#router Araştırması yaparken buldum yine kendimi. Bugün 2.4ghz bağlantıda sorun vardı. İşin garibi keenetic lite ve mi router4a ikisini de aktif kullanıyorum ama bugün ikisinin de 2.4ghz bağlantısı yok gibiydi. mi 'nin 5ghz bağlantısında hiç sorun yoktu. Ama mi 'de upload gecikmeyi görünce sıkıldım artık.

Hızlı bir araştırma sonrası honor router 3 buldum ve sipariş geçtim. Huawei ax3 ile aynı görünüyor. 2 çekirdekli modeli. Fiyat olarak çok daha uygun. 1-2 yıl önceki incelemelerde geçenle aynı fiyat. Enflasyonu düşünürsek oldukça iyi. En yakın rakibi mercusys mr80x gördüm ki o da daha pahalı. Router bakan olursa Wifi6 destekli bu modellere göz atsın derim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Issız_adam @systemnet

  Bunlar bana göre çöp cihazlar ama hayırlı olsun

  • prometrik @prometrik

   Şimdi hocam varsa bilgileriniz, tecrübeleriniz veya kaynak gösterebileceğiniz inceleme/forum vs. lütfen paylaşın. Benim yaptığım araştırmada bir sorun göremedim. Varsa kusuru ben de bilmek isterim. Sonuçta başıma yeni bir dert almak istemem. Araştırdığımda honor aslında huawei üretim. Huawei de 5G gibi kablosuz altyapı çalışmalarında öncü bir firma. Bir yazılım güncelleme konusunda detay görmedim. Onun dışında aklımda herhangi bir şey yok.

 • prometrik @prometrik

  Hocam wifi analyzer kontrol, wifi kanalları vs. kontrol ettim. Yani biri sinyal bozucu kullandı herhalde diye düşündüm. Ancak yeni router alma nedenim sadce bu değil. 2.4ghz keenetic de doğal olarak download hızı daha düşük geliyor. Ama upload gecikmesi kabul edilebilir düzeyde. Mi 4a da ise uploadda 2sn bulan gecikme görüyorum. Openwrt kurmak için de bir türlü zaman bulamadım. Honor router 3 ise getirdiği birçok yeni teknoloji ile faydalı görünüyor.

 • Tarık @xahve

  Keenetic'te sorun yaşıyorsanız o sorun cihazdan değil komşuların yaydığı enterferanstan kaynaklıdır. keenetic'te sorun yaşanmaz

 • prometrik @prometrik

  @tongyabguhan34 Hocam bir kere sizin cihaz 2.4ghz. Eğer çevre gürültünüz fazla değilse 50mbps civarı internet kullanıyorsanız devam edin derim. Ama çevre gürültüsü ve 100mbps internet hızını verimli kullanmaya gelindiğinde net şekilde 5ghz bir cihaza geçmek gerekiyor. 5ghz sadece kendisi bile çok fark ettiriyor.

  Şöyle örnek vereyim: (ortama ve koşullara göre değişir. Ben kendi tecrübemi ileteceğim). Modemde 100mbps internet var. 2.4ghz router la odamda 70 mbps civarı görüyorsam, 5ghz ile 90 kusür mbps alabiliyorum. Yani kablosuz ile neredeyse tam verim alıyorum internetten.

  Başlangıçta 5ghz ihtiyacınıza bakın. Tabi alıcı tarafında da 5ghz bir alıcı olmalı. Bir de araya engel girdikçe kalite düşer. Ama benim konumumda keenetic lite modelinden daha iyi mi4a 5ghz verimi.

  Diğer aşama cihaz seçmek. Aşağıya birkaç model karşılaştırmasını ekledim. Almışken wifi5 yerine wifi6 cihaz almak mantıklı.

  Şöyle ki wifi keenetic extra wifi 5 ve 5ghz kanalında 867mbps hız vaat ediyor. Ama ethernet portu fast ethernet 100mbps destekliyor. Benim gibi modeme kablo ile bağlıyorsanız, 100mbps üstü internet hızı göremezsiniz. Wifi sinyali hızlı çalışır. İşlemci ve depolama gibi kısımlarını ayrıca incelesiniz.

  Wifi6 keeneticte epeyde en uygun gördüğüm keenetic sprinter. Ax1800 veri sembolü ile 2.4ghz de 574mbps e çıkmış yani 2.4ghz de de daha iddialı. 5 ghz de ise 1200mbps hız vaat ediyor. Ethernet portu gigabit. ama ücreti 1550TL görünüyor.

  Honor router 3 modeli ise, ax3000 veri sembolüne sahip. 5ghz kanalında 2400mbps hız vaat ediyor. Gidabit port. İşlemcisi en hızlı ürün görünüyor bu listede. Ayrıca antenleri 6Dbi ile daha iyi çekim gücü vaat ediyor. Üstelik tüm bunlar için 700TL istiyor. Bu rakipleri içerisinde Fiyat/performans durumuna getiriyor.

  https://www.epey.com/modem-ve-ag/karsilastir/367173-367188-367194-644646-848643/keenetic-lite_keenetic-omni_keenetic-extra_honor-router-3_keenetic-sprinter/

  (Size bilgi vereyim derken teknik özelliklerle inceleme yazmış oldum artık 🙂 )

 • Demoksil @demoksil

  Ben TP-Link Archer AX55 ve TP-Link RE605X kullanıyorum. 1000 mbps bağlantı gpon cihazından direk TP-Link Archer AX55'e bağlı. SO'ın verdiği modemi kullanmıyorum. Router fiyatları birbirine yakın. Tp link kullanmayı yine de tercih ederdim en azından mesh'ten yararlanırsınız.

  • prometrik @prometrik

   Hocam biri 1500 kusür diğer 1800 kusür TL. O fiyatlara çıkarsam da düşünmeden keenetic alırım. Tp link de bilirim güzeldir ama alternatifi mercusys yine daha uygun. Tp link bluetooth usb adaptörde beni üzeli kendisine pek güvenemiyorum. Mesh olayı keenetic te var. Honor da destekliyor. Mercusys de. Bu biraz daha kullanım senaryosuna giriyor. Ben mesh olmasa bile accesspoint olarak farklı bir cihazı kurup devam edebilirim.

  • Demoksil @demoksil

   @tongyabguhan34 Ubuntu terminali üzerinden aldım. İnternette bir sürü yöntem var.

 • prometrik @prometrik

  Ah hocam biliyorum ama ne yazık ki neyi kasdettiğimi anlamamışsınız. Belki gece vakti ben aktaramadım. Bakın şöyle bir blog yazım da var sizin belirttiğiniz detaylarını anlattığım:

  https://teknoseyir.com/blog/wifi-performansini-en-iyilestirme

  Ama şöyle bir konu da var gecikme(bufferbloat) ile ilgili belki bir göz atmak istersiniz:
  https://teknoseyir.com/blog/internette-gecikmelag-bufferbloat-onlemeqos