Voice over LTE (VoLTE) {Yüksek kaliteli IP tabanlı sesli ve görüntülü konuşma teknolojisi}

Voice over LTE (VoLTE) {Yüksek kaliteli IP tabanlı sesli ve görüntülü konuşma teknolojisi} Nedir?
Kısaca 4.5g internet protokolünü kullanarak hd ses,hd görüntülü görüşme seçenekleri mümkün olacak.(Tabiki telefonunuz ve operatörünüz destekliyorsa)
Yeni bir özellik olduğundan ve test aşaması durumları söz konusu olduğundan bu hizmete tüm operatörlerde başvuruda sorun yaşayabilirsiniz.Çünkü Turkcell’den örnek vermek gerekirse sadece 4 telefona izin verilmiş.Bu 4 telefon ;
Samsung S6
Samsung S7
Samsung S6 Edge
Samsung S7 Edge
İşin tuhaf tarafı S6 Edge Plus veya Note 5 listede yok.Burdan anlayacağımız üzere belirlenen 4 cihaz sadece test amaçlı tesadüfen seçilmiş cihazlar çünkü eğer böyle olmasaydı Note 5’in de listede olması gerekirdi.Dolayısıyla şuan için bu hizmet için can atmaya hiç gerek yok çünkü belliki sistem düzgün çalışmıyor yani yapım aşamasında.Sistem oturduğunda yani stabil çalıştığında çoğu 4.5g destekli cihazda da VoLTE çalışıyor olacak.

Gelin şimdide VoLTE ile ilerki günlerde mümkün olacak faydalara göz atalım.
-Karşıdaki telefon 1 saniyeden az bir sürede çalmaya başlıyor.(Tabi karşı taraf 4.5g teknolojisini kullanıyorsa)
-Birini ararken aynı zamanda neden aradığınızı sms olarak gönderebileceksiniz
-Videolu arama – görüntülü konuşma esnasında ekranda karşılıklı çizimler ve tarifler yapabilirsiniz.
-Videolu görüşmeler HD kalitesinde olacak.
-Mp4 formatında 4 hatta 5 kanal ses transferi.Yani HD Ses aktarımı olacak ve elinizdeki telefonun akıllı bir telefon olduğunu daha iyi anlayacaksınız.
-HD Ses teknolojisi geleceği için tıpkı parmak izi gibi sizin sesinizi tanıyarak işlem yapan hizmetler artacak.Çağrı merkezlerinde sesli tanıma sistemleri yaygınlaşacak.
-Adres paylaşma devri başlayacak.Yani telefon görüşmesi yaparken birden fazla fonksiyonu karşıdaki kişiyle etkileşimli şekilde anlık kullanabileceksiniz.Görüşme yaparken Harita üzerinde eşzamanlı yol tarifi verebilme şansınız olacak.
-Yine telefon görüşmesi esnasında veri paylaşımı yapabileceğiz.
Çağrı esnasında dosya transferi imkanı;
*Fotoğraf
*Video
*Müzik
*Doküman
*Kontak paylaşımı
*LTE hızı düşmeden dosyaların paylaşılması(VoLTE hizmetinin birden fazla bant ile sağlandığını gösteriyor.)
*Çok büyük GB boyutunda dosyaları paylaşabilme
gibi imkanları da bizlere tanıyacak
Çağrı ile eş zamanlı LTE (4.5G) hızında veri indirebilme.
-Bunun yanında gerçek zamanlı olarak;
-Birebir anlık mesajlaşma (chat)
-Grup oluşturma ve grup chat
-Emoticon gönderebilme gibi özellikler de mümkün olacak.
Bu yazdıklarımdan daha fazlası da mümkün olabilecek.Şimdilik benden bu kadar güzel bir inceleme olmuştur diye umuyorum.

TURKCELL’de VoLTE başvurusu için HDSES yazarak 2222’ye ücretsiz SMS gönderebilirsiniz.
TÜRK TELEKOM’da VoLTE başvurusu için VOLTE yazıp 5555’e ücretsiz SMS gönderebilirsiniz. (Dipnot {1} : Cihazınız operatörün belirlediği telefonlar arasındaysa hizmet ücretsiz olarak sunulur.)
(Dipnot {2} : Eminim bu yeni hizmet tam olarak kullanılmaya başlandığında Teknoseyir yönetimi bunun için ayrıca bir video çekecektir ve belirttiğim bilgileri onlarda söyleyeceklerdir.Bilgilerin doğruluğundan şüpheniz olmasın. 🙂 )
(Dipnot {3} : Tamamıyla alıntı değildir.Çeşitli sitelerden topladığım bilgileri kendime göre yorumlayarak sıraya dizdim.Gördüğüm kadarıyla teknoseyir.com’da detaylı bilgi veren ilk inceleme)
#akış #HaftalıkGündemeMalzeme #inceleme #VoLTE #emeğesaygı @leventp @gamsizm @hkellecioglu #teknoloji #4G #45g #Turkcell #TürkTelekom #Vodafone #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Temp @temp

   Operatör tarafından destek verilmediği sürece ayarının olması pek bir anlam ifade etmiyor açıkçası ama bu gibi paylaşımlar bilgi edinmemizi sağlıyor.İlgine teşekkürler. 🙂

 • Temp @temp

  Türkiyedeki tüm operatörler bu hizmeti er yada geç hizmete koyacak gibi gözüküyor.İlginize teşekkürler 🙂

 • Temp @temp

  4G destekleyen cihazların çoğunda var diye biliyorum buda ekstra bir bilgi olsun.İlgine teşekkürler. 🙂

 • Temp @temp

  @leventek İncelemenin sonuna Turkcell ve Türk Telekom için nasıl başvuru yapılabileceğini ekledim.Bilgi için teşekkürler.

 • Temp @temp

  Voice Over Internet Protocol = VoIP
  Voice over LTE = VoLTE
  Ortak yönleri iki teknolojide HD bağlantı imkanı sağlıyor.Biri Internet üzerinden bu işi yapıyor biri ise Operatör bağlantısı üzerinden bu hizmeti sağlıyor.
  Yani Kısaca VoLTE cep telefonları için, VoIP ise ev telefonları için düşünülmüş denebilir.İkiside aşağı yukarı aynı amaca hizmet ediyor.İlgine teşekkürler 🙂

 • Temp @temp

  Dediğim gibi biri cep telefonu için biri ev telefonu için o yüzden uyum içerecek pek bir tarafları yok .Örneklendirecek olursak erkeğin iç çamaşırı ayrıdır, bayanın iç çamaşırı ayrıdır.İkiside aynı amaca yöneliktir ama sen gidipte bayan için yapılmış iç çamaşırını giyemezsin.Bunun gibi düşünebilirsin.Kısaca amaç aynı kulvar farklı.

 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  VoLTE de zaten calisma mantigi olarak voIP ama sistemi farkli, VoIP aramalarinda arada sunucu varken VoLTE dogrudan baglanti kuruyor.
  Tabi arada sunucu olmadan da VoIP mumkun, bu dogrudan baglanti demek ki o sekilde de bir taraf ayni zamanda Host/Ev sahibi oluyor.
  VoLTE'de sayisallastirilan ses veri halinde aliciya iletiliyor...
  Tabi arada yine sunucu var ama alici kimliginin bagli oldugu baz istasyonuna veri dogrudan gonderiliyor oradan da aliciya...

  Normal sesli aramalarda arada sabit baglanti hatti varken, VoLTE'de paket seklindedir ve birden fazla istasyona dagitilarak veri ulastirilabilir ama bu internet uzerinden arama yapmak demek degildir cunki digital veri sadece aliciya ulastirilir, VoIP'te ise once sunucuya gider.

  VoLTE icin ayrica bant ayirilabilir ve her baz istasyonunda o bant degistirilebilir, boylece var olan mobil internet aglarina yuk bindirmez...
  VoIP icin boyle bir durum soz konusu degildir...
  VoLTE icin arada dagitici kullanilabilir, uydu baglantisi ile paralel de calisabilir boylece kitalar arasi gorusmelerde gecikmeler azalir, kalite kaybi yasanmaz.

  Kisaca...
  VoLTE, modern ve genis olcekli digital telsiz sistemidir diyebilirsiniz...

 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  iPhone Qualcomm modem kullaniyor ve bu destek var ayrica 4G modemlerin hemen hepsinde bu destek vardir 🙂

 • Temp @temp

  İletişim derken nası bir iletişim yani bu duruma göre değişir.Ama voip ile volte yi aynı anda kullanmak standart yoldan olmaz yani şartlar el vermez.

 • Temp @temp

  Evet güzel bir örneklendirme olmuş.Teşekkürler.

 • Temp @temp

  @ameledervis Evet söylediğim bilgiyi tescillemişsiniz.Teşekkürler

 • Temp @temp

  Operatörler birbirlerinden bağımsız olduklarından ne olacağı bilinmiyor.Ama kuvvetle ihtimal VoLTE tam anlamıyla gündeme oturduğunda tüm operatörler ücretsiz ve şartsız bir şekilde bu hizmeti sağlayacaktır.

 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  @temp
  Aslinda mumkun, aradaki dagitim noktalarina IP router konuldugunda bunun yolu var ki denenmisti zaten.
  Mesela VoLTE bir aygittan sabit bir internet VoIP sunucusunu arama imkani sagliyordu, yani 4G olmayan bir hedefi yada hic GSM imkani olmayan birini arayabilmenize olanak sagliyordu.
  Aradaki Router, VoLTE Client'e sanal IP atayarak TCP protokolunde veriye donusturuyordu baglantiyi ama cok fazla karmasa ve guvenlik risklerinden uzerine dusulmedi fakat pratikte bir engel yok.

 • Temp @temp

  @ameledervis , Bilgiler için teşekkürler inceleme biraz daha detaylanmış oldu.İncelemede belirtilenlerin detayını açıklamışsın teşekkürler.Yine incelemede belirttiğim LTE hızı düşmeden dosyaların paylaşılması ayrı bant olması anlamına geliyor.

 • Temp @temp

  @ameledervis Yine detaya girmişsiniz sağolun ama @oxygen adlı kişinin bunu kastettiğini sanmıyorum.Bunlar uğraş gerektiren, direkt olarak yapılabilen ve günlük hayatta işe yarayan şeyler olmadığından şuanlık bu fikir sadece teoride kalacak gibi gözüküyor. 🙂

 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  @temp
  Yok sadece "Ama voip ile volte yi aynı anda kullanmak gibi bi durum olmaz" dediginiz icin not dusmek istedim...
  Cok zor degil de masrafli is ve bedava dolasim anlamina geliyor bu yuzden operatorler yanasmiyor bu ise ama VoLTE yayginlasirsa elleri mecbur kalacak 🙂

 • Temp @temp

  @ameledervis “Ama voip ile volte yi aynı anda kullanmak gibi bi durum olmaz” derken şuanki durumu ele alarak standart yolları yani konu hakkında bilgisi olmayan bir insanın bu iki teknolojiyi aynı anda kullanması şuan için gerçekten de olmaz.Yani olayı bu açıdan değerlendirmiştim.Siz farklı açıdan bakmışsınız.Soru net olmadığı için farklı algıladık diyebilirim.

 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  @temp
  Olabilir, zaten o incelemede bu bilgileri veren bir kisi de bunlari biliyordur 🙂
  Benimkisi bir ek not... 😀

 • Temp @temp

  VoIP'te kesintiler ve aktarımda sıkıntılar olabiliyor.Ama altyapı oturduğu takdirde ve VoLTE iki taraflı kullanıldığında kesintileri,cızırtıları v.b. sorunları %1 'e düşürecek diyebilirim.

 • Temp @temp

  @ameledervis Son yorumda ne demek istediğinizi tam olarak anlamasamda her neyse artık Olay çok farklı yerlere gitmeden konuyu kapatalım artık gelecekte ne olur zaman gösterecek deyip noktayı koymuş olayım. 🙂

 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  @temp
  Saygi ve anlayis oldugu surece boyle sohbetler her zaman faydalidir, konu dagilsa da cok zarari olmaz ama uzadikca uzar ve bayabilir 😀
  Yani haklisiniz, kapatalim cenem dustu 😛

 • Temp @temp

  @ameledervis Estağfurullah 🙂 , konu ne kadar dağılırsa inceleme o kadar karışık bir hal alır ve baya uzayabilir.Uzadıkça da yorumda belirtilen bilgilerin okunması zorlaşır.Şimdiye kadar verilen bilgilerin sizinde verdiğiniz detay bilgilerle oldukça tatminkar bir seviyeye geldiğini düşünüyorum.Diğer teknoseyir müdavimlerinden yorumlarını bekliyoruz.

 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  @temp
  Evet, ayri bant uzerinden tasinabiliyor dogru.
  Temel bilgilendirmeleri ve olanaklari vermissiniz, ben biraz detaya indim ama detaylar cok karmasik olabiliyor...
  Anlatmaya kalksam uzun bir konu, o yuzden bu konuya son cevap olarak bunu yazmis olayim 🙂

  Herkese iyi geceler, iyi uykular (vampirler haric) dilerim...

 • z4732 @z4732

  heyat yukardaki 4 telefondan birine sahib olana güzel VR de var onlar için

 • Batuhan @achfighter

  5 kanal ses biraz gereksiz değil mi. Telefon üreticilerinin fazla batarya koymamak için yaptıkları cinliklere benzemiş

 • Temp @temp

  VoLTE daha sorunsuz ve yeni bir teknoloji olduğu için ve sağladığı imkanların fazlalığının yanı sıra ücretin konuşma paketinden düşülmesi büyük avantaj özellikle internet kotalarının şuanki düşüklüğünü göz önüne aldığımızda güzel bir hizmet olduğuna kanaat getirilebilir.

 • mcm @saturasyon

  Ben normal telefon ozelliğinden de memnunum. Eline sağlık yazı için

 • Koray Üstüner @korayus

  Whatsapp v.s. sistemlerde ses sizden çıkıp önce GSM şebekesine ordan whatsapp sunucusuna, ordan karşı tarafın gsm şebekesine gidiyor. VoLTE ile arada başka sunucu yok. iki GSM birbirlerine direk bağlı. Hızlı bağlantıdan ötürü ses ve görüntü kalitesi daha iyi. Hepsi bu.

  • Temp @temp

   İncelemede bahsettiğim gibi hizmet henüz yapım aşamasında olduğu için karşılaştığınız olay normal bir durum.4g destekli yeni jenerasyon telefonların %99'unda çalışmasını bekliyorum.Tabi bunun için telefon yazılımına güncellemede gerekli üretici firmalara da sorumluluk düşüyor.İlginize teşekkürler.

 • Temp @temp

  @korayus Detay bilgi vererek olayı güzel özetlemişsiniz.Teşekkürler.

 • Temp @temp

  ℹ️⚠️‼️Güncelleme ‼️⚠️ℹ️ : An itibarıyla Turkcell VoLTE teknolojisini destekleyen cihazlar sadece:
  Samsung S7
  Samsung S7 Edge
  olarak güncellemiş durumda.Anladığım kadarıyla Samsung S7 modellerinin satışını yapabilmek için VoLTE kozu ortaya konulmuş.İlerde liste illaki güncellenecektir çünkü VoLTE destekleyen bir dünya telefon var ancak şuan durum böyle.

 • Temp @temp

  Güncelleme 2: Turkcell'in 2 gün önceki(09.04.2016) açıklamasından VoLTE hizmetinin yapım aşamasında olduğunu ve VoLTE desteğinin gelebilmesi için Telefon üreticilerinin güncelleme yayınlaması gerektiği sonucunu kesin olarak çıkarmış olduk. #HaftalıkGündemeMalzeme

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler