Gerçekten genel durum bu kadar kötü mü yoksa bu örnek ucuz etin yahnisi için mi geçerli?

https://www.youtube.com/shorts/4D2XEUwUD3o

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Nakahella @nakah

  Ucuz için geçerli olabilir. Bizimki navigasyonlu falan, ufak tefek sandalye ayağına sıkışma sorunu dışında pek sorun yaşamadık baya da iyi süpürüyor. Tabii burada en önemli konu evin düzeni. Yerde kablolar varsa, koltukların altına giremiyorsa, yerde kıyafet çiçek oyuncak vs varsa robot işkence olur. Evi robota göre düzenlemek gerek. Sonrası eğlenceli temizlik oluyor.

 • Rj0lnir @rj0lnir

  Tam 1 senedir iLife A10S model bir robot süpürge kullanıyoruz evde. Genelde gün aşırı çalıştırıyoruz. Şimdiye kadar 1-2 defa halı püskülüne takılıp isyan etmesi haricinde hiçbir sorunla karşılaşmadık. Temizliğinden de çok memnunuz. Uzun tüylü kedimiz var, özellikle onun etrafta uçuşan tüy topaklarına %100 çözüm oldu. Ben en çok sorun yaşayanların Xiaomi markalı bazı modelleri kullandıklarını gözlemledim çeşitli yorumlarda. Ama son 1 yıldır hiç araştırmadım/ilgilenmedim desem yeridir. Muhtemelen daha da gelişmiştir artık sistemleri. Kesinlikle her evde olması gereken bir yardımcı, hele titiz bir eşiniz varsa 🙂

 • Serdar @seac

  Yerde dağınıklık var ise onun da biraz etkisi var, kabloları havaya bir yere kaldırayım, kenara attığım çantayı kaldırayım derken uğraştırıyor biraz çalıştırmadan evvel. Evde yerde bir şey bırakmam diyorsanız çok mantıklı, hatta haftalık program yapıp öyle bile kullanabilirsiniz.

  Tabi ucuz etin yahnisi durumu da var, haritalaması iyi olmayan bir şey aldıysanız biraz uzun sürüyor bitirmesi, bazen bir yerlere ısrarla girmeye çalışıyor falan. Alınacak olursa mutlaka şarj dock'unda boşaltma haznesi olsun ve lidar gibi bir sensörü olsun derim. Tepesinde yuvarlak ve dönen bir çıkıntı oluyor olanlardan.

#JAVA

Aynı sunucu ve JVM'de standalone çalışan jar modüllerin birinde yapılan System.setProperty işlemi diğer modülleri ayaklanırken etkiler mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

NoStAlJi

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

Evimdeki monitörde (acer xf240h) parlaklığı %0-5 arası, iş yerimdeki monitörde %5-10 arasında kullanıyorum. Aynı monitörü kullanan iş arkadaşlarım parlaklığı %50-75 civarında kullanıyor. Sizce durumun böyle olmasının sebebi alışkanlıklar mıdır yoksa göz doktoruna mı görünmeliyim, benzer durumu yaşayanlar var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Solaris'ten Redhat'e ve jdk 6dan 8e geçince standalone çalışan backend modüllerinden biri logları çoklamaya başladı. Uygulama basitçe mail atması gereken bir durum var mı kontrol edip mail iletimi yapıyor.

Diski çok şişirdiği için nohupı kapattım ancak konsoldan çıktıları görecek şekilde başlattığımda da logları çokladığını hatta aynı logları 15-20 kere bastığını gördüm ve performansta da yavaşlığa sebep oluyor. Ancak uygulamayı yeni başlattığım ilk anda logları normal şekilde basıyor zamanla çalıştıkça çoklamaya başlıyor. Sizce çoklama neyden kaynaklanıyor olabilir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sahip olduğum domain ve cpanel üzerinden başka bir sunucuya yönlendirme yapmak için DNS ZONE alanından bir A tipinde kayıt etkleyip "test.domainadresim.com" adresini 123.45.6.7 ipsine yönlendirebildim, ancak ilgili sayfaya yönlendirmek için sunucunun 5000 portuna yani test.domainadresim.com:5000 adresine gidilmesi gerekiyor.

Port eklemeden erişebilmek için SRV tipinde aşağıdaki özelliklerde kayıt ekliyorum ancak bu adres çalışmıyor, nslookup ile kontrol ettiğimde sadece name alanı geliyor adres görünmüyor.

Zone Name: yenitest.domainadresim.com
TTL: 14400
Tip: SRV
Öncelik: 0
Ağırlık: 0
Port: 5000
Hedef: test.domainadresim.com

Neyi yanlış yapıyor olabilirim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 8
 • Baki Yıldız @bakiyildiz

  @ronniejamesdio @kurtcuk İpsine yönlendirdiğim sunucuda birçok portu kullanıyorum örnek olarak 5000 portunda a sitesi 5002 a oyunu vs yani site.domain.com deyince 123.45.6.7:5000 adresine, oyun.domain.com deyince 123.45.6.7:5002 adresine yönlendirmek istiyorum. Şuan A tipi kayıt ile oyun.domain.com deyince 123.45.6.7 adresine yönlendirebiliyorum ama sonunda portu belirtmem gerekiyor "oyun.domain.com:5002" şeklinde. SRV kaydı ile bu portu yazmaya gerek olmadan erişmeye çalışıyorum.

 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  haa şimdi anladım ben. test.domainadresim.com da nginx yada apache üzerinden reverse proxy kullanacaksın. A kaydı ne olursa olsun 80 no'lu porttan yollar. sen reverse proxy ile 5000 e çevireceksin.

  hoş srv ile neden olmamış onu da anlamadım?

 • Serdar @seac

  Sunucudaki yetki durumunuz nedir? SSH erişiminiz var ise reverse proxy olayına bir bakın. Ben tüm uygulamalarımı tek bir sunucu üzerinde docker ile çalıştırıyorum.

  Örneğin 127.0.0.1:8080 wordpress, 127.0.0.1:9091 transmission şeklinde gidiyor.

  Nginx konfigürasyonunda da wp.domain.com'a gelirse 127.0.0.1:8080'e git. torrent.domain.com'a gidilirse 127.0.0.1:9091' git diye belirtiyorum.

 • Serdar @seac

  Geceden beri uğraşıyorum, tam emin olmamakla birlikte vardığım sonuç şöyle; HTTP kullanarak SRV kaydını çözmek mümkün değil. Daha çok oyun ve exchange sunucularda kullanılıyor. Reverse Proxy kullanmaktan başka çare kalmıyor.
  https://stackoverflow.com/questions/9063378/why-do-browsers-not-use-srv-records

Windows 10 21H1 sürümünde bazı uygulamalar geç açılıyor. Örneğin şuanda firefox ve windows gezgini tıkladığım anda açılırken vs code, java decompiler, chrome gibi uygulamalar tıkladıktan bir süre sonra (birkaç dakikaya kadar uzayabiliyor) açılıyor. Bu sorunu daha önce yaşayan oldu mu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap