Çin'deki virüsden dolayı bilgisayar parça fiyatlarının aniden yükselme durumu nedir sizce? Linus bile alacaksanız şimdi alın diye video yayınlamış ki bu adam Amerika'da. 970 evo plus m2 ssd nasıl bu arada 🙂 #akış #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

CS:GO oynarken arkadaşlarla Discord üzerinden bağlantı kuruyoruz. Sorun şu ki onların seslerini alabiliyorum ama benim sesim onlara gitmiyor. Başka hiç bir iletişim uygulamasında sorun yok. Önceleri sestendir diye düşündüm. Ses ayarlarını sıfırladım. Olmadı. Sonrasında telefondan bağlandım sorunsuz görüşme yaptım ama şu dikkatimi çekti; "Ses bağlantısı kuruldu" yazan yerin sağındaki çubuklar bağlantının kalitesini gösteriyor. Telefonda konuşurken hep tam yeşil şekilde ama bilgisayarda hep en dipte gözüküyor. Normalde sunucular Türkiye dışında olduğu için ping olmalı ama istatistiklere bakınca hep "0 ping" ibaresini görüyorum. İşin içinden çıkamadım.
#akış #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Halam 2018 temmuzda yazın gititiği yayla evine 2 yıl taahhütlü Ttnet internet satın almış. Kendi evinde Ttnet alt yapısı olmadığından internete bağlanamıyor ama faturalar tıkır tıkır geliyor. Müşteri hizmetlerini arayıp, talepte bulunduk ama hep sallıyorlar.Şu zaman gelecek k bu zaman gelecek. Şimdi taahhüt temmuz 2020 de bitiyor. İptal edersek alamadığımız hizmet için ceza ödemek zorunda mıyız?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bir abim bana şunu sordu: iPhone 8 almak için iyi zaman mı? Yoksa yeni iPhone tanıtımını beklenmeli mi ? Siz ne dersiniz? #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yakın zamanda bordo (umuma mahsus) pasaport almayı planlıyorum. En fazla kaç sene alınabiliyor ? Tabloda gördüğünüz gibi 4+ demiş. Örneğin ben 10 sene almak istiyorum.Başvuru yaparken bunu belirtmek mi gerekiyor? #KonuDışı #akış #TümAkış

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba arkadaşlar,

Bugün piknikten döndükten sonra evimin önünde duran bu kasayı gördüm. Eski püskü hurda bir kasa. Tabi ki meraklı ben şöyle bir bakmadan edemezdim. Dell marka OptiLex G1 model bir bilgisayardı bu.

İlk dikkatimi çeken işlemcinin soketli yapısı oldu. Intel Pentium II işlemciydi. Her ne kadar yaşım yetse de o zamanlar babam bilgisayarın dersleri engelleyen bir araç olduğunu düşündüğü ve bu yüzden bana pc almadığı için ilk defa soketli bir işlemci görmüş oldum. İşlemci detayları şunlar:
http://www.cpu-world.com/CPUs/Pentium-II/Intel-Pentium%20II%20400%20-%2080523PY400512.html Üzerinde herhangi bir fan yok. Direk ısı borusu ile soğutuluyor.

Ekran kartı olarak direk anakarta gömülü ATI 3D Rage Pro agp 2x gpu vardı. O zamanlar PC'den oyun oynayamayan birisi olarak bu kart ne kadar güçlü, hangi seviye kart vs. bilemiyoum. Eskiden gpular daha iyiymiş. En azından üzerinde devasa fan ve ısı borusu kombinasyonu yokmuş. Tabi ki önemli olan beklentiler.

Şaşırıdığım diğer bir nokta da kasanın tabanında bulunan PCI genişleme yuvaları oldu. Demek ki eskiden anakart üzerinde yer kalmadığı için ek bir slotla uzatmışlar. Yıllar geçtikçe günümüz anakartlarındaki çipler küçülmüş ve pci yuvalarına yer kalmış.

Sabit disk olarak bir zamanların popüler markalarından Maxtor'u görüyoruz. 4 GB IDE bir sabit disk. Şimdilerde bu kapasite çok komik geliyor ama zamanında büyük olduğunu düşünüyorum. Üretim yılı 98 olduğuna göre muhtemel bilgisayarda 1999 yılında üretilmiştir diye "kaba" bir tahmin yapıyorum.

Ram'in markası Hyundai ama bildiğimiz Hyundai'nin elektronik kolu olan Hyundai Electronics. 128 MB bellek.100 mhz hızında çalışıyor.

Dell bilgisayarı Avrupa'da ürettiğini özellikle vurgulamış. Yıl 99 olmasına rağmen ürün Windows 98 ile çıkmamış. Windows 95 ve NT ile çalışmak için dizayn edilmiş. Akılda kalıcı "Intel Inside"
logosunu da unutmamak lazım.

Amerikan şirketi olmasına rağmen o zamanki üretim süreci İrlanda üzerindeymiş. "Made in China" arayan gözler, "Made in Ireland" görünce değişik duygular içine giriyor. Sizi bilmem ama Çin dışında üretilen mallar özellikle teknoloji ürünleri beni duygusal açıdan daha çok tatmin ediyor. Daha fazla güven duygusu veriyor.

Günümüzden farklı olarak giriş çıkışlarda anakartın ve kasanın yapısı ile orantılı olarak yerleştirilmiş.Ses giriş çıkışları en altta. USB sadece 2 adet. Genelde hep seri portlar yaygın. Günümüze tanıdık VGA bağlantısı.

Bütün bunlar bize geleceğin geçmişten ilham aldığını, alacağını gösteriyor.Tozlu rafları 90'lı yılların sonu da olsa yaşadım biraz ve kendi gözümle deneyimlerimi paylaştım. Buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim 🙂 #akış #tozluraflar

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bizi de izliyor olmasın Çin hükümeti 😀 #KonuDışı #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ESK @apollo

  Hangi tarifedesiniz, performansı nasıl, genel olarak memnun musunuz? 1 aydır her hafta arayıp illa buna geçirelim sizi diyip duruyorlar. Yeni kampanya çıkmış 10/10 99tl, 20/20 159tl şeklinde. 50mbit vdsl kullanıyorum ama (upload 3mbit) aslında memnunum ama taahhüt bitince muhtemelen hem fiyat artacak hem de hız düşecek. O yüzden bilemedim geçsem mi geçmesem mi diye.

  • Hüseyin Sarı @powerofdreams

   2 yıllık tahahhütle 10/10 tarifesindeydim. Vergiler dahil 169 lira ödüyorum aylık. Sonradan 20/10'a çıkardırlar. Genel olarak çok memnunum. Performansı tatmin edici. Özellikle benim gibi port fakiri (!) insanlar için bulunmaz nimet.İnternet günün her saatinde sıkıntısız gibi.Tabi bulunduğunuz konuma göre performans değişebilir. Ben Antalya'nın bir ilçesinde oturuyorum.Kablolu internette olduğu gibi yol kazıldı, kablo koptu derdi yok. Upload konusunda 10 mbit upload simetrik alıyorum. Twitch'te yayın açtım. Neredeyse sorunsuz. Çok çok az bir drop oldu. İstediğin zaman istediğin yere götür. Ben sabit kullanıyorum. Sizin kullanımınızda ihtiyaçlarınızı ortaya çıkarmanız lazım. Upload lazımsa kesinlikle alınabilir. Onun dışında alırım ben bunu her yerde kullanırım diyorsanız yine alınır ama ben oyunlarda pingin düşük olmasına çok çok önem veririm diyorsanız kablolu internet buna göre daha iyi. Fiyat konusunda da baya yüksek.

  • ESK @apollo

   @powerofdreams Teşekkürler. Upload la çok fazla işim yok, arada sırada youtube a video yüklüyorum ama zaman sıkıntım olmuyor yavaş da yüklese sorun değil. Ben 40mbti seviyelerine alışmışken 20 ye düşersem sıkıntıya girermiyim onun derdindeyim aslında. Bir de belki zamanla hızlarını arttırabilirler belki. Bakın sizin bile daha çok olmadan 20 ye çıkarmışlar.

  • Kadir Gündüz @kadirg1976

   @powerofdreams Lütfen varsa PUBG EU server ve CSGO rekabetçi değerlerini verir misin? Aktif geçiş düşünüyorum...:=)))

  • Hüseyin Sarı @powerofdreams

   @kadirg1976 Elimde pubg yok malesef ama cs go da basit eğlencedeki ping değerlerini gösterebilirim 😬

 • olasandra @olasandra

  Valla köyde çekecekse alırım bunu 3g bile zor çekiyor. Bi işe yarar mı sizce.

 • Fırat Duran @firat_duran

  @apollo Ben sınırsız kullanıyorum ve mükemmel cihaz diyebilirim. Sadece fiyatı tuzlu.
  Telefon hattım 20-40 download - 10-20 arası upload görüyor. Superbox ise 70-80 download - 30-40 upload görüyor.
  Tabi bu sürekli değişiyor. KapalıÇarşıda nargile içmeye gittiğimde akşam 9 10 gibi hızım 150 download 50 üstüde upload oluyor 🙂

Arkadaşımın laptobunun dvd rom bölümüne ssd taktık. Hdd üzerindeki bölümü doğrudan ssd’ye aktarıp, ssd’den sistemi ön yükleme yapmak istiyoruz. Nasıl yapabiliriz ? #akış #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap