Bu telefonun hikayesi biraz ilginç. Telefon bir her halde 9 ay kadar öncesi birtane youtube'dan bilinen tamirciye gidiyor. Tamirciye gitme nedeniyse pil değişimi. Klasik işte HTC sorunları. Pil ölünce malesef dışardan da kaliteli pil bulunmuyor bulunsa bile aleti tamir etmek çok zor. O yüzden mesela telefoncuların çoğu HTC ve Sony cihazlara pek bulaşmazlar. Neyse bu ayrı bir konu.

Cihaz HTC 10 bu arada, yani şimdi bunu toplayan yapan teknisyen arkadaş, olabilir zor cihaz uğraştırır ama vidayı araklamakta nesi ? hadi vidaları arakladın çaldın da arkadaş son resimde lcd ekranın backlight kısmına pislik kaçırıp sonrada ölü piksel gibi görünmesi nedir ? bunu hiç mi farketmedin ?

Yani benim aklım havsalam almıyor, ya bu yaptığın işe saygısızlık tamamen. Hani okey el becerin kötüdür eyvallah anlarım ama vidayı çalmak nedir ? hadi kaybettin olabilir normal bit kadar şey be mübarek yerine muadilini koyacaksın ? öyle bir dünya yok. Ben artık yani tamir etmekten korkuyorum. Bana gelen cihazlar resmen feleğin çemberinden geçiyor. 😀 Home tuşu mesela eğikti adam onu da kasaya yapıştırmış yahu gerek yok ki ? üretici öyle yapmamış işte ? sen niye yapıyorsun ?

Lensini parmaklayıp kamerayı hiç edenler. Böyle pil değişimi diye açıp anasını ağlatanlar vs. yani insanlar bu kadar kolay dolandırmayı seviyorlar mı ? ne oldu şimdi pil parası kadar adamı dolandırdın eee ? ne geçti ya eline ? 200 lira için mi yaptın yani ? 200 liralık adammışsın demek. #tamirtadilat

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • suicide @suicide

  Yarın gelip kasap olarak işe başlasın o vatandaş. hayvan değil ama, hurda elektronik kasabı 😀

  bir de ukalalik olarak algilanmazsa, "aklım havsalam almıyor" olacak.

 • My_Techno @my_techno

  Sırf şu yüzden aciliyeti bile olsa cihazlarımı servislere vermiyorum. Geçen Telegram’da yazmıştım ya sana ahizeyi temizlerken ön kamera filmini kopardım diye neyse götürdüm yakınlarda ki bir yere adam değiştirdi iyi hoş ama ön kamerayı mıncıklaya mıncıklaya hem parmak izi hem toz girmiş içine ve hiç silmeden yerine koymuş. Yıllar sonra işim düştü acil diye ondada pişman ettiler. Şimdi içini açıp tekrar uğraşmak gerek. Servislerin %90’ı kasap gerçektende, bu her sektörde böyle nerdeyse.

 • D3LiDoLu @d3lidolu

  Htc 10 ilk çıktığında çok hoşuma gidiyordu incelemesini sanırım 3--4 defa izlemiştim. Konudan bağımsız oldu ama yorum dursun burda 🙂

 • Ümit M. @umitm

  Teknik servis konusunda kesinlikle bir düzenlemeye bir standart a ihtiyaç var. Ne zaman bir ürünümü tamire versem hep aklında bir acaba sorusu oluyor, hiçbir tamirciye yada servise güvenemiyorum. Çoğu zaman kullandığım ürünleri kendim tamir ediyorum ancak bazen öyle zamanlar oluyor ki tamir için gerekli yedek parça yada sıcak hava haviyası yada osiloskop gibi araçlar elimde bulunmadığından tamire vermek zorunda kalıyorum. İşte o zamanlar tamire verdiğim ürünler ilgili kaygı yaşıyorum. Açıkçası bu kaygıyı hiç yaşamadan tamire verdiğim cihazı doğru yedek parca ile doğru şekilde tamir edilmiş olarak teslim zamanında tamirciden almak isterdim . Ama malesef bu çoğu zaman böyle olmuyor kötü bir tamirci deneyimi yaşamış oluyorum.

  • Orcun @orcun

   İşte ben en çok ona dikkat ediyorum tamir işinde her adımı mutlaka sahibine mesajla maille vs resimli videolu atıyorum. Öbür türlü sıkıntı çünkü biliyorum bu tamir işinde çok şerefsiz var.

Yeni Mercedes-Benz EQE #OtoSeyir

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 38

Amazfit T-Rex Pro sekiz gündür kullanıyorum ve pili daha %28 var görünüyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 13
hasan oztamer paylaştı.

Teknoloji ve Bilim Notları 2021/18

Geçtiğimiz günlerde teknoloji ve bilim dünyasından gözümüze çarpan gelişmeleri derledik.

01:35 - Kulis

10:59 - Merhaba

12:21 - Bloomberg Pandemiye Direnç endeksi

20:04 - Covid-19 hastalığını tamamen ortadan kaldırabilecek miyiz?

24:19 - Grip salgınları ortadan kayboldu.

31:28 - Apollo 11 astronotlarından Michael Collins hayatını kaybetti.

34:17 - Çin, yeni uzay istasyonunun ilk modülünü uzaya gönderdi. Alternatif

40:04 - Ingenuity dördüncü uçuşunu başarıyla yaptı. Yeni aşamaya geçiliyor.

53:19 - SpaceX daha alçak yörüngeler için FCC’den onay aldı. Uydudan haberleşmeyle ilgili düzenleme

01:02:11 - Bilimsel bir deney için 40 gün mağarada kalan 15 kişi gün ışığına çıktı.

01:05:55 - İnternet gittikçe daha az web sitesinin hakimiyeti altına giriyor.

01:16:25 - Soru - Cevap

BeğenFavori PaylaşYorum yap
hasan oztamer paylaştı.

UEFA, Avrupa Süper Ligi'ni kuran takımlara bu sezon yaptırım uygulanmayacağını; yaptırımların gelecek sezondan itibaren uygulanacağını açıkladı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 12
 • Umut Koçak @umtk

  Aleksander Ceferin: "Bu kulüpler dayanışma hakkında yazıp duruyorlar ama onlar dayanışmanın D'sini bile umursamazlar. Umursadıkları tek şey kendi cüzdanları. Bu turnuva ile en ünlü olmayı hedeflediler ama çok daha yanlış şekilde ünlü olacaklar."

 • Umut Koçak @umtk

  Düne kadar hiçbir şeydiniz demek kısmı biraz ağır olmuş.

  UEFA Başkanı Ceferin: "Büyük kulüp olarak çağırılan bu kulüpler, her zaman büyük kulüp değillerdi. Juventus, Serie B'deydi. Manchester United'ın, Sir Alex Ferguson'dan önce nerede olduğunu bilmiyorum. Hukuk çerçevesinde uygulayabileceğimiz tüm yaptırımları uygulayacağız."

  • Melburg @melburg

   Tam düne kadar hiç bir şeydiniz anlamı çıkarmadım ben bu metinden daha çok kast ettiği futbolda zirveler hep inişli çıkışlı olmuştur büyük kulüpler olsa da şuanki milan'ın hali veya liverpool'un 20 yıldaki düşüş ve yükselişleri gibi. Bu organizasyon ise tamamen sabit yapı kurmak istiyor.

  • Umut Koçak @umtk

   @melburg bunu sabah yayında da dile getirmiştim bu takımların hep aynı düzeyde kalamadıklarını işin bu organizasyonda ise can sıkan kısım 15 takımın sabit ve hiç değişmeyecek olması bunların hepsi bunca yıl aynı düzeyde kalabilir mi ayrı muamma sürekli değişecek beş takımda bu duruma itirazda bulunabilir. Geçici takımlar bu organizasyona katılmak için görünüşe bakılırsa riskler almak zorunda kalacak.

 • Yunus Emre Arslan @yunusemre

  Uefa istediği kadar ağlasın istediğini men etsin seve seve o futbolcuları milli takıma alacak. Aksi takdirde kimse milli maç falan izlemez.

 • Tarık Başoğlu @trbasoglu1996

  Uefa'nın yaptırımından ziyade ülke liglerinden yaptırım olma ihtimalini daha yüksek görüyorum. Ülke ligindeki diğer takımların seviyesi ile uçuruma itiraz eden kulüpler olacaktır.

hasan oztamer paylaştı.

64 GB'ların Savaşı! Piyasadaki yaygın 64 GB Micro SD ve Flash Belleklere bir bakış...

Samsung sd adaptör kendi kartı yerine Sandisk kart ile daha uyumlu (:

Yeni bir flash bellek veya micro sd kart alırken modellere baktığımda, çoğu zaman hiçbir teknik veri göremiyorum. Sadece 100 mb'a kadar hız gibi muallak ifadeler geçiyor.

Bende elimde çeşitli ürünler olduğu için hepsine topluca göz atıp sizlere sunayım istedim.

Başlamadan eskileri de bir yad edelim. (: 64 mb'tan 64 gb'a...

 

ADATA uv350 64 GB Flash Bellek

Testimde 122/84 mb bir hız verdi. Malzeme kalitesi de oldukça güzel, metalik bir görünüme sahip, ince ve kibar bir model. Amazon üzerinden 55 liraya aldığımı da düşünürsek oldukça memnunum.

Toshiba u365 64 GB Flash Bellek

Testimde 219/21 mb bir hız verdi. Okuma olarak Adata'nın neredeyse 2 katı ancak yazmada oldukça geride. Malzeme kalitesi de zayıf, plastik sürgülü sahip ayrıca biraz kaba ve büyük. Kolay kaybolur bir yapısı da yok. Okuma konusunda memnunum yazmayı da öğretselermiş çok iyi bir ürün olabilirmiş.

Toshiba u301 64 GB Flash Bellek

Testimde 136/14 mb bir hız verdi. Okuma olarak Adata gibi ancak yazmada her iki modelden de geride. Görünüş olarak bu kasa yıllardır Toshiba adıyla usb 2.0 olarak piyasada olduğu için tanıdık gelmiştir.  Kioxia adını aldığında da kendisini pek geliştirmiş sayılmaz. Malzeme kalitesi de zayıf, beyaz plastik ucuz bir görünüme sahip ayrıca biraz kaba ve büyük. Arka tarafta Made in Japan ifadesi dikkat çekiyor. Yine bu üründe de okuması iyi ama yazmayı öğretmemişler maalesef. (:

KIOXIA Exceria 64 GB micro SD Kart

Testimde 96/36 mb bir hız verdi. Amazon üzerinden yakın zamanda 46 liraya aldığımı da düşünürsek f/p olarak oldukça memnunum. SD Adaptörle birlikte geliyor.

SANDISK Ultra 64 GB micro SD Kart (Kırmızı)

Testimde 47/14 mb bir hız verdi. Çok yaygın satılan bir model ama hız olarak çok başarılı değil. Sürekli okuma yazma yapılmayan cihazlarda kullanmak için uygun. SD Adaptörle birlikte geliyor. 

SANDISK Ultra 64 GB micro SD Kart (Beyaz)

Testimde 97/12 mb bir hız verdi. Çok yaygın satılan bir model (kırmızıyla karışabiliyor) okuma hızı kırmızıya göre çok daha iyi bir sonuç verdi bende ama yazma hızı olarak yine başarılı değil. SD Adaptör çıkmıyor kutusundan. (Neden?) Yine amazon üzerinden kampanya ile 40 lira civarına almıştım fiyatına göre tatmin edici. Kırmızıyla benzer fiyatlarda satılıyor genelde.

SAMSUNG Evo Plus 64 GB micro SD Kart

Testimde 97/69 mb bir hız verdi. Kullandığım micro sd kartlar arasında en başarılı olanı. 50 lira civarına bir kaç tane almıştım yakın zamanda. Sandisk ve Kioxia ile arasında bariz fiyat farkı yoksa buna yönelmenizi öneririm. SD Adaptörle birlikte geliyor. 

SanDisk Extreme UHS-I micro SD Kart 64GB

Testimde 97/70 mb bir hız verdi. Samsung Evo Plus ile aynı değerlere sahip. 64 liraya almıştım Amazon Prime indirimleri ile. Parasını eder ancak normal liste fiyatı 100 lira ve üzerinde. Bu durumda anlamsızlaşıyor açıkçası. Samsung Evo fiyat performans olarak öne çıkıyor. Kutudan SD adaptörde çıkmıyor. 

Farklı modeller aklıma gelirse buraya güncelleme olarak ekleyebilirim belki. Şimdilik bu kadar.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 13
hasan oztamer paylaştı.

Angi Ayvan evladı nazar ettiyse gözüne çöp kaçsın bea. Pingim 40 oldu 🙂 🙂 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dosyaların isimlerindeki Türkçe karakterleri otomatik olarak İngilizceye çevirecek kolay bir yol var mı? Arabanın teybi Türkçe karakterleri görünce sapıtıyor. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap