Telefondaki fotograflari temizlerken Mart 2019'da Edeka'dan (Almanya'da bir süpermarket) yaptigim ufak bir alisverisi ve fisinin fotografini buldum. Merak edip ayni ürünleri simdi listeledim. Hindi snitzel haric her ürünü buldum, onu da es deger gramajdaki baska bir paket sectim. Ben aldigimda raf ömrü yakin diye %50 indirimliymis snitzel, ayni indirimi buna da uyguladim. Sonuc:

2019: 6,94 Euro (3,56 indirimi görmemişim şimdi oldu, sanırım sise depozitosu vardı)
2024: 10,03 Euro
fark: % 48 civari

Türkiye ile tabiiki kiyaslamiyorum ama 5 yil icin Almanya özelinde de ciddi bir fark bu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 14

arçelik çelik robotu yapay zekalı robota çevirmek

yegenimin universite odevi ve bana yapismasi uzerine boyle bir robot yaptim.

normalde robot yapmaya gerek yoktu. sadece işlevini yerine getirse yeterdi. nihayetinde ünv ödevi.

ödevimiz de mikrofondan girdi alıp bir cümleyi istenilen dile çevirecek ve bunu hoparlörle çıkaracak bir cihaz.

bütçemiz 50 dolar.

ben hem işlevi hem de kozmetiği güzel olsun diye çocukluğumdan aklımda kalan hevesim olduğu 2 oyuncağı belirledim. ya opet gitt arabasını yapacaktım ya da çelik robotunu yapacaktım. 2 oyuncak da artık koleksiyon ayağına komik paralar istendiği için uygun olanından ilerledik. gitt arabasını uyguna bulamadık bu yüzden arçelik robotunu aldık. dolaptan aldık, kargo dahil 400'e falan geldi galiba.

sonra malzeme listemizi oluşturduk.

boyutu ve maliyeti kurtarmayacağı için düz pi almadık, pi zero 2 w aldık. 600 tl.

mikrofon ve hoparlör bağlayacağımız için usb ses kartı aldık. 50 tl

gücü yetmeyeceği için amfi aldık. o da 50 tl.

3 adet mikrofon aldık. 30 tl

batarya şarj modülü aldık. 15 tl

batarya ve hoparlör elimizde vardı. (hoparlörü paramparça olmuş bir gamepower kulaklıktan söktük.)

kalan parçalar da ya elimizde vardı ya da bir yerlerden söktük.

robotumuz kargodan geldi. tahmin ettiğimizden de büyük çıktı. boyu 30 cm.

içini açtık. pil kapağı geldiğinde de yoktu. normalde 3 tane ufak pille çalışıyor.

hoparlörü çürüdüğü için çalışmıyordu. başka bir hoparlör ve batarya takıp denedik, ses aldık. arçelik demek yenilik demek diyor 😀

elimizdeki batarya orjinal pil yuvasına tam oturuyor. yanlardan biraz törpülemek lazım sadece. kapasitesi de 2500 mah. bu projeye hayli hayli yeter.

pil yuvasının robotun iç tarafında kalan kısmını havyayla eritip çıkarttım. bunu hem dış tarafına plastik kaynak yapıp pil kapağı olarak kullanacağım hem de raspberryi vs. daha rahat oturacak.

 

ne sığar ne sığmaz ölçümlerimizi yaptıktan sonra robotu komple söktük. bıcı bıcı yaptırdık.

soldaki robotun orjinal kartı. sadece bi kaç sesi çalabiliyor. çaldığında da ağzını ve gözlerini oynatabiliyor. bizim projemizde oynatmayacak. aslında kafamda oynatmak vardı ama biraz uğraşmak lazımdı, bu kadarı bile ünv'ye fazla geldiği (sonunda anlatacağım) için yeğenim de istemediği için yapmadım.

 

usb ses kartının usb portunu ve plastiklerini söktük. direkt raspberrynin üstüne yapıştırıp, soket kullanmak yerine kablo lehimleyip böylelikle yerden tasarruf ettik.

batarya şarjı için yeni tip tp4056 şarj modülü ekledik. açma kapama düğmesi orjinal. bozmak istemedim. onun üzerinden açılıp kapanıyor. şarj soketi kafanın arkasında olacağı için modülü de buraya koydum. onun harici her şey gövdede. aslında gövdenin arkasından da şarj edebilirdim ama bu sefer orası çok karışacaktı. kafa boş diye burayı değerlendirmek istedim.

gömme tip type c soket kullandım. type c üzerinden şarj edilebiliyor. orjinalliği bozduğumuz tek yer burası. onun haricinde dış kasada kesme biçme vs yapmadık. gerçi bu da orjinal gibi duruyor.

mikrofonu gövdede ne işe yaradığını anlayamadığımız bir delik vardı. oraya koyduk. lakin yazılımdan sonra mikrofon yeterli gelmediği için 2 mikrofon daha ekleyip deliği genişlettik. o kısmı çekmedim ne yazık ki.

mikrofonların üstüne de hoparlörü ekledik.

 

görüntümüzü de aldık. cihaz çalışıyor. bundan sonrasında da yazılımımızı yazdık.

 

robotumuz bitti. video ekleyemediğim için gösteremiyorum lakin şöyle anlatayım. robotu açtığınızda size lütfen bir cümle söyleyin diyor. siz bir cümle kuruyorsunuz. sonra size hangi dile çevirmek istediğinizi soruyor. sonra robot o dile çevirip size söylüyor. çeviri robotu oldu yani. ödev de buydu.

ödev nisanın sonuna teslimdi. yeğenim şimdiden hocasına götürmüş. hocam bir eksik vs var mı diye. hocası sen zaten dersten geçtin, bunu güzelce boyayın okulun sergisine koyalım demiş. bu haftasonu da boyayacağız.  ben hala ağzını ve göz kapağını hareket ettirme taraftarıyım ama yeğenim uğraşmayalım diyor 😀

bu projeden de keyif aldığım için kendime furby oyuncak aldım. bu projeyi de kendime keyfi yapacağım. zamanında bunun üzerine bir deneme yapılmıştı. ben daha gelişmişini yapmayı düşünüyorum. bunun hakkında da ufak bir bilgi vereyim.

furby oyuncaklarını bilirsiniz. ilk furby oyuncakları 1998'de çıkıyor. benim aldığım model. gözleri ve ağzı hareket ediyor. yeni tip furbylerde göz, lcd ekran ağız da hareket etmiyor. 98'deki modeli daha orjinal durduğu için biraz araştırmayla 98'de çıkan modeli bulup satın aldım.

dışı kılıf gibi. dışını söküp yıkadım. içini açtım. lakin çağının çok ötesinde bir oyuncak ve çok karışık. toplayıp geri kapattım. müsait bir zamanda bunu projeyi de gerçekleştireceğim.

o zamana kadar diğer antika arkadaşlarının yanında dekor olacak.

 

sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederim.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Annemin ev tozuna alerjisi çıktı f/p ve filtresi kolay bulunan hava temizleme cihazı bakıyorum. Ev çok büyük değil, evde ben sigara içmiyorum ama ben hariç 3 kişi daha yaşıyor ve sigara içiliyor. Onun dumanını da temizlerse çok daha iyi olur. Teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ev kullanıcısı için hangisi mantıklıdır?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 22

Arkadaşlar iyi akşamlar. Bir filmin adını soracaktım size, çok eski bir film ama 2000 lerin başı olması lazım belki daha eskidir. Bir tane cin vardı, insanların dileklerini yerine getiriyordu ama açıklardan yararlanarak. Misal kadının birisi sonsuza dek güzel olmak istiyorum diyince onu cansız mankene çeviriyordu. O şekilde. Böyle bir film hatırlayan ya da bilen var mı? 😀 İzlemek istiyorum şimdi, küçükken nedense korkuyordum bunu izlediğimde 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

**ekleme yaptıkça yazının altını güncelliyorum***

böyle ikonik bir cihaz hediye aldım.
1980 model aselsan 4211
aselsanın ürettiği ilk telsiz modeli.
zamanında istihbaratçılar tarafından kullanılmış.
mit'in e-koleksiyonunda da bir adet aynısı var. (https://www.mit.gov.tr/emuze/koleksiyon.html)

geldiğinde orjinal aspilsan kayseri pilleri ölmüş idi. 2 adet 18650'yi seri bağlayıp 2s bmsye de step up converter bağladım. bu sayede 8.4 volt ile çalışan telsizi 5 volt ile şarj edip kullanabiliyorum. standı yok ne yazık ki, örneğini veya cihaz hakkında döküman da bulamadım.
tx rx alabiliyorum cihaz sıkıntısız çalışıyor.
kafamda günümüzde kullanılabilmesi için bir kaç fikir var.
type-c portu gömüp type-c ile şarj edilebilir hale getireceğim. orjinalliği bozmayacak tipte bir soket buldum onu kullanacağım. cihazın altındaki şarj tablasına bağlanan kısım da tam type c portu için. neredeyse orjinal duracak.
ses açma kısma potu sıkıntılı. onu değiştireceğim ama orjinal kepini kullanacağım.
kendi anteni orjinal ve sıkıntısız çalışıyor. ama onu da sivil ve günümüz şartlarına uygun sma soket ile değiştireceğim. bu kısım kozmetik olarak orjinalliği bozacak gibi olursa orjinal soket kalacak.

bu arada telsizde 2 kanal var. üstteki pottan seçimini yapabiliyorsunuz. cihaz eppromdan vs değil, kristallerden frekansı okuyor. bende boşta 4 kristal yeri daha var. biraz bakındım ama çok hard ve eski elektronik olduğu için pek anlayamadım. araştırıyorum, yapabilirsem diğer kanallara da amatör frekansları kuracağım.

güncelleme 1: cihazın çalışma sistemi hakkında üstünkörü bir bilgi alabildim. cihazın frekansları okuduğu kristaller, zamanında frekansa özel kesilmiş. 20-25 yıl önce özel siparişle yaptırılabiliyormuş. yani orjinal şekilde kristal tak çıkar frekansları kullan yapamıyoruz. ardiuno nano koyup, üstteki frekans seçim potunu da ona takıp, kristalleri emüle edip frekans okutabiliriz diye düşünüyorum. lakin bu kristallerle ilgili düzgün bir döküman bulamadım. 50 yıl öncenin elektronik komponentleri ile günümüzünkiler farklı. çok basit hesap kristallerden okuduğu frekansı ardiunodan okumasını sağlamak istiyorum. günümüz şartlarına göre de çalışma sistemi şöyle olmak zorunda. bir kristal takıp onu bir mikroişlemci yardımıyla overclock veya downclock edeceğiz. araştırmadayım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 9

Bugün Phone booth(2002) filmini izledim, daha önce izlediğim Grand Piano (2013) filmiyle birebir aynı konuya sahipmiş. İki filmde de sniper tarafından esir alınan ve telefondan direktifler alan kurbanlar var.
Grand Piano nun konusu biraz daha komik. Suikastçi, konser sırasında pianisti esir alıyor ve bir eseri kusursuz çalamazsa onu vuracağını söylüyor. Tek mekanda geçmesine rağmen fena değil, izleniyor. 6/10
Phone Booth ise daha klasik keyifli bir film, telefon kulubesinde gelen aramayla esir alınan bir eleman var, atmosfer olarak Dog day afternoon'u anımsattı tavsiye ederim. 7/10 #filmseyir

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Aşşırı gerçekçi ve ücretsiz bir buhar motoru simülasyonu. Yapımında akışkanlar mekaniği gibi matematiksel modelleme yöntemleri kullanılmış. Söylediklerine göre hiçbir ses önceden kaydedilmemiş. Hepsi simülasyon sırasında prosedürel olarak oluşturuluyormuş falan filan. Deneyin işte nasılsa bedava. Kurcaladıkça da başarım veriyor.
https://store.steampowered.com/app/2381620/Steam_Engine_Simulator/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#BenimMasam #BenimMasaüstüm artık katılabilirim ben de 😀 Eski monitörü de taktım, bir de yıllar önce yaptığım laptop standına koydum laptopu. Mis gibi setup oldu.
Masayı merak edenler 180x80, kendi imalatım 😛

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 13

Konu: 3 senelik Microsoft gamapass ultimate aboneliği

Sorun;
Üzgünüz, bir sorun oluştu.
Ne oldu emin değiliz, ancak sayfayı yenilemeniz ya da kısa bir süre sonra tekrar denemeniz işe yarayabilir.

Çıkış nedeni: her seferinde 1 aylık işlem yaparken abonelik yönetim ekranında hata sayfasına düşmesi

Uzun uğraşlar sonucunda 3 kez Microsoft Türkiye’yi arayarak toplam 15 dk görüşme ile 3 senelik game Pass ultimate aboneliğini aldım.

Eğer benim gibi üyelik ödeme kısımlarında hesabı kilitlenen arkadaşlar olur ise yardımcı olabilirim, 1 hafta uğraşa uğraşa sistemi öğrettirdiler 😂🥲😂

Not: eğer size telefonda sözleşmeyi onayladınız sözleşmeye aykırı işlem yapıyorsunuz, böyle bir hizmetimiz ve satışımız yok, hesabınız kitlenecek, aboneliğiniz iptal edilecek, ücret iadesi alamayacaksınız derler ise inanmayın efendim öyle bir durum gerçekleşmiyor. Tecrübe ile öğrendim

Not2: eğer biz işlem yapamıyoruz, ekranımızda gözükmüyor vb bahane sunarlar ise teşekkür edip telefonu kapatıp başka bir arkadaşa bağlanın ve o arkadaşta şansınızı deneyin, birisi işleminizi gerçekleştirecektir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap