Arkadaşlar bilenler biliyor, normalde benim ek işim diyebileceğim #tamirtadilat işleri yapıyorum. Genelde elektronik, cep telefonu, bilgisayar ve parçaları vs. bunu tabi normalde internette pek duyurmuyordum. Arada işte TS'den falan ulaşan arkadaşlar sağolsunlar yolluyor tamir edip geri yolluyordum.

İhtiyacı olan varsa işte atıyorum '' abi telefonumun ekranı kırıldı ne yapıcaz ? '' yapılır, yeni ekran alırız, ufak bir işçilik ücreti alırım takarız. Veya notebook'um menteşesi yada kasası kırıldı, işte klavyesi pert, veya ekranı kırık falan bunları yapıyorum. Hani aklınıza gelebilecek çoğu sıkıntının tamirini yapabiliyorum.

Dediğim gibi ek işim çünkü geçmişte teknik servislerde çalıştım. Ama malum düzenli para lazım olduğundan ve başka mesleklere yöneldim. Bu işte aslında hobi şeklinde başladı ama devam ediyorum. Para kazanmak ilk amacım değil ama tabi ek gelir olsun diye yapıyorum. Ama ola ki maddi durumu yoktur, veya işte yetemiyordur sıkıntı değil gene elimden geldiğince yardımcı olurum.

Bana nasıl ulaşacaksınız ? genelde mail ve telegram kullanıyorum.

Mail : orcun89@outlook.com
Telegram : @orcun89

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 34

USB'ye Windows kurmak, hatta bootcamp kullanmadan Macbook'a Windows kurma videosu efenim.
Geçtiğimiz hafta burda @pope ile yaptık. Baktım internette eşi benzeri yok bu yaptığımın, video çekeyim herkes bilsin istedim.

USB BELLEK ÜZERİNDEN WİNDOWS ÇALIŞTIRMAK / MacOS'da Bootcamp Kullanmadan...

Bu yöntem ile siz de usb belleğinize windows yükleyip gittiğiniz her yere belleğinizi takarak kendi sisteminizi çalıştırabilirsiniz. Aynı zamanda Macbook cih...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bilgisayar karşısında oturmak için sizce şu sandalye nasıl f/p olarak?

https://www.sokmarket.com.tr/uploads/2019011511020035897/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Rehberi

Herkese merhabalar, bu rehberimde size Tüketici Hakem Heyetine nasıl başvurulur ? bunu anlatacağım.

Kendi başımdan geçtiği için birebir tecrübe ettim. O yüzden ne nasıl yapılır size elimden geldiğince anlatacağım. Ki aklınızda bir soru olursa gene çekinmeden yorum üzerinden her zaman sorabilirsiniz.

Başımdan geçen olay bir elektronik bir üründü. Kutusundan sıfır aldığım ürün bayide kontrol ederken arızalı çıktı. Bayi ‘’ biz değiştirmiyoruz garantisine ver, onlar değişim yapar. ‘’ dediği için gittim. Aslında bayi birebir değiştirmek zorunda bunu sakın unutmayın. Bozuk çıktıysa şayet yapmak zorunda, ama bizde diyor ki git hakkını THH ile ara değiştirmiyorum ne yaparsan yap. Böyle bir durumda mecbur gideceksiniz.

O yüzden bende önce ürünün yetkili teknik servisine gidip kutusu aksesuarları ile birlikte 2 gün sonra verdim. Yenisi ile değişim istendim, ancak servis bana aradan 15 gün geçince yazılım attık geri yolladık vs. diye geri yolladı. 2. Kere gidip aldığımda ise gene aynı sorun cihaz açılıyor anında kapanıyor. 2. Kere aynı gün geri verdim. Gene yenisi ile değişim talep ettim. Ve bu sefer anakart değiştirildi. Sıfır aldığım cihazın için açılıp benden habersiz işlemler yapılıyor ki yasal hakkım direkt yenisi ile değişimi olduğu halde mağdur ediliyorum. 3. Kere gittim servise, cihazın kasasında açıklıklar yapıştırıcı izleri vs. bu haliyle tabi teslim almadım. Sizde uyarım olsun cihazı görmeden etmeden aldığınıza dair imzayı SAKIN atmayın. Önce bir bakın görün tamir edilmiş mi ? vs. ona göre teslim alır imzalarsınız.

Bu şekil de de olunca tabi 3. Kere oldu tekrar servis aynı gün değişim için verdim. Elimde de teknik servisin bana verdiği form var. Bundan sonra ben umudumu kestim tabi değiştirilmeyecek vs. akabinde THH araştırdım. Sorunumu yazıp hakem heyetine verdim. Yoğunluğa göre görevli 6 ay’a kadar sürebilir dedi. Ve tam 6 ay dolduğunda ise elime karar ptt ile geldi. Ürünün değişimi için ve elimdeki karar ile teknik servise gidip kararı onlara da verdim. Aradan 15 gün geçti ve sıfır kapalı kutu şeklinde ürünümü teslim aldım. Ve tabi aradan toplamdan 7 küsür ay vakit kaybım oldu. Ve haklılığımı ispat etmek için baya da uğraştım. Yasada evet açık açık yazıyor ama uygulama konusunda ve bizim bilinçli tüketici olmamız konusunda biraz sorun var. Aslında bütün tüketiciler mağdur oldukları şey en ufak bir şey bile olduğunda thh ile uğraşsa emin olun ki bayi firma satıcı tüketicilere böyle davranamayacak. Beni mesela en başından beri mağdur eden kişi satıcıydı. O yüzden kilit nokta tamamen biz tüketicileriz. Bilinçli olduğumuz müddetçe bize böyle davranan satıcılar teker teker azalacaklardır.

Başımdan geçen kabaca sorun buydu. Şimdi gelelim asıl rehberimize, tek tek resimlerini ekliyorum. Ve gereken bilgileri de altına yazacağım. Ki adım adım başvurunuzu yapın ve akabinde de THH gidip dilekçenizi teslim edin.

THH sonuçları şehrinize ve ilçeye bağlı olarak 1 hafta içinde de veya benim gibi büyük şehirdeyseniz 6 ay içinde de çıkabiliyor tamamen yoğunluğa bağlıdır. O yüzden sabretmeniz gerekiyor.

Başvuru için size burada örnek dilekçe çıktısını vermeyeceğim çünkü herkesin sorunu değişebilir. Ve THH heyetlerinin de başvuru için parasal bir üst limitleri vardır.

2019 yılı için parasal sınırlar:

Bu hükümler çerçevesinde, 2019 yılında tüketici hakem heyetlerine başvuruda dikkate alınacak limitler aşağıda yer almaktadır.

Buna göre, 2019 yılı Tüketici Hakem Heyetlerine yapılacak başvurularda,

değeri 5.650 Türk Lirası’nın altında bulunan uyuşmazlıklarda İlçe Tüketici Hakem Heyetleri,

Büyükşehir belediyesi statüsünde olan illerde 5.650 Türk Lirası ile 8.480 Türk Lirası arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri,

Büyükşehir belediyesi statüsünde olmayan illerin merkezlerinde 8.480 Türk Lirası’nın altında bulunan uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri,

Büyükşehir belediyesi statüsünde olmayan illere bağlı ilçelerde 5.650 Türk Lirası ile 8.480 Türk Lirası arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri görevli olacak.

Öncelikle başvuru konusunda fatura ismi kimin adına ise o kişinin başvurması lazım. Anneniz babanız yada her kim olursa olsun. Fatura kimin adınaysa o başvuracak. Fatura kişinin adına bir edevlet hesabı gerekiyor.

Edevlet üzerinden ise adım adım anlatıyorum.

Önce https://www.turkiye.gov.tr/ üzerinden giriş yapılacak. HTTPS olmasına dikkat edin.

Giriş yapıldıktan sonra;

 

Sırası ile önce Kurumlar'a tıklıyoruz.

 

Sonra listenin üstünde T harfine tıklıyoruz.

Listeden Ticaret Bakanlığına tıklıyoruz.

 

Listeden Tüketici Hakem Heyetine Başvuru İşlemi yazan kısma tıklıyoruz. , Tüketici portalı tüketici şikayet uygulamasına giriyoruz.

Farklı bir adrese yönlendirecek asıl başvuru oradan yapacağız. Altta Uygulamaya git kısmına tıklıyoruz..

Tarayıcıdan yeni sekmeden https://tuketicisikayeti.gtb.gov.tr/ adresine yönlendiriyor.

Bu adreste ise online olarak THH başvurumuzu yapmanız isteniyor. O yüzden başından dediğim gibi her hangi bir hazır dilekçeye gerek yok.

 

İlk adımda TÜBİS isimli bir uygulamadan https://tuketicisikayeti.gtb.gov.tr sitesine yönlendiriyor. Burada ilk sayfada bizim kişisel bilgilerimiz girmemiz gerekmektedir. Bilgilerin doğru ve güncel olmasına dikkat edin. Ben şahsi bilgilerim olduğu için karaladım. Ancak doğru bilgilerin girilmesi şart.

Sabit telefon, cep telefonu, eposta adresi, ve adrese ek olarak tebligat adresi istiyor. Bu tebligat adresi ise şu; THH kararı size posta ile iletiliyor. O yüzden bu adresin doğru olması fatura kimin adınaysa onun adresi olması lazım.

Bilgilerimiz doldu ve kaydet diyorsunuz.

2. adımda ise;

Sol taraftan Tüketici başvuru altından Yeni başvuru ‘a tıklıyorsunuz ve sizden bilgiler istenecektir. Firma bilgilerini istiyor. Firma ünvanı mutlaka yazılması lazım. Ancak şikayet edeceğiniz yerin adını yazacaksınız. Diyelim cep telefonu eğer sıfırı ile değişim istoyrsanız teknik servisin bilgileri yazılacak. Ama ben para iadesi istiyorum diyorsanız o zaman fatura hangi firmadan kesilmişse o firmayı yazacaksınız. Bu ayrıma mutlaka dikkat edin.

İşlemin yapıldığı yer kısmı var. Bu kısımda ise sizi mağdur ettiğiniz düşündüğünüz teknik servis yada firmanın adresini yazacaksınız. 2. Adımda böylece bitti.

3. adımda ise fatura tarihi yazıyor. Elinizdeki faturada yazan tarih ne ise onu yazıyorsunuz. Fiş fatura no ise gene faturada yazıyor eksiksiz yazmanız lazım.

Uyuşmazlık tutarı ise fatura’da yazan ürünün bedeli ne ise kuruşu kuruşuna onu yazmanız lazım. Misal 1000 lira diyelim ama kaç kuruşsa yada 1000.15 tl falan gibi faturada yazıyorsa o 15 kuruşu’da yazmanız lazım.

Talep türü ise gördüğünüz gibi seçebileceğiniz şeçenekler var. Bunları da size tek tek açıklıyorum.

Ayıp oranında bedel indirimi

( diyelim malın bir ayıbı var. Kutudan yamuk çıktı yada çizik hasarlı vs. Bu ayıp neyse onun bedelininin size indirim yapılmasını talep edebilirsiniz.)

Bedel iadesini içeren ve sözleşmeden dönme

( Bedel iadesi ise ürün bozuldu tamir etmiyorlar yada extra kendileri ücret çıkarttılar, sizde haklı olarak malın tamamen fatura tutarının iadesini isteyebilirsiniz. Diyelim bayiden tarifenize ek yada taahhütlü telefon vs. aldınız. Ürün bozuldu sizde iadesini istediniz hem tutar iade edilmesi için hem de var olan taahüdünüzü bozulması için bu seçeneği seçmeniz lazım. )

Diğer

( başka bir sorununuz varsa onunu için bunu seçebilirsiniz)

Malın yenisi ile değiştirilmesi yada hizmetin yeniden görülmesi

( diyelim sizi teknik servis 3-4 kere oyaladı yenisi ile değiştirmedi yada tamir ederken bozdu başak sorun çıktı. Bu gibi durumlarda malın yenisi talep etme hakkınız var. Yada yeniden ücretsiz tamir edilme durumu varsa bunu seçebilirsiniz)

Ücretsiz onarım

( Ürün bozuldu ama sizden kaynaklı olmayan bir nedenle, ancak firma size bu ürün böyle bozulmaz garanti dışı diyorsa ve ek ücret talep ediyorsa sadece ücretsiz onarımı seçebilirsiniz. )

Unutmayın ki bu seçenekleri seçtiğinizde THH bağlı Bilir kişi inceleyecek ve size ona göre sonucu verecektir. Yani haksız da olabilme durumunuz var ama bu oran çok düşük.

Geldik 3. Adıma, bu adımda ise sizden online olarak yükleyebileceğiniz bir pdf. Formatında belge istiyor. Bu belgeyi isterseniz yükleyebilirsiniz faturanın fotokopisi olabilir yada servisin size verdiği form yada garanti dışı kağıdı veya mağduriyetinizi size belirten servisin çıktısı olur. İsterseniz elinizdeki belgeyi hemen tarayıp yükleyebilirsiniz. Veya ben THH gidip öyle teslim edeceğim de diyebilirsiniz. Veya posta ile de yollayabiliyorsunuz. Veya belgeniz de olmayabilir. Seçenekleriniz bunlar.

4.adımda ise başvuru formunuzu altta gösterecektir. Bilgileri kontrol edip o belgeyi bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Böylece THH gidip bu belge ile başvuracaksanız veya online olarak her şeyi hallettiniz. Ama gene de kontrol edin yanlışlık varsa geri dönüp düzeltebilirsiniz.

Ve son 5. adım Bize başından girdiğimiz bilgilere göre hangi THH’e gidip başvuracağımızı gösteriyor.

Adresi ve bilgileri yazıyor.

Online olarak yapabileceklerimiz buydu. Şimdi sırada elden nasıl başvurulur onu anlatacağım.

Elden başvuru ise gene yukarıda şekilde olabilir veya dilekçeyi elden sizde doldurup verebilirsiniz.

Elden başvuruda sizden;

2 adet kimlik fotokopisi

2 adet ürünün veya malın fatura fotokopisi

2 adet sorununuzu belirten dilekçenizin fotokopisi

Ve son olarak servisin verdiği yada firmanın size verdiği formun fotokopisi

Bunların hepsi tek tek ayrıca şeffaf dosya ile toplanıp ve 1 tane de telli klasöre konulup o şekilde başvurunuzu elden yapabiliyorsunuz.

Sizden bu başvuruda ıslak imza istenir. Islak imza nedir ? derseniz eğer, fatura tutarı ve şikayet sahibinin adı soyadı ve imzası dilekçede olmak zorundadır. Islak imza ise bu, ve olmadan işlem yapılmaz.

Tüm işlemler tamam sayılır. Başvuruyu yaptıktan sonra size görevli dosya numaranızı verecek ufak bir kağıtta vs. Bazı THH vermiyor arada gidip durumunu sormanız lazım. Çünkü her başvuru kabul edilecek diye bir şart yok.

Eğer elinizde dosya numarası varsa şehrinizin kaymakamlığının sitesinden kontrol edebilirsiniz. Diyelim elinizde dosya numarası yok. O zaman da edevletten zaten başvuru yaptıysak gerek yok. Edevletten durumunu kontrol edebilirsiniz.

Rehberim biraz uzun oldu J kusurabakmayın, aklınıza takılan bir soruyu, yada benim unutmuş olabileceğim şeyi sorabilirsiniz. Rehberimi okuduğunuz için teşekkür ederim.

Takipte kalın yeni rehberlerde görüşmek üzere, hoşçakalın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 29
 • Umut Bıyıklıoğlu @umutbiyiklioglu

  orçun bey cevabınız için teşekkür ederim. Ben ürünü iade edip para iadesi istiyorum. Zaten 14 gün de henüz dolmadı. O halde edevlet üzerinden thh başvurusunda firma kısmına faturadaki firmayı değil de hepsiburadayı mı yazacağız ? O bölümde faturadaki firma isminin yazılacağını belirtmişşsiniz o yüzden soruyorum.

  • Orcun @orcun

   Benim benzer olay başıma geçen ay geldi. N11'den ürün aldım beğenmedim 2 gün içinde aide ettim satıcı faturası yok iade alma mdiye diye 15 gün reddetti n11 hiçbirşey yapmadı. N11'i sipariş numarasını belirtip thh şikayet ettim. Açıklama kısmına da derdimi yazdım anlattım, sonucu geçen hafta çıktı, n11'in paramı iade etmesi kararı çıktı ve iadeyi aldım. Ama halbuki bana bilmemne satıcısında faturası ile gelmişti vs. zaten satıcıyı araştırıyorum zere güven yok, hani satıcıyı versem bu seferde adam kaybolup giderse ne olacak ? var yani kaybolup gidiyor iflas istiyor vs. vs. o yüzden aracıyı( n11 veya hepsiburada vs neyse ) vermek thh'e daha uygun.

 • Umut Bıyıklıoğlu @umutbiyiklioglu

  Bu bilgileri paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Emeğinize sağlık. Yarın ilk iş edevlet üzerinden thh ye başvuru yapacağım. Sonuçta kaan n2 alt segment bir telefon tamam benim de çok bir beklentim yok ihtiyacım da yok. Herşey olur ama sıfır telefonda virüs mü olur. Korkudan bankacılık uygulamalarını kullanamıyorum. Yerli malı dedik aldık. Haltetmişiz. Ders oldu.

 • Pickle Rick @picklerick

  Sistemde şuan savunmanın geldiği yazıyor, acaba ne zaman bana netice gelir.🤔

 • Gökhan @gokhann_

  @orcun Son kısmı tam anlayamadım, daha doğrusu detaylı bilgi almak da istedim; şimdi bize e-devletten bilgileri girdikten sonra, sistem bize en son dilekçeyi oluşturuyor ve yazıcıdan çıktı alıp imzalayıp THH'ne elden teslim ediyoruz. Doğru mu anladım 🙂
  Eskiden ben direkt THH'ne gidip orada dilekçe doldurup belgelerimle teslim ederdim, şimdi sistem değişti biraz, uzun süreden sonra ilk defa başvurucam heyecanım dorukta 😀 En son 2010 yılında kazanmıştım.

Açılan işlem sayısı: 15, kar eden işlem sayısı: 15, zarar eden işlem sayısı: 0 😀 Soldaki zaman işlemin açılış sağdaki ise kapanış zamanı. İşlem başı ortalama 2-3 dk. İşlemler için toplam harcadığım süre yaklaşık 10dk civarı. Getirisi yaklaşık 35 bin tl. Analiz, bilgi, birikim, tecrübe gerektirmeyen data sırasında bekleyen emirle işlem yapma metodu bu. Yani neredeyse sıfır bilgi ile herkes bu yöntemi uygulayabilir. Ne kadar tembel olduğunuzu bildiğim için bu tarz çok fazla çaba gerektirmeyen ve hızlı kazandıracak yöntemler üzerinde çalışıyorum 😀

Eğitim içeriklerinin hazırlığı tam gaz devam ediyor. https://tradehane.com/kurs/ bölümünden ufaktan gelmeye başlayabilir isteyenler.

Not: Merak etmeyin bütün Türk'lere kurs tamamen bedava ve öyle de kalacak. Yabancılardan baya bir talep var, özel olarak ulaşıp eğitim istiyorlar. Onlar için içeriklere alt yazı hazırlayacağız. Bizim memleketin insanı için ücretsiz olan eğitimin ve giderlerin parasını yabancı arkadaşlar ödeyecek yani 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • JohnSmith @johnsmith

  Bu kadar kolay olsa herkes yapar o zaman da bu iş çalışmaz, nerede yanlış düşünüyorum?

  • Ali @norego

   Keşke herkes yapsa. Forex öyle herkes yaparsa çalışmayan bir şey değil. Tam tersine, ne kadar çok kişi aynı şeyi yaparsa o şey o kadar iyi çalışır forex piyasasında. Bu arada bu yöntem çok gizli ultra ileri seviye bilmem ne bir yöntem değil, işini bilen traderların çok sık kullandığı ve %90 oranla güzel sonuç veren bir yöntem, çok çok çok da basit bir yöntem.

   Hatta yöntemi de yazayım; önemli bir veriden 30sn - 1dk önce fiyatın biraz üstüne bekleyen alış emri, biraz altına da bekleyen satış emri koyuyorsun. Veri iyi gelirse tepki olarak fiyat fırlıyor ve bekleyen alış emri devreye giriyor, veri kötü gelirse çakılıyor ve bekleyen satış emri devreye giriyor. Beklenti dahilinde gelirse de zaten fazla bir değişiklik olmadığı için emirler devreye girmiyor. Bir kaç dikkat edilmesi gereken püf noktası var, onları da zaten eğitim içeriğinde uygulamalı olarak göstereceğim. Gördüğün üzere gayet düz mantık, basit ama çok işlevsel bir yöntem 😀

  • Ali @norego

   Şu herkes yaparsa çalışmaz olayını da aydınlatayım hızlıca: şimdi herkes dolar alsa piyasa da dolar azalacağı için dolar değerlenir. Herkes dolar satarsa da dolar değer kaybeder. Yani finansal piyasalarda ne kadar çok kişi aynı yönde işlemdeyse fiyat o yöne daha rahat gider. Ortada bölüştüğün bir pazar payı yok. Herkes aynı anda kazanabilir. Zaten biz de işlem yaparken çoğunluk ne yöndeyse o yönde işlem yapıyoruz, akıntıya karşı kürek çekmek yerine akıntıyla beraber hareket ediyoruz.

  • JohnSmith @johnsmith

   @norego Ben de Forex konusunda öğrenciniz olacağım galiba 🙂 Yalnız Ekim başından itibaren zamanım olacak, hayırlısı.

  • Ali @norego

   @johnsmith Zaten Ekim sonuna doğru eğitim içerikleri tam olarak hazır olmuş olur. Güzel zamanlama yani 😀

 • Krycek @krycek

  O işlemleri yapabilmek için 10bin euro depozito mu verildi önce?

  • Ali @norego

   Hayır bu hesap 10 bin € luk bir hesap. 100 € varsa hesabında işlem hacimlerini ona göre ayarlarsın. Hesabındaki para önemli değil yani.

  • Pablo Vader @definitive

   @norego Türkiye'de 100 Euro ile işlem yapılıyor mu? Hangi Foreks şirketi yaptırıyor?

  • Ali @norego

   @definitive Türkiye'de alt limit 50 bin TL. Yurt dışı aracı kurum kullanıyorum ben yıllardır.

  • Pablo Vader @definitive

   @norego Yurt dışı aracı kurumlarını da bahis sitelerini de sevmiyorum. Sadece Amerika'da bir kurumda hisse senedi işlemi yapıyorum.

  • Ali @norego

   @definitive O site Amerika'da değildir. Amerika vergi sisteminden dolayı Amerikan vatandaşları dışında kimse doğrudan Amerika'da kurulu olan firmalarda işlem yapamıyor.

   Bu arada sevmiyorsan yapacak bir şey yok 🙂

  • Pablo Vader @definitive

   @norego Amerikan şirketlerinde çalışan kişiler açabiliyorlar. Şirket gizli saklı değil UBS ile çalışıyorum. Bu arada Amerikan vatandaşı olmadan da hesap açılabiliyor bu tip şirketlerde bilginizde bir detay eksik olabilir.

  • Ali @norego

   @definitive ABD içinde bir şekilde vergi ödeyebiliyorsanız açabilirsiniz. Yani sosyal güvenlik numaranızın olması gerek. Bunun dışındaki bütün şirketler başka bir ülkede merkez gösterip vergileri o ülkeye göre ödüyorlar. Ya da US vatandaşı olmayanlar için başka bir ülkede yine aynı isimle, aynı işi yapacak bir şirket daha kurup US dışından gelenleri oraya yönlendiriyor ve siz de farkında olmadan Amerika'nın değil o alt kuruluşun bulunduğu ülkenin denetimi ve yasalarına tabii oluyorsunuz.

  • Pablo Vader @definitive

   @norego Tamam hocam öyledir o zaman. Hesabım var vergi numaram yok ABD'nin regülasyonlarına tabi olduğuma dair elimde imzalı evrakım da var ama ben bilmem siz biliyor olun. Sevgiler

  • drfree @drfree

   @norego ali abi ben gcm forex e 4 sene önce girmiştim 30 sayfa sözleşme imzalatmışlardı hepsinide okumuştum yabancı şirketlerlerde ne gibi farklar oluyor birde para aktarımını kredi kartından yapabiliyormuyuz.

 • Ali @norego

  @drfree Sözleşmeleri online olarak onaylıyorsun genelde. Bir kaç tanesi çıktı alıp ıslak imzalı olarak postalamanı istiyor sadece. Genelde adres ve kimlik doğrulaman için bir kaç resmi belge upload etmen gerekiyor sitelerine. Kredi/banka kartı ile aktarım yapabilirsin ama çekim yaptığında da para nereden geldiyse oraya gönderirler. Yani karttan çekim yaptıysan karta geri gönderirler ve baya bir süre alır. Ben gönderirken swift yapıyorum, çekerken de döviz hesabıma swiftle gönderim yaptırıyorum.

  • drfree @drfree

   çekim yapılacak yeri neden değiştiremiyoruz ?

  • Ali @norego

   @drfree Kartan gönderimlerde gönderdiğin miktar kadar olan çekip kartına ücret iadesi olarak gönderiliyor muhasebeleştirme kolaylığından dolayı. Yatırıdığından fazla çekersen yatırdığın kadarı kartına kalanı ise swiftle kendi adına olan bir banka hesabına isteyebilirsin. Bu arada hem kart hem de hesapların kesinlikle senin adına olması gerek. Güvenlik nedeniyle düzgün hiç bir aracı kurum hesap sahibi dışında başka birinin hesabından/kartından ödeme almaz ve başka bir hesaba ödeme yapmaz.

 • Saku @saku

  Sıradaki veri ne zaman 😀 Alarmları kuralım.

Arkadaşlar buradan daha önce alışveriş yaptınız mı?
https://www.tisortfabrikasi.com/

Tişört Fabrikası | Müzik Tişörtleri, Alternatif Giyim

Rock Metal Tişörtleri, Rap & Hip Hop Tişörtleri, Dizi ve Sinema Tişörtleri, Oyun tişörtleri, %100 Pamuk Tişört Üzerine Kaliteli Baskılar ve Hiç bir yerde bulamayacağınız tasarımlar..
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Teknoseyir Arşiv

Merhaba arkadaşlar OneDrive Arşivi silinmiştir. Bundan sonra arşiv Google Drive 'da tutulacak.

Arşiv Güncelleme Tarihi: 13.02.2019

#HaftalıkGündemDeğerlendirmesi , #TeknolojiveBilimNotları ve #TeknoSeyirSoruCevapCanlıYayın bölümleri sürekli güncel.

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 12.12.2018 tarihi itibariyle toplam 29.888.753.536 bayt 'dır.

Teknoloji Ve Bilim Notları 12.12.2018 tarihi itibariyle toplam 5.069.867.234 bayt 'dır.

TeknoSeyir Soru Cevap Canlı Yayın bölümleri 12.122018 tarihi itibariyle toplam 471.946.546 bayt 'dır.

Oyun Gündemi kaldırılmıştır.

Merak edenler için 12.12.2018 tarihi itibariyle arşivin tamamı 40.393.721.007 bayt 'dır. (Videolar Dahil)

Arşiv Link:  Google Drive

#HaftalıkGündemDeğerlendirmesi #Arşiv
Arşivlik olduğuna inandığınız içerikler varsa özellikle eskilerden söylerseniz eklerim. 🙂

Dip Not: Teknoseyir Plus geldiği için eğer Teknoseyir Ailesi Podcast gibi içerikleri Plus 'a özel hale getirir ise arşivi yayından kaldırır veya TS 'nin herkese açık belirlediği zaman içinde arşive eklerim. Arşivin tek amacı değerli içeriklerin toplu halde bulunması ve arşivlemek isteyen arkadaşlar var ise onlara hazır düzenli bir şekilde ulaşmasını sağlamak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 12

Hayatımda kullandığım en kolay para gönderme yöntemi : e-Transfer.
Birçok freelance iş yapıyorum Kanada'da, bunların ödemesini mail ile alıyorum, ödemeyi yapan adam hesabından mail'ime parayı gönderiyor, bende birkaç tık ile parayı hesabıma aktarıyorum.

http://www.interac.ca/en

BeğenFavori PaylaşYorum yap

aradığım YKY kitabını Türkiye'de bulamaz iken amazonda bulmak artık birşeylerin göstergesi.

https://www.amazon.com/Bir-tayyarecinin-anilari-Yasanti-yayinlari/dp/9750802195/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1502918903&sr=1-1&keywords=9789750802195

Ayrıca bir kitap incelemesinde @leventp yi görmek beni mutlu etti.

BeğenFavori PaylaşYorum yap