arkadaşlar merhaba, 2014 yılında aldığım asus laptop'a ssd takmak istiyorum. iki tane sorum var:
1) sata 2 ile sata 3 arasında ne fark vardır ve 2014 yılındaki laptop'a sata 3 uyar mı? uyup uymayacağını nasıl öğrenebilirim?
2) bilgisayarda şu an lisanslı windows 10 var, 8'den geçmiştim. yani ürün kendi içindeki lisanslı windows ile şu anda. ssd'yi takınca sıfırdan kurulum yapmak gerekecek. lisanslı windows 10'u ssd'ye taşımak mümkün müdür? çünkü malum içinde kurulmuş vaziyette geldi, herhangi bir usb ya da cd verilmedi.
beğendiğim ssd şu: https://www.hepsiburada.com/crucial-bx500-240gb-3d-nand-540mb-500mb-s-sata-3-2-5-ssd-ct240bx500ss1-p-HBV00000IF41Y?magaza=Hepsiburada

bu ssd'yi de tavsiye eder misiniz son sorum 🙂

Crucial BX500 240GB 3D NAND 540MB-500MB/s Sata 3 2.5'' SSD Fiyatı

Crucial BX500 240GB 3D NAND 540MB-500MB/s Sata 3 2.5'' SSD en iyi fiyatla Hepsiburada'dan satın alın! Şimdi indirimli fiyatla sipariş verin, ayağınıza gelsin!
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bugünkü sorum şu: Web sitelerindeki sunucu problemleri uzun sürer mi? Mesela normalde aktif olan bir web site yaklaşık bir hafta on gündür açılmıyorsa sizce onun erişimi birileri tarafından engellenmiş olabilir mi? Engellenmek derken yasal engelleme değil de mesela parasını ödemedi diye erişime geçici olarak falan kapatılmış olabilir mi? Beni birazcık aydınlatırsanız çok sevinirim. #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Telefonlarınızı şu kırılmaz cam denilen koruyucularla mı kullanıyorsunuz? Kılıf kullanıyor musunuz? #akış #teknoyardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 25
 • Kesb-i @kesb-i

  Arkası kaygan ve cam olmasa silikon ince kılıfı da kullanmazdım. Ekranda 2 yıldır bişey kullanmıyorum.

 • olasandra @olasandra

  Sadece kılıf o da telefonum metal olduğu ve elden kaydığı için kullanıyorum. Cam, jelatin kullanmıyorum kaydırma hissini azattığı ve ekran görüntü kalitesini düşürdüğünü için kullanmıyorum.

 • Av. Oğuzhan Bilgay @oguzhanbilgay

  NE kılıf ne kırılmaz cam kullanmam. Tüm çocukluğum boyunca annemin kirlenmesin, yırtılmasın diye kanepelerin üzerine serdiği örtüye kızdım. O kadar desenine rengine bakıyor, sonra örtü örtüyorsun diye. Bence arada fark yok. Telefonu da sadece donanımına bakarak almıyorum; görüntüsüne, ekranına o kadar önm verip, sonra kılıf kullanıp, ekrana film takınca anlamı kalmıyor.

 • Hüseyin H. @hsynn

  İkisini de kullanmıyorum. En ince kılıf bile zaten büyük olan günümüz telefonlarını iyice kaba bir hale getiriyor. Kırılmaz cam kullanmama nedeni ise o çıkıntı gözüme batıyor. Daha dün Red Mi Note 7 aldım. Kutudan kılıfta çıktı gayet ince ve güzel, onu takıp kullanayım dedim ama yok kullanamıyorum. Çok kaba bir his veriyor.

Selamlar, iyi pazarlar 🙂

Yoğun iş temposunun ardından sonunda dinlenmeye başlayabildiğim harika bir tatilin içindeyim. Bana Netflix'ten izlemelik güzel polisiye-gerilim dizileri önerir misiniz? Breaking Bad ve Dexter gibi dizileri severek izlemiş biri olarak benim hoşuma nelerin gidebileceğini tahmin edebilir sanırım Netflix müdavimleri 🙂 Açıkçası öyle kendim göz atınca bir süre sonra sıkılıp izlemekten vazgeçiyorum, fragmanlar ya da kısa tanıtım yazıları değil gerçek kişilerin tavsiyelerini istiyorum.

Üşenmeyip yorum yazan herkese şimdiden çok teşekkür ederim. 🙂 #konudışı #netflix

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 20

Selamlar, yine ben, yine bir soru... 🙂 Eski iş yerimden Mart ayında ayrıldım, yaklaşık üç hafta sonra yeni bir yerde işe başladım. Eski iş yerimin bana ihbar tazminatı ödemesi yapması gerekiyordu zira beni işten çıkaran kendisiydi. (Beni işten çıkarmadan bir hafta önce ben istifa istemiştim ve patron beni kalmaya ikna etti ancak nedense bir hafta sonra da gönderdi, ilginç :D) Neyse işte Nisan gibi ihbar ödemeni yaparız dediler tamam dedim. Nisan geçti, Mayıs ayının ortalarına doğru ben bi sordum bu ödemeyi patrona. O da beni aradı falan gayet uygun bir dille, bak aklına yanlış bişey gelmesin biz ödeme alamadık, senin para aklımızda falan dedi, ödeme için bir tarih falan da vermedi. Tabii ödeme hala yok 😀 2 bin civarı bir param kaldı yani şu an onlarda. Öyle ki, yeni iş yerim bugün maaş ödememi yaptı ama benim hala eskisinden alacağım var. Biliyorum belki hepiniz paranı iste, ısrar et falan diyecek. Şikayet etme gibi bir alternatif de mevcut yani çalışma bakanlığına... En son duyduğuma göre eski iş yerimde durumlar sakatmış, beraber çalıştığım ekipteki insanlar maaşta sıkıntı var diye ayrılmışlar şimdi doğru düzgün insan kalmamış orada... Ellerindeki müşteriler de teker teker gidiyor, bunu kendim de görebiliyorum takip ediyorum çalışmalarını. Şimdi böyle bir durumda benim ne yapmam uygun düşer sizce? Yani beni yolladıktan sonra işlerinin ters gitmesi hakkında konuşmayacağım elbette. Şikayet etsem mi? Hakkım da kalsın istemiyorum ama ödemezse de zorla alamam sonuçta. Siz olsanız ne yapardınız? Daha önce bu tarz bişey yaşayan var mı? İş hayatının başlangıcındayım, cazgırlık da yapamıyorum 😀 Ne yapayım siz söyleyin 🙂 #konudışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 20
 • Orcun @orcun

  Ah ah iyiniyetten kaybedeceksin yapma, hakkın mı ? hakkın. Bunun ötesi berisi şuyu buyu yok. Patron yok çocuğuna çikolata alamıyormuş ühü ühü gerek yok ya böyle şeylere hakkınsa çıkartıp alacaksın. Ben çok pislikte yaptım 1 liramı değil 1 kuruşumu bırakmadım, dava mava da uğraşmadım adamı özel hayatından da rahatsız ettim. Adam bana şov yapıyor ödeyemem edemem bekle ne acelen var vs .vs. diye kansız herif son model mercedes'e biniyordu, evka 3'ü bilirsin oralarda villaları bilmemneleri vardı, folkart yeni yapılacaktı oradan daire alacaktı vs. vs. ama bana o 3750 tl içerde kalmış paramı ödeyemiyor. Dua etsin yani yatsın kalksın da daha çirkefleşmedim.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   işte sen çirkinleşebilirsin de bu adam benden korkmaz ki ben ne yapabilirim ona? eşini çocuğunu mu rahatsız edeceğim? ne kadar etkileyebilirim ki yaptığım kötülüklerle onun hayatını? elindeki müşteriler birer birer uçup gidiyor, elindeki en değerli insanları kaybetti. bazen düşünüyorum da, daha büyük kötülük ne olabilir?

  • Orcun @orcun

   @ggzmkst1 Tabi ki senin açından çok daha zor. Ama birde şöyle düşün, adamın elinden sence niye gidiyor bu kadar şey ? demek ki iyi insan değilmiş. Normal işini iyi yapan mağdur etmeyen birisi olsa kaybeder miydi sence elindekini ? kaybediyor batıyor diye benim içerde olan hakkımı da yemesine gerek yok gitsin kredi kartından 2 bin lirayı çeksin sana versin çok mu zorda yani ? böyle adamlar için 2 bin lira leblebi çekirdek parası yani gider eğlenmeye vs. içki şu bu orada hesap 5 bin lira öder çıkar.

  • protego @protego

   @ggzmkst1 Orçun valla o parayı alır üstüne bi de ikramiye de alır o heriften, o kadar çirkefleşebiliyor 😀 @orcun yol yordam göster orçun 😀

  • protego @protego

   @ggzmkst1 Bu arada biraz da reklam yapayım ÇokÇekirdek'e bekleriz 😀

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @protego çekirdek değil çiğdem diyeceksiniz!!111!! deyip iğrenç esprimi şuraya bırakmış olayım 🙂

  • Orcun @orcun

   @protego Ben özel hayatından vurdum. Karısını aradım hanımefendim bakın böyle böyle beni bekletiyor paramı vermiyor, devamlı beni oyalıyor, rica ediyorum siz söyleyin ben bu işin kötü bitmesini istemem. Demiştim yani böyle birşey tam hatırlamıyorum oradan işte işler sarpa sardı, bu çakal beni aradı birde artistlik yapıyor paran bizde kalmadı koçum vs. kalmaz dedim ama bir türlü ben onu alırdım, en kötü mahkemeye verir gene alırım işi illa oralara sokayım ister miydin ? baktım bu iş küfürleşmeye dönecek kapattım mevzuyu dedim ne gün vereceksin ? sallama artık birdaha sallarsan bu işin sonu kötü biter deyip kestirip attım. Zaten kendisinden değil yanındaki elemana demiş iban verdim eft yaptılar vs. vs.

  • protego @protego

   @ggzmkst1 Şunu tanıdığım her İzmirli kız yaptı niye ya 😀

 • P. O. F. @pof

  Arabulucuya başvurmak zorundasınız dava açmadan önce. Adliyelerde arabuluculuk büroları var, gidiyorsunuz form dolduruyorsunuz. Orada kalem kalem istediklerinizi belirtmeniz gerekiyor. Kıdem, ihbar vs. Daha sonra arabulcuda anlaşırsanız anlaştığınız kalem için dava açamıyorsunuz. Anlaşmazsanız dava açabilirsiniz.

 • Orkun @orkkoc

  Önce tekrar konuşun paranızı isteyin ihtiyacınızı dile getirin siz onların kölesi değilsin kendi sorunları kendilerini bağlar. 2-3 kadar bekleyeceğinizi olmazsa istemeyerekte olsa yasal yollara başvurmak zorunda kacağınızı söyleyin. Ödeme gelmezse İhbarname çekin. O ihbarhanme sürecinde ödeme yapılmazsa sonrası iş mahkemesi zaten.
  Bu arada umarım istifa dilekçeniz onların ellerinde değildir. Sorun anında İşleme girmemiş olan dilekçeyi girmiş gibi gösterebilirler.

 • ggzmkst1 @ggzmkst1

  arkadaşlar yorumlar için çok teşekkür ederim. bayramdan sonra dürteceğim yeniden ama kabalık ya da zorbalıkla alamam ben bu adamdan paramı. ondan bu parayı alabilmemin tek yolu adamın vicdanına oynamak. yani zor durumda olduğumu ve gerçekten ihtiyacım olduğunu söyleyeceğim. ödeme için de bir zaman vermesini isteyeceğim. yok bu şekilde de alamazsam yasal yollara başvuracağım.

Selamlar, aranızda kyk kredisini geri ödemekte olan var mı? Ben ekim 2018'de geri ödemeye başladım, hiç aksatmadım, herhangi bir gecikmeye de girmedi, sigortalı olarak çalışıyorum vs. Ancak kyk'nın resmi web sitesinden sorgulama yaptığımda 2018'e ait yapılmış ödemelerim gözükmüyor. Kalan borç miktarını da 2019'da ödediğim aylara göre hesaplamışlar yani 2018'de ödediğim 3 aylık yaklaşık 900 TL ortada yok şu an. Ziraat Bankasının sorgulama ekranından baktığımda ödediğim ayların hepsini eksiksiz görüntüleyebiliyorum. Ödediğime dair dijital faturalar da mevcut. Daha önce başına böyle bişey gelen var mı diye sormak istedim. #konudışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 8

Merhaba arkadaşlar, iki tane önemli sorum olacak, yardımlarınızı bekliyorum.
1) Powerbank almam lazım, yaklaşık 100 TL bütçem var. Haftada iki üç kez falan kullanacağım, ne tavsiye edersiniz?
2) İşim gereği sosyal medya bildirimlerinden fazla uzak kalma lüksüm yok. Yani sürekli yanımda iki telefon falan taşımam lazım. Sizce akıllı saat kullanmalı mıyım? Kullanmam gerekiyorsa bile fazla para harcayamam. Ucuz yollu bişeyler tavsiye etmeniz mümkün müdür? Yoksa hiç gerek yok mudur sizce?

Teşekkürler şimdiden. #teknoyardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 15

Selamlar herkese, yeni bir işe başladım. Macbook Pro verdiler, 2011 çıkışlı. Ben bu cihaza windows'a yaptığım gibi photoshop, illustrator falan kursam problem olur mu? Lisanssız olacak şekilde... Ben bunu işe ilk başladığım gün sorduğumda lisanslı olması gerektiği için sorun olur falan dediler ama geçiştirdiler. Akşamları ek iş tarzı bişey yapıyorum o nedenle PS ve AI programlarına ihtiyacım var ama çalıştığım yerdeki görevim tasarım yapmak değil. Mac Os'a bunları kurmak sorun olur mu? Şirket açısından gerçekten sorun olur mu? #teknoyardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 14
 • teknomoron @teknomoron

  Şirket bilgisayarına, şirket izni olmadan hiçbir program kurmamanı öneririm. Dirket işten çıkarılma sebebi bir sorun yaşaman durumunda. Eğer yazdığın programlar işinle ilgiliyse zaten IT kurup öyle verir sana. Eğer değilse unutma ki o senin değil şirketin malı ve o bilgisayardaki tüm yazılımdan direkt olarak çalıştığın şirket ve sen sorumlusun. Genellikle şirket bilgisayarları kapalıdır zaten kullanıcının yazılım kurmasına.

 • ggzmkst1 @ggzmkst1

  Arkadaşlar bilgilendirme için teşekkürler. Lisans gerektiren hiçbir yazılım kurmayacağım. Peki size bir soru daha 🙂 Çalıştığım sektörde bazı şirketler, (reklam sektöründeyim) ajanslar çalışanlarına 'kendi bilgisayarın varsa onu getir' deyip iş için çalışanların kendi laptoplarını kullanmalarını istiyor. Bana da işe ilk girişimde geçici bir süre için böyle bir teklifle geldiler fakat sonradan bu bilgisayarı verdiler. Soru şu: Şirket çalışanı iş için şahsi bilgisayarını kullanıyorsa şirket o bilgisayar ve içindeki dosyalar, yazılımlarla ilgili hak iddia edebilir mi?

 • Orcun @orcun

  Olur kürekli uygulamalar vardır illa ki, ama şirket bilgisayarı senin malın değil. Hani birde lisansız yani başına iş açılır. Hani bilmiyorum hergün silip silip geri yüklerim dersen belki portable sürümleri vardır windows gibi vs. veya lisans almaya çalışacan. 🙁

 • Yuded @yuded

  Gimp kullanabilirsiniz. Lisans yüzünden başınız ağrımaz, programın kullanımı yüzünden ağrıyabilir 🙂

Selamlar 🙂 Gimbal tarzı bir ürüne ihtiyacım var, bunun ucuzlarından tavsiye eder misiniz? Telefon için... Bütçe yok maalesef mesela en fazla 150-200 tl'ye kadar bişeyler bulabilir miyim? #teknoyardım #konudışı #gimbal

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba,
Elimde kurumsal bir şirket mail giriş bilgileri var fakat hangi mail servisine kayıtlı olduğunu bilmiyorum. Bu mail hesabına girebilmek için ne yapmamı önerirsiniz? Mail şöyle:

info@şirketismi.com

#konudışı #TeknoDestek

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 15