Tüm Detaylarıyla Enpara.com İncelemesi - Rehberi

Herkese merhaba. Bugün Enpara ’dan bahsedeceğim. 🙂 #akış #enpara

- Enpara.com Nedir?
Enpara.com Türkiye’nin ilk dijital bankacılık hizmetidir. Yani Enpara’nın fiziksel olarak bir şubesi yok. Onun yerine gayet basite indirgenmiş internet ve mobil şubeleri var. Fiziksel şubeleri olmamasının Enpara tarafındaki en büyük avantajı tabi ki de kira, kâğıt, yemek, çay gibi birçok masraftan kurtulmalarıdır. Müşteri tarafında ise yapılan bu tasarruflardan payımızı alıyoruz. Örneğin havale, EFT gibi para transfer işlem ücretleri, hesap işletim ücreti gibi kesintiler yapılmıyor. Bunu sözleşmelerinde de açıkça yazmışlar. Ayrıca kredi faizi oranları diğer bankalara göre daha düşük; mevduat faizi oranları ise daha yüksek. Enpara.com Finansbank’ın ürünü olduğu için tüm bankacılık düzenlemeleri ve yasaları Enpara içinde geçerlidir.

 

- Enpara ‘ya Başvurma ve Encard Edinme Süreci
Enpara müşterisi olabilmek ve Encard edinebilmek için ilk olarak başvuru yapmanız gerekmekte. Bu başvuruyu 0 (850) 222 36 63 numarasını arayarak ya da http://www.finansbank.enpara.com üzerinden yapabilirsiniz. Başvuruyu yaptıktan sonra gün içinde ya da ertesi gün müşteri temsilcisi sizi arıyor ve başvuruyu teyit ediyor. Daha sonra sizden müsait olduğunuz bir gün ve saat belirlemenizi istiyor. Belirttiğiniz gün gelince müşteri danışmanınız sizi arayıp müsait olup olmadığınızı soruyor sonrasında ev veya iş adresinize kadar geliyor. Bana gelen danışman oldukça güler yüzlü biriydi. Tanıştıktan sonra Enpara hakkında kısa bilgiler veriyor. Daha sonra Encard ve sözleşmelerinin bulunduğu bir paket veriyor. İçinden ek olarak kalem ve defter hediyesi çıkıyor. Kalemin gayet kalite olduğunu söyleyebilirim. Müşteri danışmanı sözleşmenin kendinde olan bir örneğini uzatıp imza istiyor ve yanındaki tabletle kimliğinizin bir fotoğrafını çekiyor. Bu işlemlerden sonra telefona hesabın etkinleştiğine dair bir mesaj geliyor. İnternet şubesine ilk kez giriş yaptığınızda güvenlik sorularının cevaplarını ve kart şifrenizi giriyorsunuz. Kartınız bundan sonra açılıyor. Bu arada gelen kartların üzerinde standart olarak isim yazmıyor ama müşteri hizmetlerini arayıp yeni kart isterseniz gelen kart isimli olacaktır.

 

- Desteklenen Hesap Türleri
Enpara.com müşterisi olduğunuz anda vadesiz TL hesabına sahip olursunuz ve Encard’ınız bu hesaba bağlı olarak çalışır ve hesap işletim ücreti alınmaz. Vadesiz TL hesabının yanı sıra vadesiz Dolar ve Euro, vadeli TL, birikim ve altın hesapları açabilirsiniz. Yeni bir hesap açarken gerekli sözleşmeyi ister videolu anlatımı izleyip, ister metin belgesini okuyup onaylayabiliyorsunuz. Hesaplar hakkında detaylı bilgiyi http://www.finansbank.enpara.com/ üzerinden alabilirsiniz.

 

- Encard Hakkında
Enpara müşterisi olduğunuz anda vadesiz TL hesabına bağlı çalışan VISA destekli bir bankamatik kartına sahip olursunuz. Kartınızı ister POS cihazlarından ister internet üzerinden ya da isterseniz bankamatikler üzerinden kullanabilirsiniz. Bankamatik kısmıyla başlayalım. Encard ile tüm Finansbank ATM’lerinden para çekme/yatırma işlemlerini ücretsiz olarak yapabilirsiniz. Fakat Enpara diğer bankalarla yaptığı anlaşmalar neticesinde 2016 yılı boyunca tüm ATM’lerden her ay yapılan ilk para çekme işlemini ücretsiz olarak yapabiliyoruz. Fiziksel olarak yapacağımız zaman VISA destekli bir POS cihazı yetiyor. İnternet bankacılığını ikinci bir başlık altında anlatacağım.

 

- İnternet Bankacılığı ve Anlaşmalar
BU BÖLÜMDE ANLATACAĞIM BİLGİLERİN BİR KISMI MÜŞTERİ HİZMETLERİYLE YAPTIĞIM GÖRÜŞMELERDEN ALINMIŞTIR.
Encard internet üzerinden alışverişe açıktır. Herhangi bir internet sitesinden kart bilgilerinizi girerek alışveriş yapabilirsiniz. Site 3D güvenliği destekliyorsa telefonunuza doğrulama kodu gelecektir. Desteklemiyorsa alışveriş direk tamamlanır. Yani 3D güvenlik desteklemeyen siteleri de kullanabilirsiniz. Fakat bazı alışveriş siteleri kart bilgilerini kendi veri tabanında tuttuğu için (örnek: Aliexpress) bu durumdan rahatsız oldum ve müşteri hizmetlerini aradım. Müşteri temsilcisi bana 3D güvenliğin kapalı olduğunu ama istersem açabileceğini söyledi. Sadece 3D güvenlik ile alışveriş yapabilecek şekilde ayarladım. Fakat bu durumda PayPal üzerinden çekim yapamayacağımın farkına vardım. Müşteri temsilcisi bana Enpara’nın PayPal ile anlaşma yaptığını ve 3D güvenlik açık olsa bile PayPal’ı kullanabileceğimi belirtti. İnternet bankacılığını komple kapatmak isterseniz bunu mobil ya da internet şubesi üzerinden yapabilirsiniz.

 

- İnternet Şubesi
Enpara kullanarak işlem yapabilmeniz için iki şube mevcut biri internet diğeri mobil şube. İnternet şubesi oldukça basite indirgenerek tasarlanmış kullanışlı bir web sitesi olmuş. Girişte SMS doğrulaması bulunmakta. Giriş yaptıktan sonra En Özet sayfası karşımıza çıkıyor. Burada hesaplarımızda ki parayı, yaptığımız son işlemleri ve ileri tarihli ödeme işlemlerini görüyoruz. Ürünler kısmında adınıza açılmış hesapları, hesap ve harcama detaylarınızı ve kredilerinizi görebilirsiniz. Transfer ve Ödeme menüsünde havale ve EFT yapabilir. Fatura, kredi, TL yükleme gibi birçok ödemenizi yapabilirsiniz. Ayrıca internet şubesi üzerinden döviz ve altın alabilir, çapraz işlem yapabilirsiniz.

 

- Mobil Şube
Enpara’nın tıpkı internet şubesi gibi basit ve kullanışlı bir mobil uygulaması bulunuyor. Hem Android hem de iOS için mevcut. Uygulama açılış ekranında Bas Biriktir, En yakın ATM, Kampanyalar, fiyatlar gibi kısa yollar var. Cep şubeye ilk kez giriş yaptığınızda SMS doğrulaması gerekiyor. Sonraki girişlerinizde sadece internet şifrenizi girmeniz yeterli oluyor. Giriş yaptıktan sonra tıpkı internet şubesindeki gibi En Özet ekranı karşımıza çıkıyor. Soldan kaydırdığımızda ödeme, transfer gibi işlemler için menüler bulunmakta. İnternet şubesinde yapılabilip de burada yapılamayan nadir ayarlar var. (SMS bilgilendirme seçenekleri gibi) Uygulama işlevsellik bakımında gayet iyi fakat tasarım olarak daha iyi olabilirdi. Ziraat Mobil ve PayPal uygulamaları gibi daha renkli ve materyal bir tasarıma geçilebilir.
Uygulamayı @salihcln ve @ddguclu videolu olarak güzel bir dille incelemiş. Videoyu https://www.youtube.com/watch?v=pa0UyKYSeNQ adresinden izleyebilirsiniz.

 

 

- Müşteri Destek ve Memnuniyeti
Şüphesiz Enpara’nın en iyi yanı müşteriye verdiği önem. Büyük ihtimalle bütün müşterilerden benimle aynı fikirde. Müşteri hizmetlerini aradığınız zaman birkaç dakika içinde karşınıza bir insan çıkıyor. Hatta bir keresinde Twitter üzerinden mesaj atmıştım. Beni arayıp o şekilde cevap verdiler.

 

Bankadan ve hizmetlerinden memnun kaldığımı rahatlıkla söyleyebilir ve tavsiye edebilirim. Hoşça kalın.

Anahtar kelimeler: enpara nedir, enpara inceleme, enpara.com

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler