Yalnız bu nasıl bir güzelliktir... Muazzam olmuş, bayıldım.
Kaweco Special Blue Edition.

Rotring renk seçimi konusunda Kaweco'dan ders almalı bence. 😀

@dogan_mcan @raist

BeğenFavori PaylaşYorum yap
M.Can paylaştı.

Platinum Preppy Dolma Kalem İncelemesi

Herkese selamlar. Bütün kalem meraklılarının sonu bu mudur bilmiyorum ama bu merak önünde sonunda sizi dolma kalemlere götürüyor gibi. Kurşun ve mekanik kurşun kalemlerle başlayan kalem maceramda jel, ballpoint, rollerball vs derken dolma kalemlere kadar geldik. Diğer kalem türlerinde rahatlık ve kullanışlılık ön plandayken dolma kalemde bunlar tamamen bir hobiye dönüşüyor. Her ne kadar kağıda çok bastırmadan yazabilme, istediğiniz renk ve doygunluktaki mürekkebi kullanabilme gibi artıları olsa da dolma kalemler ballpoint ve rollerball gibi rakiplerinin karşısında pratiklik ve kullanım rahatlığı anlamında çok gerideler. Buna karşın farklı materyallerden üretilen uçlarıyla, bin bir çeşit mürekkepleriyle ve diğer kalem türlerine fark atan klas görünümleriyle dolma kalemler koleksiyoner ve kalemseverlerin vazgeçemediği bir yazım ekipmanı olmaya devam ediyor.

Yukarıda da bahsettiğim gibi dolma kalemlere genellikle koleksiyon eşyası gözüyle bakılıyor ama bu durumun yavaştan değişmeye başladığını söyleyebiliriz. Özellikle son yıllarda kırtasiye dünyasını iyi anlamda domine eden Japon markalarının öncülüğünde dolma kalemler günlük işlerde de kullanabileceğimiz birer yazı ekipmanına dönüştü. Özellikle Pilot ve Platinum gibi üreticilerin günlük ve okul kullanımına yönelik 3 dolar ile 15 dolar arasında değişen fiyatlara sahip çok geniş ürün yelpazeleri bulunuyor. Bu ürünlerden popülerlik anlamında altın çağını yaşayan model ise tartışmasız Platinum Preppy. 4 dolarlık fiyat etiketine karşılık sunduğu malzeme ve yazım kalitesi ile dolma kalem dünyasına adım atmak için en uygun kalemlerden birisi olan Preppy'e gelin yakından bakalım.

İlk olarak malzeme kalitesinden bahsetmek istiyorum. İnternetteki çoğu kaynakta kullanılan malzemenin plastik olduğu söylense de reçine olduğunu söyleyen kaynaklar da var. Ancak reçine olması şahsen bana pek olası gelmiyor çünkü reçine genelde 30 dolar üstü kalemlerde görebildiğimiz bir malzeme. Dolayısı ile plastik olduğunu varsaymak daha doğru olacaktır. Ancak bu plastik gayet güzel işlenmiş ve iyi bir hafiflik-sağlamlık dengesi tutturulmuş. Kullanım esnasında elinize zarar verebilecek çapaklar veya sivri köşeler yok. Ucuz bir Çin malı kalem havası da vermiyor. Kalemin uç (nib) kısmı ise 100 dolar altı hemen hemen bütün dolma kalemlerde olduğu gibi paslanmaz çelik. Hatta Platinum yaklaşık 12-15 dolara satılan Plaisir ve Prefounte modellerindeki besleme+damak+uç kombinasyonunun aynısını Preppy'ye koymuş. Dolayısıyla malzeme kalitesi olarak şikayet edilecek hiçbir şey yok. Yine de özellikle kalem gövdesini uç kısmına bağlarken fazla sıkmanızı önermem çünkü plastik yapısı gereği çok çok dayanıklı bir malzeme değil. Preppy modellerinin 0.2 mm uca sahip extra fine olanları dışında hepsi transparan gövdeyle geliyor ki bence çok şık duruyor. Kalem üzerinde bu şıklığı baltalayan çokça (çıkarması pratik olarak mümkün olmayan) etiket ve yazı var ancak Platinum, crystal clear adı altında tamamen temiz gövdeli Preppy modellerini de piyasaya sürdü. 0.2 mm modellerde ise değişen bir şey yok, gövdenin büyük bir kısmı opak bir boya ile kaplı.

Preppy 0.5 mm (medium), 0.3 mm (fine) ve 0.2 mm (extra fine) uç kalınlığı seçenekleriyle geliyor. 0.5 mm uç oldukça pürüzsüz ve kağıda bol miktarda mürekkep bırakıyor, dolayısıyla oldukça keyifli bir yazım deneyimi sunuyor. Avrupa markalarına göre daha ince bir medium olsa da günlük kullanım için bana biraz kalın geldi bu uç. Bu nedenle fine uçlu bir kalem daha aldım ancak uç sorunlu çıktı. Satın aldığım Panel Kırtasiye'ye ulaştım ve değişim yapılacağını söylediler ancak ürünü kendilerine kargoladıktan yaklaşık 1 ay sonra bana aynı kalemi geri gönderdiler (hata olduğunu söylediler ama bilemiyorum). Özür dileyip paramı iade ettiler ama hevesim de kursağımda kaldı. Belki başka bir kırtasiyeden satın alırım ileride. Dolayısıyla 0.3 mm uç için bir yorum yapamıyorum ancak internetteki yorumlarda en sevilen uç da gördüğüm kadarıyla kendisi.

Kalem temel olarak bir kartuş/dönüştürücü. İçerisinde 1 adet kalemle aynı renk Platinum kartuşla geliyor. Maalesef standart dolma kalem kartuşlarıyla uyumlu değil; Platinum kartuş almak zorundasınız. Ya da yine bir Platinum dönüştürücü (converter) alıp takabilirsiniz, böylece şişe mürekkeplerinizi kullanma şansınız oluyor.

Benim önereceğim şey ise kesinlikle eyedropper dönüşümü yapmanız. Kalemin gövdesi plastik olduğundan ve hava deliği vs olmadığından gövdeyi tamamen mürekkeple doldurabiliyorsunuz. Yapmanız gereken tek şey kalemin besleme kısmıyla gövde kısmı arasındaki bağlantıya uygun bir o-ring takarak bu kısımdan mürekkep sızmasını önlemek. Bazı kaynaklarda yiv kısmına silikon gres (ülkemizde bulmak zor) sürmek de önerilmiş ama ben bunu yapmadım ve bir sorun da yaşamadım. Eyedropper dönüşümü yapmanın bir diğer artısı da mürekkep kapasitenizin bir anda yaklaşık 3-4 katına çıkması. En güzel yanıysa harika görünmesi ve bir o yana bir bu yana akan mürekkebin kaleme muhteşem bir hava katması. Dolayısıyla bu işlemi şiddetle tavsiye ediyorum. 🙂

Platinum'un övgüyü hak ettiği konulardan bir tanesi kesinlikle kalemin boyutu. Kullanım rahatlığı ve taşınabilirlik dengesi çok çok iyi. Kapağı çıkarttığınızda ele çok güzel oturuyor ve uç kısmı ağır bastığından dolayı çok tatlı bir yazım deneyimi sunuyor. Kapağı arkaya taktığınızda kalem gereksiz bir boyut ve ağırlığa ulaşsa da bu şekilde kullanmayı sevenleri rahatsız etmeyecektir. Mesela ben. 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fiyat konusuna gelecek olursak, daha dün PS5 etkinliğinde konuştuğumuz şeyler kırtasiye ürünlerinde de geçerli elbette. Yurt dışında 3 dolar gibi para bile denemeyecek bir fiyata bulunabilen bu kalemin ülkemizdeki en ucuz fiyatı kargo dahil 38 lira civarı. Kabullenmek zor olsa da Preppy'nin bu fiyatı sonuna kadar hak ettiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Hem kendisinden 3-4 kat pahalı kalemlerle aynı yazma bloğunu kullanması, hem kaliteli işçiliği hem de mürekkep doldurma konusunda çok farklı yöntemleri bünyesinde toplayabilmesi ile eksiksiz bir kalem olma özelliğine sahip. Hele ki kullan-at türündeki rakipleri olan BIC Kullan-at ve Pilot V-pen (yurt dışındaki ismiyle Varsity) gibi rakiplerinin fiyatları da 30 liralara yaklaşmışken bu fiyat segmentinde rakipsiz bir konumda. Kusursuz üretim kalitesi kalemle olan yazım deneyiminizi baltalamayacağı için dolma kalem dünyasına adım atmak isteyip de çekinen arkadaşlara da gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim.

"Teknoseyir'de bir başka kalem incelemesinde beraber olmak üzere..." 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selamlar dostlar,
Ben sözelci olduğum için çözemedim,
bir arkadaşım sınava hazırlanıyor,
Onun için çok önemliymiş
eklediğim sorulara bir göz atabilirmisiniz?
Şimdiden çok teşekkürler

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 28

Sadece bir kalem beklerken kırtasiye malzemesi dolu küçük çantayla yaşadığım mutluluğu anlatamam 😊@dogan_mcan 'a jesti için teşekkürlerimi sunuyorum. Sevgiyle ve sağlıcakla kalın 😄

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 9
M.Can paylaştı.

Staedtler Noris, Dixon Ticonderoga, Helix Oxford ve Deli Ergonomic Kurşun Kalem İncelemesi

Herkese selamlar. Yaklaşık 5 yıl önce mekanik kurşun kalemlere ilgi duymaya başladım ancak koleksiyon yapmaya başlayalı 2 yıl oluyor en fazla. Aslında koleksiyon demeyi de sevmiyorum çünkü sadece sevdiğim kalemleri almak hoşuma gidiyor, hepsini toplamak istemiyorum. Son zamanlarda ise silgili kurşun kalemlere, özellikle de köklü firmaların klasik modellerine aşırı ilgi duymaya başladım. Kullanmaktan çok keyif aldığım 3 tane kalemi inceleyecektim ancak hem kalitesi hem de yazım rahatlığıyla beni oldukça şaşırtan bir kalemi daha ekleyerek 4 kalemi kıyaslamalı bir şekilde incelemeye karar verdim ve bu akşamki boş vaktimi bu incelemeye ayırayım dedim. @dogan_mcan gibi bu konuda kendisini çok geliştirmiş bir arkadaş kadar olamayacağımı biliyorum ancak elimden geleni yapacağım. 😀

Staedtler Noris 122 HB

Staedtler'i uzun uzun anlatmaya gerek yok sanırım. En köklü yazım ekipmanı üreten firmalardan birisi ve hayranı olduğum bir Alman firması. https://en.wikipedia.org/wiki/Staedtler adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz. Noris serisi kurşun kalemler ise sarı-siyah renkleriyle tam bir klasik. Silgili - silgisiz seçeneklerinin yanında yanılmıyorsam 6 farklı sertlik seçeneği de sunuyorlar ancak HB dışında sertlik seçeneği sunan silgili bir modeline hiç denk gelmedim. Aslında bu durum incelediğim 4 kalem için de geçerli. Sanırım silgili modeller daha çok okul kullanımını hedeflediği için sanatçılar tarafından kullanılan yumuşak kurşunları bu modellerde kullanmıyorlar.

İncelediğim 122 modeli Staedtler hissini çok güzel yaşatıyor. Ağırlık olarak ideal ancak ağırlık merkezi silgi olan tarafa biraz daha yakın; benim gibi kalemi ön tarafa yakın tutanlar için biraz olumsuz. Yazı yazarken bunu hissedebiliyorsunuz. Malzeme kalitesi çok iyi, kullanılan ağaç da iyi kalitede diyebilirim; kalemtıraş ile açarken düzgün yüzeyler veriyor, dağılmıyor. Silgisi gayet güzel siliyor, genelde kullanmazsınız ama lazım olduğunda güvenebilirsiniz. Silgiyi kaleme tutturan aparat gayet sıkı, silgi oynamıyor veya çıkacakmış hissi vermiyor.

Uzunluğu yaklaşık 19 cm. İncelediğim 4 kalem de hemen hemen aynı boydalar. HB olmasına rağmen kullanılan kurşun gayet yumuşak. Akıcı ve koyu çizgiler veriyor. Hiç sevmediğim 'hışırtı' hissi neredeyse yok, bu bakımdan çok beğendim. Fiyatı amazon.com.tr'de 3.20 lira civarı.

9/10

Dixon Ticonderoga HB

Bu kalem resmen bir tarih. Amerikan Dixon firmasının kuruluşu 1795'e, Ticonderoga kurşun kaleminin üretimi ise 1815 yılına uzanıyor. Solganları da çok iddialı: 'The World's Best Pencil'. 🙂 Birçok Amerikan filminde sarı rengiyle gözünüze çarpmıştır. https://en.wikipedia.org/wiki/Dixon_Ticonderoga_Company adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Ticonderoga ağırlık olarak Noris'ten daha hafif ve ağırlık merkezi ortaya daha yakın. Dolayısıyla yazım konforu olarak daha önde. Malzeme kalitesi çok çok iyi. 3 yıl güneşte kurutulmuş sedir ağacından üretiliyor. Kollu kalemtıraşla açarken çıkan sesin tokluğundan ve verdiği çok düzgün yüzeylerden kullanılan ağacın kalitesini anlayabiliyorsunuz. Mükemmel de bir kokusu var. Kullanılan boya kaplaması hem pürüzsüzlük sağlıyor hem de kayganlığı azaltarak tutuşu kolaylaştırıyor. Silgisi çok iyi, Noris ile başabaş, yolda bırakmıyor. Yeşil rengiyle beni benden alan tutucu aparat da çok sağlam ve sıkı.

Ticonderoga'nın belki de beni en çok şaşırtan yönü kullanılan kurşunun kalitesi. Adını da aldığı New York'un Ticonderoga bölgesinden çıkan ve kalemin de üretilmesine vesile olan kurşunun kalitesi ve işlenme yöntemi sayesinde Faber-Castell'in 2B kurşunlarından daha koyu ve pürüzsüz bir yazım deneyimi sunuyor.

Yalnız burada bir konudan da yeri gelmişken bahsedeyim. Ticonderoga şu an Meksika ve Çin'de üretiliyor ve bariz bir şekilde Çin üretimi olan kalemler daha kaliteli. HB modeller genellikle Çin'de, 2B modeller ise Meksika'da üretiliyor ve internette başvurduğum birçok kaynakta HB modelinin 2B modelden daha akıcı ve koyu çizgiler sunduğu belirtilmiş. Alırken buna da dikkat etmenizi öneririm. Hatta HB modeli gözünüz kapalı alabilirsiniz, dediğim gibi çok kaliteli bir kurşun kullanılıyor.

12'li kutusunu n11'den 39 liraya almıştım.

10/10

Helix Oxford Premium Grade HB

Silgili kurşun kalem merakımın son meyvesi Helix firmasını keşfetmem oldu. 1800'lü yıllardan beri faaliyet gösteren ve Maped gibi diğer İngiliz firmalarıyla ortaklıkları olan köklü bir firma. Merak ediyorsanız https://en.wikipedia.org/wiki/Helix_(stationery_company) adresine uğrayabilirsiniz. Firmanın Oxford Premium Grade kalemleri de gayet kaliteli ürünler. Kalemin parlament mavisi rengine bayıldığımı da özellikle belirtmeliyim.

Kalem ağırlık olarak Noris ve Deli 37014'ten daha hafif, Ticonderoga ile aynı. Ağırlık merkezi ise ortaya yakın. Ancak kullanılan boya kaplaması yeterince tutuş sağlamıyor, benim gibi bastırarak yazan biriyseniz yazı yazarken eliniz kayıyor. Onun dışında gayet başarılı. Kullanılan ağaç orta kalitede diyebilirim; tıraşlandığında düzgün yüzeyler veriyor ve homojen bir görüntüsü var. Silgisi orta-iyi, lazım olduğunda işinizi görür. Silgiyi gövdeye tutturan aparat ise oldukça sıkı ve sağlam, güven veriyor.

Kurşun kalitesi olarak ise 4 kalem içinde en kötü olanı diyebilirim. Biraz heterojen bir yapısı var. Bazen çok koyu ve akıcı çizgiler verirken bazen çok pürüzlü ve solgun çizgiler veriyor. Hışırtı hissi var. Sıradan bir HB kalemden ise tabii ki daha iyi. Sonuç olarak karakter sahibi ve kaliteli bir kalem olduğunu belirtmek istiyorum.

12'li kutu halinde gittigidiyor'da 12 lira (kargo bedava), n11'de 6 lira (+ kargo).

7/10

Deli 37014 Ergonomic Triangular Barrel HB

Deli 1988'de kurulmuş bir Çin firması. 12000 çalışanı ve 1500'e yakın mağazası olan büyük bir firma. Kalemi ise D&R'da görüp rengini çok beğendiğim için satın almıştım, iyi ki de almışım.

Kalem incelediğim kalemler arasında en ağırı ancak yine de sizi yormayan, ideal bir ağırlığı var. Ağırlık merkezi ortaya yakın ve bunu kalemin üçgen yapısıyla birleştirdiğinizde çok konforlu bir kalem çıkıyor ortaya. Şahsen üçgen kalemlerin altıgen olanlara kıyasla daha ergonomik olduğunu düşünüyorum. Kalemin malzeme kalitesi diğer 3 kalemin gerisinde olsa da fena değil. Yapımında hangi ağacın kullanıldığı bilgisine ulaşamadım ancak kırmızımsı bir rengi var, biraz şüphe uyandırıyor. 🙂 Kullanılan kaplama tutuşu arttırma konusunda çok başarılı ve renk seçimi gerçekten harika. Silgisi ise pek yüz güldürmüyor (Son bölümdeki kıyaslama fotoğrafına bakabilirsiniz). Silgiyi tutan aparat da -biraz da kalemin üçgen yapısı nedeniyle- gövdeye tam oturamamış hissi veriyor.

Kalemde beni en çok şaşırtan özellik kesinlikle kullanılan kurşunun kalitesi oldu. Bu kadar akıcı, pürüzsüz ve koyu çizgiler oluşturmasını hiç beklemiyordum. Helix'e kıyasla çok daha konforlu ve keyifli bir yazım deneyimi yaşadığımı söylemeliyim. Sonuç olarak fiyatını da göz önüne alırsak (1.5 TL idi yanılmıyorsam) çok güzel bir ürün.

8/10

Karşılaştırma Fotoğrafları

Çizgi Rengi: Orta şiddette baskı uygulayarak yazdım.

Silgi: Her bir silgi ile 5 kez o kalemle yazdığım yazının üzerinden geçtim.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
M.Can paylaştı.

Samsung Staedtler dijital kalem ön inceleme

Samsung'un Staedtler ile geliştirdiği dijital kalem, çizim tabletlerine meydan okuyan özelliklere sahip.

Teknolojiye dair son haberleri kaçırmamak için ABONE olun ► https://goo.gl/z4MuvY

Web Sitemiz: http://teknoseyir.com/

TeknoSeyir Ailesi Kanalları:
Oyun Kanalımız: Gamende ► https://goo.gl/MN4ExT
Otomobil Kanalımız: Otoseyir ► https://goo.gl/ZXgxLT

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Twitter ►https://twitter.com/teknoseyir
Facebook ► https://www.facebook.com/TeknoSeyir

TeknoSeyir kanalı, Türkiye’nin yeni nesil teknoloji platformu TeknoSeyir.com’un YouTube hesabıdır. En güncel ürün incelemelerine ve teknolojiyle ilgili son gelişmelere bu kanaldan ulaşabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 19
 • LOOP @loop

  Kardeşim çizim yapıyor onda ekransız çizim tableti var wacom un ama bu işle uğraşan biri eline alıp yorum yapmadan kanı sahibi olmak bu işte kesinlikle çok zor ve hatalı olacaktır. Her şey basınç hassasiyeti değil çünkü, misal ucunu sürtünme hissiyatı normal camlı bir ekranda çok kaygan ve çizim için uygun olmayacaktır kanısındayım...
  Artı çizim tabletlerinde el değince onu çizime dahil etmeme gibi önemli özellikler var , çizim yaparken aman elim değdi kenarı çizildi gibi şeyler olmuyor bunda nasıldır v.s. gibi birçok iş için hayati detay daha var...

 • Etgm @etgm

  @sgur Hem evet hem hayır, grafik tablet ile ekranda kalem kullanımı arasında, fiyat haricinde, ciddi farklar var (ergonomi kullanım alanı, kalibrasyon hassasiyet anlamında). Kullandığınız alanı arada eliniz olmadan görebiliyor olmanız bile bazı kullanıcılar açısından tercih sebebi olabilir.

  Tabi ki teknoloji ucuzlayıp yayılıyor (aslında pahalılaşıyor galiba değil mi 🙂 ama firmalar "pro" ürünler ile "pro olmayanlar" arasında sınır çizmeyi seviyorlar. Nvidia'nın 1080'i ile pro kartlarında olduğu gibi, bu sınır kimi zaman performansdan ziyade (viewport vb avantajlarından ya da uç kartlarda gelen ek teknolojik gizmolardan bahsetmez isek) uyumluluk ve destek anlamında da olabiliyor.

  Benzer örnekler monitörlerde de mevcut. IPS panele kavuşsanız bu sefer renk doğruluğu, kalibrasyon kalemlerinden geri kalabiliyorsunuz.

  Şahsi kanaatim pro ürünler ile geniş tabana yayılan ürünler arasında ince de olsa hep bir sınır bulunacağı yönünde ve bunu sadece teknolojiye değil pazarlama stratejileri, kar zarar satış sonrası hizmet gib gibi bisürü şeye dayandırıyorum. Bu konuda Levent Abi'nin de farklı bir fikri olduğunu tahmin etmiyorum.

  Grafik tablet özelinde konuşursam, kendi adıma, günlük işlerimde yanımda taşıdığım bir cihazın ekranına yazmak fikri (note telefonlardan beri ciddi ciddi insanların hayatına girdiğine inanıyorum bu fikrin) güzel gelse de profesyonel düşününce grafik tablet + iyi (artık iyiden kasıt bir profesyonel için ne ise; çözünürlük, servis, uzun ömür, renk doğruluğu vb.) monitör daha akıllıca (sadece parasal anlamda değil, yüksek konumlandırılmış bir monitöre bakarken postürünüzün daha kolay korunabileceğini de düşünerek) bir yatırım olabilir.

  Diğer yandan wacom'un hali hazırda satmakta olduğu Cintiq Companion'lar buvideoda gördüğümüz şeyin hali hazırda satılmakta olanı. Tablet formunda bilgisayar+kalem. Hayli pahalı ürünler olmaları nedeniyle ve kullanım şeklinden anladığım kadarıyla(program çeşitliliği vb) bu ürünlerde profesyonelleri hedeflemekte.

  @oh_no Levent Abi'ye beslediğim saygı ve sevgi yüzünden gözlerim kararmış olabilir :D... ama yapılan yorumu eğlenceli ve spekülatif olarak yorumlamıştım. Yani Levent Bey bu noktada "Aman gidin grafik tablete para vermeyin hemen bunu alın" demediği sürece "hatta hem yanlış hem de yanıltıcı. çok ayıp etmiş." yorumunu bence haketmiyor.

  Aslında zaman kimin öngörüsünün doğru çıkacağını illaki gösterecek. Çok tartışmak da manalı değil gibi. Tartışmanıza farklı bir bakış açısı getirebildiysem ne mutlu bana.

 • cinnabon @cinnabon

  Levent bey hangi grafik tabletleri kaç saat kullanmış bugüne kadar, bu videodan sonra insan ister istemez merak ediyor.

M.Can paylaştı.

Levent abiyi yaklaşık 20 yıldır tanıyan biri olarak birçoğunuzdan fazla söz hakkım var. LP'nin tarzı bu 20 yılda hiç değişmedi. Kim bilir kaçıncı fuarı bu. Gider dolaşır izlenimlerini not eder o notları derler ve sunar. Eskiden yazılı yapıyordu şimdi video ile yapıyor. Bu yeni bir şey değil. TS'deki ilk fuar videosu da olmayacak.

Bu onun değişmeyen tarzı çünkü öyle rahat ediyor. Sadece beş dakika önce gördüğü bir ürünü biliyormuş gibi anlatmaz. Zaman zaman beraber yaptığımız yerinde videolarda o rahatsızlığı yüzünden okursunuz. En son aklıma gelen Samsung A9 lansmanı. Videoyu bir de bu bilgiyle yeniden izleyin göreceksiniz. Yanlış ya da eksik bilgi vermek istemediği için çok tedirgin olur.

Dolayısıyla LP'yi henüz yapmadığı bir yayın için eleştirmeyi doğru bulmuyorum. Yayın yapıldıktan sonra beğenmezsiniz eleştirirsiniz bu normal olanı. Sonuçta büyük oranda eziyetten oluşan bu fuar işini kimse boşu boşuna kabul etmez. Elbette o da gitti gezdi belgeledi.

LP gibi duayen sayılan insanlar, olaylara getirdikleri yorumlar için takip edilir. Sizin beklediğiniz anında görüntü için farklı mecralar ve daha genç editörler zaten var. Gayet de iyi iş çıkarıyorlar.
Mesela bizde haber kısmı da haftalık gündem formatındadır. Günlük haberleri bizden takip edemezsiniz. Önemli bir gelişme olursa herkes onun cuma günü konuşulacağını bilir. TS'nin yayın tarzı bu.

Eğer bir organizasyona LP katıldıysa onun edindiği izlenimleri merak eden büyük bir kitle onun yapacağı yorum için bekler. Çünkü orda önemli olan ortaya konan üründen ziyade LP ne diyecek acaba merakıdır.

Bunun reyting anlamında yanlış bir yol olduğu ise kesin. Ancak bizim de reyting için yayın yapmadığımız ortada. Plus sisteminden sonra YouTube tarafında bir beklentimiz kalmadığını ilan etmiş olduk. O yüzden bu anlamda bir reytinge ihtiyacımız yok.

TS bu yayıncılık anlayışı ile bugüne kadar geldi bundan sonra da bu şekilde devam eder. Çünkü farklı bir TS için farklı insanların bizlerin yerini alması gerekiyor. Alana kadar bizimlesiniz 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 144
M.Can paylaştı.

@dogan_mcan Nasil olmuş? 😀 içi lamy dışı plasti make 😀 ergonomi 10/10 ahah. Lamy safari setim icin yedek ic almistim yanlis almisim bende boyle degerlendirdim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
M.Can paylaştı.

Parker Jotter Kalem İncelemesi

@alperenxx @dogan_mcan

Merhabalar, geçen seneye kadar Pentel Kerry kullanan biri olarak o kalemi kaybetmemin ardından 1 senedir kırtasiyedeki 3 liralık kalemlerden 2 tane eskittim bir tanesi üçgen Faber Castell modelinin çakması diğeriyse kendine özgü bir kalem ve gayet de kaliteli çıktı 10 aylık kullanımımda tık demedi diğer ise 2 ayda mefta oldu. Aslında kalem güzel ancak ben kaşındığım için bir kalem alayım dedim hem lise ve üniversite sınavları da yaklaşıyor dedim (her sene çözerim bu sınavları hem bilgi tazeler hem hızımı korurum) ancak alamadım sınavlar açıklanmadan önceki haftaya nasip oldu 😀 Doğan hocam kalem incelemeleri de yayınlayınca gaza geldim ona sordum bir kaç model önerdi en çok gözim tutan Parket Jotter modelini siyah renk ve 0.5mm uç şeklinde satın aldım. Deneyimlerimden önce ürünü biraz tanıyalım.

Kutunun dışı bu şekilde

Garanti belgemiz ve kullanım kılavuzumuz

Sunum bu şekilde

Gayet şık durduğunu söyleyebilirim

Siyah plastik kısım ele oldukça hoş bir his bırakıyor

Kalemi yaklaşık 3 saat kullandım bence uzun bir süre değil ancak bu kullanımımla bile çok beğendim tabii Pentel Kerry çok daha iyi bir kalemdi ancak bu da fiyatına göre oldukça başarılı.

+ Lar

Fiyat, bence uygun

Basma hissiyatı tok, basınca kalemin orası burası gıcırdayıp kırılacak hissi vermiyor

0.5mm olmasına rağmen 0.7mm gibi davranıyor uç kırılacak hissiyatı yok kağıda sağlam basıyor

Hafif

Plastik kısım elde terleme yapmıyor

- Ler

Siyah plastik kısım silgi tozu tutuyor ve tozlar ele parmağa deyince gıcık ediyor

Silgisi beyaz değil pembe neden böyle yapmışlar anlamadım

Ucu içine girmiyor cebe koymak sıkıntı olabilir

 

Okduğunuz için teşekkür ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • M.Can @dogan_mcan

  Bilgilendirici ve güzel bir inceleme olmuş teşekkürler. Pentel Sharp Kerry kadar farklı bir kalem olmasa da Parker sunumda ve tasarımda çok başarılı gerçekten. Aradaki fiyat farkını da göz önünde bulundurunca kendini orta fiyat segmentinde ortaya koymayı başarıyor.

  Silgi kısmı Lamy Spirit'i anımsattı. Onun da Z11 silgileri pembe ve turuncu oluyor. Açıkçası siyah olması da mantıklı ancak metalik renkteki kalemlere farklı renkteki silgilerin başka bir hava kattığı da ortada. Herkesin kalemindeki silgi beyaz veya siyah iken sizde farklı oluyor, gösteriş faktörü devreye giriyor.

  Çoğu kalemdeki grip kısmı eğer plastik veya silikon ise silgi toparcıklarını toplayabiliyor. Silgi parçacıklarından uzak tutmaya çalışmak en iyisi. Alışkanlıktan hep silgi tozlarını defterin sağ veya üst kenarına iterim ve kalemi ondan sonra masaya koyarım. Ne kadar alışkanlıklan böyle yapsam da tabii ki o tozların bir kısmı kaleme tutunuyor. Arada bir telefon ekran koruyucularla gelen mikrofiber temizleme bezi veya küçük bir ekran temizleme fırçacı ile temizlemek iyi oluyor.

  Gizlenebilir uç da genellikle aranılan bir şey ama dediğiniz gibi kalem tek başına gömlek cebine vs. konulmadığı sürece bence çok da gerekli değil. Kalemlerimi hep kalemliğimde taşıyan ve cebime yalnızca tükenmez kalem koyduğumdan ötürü çok gerek duymuyorum. Aslında olması gereken Graph Gear 1000 veya Kaweco Special/Lamy Spirit tarzı uç kullanımı. Uç kısmı ya klips yardımıyla gizlenebilir olacak, ya da gövdeye yekpare bir şekilde yerleştirilecek. Bu konuda bu kadar övdüğüm Kaweco Special bile şu sıralar yekpare modelini değil, metal gizlenebilir olmayan uçlu olan modelini satıyor. Evet gerçekten belli bir fiyatın ve kalitenin üstüne çıkınca o metal ucun da oldukça sağlam yerleştirilmiş olduğunu görüyorsunuz, nitekim Graph 1000 For Pro gibi; ancak yine de Kaweco Special özelinde bu iki modelin ürün kodlarının sitesinde bile farklı olmaması belli bir kitleyi o kalemi almamaya itebilir. Bu konuda şanslı olarak kırtasiyeden aldığım için benim özelimde bir problem yoktu ancak @chngr 'in aldığı online mağazada görsellere yekpare versiyonun konulmasına rağmen metal uçlu versiyon gönderilmiş. Tabii ki Kaweco'nun o uç işini kötü yapmadığı ve gördüğüm kadarıyla her iki modelden de insanların memnun kaldığı ortada; ama yine de bir model adı farklılığı koyulabilirdi. Parker da bu konuda iyi bir uç seçimine gitmiş aslında. Düşünce yamulacak cinste ince bir metal parçası yerine daha dayanıklı tasarlamış. Darbelere karşın korusa da kalemi sürekli cebinde taşıyacak insanların bir defa da gözden geçirmesi yararlı olabilir.

Philips TX2WT/00 Kulakiçi Kulaklık İncelemesi

Arkadaşlar öncelikle herkese merhabalar bugün sizlere Vatan'nin internet sitesinden 129tl'ye  yeni aldığım tam bir f/p ürünü olan Philips TX2 kulakiçi kulaklığı inceleyeceğim.

Ürünün teknik özellikleri girecek olursak:

Frekans Aralığı: 6-40.000HZ 

Kulaklık Ses/Basınç Hassasiyeti(SPL):108dB

Empedans: 32Ω

Hoparlör Çapı: 13.5mm Neodyum Magnet

Maksimum Güç Girişi: 30mW

Kablo Uzunluğu: 1.2m

Mikrofonlu ve 3.5mm Jak standardına sahip

Kulaklık tasarımına gelecek olursak, benim en çok beğendiğim noktası hoparlörün arka kısmına konumlandırılmış pirinç halka ses titreşiminin azaltılıp ses netliğinin artmasını sağlıyor ayrıca bu malzeme kulaklık jakında da mevcuttur.Akustiğin daha iyi sağlanması için hoparlörün bulunduğu alanın geniş yuvarlık ve girintili-çıkıntılı pürüzler katılarak yapılmış.Daha iyi sahne ortamını yaşattırması için ise kulaklığın önünde 4 kanal bulunmakta bu kanallar ortaya çıkan seslerin hem daha ayrıntılı hem de şiddetli seslerin rahatsızlık yaşattırmaması için düşünülmüş müzik dinlenildiği esnada kulak yırtıcı tiz seslerin gelmesini önlüyor.Arka kısmında noise cancelling bulunmakta.Seslerin esas çıkış noktasının metal ızgaralarla yapılmış olması aldığınız kulaklığın gerçekten iyi bir kulaklık olduğunu hissettirecektir.Kablosunun yatay oluşu kablonun birbirine dolanmasını zorlaştıracaktır ayrıca kablolar baya büyük yapılmış umarım dayanıklılık olarak bize yansır. L şeklinde yapılmış jak bağlantısı tasarımı cihazla kulaklık arasında kalan bozulmaya en meyilli olan yerin daha geç bozulmasını sağlayarak, dayanıklı hale getirilmiş.Bir tek beğenmediğim özelliği ise kulaklık çiftleri ile kablolar arasındaki ayarlama klipsinin plastik malzemesinin kötü ve çapaklı olmasıydı.

Ürünün ses kalitesine gelecek olursak Hi-Res Audio desteği ve onun patentini almışlar bunu görünce baya heyecanlanmıştım rock, pop, dance, tekno, klasik ama genel kulaklık karakteristliği mid sesler ön planda ara ara tizler daha baskın oluyor, pop müzikte istenen bass seslerin fazlasını veriyor , rock müzikte ise mükemmel bir uyum söz konusu kulaklığın ses kalitesi sanki sesler bir mekandan geliyormuş hissi veriyor ve arka planda çok ayrıntılı zengin sesler duymaya imkan sağlıyor.Hiç bir ses kuşağı tırmalamıyor, sesler bir anda patlamıyor denge söz konusu.Ama kulaklık tizlerde ve midlerde daha başarılı özellikle midlerde. İlginç bir şekilde 80'lerin New Wave tarzı müzikleri çok başarılı çalıyor.Tabiki bu kulaklığında kötü yanları mevcut, yüksek seste bazı seslerin patladığını anlıyorsunuz sizi rahatsız ediyor.

Kullanımı ise önceki kullandığım AKG Y20u'dan gayet rahat kulağa takınca kulağınız yine ferah kalmaya devam ediyor kısaca kullanımı çok rahat kutunun içinde 3 boyutta silikon seçeneği mevcut.Ürünün beğenmediğim tarafları ise içinden taşıma kılıfı çıkmıyor ve renginin beyaz olması siyah rengi de mevcut ama çoğunlukla piyasada beyaz var.Ürünü kaçırmayın derim ürün Avrupa'da daha pahalıya satılıyor.

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 41