Agab paylaştı.

f.lux

f.lux programıyla 1 sene önce karşılaştım ve bugüne kadar kullandığım en iyi program diyebilirim. Bilgisayar karşısında çok fazla vakit geçirdiğim için göz ağrısı, göz kuruluğu vs. çok fazla bunun gibi şikayetlerim vardı. f.lux programını kullandıktan sonra bu şikayetlerim minimum düzeye indi.

f.lux'un yaptığı aslında monitörünüzün sıcaklık ayarını bulunduğunuz bölgenin güneş hareketlerine(sabah-akşam) optimize etmesidir. İlk başta ekran size turuncu gelebilir ancak alıştıktan sonra diğer ekranları bu programsız kullanamayacaksınız.

f.lux programı tamamen ücretsiz olup, bilgisayardan dolayı göz şikayetleri olanlar için tavsiyemdir.

link: https://justgetflux.com/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 38
Agab paylaştı.

Voice over LTE (VoLTE) {Yüksek kaliteli IP tabanlı sesli ve görüntülü konuşma teknolojisi}

Voice over LTE (VoLTE) {Yüksek kaliteli IP tabanlı sesli ve görüntülü konuşma teknolojisi} Nedir?
Kısaca 4.5g internet protokolünü kullanarak hd ses,hd görüntülü görüşme seçenekleri mümkün olacak.(Tabiki telefonunuz ve operatörünüz destekliyorsa)
Yeni bir özellik olduğundan ve test aşaması durumları söz konusu olduğundan bu hizmete tüm operatörlerde başvuruda sorun yaşayabilirsiniz.Çünkü Turkcell’den örnek vermek gerekirse sadece 4 telefona izin verilmiş.Bu 4 telefon ;
Samsung S6
Samsung S7
Samsung S6 Edge
Samsung S7 Edge
İşin tuhaf tarafı S6 Edge Plus veya Note 5 listede yok.Burdan anlayacağımız üzere belirlenen 4 cihaz sadece test amaçlı tesadüfen seçilmiş cihazlar çünkü eğer böyle olmasaydı Note 5’in de listede olması gerekirdi.Dolayısıyla şuan için bu hizmet için can atmaya hiç gerek yok çünkü belliki sistem düzgün çalışmıyor yani yapım aşamasında.Sistem oturduğunda yani stabil çalıştığında çoğu 4.5g destekli cihazda da VoLTE çalışıyor olacak.

Gelin şimdide VoLTE ile ilerki günlerde mümkün olacak faydalara göz atalım.
-Karşıdaki telefon 1 saniyeden az bir sürede çalmaya başlıyor.(Tabi karşı taraf 4.5g teknolojisini kullanıyorsa)
-Birini ararken aynı zamanda neden aradığınızı sms olarak gönderebileceksiniz
-Videolu arama – görüntülü konuşma esnasında ekranda karşılıklı çizimler ve tarifler yapabilirsiniz.
-Videolu görüşmeler HD kalitesinde olacak.
-Mp4 formatında 4 hatta 5 kanal ses transferi.Yani HD Ses aktarımı olacak ve elinizdeki telefonun akıllı bir telefon olduğunu daha iyi anlayacaksınız.
-HD Ses teknolojisi geleceği için tıpkı parmak izi gibi sizin sesinizi tanıyarak işlem yapan hizmetler artacak.Çağrı merkezlerinde sesli tanıma sistemleri yaygınlaşacak.
-Adres paylaşma devri başlayacak.Yani telefon görüşmesi yaparken birden fazla fonksiyonu karşıdaki kişiyle etkileşimli şekilde anlık kullanabileceksiniz.Görüşme yaparken Harita üzerinde eşzamanlı yol tarifi verebilme şansınız olacak.
-Yine telefon görüşmesi esnasında veri paylaşımı yapabileceğiz.
Çağrı esnasında dosya transferi imkanı;
*Fotoğraf
*Video
*Müzik
*Doküman
*Kontak paylaşımı
*LTE hızı düşmeden dosyaların paylaşılması(VoLTE hizmetinin birden fazla bant ile sağlandığını gösteriyor.)
*Çok büyük GB boyutunda dosyaları paylaşabilme
gibi imkanları da bizlere tanıyacak
Çağrı ile eş zamanlı LTE (4.5G) hızında veri indirebilme.
-Bunun yanında gerçek zamanlı olarak;
-Birebir anlık mesajlaşma (chat)
-Grup oluşturma ve grup chat
-Emoticon gönderebilme gibi özellikler de mümkün olacak.
Bu yazdıklarımdan daha fazlası da mümkün olabilecek.Şimdilik benden bu kadar güzel bir inceleme olmuştur diye umuyorum.

TURKCELL’de VoLTE başvurusu için HDSES yazarak 2222’ye ücretsiz SMS gönderebilirsiniz.
TÜRK TELEKOM’da VoLTE başvurusu için VOLTE yazıp 5555’e ücretsiz SMS gönderebilirsiniz. (Dipnot {1} : Cihazınız operatörün belirlediği telefonlar arasındaysa hizmet ücretsiz olarak sunulur.)
(Dipnot {2} : Eminim bu yeni hizmet tam olarak kullanılmaya başlandığında Teknoseyir yönetimi bunun için ayrıca bir video çekecektir ve belirttiğim bilgileri onlarda söyleyeceklerdir.Bilgilerin doğruluğundan şüpheniz olmasın. 🙂 )
(Dipnot {3} : Tamamıyla alıntı değildir.Çeşitli sitelerden topladığım bilgileri kendime göre yorumlayarak sıraya dizdim.Gördüğüm kadarıyla teknoseyir.com’da detaylı bilgi veren ilk inceleme)
#akış #HaftalıkGündemeMalzeme #inceleme #VoLTE #emeğesaygı @leventp @gamsizm @hkellecioglu #teknoloji #4G #45g #Turkcell #TürkTelekom #Vodafone #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 45
Agab paylaştı.

Özel Posta Kutusu Kiralama (PTT)

Posta kutusu kirama işlemini nasıl yaptığımı, ne gibi şartları olduğunu açıklamaya çalışacağım.

Takipsiz gönderilerimin kaybolması üzerine posta kutusu kiralama ihtiyacı hissettim. Sadece kimlik fotokopisi vererek (postanede kendisi fotokopi çekti), adres ve telefon bilgilerinin istendiği bir form doldurdum. Ardından görevli bir dolap anahtarı uzattı ve bunu çoğaltıp getirmemi istedi. Gerekli kopyaları edinip geldiğimde işlemlerini halletmiş olan görevli postacıyla görüştürüp kutuyu gösterdi, işlem tamam.
Postacı, adres bilgisi yerine; "adımı ve soyadımı, posta kutusu xx (posta kutu numaram) Mustafakemalpaşa/BURSA" şeklinde yazmam gerektiğini belirtti. Bir paket geldiğinde mesaj, çağrı gibi bir bildirim gelip gelmeyeceğini müşteri temsilcisini arayarak teyit ettirdim ki malesef öyle bir hizmetleri yok. Kiralanan kutular, Postane içerisinde vatandaşların sıra bekledikleri alanda bir köşede bulunuyor. Kutu boyutları itibariyle malesef pek yüksek değil, tahminen 10 cm kadar bir yüksekliği bulunuyor. Derinlik ve genişlik ise a4 kağıt sığacak gibi geldi bana. Adı posta kutusu ancak gelen kargolarda durum ne olur hâlâ emin değilim, muhtemelen o posta kutusuna büyük bir paket geldiğinde bir köşede bekletirler. Bu arada doldurduğum formda ailemden birileri geldiğinde, gelen postanın kendisine verilip verilmeyeceğini seçtiğim bir bölümde mevcuttu.
İnternette, bazı alışveriş sitelerinin posta kutularına gönderim yapmadığının söylendiğini gördüm ancak sorun olacağını düşünmüyorum.
Ücret kısmına gelir isek ilk açılışta 12 liralık bir depozito ücreti alınıyor, bunun dışında yıllık kiralama bedeli olarak 9 lira isteniyor yani 21 lira vermiş bulunmaktayım. PTT'nin kendi sitesinde belirttiği üzere kiralama süresi en az 1 ay, en çok 1 yıl.
Bununla birlikte aylık kira süreleri, kiralandığı ayın ilk gününden, yıllık kira süreleri de ocak ayının birinci gününden başlar ve yıllık abone olmak istediği halde yıl içinde başvuranların kira süresi yıl sonuna kadar aylık olarak hesaplanır şeklinde bir ibare var.

http://ptt.gov.tr/ptt/#!ptt_posta_abone_kutusu_kiralama

Ekleme (28.02.2016): Şu ana kadar 3-4 ürün posta kutuma gelmiş bulunuyor, Bunlardan takipli olanı için kapılara yapıştırılan kağıdı kutuya bırakmışlardı. Nedenini sorduğumda, takipli gönderi için imza almaları gerektiğini söylemişlerdi ve bir köşede kargoların yanında bekliyordu ürünüm. Diğer gönderilerim ise kutuya sığacak boyuttaydılar ve birden fazla ürünü bir arada buldum. Yukarıda bazı sitelerin posta kutusuna gönderim yapmadığı ile ilgili söylentiler duyduğumu belirtmiştim ancak bütün siparişlerim farklı yurtdışı sitelerinden yapılmıştı ve hiç bir sorun teşkil etmedi. Postaneye girip elinizi kolunuzu sallayarak kutunuzu kontrol edip, kargonuzu alabiliyorsunuz kimseyle muhatap olmadan. Bir not daha düşeyim, 9 lira vermiş olduğum depozito miktarı konusunda farklı miktarlar ödeyenler varmış. 6 ve 3 lira isteyen şubeler olduğunu söylüyorlar, emin değilim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 36

Hi-Level Araç İçi Telefon Tutacağı

Geçen hafta burada A-101 broşürünü paylaşmıştım. Niyetim teyp almaktı. Fakat hemen bitirmişler. 3 mağaza gezdikten sonra telefon tutacağını zor buldum.
5TL'ye göre bedava. Hiçbir adiliği yok, malzeme kalitesi vs harika. Kırılma hissi de vermiyor.
@hsa Dediğin gibi Muğla'ya aşırı yağmur ve fırtına geldi. Bu videoyu o gün çektim. O geçtiğim yollar anayol, durumu sen anla artık 😀

Hi-Level Araç İçi Telefon Tutacağı İncelemesi

Merhaba millet! Eğer videomuzu beğendiyseniz lütfen "Like" tuşunu kullanın! Ve lütfen abone olmayı unutmayın! Herkese bol oyunlu günler.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Yasin @yasin

    Bende aldım bundan ancak henüz kullanma fırsatım olmadı. Fiyatına göre oldukça iyi.

  • lterlemez :) @lterlemez

    Bu tür ürünlerdeki şahsi kritiklerim şunlar: En büyük sıkıntı, çok büyük olmaları, özellikle ön cama takldıklarından görüşü engellemektedirler. İkinci sıkıntı ise vantuzlar. Asıl amacın tak çıkar yapmamak olmasına rağmen, sürekli yapışık kaldıkları için özellikle yaz aylarında, vantuzlar kısa ömürlü oluyor. Kış aylarında ise, aşırı soğukta sertleştikleri için camdan düşüyorlar. Bu nedenle, bu tip ürünlerde, mandallı ve daha zarif ürünleri bulmaya çalışıyorum.
    İnceleme için de teşekkürler.

Agab paylaştı.

iOS 9 Beta 1

#akış #Apple #iPhone #iOS9 #iOS #WWDC15
iOS 9 Beta 1 gözlemim

iOS 9'u ipsw dosyasını indirip Shift+Güncelle seçeneğiyle kurdum.
UDID kaydı şarj ama Developer hesabına gerek yok.
İndirme linki : http://i.trackr.fr/tutoriel-telecharger-et-installer-ios-9-beta-1-13a4254v-liens-ipsw

Gözlemlediğim değişiklikler:
* Türkçe Quick Type Klavye gelmiş 😀 Artık kelime önerileri Türkçe dilinde de çıkıyor.
* Notlar değişmiş.
* Gazetelik kalkmış (içindekiler, menüye taşınmış)
* Müzik uygulaması 8.4 ile aynı, bu yüzden SS eklemedim.
* Ayarlara arama gelmiş.
* Pil tasarufu gelmiş (Sadece mail kontrolünü "AL" olarak yapıyor ve arka planda uygulama yenilemeyi kapatıyor) Ayarlar menüsü dışında herhangi bir yerde hızlı erişebileceğiniz buton henüz yok.
* Multitask ekranı değiştirilmiş. kitap sayfası değiştirir gibi olmuş. Lolipop'un yatay şeklinde.
* Son aranan kişilerin listesi Multitask ekranından kaldırılmış.
* Siri renklenmiş
* Safaride bi değişiklik yok gibi sadece favorilerin ikonları sitenin baş harfi ile gözüküyor.
* Bildirimler uygulamaya göre gruplanabiliyor.
* Rahatsız etme ayarları ingilizce kalmış 🙂 bir değişiklik yok
* Yandaki anahtar düğmesine seçenek gelmiş (Yönü kilitle / sesi kapat)
* Ayarlar içindeki Video ayarında 3 ayar konmuş. 720p 30 kare eklenmiş. Diğerleri 1080p 30 ve 60 fps (Kamera uygulamasından ayar değişmiyor.)
* Ayarlarda ki video ayarına ağır çekim fps ayarı gelmiş. (Kamera uygulamasından ayar değişmiyor.)
* Fotoğraflara bakarken alta bir ön izleme barı eklenmiş. Emoji klavyesi gibi kaydırarak fotoğraflar arasında hızlı geçilebiliyor.
* Bazı yerlerde font değişikliği olmuş.
* Spotlight ekranı eskiden olduğu gibi soldan sağa sürüklendiğinde de çıkıyor fakat bu şekilde daha fazla özellikl gözüküyor. yukardan aşağıya sürüklediğinizde iOS8 ile aynı ekran gözüküyor.
Soldan sağa sürükleyerek Spotlight'ı açtığınızda cihazda kurulu olan uygulamalardan önerilenleri gösteriyor. Ayrıca Son kullanılan kişilerin (aranan veya mesaj gönderilen) listesi multi task ekranından buraya alınmış.
* Pil tüketim ekranı değişmiş. Pili kullanan uygulamaları yüzde olarak gösterirken ne kadar süre kullanıldığı da gösteriliyor.

Hatalar:
1- Spotlight ekranında önerilen uygulamalar kısmında Show more butonu var bir kaç defa tıkladığımda telefon restart attı. Sonra sorun geçti geçti.
2- Telefon oyun oynar gibi ısınıyor.
3- Isındığından mı bilmem ama pili resmen içiyor.
4- Neredeyse bütün animasyonlarda takılma oluyor ama animasyonlar daha güzel.
5- Hata raporları dolmuş taşmış neredeyse ilk kullanımda bütün uygulamalar (Kişiler, mesajlar, Mail, Notlar vs vs) bir kaç defa göçtü.
6- Geekbench 3 testi yapmaya çalıştım fakat uygulama hep göçtü.
7- Bazı yerler henüz İngilizce

Yorum:
Değişiklikler şuan heyecanlandırıyor gibi gözükse de henüz sonradan iliştirilmiş gibi duruyor.
Beta 3 veya 4'ü görmeden yüklemenizi tavsiye etmem. Günlük kullanım için kesinlikle önermem.
iOS 8'den düzeltilen tek şey Wifi çekim gücünde yada bulunan kablosuz ağların listelenmesindeki sorunlar giderilmiş. Evde en fazla 2-3 ağ bulurken aynı noktada daha fazla ağ buldu 😀
Her şeye rağmen 2 saat sonra hatalardan bıkıp iOS 8.3 geri dönmeye karar verdim.

Not: Durum olarak atacaktım ama yazı uzayınca inceleme olarak attım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Minecraft P.E.

Merhaba arkadaşlar. Bu gün sizlere Minecraft'ın mobil sürümü olan Pocket Edition'u inceleyeceğim. Öncelikle android üzerinde oynadığımı belirtmek isterim. iOS'da farklılık gösterebilir.
İlk olarak Google Marketteki eski yorumlara bakarsak, alan herkes pişman gibiydi. Bilgisayar sürümü ile tamamen alakasız idi.
Fakat son zamanlarda gelen güncelleme (0.9.4 oynadım) oyunu neredeyse bilgisayar ile farksız yapmış.
Güncelleme bilgisi yerinden de, gelmiş geçmiş en büyük Minecraft P.E. açıklamasını görebilirsiniz.
Hemen şunu belirteyim. Oyuna sınırsız dünya seçeneği gelmiş. Bü çok büyük bir gelişme çünkü eski p.e. sürümünde küçük bir kare dünyada oynuyorduk ve 1 hafta oynayınca oyun bitiyordu. Bu büyük bir artı olmuş.
İkinci olarak, önceki sürümlerde yeri kazarak maden arıyorduk. Yeni güncelleme ile mağara gelmiş.
Bunlar en büyük iki güncellemeydi. Diğer güncellemeler bug fix vs...
---Eksi yönü---
Maalesef savaş anında kontrol bilgisayar gibi olamıyor.
Sınırsız dünyadan önce de vardı bu sorun. Bilgisayardaki gibi ram istmekte. 1GB S3Mini telefonumda yaklaşık 20-25fps gibi oynuyorum
.
Microsoft'un Mojang'ı satın almasından sonra olaylar tam olarak bir yerine gelsin, öyle düşünün almayı. Şu sıralar almayı pek düşünmeyin bence. Fakat şundan ümitliyim. Microsoft'un geniş ekibi ile 2-3 ayda 1 gelen güncelleme bilgisayar gibi 1 aya inecek.
9 yıldız verdim, eksi yönünden bir kırdım. Savaş anını kırmadım çünkü bu kaçınılamaz bir sonuç. Mouse ile oynamıyoruz sonuçta. Fakat biraz daha özelleştirilirse güzel olabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Tomb Raider

Muhteşem oyun. Orjinal almadığıma bin pişman oldum. Büyüleyici fiziğiyle ve görünüşüyle ana karakterimize aşık oluyoruz. Oynanış çok iyi. Bunlar daha oyuna yeni başladığım için dikkatimi çekenler. Oyunda ilerledikçe daha da arttıracağım bu yuzdıklarımı. Şu anda benden 10/10 puan aldı.
Dipnot: Biraz zeka istiyor ilk başta ona sinir oldum ama yaptım sonunda.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6