Ortaya Karışık: HSKırtasiye Alışverişi (Platinum OLEeNU, Zebra Mildliner...)

SORUMLULUK REDDİ: Bu blog yazısında bahsi geçen hiçbir firma veya marka ile herhangi bir sponsorluk anlaşması bulunmamaktadır. Firma ve ürün hakkındaki yapılan değerlendirmeler tamamen tarafsızdır. Bütün ürünleri kendim için satın aldım ve yazının sonunda sipariş detayını ekledim.

 

 • Merhabalar. Yaklaşık 8 ay süren bir sessizlikten sonra yeni kırtasiye ürünleriyle çıkageldim. Daha önce yazmış olduğum incelemelerden farklı olmak adına TeknoSeyir'in Ortaya Karışık video formatından esinlendim ve bir nebze de olsa yeni bir soluk getirmeyi istedim.

 

 • Öncelikle yazının içeriğinden kısaca bahsetmek lazım. Klasik bir incelemenin aksine bir blog yazısında birden çok ürün ve bir satıcı değerlendirmesi yapmak istedim. Değerlendireceğim satıcı HSKırtasiye. Ürünler ise şöyle:

 

 1. Atelier Mono StandCase Kalem Çantası
 2. MAS Soft Touch Kalemlik
 3. Languo Hello Meow Cüzdan
 4. Platinum OLEeNU SHIELD 0.5 mm Mekanik Kurşun Kalem
 5. Zebra Mildliner Brush Citrus Green
 6. Uni Nano Dia Min 0.5 2B
 7. Pentel Hi-Polymer Ain Standart Silgi
 8. Stickn Yapışkanlı Not Kağıdı Pastel Renkler
 9. Umix A4 Çıtçıtlı Dosya Disney Mavi/Lacivert

 

 • Satıcı ile başlamak gerekirse, gayet memnun kaldığımı söyleyebilirim. İstanbul'da olsaydım gidip görmek de isterdim. Online siparişte sıkıntı çıkmadı ve kargoyu hafta içinde hızlı bir şekilde teslim alabildim. Kargonun paketlenme şekli de oldukça şık ve korunaklıydı. Kartonun içinde balonlu naylon ile paketlenmişti ve herhangi bir üründe hasar yoktu.

 

 • Online siparişten ne kadar memnu kalmış olsam da; internet sitesinin birkaç güncelleme ihtiyacı var gibi görünüyor. Üst kısımda yatay olarak dizilmiş kategori sekmelerinin can sıkıcı bir şekilde durduk yere açılması ve ekranı işgal etmesi, çerez kullanımı ile alakalı olan uyarının kapanmaması gibi bir takım rahatsız edici görsel ögeler bulunmakta. Bir de siteye giriş yaptıktan sonra herhangi bir kategoriye gitmeden giriş yaptığınız görünmüyor, bu problemin kesinlikle düzeltilmesi gerekiyor. Son olarak da ürün bilgilerinin ve stoklarının azlığından sitem etmek isterim. Bir ürünün ebatı, ağırlığı, üretim malzemesi gibi detayların yazılmaması çok büyük bir eksik. Örnek vermek gerekirse,  sadece ürün görsellerine baktığımda almış olduğum masaüstü kalemlik küçük ve kalem çantası büyük gibi görünüyordu. Elime ulaştığında tam istemediğim boyutlarda olduğunu gördüm. Kalemlik fazla büyüktü ve kalem çantası istediğimden küçüktü. Bir de çoğu ürün aldıktan hemen sonra stokta yok olarak görünüyordu. Anladığım kadarıyla ürünlerin çoğunda sınırlı stok var. Bu durum özellikle online sipariş edecekler için biraz sinir bozucu bir durum. Çoğu ürün tek satılıyor gibi bir izlenim aldım. Bununla birlikte daha detaylı ürün değerlendirmelerine geçebiliriz.

 

1. Atelier Mono StandCase Kalem Çantası

 • Ürün değerlendirmelerine şık bir başlangıç yapmak için Atelier Mono kalem çantasını seçtim. İsminden de anlaşılacağı üzere dış tasarımı bir sanatçının atölyesinden çıkmış absürt, bir o kadar da göz alıcı. Ürünü asıl satın alma sebebim masada dik duran bir kalem çantasına olan ihtiyacım idi. Maalesef sitede ebatları hakkında bir bilgi bulunmadığı için büyüklüğünü yalnızca teslim alınca öğrenebildim. Açıkçası genişlik olarak fena değil ama bence biraz kısa bir kalemlik. Özellikle Apple Pencil (yaklaşık 17.6 cm) tarzı uzun kalemlerin sığmasında problemlerle karşılaşabilirsiniz. Uzunluğu yaklaşık 16 cm. Aktif o larak kullandığım Lihit Lab ise 20 cm civarında. Açıkçası ben de uzunluğu bu civarda bir ürün beklerken biraz kısa bir kalemlikle karşılaşmış oldum. Yine de çoğu kalemin rahatça sığıyor, fermuarı ve kumaşı da ucuz bir his vermiyor. Kompakt formuyla da taşıması kolay, haznesi geniş bir kalem çantası olmuş. Zarif ve taşınabilir kalemlik arayanlar için güzel bir seçim olacaktır.

 

2. MAS Soft Touch Kalemlik

 • Sırada ise MAS masaüstü kalemliği var. Kalemliğin tabanı yumuşak kauçuktan yapıldığı için hem masada sağlam duruyor, hem de zarar vermiyor. Yine sitede büyüklüğü hakkında bir bilgi olmadığı için kutusunu gördüğümde biraz şaşırdım. Daha ince ve zarif bir ürün ararken maşallahı olan bir "bro kalemlik" çıktı. Oldukça sağlam bir yapısı var, bir de ortadan separatör ile ayrılmış olması hoş bir dokunuş. Sade ve sağlam kalemlik ihtiyacımı karşıladı diyebilirim.

 

3. Languo Hello Meow Cüzdan

 • İncelemelere tatlı bir ara vermek için Languo Hello Meow cüzdanı konuk aldım. Bir süredir bozuk paraları koymak için bir cüzdan arıyordum. Ürünlere göz atarken kedili bir cüzdan gördüm ve "neden olmasın?" dedim. Rahatça temizlenebiliyor ve bozuklukları içine koyunca masada dik durabiliyor. Çantaya da atılabilir zira minik bir ürün. Kağıt para ve anahtarlık gibi eşyalar da sığabiliyor. Kısacası sevimli ve kullanışlı bir cüzdan olmuş.

 

4. Platinum OLEeNU SHIELD 0.5 mm Mekanik Kurşun Kalem

 • Adettendir, yine bir mekanik kalemle birlikteyiz. Sonunda ilginç özelliklere sahip, israf karşıtı bir kalem olan Platinum Oleenu Shield'ı değerlendirme imkanım oldu. Normal kalemlerde grafit ucu tutan pençe ile kalemin ucu arasında bir boşluk olduğundan her uç bittiğinde yaklaşık 10 mm civarında uç ziyan oluyor. Oleenu ise ekstra pençeler ile (double clutch mechanism) bu israfı 0.5 mm civarına indiriyor. Ancak bunun için dikkat edilmesi gereken şey, kalemin içinde her zaman ekstra bir uç bulundurmak. Bu sayede hiçbir ucu israf etmemiş oluyorsunuz.

 

 • Diğer güzel iki özellik ise uç kısımda bulunan yay ve kayan (ve gizlenebilen) metal uç. Bu şekilde sert basınçları absorbe edip uç kırılmasına karşı çok iyi bir iş çıkarıyor. Kullandığım süre boyunca herhangi bir uç kırılması ile karşılaşmadım ben de. Ergonomisi ve grip kısmı çok rahat. Daha yüksek üretim kalitesi arayanlar için High Grade modeli daha iyi bir seçim olabilir. Kalemin beğenmediğim özelliği ise yalnızca 0.5 mm modelinin bulunması. Uç kırmaya karşı bu kadar başarılı olan bir kalemin en azından 0.3 mm  modeli de olmalıydı.

 

5. Zebra Mildliner Brush Citrus Green

 • Zebra'nın muhtemelen en başarılı ürün grubu olan Mildliner sevdiğim bir highlighter. Brush serisinde fırça ve ince uçları sayesinde hemen hemen istediğiniz kalınlıkta yazmak veya yazıyı vurgulamak mümkün. Yukarıdaki test görselinden de göreceğiniz üzere "Citrus Green" yazısının mürekkebi highlighter ile kötü bir leke oluşturdu. Bunun sebebi ise kullanmış olduğum Parker Gel mürekkep. Mesela Zebra Sarasa gibi daha hızlı kuruyan bir kalemde bu tür lekeler ile karşılaşmazsınız. Yazıcı çıktılarıyla, dergilerle veya kitaplarla kullanmak istiyorsanız zaten leke gibi bir derdiniz olmuyor. Mildliner'ın en sevdiğim özelliklerinden birisi de renkleri. Daha önce Vermilion rengini alıp memnun kalmıştım, Citrus Green de aynı deneyimi sundu.

 

6. Uni Nano Dia Min 0.5 2B

 • Uni NanoDia, beni çok şaşırtan bir ürün oldu. Eskiden, sanırım eBay'den bir NanoDia uç almıştım ve o kadar çok kırılıyordu ki sahte olduğundan şüphelenmiştim. Sanırım haksız da çıkmadım. eBay'den aldığım NanoDia bildiğimiz yeni renkli kutularda satılıyordu. HS'den aldığım ise şeffaf kutuda idi. Sanırım şeffaf kutuların şekli ve rengi satılan ülkeye göre değişebiliyor, bu konuda net bir bilgim yok. Doğrusunu söylemek gerekirse Pentel Ain Stein'dan farklı bir deneyim sunuyor ancak kötü anlamda değil. Ain Stein uçlar tükenmez kalem hissiyatına çok yakınken; NanoDia uçlar ise kurşun kaleme çok daha yakın. Kısacası ikisi de ayrı dünyaların ürünü ama kendi dünyalarının en iyileri. NanoDia, kurşun kalem gibi doygun bir sürtünmeye sahip ve keyif verici bir yazım deneyimine sahip. Bu tarz bir uç arayanlar için çok doğru bir seçim olacaktır.

 

7. Pentel Hi-Polymer Ain Standart Silgi

 • Sıradaki ürün klasiklerden. En başarılı silgilerden birisi olan Pentel Ain-Stein'ın performansı yukarıda test yazısında görünüyor mu görünmüyor mu belli değil (!) İki satır karalama yaptım ve alttaki satırı sildim. Kağıda da verdiği mininum zararı göz önünde bulundurursak, bence herkesin bir alıp denemesi gereken ürünlerden.

 

8. Stickn Yapışkanlı Not Kağıdı Pastel Renkler

 • İyi bir Post-it alternatifi ararken stick'n not kağıtları gözüme çarptı. Aslında çok fazla çeşit vardı ve tercih yaparken bir miktar zorlandım. Çok koyu olmayan ve gözü yormayan pastel renkler, bir de üç ayrı boyutta olması hoşuma gitti. Üstteki yapışkanı da fena değil. Yalnızca üst kısmın yapışıyor olması elbette aşağı kısımdan açılmalara sebep oluyor. Bence bu ürünlerin daha kullanışlı olması için bütün çerçevelerinin yapışkan olması gerekiyor. Yapışma serzenişini bir kenara bırakırsak, kağıt kalitesi iyi ve üzerinde yazı yazması keyifli bir not kağıdı olmuş. İyi bir Post-it alternatifi denebilir.

 

9. Umix A4 Çıtçıtlı Dosya Disney Mavi/Lacivert

 • Renkli bir kapanış olması adına Disney'e gidelim. Birtakım dökümanları koymak üzere dosya arayışında Umix'in Donald Duck temalı çıtçıtlı dosyalarına denk geldim. Bildiğimiz standart dosyalardan kalite olarak bir farkı yok. Sinirli Donald Duck'ın renklerinin çok canlı ve uyumlu olması sebebiyle bu dosyaları tercih ettim.

 

Sipariş Detayı

Bu kısımda satın aldığım tarihteki ürün fiyatlarına göz atabilirsiniz.

 

#HSKırtasiye #PlatinumOLEeNU #ZebraMildliner #AtelierMono #MasSoftTouch #LanguoHelloMeow #PentelAinStein #UniNanoDia #Stickn #Umix #OrtayaKarışık

Bu rehberdeki her şey (yazı, görsel vb.) bana aittir. Kaynak gösterdiğiniz sürece kullanıma açıktır.

Soru ve yorumlarınız için TeknoSeyir'e üye olmayı unutmayınız!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör