TCL S600 ANC Destekli Bluetooth kulaklık İncelemesi

Hayırlı Ramazan ayı dilerim.

 

Kulaklığı düşük beklentilerle, DH Forum'da indirim mesajı sonrası fark edip aldım. Üstelik millet 400 TL vermiş. 5-10 kişiye satılıp, fiyat yükseltimiş. Başka bir satıcıdan 600 TL verip aldım.

 

Fiyat araştırması yapın, uygun olan satıcıdan alın.

Kulaklık 1 günde bana ulaştı. Kutusunu görünce kaliteli bir ürün aldığınızı hissediyorsunuz.
Kutuyu açtım. Kutuyu açınca içinden 4 çift yedek silikon uç ve altındaki kutuda 1 adet type-c kablo çıktı.

Kablo kaliteli sayılır. Slikon uçlar ortalama kalitede. Daha iyi bir uç ile, daha iyi performans almak mümkün.

 

Kulaklık kutusunda garip bir koku var. Kutunun üstü pürüzlü. Kokuyu ilk defa hissettim. Kötü bir koku değil. Sıfır ürün kokusu gibi de değil. 😀 Bir süre sonra koku gitti. Kulaklığın kutusunun üstünü pürüzlü yapmışlar. Çok farklı bir tasarımı var. Kutunun sağında işlev tuşu ve üzerinde ışık var. Kutu parmak izi tutmuyor. Kapağı çok kaliteli. Kutunun içinde piano black bir malzeme ile üretilmiş kulaklıklar ve kulaklıkların oturduğu hazne var.

Kutu kablosuz şarj destekliyor. Biraz kalın yapısı var. Çok kalın değil. Enine normal. Oval yapısı var. Oval yapısı nedeniyle pantolonun küçük cebine sığmıyor.

Kulaklığın ANC, farkındalık modları var. BT 5.0 kullanıyor. 100ms gecikme var. SBC codec etkinken gecikme iyice düşüyor.

Farkındalık modu harika. Mikrofon kalitesi mükemmel. Kulaklığın ikisi takılıyken, sol kulaklığa 3 saniye basılı tutunca ANC, farkındalık modları arasında geçiş yapıyor. TCL Connect uygulamasıyla ek olarak kapatma fonksiyonu da ekleniyor. ANC açıkken 6.5 saat şarjı dayanıyor. Farkındalık modu açıkken 7 saat ve her ikisi de kapalıyken 8 saat şarjı dayanıyor. Kutusuyla da 32 saate yakın kullanım sağalayabiliyorsunuz.

ANC desteği mükemmel. İş yerim çok gürültülüdür. Tüm sesleri kesiyor. Uygulamada da ANC dengesi ayarlanabiliyor. Uygulaması pek iyi değil. Bu nedenle ANC açmak dışında pek bir şey yapmadım. ANC özelliği olup, bu fiyata satılan bir kulaklık ilk defa görüyorum. Üstelik yurtdışında bu ürün 100 dolar. Türkiye'ye getirmeye çalışsak, daha pahalıya patlayacaktır.

 

Tüm sesleri kestiğini söyledim. İnsan seslerini ve anlık sesleri elinden geldiğince telafi ediyor. Diğer sesleri mükemmel şekilde kesiyor. Anlık seslere ve insan seslerine %100 çözüm bulmak çok zor. ANC özelliği de bunu amaçlamıyor. Sabit gürültüleri filitrelemek için.

Pasif gürültü engellemesi silikonlar nedeniyle aşırı iyi değil. Ortalamanın biraz üzerinde. İyi bir silikon takınca daha da iyileşecektir.

Çevrenizdekiler sizin dinlediğiniz müzikleri full seste duyabiliyor. Bu da silikonlardan kaynaklanmakta. %80 seviyesinde dışarıya ses duyulmamakta.

Ses kalitesini çok beğendim. AAC Codec aktifken müzikler harika. Baslar doygun. Aşırı yüksek bas beklemeyin. Zaten ben de bu tarz kulaklıkları sevmiyorum. Basları çok tatlı bir ayarda bırakılmış.

Midleri ezmiyor. Tizler çok az geride. Ama, onlar da dengeli duyuluyor.

Vokaller de çok net. Enstrumental parçalarda ve bas odaklı parçalarda kulaklık çok keyifli vakit geçirmenizi sağlıyor.

Youtube incelemelerine bakarsanız, kulaklığın uygulaması işe yarar sanırsınız. Uygulaması hiç iyi değil. İnceleme yaptığını söyleyen sözde Youtuber beyler, açık ve net tanıtım yapıyor. Kulaklıkta hiç kusur yokmuş gibi. Uygulama berbat. Dokunma haraketlerini değiştirme olanağı var görünüyor. Ama, aslında pek de yok. Kısıtlı bir durum var. Güncelleme gelme ihtimali ve düzeltilme durumu olursa diye, detay vermiyorum.  ANC; farkındalık ve kapalı modları arasında rahatça geçiş yaptırıyor.

 

Kulaklıkta yakınlık sensörü var. Çok hızlı çalışıyor. Çoğu kulaklık bunun iki katı sürede müzikleri oynatıp duraklatır. Bu öyle değil. Çok hızlı.
Yakınlık sensörü varsayılanda açık. Uygulamasından istenirse kapatılabiliyor.

Dokunmatik bir kulaklık. Sürücülerin tam üstünde, yukarıya yakın bir bölgede çok hassas algılayıcı var. Hatasız bir şekilde tüm parmak haraketlerinizi algılıyor. İlk defa böyle bir ürün gördüm. Müthiş.

 

Siz dokunur dokunmaz telefon tepki vermiyor. 1 saniyeye yakın bir süre geçiyor. Sonra telefonunuz emri uyguluyor. 😀 Kullandığım 18 TWS kulaklıkta da durum buydu. Bundan daha yavaş olanlar çok fazlaydı. Airpods 2 ile arasında pek fark yok. Çok az Airpods öndedir.

1 tık; Oynat/Duraklat - Çağrıyı cevapla.
2 tık; Sonraki parça - Çağrıyı reddet/sonlandır.
3 tık; Önceki parça.
3 Basılı tut; Sağ kulaklkta sesli asistan, sol kulaklıkta modlar arası geçiş.
Ses açma ve kısma fonksiyonu ise, sağ ya da sol kulaklığa 2 saniye kadar tıklayıp çekince sesi arttırıyor. Basılı tutunca da sesi kısıyor. Bu pek kullanışlı değil. Android cihazlarda geliştirici seçeneklerini açıp, oradan Mutlak sesi devre dışı bırakma ayarını etkinleştirirseniz cihaz ve kulaklık sesi eşlenik oluyor.

Kulaklığı tanıtmak da çok kolay. Kapağı açar açmaz, çok kısa sürede açılır pencere geliyor. Talimatları izleyince her şey kolay.

Seri kullanım için SBC, müğzik kalitesi için AAC kullanabilirsiniz. Bluetooth ayarlarında seçim yapmanız mümkün.

Sormak istedikleriniz varsa eğer sorabilirsiniz. Kulaklığa 10 puan veriyorum. Bu fiyata kendisinden 3-5 kat pahalı kulaklıkların sunduğuna yakın performans vermesi nedeniyle bu tercihi yapıyorum. Benim kullandığım en iyi kulaklık bu olabilir.  Airpods 2 de iyiydi. Ama, bunun kadar kullanışlı değildi. Özellikle ANC ve farkındalık modu harika. Android cihazlarda çok iyi performans veriyor. Ses seviyesi aşırı yüksek değil. Ama, yüksek. Benim kulağım %80 üstündeki sesi zaten çile vesilesi sayıyor. Normalde %60'da kullanıyorum. İş yerinde luzumsuz kişilerin seslerinden, dedikodu ve bilgisayar gürültülerinden beni uzaklara itiyor.

Ses kalitesi 9,
Ses dengesi 10.
Gecikme 9,
Kutu dış yapısı 9,

Kulaklıkların kulaktaki duruşu ve konfor 9,
ANC ve farkındalık için 10,

Bağlanma hızı 10,
Kablosuz şarj olmasına rağmen ve ANC, farkındalık özelliği de olması nedeniyle fiyat/performans 10,

Mikrofon kalitesi hiç şüphesiz 10,

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

TaoTronics Sound Liberty 92

TaoTronics Sound Liberty ön izlenimleri ve HepsiBurada rezaleti.

 

Kulaklığı üç gün önce sipariş ettim. İncelemelerine baktım. Enes Sözen'in incelemesini de görünce iyi ettiğimi sandım. Enes Sözen iyi inceleme yapmamış. Hatta eksiklerini hiç anlatamamış. Bazen güvendiğiniz dağlara kar yağıyor.

 

Kulaklığı bandrolsüz, sıfırlığını belirten yapışkan etiketi olmadan göndermişler. Bununla kalsa iyi. Faturasını da kutunun kenarına sıkıştırmışlar. Kutunun içinin açıldığı ve iade ürünü olduğu belli olan kulaklığın şarj kutusunun üstündeki naylon da açılmış. Her yönüyle sıfırla alakası olmayan bir ürün geldi.

 

Tüm aşamaları videoya kaydettim. HepsiBurada'nın ilk vukuatı değil bu. Çok defa yaşayınca biz de önlem alma gereği hissettik.

 

Kulaklıkla ilgili ön izlenimlere geçeyim.

 

Kutusu berbat. Şarj kutusu berbat. Çok kalın. Çok adi. Materyal kalitesi kötü. Kapağı dayanıksız. Yandan kalın anladık da derinliğine de kalın.  Küçük cebe bile sığdıramadım.

 

Kulaklıklar çok saçma olmuş. Çıkıntılı olan bölümleri aşırı kalın. Çok fazla ağza doğru çıkıntısı var. Kulaklık kulakta iyi durmuyor.

 

Ses kalitesinin iyi olduğu söylenmiş. Ortalamanın altında. Enstrümanları yiyor. Bazılarını duyamıyorsunuz. Öyle abartılı yorumlara bakmayın. Sakın böyle alışverişlerde yorumlara kanmayın. Tenekeden müzik dinleyenler bile yorum yapıyor.

 

Dokunmatik bölümü güzel olmuş. Dokunmatik kısa yolları saçma sapan. Hatta öyle garip yapmışlar ki, iki tıklama müziği durduruyorken, tek tıklama sesi açıyor. Saçmalık. Zaten cihazda yakınlık sensörlü yok. Yok yahu. Bu nasıl bir garipliktir?

 

İki kulaklık arasındaki anlık senkronizasyon arada bozuluyor. Dokunmatik sensörlün tepkileri de yavaş. Müzik değiştirmek için hamle mi yaptınız. Olmaz. 1,5 saniye beklemelisiniz. Hemen değiştirirse yazık olur. Müzik mi duraklatmak istediniz? O da olmaz. Kulaklığımız 1,5 saniye grev yapıyor.

 

Paket yapısı güzel. Basit ve ucuz. Ama, basitliğine oranla iyi.

 

Kulaklıkta plastik artıkları da var. Montaj noktalarında bu artıklara rastladım. Sivri kenarları olan bir ürün. Bu artıklar rahatsız ediyor.

 

Kutu kapağında iki kademeli açılış varken, kapanış tek kademeli. Kutu kapağını açtıktan sonra sağlamlık hissi vermiyor. Çok adi bir bağlantı noktası var.

 

Kutu gacır gucur ediyor.

 

Type-c portu var.

 

Kablosuz şarj yok.

 

mikrofonu iyi. Airpods'a yakın kalitesi var.

 

Ses gecikmesi yaklaşık 300 ms. Bu iki kulaklık takılıyken olan durum. Tek kulaklık takılıyken 200 ms oluyor. Ortalama değerlerdir. Şu gecikmeyi 50ms altına çeken TWS ya da Bluetooth kulaklık bulursam kaçırmam.

 

Garip bir inceleme oldu. Kusura bakmayın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 14
 • DRTOLGA @platinium08

  @revenge

  200 TL lik kaç tane TWS kulaklık kullandınız acaba? Taotronics 92 nin incelemesini yerli yabancı istediğiniz editörden veya alt üst seviye kulaklık kullanmış ne beklemesini bilen kullanıcıya sorun hepsi benzer şeyler söyler. Beklentiniz yazdıklarınızdan gayet yüksek ve 200tl ye 1500liralık kulaklığın premium halini istiyorsunuz.

  200TL lik kaç tane kulaklık kullandığınızı ve hangilerinin bundan çok daha iyi olduğunu söyler misiniz? Alt seviye kulaklıkların büyük kısmı bass ağırlıklıdır ve ses yüksekliği beklersiniz. Ötesi yoktur. ne şiş yansın ne kebap, cebimden 200tl çıksın ama fiyat rakiplerini değerlendirmeden gömeyim mantıklı değil. Kendim WH-1000XM4 kullanıyorum. 3500tl lik bir kulaklık gidipte 7-8-10 bin liralık cihazlarla kıyaslayıp alakasız bir yazı yazabilirim ki, İyi bir kulaklık olmasına rağmen kendisi de dahil o fiyattaki hiçbir kulaklıkta mükemmel değil.

  Kulaklık hakkında tek haklı olduğunuz kısım dokunmatiklerin saçma sapan sıralanması buna da çoğu editör taotronicsin ilk inceledikleri modelinde değendi enes özeni bilmem.

  Kutu nun malzemesi noktasında 200tl ye şuana kadar çıkmış kulaklıklar arasında en iyisi

  200 tl ye kablosuz şarj veren bir marka da zaten yok.

  Passat iyi araba ama gider passatı fiyat gözetmeksizin Bugatti Chiron, Lamborghini aventador la kıyaslarsam bir mantığı kalmaz kıyaslamanın. Sizin ya beklentiyi günümüz modelleri arasında düşürmeniz ya da bütçeyi yükseltmeniz gerekli.

  • revenge @revenge

   Fiyatı 240 TL. Bu fiyata bundan daha iyileri var ya da yok. Beni ilgilendirmez. Aldıım ürün ilgilendirir. Ben beenmedim. Ses kalitesini de beenmedim. Kutusunu hiç beenmedim. Yanaklara yakın çıkıntı yapan uzantıların kalın olmasını beenmedim. Dokunmatik tepkimesini beenmedim. Dokunmatik kısayolları berbat. O kutuyu o kadar kalın yapan mühendisi kutluyorum.

   Saçma sapan bir ürün olmuş.

  • DRTOLGA @platinium08

   @revenge fiyatı uzunca bir süre 215tl idi. o zaman size tavsiye birkaç sene için 400-500tl nin aşağısına düşmeyn kulaklıkta sizi şuanda 600tl nin aşağısında piyasa daki hiçbir model kesmez. Siz diyorsunuz ki susam parası vereyim ama kuzu çevirsinler 🙂 malesef yok öyle bir dünya editörlerin bir çoğu gayet güzel ve doğru şekilde incelemiş.

  • revenge @revenge

   @platinium08 Marka'nın hissesi ni mi aldınız hocam?
   Ben beğenmediklerimi yazdım. Siz de beğendiklerinizi yazın. 10 puan verin. Dengelensin.

  • DRTOLGA @platinium08

   @revenge

   1. si ilk yazdığın kısım aşırı saçma ve gülünç cevap veremeyecek durumda olup ne yazar saldırırım oluyor. Ben piyasa da ki bu fiyattaki bir çok cihazı biliyorum.

   2. si ben diyeceğimi dedim siz susam alacak para verip kuzu çevirme peşindesiniz mesleğiniz nedir bilmiyorum ama sizin mesleğinizde 1000liralık hizmet veya malı 5tl ye almaya çalışsak, bu tavrınızda ki gibi normal karşılamak yerine daha şiddetli bir biçimde kızarsınız 🙂 Ama siz kendiniz bizzat bunu yapıyorsunuz. Bir ürün veya hizmetin piyasası ve değeri ve bunun karşılığında ne alacağınız gayet bellidir. siz üç kuruş vereyim ama ferrari olsun peşindesiniz. Biz size 3 kuruş verip ferrari istesek daha şiddetli bir biçimde tepki gösterirsiniz.

  • revenge @revenge

   @platinium08 Hocam özür dilerim. Size sormadan beğenmediğimi ve kötü yönlerini yazmamalıydım. Zat-ı şahanelerinize danışmam gerekirdi. Maruzat-ımı affedin. 😀

   Tamam sizi net bir şekilde anladım. Fiyatı nisbetinde kötü bir cihaz.

 • Shaiph5t @shaiph5t

  sen öyle zannet çakmasını almış olabilir youtube yorumları iyi + edifier, PHILIPHS, JBL varken...

 • revenge @revenge

  @shaiph5t Ben mi çakma aldım? HB önsipariş. 😀

 • Shaiph5t @shaiph5t

  @revenge kontrol et gör... adamlar çakma ürün satabiliyor...