ın arayüzünde ileri(advanced) kısmında Qos kısmını açıyoruz.

Burada eğer varsa öncelik vermek istediğiniz türü(oyun, video gibi) seçebilirsiniz ama asıl ayarımız bu değil. Aşağıda bağlı cihazlar listeleniyor. Düzenle ile her cihaz için indirme(download) ve yükleme(upload) için hız sınırı koyabiliyorsunuz. Bizim yapacağımız işlem tam olarak bu. Evet yanlış okumadınız down ve up değerini sınırlayacağız ve bufferbloat dediğimiz gecikme sürelerimiz düşecek. Bunu ilk gördüğümde ben de inanamamıştım ancak işe yaradığı denemelerle ispatlanıyor 🙂

Ne kadar sınır olmalı? Bu herkesin internetine göre değişir. Bir de bu aşamada deneme/yanılma ile ilerlemeniz en doğrusu olacaktır. Ben 50mbit down ve 5 mbit up internetimde, kendi PC'im için 45mbit down ve 4,5mbit upload sınırı koydum. Aslında downloadda gecikme değeri ülkemiz şartlarına göre çok kötü olmasa da az da olsa etkileyeceği için ayarladım. Yoksa genelde yüklemede(uplaod) oluyor bufferbloat sorunları.

İyi router/modem kadar ayarı ve yazılımı da önemli. Örneğin mi router 4A için openwrt kullanıp bufferbloat yönetiminden çok memnun olan var. Biz burada biraz manuel yapıyoruz bu çalışmayı.

Sadece bu kadar mı? Bu yazıyı yazarken kontrol ettiğimde; DNS 'de ping sorunu yakaladım. Ne yazık ki zaman zaman gelişen bu durumda tek çare dns değiştirmek olsa da; diğer dns lerinde aynı durumda olduğunu görünce bunun altyapı geneli bir durum olduğunu kabul ettim. Bu dönemlerde ne yazık ki yapacak bir şey yok. Ancak yapabileceğimiz tek ayar bu değil. İyi bir internet için wifi kanal tercihinin de doğru yapılması önemli. Bufferbloat testimde şahsen bunun etkisini de gördüm. Wifi kanal tercihi için yazım: https://teknoseyir.com/blog/wifi-performansini-en-iyilestirme

SONUÇ

Gelelim sonuçlara. Yeni bufferbolat sonuçlarımız:

Wifi kanal seçimi ve Dns pingi varken B çıkan bufferbloat değerim bunlar çözüldüğünde A olarak değişiyor. Yine de başlangıçtaki C değerinden kesinlikle daha iyi sonuçlar. Ki D aldığım zamanı da hatırlıyorum 🙂 Özellikle uplaod için örneklem(sample) değerine bakarsanız 800ms 'lerden 140ms değerlerine kadar düşmüş durumda. QOS ile hız sınırı ayarının etkisi gerçekten inanılmaz.

Yazıyı burada tamamlarken, herkese gecikmesiz bir internet deneyimi dilerim 🙂

#internet #gecikme #lag #ping #bufferbloat

 

Ek: İyi internet bağlantısı konusunda ayrıca router incelememe ve wifi performansı en iyileştirme konusundaki yazıma da göz atmanızı tavsiye ederim.

https://teknoseyir.com/blog/wifi-performansini-en-iyilestirme

https://teknoseyir.com/inceleme/mi-router-4a-ac1200-giga-versiyon-inceleme

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 10

Amazon Prime ile Twitch Hesabını Bağlayarak TeknoSeyir'e Ücretsiz Abone Olma Rehberi

Eylül 2020'de Amazon'un Prime sisteminin Türkiye'de hizmete girmesiyle birlikte Gaming tarafındaki avantajlar da sunulmaya başlandı. Bunlardan biri de Twitch'te bir yayıncıya her ay abone olup hem yayıncıya destek olmak hem de abonelik ayrıcalıklarından faydalanmak.

Teknoseyir Twitch kanalına Prime ile abone olmanız için Amazon Prime hesabınızın Prime Gaming üzerinden Twitch hesabınızla bağlanması gerekiyor.

1) İlk önce şu adrese giriyorsunuz
https://gaming.amazon.com/
ve sağ üstteki oturum açma yerinden Amazon hesabınızla oturum açıyorsunuz. Bu aşamada telefon numarası isterse "not now" diyerek atlayabilirsiniz.

2) Prime Gaming'de Amazon hesabınızla oturum açtıktan sonra Prime Gaming'i Etkinleştir butonuna tıklıyorsunuz.

 

3) Prime Gaming'i etkinleştirdikten sonra sol taraftaki "Twitch Hesabını Bağla" butonuna basarak Twitch hesabınızı bağlayabilirsiniz.

 

4) Hesabı bağladıktan sonra https://www.twitch.tv/teknoseyir adresine gidip "Abone Olun" butonuna tıklayıp "Prime ile ücretsiz abone ol" kısmından TeknoSeyir'e Prime ile ücretsiz abone olabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 13

Uzun Kullanım Tecrübesi Huawei Watch GT2 ve GT2e

Huawei, Watch GT2 saatinin yanına bir de GT2e ekledi. Hem GT2e modeline bakıyoruz hem de GT2'yi de katarak uzun kullanım tecrübemizi aktarıyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 25