Selamlar,

Arkadaşımın bilgisayarında i7 13700f ve soğutucu olarak Cooler Master PL240 Flux ARGB mevcut. Biostan sıcaklık 70 dereceyi görünce fan hızı %100e çıkacak şekilde ayarlı ancak bazı oyunlarda ve render yaparken işlemci sıcaklığı 100 dereceyi görüyor. İşlemci soğutucunun kapasitesi yetersiz diyebilir miyiz bu durumda ne dersiniz?

https://www.techpowerup.com/cpu-specs/core-i7-13700f.c2996

https://www.itopya.com/cooler-master-pl240-flux-argb-beyaz-sivi-sogutucu_u22655#bTableUrunDetay

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Macbook pro kullanan developer arkadaşlar geliştirme/localden ayaklandırma yaparken yaşadığınız herhangi bir kısıtlama/zorluk var mı? Ayrıca 14inc ekran size yeterli geliyor mu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • mrmetalhead @mrmetalhead

  MS SQL Server yerine Azure Edge SQL image ini kullanmak gerekti Docker da, SQL Server ARM desteklemiyor. Postgres SQL de falan ise bir sorun yok. VS pek is gorecek bir halde degil, Jetbrains IDE leri de(En azindan Rider) asiri bug dolu. O nedenle dogru duzgun IDE kullanamiyorum makinede. Dotnet 6 ise sorunsuz calisiyor gibi, performansi da gayet iyi, zaten native olarak destekliyor ARM'i. Tabi bunlar Dotnet ile calisacaksaniz gecerli.

  MS SQL Management Studioyu ise Parallels uzerinde calisan Win11 makinaya kurdum, DevExpress paketlerinide kurup Win11 uzerinde bir tane VS 2019 hazirlayacam eski bir proje icin.

  16 inch bana anca yetti, 14 notebook'un ekrani kullanilacaksa kucuk gelecektir. Usttteki notch'i da unutmamak lazim, 14 te durum biraz daha dramatiklesiyor. 16 da bile Bartander alip cogu iconu gizledim, sigmiyorlar cunku.

  GitKraken de parali ama gayet guzel bir yazilim, Ubuntuda kullaniyordum. SorceTree de ucretsiz alternatif olarak kullanilabilir.

  Ek olarak; MS Teams te sorunlar yasadim is ile ilgili kullanirken, USB Dac ve USB mikrafon kullanmak istersem, Teams cokuyor veya sacma sapan davraniyor. MBP nun kendi kamerasini ve mikrafonunu kullaniyorum mecbur. Discord gibi diger yazilimlarda ayni sorunu yasamadim.

  Su an sadece IDE konusu tadimi kaciriyor biraz, EAP surumunu kurdum az once, umarim bazi duzeltmeler vardir.

  Bir ekleme daha, Jetbrains IDE si icin Metal frameworku devre disi biraktim, biraz daha iyi gibi ama hala sorunlar var. Kullandiklari JVM surumude sorunlu galiba ama hangisini kullanamam gerektiginden emin degilim.

Gerçekten genel durum bu kadar kötü mü yoksa bu örnek ucuz etin yahnisi için mi geçerli?

https://www.youtube.com/shorts/4D2XEUwUD3o

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Nakahella @nakah

  Ucuz için geçerli olabilir. Bizimki navigasyonlu falan, ufak tefek sandalye ayağına sıkışma sorunu dışında pek sorun yaşamadık baya da iyi süpürüyor. Tabii burada en önemli konu evin düzeni. Yerde kablolar varsa, koltukların altına giremiyorsa, yerde kıyafet çiçek oyuncak vs varsa robot işkence olur. Evi robota göre düzenlemek gerek. Sonrası eğlenceli temizlik oluyor.

 • Rj0lnir @rj0lnir

  Tam 1 senedir iLife A10S model bir robot süpürge kullanıyoruz evde. Genelde gün aşırı çalıştırıyoruz. Şimdiye kadar 1-2 defa halı püskülüne takılıp isyan etmesi haricinde hiçbir sorunla karşılaşmadık. Temizliğinden de çok memnunuz. Uzun tüylü kedimiz var, özellikle onun etrafta uçuşan tüy topaklarına %100 çözüm oldu. Ben en çok sorun yaşayanların Xiaomi markalı bazı modelleri kullandıklarını gözlemledim çeşitli yorumlarda. Ama son 1 yıldır hiç araştırmadım/ilgilenmedim desem yeridir. Muhtemelen daha da gelişmiştir artık sistemleri. Kesinlikle her evde olması gereken bir yardımcı, hele titiz bir eşiniz varsa 🙂

 • Serdar @seac

  Yerde dağınıklık var ise onun da biraz etkisi var, kabloları havaya bir yere kaldırayım, kenara attığım çantayı kaldırayım derken uğraştırıyor biraz çalıştırmadan evvel. Evde yerde bir şey bırakmam diyorsanız çok mantıklı, hatta haftalık program yapıp öyle bile kullanabilirsiniz.

  Tabi ucuz etin yahnisi durumu da var, haritalaması iyi olmayan bir şey aldıysanız biraz uzun sürüyor bitirmesi, bazen bir yerlere ısrarla girmeye çalışıyor falan. Alınacak olursa mutlaka şarj dock'unda boşaltma haznesi olsun ve lidar gibi bir sensörü olsun derim. Tepesinde yuvarlak ve dönen bir çıkıntı oluyor olanlardan.

#JAVA

Aynı sunucu ve JVM'de standalone çalışan jar modüllerin birinde yapılan System.setProperty işlemi diğer modülleri ayaklanırken etkiler mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

NoStAlJi

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

Evimdeki monitörde (acer xf240h) parlaklığı %0-5 arası, iş yerimdeki monitörde %5-10 arasında kullanıyorum. Aynı monitörü kullanan iş arkadaşlarım parlaklığı %50-75 civarında kullanıyor. Sizce durumun böyle olmasının sebebi alışkanlıklar mıdır yoksa göz doktoruna mı görünmeliyim, benzer durumu yaşayanlar var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap