Düzenleme: @leventp nin yorumu üzerine linkleri kaldırıyorum ve kimseyle paylaşmayacağım

Teknoseyir'deki bütün gönderileri MongoDB'ye kaydettim. Aşağıdaki linkten MongoDB Dump'ına ulaşabilirsiniz. 1.7 GB sadece gönderilerin yazı hali tutuyor. Resimler yok şimdilik. Site kapanana kadar her gece saat 5'te yedeği güncelleyeceğim. Gönderileri görmek ve arama yapmak için bir ara yüz yapmak isteyen olursa yardımcı olurum.

Edit: @qubit @kritikkutle ve @seac yorumlarda isteyenlerin mesajlarını siilebilmesi konusundan bahsetmiş. Konuyla ilgili bir çalışma yapmaya çalışacağım. Hiç düşünmediğim bir şeydi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mehmet Aybars Işken @kahraman810

  Allah razı olsun kardeş, Allah koduna zeval vermesin. 😀

 • Serdar @seac

  Yol yakınken silme talebinde bulunabiliyor muyuz? Tamam herkese açık paylaşımlar fakat ben gönderileri teknoseyirde paylaştım yarın öbür gün bir yerlerde indekslensin istemem. Hatta üşenmesem gönderileri site kapanmadan tüm gönderilerini silip çıkmak isterim ama onun için uğraşmak lazım. Yanlış anlamayın lütfen, çalışma güzel ona lafım yok.

  • ömer akgül @tuhalf

   Baya kişiden talep gelmiş konu hakkında. Silme talebi için bi dayfa yapabilirim. Hiç düşünmemiştim bu konuyu

  • oniki @oniki

   @tuhalf Talebin geldiği hesabın kayıt tarihini kontrol etmek lazım, hesap isimlerini değiştirmek çok kolay ve kapanan hesaplar başkası tarafından alınabiliyor(du).

  • oniki @oniki

   @seac Profil ayarlarından hesabı silince tüm gönderileriniz siliniyor tabi daha sonra siteye de giremiyorsunuz yeni hesap açımı da kapalı ama çok kişi yaptı şimdiden.

  • ömer akgül @tuhalf

   @oniki onu nasıl kontrol edebilirim ki. Ben daha iyi niyete dayanan bir şey yaparım diye düşünmüştüm 😄

  • Serdar @seac

   @tuhalf Konu uzamış gitmiş, saldırganca davranışta bulunanlar falan olmuş. İstemeden böyle bir şeye sebep oldum sanırım onun için özür diliyorum. Fakat ben konuya tamamen kişisel bakıyorum. Başkalarının verilerini yayınlayıp yayınlamamanız pek beni ilgilendiren bir mevzu değil. Ben teknoseyir'de paylaştığım şeyleri teknoseyir için paylaştım. Dışarıya çıkmasını istemem. LP de kendi paylaşımlarını kendi iradesi dışında silinemeyeceği şekilde farklı platformlarda paylaşılmasını hoş bulmuyor. Benimki de o hesap, ben herhangi bir yerde yazdığım bir şeyi istediğim anda silebilmeliyim. Site sahibine ulaşmak gibi uğraşlara girmemeliyim bunun için. Yasal olarak bunda bir sorun olmayabilir fakat etik olarak doğru bulmuyorum. Paylaşacağım derseniz yapabileceğim bir şey de olmaz muhtemelen.

 • kritikkutle @kritikkutle

  ben de izin alınmayan kullanıcıların içeriğinin dahil edilmesinin doğru olmadığını düşünüyorum.

 • oniki @oniki

  Yazdığı mesajlara 'copyright ben her hakkı saklıdır' yazmayanlara geçmiş ola. Anonimde nasıl olacak ki o da başka sorun.

 • pegasus @pegasus

  hocam başınıza iş almayın bence.

 • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

  bir gece ansızın ışıkların sönmesi ihitmaline karşı güzel iş olmuş ellerine sağlık

  arayüz yapacak kişiye öneriler

  - isim "TS Salt Okunur" olabilir,
  - veri sahiplerinin veri silme talepleri için bir iletişim formu olmalı ya da gönderilerin yanında altında vs kaldırma talebi bağlantısı olabilir,
  - arama motorlarının indexlemesine kapatılmalı, sadece buradaki kullanıcılar ve bağlantıyı bilenler girip bakabilsinler
  - aramanın hızlanması ve kolaylaşması için elasticsearch vs faydalanılabilir,
  - kullanıcı-tarih-kelime-tag-gönderi türü gibi filtrelemeler eklenebilir,
  - eğer ts sosyali sadece girişe ve yazmaya kapatır da içerikler kalmaya devam ederse orjinal içerik bağlantısı olabilir
  .....

 • Temp @temp

  Dostum eline emeğine sağlık. Bu silme muhabbetini niye bu kadar kafaya taktılar anlamadım.
  Normalde bu platform herkese açık, girip üye olabildiğin ve herkesin herşeyine ulaşabildiğin forum mantığıyla çalışan bir yer. Bunu sorun edecek kişi olsa olsa Ts olur.
  Kimse de ulu orta paylaşmak, yazmak, çizmek istemeyeceği bir şeyi burda yapmaması gerekir zaten. Hani büyük konuşmayayım da gereksiz eleştiri yapılmış sanki bana göre.
  Bu arada linkleri açınca bağlantı sıfırlandı hatası veriyor ama içeriğe nasıl erişeceğiz?

  • ömer akgül @tuhalf

   Siz sorunca tekrar denedim, çalışıyor bağlantı. Bir sorun yok. İndirdikten sonra bilgisayarınıza MongoDB Community ve MongoDB Compass kurup mongorestore aracını kullanarak yedeği MongoDB'ye geri yükleyebilirsiniz

  • oniki @oniki

   Sadece üyelere açık bir yer değil ki burası, internet aramasından herkes ulaşabiliyor her sayfaya, herkese açık. Yazanın kim olduğu da belli değil, kimlikle telefonla üye olunmuyor, en fazla loglardan IP adresi bulunur ki o da ne kadar kanıt sayılırsa, isim verenler için bile bu böyle, gerçek isim olduğu belli değil, ayrıca aynı isimde birden fazla insan olabiliyor, TCKN doğrulaması lazım 😀

  • ad33p @ad33p

   @tuhalf adres Telekom'da engelli sanırım. Vpn açınca ancak linkler çalıştı bende de.
   Eline sağlık bu arada. Silme istekleri bence manasız. Gidip archive.org'dan da silme talebinde bulunsun herkes o zaman site kapanınca.

  • ad33p @ad33p

   @qubit Pek öyle değil, mahkemeleri kaybetse de hala sürekli davalarda paylaşım hakkını savunuyor.
   https://blog.archive.org/?s=lawsuit

  • ad33p @ad33p

   @qubit O kitabı kiralamak dediği aslında dijital kitabı "ödünç veriyorum" diyor ama "korsan" kitap dağıtımı aslında.
   Burada benim içeriğimi alamazsın demek bence manalı bir şey değil. Şu an sitede duruyor buradan alabiliyorum zaten. Eğer bu içeriği alıp ilerde orada burada paylaşırsan, o da veritabanı şeklinde değil doğrudan içerik olarak, belki o zaman haklı olunur. Yoksa buradaki içeriğin yedeğini alıp saklamak kısmında bir sorun görmüyorum.

  • Temp @temp

   @tuhalf Dostum Superonline'da linkler engellenmiş vpn ile erişiliyor. Sebebi senle alakalı değildir heralde. Farklı bir sebebi vardır ama bilgin olsun. 😀

  • ömer akgül @tuhalf

   @temp Allah Allah bildiğin cloudflare linki 😄

  • Temp @temp

   @tuhalf Bu arada bu veritabanında sadece durum olarak paylaştıklarımız mı var yoksa altındaki yorumlar veya başkalarının yaptığı postlara yaptığımız yorumlar da var mı?

 • sawgent @sawgent

  New Achievement Unlocked
  İçerik Hırsızlığı

 • sawgent @sawgent

  Görmemiş olabilir;
  @leventp Sitenizin içerikleri topluca çekilip, paylaşılıyor. Bilginiz olsun.

 • Nasılsın Levent Abi? @iyidirmuratsenisormali

  2012 yılında üye olmuş ama şimdi hiç bakmayan adama da ulaşıp sorman lazım. Soramayacağın için bu içeriği çalıp bir yerde yayımlama lütfen.

  • ömer akgül @tuhalf

   Internet Archive tek tek herkese ulaşıp soruyor mu? Talep gelirse siliyor yani. Ben de talep gelirse silerim. Sonuç olarak o kişi burada paylaşımı yaparken o paylaşımın site kapanana kadar burada kalacağını bilerek paylaştı. İnternet tarihinde çok önemli konuşmaların, paylaşımların kaydını tutmak, o kişi rızam yok diye bildirmediği sürece neden sorun olsun ki? Mesela sen Bitcoin ile pizza alan adamın forum paylaşımlarını hikayeleştirmek için o adamı bulup izin almak zorunda mısın? Herkese açık bi ortamda paylaşılan bişey. Dediğiniz gibi olsa tarih dediğimiz şey silinir gider

  • oniki @oniki

   @qubit Öncelikle burada iyi niyetli ve ticari olmayan bir olay var, onu bir kenara koyalım.

   Teknik olarak internette herkese açık bilgileri herhangi birisi TS üzerinden kişsel olarak indirebilir, hiç reklam vs. de görmez, üstelik sunucu masrafı TSye olur. Burada kullanıcıya bu konuda bir yardım var, kaynak kodları açık, veritabanı dağıtılmasa bile herkes bu veritabanını kendi bilgisayarına TS üzerinden indirebilir - o zaman bir problem yok, var mı? (TSye ekstra masraf var sadece tabi onun sponsoru var sorun değil 🙂 ).

   Buna rağmen, eğer TS yani LP bu işe herhangibir nedenle karşı çıkarsa, veritabanını dağıtmak ahlaki (ve bir olasılık legal) olmaz. (Veritabanını TS üzerinden kişisel olarak indiren kodları, programı paylaşmak her durumda legal ve ahlakidir).

   LPye rağmen veritabanını dağıtmak isterseniz, doğru, o zaman yazarlardan (ki kim oldukları belli değil ve baştan beri anonimlik olduğu için kesin olarak bulunması imkansız) izin alınması gerekir.

   Kişilerin tek tek 'benim iznim yokken paylaşımlarım dağıtılıyor' itirazı geçersiz ve saçma çünkü önce o paylaşımların sahibi olduklarını ispat yükümlülükleri var, onu da yapamazlar. TS Sosyal'in tek hak sahibi TSdir, net.

   LP ne kadar 'bu verilerin sahibi sizsiniz' dese de bunun TS olarak kendi isteğiyle, hesaba giriş yapan kişiye o hesabın mesajlarını silme, hesabı kapatma hakkı vermesi dışında gerçek bir anlamı yok.

 • Cihangir @chngr

  Bu gizlilik olayına niye takılmış millet. Burası instagram yada twitter değil ki şahsi verilerimiz olsun. Maksimum benim gördüğüm özel şeyler kedi, doğa, sistem fotoğrafları. Ki adam sadece yazıları çektim diyor. Zaten risk taşıyacak mesajları gamsız siliyordu. Yani başta yazarken public bir yere birley yazdığımızın farkında olmalıydık. Webscraping işininde suç olduğunu düşünmüyorum şahsen. Gptler nelerle eğitildi kim bilir kim dava açıyor.

 • Ufkabakan @ufkabakan

  DB yi incelemedim ama yazarların nick name info kaydıda varsa süper iş, elinize sağlık.

 • LP0 @leventp

  Bu yaptığınız bir çok açıdan yanlış bir şey. Canlı yayında açıkça ve samimiyetle, mesajları bizim değil, sizin olarak gördüğümüzü, bu nedenle de mesajların başka siteye verilmesinin vs. söz konusu olmayacağını söyledim. Böyle söylememişim gibi siteyi "scrape" yaparak mesajları topluyorsunuz, daha net konuşmak gerekirse çalıyorsunuz. Sunucuda oluşturduğunuz yük ve trafiğe hiç girmiyorum.

  "Ama bunlar public" falan diye anlatmayın bana, mesajlar public ama buraya public. Mesaj sahibi buradaki mesajını istediği gibi siler, değiştirir. Sizin elinizdeki mesajlara nasıl ulaşacak?

  Neyse, yazdığınız scraper her neyse belirleyip .htaccess dosyasıyla falan web sunucudan engelleyecek halim yok şu anda, yıllardır bu işlerle uğraşmadığım için bilgim de yetmeyebilir. Dolayısıyla şunu söylemeye mecburum, eğer buradan topladığınız mesajları başka bir sitede yayınlamaya kalkarsanız, sizi dava etmek zorunda kalırım. TeknoSeyir'e zarar verdiğiniz vs. için değil, başka insanların TeknoSeyir'e yolladıkları mesajları rızaları olmadan başka platforma taşıdığınız için.

  Bu mesajla, nedenlerini açıklayarak "yapmayın" diyorum. Dinleyip dinlememek sizin bileceğiniz iş.

  Saygılarla, LP

  • oniki @oniki

   Mesajları başka siteye vermiyorsunuz ama şirket, site el değiştirince buna tamam diyorsunuz (insanlar sadece şirket ya da domain adına mı yolladılar mesajlarını?) 😀 Bu biraz reklam engelleyici tartışmasına da benziyor... Tümüyle iyi niyetle yapılan, ticari olmayan bir işe hırsızlık diye bakmanız, dava ederim demeniz üzücü. Bu sitenin içeriği sizindir, başka yerde yayınlanırsa dava etmek hakkınızdır, bu kadar sert ve soğuk bir cevaba gerek yoktu.

  • ömer akgül @tuhalf

   @leventp Sizin yorumunuzu çok merak ediyordum. Bahsettiğiniz yayını izlememiştim. Fikirlerinize saygım sonsuz. Hiçbir yerde paylaşmayacağım ve linkleri kaldırıyorum. Siteye minimum yük binmesi için elimden geleni yapmaya çalıştım. Ayrıca kullandığım yöntem scraping değil yani siteye oluşturduğum trafik gerçekten küçük denebilecek bir trafik. Böyle düşündüğünüzü bilseydim hiç girmezdim bu işe. Özür dilerim, iyi forumlar.

  • deepL @deepl

   On yıllar önce, dial up döneminde news serverlarının mesajlarını yedeklerdik. Hala birilerinin arşivinde bulunur. Oradaki hiç kimse (kullanıcılar) ortalığa yazdığım iki cümle bi yerlerde arşivlenecek diye ağlamadı. Yıllar geçti şimdi çoğu insan o arşivi biri yayınlasa da neler yazmışız, dönemin gündemi, hali, genel görüşü nasıldı hatırlasak, bir mazi turu atsak, eski ben neler yazmış bir görsek diye can atıyor. Anlayacağınız bu "yazı duvarı" kimsenin umrunda değil, parasal bir değeri de yok. Oluşturulan arşiv adı üzerinde bir arşiv. Tozlu kutularda bulduğumuz 20 yıllık bir dergi gibi düşünün. Öyle bir bakarsınız, maziyi hatırlayıp hayatınıza devam edersiniz.

  • Hybrid @hybrid

   Siteyi sileceğim dedikten sonra üyelere mesajlarını yedekleme hakkı sunmaz iseniz üyelerde böyle yöntemlere girişmesi normal. Size göre burası o kadar değerli olmayabilir ama bazıları için değerli. Benim için ileride ne yaptığımı neleri beğendiğimi görmek bu yaşlarda neler düşündüğümü gösterdiği için değerli olur. Buranın komple silinecek olması ondan dolayı canımı sıkıyor. Arkadaşın yaptığını bende yapmayı istiyordum yedeklemek için ileride bakmama fırsat olsun diye ama bütün bir siteyi indirmek bana yanlış geldiğinden girişmedim.