macOS ARM versiyonu geldikten sonra, iPhone veya iPad'i monitöre bağlayıp veya doğrudan iPad üzerinde macOS çalıştırmak teknik olarak mümkün hale gelecek. Samsung Dex gibi Android uygulamaları değil, direkt mevcut Mac uygulamalarını, Mac mini kullanır gibi kullanmak mümkün olabilir.

Ancak, böyle bir özelliğin Mac satışlarını düşürme riski bulunuyor. Bu nedenle, Apple böyle bir hamle yapar mı emin değilim. Eğer satışları fazla düşürmeyip, Macbook Air gibi ürünleri kullananları iPad'e yönlendirebileceklerini düşünüyorlarsa yapacaklardır. Apple yapmasa bile jailbreak camiası macOS'u iPhone üzerinde çalıştırmayı kesin deneyecektir.

https://www.cultofmac.com/716121/iphone-running-macos-apps-mac-ipad-rumor/

#Apple #MacOS #iPhone #iPad

An iPhone running macOS apps could be all the computer you need

An unconfirmed report indicates that Apple is exploring ways to let iPhones run Mac apps on an external display. Instant desktop.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

15 Mart 2020 Resmi gazete ile yayınlanan Bankacılık Hizmetleri Yönetmeliği'nde şöyle bir madde de geçiyormuş. Şifresiz, parmak izi veya Face ID ile çalışan Apple Pay veya benzeri telefon firmalarının mobil ödeme sistemlerinin Türkiye'ye gelemeyeceğini gösteriyor.

Aynı nedenle, bankacılık uygulamaları da tek başına parmak izi veya Face ID'yi kullanamıyor.

Madde 39:
Mobil bankacılık uygulaması kontrolünde olmayıp cihaz üreticisi kontrolünde olan parola, PIN ya da biyometrik veriler, 34 üncü maddenin birinci fıkrasında belirtilen müşterinin bildiği ya da biyometrik karakteristiği olan unsurlar olarak kullanılamaz.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/03/20200315-10.htm

#HaftalıkGündemeMalzeme #Apple #ApplePay

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Garmin, Firstbeat Analytics'i satın almış.

Firstbeat algoritmaları, stress seviyesinden, uyku analizine, antrenman etkisi, vo2max, fitness seviyesi vs. gibi birçok veriyi elde etmekte kullanılıyor.

Özellikler: https://firstbeatanalytics.com/en/features/

Aşağıdaki fotoğraftaki firmalar Firstbeat'in algoritmalarını kullanmaktaydı. Bu satınalma sonrasında bu firmalardaki özelliklerin akıbeti ne olacak belli değil. Sitedeki devices bölümü kaldırılmış. Tahminimce mevcut cihazlarda bir sıkıntı olmayıp, yeni cihazlarda Firstbeat algoritmaları kullanılmayacaktır.

#HaftalıkGündemeMalzeme #Garmin #Huawei #xiaomi #Samsung #Suunto

https://newsroom.garmin.com/newsroom/press-release-details/2020/Garmin-acquires-Firstbeat-Analytics-a-leading-provider-of-physiological-analytics-for-health-fitness-and-performance/default.aspx

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Apple hesabı ile giriş (Sign-in with Apple) sistemindeki bir açık kapatılmış. Açık, cihaz üzerinde yapılan bir doğrulama işlemini, başka bir Apple ID için yapmış gibi taklit ederek, o kişiye ait 3.parti giriş bilgilerini sunucudan istemeye dayanıyormuş. Daha detaylı bilgi linkteki referansta mevcut.

Apple hesabı ile giriş yapılan olan 3. parti uygulamalarda bu açık ile o uygulamaya giriş yapılabiliyor ve hesabı kontrolünü ele geçirebiliyormuş. Ancak Apple hesabına erişimi olmuyormuş.

Apple, yaptığı araştırmalarda bu açığın kullanıldığına dair bir kanıt bulunmadığını açıklamış. Açığı Apple’a bildiren Bhavuk Jain‘e “Bug Bounty Program” dahilinde 100.000$ ödenmiş.

Yeni iOS kuralları, uygulamaya Facebook, Google gibi diğer sosyal ağlar ile giriş tuşu koyarsanız, Apple ile giriş tuşunu da koymanızı zorunlu tutuyor.

https://9to5mac.com/2020/05/31/sign-in-with-apple-vulnerability/

#Apple #HaftalıkGündemeMalzeme

Sign in with Apple flaw allowed unauthorized access to linked services, now...

A now-patched vulnerability in Sign in with Apple let attackers access user accounts at linked third-party services. The flaw was discovered by researcher Bhavuk Jain, who reported the problem to...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

PS4’teki Youtube uygulamasına giriş çöktü. NP-37602−8 kodlu hatayı veriyor. Ama bu hata kodu için herhangi bir çözüm bulunmuyor 🙁

Reddit’te bügün açılan başlığı da görünce eyvah dedim. 11 saat olmuş henüz bir çözüm yok. Telefondan girip cast yapılabiliyor ancak.

https://reddit.app.link/CgfVEH16S6

#Youtube #Playstation #ps4

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7

Apple, Maps uygulamasına gelen yol tarifi sayılarına göre hareketlilik verilerini paylaşmış. Evde kal çağrıları ve geçtiğimiz haftasonu olan sokağa çıkma yasağının etkilerini görebiliyoruz.

#Apple #HaftalıkGündemeMalzeme

Site: https://www.apple.com/covid19/mobility
Basın duyurusu: https://www.apple.com/tr/newsroom/2020/04/apple-makes-mobility-data-available-to-aid-covid-19-efforts/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Netflix ve Youtube Avrupa kullanıcıları için video kalitelerini 30 gün için düşürecekmiş. Standard Definition olacağından bahsediyor yani 480p.

Türkiye buna dahil mi emin değilim. Ayrıca abonelik ücretleri de düşecek mi kalite ile beraber görücez.

https://www.theverge.com/2020/3/20/21187930/youtube-reduces-streaming-quality-european-union-coronavirus-bandwidth-internet-traffic

#CoronaVirus #HaftalıkGündemeMalzeme #Netflix #YouTube

YouTube joins Netflix in reducing video quality in Europe

‘We are making a commitment to temporarily switch all traffic in the EU to standard definition by default’
BeğenFavori PaylaşYorum yap

iPhone 11 Pro'daki 3 kameranın yerleşimi çok mantıklı olmuş bence. Nedeni ile ilgili pek yazı göremedim.

Eşkenar üçgenin köşelerine kameraları koyarsanız, kameralar arasında minimum görüntü kayması olacaktır. Çünkü tüm kameralar üçgenin merkezine eşit uzaklıkta olacaktır.

Ama diğer dizilimlerde (yan yana 3 tane, dik üçgen şekilde vs.) görüntü kayması çok daha fazla olacaktır. Bu kaymayı minimumda tutarak, hem kameralar arası geçişi daha pürüzsüz yapmak, hem de derinlik algılama algoritmalarının daha iyi çalışması hedeflenmiş.

#iphone11pro #Apple #iphone11 #AppleEtkinliği

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 9

3D touch kalktı yanlış görmediysem. Haptic touch yazıyordu arkada.

#Apple

BeğenFavori PaylaşYorum yap