Arkadaşlar iyi akşamlar. Bir filmin adını soracaktım size, çok eski bir film ama 2000 lerin başı olması lazım belki daha eskidir. Bir tane cin vardı, insanların dileklerini yerine getiriyordu ama açıklardan yararlanarak. Misal kadının birisi sonsuza dek güzel olmak istiyorum diyince onu cansız mankene çeviriyordu. O şekilde. Böyle bir film hatırlayan ya da bilen var mı? 😀 İzlemek istiyorum şimdi, küçükken nedense korkuyordum bunu izlediğimde 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

**ekleme yaptıkça yazının altını güncelliyorum***

böyle ikonik bir cihaz hediye aldım.
1980 model aselsan 4211
aselsanın ürettiği ilk telsiz modeli.
zamanında istihbaratçılar tarafından kullanılmış.
mit'in e-koleksiyonunda da bir adet aynısı var. (https://www.mit.gov.tr/emuze/koleksiyon.html)

geldiğinde orjinal aspilsan kayseri pilleri ölmüş idi. 2 adet 18650'yi seri bağlayıp 2s bmsye de step up converter bağladım. bu sayede 8.4 volt ile çalışan telsizi 5 volt ile şarj edip kullanabiliyorum. standı yok ne yazık ki, örneğini veya cihaz hakkında döküman da bulamadım.
tx rx alabiliyorum cihaz sıkıntısız çalışıyor.
kafamda günümüzde kullanılabilmesi için bir kaç fikir var.
type-c portu gömüp type-c ile şarj edilebilir hale getireceğim. orjinalliği bozmayacak tipte bir soket buldum onu kullanacağım. cihazın altındaki şarj tablasına bağlanan kısım da tam type c portu için. neredeyse orjinal duracak.
ses açma kısma potu sıkıntılı. onu değiştireceğim ama orjinal kepini kullanacağım.
kendi anteni orjinal ve sıkıntısız çalışıyor. ama onu da sivil ve günümüz şartlarına uygun sma soket ile değiştireceğim. bu kısım kozmetik olarak orjinalliği bozacak gibi olursa orjinal soket kalacak.

bu arada telsizde 2 kanal var. üstteki pottan seçimini yapabiliyorsunuz. cihaz eppromdan vs değil, kristallerden frekansı okuyor. bende boşta 4 kristal yeri daha var. biraz bakındım ama çok hard ve eski elektronik olduğu için pek anlayamadım. araştırıyorum, yapabilirsem diğer kanallara da amatör frekansları kuracağım.

güncelleme 1: cihazın çalışma sistemi hakkında üstünkörü bir bilgi alabildim. cihazın frekansları okuduğu kristaller, zamanında frekansa özel kesilmiş. 20-25 yıl önce özel siparişle yaptırılabiliyormuş. yani orjinal şekilde kristal tak çıkar frekansları kullan yapamıyoruz. ardiuno nano koyup, üstteki frekans seçim potunu da ona takıp, kristalleri emüle edip frekans okutabiliriz diye düşünüyorum. lakin bu kristallerle ilgili düzgün bir döküman bulamadım. 50 yıl öncenin elektronik komponentleri ile günümüzünkiler farklı. çok basit hesap kristallerden okuduğu frekansı ardiunodan okumasını sağlamak istiyorum. günümüz şartlarına göre de çalışma sistemi şöyle olmak zorunda. bir kristal takıp onu bir mikroişlemci yardımıyla overclock veya downclock edeceğiz. araştırmadayım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 10

Bugün Phone booth(2002) filmini izledim, daha önce izlediğim Grand Piano (2013) filmiyle birebir aynı konuya sahipmiş. İki filmde de sniper tarafından esir alınan ve telefondan direktifler alan kurbanlar var.
Grand Piano nun konusu biraz daha komik. Suikastçi, konser sırasında pianisti esir alıyor ve bir eseri kusursuz çalamazsa onu vuracağını söylüyor. Tek mekanda geçmesine rağmen fena değil, izleniyor. 6/10
Phone Booth ise daha klasik keyifli bir film, telefon kulubesinde gelen aramayla esir alınan bir eleman var, atmosfer olarak Dog day afternoon'u anımsattı tavsiye ederim. 7/10 #filmseyir

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Aşşırı gerçekçi ve ücretsiz bir buhar motoru simülasyonu. Yapımında akışkanlar mekaniği gibi matematiksel modelleme yöntemleri kullanılmış. Söylediklerine göre hiçbir ses önceden kaydedilmemiş. Hepsi simülasyon sırasında prosedürel olarak oluşturuluyormuş falan filan. Deneyin işte nasılsa bedava. Kurcaladıkça da başarım veriyor.
https://store.steampowered.com/app/2381620/Steam_Engine_Simulator/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#BenimMasam #BenimMasaüstüm artık katılabilirim ben de 😀 Eski monitörü de taktım, bir de yıllar önce yaptığım laptop standına koydum laptopu. Mis gibi setup oldu.
Masayı merak edenler 180x80, kendi imalatım 😛

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 14

Konu: 3 senelik Microsoft gamapass ultimate aboneliği

Sorun;
Üzgünüz, bir sorun oluştu.
Ne oldu emin değiliz, ancak sayfayı yenilemeniz ya da kısa bir süre sonra tekrar denemeniz işe yarayabilir.

Çıkış nedeni: her seferinde 1 aylık işlem yaparken abonelik yönetim ekranında hata sayfasına düşmesi

Uzun uğraşlar sonucunda 3 kez Microsoft Türkiye’yi arayarak toplam 15 dk görüşme ile 3 senelik game Pass ultimate aboneliğini aldım.

Eğer benim gibi üyelik ödeme kısımlarında hesabı kilitlenen arkadaşlar olur ise yardımcı olabilirim, 1 hafta uğraşa uğraşa sistemi öğrettirdiler 😂🥲😂

Not: eğer size telefonda sözleşmeyi onayladınız sözleşmeye aykırı işlem yapıyorsunuz, böyle bir hizmetimiz ve satışımız yok, hesabınız kitlenecek, aboneliğiniz iptal edilecek, ücret iadesi alamayacaksınız derler ise inanmayın efendim öyle bir durum gerçekleşmiyor. Tecrübe ile öğrendim

Not2: eğer biz işlem yapamıyoruz, ekranımızda gözükmüyor vb bahane sunarlar ise teşekkür edip telefonu kapatıp başka bir arkadaşa bağlanın ve o arkadaşta şansınızı deneyin, birisi işleminizi gerçekleştirecektir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selamlar, keyifli tatiller.

Ben bayram tatili moduma girdim;
böyle zamanlarda, etraf da hazır ıssızlaşmışken, beni heyecanlandıracak fan işi bir kaç adetlik hobisel üretimler yapmayı çok seviyorum. Bunlardan sahip olmak isteyenler için de bir kaç adet fazladan üretiyorum. Fiyatları uygun tutmaya çalıştım, 2021 yılındaki fiyatları takip edenler bilecektir.

Bu tatilin teması #STARFIELD.

- ALÜMİNYUM ANAHTARLIK = 310 TL/adet (hazır)
($8,5 x 25TL(kur) x 1,18(kdv) + 60TL(kargo))
(6 adet - bayram tatili sonrası kargo)

- XBOX X/S KONTROLCÜ STANDI = 1195 TL/adet (henüz hazır değil)
($38,5 x 25TL(kur) x 1,18(kdv) + 60TL(kargo))
(3 adet - bayram tatili sonrası kargo)

Alüminyum ayak üzerine maun ahşap gövde ve ön tarafta ahşaba yapışık olarak alüminyum anahtarlığın da dahil olduğu, 3 parçadan oluşan bir tasarım olacak bu.
Şarj özelliği yok, sadece stand.
Anahtarlık, arkasında gövde ile ayağı bağlayan civataları gizleyeceğinden, çıkmaması gerekiyor.
Bakalım, umarım hayal ettiğim gibi bir obje ortaya çıkartabilirim, ürettiğimde fotoğrafları buradan paylaşacağım, ilgilenenler takipte olabilir.

Eşe dosta hediye için birden fazla adette, sadece bir kargo bedeli yeterli.

(Tüh kaçırdım diyenler için; mini ışıklı standı ile birlikte cyberpunk2077 keycard'lardan, assassin creed, ghost of tsushima ve wolfenstein logo anahtarlıklardan, tozlu raflarımda halen bir kaç adet mevcut)

instagram.com/asaltek
twitter.com/asaltek
[email protected]

BeğenFavori PaylaşYorum yap

xbox series s te oyun oynamak isteyen arkadaşlar varsa beni ekleyebilirler. steelfiist1485 kullanıcı adım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#unit 33A+ model multimetreyi birkaç ay önce almıştım, eski multimetrem sapıtıp bozulunca çöp oldu. Bunu seçmemin ana sebebi auto range olmasıydı. Öbür türlü manuel kaç volt işte kaç ohm vs tekerden çevirip seçiyorsun da öyle ölçüyor falan, bu devirde artık saçma geliyor. Bunda ac dc ohm şu bu ayarı yok. dc'e alırsan dc ölçersin ekranda gösterir. Ac'e alırsın kaçsa onu gösterir falan. Ohm da 50 tane şey yok alırsın kendi ölçer.

Bu 33A+ modelinde ekstra olarak kapasitör ölçümü de var. Ekstra diğer modellerine göre ac akımda 10 ampere göre de ölçebiliyor. 9v gibi nuhnebiden kalma pil kullanmıyor 2 tane kumanda kalem pili dediğimiz aaa pil ile çalışıyor. Malzeme kalitesi falan güzel, dayanıklı dışı ayrı kılıf zaten güzel yapmışlar. Arkada ayağı var dikte duruyor. Ekranda birde aydınlatması falanda var. Gayet güzel bir multimetre. Ben indirimle çekle şunla bunla 2 ay önce galiba 280 küsür lira gibi bir rakama aldım diye hatırlıyorum. Bu fiyata da gayet güzel öneririm. #tamirtadilat #multimetre

BeğenFavori PaylaşYorum yap