Sahip olduğum domain ve cpanel üzerinden başka bir sunucuya yönlendirme yapmak için DNS ZONE alanından bir A tipinde kayıt etkleyip "test.domainadresim.com" adresini 123.45.6.7 ipsine yönlendirebildim, ancak ilgili sayfaya yönlendirmek için sunucunun 5000 portuna yani test.domainadresim.com:5000 adresine gidilmesi gerekiyor.

Port eklemeden erişebilmek için SRV tipinde aşağıdaki özelliklerde kayıt ekliyorum ancak bu adres çalışmıyor, nslookup ile kontrol ettiğimde sadece name alanı geliyor adres görünmüyor.

Zone Name: yenitest.domainadresim.com
TTL: 14400
Tip: SRV
Öncelik: 0
Ağırlık: 0
Port: 5000
Hedef: test.domainadresim.com

Neyi yanlış yapıyor olabilirim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 13
 • kurtcuk @kurtcuk

  Neden 5000 portunu yapıyorsunuz? İsteğiniz dışında mı oluyor?
  Yönlendirme iki şekilde olur biri Google veya diğer apiler yaptığınız değişikliği algılasın diye her url için otomatik http redirect ekleyerek
  Diğeri de a değil cname kaydı ile. Bu daha çok domain ve dnsi ilgilendiren kısmı elbet. Eğer bir siteniz varsa ve toptan yeni domaine geçiyorsanız önceki linkler ölmesin diye http redirect + eski domain çöp olmasın diye cname vermelisiniz yenisine. Dns sistemin doğal olarak eğer a kaydı varsa cname'e bakmaz. Eski domaine tüm işinizi bitirin back-end için (WordPress yönetim arayüzü mesela) yeni domain girilmesi gereken her yere yeni domain girin. Yeni domain a kaydı ile ip bilgisine sahip olmalı tabi.
  Tüm işiniz bitince eskide sadece cname kalsın. Cname subdomain işaret edemez direkt yenidomain.com şeklinde makine adı girin

  • Baki Yıldız @bakiyildiz

   @ronniejamesdio @kurtcuk İpsine yönlendirdiğim sunucuda birçok portu kullanıyorum örnek olarak 5000 portunda a sitesi 5002 a oyunu vs yani site.domain.com deyince 123.45.6.7:5000 adresine, oyun.domain.com deyince 123.45.6.7:5002 adresine yönlendirmek istiyorum. Şuan A tipi kayıt ile oyun.domain.com deyince 123.45.6.7 adresine yönlendirebiliyorum ama sonunda portu belirtmem gerekiyor "oyun.domain.com:5002" şeklinde. SRV kaydı ile bu portu yazmaya gerek olmadan erişmeye çalışıyorum.

  • kurtcuk @kurtcuk

   @bakiyildiz name sunucusunda sıkıntı olabilir o zaman. Hizmet sağlayıcı ile görüşmek daha iyi olur

 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  haa şimdi anladım ben. test.domainadresim.com da nginx yada apache üzerinden reverse proxy kullanacaksın. A kaydı ne olursa olsun 80 no'lu porttan yollar. sen reverse proxy ile 5000 e çevireceksin.

  hoş srv ile neden olmamış onu da anlamadım?

 • Serdar @serdaracikyol

  Sunucudaki yetki durumunuz nedir? SSH erişiminiz var ise reverse proxy olayına bir bakın. Ben tüm uygulamalarımı tek bir sunucu üzerinde docker ile çalıştırıyorum.

  Örneğin 127.0.0.1:8080 wordpress, 127.0.0.1:9091 transmission şeklinde gidiyor.

  Nginx konfigürasyonunda da wp.domain.com'a gelirse 127.0.0.1:8080'e git. torrent.domain.com'a gidilirse 127.0.0.1:9091' git diye belirtiyorum.

 • Serdar @serdaracikyol

  Geceden beri uğraşıyorum, tam emin olmamakla birlikte vardığım sonuç şöyle; HTTP kullanarak SRV kaydını çözmek mümkün değil. Daha çok oyun ve exchange sunucularda kullanılıyor. Reverse Proxy kullanmaktan başka çare kalmıyor.
  https://stackoverflow.com/questions/9063378/why-do-browsers-not-use-srv-records

Windows 10 21H1 sürümünde bazı uygulamalar geç açılıyor. Örneğin şuanda firefox ve windows gezgini tıkladığım anda açılırken vs code, java decompiler, chrome gibi uygulamalar tıkladıktan bir süre sonra (birkaç dakikaya kadar uzayabiliyor) açılıyor. Bu sorunu daha önce yaşayan oldu mu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Unix ortamda bulunan sh scriptlerimi linuxa taşıyınca aşağıdaki gibi hata almaya başladım. Anladığım kadarıyla shta bulunan cd komutu linux ortamda çalışmıyor. Bu kısmı nasıl düzeltebilirim deneyimleyen arkadaşlar var mı aramızda?

"/appdata/test/killProcess.sh: /bin/ksh: bad interpreter: No such file or directory"

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Java #SpringFramework

Bean oluştururken aşağıdaki hatayı alıyorum. Aslında classa tıklayınca DataSource classını görebiliyorum maven dependencies altında. Hatanın sebebi ne olabilir?

Not: jdbc 7.0.42 kullanıyorum.

org.springframework.beans.factory.CannotLoadBeanClassException: Cannot find class [org.apache.tomcat.jdbc.pool.DataSource] for bean with name 'datasourceMax' defined in class path resource [maxmain-context.xml]; nested exception is java.lang.ClassNotFoundException: org.apache.tomcat.jdbc.pool.DataSource

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Baki Yıldız @bakiyildiz

  İhtiyaç duyan olur mu bilmem ancak sorunun sebebi şuymuş; yukarıdaki bean tanımının bulunduğu modülü kullanan başka bir modülümüz var yani base.jar test.jar ı çağırıyor gibi düşünebiliriz. Ben test.jar pomuna jdbc eklemiştim ancak aslında çalışan base.jar olduğundan orada da jdbc tanımı olması gerekiyor, o kısmı atlamışım. 🙂

Kobo E-kitap Okuyucular | D&R - Kültür, Sanat ve Eğlence Dünyası

Binlerce kitap, teknoloji ürünü, hediye, müzik, film ve daha fazlası indirim kampanyalarıyla kültür, sanat ve eğlence dünyası D&R’da!
BeğenFavori PaylaşYorum yap

VDSL'e geçtiğimden beri günde birkaç kere internet kopuyor, modemi yeniden başlatınca düzeliyor. Zaten routerim olduğundan dolayı sadece bağlantı kurması için Asus DSL-N16 modemini almıştım, internette yetersiz olduğuna dair şikayetler mevcut. Sizce modem mi yetersiz yoksa altyapı mı 60 mbps hızı kaldıracak kadar sağlam değil?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 16

Son güncelleme sonrası nolmuş bu ATS'ye. Önceden uzunları yakınca parlamadan ekrana bakılmazdı şimdi ha uzunları yakmışım ha farı kapatmışım aynı. 🙁 Aynısını yaşayan var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ağdaki bilgisayardan telnet atıncan 9080 portuna erişebiliyorum ama uzak ip üzerinden erişmeye çalışınca timeout alıyorum, port sorgulama sitelerinde de kapalı görünüyor. Modem üzerinde port yönlendirmeyi açıp firewallu kapattım, neyi atlıyor olabilirim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

An itibariyle ADSL'den VDSL'ye geçişim tamamlanmış bulunuyor. İnsanlık için minnacık benim için büyük bir adım olan bu duygulandırıcı anı sizlerle paylaşmak istedim. 🙂 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap