Şu postu erken atmışım demek, bir daha atayım 🙂

Hangisini aktif kullanıyorum derseniz, Telegram'a ekler ve etiketlerseniz lambanın cini gibi çıkıyorum ama daha alışamadım. Instagram en aktif olduğum yer mesajlaşma açısından. Soru-cevap etkinliklerim için soru topluyorum ordan.

Ama toplanma alanı olarak sanırım Discord'a yakınım. Henüz sadece adresi var önümüzdeki günlerde düzeltiriz. Bizim oyun klanı mevzularından ve yayınlardan Discord'a alıştım gibi. Milleti davet etmek vs kolay. Twitch kanalımı aktif edince de lazım olacak zaten. Unuttuğum bir şey yok sanırım. Kanalımı bilen biliyor, prensip gereği kanal içeriğimi burda hiç paylaşmadım, paylaşmıyorum. Aşağıdakiler bana ulaşmanız için sadece.

https://www.twitch.tv/gamsizm
Telegram Kanal: https://t.me/muratgamsiz
Telegram grup: https://t.me/mgamsiz
Discord: https://discord.gg/S4kX746yJh
Ayrıca
Instagram: https://www.instagram.com/mgamsiz
Twitter: https://twitter.com/Gamsizm
https://www.tiktok.com/@gamsizm

mail [email protected]

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Geçen hafta şirkette arkadaşlarla konuşurken konu kalemlere geldi. Ben de üniversitedeyken bir amfide bulduğum bir Rotring kalemden bahsettim. Bu kalem tamamen metal gövdeli 0,5 versatil bir kalemdi ve gövdesindeki ufak düğmeye basınca uç mekanizması içeri giriyordu. Kaybeden hayli üzülmüş olmalı. Sanıyorum pahalı bir Rotring olmalıydı ki gören herkes hacılamaya çalışsa da ben direnmiş kimseye vermemiştim. Sonra da bir ara yurt etüdünde ders çalıştığım sırada çalınmıştı, çok üzülmüştüm. Bir daha da öyle bir #Rotring modeli de bulamamıştım

Bu hikayeden sonra, Alman iş arkadaşlarımdan birisi bunun Rotring Double Push diye geçtiğini, güzel bir seri olduğunu ve istersem bana getirebileceğini söyleyince hemen kabul ettim.

Sağolsun, bir gümüş rengi bir de kırmızı getirmiş. İkisi de Rotring ve kullanılmamış olsalar da baya eski oldukları belli. Ancak hala ışıl ışıllar. Sanıyorum 40 yaşının üzerindeler bu ağır abiler. Arkadaşa bu hediyesi sonrasında bir akşam Noel marketinde sıcak şarap ve sosis ısmarlamak gerek artık 😄

Teknoseyir'in kalem eksperleri @seyhansayit ve @dogan_mcan bu seriyi biliyor olabilirler belki.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 18

@dogan_mcan Hocam yok mu yeni kalem incelemesi hasret kaldık 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • mcan @dogan_mcan

  Haklısınız 🙂 Aslında sırada iki tane vardı çoktan yazmış olmam gereken ama araya çok şey girdi ve sürekli erteledim. Net bir tarih veremeyeceğim ama en az üç inceleme daha yazmayı düşünüyorum. Sektörden de aşırı uzak kaldım, yeni Orenz falan çıkmış sanırım hiç bakmadım. İlginiz için çok teşekkürler. Uzun lafın kısası, gelecek 🙂

mcan paylaştı.

Graf Von Faber Castell Guillochlu Rodyum Dolma Kalem İncelemesi

Merhabalar, bu inceleme yazısında Faber Castell’in üst düzey ürün grubunda prestij ürünleri arasında yer alan Graf Von Faber Castell Guillochlu Rodyum dolma kalemi kendi tecrübelerim doğrultusunda anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle markanın tarihine ve kalem dünyasındaki yerine kısaca değinmek istiyorum. Hikâye 18. Yüzyılda Almanya’nın Kuzey Bavyera bölgesinde Nürnberg şehrinde başlıyor. Günümüz de Almanya da endüstri başkenti olarak kabul edilen bir şehir. Nürnberg grafit ve kil madeni bakımından zengin olduğu için pek çok kalem üreticisini bir araya toplamış. Bu üreticilerden birisi Kaspar Faber. 18. Yüzyıl ortalarında marangoz tezgahında kurşun kalemler üreterek işe başlamış.

Faber ailenin soyadı ve vasiyet olduğu üzere Faber ismini koruyarak üretime devam edilmiş. Fakat 1898 yılına gelindiğinde Baron Wilhelm von Faber'in en büyük kızı Ottilie Almanya'nın aristokrat ailelerinden birinin oğlu Kont Alexander zu Castell Rüdenhausen ile evlenince soyadlar birleşmiş. Bu tarihten sonra marka günümüz de olduğu gibi Faber Castell olarak anılıyor ve biliniyor.

Şimdi gelelim Graf Von Faber Castell Guillochlu Rodyum kalemin detaylarına. Kalemin ismi bize bazı detayları önceden söylüyor. Graf Von ismi Faber Castell’in premium ürünlerine verdiği isim. Guillochlu ise hassas nakış anlamına geliyor. Kalem isminin en sonunda yer alan kelime ise kalemin gövdesinde hangi materyalin kullanıldığının bir göstergesi. Benim tercih ettiğim modelde Rodyum kullanılmış bunun dışında değerli reçine ile üretilen modeller de var.

Kalem çok şık ahşap bir kutu da geliyor. İçinden kalemi seyahatler de ve gündelik kullanım da olası çiziklerden korumak için kumaş bir kılıf ve garanti belgesi ile kullanım kılavuzunun yer aldığı bir kitapçık çıkıyor. Kutu aynı zaman da güzel bir masa üzeri kalemliği, içindeki oyuklar üç tane kalemi yan yana koyabileceğimiz şekilde yapılmış.

Kalemin üretim süreci önemli ölçü de elde gerçekleşiyor. Faber bu kalemin 100’ü aşkın adımda tecrübeli ustalar tarafından üretildiğini söylüyor. Gövdede, kapakta ve ucun kaplamasında kullanılan Rodyum elementi dünyada kıymetli metaller arasında en pahalı olan üçüncüdür. Gümüş renginde bulunan ve oldukça yansıtıcı olan bu element kararmaz ya da aşınmaz altından daha sert ve dayanıklıdır. Bu özellikleri onu uzun ömürlü bir kalemin uç kaplamasında kullanmaya değer kılıyor.

Kalemin uç kısmı 18 ayar altın ve üzeri rodyum kaplama. Bende ki modelin uç kalınlığı M(Medium), bunun dışında F,EF,B,OM ve OB uçları da üretilmiş. Ucun üzerine Graf Von logosu, uç kalınlığı ve kullanılan altının saflık derecesini gösteren 18ct değeri kazıma tekniği ile kazınmış. Oldukça sade görünen abartılı süslemelerden kaçınılan bir uç tasarımı.

Uçtan sonra tutma kısmına gelelim. Parmaklarımızın temas ettiği kısım metal, bunu seven de olabilir sevmeyende. Eli çabuk terleyen uzun süreler yazı yazmayı düşünen kişiler sevmeye bilir. Ben sevdim. Bir dezavantajı ise parlak bir yüzeyi olduğu için çok fazla parmak izi tutuyor.

Gövde, kalemin isminde geçtiği üzere Guillochlu denen hassas nakış tekniği ile işlenmiş ve rodyum ile kaplanmış. Çok ince tırtıklı bir yapısı var elin kalem gövdesi üzerinde kaymasını engelliyor. Uzun kullanımlar da beni rahatsız etmedi fakat reçine gövdeli kalemler kadar rahat olmayabilir.

Geçmeli bir kapak kullanılmış yine işlemeli ve Rodyum kaplı. Parlak bir yüzey, temiz tutmak oldukça zor parmak izi tutuyor. Klips yaylı ve 5 mm kadar açılabiliyor. Sıkı tutuyor takıldığı yerden düşmesi zor. Kalemi kullanırken kapağı kalem arkasına takınca kalem oldukça uzuyor ve kalemin grip kısmına yakın ağırlık merkezi değişiyor yazmak daha zor oluyor. Tasarım sürecinde kalem kullanılırken kapağın kalemden ayrı tutulacağı düşünülmüş.

Boyutlara ve ağırlık konusuna gelirsek kalemin kapalı uzunluğu tam olarak 13 cm. Kapak açık iken 12.5 cm, kapak arkada takılı iken 16 cm. Kapağın en geniş noktası 12 mm ve kalemin daha ince olduğu kısım gövde ise 9 mm boyutlarında. Kapak kapalı içinde dönüştürücü var ve mürekkep dolu iken 36.1 gr. Kapak takılı değilken 23.6 gr ağırlığa sahip. (Kıyas olması açısından yaygın olan Lamy Safari kalem ise kapak üzerindeyken sadece 17 gr ağırlığa sahip. Metal gövdeli AL-Star modeli ise 21.5 gr ağırlığa sahip.)

Kalemin içinden bir dönüştürücü çıkıyor. Tutma kısmı ve gövde kısmı birbirinden ayrılarak mürekkep dolumu bu dönüştürücü ile sağlanıyor. Kalemi ister şişeye daldırıp mürekkep çekin isterseniz de dönüştürücüyü çıkartıp onu şişeye batırarak mürekkep çekin ve sonra yerine takın. Dönüştürücü yerine tam olarak oturuyor takması kolay ve taktıktan sonra sıkı bir şekilde duruyor. Bunun dışında şişe mürekkep kullanmak istemeyenler için de standart kartuşlar ile de çalışabiliyor.

Kalemi fiziksel olarak tanıdık gelelim kalemin yazım deneyimine. Bu kalemi kimileri imza kalemi olarak kimileri de benim gibi daha sık kullanmak için alabilir. Dolma kalem dijital dünyamızın içinde kalmış nadir mekanik araçlardan birisi, gövde içinde bulunan mürekkep deposundan mürekkep yer çekiminden faydalanarak damak üzerinden geçerek kâğıda aktarılıyor. Önemli olan bu aktarımın ne kadar kontrollü, başarılı, kusursuz gerçekleştiği. Bu kalemin damak yapısı ve ucu bu işi mükemmel şekilde yapabiliyor. Biraz ıslak yazdığını söyleyebilirim bu benim sevdiğim bir özellik. Kâğıt üzerinde uç çok iyi kayıyor. Yazı yazarken atlama yapmıyor. Dolma kalem ile uyumlu iyi bir kâğıt ve iyi bir mürekkep ile buluştuğunda bu kalem ile yazı yazmak çok çok keyifli. Fakat esnek bir uç değil yazı yazarken bastırmadan kullanmak gerek yoksa uca zarar vermek işten bile değil.

Toparlamak gerekirse, kalem kesinlikle dışarıdan bakıldığında dikkat çekici premium görünen bir kalem. Dolma kalemi tıpkı kol saati gibi itibar göstergesi bir prestij ürünü olarak satın alanlar var. Bu işlevi yerine getirebilir. Benim için önemli olan ise yazım deneyimi, bugüne kadar kullandığım çelik ve iridyum uçlu dolma kalemlerden daha başarılı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ömür boyu kullanabileceğiniz hatta miras bırakılabilecek bir kalem. Fiyat/Performans bir kalem mi bence değil, markanın amacı bu seri de fiyat performans ürünleri sunmak mı? Hayır. Bunun için kalemi fiyatı ile değerlendirmeyeceğim pahalı bir kalem olduğunu biliyoruz. Kalemin Avrupa satış fiyatı 350-375 € (Euro) arasında değişiyor. Kur değişken olduğu için Türk lirası olarak fiyat söylemekten kaçınıyorum.

Kaleminizin hangi materyalden yapıldığı, ucunun ne olduğu önemli değildir. Önemli olan yazmayı sevmek yazmaktan keyif almaktır. Dolma kalem kullanımının artması dileğiyle.

Kullandığım defter Japon Tomoe River 52 Gsm beyaz.

Mürekkep Kaweco Caramel Brown.

Fotoğrafları s20fe cep telefonum ile çektim.

Faydalandığım Kaynaklar:

-tr.wikipedia.org/wiki/Rodyum

-www.graf-von-faber-castell.com.tr/series/guilloche

-www.faber-castell.com.tr/tr/bizi-taniyin/tarihce

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Edit: Her sene kendini güncellediği için günceldir.

Update Geldi , artık seçilen ili aklında tutup , içinde olan günü de kırmızı ile işaretliyor.

Update için @ademalp teşekkürler.

Update tavsiyesi için @trbasoglu1996 teşekkür ederiz.

http://tsimsakiye.herokuapp.com/

-----------------------------------------------------------------------------

Edit: Sağolsun Adem Alp Yıldız @ademalp otomatikleştirdi. Kendi ilinize göre aşağıdan indirebilirsiniz.

http://tsimsakiye.herokuapp.com/
------------------------------------------------------------------
Geçen sene yaptığım TS imsakiyesinin 2021 hali isteniyor ancak geçen sene herkes şu ili de yapar mısın, bu ili de yapar mısın diye çok istekte bulunuyordu. Tüm illeri yapmam mümkün değil , zaten ciddi bir amaçla yapmamıştım herkesin kullanacağı tuttu 😀 O yüzden 2021'in boş halini paylaşıyorum isteyenler edit programlarında üzerini doldurabilir kendi iline göre.

Herkese iyi Ramazanlar

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 28

TeknoSeyir anahtarlıkları çarşamba saat 23:00'da muhabbet bölümünden hemen sonra satışta.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 45

İlk on anahtarlık için buyurun mağazaya 🙂

https://teknoseyir.com/magaza/anahtarlik

Anahtarlık

TeknoSeyir logolu numaralı koleksiyon anahtarlık Malzeme: Alüminyum
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 41

Selamlar dostlar,
Ben sözelci olduğum için çözemedim,
bir arkadaşım sınava hazırlanıyor,
Onun için çok önemliymiş
eklediğim sorulara bir göz atabilirmisiniz?
Şimdiden çok teşekkürler

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 28

Sadece bir kalem beklerken kırtasiye malzemesi dolu küçük çantayla yaşadığım mutluluğu anlatamam 😊@dogan_mcan 'a jesti için teşekkürlerimi sunuyorum. Sevgiyle ve sağlıcakla kalın 😄

BeğenFavori PaylaşYorum yap
mcan paylaştı.

Samsung Staedtler dijital kalem ön inceleme

Samsung'un Staedtler ile geliştirdiği dijital kalem, çizim tabletlerine meydan okuyan özelliklere sahip.

Teknolojiye dair son haberleri kaçırmamak için ABONE olun ► https://goo.gl/z4MuvY

Web Sitemiz: http://teknoseyir.com/

TeknoSeyir Ailesi Kanalları:
Oyun Kanalımız: Gamende ► https://goo.gl/MN4ExT
Otomobil Kanalımız: Otoseyir ► https://goo.gl/ZXgxLT

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Twitter ►https://twitter.com/teknoseyir
Facebook ► https://www.facebook.com/TeknoSeyir

TeknoSeyir kanalı, Türkiye’nin yeni nesil teknoloji platformu TeknoSeyir.com’un YouTube hesabıdır. En güncel ürün incelemelerine ve teknolojiyle ilgili son gelişmelere bu kanaldan ulaşabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 19
 • LOOP @loop

  Kardeşim çizim yapıyor onda ekransız çizim tableti var wacom un ama bu işle uğraşan biri eline alıp yorum yapmadan kanı sahibi olmak bu işte kesinlikle çok zor ve hatalı olacaktır. Her şey basınç hassasiyeti değil çünkü, misal ucunu sürtünme hissiyatı normal camlı bir ekranda çok kaygan ve çizim için uygun olmayacaktır kanısındayım...
  Artı çizim tabletlerinde el değince onu çizime dahil etmeme gibi önemli özellikler var , çizim yaparken aman elim değdi kenarı çizildi gibi şeyler olmuyor bunda nasıldır v.s. gibi birçok iş için hayati detay daha var...

 • Etgm @etgm

  @sgur Hem evet hem hayır, grafik tablet ile ekranda kalem kullanımı arasında, fiyat haricinde, ciddi farklar var (ergonomi kullanım alanı, kalibrasyon hassasiyet anlamında). Kullandığınız alanı arada eliniz olmadan görebiliyor olmanız bile bazı kullanıcılar açısından tercih sebebi olabilir.

  Tabi ki teknoloji ucuzlayıp yayılıyor (aslında pahalılaşıyor galiba değil mi 🙂 ama firmalar "pro" ürünler ile "pro olmayanlar" arasında sınır çizmeyi seviyorlar. Nvidia'nın 1080'i ile pro kartlarında olduğu gibi, bu sınır kimi zaman performansdan ziyade (viewport vb avantajlarından ya da uç kartlarda gelen ek teknolojik gizmolardan bahsetmez isek) uyumluluk ve destek anlamında da olabiliyor.

  Benzer örnekler monitörlerde de mevcut. IPS panele kavuşsanız bu sefer renk doğruluğu, kalibrasyon kalemlerinden geri kalabiliyorsunuz.

  Şahsi kanaatim pro ürünler ile geniş tabana yayılan ürünler arasında ince de olsa hep bir sınır bulunacağı yönünde ve bunu sadece teknolojiye değil pazarlama stratejileri, kar zarar satış sonrası hizmet gib gibi bisürü şeye dayandırıyorum. Bu konuda Levent Abi'nin de farklı bir fikri olduğunu tahmin etmiyorum.

  Grafik tablet özelinde konuşursam, kendi adıma, günlük işlerimde yanımda taşıdığım bir cihazın ekranına yazmak fikri (note telefonlardan beri ciddi ciddi insanların hayatına girdiğine inanıyorum bu fikrin) güzel gelse de profesyonel düşününce grafik tablet + iyi (artık iyiden kasıt bir profesyonel için ne ise; çözünürlük, servis, uzun ömür, renk doğruluğu vb.) monitör daha akıllıca (sadece parasal anlamda değil, yüksek konumlandırılmış bir monitöre bakarken postürünüzün daha kolay korunabileceğini de düşünerek) bir yatırım olabilir.

  Diğer yandan wacom'un hali hazırda satmakta olduğu Cintiq Companion'lar buvideoda gördüğümüz şeyin hali hazırda satılmakta olanı. Tablet formunda bilgisayar+kalem. Hayli pahalı ürünler olmaları nedeniyle ve kullanım şeklinden anladığım kadarıyla(program çeşitliliği vb) bu ürünlerde profesyonelleri hedeflemekte.

  @oh_no Levent Abi'ye beslediğim saygı ve sevgi yüzünden gözlerim kararmış olabilir :D... ama yapılan yorumu eğlenceli ve spekülatif olarak yorumlamıştım. Yani Levent Bey bu noktada "Aman gidin grafik tablete para vermeyin hemen bunu alın" demediği sürece "hatta hem yanlış hem de yanıltıcı. çok ayıp etmiş." yorumunu bence haketmiyor.

  Aslında zaman kimin öngörüsünün doğru çıkacağını illaki gösterecek. Çok tartışmak da manalı değil gibi. Tartışmanıza farklı bir bakış açısı getirebildiysem ne mutlu bana.

 • cinnabon @cinnabon

  Levent bey hangi grafik tabletleri kaç saat kullanmış bugüne kadar, bu videodan sonra insan ister istemez merak ediyor.