Herkese selam. Kıyamet gibi başlayan saçma sapan bu yılda en azından kendime ayırabileceğim yıllık iznim var çok şükür. İzmir'de yaşıyorum, Ege'den ayrılmadan, güzel bir bir hafta on gün geçireceğim tatil önerileri rica ediyorum. Fazla tatil kültürü olan biri değilim bu nedenle pek yer bilmem. Birilerinin tavsiyesine ihtiyacım var. Nereye gitmeli, keşfedilmemiş yerler var mı varsa neresi, nasıl bir tatil tavsiye edersiniz? Tek başıma gideceğim. Gündüzleri deniz ve gezmek, akşamları da gezmek, eğlence, geceleri de otele ya da pansiyona uyumaya gideceğim türden bir taslak var kafamda. Önerileri bekliyorum 🙂 #konudışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Erdinç B. @erdincb

  Fethiye'ye git. Her gün başka bir tura katıl tabi hala varlarsa. Kelebekler vadisi, saklı kent mi kanyon mu ne, carretta yani iztuzu plajı, kükürt banyosu yapılan bir göl, koy koy gezebildiğin tekne turu, tarihi yerleri rehber eşliğinde gezebileceğin günübirlik turlar hepsi Fethiye'ye mevcut. Ölüdeniz ya da belcekiz idi tam yerin adı. Şimdi bunlar var mı bilmiyorum tabi

Arkadaşlar selam, babalar günü hediyesi için şu iki kol saati arasında kaldım. Sizce hangisi daha şık? 56 yaşında baba için bakıyorum, arada kaldım 🙂 Ne dersiniz? Hangisini alayım?
http://www.hepsiburada.com/casio-mtp-v001gl-7budf-standart-erkek-kol-saati-p-SASCK0814195?magaza=%C4%B0svi%C3%A7re%20Saat%C3%A7ilik

http://www.hepsiburada.com/casio-mtp-v005d-1b2udf-erkek-kol-saati-p-HBV00000LSA04?magaza=%C4%B0svi%C3%A7re%20Saat%C3%A7ilik
#akış #konudışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 10

sevgili yazılımcı dostlar, bu soru size. benim gibi cahil birine edeceğiniz yardım için şimdiden teşekkür ederim 🙂 önümüzdeki 1-2 ay içerisinde, çocukluk arkadaşım e-ticaret işine girmek istiyor. elinde çok fazla ürün olmayacağı için wordpress woocommerce ile başlamak istiyor. sıfırdan bir marka yaratılacağı için ilk etapta öyle deli gibi sipariş almayacak muhtemelen çok yoğun trafik de almaz. şahsi web sitemi sizlerin tavsiyeleri ile güzel hosting'den aldım ve memnunum. peki bu e-ticaret sitesi için sizce ne kadarlık ssd, ne kadarlık trafik sınırı (gb) gibi gibi teknik anlamda nelere dikkat etmeli hostingini alırken? ne dersiniz? woocommerce dışında başka ne tavsiye edebilirsiniz eğer varsa başka bir tavsiye, ona da açık. sadece, ticimax vs ilk etapta biraz pahalı geldiği için woocommerce düşündü. önerilerinizi bekliyorum. işler ileride tutarsa tabii ki daha kapsamlı teknik altyapılar kullanma niyetinde ama şu an başlangıçta durum bu 🙂 #teknoyardım #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 20

Sizler de sahiden kadınların inceleme videoları yapmalarını ister misiniz? Ama gerçekten bilinçli, düzgün yorumlayan videoları kastediyorum öyle abone toplamak, kendini, dekoltesini falan göstermek için kameraya çıkma amacında olmaktan değil. Zamanında dirsekçi kanal erkek seyirci kitlesinden tık toplamak için ofisteki kadın çalışanın dekoltesini gösteren video küçük resimleri kullanmıştı, o kafayı da kastetmiyorum 🙂 O yüzden gönderi altına kadın milleti teknolojiden anlamaz tarzı cinsiyetçi yorumlar gelmezse sevinirim, gelse de dert değil silerim 🙂 Ne düşünüyorsunuz?
#akış
https://eksisozluk.com/youtube-teknoloji-kanallarinda-erkek-hegemonyasi--6552701?a=popular

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 51

arkadaşlar selam. yeni açtığım çiçeği burnunda web sitemin eklentilerini düzenlerken wp forms lite eklentisiyle ilgili olduğunu düşündüğüm şu hatayı aldım ve site hiçbir şekilde açılmıyor şu an. işin garibi, bu eklenti aktif değil, devre dışı bırakmıştım fakat etkinleştir'e dokununca bu hatayı aldım. hosting'in müşteri panelinden cpanel phpmyadmin'e falan baktım ama hiç anlamadım çok karmaşık. ne yapmam lazım? yardımcı olur musunuz? #KonuDışı
#TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yaz sonuna kadar giysi alışverişimi internetten yapacağım. Normalde denemeden pek bir giysi almayan ben, belki de internetten giysi alışverişimi mütemadiyene dönüştüreceğim.
Gerçekten 2.5 ayı geçkin bir süredir evden dışarı çıkmıyorum market vs haricinde. Hatta geçen gün eczane ihtiyacım oldu, dışarıdaki birine aldırdım, napayım? Zaten evden çalışıyordum, aynen devam durumundayım.
Alışverişimi haftalık yapıyorum, evdekiler her gün markete gidiyor ama ben işten başımı kaldıramadığım için evin market işine koşamıyorum bu aralar. O yüzden kendi ihtiyaçlarımı haftalık alıyorum. Hatta bir iki şeyi toptan alacağım, o da kalıcı bir alışkanlığa evrilebilir benim için.
İlk paket siparişimi geçen hafta verdim, bir şey olmadı. Sıcak yemekti zaten.
Gezmeyi, özgürce dolaşmayı, bir yerde çay kahve içmeyi ben de özledim ama hiçbir şeyi sağlığımı riske atacak kadar özlemem elbette. Bu yaz muhtemelen bol bol balkon keyfi yapacağım, hava alma ihtiyacımı öyle karşılayacağım.
Dışarı çıkarsam maske takıp çantamdan 80 derece limon kolonyasını eksik etmeyeceğim. Eğer imkan varsa toplu taşımaya kalabalık olmayan saatlerde bineceğim, imkan varsa kalabalık caddelerden değil ara sokaklardan, daha tenha yerlerden gideceğim. Bana göre yeni normal bu. Bir şekilde her yer açılmış olabilir, elden geldiğince tedbirlere uymaya devam, ne yapalım?
#akış #konudışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap

arkadaşlar merhaba, kyk kredisi borcunu ödeyen vardır illa ki aramızda. mayıs ayı taksidini ödemeyi unuttum ve şu an ödemek istediğimde ödeyemiyorum. kyk'nın iletişim merkezini arıyorum düşmüyor etmiyor berbat bir sistem yani. geciken taksitler için günlük zam uygulanıyor. ne yapabilirim? bilgisi olan var mı? #konudışı #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 23 / 35
 • onur çil @onurcill

  ben de en son martı ödedim. e devlette nisan ve mayıs görünmüyor zaten. ertelemeden dolayı olduğunu düşünüyorum

 • Nakahella @nakah

  Ertelendiğini düşünmüyorum ben her ay ödüyorum hâlâ. Ertelendi diyenler girip bir baksın faiz kaç lira girmiş?

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   ben de ertelendi diye bir şey görmedim. ödeyeceğim, para var elimde unuttum sadece. fakat şu an ödeyebilmem için bir şans da yok ki elimde. saçmalık. telefonu da düşmüyor.

  • Nakahella @nakah

   @ggzmkst1 Bir iki gün için çok büyük faiz gelmez zaten endişelenmeyin, normalde görünmesi lazımdı. Uzun zaman ödemeyince vergi dairesine devredilip oradan yapılandırılıyordu belki öyle yapılmıştır sizinki de. Şimdi kendiminkine baktım ödeyebiliyorum.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @nakah mayıs ayı gözüküyor mu peki sizde? siz mayısı ödediniz mi?

  • Nakahella @nakah

   @ggzmkst1 Mayısı ödemiştim.

  • berrram @berrram

   Erteleme var lakin isteyenler bu süreç içerisinde ödeyebilecekti. Ödemeyenlere ise fazladan bir faiz yok.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @nakah işte ben ödemediğim için şu an ödeme ekranımda mayıs gözükmüyor 🙁 daha önce hiç atlamamıştım. saçmalık değil mi geriye dönük de ödeyebiliyor olmam lazımdı aslında. yardımcı olacak bir müşteri hizmetleri falan da yok.

  • Mehmet Özcan @ozcanm

   @ggzmkst1 ben daha önce 5-6 kere birkaç gün geç ödedim. Herhangi bir sıkıntı çekmedim genelde 1-2 lira faiz yemişim. Ben direk ziraat mobil uygulamasından ödüyorum.

  • berrram @berrram

   @ggzmkst1 E-devlet girdim ancak şu anda sorgulama ekranında 3 deneme yapmama rağmen " Sistemde yaşanan bir teknik aksaklık nedeni ile işleminiz tamamlanamadı." hatası çıkmakta. Gün içinde tekrar bir kontrol etmek gerek. Tekrar deneyince çıktı ancak bende durum böyle 3. aydan 6.ya geçmiş direk

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @berrram anladım, bende de 5. ayı atlayıp direkt 6. aya geçmiş. peki siz nisan ayını ödemiş miydiniz?

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @ozcanm ben de aynı şekilde ödüyorum, şimdi ziraat bankası ile görüştüm, adam şey diyor ben kendim girdiğimde görüyorum normalde sizin de görebiliyor olmanız lazım, kyk kaynaklı bir durum olmuş olabilir kyk ile görüşmelisiniz falan dedi. ve şey dedi, normalde geçmiş aya yönelik gözükür dedi.

  • berrram @berrram

   @ggzmkst1 Kusura bakmayın şimdi girebildim. 4.ve 5. ayı ödemedim. Aşağı da yazılanları da okudum ancak mevcut torba yasada da belirttiği üzere bu 3 aylık sürede ödemediğiniz takdirde ekstra bir faiz yok.
   https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/04/20200417-2.htm

   ğ) 16/8/1961 tarihli ve 351 sayılı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurt Hizmetleri Kanununun 16 ncı maddesi kapsamındaki kredi borçları, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 aylık döneme ilişkin tahsil edilmesi gerekenlerle sınırlı olmak üzere, başvuru şartı aranmaksızın 3 ay süreyle ertelenir. Bu süreler, bitiminden itibaren Gençlik ve Spor Bakanı tarafından 3 aya kadar uzatılabilir. Söz konusu borçlar ertelenen süre sonunda, ertelenen süre kadar aylık taksitler halinde, herhangi bir gecikme zammı, faiz veya Yİ-ÜFE uygulanmadan tahsil edilir.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @berrram teşekkür ederim. o halde hem @onurcill hem de benim taksitlerimizin, ödeme planı sonuna atılmasının nedeni buymuş. nihayet resmi bir kaynak geldi ona da ayrıca sevindim 🙂 cidden bir yandan iş yetiştirip diğer yandan bununla alakalı araştırma yaptığımda gözümden kaçmış. taksitlerimizi ödeme tablosunun en sonuna atmış yeni tarih vererek. ben bunu, taksidin tahakkuk id'si numarasından çözebildim. mayıs 2020'ye ait taksidin tahakkuk id'si aynı ama ödeme planında 2022 temmuz taksidi olarak gözüküyordu. teşekkürler 🙂

 • makesome @makesome

  ne yazık ki hala ödüyorum. Ödeme almaya da devam ediyor. Erteleme falan olmadı, ödemediğin takdirde gib'e yönlendirilir borcunu vergi dairesinden takip edersin. Erteleme sadece kyk yurtlarında kalan öğrenciler için yurt paralarının alınmamamsıydı. Yatıranlara geri iade ettiler.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   anladım, ödenmemiş geçmiş ay için ödeme seçeneği çıkması lazım çıkmıyor. arıyorum hat düşmüyor. ödememe engel olup fazladan parama konacaklar. ne biçim insan bunlar.

  • onur çil @onurcill

   @ggzmkst1 edevletten tekrar baktım nisan ve mayıs için yapmadığım 2 aylık ödemeyi sona eklemişler benimki 2023ün 7. ve 8. ayına kaymış. ertelenmiş yani. normalde ödemeyince edevlette faiziyle beraber yazıyordu. kontrol edin isterseniz.

  • makesome @makesome

   @onurcill garipmiş, bende erteleme falan yok.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @onurcill teşekkür ederim, kontrol ettim şimdi siz söyleyince, bende sona atma gibi bir durum yok. belki sisteme hemen işlememişlerdir. peki o ertelendi gözüken borç taksidini ödemeye çalıştığınızda mesela ödeme yapma seçeneği aktif oluyor mu, bilginiz var mı? pas geçilen ayın sonlara eklenmesi mantıklı ama ödeme yapabilme opisyonu da olmalı diye düşünüyorum ondan sordum. benimki cidden faize düşerse pisi pisine olur param hazırdı, unutmuşum sadece.

  • onur çil @onurcill

   @ggzmkst1 rica ederim, ödeme ekranında çıkmıyor bende de. sadece içinde bulunduğumuz ayı ödeyebiliyorum. edevlette de sona eklenenlerde farklı bir şey yazmıyor. sanki normal o zamanın taksiti gibi eklemişler (aylık taksitlerim 347 lira benim ama son ayınki 385 liraydı şimdi o 385ten sonra 2 tane daha 347 var buradan fark ettim ben de)

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @onurcill bana da öyle olmuş tespit ettim ben de. son taksit 2022 6. ayda 368 liraydı. şu an son taksit 2022 7. ayda 337 lira gözüküyor. 337 benim normal aylık taksidim. zaten tahakkuk id diye bir şey var bu ardışık giden bir sayı. bu tahakkuk id'yi takip edince de anlayabiliyoruz. mesela bu bahsettiğim 2022 7. aydaki taksidin tahakkuk id'sinin sonu 78. 2020 haziran ayının tahakkuk id'sinin sonu 79. şimdi önemli olan şu: gecikme zammı uygulanacak mı? eğer uygulanmazsa sorun yok. eğer gecikme zammı uygulanırsa ziraat bankasına giriş yapıp bu sona atan 337'lik taksidi ödemeyi düşünüyorum.

  • YCK @yck

   @ggzmkst1 tahakkuk id bilgisi çok iyimiş teşekkür ederim. 3 kredi ertelenmiş tahakkuk id ile anladım sona attığını

 • Burak Özyürek @burakozyurek

  @ggzmkst1 @onurcill aylardır bu hatayı alıyorum.

Selamlar 🙂 Bir sene içinde şu an dolgun olmayan maaşlı çalıştığım işimi bırakıp e-ticaret sektörüne girmeyi düşünüyorum. Üç beş kuruş birikim var, ufaktan başlayıp zaman içinde aldığım geri dönüşlere göre daha büyük adımlar atacak şekilde böyle bir şey yapmayı düşünüyorum. İşim gereği e-ticarete aşinayım, bu işin en önemli kısımlarından biri olan internet reklam çalışmalarını kendim yürüteceğim (uzmanlık alanım)
Çevremdeki bazı kişiler boşver, kolay değil, zarar edersin, paran çarçur olur, işine git gel kafan daha rahat olur diyorlar. Bu ülkede özel sektörde çalışan olmak mı daha büyük risk yoksa bir şekilde ticaret yapan olmak mı daha büyük risk karar veremedim. Siz ne düşünüyorsunuz?
#konudışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 38

Selamlar, bir süre önce web sitem olsun istediğim için sizlerden yardım almak adına bir konu açmıştım. Şimdi web site sahibi olmaya karar verdim fakat teknik anlamda bilgim yok 🙂 Şöyle özelliklerde bir siteyi 150 tl civarı ücrete alabiliyorum yıllık. alan adı falan da içinde tabii. site wordpress olacak, ilk etapta yoğun trafik almaz. iş gereği web sitemin olması iyi olur diye düşündüğüm için girişiyorum bu işe. blog tarzı yazılar yazar mıyım? bilmiyorum ancak ileride olabilir. daha ziyade burada biraz kendimden bahsedebilirim. ne dersiniz bu özelliklere? eğer bu özellikler uygun değilse (gereksiz fazla ya da yetmez ise mesela) ne tavsiye edersiniz? #teknoyardım #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 28

Adam diyor ki Sbarro'da yemek yemeyi, sinemaya girmek için film seçerken kararsız kalmayı, Koton'un altını üstüne getirip kapanışı Gratis'le yapmayı özledim... AVM'lerin açıldığı gün 1 milyon 200 bin civarı insan AVM'lere koşmuş. 1 Haziran'da açılacağını duyuran AVM instagram paylaşımı altına yorum yazmış birisi, Miniso açık mı, ne zaman açılacak diye. Bir insanın Miniso'da sağlığından daha öncelikli ne gibi acil ihtiyacı olabilir merak ediyorum, bilen aydınlatabilir mi? 😀 #akış #konudışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 20
 • Omer @omer_

  Bu söylediğin normal zaman için çok mantıklı ama şuan söylediğinde, amerikada karantina karşıtı eylem yapan insanlardan farklı durmuyor.

 • ggzmkst1 @ggzmkst1

  içinden geçtiğimiz dönem kişisel özgürlük ve kişisel düşüncelerin değil toplumun sağlığını ön planda tutmamız gereken bir dönem, bu konu neden ısrarla anlaşılmıyor? çok da zor değil bunu anlamak halbuki. tekrar söylüyorum, Türkçe söylüyorum: Tek bir kişinin etkilendiği değil birçok kişinin etkilendiği bir dönemdeyiz. bir kişin yaptığı bir tek hareket, davranış onlarca, yüzlerce insanı etkiliyorsa bu durumda kişisellikten söz edilemez. virüs taşıyan bir birey en az 16 kişiye bulaştırabiliyorsa buna kişisel özgürlük, kişisel düşünce diyemeyiz. sakarya'da bir vatandaş virüs kaptığının farkına varmadan 2 gün boyunca sağda solda gezmiş, tam 59 kişiye bulaştırdığı tespit edilmiş. bu vatandaş da desin o zaman benim özgürlüğüm, benim kişisel düşüncem. az rahat bırakın insanları derken bir daha düşün bence. eminim ki allah göstermesin ama senin ailenden birine, sevdiğin birine bir şekilde virüs bulaşsa, öyle ya da böyle senin başına gelse böyle bir yorum yapmazsın. @erkan123

 • yalinindisindakiadam @yalinindisindakiadam

  Sbarro’yu özleyen de ne bileyim. Bari Carls Jr. özlesin :d

 • ggzmkst1 @ggzmkst1

  1 haziranda açılacağını duyuran avm, avmkolikler tarafından tepki aldı 😀