Selamlar, Macbook Pro'ya Adobe uygulamalarını crackli yani kor-san şekilde yüklemek bilgisayarın sistemine vs zarar verir mi? Yardımcı olursanız sevinirim yalnız hiç öyle parasını ver al, mac kullanıyorsan onlara da verecek paran vardır muhabbeti yapmasın kimse, yapanın yorumları anında silinecek, peşin söyleyeyim. Bu uygulamaları iş amaçlı kullanmayacağım, hobi olarak lazım. Ben sadece gerçekten bilen insanların soruma yanıt vermesini rica ediyorum. #TeknoYardım #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 9

Türkiye'de freelance ek iş yapmak deveye hendek atlatmak gibi. Adam hem pazar günü yazıyor, iş yaptırmak istiyor. Yardımcı oluyorum, söyleyeceğimi söylüyorum sonuna iyi pazarlar lafını ekledim diye trip atıyor. Rahatsız ettim kusura bakmayın diyor. Tabii ki rahatsız ettin pazar pazar! Sırf bu adam yüzünden telefonda mail bildirimlerini kapatıyorum ben, o kadar yerli yersiz ve zamansız yazıyor gerisini siz düşünün. Zorla şahsi telefon numaramı istemeler, sosyal medyadan eklemeler de cabası. İş parayla ama haddini aşmak bedava. #konudışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 18
 • cestlavie @cestlavie

  çok para kazanamazsınız trden iş alırsanız. hem dediğiniz gibi beklenti çok, hem de ücretler çok çok düşük. yurt dışından iş kapmaya çalışın önerim. bi beşlik bionluk diye saçma sapan siteler aça aça standart kalite bırakmadılar.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   onlarda da parayı alma konusunda sıkıntı oluyormuş, paypal olsa ne iyiydi.

  • cestlavie @cestlavie

   @ggzmkst1 ciddi iş yapan hesabına da tık diye atıyor. ödemeyi her türlü alırsın işi bitirdikten sonra. ayrıca payoneer vs alternatifler mevcut.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @cestlavie benim yaptığım iş süreklilik arz eden bir iş ama, öyle yap teslim et tarzı değil. bir aylık bir süreç yönetimi gibi düşünün. işi bitirdikten sonra karşı tarafın parayı ödememe ihtimali çok yüksek. mesela bir web sitesi ya da tasarım yapıyor olsam, son halini ödemeyi almadan teslim etmem. ama bunda 1 ay emek harcamış olucam, o adam sonuçlarını iş başlar başlamaz alıyor olacak ama ay sonunda paramı alamazsam o kazandığıyla ve ben kaybettiğimle kalırım.

  • cestlavie @cestlavie

   @ggzmkst1 bi upwork.com a göz atın siz, iş alanınıza göre alım varsa mutlaka başvurun işlere. site garanti sağlar merak etmeyin o konuda hiç. zaten 50k 100k 500k dolarlık iş yapan yabancılarla dolu bi platform, öyle üçbeş kuruşun hesabını yapmıyorlar dediğim gibi. bekleneni verdikten sonra sorun olmaz ödeme işi. şayet ben 4 senedir buradayım bir kere olsun sorun yaşamadım.

 • Bob Marley @bobmarley

  Gece 3:26 da arayıp ulaşamayınca mesaj yazan insanlar biliyorum 😀 siparişini sabah geç ne olacak bir elin parmaklarını geçmeyecek kişi aramaları hariç gece TLF sessizde kalır.
  He bu sabah(pazar) 9 da arayan da olmuş. 23 yıllık iş hayatım var, kafama takmiyorum bıktım mi bu tür insanlardan evet ama ptesi sabah dönüş yapınca ufak ufak terbiye oluyorlar.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   evet, dediğiniz gibi yapmak lazım. açıklama yapmak, pazar günleri çalışmıyorum demekle kendinizi yormak yerine pazartesi dönüş yapmanız çok daha iyi. saçma saatlerde aradığında ulaşamaması en iyisi. kendi kendine öğrenmiş oluyor en azından.

 • Fırat Duran @firat_duran

  Memur değilseniz her gün çalışmanız lazım. Özellikle özel sektör inek sağar gibi sizden faydalanır. 7/24 aramak ister. Yıllık izin yapma der. 3 gün yap gelder. İzin gününde rahatsız eder. İşe vaktinde gelirsin ama geç cikmani ister. Yurt dışından misafirler geliyor şirketleri kendi yolluyor izin hakkınız geldi mecbur gidiceksiniz diyo. İzinliyken de aramiyorlarmis.

  • Martin @martin

   En son fransada mesai bitiminden sonra şirket maillerine bakmama hakkı kabul edildi. Mesai bitiminden sonra kimse seni arayamıyor. Cevap vermeyebiliyorsun.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   bağlı olduğum ajans mesai dışı konulara mümkün mertebe dikkat ediyor ama burası türkiye, illa ki bişeyler mesai dışına taşıyor. mesai dışı gelen şeyler genelde çok az vakit alacak şeyler oluyor, onları da görmedim dediğimde kimse niye bakmadın neden dönmedin diye carlamıyor. ama freelance öyle mi? hele şimdi bir müşteri var elimde, allah düşmanıma vermesin. ek iş olsun diye kabul ettim ama ödediği paranın 5 katı stres yaşıyorum. bildirim kapattırdı bana adam. aylık süremiz dolsun sepetlicem. parayı baştan aldığım için bişey yapamıyorum şimdilik.

Yurt dışına freelance iş yapmak istiyorum, uzmanlık alanım Google Adwords. Bu konuyla ilgili önerebileceğiniz web siteleri var mıdır? Ödemeleri nasıl almaktasınız malum paypal falan yok. Nasıl hallediyorsunuz? #KonuDışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ünlü toptan ve perakende gıda markalarının crm süreçlerini yönetiyorum. Tüketicilerin sosyal medyada yazdıkları şikayetleri bu müşterime ileten taraftayım. Markalara gelen şikayetleri, fotoğraflı videolu şikayetleri görseniz adamların olduğu sektörden ağzınıza lokma sürmezsiniz, o derece. Elçiye zeval olmuyor tabii hiçbir zaman lakin insanımıza hayret ediyorum. Daha önce almış, bozuk çıkmış küflü çıkmış sonra aynı markanın aynı ürününü yine almış. Yeniden güvenmiş, almış ve yine aynı durumla karşılaşmış ya da daha fenasıyla. Ben olsam bir daha asla almam ki çalışmaya başladığımızdan beri o markaların ürünlerini eve sokmuyorum. Hiç kimse almamalı ki o marka batmalı diyorum fakat bu defa da adamlar restoran zincirlerine de ürün veriyorlar, farklı alanlarda, bizim adını sanını markasını görmediğimiz yerde de varlar. Bilinçli yemezseniz bile bilinçsiz olarak yemeniz gerekiyor. Hadi kendi markasından kaçtın, adamların başka isimlerde yan markaları da var 😀 Resmen Metro Turizm gibi, herkes tepkili, almayın kullanmayın diyor ama yine kullanılıyor. Utanmasam kızıcam artık şu tüketicilere. İnsanımıza da müstehak yani. Açılmamış şeffaf paketin içinden ürünün küflü olduğunu görüp yine de alıyor sonra da şikayete koşuyor. Bi baksa, bi görse almayacak. Bu yazı tek bir marka için geçerli değil bu arada, ülkenin genel hali... #konudışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İş görüşmemiz sırasında bana, biz çok yoğunuz, tatillerde bile çalışıyoruz diyen ajans ofis içinden video paylaşmış ve dün resmen sabaha kadar ofiste çalışmışlar. Bir de ücret beklentimi sorduğunda (asgari ücretin biraz üzerinde) aldığı yanıta burun kıvırmış, beni işe almamıştı. Şu an iyi ki almamışlar diyorum. Tamam hepimiz neredeyse biraz sömürülmeye alıştık da insanların gece uykusunu çalacak kadar da sömürEmesinler yahu. Bunların fazla mesai ödediğine de ölsem inanmam, arkadaşım çalışıyor orada.

İşin garibi, şu an orada çalışan arkadaşım eski iş arkadaşım ve birlikte çalıştığımız ajanstaki yoğunluktan şikayet ediyordu. Videoda 03'ü gösteren saate zoom yapıp gülüyorlar, garip bir psikoloji içine giriyorlar falan. Ya çok keyif alıyorlar ya da sinirleri bozuk. Çünkü ortada alan memnun satan memnun durumu olduğuna inanmak istemiyorum.

Şaka gibi bir ülkeyiz. #konudışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 15
 • cestlavie @cestlavie

  insan her şeye alışır. ama alışmamak lazım.

 • Rasko @rasko

  Bu gibi ortamlarda çok bulundum. Herkes durumdan şikayet eder, lanet eder hatta kendi aralarında yöneticilere küfreder. Ertesi gün "böyle iş mi olur" diye yönetime isyan etsen, hepsi karşında tavır alır, yönetimi destekler. "Beğenmiyorsan git" gibi tavır takınırlar. Böyle "insan"lara acımamak lazım. Ne kadar sömürülürlerse o kadar iyi. İşe alınmaman isabet olmuş.

 • Orcun @orcun

  Gece 3 mü ? kafama silah dayasa gece 3'e kadar çalışmam normal mesai saati vardiya vs yoksa, ama işte devirde kötü belirgin bir meslek değilse işin çok zor. Ben normalde cnc operatörüyüm, oradan kalite kontrol'e geçtim ama kafa isteyen iş ha maaşımız iyi sayılır da sosyal hayat sıfır. Senin beklentin asgari ücretin biraz üzeriyse gece 3 lere kadar çalışmak hastalıktır. Hani millet ilginç 2 bin lira maaş alıyorsun okulunu okumuş mezun olmuşsun sistem seni bir kalıba sokuyor vs. misal kız isen güzel olmak zorundasın. Benim yeni deneme işyerinde sanayide sayılır, bir sekreter geliyor görmeniz lazım. Hani niye diye soruyorsun ? ama o kızında kabahati yok ki, ne yapacak para lazım ? aç mı gezsin ? taş mı yesin ? o kız mesela çay kahve yapıyor müşterilerle ilgileniyor vs. ilk intiba önemli ya bize de müşteri lazım vs. benim gibi hayvan herif çay kahve verince müşteri otomatikman ulan nereye geldik ya kalk kalk modunda oluyordur. Ama işte olmuyor yani bir kalıba oturtulunca benliğini kaybediyorsun. Hep sana dayatılan şeyleri istiyorsun, kendin bile değilsin sadece sana emredilen şeyi yapıyorsun bu da işte 2019 model kölelik.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   Ben sosyal medya uzmanıyım, firmaların kurumsal sosyal medya hesaplarını yönetiyorum. Benim içimde de bazen saat sınırı olmuyor misal hafta sonu ya da tatil günlerinde de paylaşımlar vs devam ediyor. Acil paylaşım gönderiyorlar mesela vs sosyal medya etkili bir alan, oradaki varlık önemli firmalar için. Bayram seyran diye İnternet reklamlarını ya da paylaşımları aksatmıyoruz her şey planlı programlı zaten. İşimizi kolaylaştıran yazılımlar kullanıyoruz vs. Atla deve bir iş değil. Ama İnternet 7/24 çalışıyorsa gerektiğinde biz de bize düşeni yapmak zorundayız. Ben mesai saatlerine bağlı olmasam da olur, Ofis dışında olsam da olur, her yerden yaparım paylaşımları. Ama gece saat 3'te ofiste çalışmak bambaşka bir şey. Ben o saatte dışarıda olsam ailem bana sen hayırdır?? Der. İş olsa, bu nasıl iş der. Zaten şu anda da babamın aklı almıyor nasıl oluyor da mesai saati dışında bana iş yaptırabiliyorlar, işin dinamiği bu aslında ama adam kabullenemedi mesela hala 😂 memur olmam lazım çünkü ona göre. Ama ne olursa olsun gece 3'te çalışmayı gerektiren bir iş değil dünyayı kurtarmıyoruz. İstisnai olarak hafta sonu çalışıcaz bu haftalık böyle olsun derler başım gözüm üzerine, ayda alemde olabilir çünkü bu. Ama gece 3, kimse kusura bakmasın.

  • Orcun @orcun

   @ggzmkst1 Bence meslek işini değiştir derim. Hani küçümsemek için söylemiyorum ama bu olay adamı yer bitirir. Sen al paranı bak işine ekstra kendinden taviz verme, veren versin kendinden taviz veren adamın başka hiçbir şeyi yok demektir. Normalde ben baya kavgacı huysuz geçimsiz birisiyim belki bu yüzden çevremde de kimse yok, ama taviz vermem. Bak işimiz bitiyor paydos vs ben elimde barkod okuyucu onu masaya bırakırım bende o iş bitti çünkü bana git onu sisteme koy işte şuraya koy vs diyemez, paydos arkadaş iş bitmiş, beni o saatten sonra barkod okuyucusu nere nerdeymiş işte şu bu nerede neredeymiş işte palete koy çek onu depoya götür o benim işim değil başkasının işi + paydos bana ne ? var öyle adam hasta yerleri siliyor ya işin değil diyorsun adam manyak ya arkadaş yeri silen temizlik görevlisi var bırak o yapsın herkes işini yapsın sana ne ? dedik dedik adama sonra uyarı geldi kameralardan görmüşler çağırdılar azarladılar, gerçi arkadaşa daha sonra taşerondu kadrodan şey verdiler maaşı da yükseldi vs. vs. galiba denetleyen müdür vs izlediyse çok çok nadirde böyle işe yaradığı oluyor. Ama işte herkes böyle yapsa kimse işini yapamayacak. İşi küçümsemiyorum aşağılamıyorum ama bizim işyerinde palet yıkamacılığı diye bir yer var, çok basit iş elinde fıskiye yağ çözücü vs var koyuyorsun önde plastik gereçler vs yıkıyorsun sonrada kurutucuya verip akabinde diziyorsun bütün gün işin bu kadar. Başka hiçbir işin yok ve maaş asgari ücret sigortan tabi ki var. Mesela bu işi kimse yapmak istemiyor küçümsüyor vs. vs. ama fabrikadaki en rahat en dertsiz iş aslında ? 😀 + güzel yaparsan işini taşeronluk bitiyor kadrolu yapıyorlar. Hani baktın olmuyor gel bizim fabrikaya bu işi yap kadınlarda yapıyor çok var asgari ücretini alırsın özelden de freelancer çalışırsın mesela ha uyar mı bilmiyorum ? ben mesela senelik izindeyim dedim muhasebe işine merak saldım gittim az biraz öğrendim, mekan akraba mekanı zaten bende ona göre takılıyorum. Dedim ya çalışan sekreter böyle giyimli şöyle bilmemne ama bu kızın maaşı asgari ücret bile değil, sigortası da başkasının üstüne vs. kılıfı uydurulmuş. Hani aldığı para haftalık 300 lira ben görünce şok oldum, dedim oğlum bu para ne ya ? yazık değil mi ? benden kes neyse ekle ver adam gibi parasını kız hergün açıyor işyerini kapatıyor vs baksana ilgileniyor giyim kuşam özenli tertipli vs ayıp, vay sen misin diyen kıza aşık mısın ? koruyor musun ? sana ne ? hee dedim aşığım çıkma teklif edicektim sonrada bunun parasını yiyecektim parası pulu az bana yetmez parasını arttır diye sana diyorum. Bekledim ertesi gün iş çıkışı yalandan benim ek işim var diye kızın çıkışını vs. beraber çıktık kamera var zaten ortamda konuşmuyoruz, asansörde az biraz konuyu açtım bunlar dedim akrabam ama yapılanı gördüm yediremedim kusurabakma asansörden çıktık metroya gidiyormuş bende metroyla gideyim normalde tek vesait gidiyordum uzatayım dedim maksat kıza anlatayım yani olmuyorsa yardımcı olayım. Bu kıza bizimkilerden biri asılmış neler neler anlattı, tamam dedim ama bu para için çektiğine değer mi ? ta aliağa'dan geliyor hergün meğersem öğrenciymiş geç girmiş yaş 24 kurs için şu bu için para biriktiriyormuş. Ya dedim yanlış anlama 300 lira haftalıkla nasıl birikecek ? ne iş yapacağım ki diyor ? e diyorum zaten sekretersin ? giyimine kuşamına dikkat ediyorsun güzelsin şirketlere vs başvurdun mu ? en azından hem düzgün sigortan olur hem de maaşın olur rahat edersin vs. bayram tatili falan kız bizimkilere mesaj atmış ben işi bırakıyorum demiş, bizimkilerde hemen bana her halde kızı ayarladın çalıştırmıyorsun değil mi ? diye şey muhabbeti yapıyor. Heee aklım onda kaldı çok güzeldi uyuyamıyorum geceleri hayal kuruyorum vs. vs. ama işte telefonu yok ki bende ne ara göreceğim ? verin de bir haberleşelim. Aldık telefonu kıza özelden yazdım, niye dedim ayrıldın kötü birşey mi oldu vs .vs. meğer bir şirkete başvurmuş görüşmeye çağırmışlar kabul edilecek galiba diye hemde bu işe git gel 300 lira haftalık vs ailesi de gitme demiş falan fistan baya konuştuk iyi dedim sevindim hayırlısı olsun. Bayramdan sonra bizimkilere daha demedim ama böyle işe gitmeyip benden bu kadar diye son şovu yapacam bayramdan sonra işlerde var ağır otursun bunlar şimdi hem sekreter bulmayı düşünsün hem de işlerle uğraşsın. Bu muhasebe işi bana göre değilmiş onu öğrendim. 😀

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @orcun her işin dinamiği, gerektirdikleri farklı. geleceği yakalamak istiyorsan ucu teknolojiye, internete dokunan işler yapacaksın ve bu işlerin de saatleri esnek olabiliyor. abartılmadığı sürece ben bundan rahatsız değilim çünkü işimi seviyorum. gece 3'te ofiste çalışmak başlı başına psikopatça bir şey, neyse ki hepsi öyle değil. insan işini sevince amaan saat altı olmuş ben bu bilgisayarı bırakırım, daha da dokunmam, bana da tatillerde ulaşamazsınız demiyor. bu işsiz kalma korkusu değil. hayatım boyunca paydos dakikalarının hesabını yapacağım bir işim olacağına canı gönülden isteyerek çalışacağım ve fazla çalışmaların gözüme batmayacağı bir iş yapmak isterim. ama işini sevmediğin zaman paydos kardeşim bana ne, ben bu makineyi bırakırım deme moduna girersin tabi çok normal. ben sadece 3'te ofiste olmanın personel yararına tek bir durumunu dahi görmediğim için eleştirmek istedim. ben eski ajansımda cumartesi tatil olmasına rağmen bazen ofise gider çalışırdım çünkü severek yapardım. ürettiğim, ortaya koyduğum şeyler beğenilir ve takdir edilirdi, daha iyisini yapmak için enerji bulurdum kendimde. sonlara doğru ajans cıvıttı, sabahları işe gitmek istemez oldum. sonra da ayrıldım mesela oradan. benim 3 senedir işsiz arkadaşlarım var hala daha muhasebe gibi işleri kovalıyorlar. ya pardon da yazılım varken, dijital dünya varken, çok daha çağı yakalayabileceği meslekler varken neden hala yok muhasebe yok sekreterlik kovalar insanlar anlamakta zorlanıyorum. kendini geliştiren insanların kariyer kapısı da farklı oluyor. bundan beş sene sonra insanın yaptığı işi yapay zeka, makine, yazılım yapacaksa ne olacak bu insan gücü? ben bu aralar yazılıma merak sardım mesela, öğrenicem, kod yazıcam. ucundan kıyısından bunu da yakalayacağım çünkü gelecek teknolojide.

  • Orcun @orcun

   @ggzmkst1 Tabi ki farklı ama işte sıkıntı şu bedenin eskiyor yaşlanıyorsun. Ben keşke diyorum daha basit işlere bedenimi yormayacağım işlere kendimi verseydim ki bugün daha 30 yaşında olup böyle sağlık sıkıntıları çekmeseydim. Belde fıtık var, varis sıkıntısı var, topuk dikeni var, tansiyon var, tiroit zaten var, meslek hastalıklardan bazıları var. Bende işimi çok severdim genelde beden işi yaptım ama şimdi düşünüyorum da keşke diyorum yapmasaydım. Niye zorladım ki ? ama işte para tatlı geldi gereksiz yere kendimi yıprattım, zaten ölecez kural bu yaşıyorsun zart diye ölüyorsun bitti. E niye acı çekeyim ki ? o yüzden daha rahat işlere bakmaya başladım. Bedeni yormadan zorlamadan en önemlisi beyini yormamam lazım. Ha unuttum panik atakta az buçuk var. Ben kendimi yıpratmasaydım böyle olmayacaktı mesela ? düzenli bir hayat düzenli bir iş bedenimi çok yormadan yapacağım bir iş alanı seçmedim niye ? çünkü gene parasından. Benim normalde alakam sıfır cnc olayına ama işte olmaz maaşı güzel meslek iyi ne yapayım yani ? kendi bıçağımı baltamı yapıp mı satayım ? demirci mi olayım ? veya ahşap oymacılığımı yapayım ? ki bunları yaptım yani ama işte yeni bir iş yeni bir soluk diye aaa cnc varmış güzeldir diye daldım. Hani düşün benim src belgelerim var, forklift ehliyetimde var ne alaka ? ama işte daha çok para gelir daha rahat yaşarım vs vs buarada pastacılık ve aşçılıkta var, takı tasarım vs yok galiba onu da bir ara alayım halk eğitim veriyordur. 😀 Yazılım işine gireceksen bence güzel seviyorsan gir öğren yeni ufuklar açar pastacılık diyorum mesela çok enteresan adamlarla tanıştım, devam etmedim çünkü o kadar çok sevemedim. Daha çok yemek mesela benim asıl ilgi alanım yemek ama işte bununla alakalı da türkiyede kendini geliştirmek çok zor. Ha yurtdışına gidip farklı farklı mutfaklar görebilseydim bak o zaman işte değişirdi. Ama öyle bir imkanda para lazım olunca olmuyor, hani bakma yazıyoruz ediyoruz ama ay sonu evin kirası faturalar şunlar bunları kim ödeyecek ? işte mecbur para odaklı baktım ama keşke dyorum bu kadar abartmasaydım. 🙁

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @orcun her şeyin bir bedeli var dedikleri bu olsa gerek 🙂 ya yazılımı isteme sebeplerimden biri de, mesela şu an facebook ve instagram, google gibi yerler sayesinde paramı kazanıyorum. ama bu siteler hep yurt dışı menşeili. fb instagram patladığı an, çöktüğü an tüm işimiz duruyor. aslında işim ve geleceğim şu an tamamen amerikanın elinde 😀 biz de bir facebook, instagram, netflix, spotfy yapamaz mıydık, dünyaya satamaz mıydık? ha biz yapmış olsak bizimkinin de çökme ihtimali var ama bugün abd ile papaz olsak adamlar yazılımları elinden almaya kadar götürüyor işi, bkz: huaweii örneği kapı gibi önümüzde. adam bugün seninle ters düştüğü an ben desteği kesiyorum diyor ve bir şeyler bitiyor. bakıyorum da yaptığım işle alakalı hiçbir alternatif kanal yok. işimi kolaylaştıran yazılımlar kullanıyorum tamamen yabancı, şirket ayda 200-300 dolar para yatırıyor o yazılımı kullanabilmem için. müşteriye aylık rapor veriyoruz keza o da yabancı. ama benim ajans bir sosyal medya paylaşım planı yazılımı yaptı mesela, her şeyiyle patron kendisi uğraştı çünkü yazılımcı. ve şu an her yerini kendi istediğimiz gibi değiştirebiliyoruz. diyorum ki mesela, patron şu özelliği koyabilir miyiz? ertesi gün o özellik gelmiş oluyor. patron şunun rengi beni rahatsız etti diyorum, tak hemen rengi değiştiriliyor. ama kullandığım diğer yazılımlara gelmesini istediğim özelliklerin gelmesi çok uzun zaman alıyor bazen de hiç gelmiyor. şimdi o sosyal medya yazılımını diğer ajanslara da satacaklar. ben bu yazılım sayesinde daha sağlıklı iş takibi yapabiliyorum, daha rahat paylaşım yapabiliyorum, planlama süreci daha hızlı yürüyor, zamandan ve harcamam gereken emekten tasarruf da ediyorum. ufaktan başladım bakalım hobi olarak şimdilik, html, cs, js falan daha çok başındayım. en azından one page de olsa web sitemi yaparım, az çok web grafik tasarım ekibinden photoshopta arayüz tasarımı da gördüm, aşinayım bende biraz photoshop da var. kendi istediğim tasarımı da hayata geçirebilirim, neden olmasın?

  • Orcun @orcun

   @ggzmkst1 Tabi bedelsiz olmuyor ama genelde hep zararlı sen çıkıyorsun. 🙁 Bu düzende malesef yapacak birşey yok. Bende isterim yani tarla ekeyim işte ineği keçiyi koyunu tavuğu besleyip karnımı doyurayım vs. vs. ama olmuyor, parasız hiçbirşey olmuyor artık. Geçen bir video vardı adam işi gücü bırakmış dağa yerlemiş iyi güzel de arkadaş ne ile aldın ne iel yaptın o bindiğin arabaya ne ile mazot alıyorsun ? diyorki işi gücü bıraktım şehirden göç ettim vs. vs. babayı yaparsın parasız bu işleri o arabaya babayı binersin mazot olmadan. Dünya malesef amerikanın oyuncağı, şuan kullandığın pc telefon herşey onların elinde windows diyorsun amerika, içindeki cpu amd intel farketmez amerika, telefon diyorsun içindeki yonga amerika o bile olamsa google var android amerika ios olsun o da amerika 4 koldan sıkıştırılıyorsun. E global dünyada para birimi dolar e bu da amerika ? ruslardan füze aldık mesela e ne ile aldık ? tl mi verdik ? hayır dolar verdik. 😀 çinden 1 cent'e birşey alacaksın gene dolar. 😀 O yüzden iyi geçinmek zorundasın yoksa yok olursun. Çare yok çünkü malesef yolu yordamı da yok. Çin diyorsun üretimde dünya devi ötesi yok yani eee adamların geldiği nokta huawei var o da herşeyde dışları bağımlıymış. Düşün adamlar o cihazın herşeyini üretiyorlar ama üretmek yetmiyor. Yazılım işi çok güzel kafa istiyor ben sıkılıyorum yapamıyorum, zamanında denedim uğraştım ama çok kolay bıkıyorum maymun iştahlı derler ya bende tam o olay var. ben herşeyden sıkılıyorum telefon alıyorum 3 ay 6 ay bilemedin 1 sene max ötesi yok. Hani insan ilişkilerimde bile öyle çok kolay sıkılıp bırakıyorum. Kız arkadaşımla ayrıldım mesela eften püften sebep aslında ama sıktı sıkıldım hesap kitap vermek istemiyorum, instagramda gizliden takip ediyor diyor ki niye bu sayfalara bakıyorsun niye bu kadınları takip ediyorsun ? ya sana ne ? evli miyiz ? barklı mıyız ? karım mısın ? ben gram sormuyorum ya senin erkek arkadaşların var kim bunlar ? işte niye onu bunu takip ediyorsun vs vs geliyor bize hesap soruyor, neyse detaya çok girmiyorum. 😀 Dediğim gibi uğraşabiliyorsan mutlu oluyorsan devam et derim. Ama işte bir sınırı çiz hep, daha ötesi daha üstü daha şeyi vs onun sınırı yok çünkü bir bakıyorsun kafa beden gidiyor. Sonrada iş işten geçiyor. 🙁

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @orcun bu sınır çizememe olayı benim başıma geldi. tamamen de salaklıktan. eski iş yerimde sırf kendi keyfim istediği için cumartesi bile ofise giderdim bazen tatil olmasına rağmen. bazen akşamları evden de bişeyler yapardım, çalışırdım vs. ama sonraları ağır gelmeye başladı çünkü baktılar ben yapıyorum, üstesinden geliyorum, haa dediler tamam bu kız yapabiliyor. e bu kız bunu da beceriyor. bu işten de anlıyor. böyle yük üstüne yük bindikçe ben de bir yerden sonra patladım tabi başladı işler gecikmeye, yetişmemeye. sordukları zaman ben yoğunum yetişemiyorum diyordum ve aldığım tepkiler çok sinir bozucu oluyordu. iş hayatı sen verdikçe alan birşey, sonu yok. o ilk deneyimdi, çok şey öğrendim. şimdiki işyerimde de bazen boş zamanlarımda çalışasım geliyor ama kasten tutuyorum kendimi, gereksiz yere çalışmamaya özen gösteriyorum. esneklik bir yere kadar, onun da ben ne zaman gerekli ne zaman gereksiz olduğunu biliyorum artık. ben crm yönetimi de yapıyorum mesela, görevlerimden biri de bu. markaların hesaplarına gelen mesajlara, yorumlara yanıt vermek. ama binlerce takipçi var ve sürekli yorum, mesaj trafiği bilmem ne. sonu yok yani. mesai saatleri dışında ve hafta sonları çok önemli bir durum yaşanmadıkça o yorumlara bakmıyorum, yanıtlamıyorum. sonu yok çünkü. cuma gecesi yazılan yoruma pazartesi cevap alır, nokta. dediğin gibi cidden sonu yok.

  • Orcun @orcun

   @ggzmkst1 Bir laf vardır bunun ben çok enayiliğini çektim. '' üstüne vazife olmayan şeyi yapma, sonra niye yapmadın diye hesap sorarlar '' o iş sonuçta senin artık mesain bitmiş işin bitmiş o dk'dan sonra hadi bana eyw deyip yoluna gidecen kendinden taviz vermemen lazım. millet aman işimi kaybetmeyeyim aman şöyle olmasın böyle olmasın ya işsiz kalırsam diye kendini yiyor, sonrada patronun ayaklarını yıkar konumuna geliyor. Ya ölümlü dünya ne gerek var ? herkes para için çalışıyor bu dünyada gizli saklı birşey değil ki, para yoksa işte yok. 😀 Ben çok hammalıkta yaptım bulaşıkta yıkadım yeri geldi tuvalet dahi temizledim gocunmuyorum ama öyle ona buna eyvallah çekersen bu sefer kendinden taviz veriyorsun ve bu en kötü şey. Çizgin olacak kırmızı çizgin aşılmayacak.

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Mesai ücreti verilmez.
  Plan yapilmaz.
  Sigortalar tam yatmaz.
  Herkes çok çalıştığından şikayet eder ama çalışmaz. Şikayetler hep çalışanlar arasında döner.
  Herkes gidecekmis gibi tavır alır ama lafta kalır.

  Klasik Türk reklam ajansı.

Günaydın, internetimizde son günlerde anormal bir yavaşlık olunca eve Türk Telekom'dan bir görevli geldi ve ne dedi biliyor musunuz, internet hükümet tarafından yavaşlatılıyor. Yavaşlamasını istiyorlar, ülke genelinde bir yavaşlık var, dedi. Sizde de var mı bu yavaşlık? Yoksa keklendik mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 22

Merhaba, macbook pro için ücretsiz ve basit bir ekolayzer yazılımı arıyorum. yapacağım şey de sadece şu: hoparlör aldım fakat bas ayarı yok ve bası çok güçlü. yan odadakiler falan rahatsız oluyorlar, birşeyler izlerken vs filmde biraz uğultu olsa basslı çıktığı için ekolayzer'dan bası biraz olsun kısmaya çalışacağım, hepsi bu 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

arkadaşlar merhaba, 2014 yılında aldığım asus laptop'a ssd takmak istiyorum. iki tane sorum var:
1) sata 2 ile sata 3 arasında ne fark vardır ve 2014 yılındaki laptop'a sata 3 uyar mı? uyup uymayacağını nasıl öğrenebilirim?
2) bilgisayarda şu an lisanslı windows 10 var, 8'den geçmiştim. yani ürün kendi içindeki lisanslı windows ile şu anda. ssd'yi takınca sıfırdan kurulum yapmak gerekecek. lisanslı windows 10'u ssd'ye taşımak mümkün müdür? çünkü malum içinde kurulmuş vaziyette geldi, herhangi bir usb ya da cd verilmedi.
beğendiğim ssd şu: https://www.hepsiburada.com/crucial-bx500-240gb-3d-nand-540mb-500mb-s-sata-3-2-5-ssd-ct240bx500ss1-p-HBV00000IF41Y?magaza=Hepsiburada

bu ssd'yi de tavsiye eder misiniz son sorum 🙂

Crucial BX500 240GB 3D NAND 540MB-500MB/s Sata 3 2.5'' SSD Fiyatı

Crucial BX500 240GB 3D NAND 540MB-500MB/s Sata 3 2.5'' SSD en iyi fiyatla Hepsiburada'dan satın alın! Şimdi indirimli fiyatla sipariş verin, ayağınıza gelsin!
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bugünkü sorum şu: Web sitelerindeki sunucu problemleri uzun sürer mi? Mesela normalde aktif olan bir web site yaklaşık bir hafta on gündür açılmıyorsa sizce onun erişimi birileri tarafından engellenmiş olabilir mi? Engellenmek derken yasal engelleme değil de mesela parasını ödemedi diye erişime geçici olarak falan kapatılmış olabilir mi? Beni birazcık aydınlatırsanız çok sevinirim. #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Telefonlarınızı şu kırılmaz cam denilen koruyucularla mı kullanıyorsunuz? Kılıf kullanıyor musunuz? #akış #teknoyardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 23
 • Kesb-i @kesb-i

  Arkası kaygan ve cam olmasa silikon ince kılıfı da kullanmazdım. Ekranda 2 yıldır bişey kullanmıyorum.

 • olasandra @olasandra

  Sadece kılıf o da telefonum metal olduğu ve elden kaydığı için kullanıyorum. Cam, jelatin kullanmıyorum kaydırma hissini azattığı ve ekran görüntü kalitesini düşürdüğünü için kullanmıyorum.

 • Av. Oğuzhan Bilgay @oguzhanbilgay

  NE kılıf ne kırılmaz cam kullanmam. Tüm çocukluğum boyunca annemin kirlenmesin, yırtılmasın diye kanepelerin üzerine serdiği örtüye kızdım. O kadar desenine rengine bakıyor, sonra örtü örtüyorsun diye. Bence arada fark yok. Telefonu da sadece donanımına bakarak almıyorum; görüntüsüne, ekranına o kadar önm verip, sonra kılıf kullanıp, ekrana film takınca anlamı kalmıyor.

 • Hüseyin H. @hsynn

  İkisini de kullanmıyorum. En ince kılıf bile zaten büyük olan günümüz telefonlarını iyice kaba bir hale getiriyor. Kırılmaz cam kullanmama nedeni ise o çıkıntı gözüme batıyor. Daha dün Red Mi Note 7 aldım. Kutudan kılıfta çıktı gayet ince ve güzel, onu takıp kullanayım dedim ama yok kullanamıyorum. Çok kaba bir his veriyor.