Ankara'da "bir iş" bulamayınca İstanbul bağlantılarımdan freelance dizi işi aldım. Evimden, şuan yayında olan bir diziyi kurgulamaya başladım. İş bana hava kargo ile geliyor.

Ankara'da medya sektörünün zayıf olduğunu biliyordum ama bu kadar profesyonellikten uzak olduklarını bilmiyordum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#otoseyir

Arkadaşlar merhaba,

Arabam için lastik araştırmasındayım, yaz lastiği alacağım. Arabam 2012 Astra H HB (1.6 Benzin). Üzerindeki lastikler çok eski. Yeni lastik alacağım fakat çok hakim değilim.

205/65/R16 lastik bakıyorum. Michelin dışında tüm firmalar rekabette belli ki, önerdiğiniz marka veya model var mıdır?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar merhaba,

450.000 tl üst sınır olmak kaydıyla çoğunlukla şehirde kullanılacak, arada uzun yol yapacak (Ankara-Adana, Giresun-Ankara) bir araba arıyorum. Kilometresi düşük, 2015 üstü bir araba arıyorum.

Piyasaya çok hakim değilim. Fikirleri olanlar paylaşabilir mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7

Arkadaşlar aramızda iş hukukundan anlayan biri var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ibrahim @iaiauu

  Sorunuz nedir yardımcı olmaya çalışırım.

  • mcm @saturasyon

   Merhaba,

   Nişanlım ve annesi depremzede. Biri Adana'da yakalandı diğeri Hatay'da.

   Annesinin evi az hasarlı, duvarlarda çatlaklar var. Kadının psikolojik sebeplerden ötürü eve gitme isteği yok haliyle. Hatta 6.4'lük son depremden önce müdürünün isteği (işten çıkarma üzerine bi sözlü mobbing var) üzerine Adana'ya dönmüşlerdi. O ikinci depremi de yaşayınca Karadeniz'e annemlerin yanına gönderdim onları.

   Şimdi birkaç gündür (sağlık raporu almamıza karşın) müdür gerek kendi gerekse başkaları aracılığı ile tazminatsız işten çıkarmakla tehdit ediyor. Fakat Google'da hukuk bürolarının sitelerinde okuduğum kadarıyla "mazeretsiz işe gitmeme" konulu bir madde gördüm. Psikolojik durumlar bu durumda mazeret sayılabilir mi? Bi yandan psikologdan profesyonel destek alıyoruz.

   Bu kapsamda Nişanlımın annesi işten çıkarılabilir mi? Çıkarılırsa tazminat vermeme hakkı var mı? Eğer bütün bunlar yaşanırsa hukuki olarak neler yapabiliriz?

  • ibrahim @iaiauu

   @saturasyon Psikolojik durumlar elbette mazeret sayılır, ama sağlık raporuyla belgelendirmek gerekir.
   Deprem nedeniyle ruh sağlığının bozulması kişinin kendi kusurundan kaynaklanmıyor, gerçekten tedavi gördüğünü de söylemişsiniz.
   Nişanlınızın annesinin sağlık raporu sebebiyle iş akdinin işverence haklı olarak feshedilebilmesi için kesintisiz rapor süresinin ihbar önelini 6 hafta geçmesi gerekir. Bu süre geçmeden işten çıkarılırsa haksız fesihtir, kıdem ve ihbar tazminatı ödenmesi gerekir. Fesih halinde durumun şartlarına göre işe iade davası ya da işçilik alacakları için dava açma imkanınız var. İşler o aşamaya gelirse bir avukatla görüşün.

  • mcm @saturasyon

   @iaiauu çok teşekkürler, sağolun

Arkadaşlar selamlar.

Casio MTP-E 314 model bi saatim var. Askere giderken bi kutuya koyup saklamıştım. Geçen gün kutuları karıştırırken denk geldim. Saat durmuştu. Quartz olduğu için pili bitmiştir diye saatçiye götürüp pilini değiştirdim. Aşağı yukarı 24 saat sonra saat tekrar durdu. Takılan pil yeniydi, bitmiş pil takıldığını sanmıyorum. Saatin içi de temiz görünüyordu.

Sorun tam olarak ne olabilir, fikri olan var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Alptekin @alptekinck

  Bu saatler için özel pil mi lazım acaba benimkiler de 1 haftada biterdi. kalitesiz pil takıyorlar belki.

 • Orcun @orcun

  Saatin kurma kolunun oralarda veya alt kapakta bir çıkıntılı bölge farkedeceksin kasa ile o alt kapağın arasında oraya küçük bıçakla girip yandan ama kanırtırsan eğer arka kapak açılması lazım senin saatin vidalı sistem değil gibi duruyor. Onun pili de SR920SW diye geçiyor. Aslında çok pahallı bir pil değil ama köşebaşı saatçilerde falan o piller pek olmaz. Olsa bile dükkanda 3 senedir yatmıştır falan. Saat yani durduk yere bozulacak bir modelde ürün de değil çünkü bozulma ihtimali düşük. Büyük bir ihtimal ya uyumsuz pil taktı ya da uydur kaydır ölü pili taktı vs. veya çakal eski pili şokladı birşey yaptı geri taktı böyle şerefsizlik yapan saatçilerde vardı eskiden. 🙁

Giderek cool bi hal alıyor😃

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Binance'tan Gate'e Para gönderirken Gate'te USDT cüzdan adresini kopyaladım, fakat Binance'ta BUSD vardı, yani USDT cüzdanına BUSD gönderdim. İletim tam 1 saat sürdü, normalde 4-5 dakika kadar sürerdi. Gitmez diyordum ama normal USD olarak iletildi. Üstelik transfer masrafı olmadan. Bsc Bep20 kullandım. Bu sırada iki borsanın da müşteri hizmetleri ile yazıştım, bi gelsin bakarız dediler. 😃 Neyse, bi soğuk ter döktüm akşam akşam.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 10

Arkadaşlar selamlar.

#internetsitesi #webgeliştirme #kodlama #yazılım

Detaylarını paylaşamayacağım bir internet sitesi projem var. Yol haritası, ihtiyaç listesi, istenilen özellikler net bir şekilde belirli. Aslında beta sürecinde ihtiyaç olacak gerekli tüm özellik listesi hazır. Beta hali geliştirilene kadar şunu da ekleyelim, bunu da ekleyelim gibisinden yazılımcıya revize vermeyeceğim.

Temel olarak istediklerim:

- Bir e-ticaret sistemi geliştirilecek.
- Satılan ürünlerin satış belgesi otomatik oluşturulacak, lisans belgesi üretilecek. Lisans belgesi her satış için özel olacak. Seri numarası vs olacak ve bir veritabanına kaydedilecek.
- Satılan ürünün kişiler/kurumlar tarafından özellikleri yazılacak.
- Satıcı ve Alıcıların üyelikleri ayrı olacak.
- 3'er tip, farklı haklara sahip üyelik sistemi bulunacak.
- GET mantığında bir ödeme sistemine sahip olacak.
- Bir öne çıkarılan içeriklerinde bulunduğu anasayfaya sahip olacak.
- Birden çok ülkeden kullanılabillecek (Şimdilik Avrupa olarak düşünebilirsiniz), ticaretin yapılacağı ülkenin gereksinimlerine göre vergi ve kargo bedelini hesaplayacak.

Özetle envato.com gibi bir yapı olacak, satılanlar farklı olacak. Envato'yu aklınızda fikri görselleştirmek için kullanabilirsiniz. (Hayır envato gibi bişey kurmuyorum, kurumsal bir çözüm benimkisi)

Bunun gibi bir siteyi yazdırmak/geliştirtmek için ihtiyaçlarımı belirlememe yardımcı olabilir misiniz?
Kaç kişilik freelance bir yazılım ekibi gerekir?
3-4 Aylık bir sürede beta aşamasına ulaşmak için ne kadar bir bütçe ayırmam gerekir?
Yazılımı kurumsal bir yere yazdırmak istersem ne kadar bir bütçeye ihtiyaç duyarım?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 13
 • Cihat @cihat

  hazır sistemleri kullanmayı düşündünüz mü? Örneğin ideasoft gibi?

  eğer büyük çaplı kurumsal bir iş yapmıyorsanız bünyenize geliştirici alamıyorsanız böyle komplike işlerde çok sıkıntı çekersiniz ve maliyeti daha yüksek olur.

 • Tai per Dog Un @alipektas

  Backend ve frontend için 2 tane senior developer alsanız ekibe yardımcı başka developer almadınız diyelim. Adam/gün hesabı çalışırlar, günlüğü de 1000 lira altı almazlar tahminim. 3 ayda bitse 90 günden 180 bin TL sırf kafadan gider. Çok kaba hesap yaptım. Projenin boyutuna, kapsamına, artı üstteki arkadaşın dediği gibi sonraki destek/geliştirme/güncelleme/bakım olaylarına da bütçe ayırmak lâzım. Fikir olması açısından kaba tahmin yürütmek gerekirse, 400 bin TL rahat olmalı bence elinizin altında. Para çok olsun az olmasın. Bütçe erken tükenirse ve proje sürdürülemezse bu sefer o zamana kadarki emek ve harcamalar da boşa gider.

  • mcm @saturasyon

   Para konusunu üst limitten hesaplıyorum genel olarak ama bahsettiğiniz miktar çok yüksek değil mi?

  • Recai @recai

   @saturasyon kaliteli bir is icin bence normal.
   En mantiklisi hazir cözumlere bakmak.
   Bazi hazir cözumler moduler tarzda eklentiler ile ihtiyaclarina cevap verebilir. En basiti, sifirdan banka ve ödeme sistemi entegrasyonu bile ciddi is.

  • Tai per Dog Un @alipektas

   @saturasyon Hocam bahsettiğiniz projeyi doğru anladıysam şayet: Siz aslında ciddi bir yatırım yapıyorsunuz. Riske atarak "kervan yolda düzülür" de diyebilirsiniz ama yolda kalma olasılığınız "bence" yüksek. Hatta benim tavsiyem, (yapmadıysanız) şirket kurmanız ve onun bünyesinde işe girişmeniz, marka tescili yapmanız, mali ve hukuki danışmanlarla irtibat kurmanız. Danışman niye önemli derseniz: Çalışacağınız insanlarla sağlam sözleşmeler yapmanız şart. Tabi ben ortaya koyacağınız parayı kaybetme riskini en aza indirmek açısından böyle söylüyorum. Bodoslama dalıp çok başarılı bile olabilirsiniz. Kumar oynamış olursunuz sadece.

  • mcm @saturasyon

   @alipektas Hukuk bürosuyla anlaştım, şimdi finansal görüşmeler yapıyorum. Onlarla ilgili de yol katettim. Sadece ilk defa bu boyutta bi işe kalkıştığım için biraz zorlanıyorum. CRM, Swot vs bütün aşamalar hazır.

  • Tai per Dog Un @alipektas

   @saturasyon Zorlanmanız çok normal hocam, yeni bir iş kurmanız ya da fabrika kurmanızdan farkı yok neticede. Bu kadar kararlı giriştiyseniz zaten, kararlılığınız birçok sorunun üstesinden gelmenizi sağlar. Şimdiden kolay gelsin diyorum, umarım emeğinizin karşılığını alırsınız. Bu arada ufak bir tavsiye/fikir vermek istiyorum: Üniversitelerin Teknokent'lerinde şirket açıp devletten önemli derecede girişimcilik desteği alabilirsiniz. Onu da bi araştırmanızı tavsiye ederim. Detaylı bilgim yok ama destek alan insanlar tanıyorum.

 • mcm @saturasyon

  Bütçeleri revize etmem gerekecek gibi görünüyor.

 • Onur Eryilmaz @onurery

  Bu tip şeyleri sıfırdan yaratmak inanılmaz riskli hocam. Kurumsal bir yazılım firması ile anlaşıp onlar üzerinden ilerlemenizi tavsiye ederim. Uzun soluklu bir iş olacaksa da üstte yazıldığı gibi önce kendi firmanızı açıp daha sonra hukuksal destek alarak yaptıracağınız işe uygun bir sözleşme ile çalışan işe almanız en sağlıklısı olacaktır.

  • mcm @saturasyon

   Şu ara hukuk bürosu bu işlerle ilgileniyor, sözleşmeleri ve detayları onlar hazırlayacak. Olası yatırımların yanma ihtimali vs herşeyi didik didik detaylandırıyoruz. Bakalım, bi yola çıktım.

Şubat gibi bilgisayarımı yenilemek istedim de fiyatları görünce tadım kaçtı. Orta-Üst seviye bir bilgisayar minimum 20.000 lira ediyor dizüstü modellerde. Yukarıdaki incelemeyi de hevesle izlemiştim ama aynı akıbet.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İngiltere'den düzenli olarak 3 gündür sabahları aranıyorum. Açıkçası dolandırıcı olma ihtimalleri var fakat olmama ihtimali de var. (Telefonum e-posta imzamda yer alıyor, iş maili atarken gitmiş olabilir, ondan dolayı da arıyor olabilirler). Şimdi durduk yere telefon faturam şenlenmesin diye arayan numarayı sorgulamak istiyorum.

Bunun için kullanabileceğim bir site var mı? CIA gibi bir uygulama kurmadan bulmak istiyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap