arkadaşlar merhaba, bulaşık makinesi alacağım ama enerji sınıflarından hiçbir şey anlamadım. hep E veya F var. bunlar kötü mü? biraz araştırdım, kafam daha çok karıştı. bilgi verecek, bunlardan anlayan biri var mıdır? hangi enerji etiketinde almalıyız fatura verimliliği için? #teknoyardım #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5
 • Tai per Dog Un @alipektas

  Çok kafa karıştıracak bir şey yok aslında, bunların bi tablosu var ona bakıp eskiye göre düşüneceksin. Bulursam eklerim bu yoruma.
  Güncelleme:
  Baktım da biraz kafa karıştırıcıymış hakikaten. 🙂

 • Batuhan @achfighter

  Makinelerin enerji verimlilikleri birbirine yakın. Bulaşıkların daha iyi yıkanması ve enerji verimliliği için ekonomik modda yıkamak daha iyi sonuç veriyor. Ekonomik mod bulaşıkları önce soğuk sonra sıcak suyla yumuşatıp kirli suyu boşaltıyor. Deterjanı temiz sıcak suyla veriyor. 1 saatlik standart programlarda hemen sıcak suyla beraber deterjanı veriyor. Deterjanı vermeden önceki 2 dakilalık bekleme de borularda kalabilen suları boşaltmak için.

  Bulaşıklık tepsileri sizin kullanımınıza uygun mu? Kaşıklık altta mı üstte mi olacak? Bunlar önemli. Ancak bence en önemli olan sessiz olup olmaması. Amerikan mutfaksa yani salona dahilse mutlaka sessizliği ile öne çıkan modellere bakın. Ön kapağında yalıtım malzemesi oluyor. Ses ciddi oranda azalıyor.

  https://youtu.be/vIY3JvkBMCE

 • Ş.A.Y. @sahin

  Artı sayıları 4 5 tane olunca yeni regülasyon geldi bunlara. Genelde E F sınıfı artık eşyalar, normal yani.

 • ggzmkst1 @ggzmkst1

  buldum arkadaşlar teşekkür ederim. eskinin a+ olanı F demekmiş. a++ olanı ise E demekmiş.

merhaba, bu yazacağım şey biraz tuhaf gelebilir ama artık inanılmaz rahatsızlık vermeye başladı. evimizin çok yakınından bir yerden sürekli ıslık sesi geliyor. önceleri pek önemsemedim ama artık o kadar sürekli bir hal aldı ki, ben bu ıslığı çalıp duran kişiyi ciddi ciddi şikayet etmeyi düşünüyorum. biraz kulak kabarttığımda bunun, balkona kuş çıkarıp kuşa sürekli ıslık çalıp duran bir ruh hastasına ait olduğunu anlayabildim. o kadar yüksek sesli ve öyle rahatsız edici ki anlatamam size. tam olarak yerini, adresini saptayamadım ama onu da yapacağım. huzur diye bişey kalmadı güneş batana kadar sürekli ikide bir fıyt fıyt, fiuuuu şeklinde ıslık duyduğunuzu düşünün... bence kimsenin etrafa böyle rahatsızlık vermeye hakkı yok. acaba lokasyonu tam tespit edip şikayet edersem polis ciddiye alır mı? tamam şehrin ortasındayız ve gündüz elbette gürültü olur ama bu çok saçma boyuta ulaştı. günde bir saat kuşuyla ilgilenmek için yapsa rahatsız olmam, takmam da. ama sabahtan akşama kadar böyle bir ses olamaz ya. evden çalışıyorum artık dikkatimi veremiyorum. yaz geldi, cam da kapatamıyoruz. ses çok yakından geliyor o yüzden duyuyorum bu kadar. sana ne demeyeceğini bilsem kendisini uyarayım ama bu devirde kimseye güzellikle bişey de diyemiyorsunuz. napayım ya bi akıl verin 😀 #akış #konudışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selamlar, faturalı hattımdaki bir sorun için vodafone müşteri hizmetlerini arıyorum ama asla gerçek bir insanla muhatap olamıyorum. Varsa yoksa yok dijital asistan, yok sesli yanıt. Bana gerçek bir insan lazım, operatöre nasıl bağlanıyorsunuz? #akış #teknoyardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İnternete %67 zam haberlerinin gazına gelip yanlış bişey yaptım galiba.

Benim ev interneti TT taahhüdüm 6 ay sonra bitiyordu. Taahhüt bittiğinde 6 ay sonra yeni taahhüt için ödeyeceğim aylık ücretin zamların sık sık gelmesi nedeniyle yüksek olacağını düşünüp taahhüdü en azından zam gelmeden yenileyeyim de kendimi 2 sene fiyat garantisine alayım dedim. Modem taksidi bilmem nesi dahil 24 megabite 96 lira öderken aynı hızda 135 liralık pakede taahhüt vermiş oldum. Hızdan ve hizmetten şikayetim yok bölge olarak şanslıyım diye düşünüyorum. Ama sonra pişman oldum ya taahhüdün bitmesini beklesem daha mı iyiydi yoksa 6 ay sonra taahhüt dolduğunda alacağım paket daha mı zamlı olurdu, yani ben karda mıyım zararda mıyım saçma sapan bir düşüncedeyim şu an. Biraz acele ettim, 1 nisanda zam geliyor diye. Pişman da olsam faydasız çünkü yapılan işlemi geri alma imkanı zaten yok. Sizce iyi mi ettim yoksa güzel bi kazık mı yedim dürüst olun 😀

Şöyle bi polyannacılık yapayım, şu enflasyonda 6 ay sonraki fiyatların nasıl olacağını bilmiyorum ama en azından 2024'e kadar internete aylık kaç para ödeyeceğimi biliyorum.

#teknoyardım #akış #konudışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Emre Yüce @emreyuce

  Yaptıktan sonra bize hayırlı olsun demek düşer 😀 Hızdan falan memnunsan hiç dert etme değiştirme için soracak olsan çoğu çalışan şeyi bozma diyecekti ki 135 lira da 6 ay sonrası için çok değil. Dert etme boş verr 😀

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   gerçekten 6 ay sonra nasıl bir fiyatla karşılaşacağımı bilmediğim ve ülkenin durumu da beni korkuttuğu için yaptım. ama bu da bir deneyim oldu, 2024'te bu taahhüt biterken saçma sapan bir fiyat verirlerse iptal edin artık müşteriniz olmayacağım diye ayak yapmayı düşünüyorum, öyle yapınca makul teklifler sunuyorlarmış. üzerime olan ilk internet aboneliğim olduğu için cahilliğime geldi açıkçası 😀

 • Cihat @cihat

  2 sene aynı fiyat taahhütü var mı? Bazen sözleşmeye 2. yıl fiyat değişebilir gibi maddeler ekliyorlarmış. Hiç denk gelmedi ama dikkat etmek lazım. Dün Levent abi muhabbette söylemişti.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   bu konuyla alakalı hem sözleşmeyi iyice okudum hem sonradan müşteri temsilcisine de sordum. sözleşmede fiyat değişimi ile alakalı hiçbir şey yok, müşteri temsilcisi de fiyatın sabit kalacağını söyledi. zaten 1.5 senedir hiç zam gelmedi benim taahhüdüme. daha öncesinde abonelik bende değildi, ailemdeydi ama onlardan da taahhütlü fiyata zam geldiğini hiç duymadım. diğer iss'leri bilmiyorum ama türk telekom kullanan yakınlarımdan hiç duymadım.

  • Batuhan @achfighter

   @ggzmkst1 sözleşmeye güvenilmez. Kimseye de şikayet edemezsin. Hem zam yapar hem de taahhütte tutar.

   Güya kota kaldırıldı ama hâlâ var. Ülkede adalet yok ki neye güveneceksin.

   O yüzden taahhüt işlerine girmiyorum.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @achfighter nerde var kota? nasıl bir kota var? ben karşılaşmıyorum. anlatır mısın kota muhabbetini? şu an sözleşme harici güvenilecek bişey yok.

  • Fikri @fikri

   O tarifelere 12+12 diyorlar, oradan anlayabilirsiniz. Birinci yılın sonunda çıkılabiliyor işlem yaparak, hiçbir şey yapmazsanız taahhüt yenileniyor. İlk yıl ile ikinci yıl arasında biraz fiyat farkı oluyor. Telefon hattında kullandım.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @fikri hiçbir yerinde 12+12 ay yazmıyordu, 24 ay yazıyordu. ilk taahhüdümde de öyleydi, herhangi bir zam olmadı.

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Taahhüt olmamasına rağmen Turknet hep en ucuzu olmayı başardı. Bunu yapmya devam ettiği sürece taahhüt topuna girmeye hiç gerek yok.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   zamanında onunla alakalı çok fazla şikayet okuduğum için tercih etmedim. şu an tekrar baktım, altyapım 50'ye kadar destekliyor, 140 tl. 2024'te türknet kampanyaları cazip gelirse, kullanıcı sayısı da artacağı için tercih edebilirim.

apple ürünlerine gelen zamlardan sonra macbook air m1 2020 13.500 falan oldu. işim daima pc ile, şu an elimde bu model var ama şirketin bilgisayarı. zamları görünce pişman oldum keşke kendime de alsaymışım diye, hiç aklıma gelmedi. açıkçası bunu da kullanmaya başladıktan sonra sevdim. çok rahat güzel bir laptop. şirket bana yarın güle güle dese macbooku geri vericem doğal olarak. öte yandan şu an kendime de alsam bir tane, kutusunu bile açmama gerek yok kullanmayacağım zira. ama işim gereği hep laptopa ihtiyacım olacak. kendime ait 2014 çıkışlı 6 gb i5'li asus var. nadiren özel işlerim için kullanıyorum.

şimdi sorum şu, ülkede döviz bu haldeyken ve önümüz de pek parlak değilken, her ne kadar zam yemiş olsak da bi delilik yapıp kendime macbook air m1 2020 256 gb alsam mı? ne dersiniz?

ya da şu an parayı harcamak yerine elimde tutup gün gelir de ihtiyacım olursa mı alayım?

ya da ya da gidip 13.500 liralık dolar alayım? nasıl olsa elektronik de dolara göre fiyatlanıyor?

#teknoyardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 20
 • ggzmkst1 @ggzmkst1

  @orcun para pul konusunun fazla gündem olmadığı ilişkiler genelde oturmuş ilişkilerde oluyor. arada takıldığın biriyse zaten aslında sana koyması kısmını anlıyorum. arada arama sormanın olduğu ilişkiler başka, dediğin gibi. ona bakarsan ben de asgariden birazcık fazla alıyorum ama hiç yoktan iyidir diyorum. sen de geçici bir süreliğine en azından az da olsa kazanmak için düşünmez misin? o iş belki sana daha farklı fırsatlara sebep olur. daha iyisini bulunca atlarsın. 11 aydır yok diyorsun istediğin tarzda, sence bu böyle ne kadar sürecek? ülke daha berbat bir duruma gidiyor, bahsettiğin şartların kötü olduğunun farkındayım ama işsizlik psikolojisinde kalmaktan iyidir, bi düşün istersen. nitelikli bir mesleğin varmış yeni işi basamak olarak kullanıp daha iyisini bulma şansın hiç mi yok? bizi de domaltıyorlar yani 2 tane koca raporu çok saçma kısa sürelerde istediler anam ağladı, akşamları mesai yaptım mesai ücreti zaten yok. raporların birinden kurtuldum diğer için de devamlı darlıyorlar, pazartesiye yetişmesi lazım hafta sonu onu yapıcam. halbuki 28 yaşında gencecik kadınım yaşıtlarım nerde akşam orda sabah gezmelerde 😀 ben alayım macbook m1'i çalışayım ooh 😀 görüyorum milletin hikayelerini her gün ayrı yerde yemekteler, çoğunun altında araba var vs bu millet bu parayı nerden nasıl buluyor krize giricem hahaha

 • wilhem @wilhem

  Bu tarz ikilemde kaldığım durumlarda parama dolar almayı tercih ediyorum. Gerçi her durumda kalan parama dolar alıyorum o ayrı mesele 🙂 Hem ihtiyaç olduğunda kayıpsız istediğiniz ekipmanı alabilirsiniz hem de keşke zamanında alsaydım çelişkisinden kendinizi kurtarmak için geçerli bir sebep yaratmanıza olanak tanıyor.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   evet ben de öyle yapacağım. onun parasına karşılık gelen doları alacağım. belki de almam gerektiğinde ihtiyaçlarım farklılaşacak ve daha iyisini almak isteyeceğim. teknolojide stokçuluk olmuyor pek.

 • ggzmkst1 @ggzmkst1

  @orcun kadınların bir kısmı aslında sevgili parası ile falan yapıyor bazı şeyleri. ya da benim çevremde öyle denk geliyor. hatun lüks arabadan hikaye atıyor mesela ama yolcu koltuğunda. aracı süren kim? onu göstermiyor. her gün ayrı mekanda, yanındakileri bazen etiketliyor bazen etiketlemiyor. geçen bir tanesini sevgilisi villa tatiline götürmüş. günlerce o manzaralar o yemekler o tatil allahım beynimi yedi. günde 10 tane story atıyor. yanındaki adamı etiket yaptığı da yok. takılıyor zira ciddi değil neden etiket yapıp ilan etsin? sanki tek başınaymış havası vermiş. ben kızı şahsen tanımasam bilmem yani bu bayağı zengin herhalde derim. bir tane manyak var mesela ne zaman rakı masasında olsa 25 tane paylaşım yapıyor. ooo rakı da içeriz hayat bize güzel oooh bi ben varım dünyada mesajı ahahaha ne gülüyorum, eğleniyorum da ama bir yandan. ben fazla story ve post paylaşmam mesela, bir gün bana bir arkadaşım sen hiç dışarı çıkmıyorsun hep evdesin dedi. ne alaka? nerden çıktı bu? dedim. e hiç paylaşımın yok demez mi. paylaşmıyorum diye dışarı çıkmıyorum sanan varmış bi yaşıma daha girdim mesela.

 • Recep Çakan @recepchakan

  Bilgisayara şu an için ihtiyaçın yokmuş zaten, anladığım kadarı ile kısa sürede de ihtiyaçın oluşmayacak gibi duruyor. Abd enfasyon %3-6 gibi bir şey diye biliyorum yani paran ile dolar alırsan değer kaybı onun gibi bir şey olur ama yarın apple m5 çıkardığında apple dolara karşı değer kaybı daha fazla olur gib o yüzden dolar saklama mantıklı geliyor bana Ha dolar bu seviyede iken alınır mı? işte o konulara çok giremem. Herşeyin yanında yatırımlarını tek kola bence altın döviz dağıt.
  Son olarakta ytd Yazalım adetten 😉

arkadaşlar, sıcaklara direnemedik ve klima taktırmaya karar verdim. fakat hangi marka almam gerektiği konusunda bilgim yok. 20 m2 salona 9000 btu mu yoksa 12000 btu mu tercih etmeliyim? ve hangi markaya baksam hakkında onlarca şikayet var. baymak, samsung ürünlerinin fiyatları nispeten daha uygun geldi 4-5 bin bandında yaklaşık. sadece yazın serinlemek amacıyla kullanacağız. ürün kalitesi ayrı dert, servis kalitesi ayrı dert. elektroniğin şans işi olmasına hiç girmiyorum 😀

gönlüm samsung'dan yana ama siz neler tavsiye edersiniz? servisinden vs memnun kaldığınız markalar hangileri? bir de nelere dikkat etmemiz lazım? kiracıyız, bizden önceki kiracı klima kullanmış, taşınırken sökmüş götürmüş duvardaki izlerden belli her ne kadar deliklerin dolgusu, badanası yapılsa da. apartmandaki diğer komşular da klima sahibi. internetteki yorumlarda her evde klima tesisatı olmuyor şeklinde duyumlar aldığım için bunu söyleme gereği duydum. bizden önceki kiracı kullanmış. biz de taşınırken gerekli dolguları, boyayı yapıp öyle gideriz o dert değil.

beni pişman etmeyecek bir klima arıyorum, önerilerinizi bekliyorum #klima #teknoyardım #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 34

kedim evde yalnız kaldığında aklım hep onda kalıyor. ben de şöyle bir ürün buldum. ne dersiniz? bu tarz şeyler kullanan var mı? bakıcı için kedi için vs https://www.hepsiburada.com/xiaomi-mijia-smart-home-360-derece-donebilen-kizilotesi-gece-goruslu-ip-kamera-hd-1080p-p-HBV00000GH8HR #akış #teknoyardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6

Hayırlısı ile pazar günü çip taktırıyorum ben de.
Aşı ayağına enjekte ettikleri çiple bizi dinlerler artık.

Şaka bir yana son günlerde beni en mutlu eden gelişme, aşıya ulaşım konusundaki bu adım oldu. Olanlara, henüz olmayanlara, olmak isteyip sıra engeline takılanlara şifa olsun. #akış #konudışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Milli takım için yapılan şarkıyı dinledim.
Seneler önce Mustafa Sandal ile Tarkan kıyaslanıp dururdu magazin basınında.
Aralarında rekabet var gibi gösterilirdi.
2002 yılındaki milli takım şarkısını Tarkan yapmıştı.
2021'de milli takım şarkısında Mustafa Sandal'ı görüyoruz.
Anlaşılan o ki bu rekabette de Musti Tarkan'ın gerisinde kalmış.
Tarkan'ın Bir Oluruz Yolunda şarkısı Bizim Çocuklar'dan katlarca iyi.
19 senede milli takım şarkısı konusunda bile ilerleme kat edemiyoruz yahu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

2 sene önce kadar annemlerin dükkanına 1.250 TL'ye masaüstü bilgisayar aldırmıştım hepsiburada'dan, hey gidi günler 😀 Eskiden notebook alırken ekran kartı paylaşımlı olanları direkt elerdim, harici istiyorum diye. Şimdi cebinde minimum 9-10 bin liran yoksa eleyemiyorsun.
Eskiden eleme lüksümüz vardı artık yok 🙂 i3'lerin yüzüne bakmazdık. Mac pahalı falan derdik.
#akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap