Giderek cool bi hal alıyor😃

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Binance'tan Gate'e Para gönderirken Gate'te USDT cüzdan adresini kopyaladım, fakat Binance'ta BUSD vardı, yani USDT cüzdanına BUSD gönderdim. İletim tam 1 saat sürdü, normalde 4-5 dakika kadar sürerdi. Gitmez diyordum ama normal USD olarak iletildi. Üstelik transfer masrafı olmadan. Bsc Bep20 kullandım. Bu sırada iki borsanın da müşteri hizmetleri ile yazıştım, bi gelsin bakarız dediler. 😃 Neyse, bi soğuk ter döktüm akşam akşam.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 10

Arkadaşlar selamlar.

#internetsitesi #webgeliştirme #kodlama #yazılım

Detaylarını paylaşamayacağım bir internet sitesi projem var. Yol haritası, ihtiyaç listesi, istenilen özellikler net bir şekilde belirli. Aslında beta sürecinde ihtiyaç olacak gerekli tüm özellik listesi hazır. Beta hali geliştirilene kadar şunu da ekleyelim, bunu da ekleyelim gibisinden yazılımcıya revize vermeyeceğim.

Temel olarak istediklerim:

- Bir e-ticaret sistemi geliştirilecek.
- Satılan ürünlerin satış belgesi otomatik oluşturulacak, lisans belgesi üretilecek. Lisans belgesi her satış için özel olacak. Seri numarası vs olacak ve bir veritabanına kaydedilecek.
- Satılan ürünün kişiler/kurumlar tarafından özellikleri yazılacak.
- Satıcı ve Alıcıların üyelikleri ayrı olacak.
- 3'er tip, farklı haklara sahip üyelik sistemi bulunacak.
- GET mantığında bir ödeme sistemine sahip olacak.
- Bir öne çıkarılan içeriklerinde bulunduğu anasayfaya sahip olacak.
- Birden çok ülkeden kullanılabillecek (Şimdilik Avrupa olarak düşünebilirsiniz), ticaretin yapılacağı ülkenin gereksinimlerine göre vergi ve kargo bedelini hesaplayacak.

Özetle envato.com gibi bir yapı olacak, satılanlar farklı olacak. Envato'yu aklınızda fikri görselleştirmek için kullanabilirsiniz. (Hayır envato gibi bişey kurmuyorum, kurumsal bir çözüm benimkisi)

Bunun gibi bir siteyi yazdırmak/geliştirtmek için ihtiyaçlarımı belirlememe yardımcı olabilir misiniz?
Kaç kişilik freelance bir yazılım ekibi gerekir?
3-4 Aylık bir sürede beta aşamasına ulaşmak için ne kadar bir bütçe ayırmam gerekir?
Yazılımı kurumsal bir yere yazdırmak istersem ne kadar bir bütçeye ihtiyaç duyarım?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 13
 • Cihat @cihat

  hazır sistemleri kullanmayı düşündünüz mü? Örneğin ideasoft gibi?

  eğer büyük çaplı kurumsal bir iş yapmıyorsanız bünyenize geliştirici alamıyorsanız böyle komplike işlerde çok sıkıntı çekersiniz ve maliyeti daha yüksek olur.

 • Tai per Dog Un @alipektas

  Backend ve frontend için 2 tane senior developer alsanız ekibe yardımcı başka developer almadınız diyelim. Adam/gün hesabı çalışırlar, günlüğü de 1000 lira altı almazlar tahminim. 3 ayda bitse 90 günden 180 bin TL sırf kafadan gider. Çok kaba hesap yaptım. Projenin boyutuna, kapsamına, artı üstteki arkadaşın dediği gibi sonraki destek/geliştirme/güncelleme/bakım olaylarına da bütçe ayırmak lâzım. Fikir olması açısından kaba tahmin yürütmek gerekirse, 400 bin TL rahat olmalı bence elinizin altında. Para çok olsun az olmasın. Bütçe erken tükenirse ve proje sürdürülemezse bu sefer o zamana kadarki emek ve harcamalar da boşa gider.

  • mcm @saturasyon

   Para konusunu üst limitten hesaplıyorum genel olarak ama bahsettiğiniz miktar çok yüksek değil mi?

  • Recai @recai

   @saturasyon kaliteli bir is icin bence normal.
   En mantiklisi hazir cözumlere bakmak.
   Bazi hazir cözumler moduler tarzda eklentiler ile ihtiyaclarina cevap verebilir. En basiti, sifirdan banka ve ödeme sistemi entegrasyonu bile ciddi is.

  • Tai per Dog Un @alipektas

   @saturasyon Hocam bahsettiğiniz projeyi doğru anladıysam şayet: Siz aslında ciddi bir yatırım yapıyorsunuz. Riske atarak "kervan yolda düzülür" de diyebilirsiniz ama yolda kalma olasılığınız "bence" yüksek. Hatta benim tavsiyem, (yapmadıysanız) şirket kurmanız ve onun bünyesinde işe girişmeniz, marka tescili yapmanız, mali ve hukuki danışmanlarla irtibat kurmanız. Danışman niye önemli derseniz: Çalışacağınız insanlarla sağlam sözleşmeler yapmanız şart. Tabi ben ortaya koyacağınız parayı kaybetme riskini en aza indirmek açısından böyle söylüyorum. Bodoslama dalıp çok başarılı bile olabilirsiniz. Kumar oynamış olursunuz sadece.

  • mcm @saturasyon

   @alipektas Hukuk bürosuyla anlaştım, şimdi finansal görüşmeler yapıyorum. Onlarla ilgili de yol katettim. Sadece ilk defa bu boyutta bi işe kalkıştığım için biraz zorlanıyorum. CRM, Swot vs bütün aşamalar hazır.

  • Tai per Dog Un @alipektas

   @saturasyon Zorlanmanız çok normal hocam, yeni bir iş kurmanız ya da fabrika kurmanızdan farkı yok neticede. Bu kadar kararlı giriştiyseniz zaten, kararlılığınız birçok sorunun üstesinden gelmenizi sağlar. Şimdiden kolay gelsin diyorum, umarım emeğinizin karşılığını alırsınız. Bu arada ufak bir tavsiye/fikir vermek istiyorum: Üniversitelerin Teknokent'lerinde şirket açıp devletten önemli derecede girişimcilik desteği alabilirsiniz. Onu da bi araştırmanızı tavsiye ederim. Detaylı bilgim yok ama destek alan insanlar tanıyorum.

 • mcm @saturasyon

  Bütçeleri revize etmem gerekecek gibi görünüyor.

 • Onur Eryilmaz @onurery

  Bu tip şeyleri sıfırdan yaratmak inanılmaz riskli hocam. Kurumsal bir yazılım firması ile anlaşıp onlar üzerinden ilerlemenizi tavsiye ederim. Uzun soluklu bir iş olacaksa da üstte yazıldığı gibi önce kendi firmanızı açıp daha sonra hukuksal destek alarak yaptıracağınız işe uygun bir sözleşme ile çalışan işe almanız en sağlıklısı olacaktır.

  • mcm @saturasyon

   Şu ara hukuk bürosu bu işlerle ilgileniyor, sözleşmeleri ve detayları onlar hazırlayacak. Olası yatırımların yanma ihtimali vs herşeyi didik didik detaylandırıyoruz. Bakalım, bi yola çıktım.

Şubat gibi bilgisayarımı yenilemek istedim de fiyatları görünce tadım kaçtı. Orta-Üst seviye bir bilgisayar minimum 20.000 lira ediyor dizüstü modellerde. Yukarıdaki incelemeyi de hevesle izlemiştim ama aynı akıbet.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İngiltere'den düzenli olarak 3 gündür sabahları aranıyorum. Açıkçası dolandırıcı olma ihtimalleri var fakat olmama ihtimali de var. (Telefonum e-posta imzamda yer alıyor, iş maili atarken gitmiş olabilir, ondan dolayı da arıyor olabilirler). Şimdi durduk yere telefon faturam şenlenmesin diye arayan numarayı sorgulamak istiyorum.

Bunun için kullanabileceğim bir site var mı? CIA gibi bir uygulama kurmadan bulmak istiyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bisiklet kullanan arkadaşlar, bisiklet ekibi oluşturalım mı İstanbul'da?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 11

Bir sinema filminin kaba kurgusu hakkında fikriniz olması için paylaşıyorum. Gözlerim acıyor artık.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 25

Şuradaki kapatılamayan pop-up'tan nasıl kurtulurum? Opera, Edge, Chrome üzerinde denedim. Kapatamıyorum.
Not: Tarayıcılarda Pop-up engellemesi açık.
http://www.beiniz.com

beIN İZ TV - Her Şey Ardında İz Bırakır

beIN İZ TV - Herşey Ardında İz Bırakır
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Depodan çıktı. (Bi kolinin içinde de iki tane 760 bi tane de Titan var ve diyorlar ama görmedim.)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 17

Arkadaşlar merhaba. Bir internet sitesi ve uygulama fikrim var. Geliştiricilerle konuşmak istiyorum. Dizi-film sektöründe olduğum için geliştiricilere nasıl yaklaşılır bilmiyorum. Alan adını aldım ama sadece bunu yaptım.

Geliştiricilerle konuşmadan önce nasıl bir yol izlemeliyim? (Haklar bakımından)
Geliştiricilerle konuşurken neye dikkat etmem gerekiyor?

Genel olarak basitçe bir yol haritası alabilir miyim, tecrübesi ve bilgisi olanlardan?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Metehan Özbek @mthnzbk

  Fikir açıklayacaksan Gizlilik Sözleşmesi şart. Geri kalanını bilmem.

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  Fikrinizi yazıya dökün noterde tasdiklettirin. En az bir ay bekleyin. Sonra görüşmelere başlayın. Görüşmeden önce gizlilik sözleşmesi imzalatrsınız arkadaşın dediği gibi. Görüşmeleri mümkünse kayıt altına alın. Kayıt ederken karşı tarafa bilgi verin aksi halde suçlu duruma düşersiniz.

 • Tarık Başoğlu @trbasoglu1996

  Uygulama yada web sitesi fiziki bir operasyonla desteklenmeyi gerektirmiyorsa hızlı şekilde benzerleri çıkacaktır. Operasyon gerektiren iş için daha yavaş da olsa yine çıkacaktır. Benim aklıma geldi ben yaparım gibi bir durum yok. Geliştirmesi uzun süren bir iş ise kafanız biraz daha rahat olabilir. Günün sonunda çoğu fikir x'in z için olanı gibi bir varyasyon oluyor. Gizlilik sözleşmesi iş yapacağınız kişi için olan tedbirdir. Ama bu kişi fikrinizi alıp x'in z için olanını yaparsa hala sizin fikriniz olur mu emin değilim.

  Örneğin yemeksepetinin fikrine sahip olduğunuzu düşünelim. Fikir aslında lokantalar için pazar yeridir. Ben bu fikri aldım ve yine yemek dağıtan ama bu sefer sadece en fazla 30dk içinde gelebilecek hızlı yapılan ve teslim edilen yemeklerin olduğu bir plartform yapıyorum. Yemek sepetinin yeni versiyonu halen sizin fikriniz mi? Bir geliştirici olarak gizlilik sözleşmesine imza atmam. En azından öncesinde tek cümle ile açıklanmasını beklerim. Sonunda şunun şu için olanı çıkacak bir fikir(sektör) için beni kısıtlayan birantlaşmaya(ne kadar kısıtlar bilmiyorum.) imza atmam.

  • mcm @saturasyon

   Peki iki taraf için güvenceyi nasıl sağlamayı tercih edersiniz?

  • Tarık Başoğlu @trbasoglu1996

   @saturasyon istenen özelliklerin madde madde çok detaylı bir şekilde yazıldığı teknik bir doküman olması iki taraf içinde bir güvence sağlayabilir. İsim hakkı, alan adı gibi şeyleri önceden almanız faydanıza olur. Hak iddia etmeniz için fikirden daha fazlasına tasarım, iş planı, gelir modeli gibi belgelere ihtiyacınız olduğunu düşünüyorum.

   "Fikrimi çaldılar. " gibi bir söyleme gerek yok. Yarın yatırım almak istediğinizde onlarca yatırımcıyla görüşmeniz gerekecek. Belki jüri önünde sunmanız gerekecek. Parasal yönde sıkıntısı olmayan bu adamlar da fikrinizi alıp kendileri uygulayabilir.

  • mcm @saturasyon

   @trbasoglu1996 Gelir modeli, iş planı ve site hakkında detaylı bir döküman hazırlıyorum. Her şeyi oturtmadan fikri ortaya çıkarmayacağım. Eksiksize ne kadar çok yaklaştırırsam o zaman yatırımcı aramaya başlayacağım. Maliyet fazla çıkıyor ve ciddi bir ekibe ihtiyacım olacak gibi görünüyor.

 • mcm @saturasyon

  Açıkçası resmiyette bu işi yapmayan birine teslim edemem.