#akış aranızda bilgeadam’dan yazılım eğitimi almış olan var mı? tavsiye eder misiniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • sangreal_1905 @sangreal_1905

  İşkur üzerinden mi yoksa özel mi ? Çünkü hocalar fark ediyor. Daha önce sistem işletmenliği eğitimi almıştım işkur ve bilge adamın ortak olarak gerçekleştirdiği nitelikli bilişim uzmanı yetiştirme programı kapsamında. Eğitim fena değildi. Bİraz da şansa bağlı gelen eğitmen vs önemli.

  • Gökçe Cihan Çetinkaya @cetinkaya

   aslında şöyle, ben NBUY’a başvurdum, 2 günlük ön eğitimi tamamladık, sonra bi toplantıya çağırdılar ve dediler ki eğitim Temmuz’a sarktı. imzalar vs atılmamış ihale gecikmiş vs. bi de ben ankara’da oturuyorum eğitim istanbul avrupa yakasında. hem arada aylar var hem de zaten 5 ayda istanbulda harcayacagım bi mebla var, ben o parayı direk ankarada istedigim eğitme gömeyim dedim, ayrıca ben işletme mezunu oldugum için yazılıma başvuramamıştım, veri analizine başvurmuştum. ankara şubede direk yazılıma gidebiliyorum.
   hoca farkı olarak da ben ön eğitime giren hocaları linkedin’den bakmıştım, hemen hepsi geçen senenin nbuy mezunu idi. ankara şubede muhtemelen daha deneyimli hocalar var.
   edit: asıl fark tabi işkur’un işe yerleştirme zorunluluğu varmış, ama kendini gösterdikten sonra eksikliği hissedilmez gibime geliyor.
   bir diğer fark da işkur eğitimi 800 saat, paralı eğitim 300 saat.

  • sangreal_1905 @sangreal_1905

   @cetinkaya Kurs esnasinda 3 kere hoca degismisti bizde. İlk gelen hoca kursun en iyi hocalarindan sektor tecrubesi olan biriydi. Sonra o ayrildi yerine yeni mezun bir bayan geldi. Orda koptu iste olay. 1 ay dayanabildi bize. Onu zor bela gonderdik Sonrasinda ise gene uzun yillar sektor tecrubesi olan bu ise kendini adamis biri geldi.

   Yani hoca kismi biraz sans isi. İskur kriterlerine uygun egitmenler bulmakta zorlaniyor. Bu yuzden yeni mezun geliyor arada. İstanbulda İskura bagli bolarak sadece Bakirkoyde var kurs.

  • sangreal_1905 @sangreal_1905

   @cetinkaya Birde istihdam tarafina cok guvenmeyin derim. Gene kendiniz yokluyorsunuz daha cok. İse koyma zorunlulugu vs o tarafta isler biraz karisik. Kimisini dusuk ucretle kendi bunyelerine katmaya falan calisiyorlar vs vs uzun hikaye

  • Gökçe Cihan Çetinkaya @cetinkaya

   @sangreal_1905 işe yerleştirme zorunluluğu kısmını içerden duydum, %40 başarılı olarak bitirenleri bile yerleştiriyorlarmış kötü bi yer olsa da. işkur ile anlaşmaları bu yöndeymiş yani. onun dışında ben tabi kendime güvenirim, ama %15 işveren payı ödemesi de işkur sertifikasının avantajı, benim nbuy eğitimi almış bir rakibim çıkarsa onu alırlar tabi. ama gün geçtikçe bu motivasyonum kayboluyor, ben kasım ayında ilk cv’mi attığımda bilge adam’a keşke yarın başlasa demiştim, mart ayına geldik şimdi de temmuz diyorlar. o yüzden paralı eğitim ile vakit kaybetmem diye düşündüm.

 • arsenik @sha-2

  Aldığım eğitimle kalmayıp kendimi geliştiririm diyorsan daha uygun fiyatlı kurslara yönel. Ben bilgeadam’dan eğitim almadım. Ama en çok bilinen eğitim kurumu kendisi.

  • Gökçe Cihan Çetinkaya @cetinkaya

   hocam internetten pek çok eğitim aldım. hiç birine yeteri kadar motive olamıyorum, kendi kendime evde çalışınca sınıf ortamı olmayınca, evde günlük işler ile eğitim bölününce boşa kürek çekmişim gibi geliyor bana. hem ben şunu biliyorum demekle olmuyor, eğitim sırasında hocalara kendini göstermek bi noktada onları kendine referans yapmak demek diye düşünüyorum.

 • ofis @ofis

  2001 de 7.500 TL dediler pahalı geldiği için gidememiştim bilgeadam’a

godaddy’ye de kdv gelmiş. #akış #teknoyardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

sevgili #akış, benim uzun süredir telefonlardaki kamera teknolojisi hakkında düşünüp aşamadığım bir şey var. bahsettiğim şey belki daha önce onlarca defa konuşulmuştur ama hiç denk gelmedim, o yüzden ben de paylaşıyorum, üstüme gelmeyin 🙂

biz telefonu dik tuttuğumuz zaman bu telefon neden dik çekmek zorunda görüntüyü? yani tamam kameranın vizörü de o yönde diyeceksiniz de peki görüntü alan bu kısım neden dikdörtgen, neden yuvarlak veya kare değil de yönüne göre yazılım ile kırpılmıyor ya da ham olarak kaydetse ne yapılacağına biz karar versek, veya daha ilkel bir şekilde neden bir jiroskop yardımıyla dönmüyor bu dikdörtgen kısım veyahut direk bize sorarak, kamerayı 90 derece çevirmek mümkün olmuyor?

yani dik tutarken de yan çekilememesinin önündeki engel nedir? kameranın yönünü değiştirecek mekanik aksam milimetrelik cihazlara yerleştirmek için çok mu kalın, nedir bu işin aslı? ya da bu olay daha önce bazı modellerde denendi de rafa mı kaldırıldı? yoksa teknoloji o kadar gelişmedi mi. 🙂 telefonun tutma yönü ile çekilen görüntünün yönünün birbiriyle alakası olmamalı bence. fikirlerinizi merak ediyorum, teşekkürler.

#TeknoYardım #CepTelefonuFotoğrafçılığı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 26 / 38
 • kurtcuk @kurtcuk

  sensörün bir kenarından diğer kenarına bir oran var bunar aspect ratio diyoruz.
  şimdi şöyle düşün.
  bende 16mp bir telefon var.
  telefon bunu okurken 5312×2988 çözünürlüğü kullanıyor yani 16mplik sensörden 15.8 mp fotoğraf çıkartıyor.
  5312 / 2988 yaparsan 16:9 yani teknik anlamda 1.77:1 oran alırsın. peki 16:9(1.77:1) nedir?
  telefonların ekranlarının oranı tabi ki
  şimdi çevredeki bütün cihazların 16:9 olduğunu biliyorsak. neden bu formatı değiştirelim ki? tv tablet pc herşey 16:9 ise tam ekran çekmek mantıklı değil mi?
  senin derdini anlamadım. zira sen dik çeksen de sensör yine 16:9 okuyor fotoğrafı. sadece 90’lik dik tutma açısı dosyaya ekleniyor. zaten o 90’lik açı bilgisi olmasa da fotoğraf işleme yazılımı onu çevirirken bir kayıp yaşatmıyor fazla.
  yani senin aklın karışmış ama kameranın dik falan çektiği yok yine yatay çekiyor sadece sen izlerken sana kolaylık olsun diye 90′ bilgisini ekliyor ki galeride gezerken telefonu çevirme.
  yukarıda yazdığın hiçbir şeyin geçerliliği yok sonuç olarak.

  • Gökçe Cihan Çetinkaya @cetinkaya

   hocam bence siz dediğimi anlayamadınız, ben de diyorum ki ekranlar dikdörtgen diye sensör neden dikdörtgen olmak zorunda, dik tutarsan dik bir dikdörtgen, yan tutarsan yatay bir dikdörtgen oluyor. yani 16:9 veya 9:16 şeklinde kullanıyoruz örneğin. bunun yerine 16:16 yani 1:1 olsaydı o sensör de videonun 16:9 veya 9:16 olup olmayacagını biz seçsek, hatta direk 16:16 şeklinde kayıt etse de bilgisayarda biz düzenlesek falan. hatta bence 1:1 şeklinde değil direk köşesiz daire şeklinde olmalı ama tartışılır avantajı dezavantajı.

  • kurtcuk @kurtcuk

   @cetinkaya sen dik tutsan da 9:16 kaydetmiiyor anlamıyorsun.

  • kurtcuk @kurtcuk

   @cetinkaya bu arada dediğin şey video için geçerli fotoğrafta öyle bir durum yok.

  • Gökçe Cihan Çetinkaya @cetinkaya

   @kurtcuk hocam siz dediğimi anlamıyorsunuz, elbette yatay kaydediyor ama siz yerçekimine göre dik tutuyorsunuz, görüntüler 9:16 kaydedilmiş, yan çevirmezseniz yan mı izleyeceksiniz görüntüyü, tvyi mi yan çevireceksiniz 🙂
   fotoğrafta olan durum ise yönünü düzeltince 9:16 olan fotoğrafın aslında sağından solundan kırpılan, toplamda 16:16 olan kısımlarına da sahip olmak istemez miydiniz? belki bi portre çekiyordunuz, o detaylara ihtiyacınız vardı. pek çok bahane bulunabilir.
   edit: veya en verimli oran 16:9 diye böyle yapılıyorsa, tek tuşla kamerayı 90 derece çevirecek bir mekanizma getirilebilir, gene dik tutarken görüntünün yatay çekilmesi sağlanabilir.

  • kurtcuk @kurtcuk

   @cetinkaya 16:16 diye bir oran yok 1:1 var bu da tam kare
   Fotoğrafı bir kenara bırakın yukarıda anlattığım her şey fotoğraf için geçerli
   Videoya gelince evet sizin dediğiniz gibi sensörden okunan görüntü dik dizilir eğer dik tutarsanız. Şimdi bunu açıklığa kavuşturalım neden böyle?
   Dik tutarken yani 9:16 oran varken kaydedilecek olan 16:9 a göre kadraj veya kamera hareketi yapamazsınız. Sebebi tamamen bu dik videonun otomatik olmasının.

  • kurtcuk @kurtcuk

   @cetinkaya sorunuza tsm olarak yanıt verdim sanırım 🙂 ayrıca zaten dik tutarken kırpma var yoksa dik görüntü oluşmaz dikdörtgen sensörden

  • kurtcuk @kurtcuk

   @kurtcuk siz eğer dik tutarken yan kadraj yaparım derseniz bu zaten ufak bir hack ile mümkündür diye tahmin ediyorum veyahut profesyonel kamera uygulamalarında bu seçenek var olabilir dik video tamamen kullanıcı dostu olduğu için otomatiğe bağlanmış durumda

  • Gökçe Cihan Çetinkaya @cetinkaya

   @kurtcuk biz anlaşamadık bu konuda, sorun değil, uzatmaya gerek yok 🙂

  • kurtcuk @kurtcuk

   @cetinkaya anlaşmazlık nerede anlamdım

 • arandur @arandur

  Senin dediğin kare bir sensör üretilirse kolayca yapılabilecek bir şey, lensler zaten yuvarlak olduğu için bu konuda engel olmazlar. Sorun, bu yönde bir talep olmadığından maliyetine ve denenmesine kimsenin yanaşmayacak olması. Hareket edebilir sensör muhabbetini zaten es geçiyorum, bu tip bir mekanik yapı hem arıza verebilir hem de kasada çok yer tutar ve ses yapar.

 • Erman Yurdakan @ermanyurdakann

  Ben sizin demek istediğinizi anladım sanırım, cihaz olabilecek en geniş kadrajla 1:1 oranlı çekim yapsın, biz 16:9 ya da 9:16 olarak kırpalım, diyorsunuz. Mantıklı aslında, bu sayede dikey çektiğimiz bir görüntüyü kadraj kaybetmeden ya da en önemlisi içeriği 90 derece dönmüş göstermeden 16:9 ve 9:16 arasında çevirebilirdik çünkü o 90 derece döndürmeyi henüz görüntü kare iken yapacaktık ve böylece içerik de kadrajın aksine 90 derece dönerek yine düz hale gelecekti, sonuçta kadraj kaybetmeden düz bir görüntü elde edebiliriz. Sensörün mekanik olarak dönmesine falan zaten hiç gerek yok, tamamen yazılım ile halledilir bu 90 derece dönme olayı. Lakin bu olayı sıradan kullanıcıya nasıl anlatır firmalar, onu bilemedim 😀 Ben de anlatmayı tam becerememiş olabilirim mesela 😛

 • Muhammet UÇAR @haypurtiryading

  Telefonu yan tutunca garip karşılayan arkadaşlarım var. Bence önce bunun değişmesi gerekir.

#akış commodore 64 için oyun çıkmış:

BeğenFavori PaylaşYorum yap

steam’de bundle alabilen var mı? valve complete pack, portal bundle ve hitman collection aratıyorum, sayfasına tıklayınca anasayfaya dönüyor. kanada vpn açıp denedim, kanada doları ile sayfa normal açılıyor, türk lirası olunca anasayfaya dönüyor.

#akış #steam #steamindirimleri #teknoyardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

bu bahis sitelerinin korsan mesajlarını gönderdiği sistemin bölgesel olduğunu fark ettim. 4 gündür istanbul’daydım herhangi bir mesaj gelmemişti, bugün yüksek hızlı tren ile ne zaman ki eskişehir’i geçtik, ankara polatlı’ya vardık mesajlar yağmaya başladı. #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış #Udemy “TeknoSeyir takipçilerine özel kampanya! Tüm kurslar 1 Aralık 2017’ye kadar 25 TL!”

BeğenFavori PaylaşYorum yap

türk telekom faturasızdan faturalıya geçiş kampanyası kapsamında 4 gb 1000 dk 1000 sms 19 lira’ya onay vermeme rağmen şimdi fark ettim ki beni 8 gb 1000 dk 1000 sms 29 lira olan pakete geçirmişler. 12 ay taahüt olduğu için bu fiyatlar söz konusu. telefonum dandik oldugu için 8 gb kullanmam imkansız benim. sizce düzeltilebilir mi bu sorun? #akış

edit: müşteri hizmetlerinden aradılar konuşuyoruz şimdi.

edit2: yaklaşık 20 dakikadır telefondaydım, meğer beni yanlışlıkla geçirmişler başkası yerine, düzeltmek için aramışlar ama tekrar faturasıza geçmeyi bekleyeyip sonra tekrar 4 gb için aranmayı bekleyeceğim için mağduriyet oluşmaması adına bana özel %15 indirim ile 8 gb 1000 dk 1000 sms paketini 12 aylığına 23 liraya hattıma tanımladılar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

shiftdelete youtube kanalından neden hiç haz etmediğimi bir kez daha hatırlatan video. başkaları adına üzülmek. #akış (ikinci dakikasından sonrasına bakmadım)

edit: video kaldırılmış, açıklama videosu koymuşlar: https://www.youtube.com/watch?v=8tYMOmojfgA

iPhone X İÇİN 19.000 TL ÖDEDİK 💰 😍 DÜNYADA İLK! 👊

https://shiftdelete.net/iphone-x-kutu-acilisi iPhone X kutu açılışı videomuzda, 3 Kasım'da resmi olarak çıkışını yapacak en güçlü iPhone modelinin kutu içeri...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 24