arkadaşlar selam. ailelerin ve yaşlı kişilerin oturduğu sessiz sakin, nezih apartmanımızın en üst katına birkaç ay önce öğrenci taşındı. normalde bina sahibi benim de ev sahibim ve asla öğrenciye vermediğini söylemişti daha öncesinde. bu zamana dek zaten apartmanda öğrenci yoktu. fakat söz konusu dairenin sahibi farklı biri olduğu için öğrenciye kiralamış. daire çatı dubleks. bu arkadaş hemen hemen her gece sabahlara kadar evde partiler veriyor ve basslı müzik açıyor. asla saat kavramı yok. bir keresinde basslı müziğe ek başka gürültüler de yaptıkları için alt kat komşumla beraber kapısına gidip uyardık, tamam dikkat ederiz dedi ama hiçbir düzelme olmadı. ben de bunun üzerine, sonraki geceler gürültü için hep polis çağırdım. polis geldikten sonra müzik kısılıyordu ancak son dönemde polise rağmen müziği kısmıyor. 2 gece üst üste polisi aradım diye bu kez polis beni arayarak "hep aynı kişi gürültü yapıyorsa apartmanca karakola şikayet edin" gibi bir öneride bulundu.

dün gece polisin geldiğini görüp müziği kıstı adamlar kapıya gelene kadar, onlara da uyuyorum ses benden gelmiyor diye yalan söylemiş. polis de bana diyor ki, biz şahısla görüştük uyuyordu ve ses gelmiyordu 😀 anlayacağınız, polis de çözüm olmamaya başladı artık. hatta polis şey dedi ya, ses başka adresten geliyor olabilir mi falan dedi. açılan müzik bass olduğu için normal bi ses de değil, titreşim yaratıyor, bazı geceler uykumdan bile uyandırıyor. aslında bassı kıssa düzelecek ama bu önerime de uymadı. yani ne konuşmayla çözüldü ne de polisle. binanın yapısı da maşallah hapşırık sesini bile ileten cinste ama adamın kapısını da dinlediğimde bangır bangır bir durum var içeride yani. kesinlikle kısık bir ses söz konusu değil. kalabalık oldukları için bağırış çağırış da oluyor gece vakti. bi de adam direkt üst katımda değil, çaprazımda. ona rağmen duyuyorum çünkü çok açıyor.

şimdi size sorum şu, ben bu kişiyi tek başıma karakola şikayet edebilir miyim? etsem ne kadar ciddiye alırlar? komşuları toplayamam çünkü en alt kattaki duymadığı için ben karışmam der. benim yan dairem zaten kullanılmıyor. bu arkadaşın yan dairesinin de umurunda değil. tek başıma kaldım yani bu konuda. ne tavsiye edersiniz?

#konudışı #yardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  Apartman ile toplu imza toplayıp tahliye davası açın. Ya da döyeceksin bir güzel.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   yanaşacaklarını bilsem herkesi organize ederim emin ol 🙂 ama en çok etkilenen daireler yan taraf, onun direkt altı (benim yan tarafım) ve ben. mesela benim altımdaki duymuyor bile, ona kadar gelmiyor. en alttakiler zaten duymuyor, imkansız. dediğim gibi, kendisinin yan tarafı bana neci bi tip. onun direkt altı, benim yanıma denk gelen daire boş, kullanılmıyor. o sebeple kimseyi toparlayamıyorum. tek başıma kaldım deme sebebim bu. çok güzel temiz bir apartmandı ama bir taşınan bütün düzeni böyle bozabiliyor maalesef.

 • Halil Kantarcı @kantarci

  Karakolu denemek var sırada, yanında bir komşun olsun en azından.

  • Halil Kantarcı @kantarci

   @ggzmkst1 gürültüyü biliyorlarsa ve seninle problemleri yoksa gelmeliler,
   o kadarcık yardımdan bunalmazlar.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @kantarci en çok etkilenen daireler yan taraf, onun direkt altı (benim yan tarafım) ve ben. mesela benim altımdaki duymuyor bile, ona kadar gelmiyor. en alttakiler zaten duymuyor, imkansız. dediğim gibi, kendisinin yan tarafı bana neci bi tip. onun direkt altı, benim yanıma denk gelen daire boş, kullanılmıyor. o sebeple kimseyi toparlayamıyorum.

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @ggzmkst1 karakola gidip eğer mümkünse yanına memur alıp desibel metre ile çaktırmadan ölçüm yaptır

   canlı müzik mekanlarını böyle şikayet edip çaktırmadan ölçtürüp ceza kestiren ya da müziği susturanlar oluyordu

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @gurkan-atilgan bass için işe yarar mı acaba? çünkü ben çalınan müziği değil müziğin bassını duyuyorum aslında. bilirsiniz basslı bangır bangır müzik çalan bi araba yanınızdan geçerken titreşim yaratır, o hesap. ben titreşim duyuyorum. ama tabii kapısının önüne gidince de içeride bi müzik olduğu duyuluyor. ama benim dairemden rahatsız edici bass duyuluyor sadece.

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @ggzmkst1 Subwoofer yumuşak, halı gibi bir şeyin üzerine konulursa, yaydığı titreşim azalacaktır. Böyle bir teklifte bulunabilirsin. Tabi, bazıları o titreşimi seviyor.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @awsalli basslı ses sistemi bende de var. halının üzerinde duruyor. uzun zamandır açmıyorum bile. yüz yüze konuşmak istemiyorum acaba kapısına not mu bıraksam düzgünce durumu anlatan. yani bass'ın titreşimi yüzünden gece rahatsız olduğumuzu, bass'ı kısmaları gerektiğini, mümkünse subwoofer'ı da halı üzerine koyması gerektiğini anlatan? yani defalarca kapısına polis gelen insan bundan anlar mı?

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @ggzmkst1 Düzgün bir dil ile dene bakalım.

 • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

  ev sahibine ulaşıp durumu bildirin, kapının önünden ses duyuluyorsa çıkın video açın sesin geldiğini kapı önünde kaydedin, polis gelince gösterin sizi görüp kapadı uyuyorum diyor diye

  @ronniejamesdio dediği gibi toplu imza ile tahliye davası açabilirsiniz, mevzu uzar iyice çirkinleşir ama netice alınabilir belki

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   yani o kadar polis gelmesine rağmen kapısına, akıllanır diye bekledim. bi ara düzelir gibi oldu ama bu hafta yine aynı. aslında milleti toplamayı kestiği an düzelecek çünkü tek başınayken mesela gündüz de açıyor ama maksimum 1 saat çalıp kapatıyor. milleti eve toplama konusundan yürüyebilir miyim diye düşünüyorum bir de. acaba ev sahibinin gürültü dışında daha çok ciddiye alabileceği bişey sürebilir miyim öne diye düşünüyorum. dün gece merdivenlerden bi inişleri var apartman yıkılacaktı neredeyse. giren çıkan belli değil, apartman kapısını da dan dun kapatıyorlar. müziği duymayan komşu apartmana devamlı yabancı tiplerin girip çıktığının mutlaka farkındadır çünkü kapı sesini duyuyor onlar da. video önerinizi yapacağım, teşekkür ederim. siz gelince kapatıp uyuyorum diye yalan söylüyor dedim zaten polise dün. ama videom falan yok tabii.

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @ggzmkst1 polis gelip ceza kesmedi mi gürültü için?

   en alttakini gürültüden değil ama diğer sebeplerden konuya dahil edebilirsin, ona oradan yürü

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @gurkan-atilgan hayır ceza kesme asla yok. gelip kibarca uyarıp gidiyorlar. şikayet var müzik gürültüsü varmış, kısın lütfen diyorlar. adam da tamam abi diyor, hadi iyi geceler deyip gidiyorlar. geçen gece gelen polisle tartıştı bi de. dediğim gibi polisin geldiğini gördüğü an sesi kısıveriyor köpek. tartıştığı polise şey dedi abi çok açmıyorum falan. polis de tersledi kardeşim ihbar geldiğine göre rahatsız olmuş insanlar, o sesi kısacaksın bu kadar basit dedi. polis bi de laf anlatıyor ya şaka gibi.

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @ggzmkst1 normalde para cezası vardı bunun, polis hadi ilkinde uyarır geçer de tekrar eden şikayette neden uygulamadı acaba

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @gurkan-atilgan hiçbir zaman uygulamıyor ya hiç ceza kesildiğine şahit olmadım. tekrar polisi aradığımda sorayım memura, para cezası yok mudur diye.

 • Tunahan Avsallı @awsalli

  Ses başladığında, şartelini indir. Evden her çıktığında, şartelini indiriver. Bir süre sonra cihazları bozulmaya başlar.

 • ggzmkst1 @ggzmkst1

  it ki ne it, anlatamam. nefret ediyorum böyle tiplerden.

 • Tunahan Avsallı @awsalli

  @tongyabguhan34 Teknoseyir olarak arkandan geliriz. 🙂

 • Mrte @mrte

  imza toplayarak çıkarılamıyor araştırdım polisde bir halt yapmaz geriye eşek sudan gelinceye kadar dövdürmek var yada elektiriğini kesin gece hatta saatini kırın yada kabloları kısa devre yapın evdeki cihazlar uçsun,kimin yaptığını tespit edemez

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   aslında bu tarz yıldırma çözümleri de olabilir. biraz bunu da arıyorum. çünkü sahiden polis bişey yapmıyor. ev sahibini arasam o da yapmayacak. birini evden çıkarmak aşırı zor. elektrik konusunu düşüneceğim ya açıkçası. bizim şarteller evin içinde ama apartman girişinde saatler falan var onlara da bakmak lazım

 • ggzmkst1 @ggzmkst1

  @tongyabguhan34 insani olsa ben de sesimi çıkarmam. bu tamamen bilinçli yapılan bişey.

 • KendiniGerçekleştirenKehanet @kgk

  Örgütlenmen lazım dostum. En az 3-4 kişi olacaksınız. Zopa lazım böylesine.

 • Haydar8999 @haydar8999

  Erkek ogrenciye ev felan verilmez kıza da verilmez

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   napalım? ölelim mi?

   ben de 2 yıl bir apartmanda ailelerle birlikte yaşadım, hiç böyle şeyler yapmadım, üstelik ev sıfırdı sahibinden önce ben girip oturdum evde

  • Haydar8999 @haydar8999

   @gurkan-atilgan ogrenci evinde devamli yasamadim lakin arkadaslarimin yanında kaldim gercekten cogu ogrenci yaratiktan ibaret dedigi gibi zaman kaidesi yok umursamaz empati kurmaz dusuncesiz genellemek kotu evet ama durum boyle ya da benim arkadaş dedigim kisiler kotu ornekti bilmiyorum

  • AB9 @sqn

   önyargılardan dolayı bu hale geldik zaten. öğrenciyken de apartmandaydım, şu anda tek başıma bekar bir erkek olarak da apartmandayım, bir defa sesimi duyan olmamıştır. aynı mantıkla evli çiftlere de verilmez diyeyim madem, her gün üsttekilerin kavgalarını duyuyorum, daha öncesinde yeni evlilerin sevişmesini duyuyordum, başka bir apartmanda çocuklu ailelerin çocukların at gibi koşmasını duyuyordum, köpekli ailelere de vermeyelim, gece sürekli havlıyorlar. belki de kimseye ev vermemek lazım, ne dersiniz?

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   ben sadece öğrenciye yönelik bişey söylemedim, kendi komşumdan bahsettim. herkes aynı olmaz tabii. ev sahibi olsam öğrenciye asla ev vermem o ayrı konu, sebebi çok. eski iş arkadaşım yazılımcı ve gece kuşu biriydi, işe 3 saatlik uykuyla gelirdi. kendi evinde de gece bangır bangır müzik açan biriydi. bir başka arkadaşım var, kendi işini yapıyor lakin o da gece kuşu ve milletin uyuduğu saatte o da yüksek sesle müzik dinlemeyi seven biri. ben de gece kuşuyumdur, çalışıyorum gündüz. geç yatıyorum. evde de gün içinde hep yalnızım ama hiç öyle bangır bangır müzik açayım eğleneyim tarzı biri olmadım. bu insanın yapısı ve diğerlerine duyduğu saygı ile alakalı.

 • Hater @hater

  Çok detaya gerek yok bunun fark versiyonunu polis yapıyor bir arkadaşın apartmanında. Tr insani Boyle ne laf ne anlar ne bir şey anca gidip doveceksin. 3-5 kisi tut anca öyle anlar.

 • Papa Emeritus @pope

  Bu tiplerle tamamen yasal çerçevede uzlaşmak zor ve uzun olur. Hayatını zorlaştırıp mesaj vermelisiniz. Örnek olarak evden çıktığından emin olduğunuz bir zamanda gidip kapısının kilidinin için japon yapıştırıcısı sıkın, çilingir bekleyerek sürünsün ve kilit değişim parası versin. Çamaşır, bulaşık makinesi çalışıyorken siz duyabiliyorsanız tam o sırada inip suyu kesebilirsiniz vs… Sigorta indirmek basit bir çözüm ama geri dönüşü çok kolay, efektif olmaz. En kötüsü anında anlaşılıyor, indirdikten sonra dairenize çıkarken o arkadaşla kesinlikle karşılaşırsınız. Önemli olan nokta bu şikayetleri sizin yaptığınızı öğrenmeden bu işlere girişmek. Kimin yaptığını öğrenirse benzer karşılıklar verebilir.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   kapısına gidip uyarmaya çekiniyorum bela olur diye. parti verme olayı olmasa insan gibi kapıyı çalar kısmasını rica ederdim. her gece bile yapabilirdim bunu, sorun olmazdı. ancak çok saçma sapan tipleri eve topluyor ve o kalabalıktan normal olmayan kafada sesler geliyor. kızların abuk sabuk bağıra bağıra şarkı söylemeleri mesela. bazen kavga sesleri. gecenin o vaktinde ayık kafada yapılacak hareketler değil yani bunlar. uyuşturucu partisi yaptıklarını düşünüyorum. duysanız, normal bir eğlence demezsiniz. içeride böyle bir ortam varken kapısına gidip sesi kıs diyemiyorum doğal olarak. bir kere gittik onda da alt komşu ile işte. onda da müzik gürültüsü değil paldır küldür saçma sapan sesler vardı, alt komşu o sebeple çıktı.

 • ALPOLIC_FR @alpolic_fr

  @tongyabguhan34 İllegaliz diyorsun yani 🙂

 • qubit @qubit

  Buradaki yorumlarla amel etmeyin, başınıza bela alırsınız. Mala zarar vermek suçtur. Önermek de. Şiddet sadece şiddeti doğurur, pişman olursunuz. Komşuluk hukuku konusunda bilgili gerçekçi bir avukata danışın. Sistemde ne yapabileceğini neyin mümkün olduğunu size anlatsın. Ev sahibi de kötü kiracıdan sorumlu. Kolluk kuvveti hakim değildir; sınırları dışına çıkamaz. En fazla uyarır, zabıt tutar o da avukatınız talep ederse.

  Hatırlatma: toplumdaki ahlak eksikliği sorununu avukatla polisle çözemezsin.

  • onimarsynn @onimarsynn

   Yazdıklarınıza sonuna kadar katılmakla beraber ses sorunundan dolayı komşuyla davalık olup davayı kazanmış biri olarak bir ekleme yapayım, bu konunun çözümü maalesef ses yapan komşunun huyuna giderek olayı çözmek. Dava açıp kazansanız bile verilen para cezası çok az hiçbir caydırıcılığı yok ve siz uğraştığınızla kalıyorsunuz. Belki bu olay özelinde ses yapan öğrenci, yaşı genç olduğu için dava vs işlerini görünce korkar yapmaz ama o da belki işte. @ggzmkst1

   Ayrıca bir kez de ben uyarmış olayım sakın yasalar dışında bir işe girişerek bu sorunu çözmeyi denemeyin, haklıyken haksız konuma düşersiniz. Size şöyle söyleyeyim, üst katınızdaki evin içinde konser verse ve siz bu sesten rahatsız olup alt kattan tavana bile vursanız direkt suçlu siz oluyorsunuz. Yıllarca çektim üst kattaki komşumdan ve avukatım hep bunu tembihledi, sonucunda da davayı kazandım.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @onimarsynn peki ne tavsiye edersiniz?

  • onimarsynn @onimarsynn

   @ggzmkst1 En garanti çözüm dediğim gibi komşunun huyuna giderek çözmek. Dava süreci gerçekten uzun sürüyor ve bu süreçte avukat masrafı vs hep cepten gidiyor. Ayrıca verilen ceza caydırıcı değil. Dubleks daire kiralayabilen öğrenciye de o ceza dokunmaz muhtemelen. Bu olayda işin içinde öğrenci olduğu için belki siciline ceza işlenmesinden korkup vazgeçebilir, o nedenle şansınızı savcılıkla da bir deneyin isterseniz. Yalnız onun için de bu işlerden anlayan bir avukata danışmanız gerekiyor.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @onimarsynn teşekkürler tabii bu avukatlara danışma ücreti falan hep benim cebimden çıkacak. herhalde en son çare yaparım ben bunu. yani aklıma 2 yöntem geliyor, birisi uygun bir dille sanki apartman adına yazılmış gibi bir not yazıp kapısına asmak. komşularınız olarak gece 12'den sonra dairenizden gelen müzik ve özellikle bass sesinden rahatsız olmaktayız, binamızda yaşlılar, çalışanlar, okula giden çocuklar bulunmaktadır. (kabahatler kanunu gürültü maddesini de ekleyerek) özellikle gece bu konuda dikkatli ve saygılı olmanızı rica ederiz. konunyu yasal merciilere taşınmasına gerek kalmadan, komşuluk ilişkisi çerçevesinde çözerseniz seviniriz şeklinde. ikinci yöntem ise ev sahibini arayıp uygun bir dille kiracısının yaptığı şeyi anlatıp laf arasında da evde kaç kişi yaşıyor, sürekli yabancı kişiler girip çıkıyor, odaları mı kiralıyor yoksa bunlar sadece misafir mi bilmiyorum ama durum bu diyerek ilgilenmesini rica edeceğim.

  • qubit @qubit

   @onimarsynn Yurtdışındaki bir üyenin şu mesajını da hatırlatmak isterim:
   https://teknoseyir.com/durum/1551994#comment-5569932

   Bu tarz düzenlemelerin Meclis'e gelmesi şart gözüküyor.

 • ALPOLIC_FR @alpolic_fr

  @tongyabguhan34 Aman uzak durmak lazım.

 • Dracken @dracken

  Gidin katılın partiye sizde 🙂

 • cgdincer @cgdincer

  Savcılığa gidip şikayette bulunacaksın başka yolu yok.

 • Deniz Etkin @denizetkin

  Polise şikayet etmek ile karakola şikayet etmek arasındaki fark ne? Ben orada kaldım. Polisi arayınca karakola şikayet etmemiş mi oluyoruz? Acaba kastettikleri yazılı şikayet mi?

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   açıkçası ben polisin dün bana yalan söylediğini düşünüyorum. 2 kere ekip gelmiş uyarmış dedi. ben şikayetimden sonra, dün ve önceki gün de özellikle dinledim gelip gelmediklerini. dün gece polisin binama geldiğine dair bişey görmedim, duymadım. bi de telefondaki memur bana, her gün her gün şikayet ediyormuşsunuz dedi. her gün etmiyorum, 2 gün üst üste ettim. bundan bi 10 gün kadar önce de birkaç gece üst üste şikayet etmiştim. yaptığı zaman ettim yani yapmadığı zaman neden edeyim? her gün aynı kişi yapıyorsa komşularla toplanıp karakola şikayet edin ekip sadece uyarı yapar gider dedi. aa bi de şey dedi memur, arkadaşlar kapıya not bırakmışlar, dedi. ne notu, ne yazıyor ki dediğimde cevap vermedi. sonra ben kendi kapıma baktım not yok zaten olamaz da çünkü polis benim daire numaramı bilmiyor. herhalde onun kapısına not bıraktılar, o kısmı anlamadım.

   yazılı şikayet etmesine edelim de, zamanlaması ve müzik süresi hiç belli olmuyor ki şerefsizin. o kadar sinir bozucu ki. mesela gece 1'de açıyor, 5 dk çalıp kısıyor. 10 dk sonra tekrar yükseliyor ses, bi 5-10 dk çalıyor sonra susuyor. uyuyorum, 2 saat geçiyor uykumun arasında açıyor, uyanıyorum, 5 dk sonra kesiliyor. bu döngü bazen sabaha kadar sürüyor. bazen de sabaha kadar kesintisiz sürüyor. o yüzden zaten polis kapıya geldiğinde, gürültüyü yakalayamadığı oluyor. öğrendi artık ibne, polisi gördüğü an sesi kısıyor. o daireden geldiğine eminim, çünkü polisle konuşurken kabul ediyor müzik sesini.

 • Samed AYDIN @picasso16

  Hocam normalde şiddete başvurun derim ama intikam alır kalabalık adam toplar peşini takip eder gerek yok. Sana başka çare lazım. Ev sahibine ulaşmanız herşeyi anlatmanız lazım. Baktın o da çare etmiyor parasına bakıyor sıkıntı. Asıl dayaklık olan ev sahibi. Ben olsam çok bilenirsem ciddiyim yüklü miktarda uyuşturucuyu evine sokmaya çalışırım. Sonra polisle uğraşsın. Ev sahibi de biz seni uyardık diye rezil edersiniz. Eve nasıl uyuşturucu sokarız onu güzel planlamak iz bırakmamak gerek.