Zoho maili custom domainle kullanıyorum.Uyuz Microsoft benden gelen mailleri spam a düşürüyor. DKIM SPF DMArc falan hepsini ayarladım. Çaresi var mıdır?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

Her bu tip olaydan sonra popülizm rüzgarına yakalanıp meşru şiddet tekeli ve hakimin vicdani kanaati gibi kökleşmiş ceza hukuku ilkelerini yok sayıp idamı ve bireysel silahlanmanın gerekliliğini savunuyoruz. Bu durum inanın aşı karşıtlığı tartışmalarına eşdeğer.
Öncelikle tartışılması gereken milyon kere yamanan infaz kanunudur. Bugün hazır infaz hesaplama programları olmasa infaz savcıları hakimler bile uygulamasını yapamazlar.
Mahkemelerin görünürde ağır cezalara hükmettiği mahkumların birçoğunun fiilen ciddi bir yatarı yok. Mağdurun adalet beklentisi karşılanmadığı gibi mahkumlar arasında da adaletsizlik var. Aynı eylemi aynı şekilde işleyip aynı netice cezayı alan iki kişi suç tarihi sebebiyle aynı süre cezaevinde kalmıyorlar. Sorunlar saymakla bitmez.
https://twitter.com/hasansinar_/status/1685569746190704640

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Edogawa @narako

  Düzgün bir yönetim geldiğinde, kanunu görmezden gelip bu işleri yapanları kamu hizmetlerinden faydalamasını hastahane,ulaşım,e-devlet v.b. uzun süre askıya almalı.

 • alper212 @alper212

  Adalet yoksa bir ülke de bu olayların günden güne artar. Kimisi çocukları için yapamaz kimisi de böyle gözünü karartır gelir.

  Olay ile ilgisi yok ama akrabam bütün nakitini verip üstüne 5 yıl kredi çekip inşaattan daire aldı. Firma iflas etti ortada daire falan yok. Ama kredi çatır çatır ödeniyor. Anonim şirketi olduğu için sahiplerinin şahsi mallarına da el konmuyor. Davalar açıldı avukat masrafları havada uçuştu.

  • ibrahim @iaiauu

   Hocam siz bir tanesine tanıklık etmişsiniz.
   Cebri icranın bir bağlayıcılığı kalmadı, vatandaş alacağını icrayla hacizle tahsil edemiyor artık. Tahsil edilse dahi uzun süren yargılamalardan dolayı hakkı ciddi kayba uğruyor. Mahkemelerin hükmettiği kanuni faiz halen senelik %9.
   Örnek vermek gerekirse birine bugün borç verdiğiniz 100.000 liranın iadesini isteseniz, davaydı icrasıydı hacziydi derken 2 yıl geçer. İki yıl sonra sizin alacağınız -alabilirseniz- para yaklaşık 118.000.
   Alacaklı resmen enflasyona ezdiriliyor. İşçiler alacaklarını alamıyor, kira uyuşmazlıkları büyük problem, büyük şirketler ve kamu kurumları keyfi davranmaktan çekinmiyor. Devlet, haklının yanında değil.

Bulaşık Makinesi tavsiyesi verebilir misiniz? Bütçe ortalama 8000 TL. Olabildiğince az programlı, dayanıklı, içi paslanmayan bir makine arıyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bugün bir kira uyuşmazlığı hakkında danışmak için biri büroya geldi. Kısaca özetlemek gerekirse, kişi geçen sene Temmuz ayında ev sahibinden aylık 3000 TL'ye bir konut kiralıyor. Kira kontratının yanında ev sahibi bir de tahliye taahhütnamesi imzalatiyor kiracımıza. İmza tabi ki beyaza imza, yani üzerinde ne tarih var ne diğer bilgiler.
Bu sene Temmuz ayı geldiğinde ev sahibi %25 in üzerinde kira artışı yapılması konusunda bizim kiracıyı ikna ediyor, kirayı 5500 TL yapıyorlar.
Dün icra müdürlüğünden kiracıya bir tahliye emri geliyor. Ev sahibini arıyor dönüş yok. Ev sahibine 5500 TL yetmemiş olacak ki tahliye taahhütnamesini doldurup takibe koymuş. Taahhütname şeklen geçerli görünüyor.
-Altındaki imza senin mi?
+Evet.
O zaman taahhütnamenin anlaşmaya aykırı doldurulduğunu sen ispat edeceksin. Tanık dinletebilir misin? Hayır. Nasıl ispat edeceksin? Edemezsin. Bu adam seni çıkartır. Gerçekten bir hal çaresi yok.
Kiracı haklı olarak öyle sinirlendi ki, hiç mi yapacak bir şey yok diye sordu. Yasal kira artış oranının üzerinde yapılan zammın sebepsiz zenginleşme hükümlerince iadesine ilişkin Yargıtay Kararları var. Anlaştık, açacağımız dava neticeleninceye kadar muhtemelen bizim müvekkil evi tahliye etmiş olacak ama hiç yoktan ev sahibinin yanına kar kalmaz diye bir nebze rahatlamış olarak bürodan ayrıldı.
Kıssadan hisse :
1) Tarih belirtmeksizin tahliye taahhütnamesine kesinlikle imza atmayın.
2) Ev sahibi iseniz yasal kira artış oranı üzerinde zam yapmayın. Ya da ona göre tedbirinizi alın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 20
 • marquis @marquis

  Konu ile alakasız olacak fakat benim de kirada bir evim var. Kirası 1000 TL idi, 1250 TL yaptım. Aslında 2500 yapmayı düşünüyordum fakat uğraşmak istemedim. Bu evin kirası 1000 TL iken benim isteğe bağlı sigortamı ödüyordu. Bugünkü asgari ücret zammından sonra isteğe bağlı sigortam 3000 lira civarı olacak fakat evin kirası 1250 lira. Bu durumda ben büyük mağduriyet yaşıyorum. Her şeyi kanuna, nizama uygun olarak yapıp mağduriyet yaşamak bir süre sonra bende de farklı yaklaşımların oluşmasına sebep olacak. Kontrat bitiminde kiracımı kesinlikle evden çıkartıp en az 5000 liraya kiraya verme düşüncem var (üst katın kirası 7000 TL). Kanunlar tek bir tarafı koruduğu zaman sonuçları ağır olabiliyor. Ev sahibinin de kendine göre haklı tarafları mutlaka vardır.

  • ibrahim @iaiauu

   %25 sınırlaması kesinlikle hakkaniyetli değil. Geçimini büyük oranda kira geliriyle sürdüren insanlar için zor bir durum.
   Ancak açığa imzalatılmış tahliye taahhütnamesi almanın çok ahlâki olduğunu düşünmüyorum.

  • ibrahim @iaiauu

   Bir de son zamanlarda ev sahipleri de geriye dönük 5 yıllık dönemde, kira sözleşmesinde belirlenen kira artış oranının (genellikle TÜFE) altında yapılan veya hiç yapılmayan kira artışlarının tahsili için başvuruyor. Bu mesela gayet normal, zira en başta sözleşmede kararlaştırmışsınız. Kiracının bu sene de zam yapmasın veya %10 yapsın demesi de doğru değil, zira ev sahibinin sözleşmedeki kira artış oranında arttırılmayan kira bedeline ihtirazi kayıt ileri sürmemesi, 5 yıl içerisinde o farkı isteyemeyeceği anlamına gelmiyor.

  • marquis @marquis

   @iaiauu Maaşı 3 senede %200 artıp kira maaş oranı %20'den %5'e düşen kiracıların hakkaniyetli olduğu konusunda benim şüphelerim var. Bu işin çözümü tahliye taahhütnamesi olmadığı gibi bir kontratla evini 10 sene boyunca kiralamak ta değildir. Bu işin sonunda kiralanacak ev de bulunmaz. Henüz durumun vehameti çok anlaşılmasa da 1 sene daha %25 gibi enflasyonun çok altında bir sınırlama gelirse o zaman kiracılar da keşke daha çok kira versek te kiralayacak ev bulabilsek durumuna düşerler. Kiracımı çıkarttıktan sonra kendimi kesinlikle böyle bir duruma tekrar sokmam. Ya çok yüksek kira talebim olur ya da tahliye taahhütnamesini imzalar. Başta da söylediğim gibi, kanunların her iki tarafı da koruması sürdürülebilirlik açısından önemlidir.

 • Höşelek @benvaryaben

  eski ile yeni yazılmış bir ifadenin ayrımı yapılıyor diye biliyorum.

 • umitt @umitt

  Uçan mürekkep vardı imza atmak zorunda kalırsanız bir düşünün.

 • Kaos @kaos

  Bu %25 olayi sacmalik zaten. İnsanlari birbirine dusurmekten baska birseye yaramadi. Hayatim boyunca calismisim zar zor bir ev almisim, kiraya verip gitmisim köyüme. Kira ile geciniyorum, hop diyorsunki %25. Ya kardesim madem oyle domatase patatese süte de koy sinir. Deki gidaya bir yilda %25 ten fazla zam yapamazsin. Yer mi yemez.

  Ha diyeceksiniz ki kiraci gozunden bak. Cevremdeki cogu kiraci zaten 25’in uzerinde zam yaptilar (mecburen) cunku onlarda biliyor bunun sacma oldugunu, diger turlu kavga dovus bitmiyor, huzursuzluk cikiyor. Ha ne yaptilar 30 yaptilar 40 yaptilar 50 yaptilar ama 25’in uzerine ciktilar bir sekilde.

  Resmi enflasyonun 80, gercek enflasyonun 150, yeniden degerleme oraninin 120 küsur oldugu bir ulkede sacmaliktan ote bir sey degildi zaten.

Sabahları metroda/otobüste giderken gündemden uzak kalmayayım isteyenler için teferruattan uzak hap bilgi şeklinde haberleri aktaran iki podcast kaynağını tavsiye ederim:
Aposto altı otuz
https://podcasts.google.com/feed/aHR0cHM6Ly9hbmNob3IuZm0vcy8xMDU1YzllNC9wb2RjYXN0L3Jzcw?sa=X&ved=2ahUKEwjFzvGxnZfyAhWWiv0HHYseBVUQ9sEGegQIARAF
Kısa Dalga
https://podcasts.google.com/feed/aHR0cHM6Ly93d3cuc3ByZWFrZXIuY29tL3Nob3cvNDE2MTE2MC9lcGlzb2Rlcy9mZWVk?sa=X&ved=2ahUKEwjFzvGxnZfyAhWWiv0HHYseBVUQ9sEGegQIARAG

Aposto! Altı Otuz

Her sabah 06.30'da, 10 dakikada tüm Türkiye ve dünya gündemi kulaklarınızda. Ayrıntılar Aposto! bültenlerinde ve mobil uygulamasında. apostonews.com
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arabanın arkasındaki geri görüş kamerasınin cami düşmüş. 2 cm yarıçapında telefonun üzerine takılan temperli camlara benzer bir cam. Camcıya gittim kesemem dedi. Su, taş vs. degmesini engellemek için nasıl bir çözüm bulabilirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7

Turknet internet aboneligimi sonlandirmak için şu yere göğe sigdirilamayan "edevletten abonelik fesih başvurusu" hizmeti kanalıyla başvuruda bulundum. Evrakı e imza ile imzalayıp gönderiyorum. Turknet kaydı alıp bir gün sonra dilekcenizde imzanız bulunmadığı için başvurunuz iptal edilmiştir şeklinde SMS gönderiyor. Twitter'dan yazıyorum kanlı canlı insan bot gibi aynı cevabı veriyor, faks gönderin diyor bir de. Çağrı merkezinde malum sesli yanıt sisteminden ötesine gidemiyorsunuz.
Bulunduğum yerde faks gönderme imkanım yok. Hellofax vs. ne olduğu bilinmez servislere ıslak imza suretimi de yüklemek istemiyorum. Boşuna mı uygulamaya konuldu bu hizmet? Neden hiçbir şey olması gerektiği gibi olmuyor bu ülkede?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Piyasadan 150 milyon lira toplayan İstanbul Bilişim'in sahibi Nurettin Yavuz'a dolandırıcılık davası açıldı https://t24.com.tr/haber/piyasadan-150-milyon-lira-toplayan-istanbul-bilisim-in-sahibi-nurettin-yavuz-a-dolandiricilik-davasi-acildi,902341

Piyasadan 150 milyon lira toplayan İstanbul Bilişim'in sahibi Nurettin Yavuz'a...

Piyasadan 150 milyon lira toplayan İstanbul Bilişim'in sahibi Nurettin Yavuz'a dolandırıcılık davası açıldı
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar selamlar herkese.
Ofiste işle ilgili dosyalar ağa bağlı sürekli açık bir bilgisayarda tutuluyor. İşlerin listesini tuttuğumuz bir Excel dosyası da bu bilgisayarda depolanıyor, yerel ağdaki diğer bilgisayarlardan erisiyoruz dosyaya.Ben dışarıda buluttan da erişmek istiyorum.
Ancak dosyanın bulunduğu bilgisayara onedrive kurma imkanım yok. Ağda dosyanın bulunduğu konumu kendi bilgisarimdaki onedrive klasörüne cmd den mklink komutu ile linkledim, ama bu sefer de ortak bilgisayardaki Excel dosyasında değişiklik yapıldığında bendeki (buluttaki) Excel dosyasına değişiklikler yansımıyor.
Xcopy ve Windows planlanmış görevlerle her gün belli saatlerde ağdaki dosyayı bilgisayarındaki onedrive klasörüne atmayı denedim, başaramadım.
Özetle bana ağdaki dosyaya en güncel haliyle buluttan erişebilmek için bir yöntem lazım. Şimdiden teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap