Bluetooth AUX Ses Aktarım Cihazı (Video)

Bu videomuzda aracınıza ve ya evdeki hoporlor - kulaklığınıza bluetooth özelliği ekleyebileceğiniz küçük bir aleti inceleyeceğiz. #akış #inceleme #youtube

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 18
Ahmet Serhat paylaştı.

Android cihazlar neden kasıyor?

RAM'in yavaş ya da miktarının az olmasından mı? Hayır.
İşlemcinin yeterince hızlı olmamasından mı? Hayır.
Yazılım optimizasyonları? 150 liralık bir tabletten bahsetmiyorsak genelde hayır.

Olay nand çipi, yani depolama biriminde.

Verileri okuma ve yazma hızını doğrudan etkileyen şey bu. Kimse hiçbir benchmarkta buna gerekli önemi vermiyor. Uygulamalarınızın ne kadar hızlı açılıp, verilerin size ne kadar hızlı ulaşacağını doğrudan etkileyen ilk şey nand çipi.

Eğer bilgisayarlarında HDD'den SSD'ye geçiş yapmış olanlar varsa, ne demek istediğime benzer bir örnek olabilir bu.

Diğer bir nokta, katı hal sürücülerinde depolama alanı arttıkça performans da artıyor. Yani bir cihazın 64 GB versiyonu 16 GB olan versiyonundan daha hızlı olabilir.

Diğer faktör ise ısınma.

İşlemciler belirli bir sıcaklığın üstüne çıktığında, kendini daha fazla ısıdan korumak için daha düşük performansta çalışıyor. Hızı kademeli olarak düşebiliyor.

Cihazınız şarj aletine bağlıyken daha çabuk ısındığı için daha yavaş çalıştığını farkedebilirsiniz. Bu bir placebo efekti değil, doğrudur.

Bu noktada iki cihaz da aynı işlemciye de sahip olsa, hangisinin daha az ısındığı ve iç dizaynı performansı ciddi derecede etkileyecektir.

Örneğin S6 normalde antutudan 70.000 civarı puan alırken, buzdolabında test ettiğinizde 100.000'i görebilirsiniz.

Ben işlemcinin voltaj değerlerini düşürerek ısınmayı ciddi derecede engelleyerek 120.000 almıştım.

Bu noktada odaklanılması gereken iki şey,

1) nand çipi
2) cihazın ısınma durumu

Alıntıdır: https://waa.ai/kch5

#akış #android #iphone #ios

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9

http://teknoseyir.com/haftalik-gundem-degerlendirmesi-17-22-aralik-2012 bilmeyenlere ts tarihinin en uzun ve en gırgır gündem değerlendirmesi 😀 ara ara uzun yolda falan dinlerim çok eğlenceli muhabbet var 😀 #akış

Haftalık Gündem Değerlendirmesi (17 – 22 Aralık 2012)

Kıyametin kopması beklenen saatlerde, hayli gergin bir atmosferde gerçekleştirdiğimiz gündem değerlendirmesi kaydımız 2 saat kadar sürdü. Fazlasıyla eğlendiğimiz bu gündem değerlendirmesinde konuklarımız Burak Akmenek, Can Akbulut ve çok özel katılımıyla Scarlett Johansson.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 8
Ahmet Serhat paylaştı.

Bir programcı çocuğuna nasıl masal okur? 😀 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Mirc Chat Sohbet

Baktım ki eskilerden gelen incelemeler bazılarımızın çok hoşuna gidiyor, heyecan uyandırıyor, ben de eskilerden devam edeyim dedim. Hem yeni nesilden bilmeyenler de eskiden internet aleminde sohbetin nasıl olduğunu biraz daha yakından tanır belki bu sayede.

Evet, Mirc'den bahsediyorum... Sohbetlerin kralını yaptığımız, komutlarını ezbere bildiğimiz, internet cafe'lere gidince ekranlarda en çok gördüğümüz, op'ların sop'ların, voice'lerin havada uçuştuğu o meşhur asl 'li yıllara...

Öyle teknik olarak mircin kökü irc dir açılımı şudur, şu tarihte bu kişi bulmuştur vs. diye anlatmayacağım. Onlara zaten wiki den google dan ulaşabilirsiniz. Ben daha çok sms in 2 kontör götürdüğü, onun yerine sms atıp "mirc'e gelsene" yada çaldırıp kapatınca bunun otomatik olarak mirc'e gel demek olduğu anılardan bahsetmek istiyorum.

Türkiye'nin genel anlamda mirc ile tanışması 90'ların sonlarına tekabül eder. (1998 civarı). Benim de mirc ile tanışmam bu tarihe dayanır. Lise 1 yıllarım falan. Tam da gençlik yılları, hevesleri. Aslında Türkiye'de ilk irc server 1994 senesinde irc.metu.edu.tr olarak kurulmuş ve1995-96 yıllarında hizmete giren irc.planet.com.tr Türkiyenin ilk net gazetesini çıkarmış. Ancak 96 sonlarında parasal nedenlerle kapanmış. Sonrasında superonline, raksnet, adanet vb. serverların açılmasıyla Türkiye’de IRC bugünkü şeklini almıştır. Ben ise ilk deneyimimi ki sonradan kalıcı olmuştur irc.anet.net.tr ile yaşadım. Benden hemen öncesinde bu server irc.aidata idi. Daha sonradan da irc.bilgi.edu.tr olmuştur. Burada bu yazıyı okuyanlarınız arasında mutlaka anet.net.tr serverlarında takılanlarınız olmuştur. #cazibe #dalga @DarDar

Bilmeyen gençler için basitçe anlatmak gerekirse; 33 yada 56 k modemin ile 0822 li internet servis sağlayının numarasını arar, eğer meşgul değilse parola doğrulama işleminden sonra internete bağlanırsın. Mirc programını açarsın, rumuzunu yazar, dünya üzerinde hangi server'a bağlanacağını seçersin be bağlanırsın. Bağlantı tamamlanınca server hakkında bir bilgi metni gelir önüne. /list komutu ile serverdaki kanalların listesini, başlığını ve içerideki kullanıcı sayısını görürsün. /join #kanaladı ile (sonra /j kanaladı gibi kısatlmalı komutlar çıktı) kanala girersin, direkt kanalda yada seçtiğin rumuzlarda özel odada görüşürsün (bugünkü kameralı sohbet sitelerinde java da çalışan irc serverları da böyledir zaten). Daha nick ler ile ilgili kanalda op yada super op isen kanal ile ilgili, server da yönetici isen server ile ilgili pek çok detay ve komut mevcuttur elbet.

Diğer yandan bu sms lerdeki kısa konuşma şekilleri, o "slm" "nbr" ler ve sesli harfleri kullanmadan yazmalar hep bu mirc den çıkmadır. Kısa öz olmak, hızlı konuşmak bu alemin kuralları gibidir.

Benim asıl değinmek istediğim ise o günkü temizlik, yalınlık ve şeffaflık. Hiç tanımadığımız insanlarla mirc'de saatlerce sohbet eder, kanka olabilirdik. Çeşitli sosyal aktiviteler düzenler gerçek hayatta buluşurduk. Adamlar Antalya'dan kalkar İstanbul'a gelir, CounterStrike turnuvası yapardık. Güven vardı, düzey vardı. Ben dahil pek çok insan karşı cinsle burada tanışıp gerçek hayatta buluşmuştur. Küfür yok denecek kadar azdı. Kanallarda adminlere op lara bile gerek yoktu çünkü neredeyse kimse ban lanmaz, kick lenmezdi. Ancak bu rahat ve olabildiğince özgür olan bu ortam, yapısı gereği zamanla yozlaşmış, değerinden kaybetmiştir. Bu özgürlükler sonuçta istismar edilmiş, düzeysiz insanların bile bu ortamlara girebilecek donanıma kavuşması ile sohbet ortamları zamanla bozulmuş, güvenilmez hale gelmiştir. Özellikle 2000 millenium ile birlikte bu düzeysizlikler armaya başlamıştır. İnternet cafelerin çoğalması, "olum mircde karı kız kaynıyomuş" gibi muhabbetlerin çıkması, TV de de bu şekilde yanlış bilgiler veren yayınların dizilerin vs. olması, ADSL ile internetin yaygınlaşması vs. pek çok insanı bu ortama sokmuştur ve ortamın sihiri büyüsü kaçmıştır. Nasılki balta girmemiş bir ormanda eviniz varken güzeldir de daha sonra insanoğlu yavaş yavaş gelir de o orman bir beton yığınına dönüşür işte mirc alemi de aynen budur. Öte yandan 17 Ağustos depremi de saf chat alemini gerçekten olumsuz etkilemiştir. Buradan tekrar acımızın taze olduğunu, vefat edenlere rahmet ve yakınlarına tekrar baş sağlığı ve sabır dilerim. Irc ve Chat aleminin bugünkü durumu ise ortadadır.

Umarım bilen ve yaşayanlarınız için hoş bir anı tazeleme, bilmeyenleriniz için geçmişten bir anektod olarak hoşunuza gitmiştir.

Mirc kısa tarihi için;
http://www.frmtr.com/tarihce-ansiklopedisi/3750039-irc-tarihcesi-ve-ilk-mirc-server-i.html

Mirc kullanımı hakkında detaylı metin için;
https://www.zurna.net/forum/unreal-ircd-74/adan-zye-irc-ve-mirc-33222.html

Yasal mirc sitesi;
http://www.mirc.com

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 11

5 temmuz 1991, hürriyet gazetesinden bir haber

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Eskiden telefonlar bir başka güzeldi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 41