4.doz aşı hakkında detaylı bilgisi olan var mı ? veya kaynağı olan. Olunmalı mı gerek yok mu ? ben sordum başta gerek yok dediler şuan olunabilir akıl karışıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu afad bağışta bağış diye mesaj atmış birisi benim adıma yapar mısın diye rica etti. Ben de yok dedim.
Şimdi Ahbap a bağış yapmayı düşünüyorum STK olarak en mantıklısı o gibi var mı başka tavsiye

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 8

Helal olsun Astsubayıma

NTV | Kastamonu'da selde mahsur kalan 30 çocuğu kurduğu düzenekle kurtardı

Kastamonu'nun Bozkurt ilçesindeki sel felaketinde 3 bina tamamen çöktü. Ezine Çayı'nın kenarındaki 4 katlı Süleymaniye Kız Kur'an Kursu da o binalardan biriy...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sakallılara bir sorum var, sakalı uzun (malum tiplere benzeyenler özellikle) kesmeyi düşünüyor musunuz ? Arkadaşım yıllardır uzatır şuan çok fazla ters bakış olduğunu düşünüyormuş. Kendi mi paranoyak yoksa uzun sakallılarda bu sorun var mı ? veya uzun sakallılara bakışınız değişti mi ? Yargılamak değil amacım böyle bir şey olmuşsa doğaldır sadece bizimki kafasında mı kuruyor merak ettim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 29

Memurlar sadece memur maaşı almadığı sürece daha da beter olur bu düzen. Demek istediğim Tuikte enflasyonu açıklayan memur o açıkladığı kadar zam dışında para almazsa, memura %5 zam vermeyi düşünen kişiler aynı zammı alır aynı maaşı alırsa. Düzen gelişir yoksa kimse umursamaz

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • kei @kei

  Memur alımı hayati önemi olan kurumlar dışında durdurulmalı ve özelleştirme yoluna gidilmeli. Gittiğim her devlet kurumunda işinin başında olmayan bazı memurların boş masalarını görüyorum.
  Bir çok hizmet e-devletten yapılabilir önünde hiçbir engel yok ama hala imza atıp mühür bastım bana bu yüzden para ver sistemi işliyor.

 • Nakahella @nakah

  Memurluk artık tercih edilmesi istenmeyen bir şey yapılacak sanırım. Ama işin kötü yanı şu ki hastanelerdeki doktorlar, kamu kurumlarındaki mühendisler, öğretmenler falan da memur ve bu zamları onlar da alıyor. Düşünsenize doktorsunuz, sallıyorum 6000 alırken maaşınız %5 artacak yani 300 lira. Ama 5000 lira maaş alan işçiye +500 zam üstüne %12 verilecek sizin maaşı geçecek falan. Çok saçma bir düzen oluştu. Bekçiler falan da her öğretmenden fazla alıyorlar.

 • Emre @emre1393

  hem torpille memur olayım hem sarı sendikaya üye olayım hem de yoksulluk sınırının altında maaş almayayım. ne âlâ memleket.

 • Emre Yüce @emreyuce

  Ülkede memurluk için en kıyak meslek öğretmenlik. Haftalık çalışma saatleri 10 20 fazla olursa ek ders.

Bir dizi veya film vardı yine Amerikan elçiliğinden kaçıyorlardı çalışanları. Bütün evrakları yakıyorlardı binaları kullanılamaz hale yakın bırakıyorlardı. Yani kısaca önemli bilgileri imha ediyorlardı. Filmi veya diziyi hatırlayan var mı? İsmini (tüm konu bu değildi belli bir bölümünde vardı sanki)

Biraz anasayfayı kirlettim ama dünya bunla kasıp kavruluyor, şuan balka bir gündem yok.

#filmdizi

BeğenFavori PaylaşYorum yap

"3 kez kapıya kadar aşı ekibi geldi" kısmı yalanmış ama kız gerçekten de sosyal medyada yayılan aşı karşıtı söylemlerden etkilenip aşı olmamış.

Ailede 6 kişi virüse yakalanmış, aşısız tek kişi olan Lale ölmüş. İşte yeni varyantlar böyle ailede bir tane aşısız varsa, risk var. Aşılılardan da bulaşıyor, aile olunca da kolay yayılmıştır.

Aşı karşıtlarına tepki gösteren Duran, şöyle konuştu: “Ben ve eşimle birlikte ailemizde 6 kişi bu virüse yakalandı. Hepimiz aşımızı olmuştuk ancak çocuğum aşı olmadı, aşısızdı. Ailemizde aşısız olan tek kişi Lale idi. Ama aşı olmadığı için Lale’miz bu savaşı kazanamadı. Kızım aşınızı olun diye çok söyledim ancak sosyal medyada kulaktan dolma, cahil kesim diyebileceğim kişilerin sözlerine inanarak aşı olmak istemedi ama sonucu kötü oldu. Lale’miz soldu. Başka kızlarımız da çocuklarımız da ölmesin. Buraya cenazeye veya taziyeye gelen arkadaşlarıma dostlarıma bütün herkese söyledim, aşınızı olun, ben bunun acısını yaşadım siz yaşamayın.”

Aşı olmayan kızını Covid-19'dan kaybeden babadan aşı karşıtlarına tepki - Diken

Samsun'un Bafra ilçesinde yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanan genç kadın, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 16
 • kizilsakal @kizilsakal

  Twitterda haberin paylaşımının altında millet ‘’- oh olsun, -doğal seçilim, - iyi olmuş’’ gibi bir sürü yorum yapmış. Milletin aşı karşıtlarına tepkisi baya büyük kavga çıksa şaşırmam.

 • kirazerik @kirazerik

  @patatoo paylaşımdan kastım bulaşma ve aşı yaptırma korelasyonu hakkında idi, sizi desteklemek amacıyla yazmıştım. Sanki aksini iddia ediyormuşum gibi durmuş şimdi farkettim. Pardon.

 • Patato @patatoo

  @kirazerik evet ben de okuyunca öyle anladığımdan yazmıştım, sorun yok.

 • bzn7 @bzn7

  Ön bilgi: Yazdıklarımdan tıbbi tavsiye çıkarmayınız. Ben tıpçı değil, mühendisim ve aşı imkanı sunulduğunda aşımı oldum. Tıpçılar ve tıp bilimi üzerine değil, tıpçı olmayanların sosyal tutumları üzerine olan gözlemlerimi paylaşmak istiyorum.

  Ben hem daha aşılar geliştirilmemişken bu hastalığa yakalandım, hem de o dönemde bu hastalıktan babamı kaybettim. Ama bu aşıdan çekinenler üzerine kurulan sivri cümlelere katılmıyorum. Oldukça yanlı argümanlarla saldırıldığını düşünüyorum insanlara.

  - Bu aşıların bulaşı engellemediği neredeyse tüm otoritelerce doğrulandı. Yani "aşısızlar kapalı mekanlara giremesin" yaptırımı dahi anlamlı değil. Aşısız birinin kapalı mekanda kalabalık oluşturmasıyla aşılı birinin oluşturması arasında ispatlı ya da öngörülmüş bir risk farkı yok.
  - "Aşı karşıtı" ifadesi bile kendi başına samimiyetsiz bir şekilde kullanılıyor. Türkiye'de, ABD'deki anlamda "Aşı karşıtlığı" "Düz dünyacılık" gibi görüşler kendine yer edinemedi. Bizdeki aşı olmayanlar spesifik olarak Covid-19 aşılarından çekiniyorlar ve ortada gerçekten çekinmek için anlaşılabilir argümanlar var.
  - Bulaşı engelleme yeteneği olmadığına inanacak olursak şu sonuca varıyoruz. Kişinin aşı olmayarak başkalarını tehlikeye attığı falan yok. Aşının kabul edilen yeteneği hastalığa yakalananlarda ölüm ve ağır vaka oranlarını çok büyük ölçüde düşürdüğü. İnsanlar, "aşının öngörülmemiş komplikasyonlarıyla" "Covid-19 sebepli ölüm riski" arasında bir tercih yapıyor. Aşı olmamış bireylerin diğer bireyler için oluşturduğu risk sağlık sisteminde yoğunluğa sebep olmak anlamında değerlendirilebilir. O da ömrü boyunca vergi vermiş birinin kişisel inisiyatifine bırakılabilir.

  Görebildiğim perspektifte, aşı olmayanlar üzerine kurulan sosyal baskıyı samimi bulmuyorum. Daha ziyade bu tercih hakkını "şimdilik Covid'den ölmeme" yönünde kullanan aşılı insanların, artık bu kararlarını geri çevirme şansları da olmadığı için herkesi bu yöne çekip kendini haklı hissetme güdüsü olarak görüyorum. Ben hala sosyal mesafeyi koruması gerektiğini anlayamamış primatlara sövme aşamasındayım, aşı olmayanlarla bir husumet geliştirmek için yeterli bilgiye rastlamadım.

  Yazdıklarımda aşıyla ilgili bir tavsiye vermediğimi, kendi adıma da kararımı aşı olmaktan yana verdiğimi tekrar etmek istiyorum. Yazdıklarıma öfkelendiyseniz yahut cevap vermek ihtiyacı hissediyorsanız metnin ana fikrinin "Daha kesin bilimsel veriler oluşana kadar Covid-19 aşılarını olup olmamak kişisel bir tercih kabul edilebilir, bu tercihini hangi yönde kullanırsa kullansın bu insanlara hakaret edilmemelidir" önermemi sunuyorum, ve bu çizgideki yorumları anlamaya çalışıyorum.

  • Patato @patatoo

   İlk yazdığınıza cevap
   "aşısızlar kapalı mekanlara giremesin" değil de maskesiz girmesin deniyor veya pcr testi olmadan oradaki amacı kaçırmışsınız belli ki. Söylenen şu aşılıların hastaneye yatma oranı çok daha düşük aşılılar bulaştırabildiği için zaten bu tedbirler alınıyor yoksa aşılı bulaştırmasa aşılıya bulaşmasa kimse kuralla uğraşmaz.
   Mantık basit aşılı olanalr hastalansa bile hastanelere yatıp sistemi zorlamıyorlar, hastane doluluğu sebebiyle sadece covid değil başka hastalıklardan da ölenler oluyor çünkü yeterli iş gücü yok.

   -Aşı karşıtlığından ziyade aşı çekimserliği var bakan da öyle söylemişti, bu yüzden zorlama değil de ikna yoluna gidiyorlarmış.

   Bulaşmayla ilgili de doktorlar daha az bulaştığını söylüyor ben bir çalışma bulamadım, kesin ellerinde veri vardır ve mantıksız da değil özellikle mrna için söylüyorlardı.

   Aşının yan etkisi var ama covid sadece öldürüyor gibi bir anlam çıkarmasın insanlar aşı yan etkisi dedikleri bir çok etken covid de çok daha yüksek ona bakılırsa. Ateş mi ateş, ağrı mı ağrı. Kalp iltihabı da öyle covidde yüzde 20 aşıda binde 2 mesela (rakamları salladım ama böyle bir oran vardı) kişi köyden inmiyor insan içine karışmıyorsa mantıklı da sürekli insan içinde olan birisi en azından inaktif aşıyı yaptırabilir gibi
   Kendi fikirlerim

  • Patato @patatoo

   Hukukçular daha iyi bilir ama " O da ömrü boyunca vergi vermiş birinin kişisel inisiyatifine bırakılabilir." böyle bir olay yok genel olarak. Bile isteye sistemi yavaşlatma riskini aldığında kendi verdiği vergiden ziyade başkalarının hakkı devreye giriyor.
   O covidden ölme riskini göze almamış oluyor, önleyici tedavi yerine hastalığın tedavisini seçmiş oluyor o zaman. Yani yoğun bakımlarda ki doluluk yüzünden ölen başka bir kişinin kanuni ve insani hakkını yemiş olur böyle bir yaklaşım yaparsa.
   Hukukçular aydınlatsın ama kendine bilerek zarar vermekte suç olmalı öyle bir haber hatırlıyorum.

  • bzn7 @bzn7

   @patatoo ben kişinin kendine verdiği zararları yorumlama ve değerlendirme ihtiyacı hissetmiyorum. O çok daha büyük felsefi açmazlara götürür. Topluma doğrudan zarar veren eylemler konusunda akıl yürütüyorum çünkü benim sağlığımı, ekonomimi, güvenliğimi vs. o davranışları ilgilendiriyor.

   - "Aşısızlar kapalı mekanlara giremesin" atfıyla kastım davranış ayrımına yönelikti, öyle bir yasak olmadığını biliyorum ancak "aşısızlardan PCR istensin" gibi ayrışan prosedürlerin de anlamsız olduğuna inandığımı ifade etmeye çalışıyordum. Aşısızların diğer insanlara zararı aşılılardan çok farklı değil, PCR istenecekse hepsinden istenmeli. Aşısızlara bir yaptırım olarak uygulanmasını faydasız hatta sosyal reaksiyonlara sebep olması açısından riskli buluyorum.
   - "O da ömrü boyunca vergi vermiş birinin kişisel inisiyatifine bırakılabilir." cümlesiyle de kastım konunun tartışmaya açık olduğu yönünde. Sisteme bir yük eklediği aşikar ancak buna hakkı olup olmadığı değerlendirilmeden bu kişilere saldırılmasına taraftar değilim. Toplumun ciddi bir çoğunluğu aşı olmayı tercih ettiğine göre kalanların bu inisiyatife sahip olabileceğine inanıyorum. Burada devletin bu makul yükü karşılayabilme önlemlerine kaynak ayırması sorumluluğuna inanıyorum. Hiç kimse aşı olmayı tercih etmese oluşacak asimetrik yükün devlet tarafından karşılanması mümkün olmayabilirdi ama vatandaş makul oranda aşı olduğuna göre kalan iş devletin sorumluluğunda olabilir. Bu konu sistemi kitleme yönelik bir eylem gibi değerlendirilmemeli, kişisel sağlığın dolaylı bir etkisi bu, hastanelere yönelik bir DDOS atak yöntemi değil.

   Okuyanlar için tekrar hatırlatma ihtiyacı hissediyorum, burada tartıştığımız aşının yarar/zarar dengesi değil. Benim aklıma yattı ki yararlı görüp gidip aşı oldum. Kendimi alanında uzman kişilere kafa tutabilecek kadar akıllı hissetmiyorum. Kimseye de bu konuda yönlendirici olmaya yeterli değilim.

Bu kadar kolay mı ya

'Çay Soğuk' Tartışmasında Müşterisini Başından Vurdu

Konya'da seyyar çaycı Muhammet İ. çayın soğuk geldiği iddiasıyla semaveri deviren Emel Göçer'i çıkan kavgada tabancayla başından vurarak öldürdü.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 9

Ağlattı

BeğenFavori PaylaşYorum yap