Uzun zaman sonra Red Dead Online'a girip gezeyim dedim ve girer girmez hilecinin birisi musallat oldu. Adam resmen godmode açıp sürekli yanıma ışınlanıyor ve beni sırtlayıp harita sınırının dışına atıyordu. Bir süre sonra galiba sıkıldı ve peşimi bıraktı. Sonra ben görev yaparken tekrar sapık gibi peşime takılıp atımı dinamitle öldürüp bir tane yoktan var ettiği kafese koydu. Atımı canlandıramadım ama neyse ki sigortası vardı o yüzden daha sonra kendi kendine canlandı. Max Rockstar oyuncusu diyebiliriz herhalde bu adam için. Oyun içinde raporladım ama hesabı banlanır mı banlanmaz mı bilmiyorum.

Şimdi birkaç tane 200 IQ arkadaşın aklına gelen o muhteşem çözümü biliyorum. "Sunucu değiştir" diyeceksiniz. Arkadaşlar bu bir çözüm değil, sorunun etrafından dolanma yöntemi. Bir başka sunucuya geçtiğimde o sapık gibi birinin gelmeyeceğinin garantisini kim verebilir? Ayrıca ben oyuna girmişim, bağlanmışım ve oynuyorum. Neden sunucu değiştirmeyle uğraşayım.

GTA V Online da oynayanlar beni çok daha iyi anlayacaklardır. Hile olayı o kadar saçma bir noktaya gelmişti ki sanırım oyunu oynayan hileciler normal kullanıcıların sayısından fazlaydı, çünkü ne zaman oyuna girsem bir tane uçan adam etrafı bombalıyor oluyordu. RDO'da hile sorununun çözüldüğünü zannediyordum ki; yanılmışım. Aksine burada da saçma sapan olaylar yaşanıyor.

Rockstar kesinlikle herhangi bir sorumluluk almıyor bu hile konusunda. Ne çalışan bir anti-cheat sistemi var, ne de ciddi cezalar. Bunların sebeplerinden birisi de online'da her şeyin gereksiz pahalı olması ve hâlâ oyun içi para, altın külçesi, token ve şimdi bir de bir yerlerinden uydurdukları 'capitale' var. Ayrıca oyun içindeki rollerin hepsi parayla açılıyor ve gerçekten para harcanmadığı sürece oyun tıkanıyor. Ne görevlerden, ne de başka bir şeyden altın falan kazanamıyorsunuz, kazansanız da 0.13 gibi komik miktarlarda oluyor. Bu yüzden oyunu grind yaparak oynasanız dahi ne roller için, ne de bir takım eşyalar vs. için hiçbir zaman yeterli paranız olmuyor. Sonra da millet "sınırsız para ve level hilesi"nin peşine düşüyor ve hilecilik kapıları önlerine açılıyor.

Gerçekten akıllıca ve paragöz olmayan bir online sistemi kurulsa, bir de düzgün çalışan bir hile sistemi olsa bu problemin çok büyük bir kısmının çözüleceğinden eminim. Bunun için de Rockstar'ın, hem de zombileşmiş Rockstar oyuncusunun imaj değişikliğine gitmesi gerekiyor. Sürekli etrafındaki damızlık oyuncularını sağan değil de; yenilik, rekabet ve yaratıcılık sunan bir firma olması gerekiyor artık. Böyle bir şey olacağını kesinlikle zannetmiyorum çünkü adamların tuzu kuru. Dünyanın en kötü remaster'ını yapıp birbirinden rezil 3 oyun çıkarttılar ve gerçekten de olumlu tepkiler aldılar. Gidip GTA Triology Definitive Edition videolarının altındaki yorumlara bakarsanız ne demek istediğimi anlayacaksınız. Rockstar efendilerine tapan oyuncu kitlesinden gına geldi artık. RDR2'nin aşırı sıkıcı, anlamsız ve gereksiz hikaye görevlerini ve aptal kamp sistemini bile eleştirmek için bu adamlardan izin almak gerekiyor neredeyse.

"imMerSioN çok iyi abi bu oyunda."

#RedDeadRedemption2 #RDO

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • cestlavie @cestlavie

  Redm oynanır çıkarsa yoksa at çöpe

 • mcan @dogan_mcan

  Evet, custom server açıp kendi kendine takılmaca yapınca bir sorunla karşılaşılmıyor. PC'de multiplayer oynamak için önce peygamber sabrı sertifikasını almak gerekiyor artık.

 • Daviance @daviance

  Multiplayer olayı bitik her oyunda zaman kaybı ,LAN party zamanları daha iyiydi.

 • Rasko @rasko

  Oyun yapımcısının halt yemesi bunlar. O kadar para verip oyun alıyorsun, adam seni hilecilerle başbaka bırakıyor. Hatta ben bazı hilelerin yapımcılar tarafından piyasaya salındığını düşünüyorum. Oyuncular eski oyunları bıraksın, yeni oyun alsın diye bunu yapıyor veya imkân sağlıyor olabilirler. Apple'ın eski telefonlarını yavaşlatması, ekran ışığını kısması gibi bir şey yani bu.

 • altalena @altalena

  Haxball, Fall Guys gibi tamamen basit eğlence diyebileceğimiz oyunlarda bile hile yapan hayatsızları görünce Multiplayer oyunlardan olan beklentimi değiştirdim. Maalesef bu konuda tam çözüm yok, ya çok pahalı, varoş kitlenin erişemediği / ilgisini çekmediği oyunları oynayacaksınız ya da durumu kabulleneceksiniz. İkisi de uymuyorsa multiplayer'dan tamamen uzak durmak lazım.

  • mcan @dogan_mcan

   Durumu kabullenemiyorum çünkü oyunun multiplayer'ını parayla satan bir firma var ortada. RDR2 ve RDO ayrı ayrı satılan oyunlar. Battlefield 3, 4 ve 1 dönemlerini hatırlıyorum ve orada hiçbir zaman bu kadar net ve anlamsız hileler ile karşılaştığımı hatırlamıyorum. Aynı şeyi Titanfall, Doom ve Halo için de söyleyebilirim. Açıkçası bu oyunlarda "şu adam hile yapıyor" dediğim bir an bile hatırlamıyorum. İlla ki birileri denk gelmiştir ancak hiçbir zaman beni çıldırtmamıştı. Bu olay kültürle alakalı. Rockstar'ın seneler boyunca yaptığı "hırsızlık, şerefsizlik, itlik" propagandası ve bütün oyunlarını bunlarla tanıtması, öte yandan da online kısmında her türlü üçkağıtçılığı yapması nedeniyle çevresini de üçkağıtçı oyuncularla doldurması bunun en büyük sebebi belki de. Bizim gibi oyunun teknolojisine hayran kalıp oynamak isteyen adamlar azınlık kaldı. Bir oyun düşünün, oyun içinde para kazanması da harcaması da gerçek hayattan daha zor.

   Zaten en basit oyunda bile hile yapmak isteyen olacaktır, bunun bin türlü sebebi var ama tabii burayı şimdi psikoloji dersine çevirmeye gerek yok. Hayatsız deyip geçmeniz isabet olmuş. Bu konuda tam çözüm olmadığının farkındayım ve her şeyin mükemmel olmasını beklemiyorum. Yalnızca, güya büyüklere oyun yapan, single ve multi'sini ayrı ayrı satan dünyanın en büyük oyun şirketlerinden birinin nasıl ve neden bu kadar rahat olabildiğine şaşırıyorum. Bir de bunun üstüne TikTok'ta, YouTube'da vs. sabahtan akşama RDR2 güzellemeleri yapılıyor. İnsanlar kesinlikle herhangi bir şekilde tepki göstermiyor, aksine Rockstar'ın bir bildiği vardır mentaliyle her şeyi savunmaya çalışıyorlar. Birçok oyunda hile gördüm ancak beni GTA5 ve RDO kadar tetikleyen bir oyunla karşılaşmadım.