Wise'ın artık Türk lirası ile işlem yapmamasından dolayı mevcut TL hesabındaki parayı yurt dışındaki bir banka hesabına döviz olarak göndermek ve yurt dışında kart ile harcama yapmak için en uygun çözüm nedir? Revolut'u inceledim, o da Türk lirası ile para birimi dönüştürme yapmıyor. Ziraat Bankası kartını kullanırken %9 gibi yüksek bir oranda komisyon alıyor, alternatif olarak ne önerirsiniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şehir dışında bir üniversitede mütercim-tercümanlık ikinci sınıf öğrencisiyim. İstediğim bir bölümdü ve iş bulma konusunda çok sorun olacağını tahmin etmeden yaptım tercihimi. Asıl istediğim bölüm bilgisayar mühendisliğiydi ama sayısalım çok kötü olduğu için ikinci istediğim bölüme yöneldim. Geçen sene tamamen uzaktandı, bu dönem ilk defa gittim okula. Beklentilerimin çok altında kaldı üniversite hayatı, ailemden uzak kalmakta zorlandım. Biraz zaman geçince yavaş yavaş alıştığımı düşündüm ama internette iş ve staj ararken imkanların çok kısıtlı olduğunu gördüm. Bunu fark ettiğimden beri bölüme olan hevesim tamamen kaçtı ve genel olarak iyi hissetmiyorum kendimi. Birkaç aydır 3D modellemeyle ilgileniyordum. Zevk aldığım da bir şey. Meslek olarak bu alanda ilerlemeyi isterim ama önümde zamanım olsa da kendi başıma ne kadar gelişebilirim ve iş sahibi olabilirim bilmiyorum. Okulu bırakıp tekrar sayısaldan hazırlanıp taşrada bilgisayar ya da yazılım mühendisliği okumayı da düşündüm ama kazanabileceğimden de kazansam uzakta okuyabileceğimden de emin değilim. Gelecek kaygısıyla bölümden tamamen koptum. 3D alanında iş yapmak istiyorum ama içim çok ferah olmuyor. Bilgisayar mühendisliğini vasat bir üniversitede okumak mı geleceğim için daha doğru olur yoksa 3D'de ilerlemek mi? Tekrar hazırlanmak konusunda her şey çok bulanık, her ne kadar üniversitem yıpratsa da işlerin ters gitmesiyle ikinci defa okuduğum üniversiteyi de terk etmek istemiyorum. Tavsiyeleriniz neler olur?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Recai @recai

  hangi dil?
  ileride ne yapmak istediginle alakali. tercuman olarak cok iyi olmadigin surece ve devlet dairelerine kapagi atmadigin surece, iyi bir is bulmasi zor, saglik sektörunde kordinatiör olarka özel hastanede calisabilirsin belkide.
  alan degistirmek istersen, bilisim alaninda birkac degisik sey ile ilgilen, mesela 3d modelleme yaninda, oyun gelistirme yada en azindan bir programlama dili + platformu konusunda kendini gelitirilebilirsin, ama bu dediklerim icin birkac seneni ciddi sekilde ayirman gerekecektir.

  • Ömer @aboutblank

   İngilizce. Daha önce yazılımla ilgilendim. Programlama temellerini biliyorum fakat o kadar. Sonrasında Unity ile ilgilendim bir süre ve Blender'a yoğunlaştım en çok. Staj veya part time 3D artist işi çok iyi olur ama yeterliliğimden emin olamıyorum.

  • Recai @recai

   @aboutblank ingilizce bölumun okuman cok iyi, is imkani cok daha genis ama yanina birseyler katman lazim, mesela özel ders verebilme, halkla iliskiler konusunda kendini gelistirmen halinde, oteller, özel hastaneler veya ankarada dayin varsa memuriyet alabilmen cok daha olasi.
   ayrica ingilizce bildigin icin 3d modelleme yada programlama isine merak sardigin icin avantajin cok buyuk.
   3d modelleme de yeterliligin zamanla gelisir, ölcmek icin ise freelancer sitelerine bak yurtdisinda, istenilen islerin senin yeterliliglin ile kiyasini yaparsin.
   bence hem bölumunu oku hemde cok duzenli sekilde 3d modelleme ve programlama/mobil oyun konusunda kendini gelistir mutlaka bir bir yerde sonra daha agir basacak yolunu cizeceksin.
   elbette maddi acidan kendine yeteceksen, 3d modelleme ve programlamaya yönelmek, okuldan cok daha iyi. ama okulunda bence cok da bos bir bölum degilmis. iyi ingilizce ile is olanaklari cok, illa tercumanlik degil, kordinatör olur, halkla iliskiler olur, PR vs vs...

  • Ömer @aboutblank

   @recai Teşekkür ederim. Bana da şu an olabildiğince 3D'den ilerlemek daha uygun geliyor. Üniversitede ders yoğunluğu çok düşük, fazlasıyla zamanım var kendimi geliştirmem için. Bu işle hayatımı kazanabilir miyim emin olmak istemiştim, biraz daha araştıracağım.

 • prometrik @prometrik

  Üniversitede her okuyan, okuduğu bölümün işini yapmıyor. Kayda değer sayıda işin üniversitede bir karşılığı yok aslında. Kendini yetiştirmen önemli. Bu da proje, staj, çalışmak ile mümkün.

  Bilgisayara gönül verdiysen, sayısalın çok iyi değilse, ama pes etmem diyorsan bilgisayar programcılığı ön lisansına bak derim. Ben hem çalışıp hem yazılımda olabildiğince kendimi geliştirmeye bakıyorum. Bilgisayar programcılığı okumak hiç mantıksız değil. Dahası DGS ile bilgisayar mühendisliğine geçebilirsin. Okuduğun bölümden de vazgeçmek istemezsen, aöf web tasarım ve programlama okuyabilirsin. En son baktığımda bu bölümün de bilgisayar mühendisliğine DGS ile geçişi vardı. Hem açık öğretim okurken mevcut bölümünü bırakmana gerek kalmaz. İkinci üniversite kapsamında sınavsız girebilirsin. Ama alt yapın olmadığı için programlama öğrenmesi zor olacaktır.

  Gerisi senin tercihin. En azından seçeneklerin olduğunu bil diye yazdım. Ben senin zamanındayken bilmiyordum. Geç öğrendim. Ama hedeflerin doğrultusunda imkanları bilip; en iyi şekilde faydalanmaya bakmak en güzeli.

 • Joe @joe

  Bölümünü bitir derim. İngilizce öğretmenlik hakkın var değil mi ? Kpssden atanırsın alımları baya iyi. Kafan rhat oldu mu zevkine ikinci okul da okursun.

Blender'da modelleme yapıp .blend dosyasını 3DS Max için uygun olan .max formatına nasıl dönüştürebilirim? #TeknoYardım #pc

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Birkaç gün önce bağladığımda sorun yaşamamıştım ama şu an PC'yi HDMI kablosuyla TV'ye yansıtmak istediğimde kabloyu takınca TV bağlantıyı algılayıp HDMI 2'ye geçiş yapmayı öneriyor ama seçtiğimde görüntü alamıyorum. Windows'ta yansıtma bölümünden yinele ya da sadece iki ekran gibi bir mod seçince de tekrar sadece bilgisayar ekranı moduna dönüyor. Windows Update'ten ve Intel Driver & Support Assistant'tan tüm güncelleştirmeleri yükledim. Sorunun kaynağı ne olabilir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bilgisayarımda 5-6 oyun yüklüydü, torrent olanlar C\Games'te, bir oyun da Steam'deydi. Bu crack'li oyunlardan birini silince çoğu oyunun yüklü olduğu Games klasörünün tamamen silinmiş olduğunu gördüm. Orijinal olanda sorun yok şu an. Geri yükleme de yaptım, klasör geri geldi ama oyun dosyaları silinmiş durumda. Sorun ne olabilir ve nasıl kurtarabilirim bunları? İnternette biraz araştırma yapınca virüs kaynaklı olabilir yazıyordu, ben de Windows Defender'ı devre dışı bırakmıştım birkaç gün önce ama şu an tarama yapınca bir şey bulamadı, gerçi dosyalar silindiğinden de olabilir bir ihtimal. Daha önce böyle bir şeyle karşılaşmamıştım hiç.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Galaxy S20 FE'de adaptif (otomatik) parlaklığı açınca ekran ışığı sürekli azalıp artıyor, ortamdan bağımsız olarak. Aldıktan sonra güncelleme yapınca böyle oldu. İnternette bunun gibi çok şikayet var, canlı desteğe de başvurdum ama geri dönüş yapmadılar henüz. Bir çözümü var mı bu sorunun?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Mobil için, YouTube videolarını MP3 ya da daha küçük boyutlu bir ses formatına dönüştürüp indirebileceğimiz bir uygulama, site var mı? YouTube Go'daki yaklaşık bir saatlik videoyu 5-10MB'ye çevirebilirsem çok güzel olur, videoları daha çok podcast tarzında dinlemek için kullanıyorum bu aralar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 9

Twin Peaks'i eski bölümlerini izlemeden yeni sezonundan başlasam konuya yabancı kalır mıyım?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

PS Store'de Thief ve Sleeping Dogs: DE 15'er lira. Alınır mı? #Oyun

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Fallout 4'te Pip Dog'u nereden bulacağız? 🙂 Zamanında bir yerde kalması gerekiyordu sanırım, ondan sonra daha karşılaşmadım. 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap