Oculus Rift Touch

Oculus Rift Touch Mini inceleme.. 

 

Aylar önce Oculus’u almıştım, cihaz çok güzeldi, bir kere hemen bağlanıyor, Vive gibi uğraştırmıyordu kurulması için, bir usb bir hdmi kask için bir tane de takipçi için. Video izlemek, xbox oyun kontrolcüsüyle oyun oynamak falan sorunsuzdu ama HTC vive ile ve onun kontrolcüleriyle tanışınca, Oculus biraz garip kalmıştı.

 

 

Ama şunu söylemek isterim, hangisini daha çok kullandın diye sorarsanız, Oculus her zaman yanımdaydı, her daim kullandım. Oyun oynamak, film izlemek, 360 içerik tüketmek. (Şimdi diyeceksiniz ki kaç tane var, evet çok az var ama kendi çektiklerim var. Kapadokyaya gittim, bir çok yeri gezdim 360 kamera ile çektim, aileme, herkese izlettim..)

 

Touch kontrolcüleri çıktı Oculus’un bekledim, biriktirdim amazondan aldım. 99 dolara aldım. İçinden iki kontrolcü ve bir takip sensörü çıktı.

 

 

Oldukça kolay bir kurulumu oldu. Öteki alıcının uzağına yerleştirdim, kontrolcülerin manyetik kapakları var içinde çıkarttım bir tane kalem pil taktım, kutudan çıktı.

 

İlk başta vive’Den sonra garip geldi, oldukça hafif ve insanın eline tam oturan bir yapısı var, bir yerden sonra “sanki” elin oymuş gibi hissediyor insan. Vive’de bu his yoktur. Ayrıca üzerinde bir  çok algılayıcı var, baş parmak ve tetik parmağını hareket ettirdiğinde algılıyor ve kusursuzca oyuna aktarıyor bu oldukça ilginç çünkü parmak hareketleri vive’de yoktu ve oculusda çok güzel çalışıyor..

 

Cihazı bağladım ve açtım, oculus hemen buldu, yükledi. Kutunun arkasında üç tane oyun vardı, üçünü de hediye ettiler. 30 dolar civarı oyunlar.. Hemen yükledim.  Daha önce 360 kontrolcüsüyle oynadığım The Climb oyunu dehşet güzel olmuştu. Oyun bu kollar için yaratılmış resmen, insanın dağlara daha da çok tırmanası geliyor, yeni bir kaç dağ daha eklemişler, çok keyifliydi kullanmak kollarla, çok etkiledi açıkçası.. Analog stickler var, onlarla “yön” işaretlemek çook kolay. Vive’de bu çok zordu, bir tuşa bas uzat yapıyorsun burada sadece gitmek istediğin yöne işaret edip çeviriyorsun çok basit ama çok etkili. VR tecrübesi olanlar anlayacaktır.

 

Sonra Dead and Buried diye bir oyun vardı onu yükledim. İskeletimsi bişileriz, ellerimizde silahlar eski batıdayız..

Oyun eğlenceli özellikle online çok eğlenceli çünkü oyunda düello var, çan çalıyor ve ateş ediyorsunuz, silahı en hızlı çeken kazanıyor ve gerçekten çok eğlenceli. Çan sesiyle ateş etmek, vahşi batı ve rekabet. Tabi bir sürü modu vardı onlar eğlenceli ama düello süperdi. Son olarak beni derinden sarsan bir oyuna geçtim.

 

Robo Recall

 

Bu güne kadar, hem Vive hem Ocuslus hem de psvr kullandım, telefonla verilen vr’ları saymıyorum. Beni en çok etkileyen oyun oldu. Bir kere grafikler bu güne kadar gördüklerimin en güzeli, eğlencesi çok güzel, mekanlar, robotlar, yapılacak tonla şey var oyunda. İki elinizde birer silah, bir anda kendinizi meydanda buluyorsunuz, küçük bir senaryosu da var. Değişen robotlara göre taktikler belirliyor, silahları yükseltiyorsunuz, boos’larla mücadele ediyorsunuz ve deli gibi terliyor deli gibi eğleniyorsunuz. O videolarında kurşunu tutmaca falan var, oluyor, yapıyorsunuz. Bu güne kadar VR’a “benim” tecrübelerime göre en iyi grafikli oyun, en eğlenceli ve sorunsuz çalışan oyun..

 

Taha önce The Climb oyununda başım dönmüştü ve bir kaç oyunda, bu yeni kontrolcülerle birlikte ve algılayıcıyla ortadan kalkmış o dönme.. sorunsuz, saatlerce oynadım, bir sıkıntı yaratmadı. Açıkçası beni çok etkiledi bu kollar, daha da önemlisi “Oculus’un” marketi giderek büyüyor ve bu çok güzel bir şey. Steam’de de oyunlar var ama Ocuslu’un marketindeki oyunlar “gerçekten” oyun demo gibi değiller. Bir çoğunu defalarca, keyifle oynuyorsunuz, bu anlamda Facebook iyi yatırım yapıyor. Fakat fiyatları çok pahalı pek de indirim olmuyor. Her iki platforma çıkan oyunlar var onları steam’den alıyorum ama Oculus’a özgü oyunları almaktan başka çare kalmıyor..

 

Eksi yönleri yok mu var tabi. HTC’nin muhteşem bir alan algılama, derinlik ve hareket algılama sistemi var. Oculus bunu iki alıcıyla yapmaya çalışıyor ve yan yanalar. O kadar başarılı değil bir çok yerde derinliği algılayamadı, masanın en ucuna koymama rağmen bazen gerçekten saçmaladı, beni dışarı attı, bazı yerlerde yerimi anlayamadı, silahım yanımda olması gerekirken dizlerimdeydi ya da ben betonun içindeydim. İnternette yorumlara baktım, 3. bir algılayıcı işi çözüyor ve tarama alanını 5 metreye  5 metreye getiriyor diyorlar ama yok artık. HTC bunu iki algılayıcıyla muhteşem bir şekilde çözmüş ve kusursuz, oculus’un yol alması gerekiyor bu konuda. Ama oyunları harika bu üç oyunla aylar geçer açıkçası.

 

Kısa yazayım dedim yine uzun yazdım, sanırım Türkiye’de benden başka inceleyen yok bu cihazı.. İnşallah birilerinin işine yarar.

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler