Repeated radio signals are coming from a galaxy 1.5 billion light years away

Scientists pick up large number of blasts over a few weeks
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • JohnSmith @johnsmith

  Ben de radyo sinyali deyince uzaylıların radyo yayınlarını yakaladık, müzik falan çalıyor zannettim 😛 Alakası yok. Bir milisaniyelik sinyal için güneşin 1 yılda ürettiği kadar enerji harcanmış, uzaylıların bu şekilde müsrifçe enerji harcayacaklarını sanmıyorum, bir doğa olayından kaynaklanıyordur.

Geçen hafta yurt dışında bir mağazada Samsung'un 85" lik 8K televizyonunu çalışırken görme fırsatım oldu. Merak ettiğim konu 85" 8K de pixeller hangi mesafeden itibare göründüğü idi ve 1 metre mesafeden belli belirsiz pixelleri görebildim. TV de 4K bence yeterli ve üzeri gereksizken 8K için gerçek oturma pozisyonunda bence yine gereksiz. Ama olsun 8k 4k dan büyüktür 🙂 3 metreden okuyamadığınız minicik yazıalr ve detaylar varsa ekrana 50cm kadar yaklaşıp detayları görebiliyorsunuz doğrudur. Fiyatı €8000 idi.

https://www.samsung.com/us/televisions-home-theater/tvs/qled-8k-tvs/85--class-q900r-qled-smart-8k-uhd-tv--2018--qn85q900rafxza/

#akış #8K

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 10
 • Gump @runforrest

  1080p 100 cm TVye 4-5 metre mesadeden bakıyorum, daha bir keleğini görmedim. 1080p 60cm monitöre 80cm den bakıyorum o da memnun ediyor. Hangisinde daha yüksek çözünürlük isterdin dersen monitör içerik tüketimi açısımdan tv ye göre daha mantıklı. Yerel kanallarda vs. problem 1080pden sonrası. O sebeple bir yerden sonra anlamsızlaşıyor. Fazlası her zaman iyidir ama cepten çıkan paraya oranla saçmalık olabiliyor bazı hesaplar. 😀

 • Erman @ermanyurdakann

  32" 1080p ile gayet mutluyum, daha iyisini aramıyorum. 65" falan olsa o zaman ancak 4K isterim. 8K ise ömrüm boyunca hiç deneyimlemesem umurumda olmayacak bir şey. Yaşlandık her halde 😀

 • suicide @suicide

  ucuz ve buyuk olsun 1080p olsun, yarim metre uzaktan izlerim olur biter.

 • ARMv7 @armv7

  Bakış açısı yanlış bence, iş pixel saymak değil de daha çok ne kadar çok veriyi gösterebildiği. 8k da görebileceğiniz detay miktarı artıyor, olay tam olarak bu.

  • lak @teknolak

   hacı iyide tv üreticisi için boyacı küpü bu ama bu içerik üretmek kolay değil bugün 16 k çıkartır tv üreticisi ayrıca millet anlamak istemiyor mu işine mi gelmiyor hd 720p yani 1080p ye full hd ye geçildi çok basit oldu 4k için can çekişiyor içerik üretenler keza 4 adet 1080p ye eşit ama sen gelmiş 8k diyorsun 4k nın iki katı dedim ya boyacı küpü mü bak işin oyun kısmında 4k 60 fps ile kılı kılına veriliyor oda deli para

  • ARMv7 @armv7

   @teknolak içerik üretmek değil olay zaten sinemada izlediğin filmler 8k, ayrıca her içeriği 8k izlemek zorunda değilsin. Bugün telefonlar bile 4k çekmeye başladı. Ben çözünürlülükler 8k ya çıksın demiyorum zaten, sadece 8k nın olayının pixel saymak değil detay görmek olduğundan bahsediyorum.

  • lak @teknolak

   @armv7 4k detayı yeter bana bi tv alıyorsun 10 sene minimum dayanıyor tv lkere hep kızarım parelel gitmiyorlar ayrıca daha deteymış insan gözü o kadar görmüyor ki yaw hepsi doğallıktan uzak

  • ARMv7 @armv7

   @teknolak benim gözüm telefondaki 1080p ve 2k yı bile farkediyor. Ama tabii seçim şahsi siz nasıl seviyorsanız onu kullanmakta ve istemekte haklısınız.

  • lak @teknolak

   @armv7 parelel gitsin bu işten anlamayan normal vatandaş kazık yemesin

Çeşitli ülkelerdeki insanların ilaç dolapları:

https://www.nationalgeographic.com/magazine/2019/01/see-inside-medicine-cabinets-around-world/
@hkellecioglu ilgini çeker diye düşünüyorum.

#akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

İsveç, 2025 yılından itibaren sigara kullanımını bütünüyle yasaklıyor...

Daha önce kapalı alanda sigara içimini yasaklayan İsvceç'in, gelecek yıldan itibaren başta parklar, stadyumlar ve tren istasyonları olmak üzere sigara tüketimini bütünüyle yasaklayacak.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Teknoseyir de anakart incelemelerinde biraz daha Hardcore olarak donanıma girmek mümkün mü? Açıkcası yurt dışındaki bu tarz incelemeleri görünce hardcore donanım merağımı gideriyorum 🙂 Birçoğumuz için belki gereksiz detay olacak ama yine de genel teknoloji kültürü açısından ara sıra detaylandırsak hiç fena olmaz. Veya sizleri aşıyorsa bir konuk da alabilinir belki. Burada benchmark aranmıyor. Buram buram donanım 🙂
https://youtu.be/cl945TWWEg8
#akış #teknoloji

mobo PCB breakdown: Gigabyte Z390 Aorus Xtreme // it does almost everything

Hicookie Z390 Xtreme VRM temps with no heatsink: https://youtu.be/gHMupThPRYc AHOC Patreon/Shirts/Junkyard:http://cxzoid.blogspot.co.uk/p/support-fail.html T...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Soru:
M.2 Portuna takılabilen ACHI ve NVMe SSD ler arasındaki fark nedir?
#akış #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7

Tekno soru:
Thunderbolt tekonojisinin AMD Ryzen işlemcili bir bilgisayarda olabilmesi için nasıl mümkün olur?
#akış #TeknoYardım #ahiretsoruları

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • BRN @brnspawn

  Olamaz. Thunderbolt İntel'ait bir teknoloji ve özel bir çip yapmakta. İntelin rakibine bunu lisanslayacağını düşünmüyorum.

  • ad33p @ad33p

   İşlemcinin kendisini lisanslamış, thunderboltu mu lisanslamayacak? AMD istesin yeter.
   AMD muhtemelen serbest bırakmasını bekliyor lisansını. Şimdi bakınca Threadripper işlemcili sistemlerde çalıştırlabilidiğini gördüm, hackleyerek.

  • BRN @brnspawn

   @ad33p AMD'nin x86 işlemci üretebilmesinin sebebi ABD ordusu ve IBM. Benim bildiğim hikaye (yanlış hatırlamıyorsam) Amerikan ordusu IBM'den PC alacak ama her parçanın sadece bir firma tarafıdan üretilmesini istemiyor.(Sebep, firma batar sorun çıkar, ürün aban ulaşmaz.) Bu sebepten AMD'ye de x86 lisansı veriliyor. Ama şuan bu tip bir ihtiyaç veya istek yok. Thunderboltu verimli ve aktif kullanan tek son kullanıcı ürünleri Apple tarafında onlarda da zaten intel işlemci kullanıyor. Ve şuan intelde bu tip baskı yapmamakta.

  • ad33p @ad33p

   @brnspawn Kimse kullanmıyordu zaten TB'yi dediğiniz gibi Apple inat etti kullanmaya devam ederek. Zaten o nedenle de Intel bu sene lisanlama işini ücretsiz yaptı anakart üreticileri için, yayılsın diye. Kendi ürününü rakip firmanın anakartlarında da görmek ister muhtemelen.

  • BRN @brnspawn

   @ad33p TB Apple ile işbirliği içerisinde İntel tarafından geliştirildi. İntel şuan sektör lideri, rakibine sırf iyilik olsun diye veya başka sebepten lisans vermez. Anakart tarafını bilmiyorum ama benim bildiğim Thunderbolt için anakart üzeriden bir kontrolcü bulunmalı ve İntel bunu 100$ gibi fiyata satıyor. Yani işlemci haricinde ekstra bir birim, kontrolcü var.

  • ad33p @ad33p

   @brnspawn İşte açıkladığı şey buydu, hem o çipi kendi işlemci ve anakart çipsetlerine entegre edecekti hem de diğer üreticiler bunu kullanmak istediklerinde, ödedikleri lisans ücretini (muhtemelen sadece çip 100 dolar değil, lisans parası da dahildir) almayacağını açıkladı.

  • BRN @brnspawn

   @ad33p Ha evet bende böyle bir haber hatırlıyorum ama rakibi için ücretsiz olacağını düşünmüyorum. Birde sadece alıcı tarafında değil verici tarafında(Ekran kartı kutuları, geçende incelene TB 3.0 arayüzlü Samasung SSD) tarafıda var. Acaba onlarda lisans nasıl?

  • ad33p @ad33p

   @brnspawn Biz konuşuyoruz ama AMD zaten yapmış bile harici kutularında. Adı da Xconnect koymuş Thunderbold 3 uyumlu 😀
   Muhtemelen kendi değil de anakart üreticileri çipset seviyesinde eklerler Amd ekosistemine.
   https://www.amd.com/en/technologies/xconnect

  • BRN @brnspawn

   @ad33p Aynen. Bu Xconnect bi ara Razer ürünlerinde fealn bahsedildi ama daha sonra görünmedi TB 3 destekli olduğunu bilmiyordum. Hatta AMD işlemcili sistemlerde olduğunu bilmiyodum ben sadece ekran kartı tarafı diye düşün. O zaman bu XConnect uyumlu sistemlerde TB3 ürünlerde çalışacaktır. Araba hangi anakartlarda var ? AMD'nin yaptığı en büyük hatalardan biri bir şey üretim reklamını düzgün yapmamak. Yayamamak.

  • BRN @brnspawn

   @ad33p ama şimdi detaylı baktımda bu XConnect için Thunderbolt portlu cihaz lazım diyor. Ama herhangi bir AMD anakartta xConnect ibaresi yok.

  • ad33p @ad33p

   @brnspawn Evet bu zaten ekran kartları için daha çok da harici kutuya koyup bağlamak için kullanılan bir teknoloji. Yani masaüstünden çok dizüst vs için.
   Anakart seviyesinde böyle bir isimlendirme yok. Bu sene izin vermeye başlamış Intel, belki önümüzdeki seneki çipsetlerde vs görebiliriz.

  • BRN @brnspawn

   @ad33p ZAnnetmiyorum amam umut işte. Belki yeni USB standartı belki çözüm olur.

  • ad33p @ad33p

   @brnspawn Bu type-c formu üzerinden yürünecek o belli aslında, VR bağlantısı da oraya gidiyor. Muhtemelen dediğiniz gibi usb 3.2 görüntü için standart oluşturabilir.

  • BRN @brnspawn

   @ad33p 3.5 yetmez buna 60Gb/s lik bi USB 4.0 akışır. Büyük ihtimalle Type-C portu üzeriden gelişecek yeni teknoloji ama kablo sayısı, hat sayısı artan hıza bağlı olarak artacaktır.

 • Koray Üstüner @korayus

  Peki diğer bir soru size:
  Şu anki PCI-E 3.0 ile hat başına 8 Gbps bant genişliği alabiliyoruz. M.2 NVMe 4 hat kullandığı için bize 32 Gbps bant genişliği veriyor. Peki ama Thunderbolt 3 de 4 PCI-E hat kullandığı halde nasıl oluyor da 40 Gbps bant genişliği sunabiliyor? Bir an şüpheye düştüm acaba 5 hat mı kullanıyor ama %99 eminim 4 hat kullanıyor. USB 3.1 gen 2 yi de aynı anda kullansa o zaman hesap toplam 42 eder! Zaten iki farklı bağlantılar bu şekilde WiFi router kutularında söylenildiği gibi bir toplama yapılır mı emin değilim.
  @brnspawn @ad33p

  • ad33p @ad33p

   "Note that there are many cases where the underlying PCI Express
   and DisplayPort traffic will not consume the full 40 Gbps Thunderbolt
   3 interface. And in some of the configurations described, the amount
   of data and display together from these underlying protocols will
   consume more than 40 Gbps.
   As a reminder, four lanes of PCI Express Gen 3 operate roughly
   at 32 Gbps (4 x 8 Gbps). Two links of (four-lane) DisplayPort 1.2
   consume 2 x (4 x 5.4 Gbps) or 43.2 Gbps. For both these numbers,
   the underlying protocol uses some data to provide encoding overhead
   that is not carried over the Thunderbolt 3 link, which reduces
   the consumed bandwidth by roughly 20% (DisplayPort) or 5%
   (PCI Express Gen 3). Regardless, adding both together results in a
   figure above 40 Gbps."
   https://thunderbolttechnology.net/sites/default/files/HBD16235_Thunderbolt_TB_r05.pdf

   Pazar pazar teknik pdf okuduk biraz ama buldum. 🙂
   Demek istemiş ki; Thunderbolt silikon/çip seviyesinde 40gb/s hatta bir sonraki sürümde 80gb/s data transferi yapabiliyor. Orada kablo işi de araya giriyor kısa mesafede aktif kablo 40, pasif kablo 20gb/s veri iletebiliyor ama temelde pci express + display port ile aynı anda kullanılabiliyor. Bu sayede 40gb/s doldurulabilir diyor.
   TB çok esnek o nedenle pci-x, displayport, güç iletimi vs. hepsi aynı anda kullanılıyor ve çipin toplam kapasitesi 40gb/s.

  • Koray Üstüner @korayus

   @ad33p Bu paylaşımınız çok bilgilendirici oldu teşekkür ediyorum. Demek ki doğrudan veri olarak biz teorik olarak M.2 ne sunuyorsa onu alabileceğiz. PCIe 4.0 ile bu hız 2 ye katlanacak ama tabi Thunderbolt çipi de buna göre güncellenmesi gerekecek sanırım.

TeknoKüp ne zaman toplanacak? Bununla ilgili bir gelişme var mı? i9 9900k, Thunderbolt, RTX v.s ne güzel olur...
#akış @gamsizm

BeğenFavori PaylaşYorum yap